FORTUNA:LIGA - Základní část - 23. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Sparta : Zlín - 29. února 2020   17:00

Sparta
54' Moberg Karlsson (Tetteh) • 88' Kozák (Kanga)
2:2
(0:0)
Zlín
67' Poznar  (Jiráček) • 90' Matejov

Heča – Vindheim, Hancko, Mandjeck, Matěj Hanousek (31. Štetina) – Moberg Karlsson (75. Graiciar), Sáček, Hložek, Kanga, M. Frýdek (C) – Tetteh (84. Kozák).
Bičík – Costa, Lischka, Štetina, Dočkal, Graiciar, Kozák.
Orel – Hájek, Pečenka
Letná, Praha 7
9007 diváků
Rakovan – Simerský, P. Buchta, Cedidla – Čanturišvili, Hlinka, Fantiš, Jiráček (C), Bartošák (68. Matejov) – Poznar (81. Džafić), Jawo (90+3. Janetzký).
S. Dostál – Matejov, Azackij, Conde, Janetzký, Džafić, D. Ikaunieks.
Rakovan

SESTŘIH: Sparta - Zlín 2:2. Další letenská mizérie, v závěru proti deseti srovnal Matejov

Fotbalisté Sparty se dnes po 334 minutách dočkali gólové radosti, ovšem počtvrté za sebou nezvítězili. Více než hodinu hráli v oslabení bez vyloučeného Mandjecka, při Poznarově hlavičce je zachránilo břevno, přesto po dobrém nástupu z kabin vedli zásluhou Karlssona.
Za Zlín vyrovnal uzdravený nejlepší střelec Poznar a i na další sparťanský gól střídajícího Kozáka z 88. minuty dokázal vzápětí odpovědět pro změnu zlínský náhradník Matejov.
V napínavém závěru mohly vyhrát oba celky, nakonec je z toho pro oba jen první jarní bod.
Sparta zůstává v tabulce šestá, předstihnout ji ovšem po dohrávkách může Slovácko i Liberec. Také Zlín zůstal na třinácté příčce.
Děkuji za pozornost, z pražské Letné se pro dnešek loučí Karel Jedlička.
90'
Kangova standardka v závěru nebyla přesná
90'
Džafič nachystal míč Jiráčkovi, ten netypicky levačkou střílel nepřesně
90'
Štetinova hlavička netrefila bránu
90'
Šok! Neuhlídaný Matejov zavěsil střelu k protější tyči a srovnává na 2:2!
90+6'
90+5'
Poslední naděje pro domácí je pryč. Kanga z trestného kopu z ideálního místa přestřeluje o dva metry.
90+4'
Graiciar byl faulován na pokutovém oblouku Simerským. Sparta ještě může rozhodnout ze standardní situace.
90+4'
Žlutou kartu dostává Jakub Janetzký (FC Fastav Zlín).
90+3'
No a kdyby po skvělé Džafićově přihrávce z velkého vápna mířil Jiráček o pár decimetrů níže, mohl Zlín dokonce odvážet tři body.
90+3'
Střídání v týmu FC Fastav Zlín: ze hřiště odchází Lamin Jawo, přichází Jakub Janetzký.
90+1'
Sparťané vybojovali roh, na zadní tyči hlavičkuje v těžké pozici nepřesně Libor Kozák.
90+1'
Rozhodčí nastavuje pět minut.
90'
Zlín právě vstřelil branku!
Okamžitě po výkopu ze středového kruhu opět zpražil pražskou Letnou RÓBERT MATEJOV. V rohu pokutového území měl dost času narovnat si odražený míč na střelu a o vzdálenější tyč ji umístil za Hečova záda.
89'
Situaci ještě přezkoumal videorozhodčí, ovšem nic závadného na vedoucím gólu Sparty neshledal.
88'
Kozák se pověsil do Kangova centru a posílá Letenské do vedení!
88'
Sparta právě vstřelila branku!
Spasitelem domácích je střídající LIBOR KOZÁK. Zblízka si naběhl na skvěle zakroucený pas Guélora Kangy a přesnou hlavičku umístil do sítě.
87'
Čanturišvili vystihl nepřesnou přihrávku domácího Sáčka a nabídl zajímavou příležitost Matejovovi. Tomu však klička nevyšla.
85'
Ze Sáčkovy spolupráce s Vindheimem nedaleko rohového praporku vzešel aut pro Spartu. Zpětnou hlavičku čerstvého Libora Kozáka si brankář Zlína bez potíží pokryl.
84'
Dnešní utkání sleduje 9007 diváků.
84'
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází Benjamin Tetteh, přichází Libor Kozák.
83'
Po obranné výpomoci Tetteha se roh ze stejného místa opakoval, centrovaný míč však opustil hrací plochu a odkop od brány si staví Milan Heča.
83'
Hancko srazil Jiráčkův přízemní centr na rohový kop.
81'
Střídání v týmu FC Fastav Zlín: ze hřiště odchází Tomáš Poznar, přichází Adnan Džafić.
80'
Tetteh hlavičkoval nepřesně vedle brány
80'
Z penaltové značky hlavičkuje výrazně nepřesně domácí Tetteh.
79'
Žlutou kartu dostává Róbert Matejov (FC Fastav Zlín). Taktickým faulem zastavil rodící se brejk Adama Hložka.
76'
Graiciar přihrál pod sebe Kangovi, jehož centr směřoval do vápna na Hložka. Nejmladší hráč na trávníku však nepřehlavičkoval Matejova.
75'
Graiciar byl na hřišti sotva deset vteřin a řítil se do brejku, Rakovan mu vyrazil vstříc mimo velké vápno a stihl mu míč odkopnout v posledním zlomku sekundy.
75'
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází David Moberg Karlsson, přichází Martin Graiciar.
75'
Zlínské kombinaci schází finální přihrávka, hosté by ovšem i v přesilovce bod z pražské Letné zřejmě brali a úplně se neženou do bezhlavého útočení.
73'
Zlínská obrana kostrbatě a na několikátý pokus odvrátila Frýdkův dlouhý aut.
72'
Centry přiletěly do zlínské šestnáctky z obou stran, je z toho pouze odkop od brány.
71'
Povedený sparťanský brejk začal u Hložka, Kanga se pak hezky vyhnul dvěma napadajícím hráčům a uvolnil Karlssona, nakonec Tettehovi ukopává míč razantně na roh Jiráček.
70'
Zlínské držení míče na domácí polovině vyústilo v roh, který pro Moravany vybojoval dorostenec Cedidla.
68'
Střídání v týmu FC Fastav Zlín: ze hřiště odchází Lukáš Bartošák, přichází Róbert Matejov.
67'
Jiráček nádherně vyzval Poznara k zakončení, ten z úhlu prostřelil Heču, 1:1!
67'
Sáčkova ztráta uprostřed hřiště přišla domácí draho. Jiráčkovu kolmici si zpracoval TOMÁŠ POZNAR, šajtlí obhodil i Heču a z téměř nulového úhlu dokázal po zemi bravurně trefit opuštěnou bránu.
65'
Bartošákova pumelice po povedené souhře skončila vedle brány
65'
Odražený míč ve sparťanském vápně skočil ideálně proti noze nabíhajícímu Bartošákovi, který pálí do reklamního panelu vedle brány.
64'
Karlsson uklouzl, ovšem skandinávského parťáka při Bartošákově zpětném centru dobře pojistil Vindheim.
62'
Zlínská souhra k ničemu nevedla, naopak Fantiš zezadu podrazil Kangu a míč dostává pražský celek.
61'
Oslabení domácí se zatáhli a čekají, co vymyslí soupeř. Ten je zatím svému výkonu z první půle hodně dlužen.
60'
Milan Heča kryje propagační střelu hostujícího Simerského.
59'
Míč má ve své moci Rakovan a rozehrává nakrátko.
58'
Kanga nachystal skvělou šanci Tettehovi, jeho ránu zblokoval Buchta
58'
Vývojem utkání zaskočený Zlín se poprvé dostal do souvislejší kombinace, byl z ní však jen rychlý kontr domácích. Tetteha včas zablokoval klíčový muž žlutomodré obrany Buchta, opět za cenu rohu.
56'
Karlsson si po gólu věří, důrazným presinkem sebral míč Čanturišvilimu a založil další akci Sparty. Ve vápně si však počínal nedovoleně Tetteh.
55'
Frýdkovo kličkování na malém prostoru zastavuje faulem zezadu Lamin Jawo.
54'
Nejlepší hráč domácích DAVID MOBERG KARLSSON si naběhl do otevřeného prostoru, převzal přesnou křížnou přihrávku od Tetteha a pod vybíhajícím Rakovanem ukončil 334 minut trvající čekání Sparty na gól.
53'
Zcela volný Karlsson se nemýlil a posílá domácí do vedení! 1:0
53'
Bartošákovu patičku za sebe uzmul Karlsson, jenže Kanga přihrál nepřesně.
52'
Žlutou kartu dostává Lukáš Štetina (AC Sparta Praha).
51'
Krásné Karlssonovo sólo, Rakovan jeho ránu vytáhl na roh
51'
K nádhernému sólu nasadil na pravé straně David Moberg Karlsson. Tvrdé zakončení po zemi k tyči nemělo chybu, ovšem Matej Rakovan vytáhl zákrokem podvečera na roh.
49'
Frýdkův projektil mířil jenom doprostřed
49'
Kanga rozehrál trestný kop do strany a Frýdkova utěšená rána z 25 metrů letěla doprostřed brány Rakovanovi do koše.
48'
Dnes zatím málo výrazný Hložek si seběhl na střed hřiště a vynutil si faul.
47'
Z dálky vypálil vysoko nad bránu Andreas Vindheim.
46'
Oba celky pokračují ve stejných sestavách, v jakých dohrály první dějství.
46'
Statistiky první půle:

Držení míče 58% – 42%, střely na bránu 2:2, střely mimo 0:2, rohy 6:2, ofsajdy 2:1, fauly 5:8.
Fotbalisty vyprovází do kabin pískot. Sparta už více než tři a půl zápasu nevstřelila gól a v úvodních 45 minutách dnešního duelu k tomu neměla ani moc příležitostí. Zlín je zatím fotbalovější a zasloužil by si vést, v největší šanci však Poznar hlavičkoval pouze do břevna.
45'
Tetteh se dostal k hlavičce, Rakovan byl ale pozorný
45+3'
45+3'
Výstavní pumelice Vachtanga Čanturišviliho byla zbytečná, vteřinu předtím odpískal rozhodčí Zlínu útočný faul.
45+3'
Druhý roh pro Zlín v době, kdy se blíží závěr nastavení.
45+2'
Ševci kombinují s míčem okolo půlící čáry a čekají na hvizd píšťalky.
45+1'
Nejnebezpečnější střela Sparty v poločase přišla až v nastavení. Z šestého rohu našel Karlsson mezi malým vápnem a penaltou Tetteha, jehož prudkou hlavičku k zemi likviduje Rakovan na čáře.
45+1'
Tentokrát si David Moberg Karlsson naběhl na Vindheimovu kolmici a opět vybojoval roh na Buchtovi.
45+1'
Poločas bude nastaven o tři minuty.
45'
Vindheim odevzdává míč Čanturišvilimu. Zápas v závěru poločasu skutečně nemá ligovou úroveň.
44'
Marek Hlinka na druhé straně zahnal spoluhráče mizernou přihrávkou do autu.
44'
Frýdek chtěl zřejmě zpestřit divákům zážitek a tak posílá míč šajtlí na tribunu za bránou.
43'
Ani z pátého rohu Sparťané nic nevytěžili.
42'
Kanga uvolnil krásnou uličkou Karlssona, tomu do centru vletěl s rukama za zády Buchta a srazil míč na roh.
41'
Žlutou kartu dostává Lukáš Bartošák (FC Fastav Zlín).
40'
Kangův nákop prodlužoval hlavou za sebe Štetina, pro míč si bez potíží došel Rakovan.
40'
Kanga rozběhl padesátimetrovým pasem Tetteha, který si při zpětné přihrávce ze všech nabíhajících spoluhráčů vybral zlínského Jiráčka. Pro domácí je z toho alespoň roh.
39'
Ani postup „ševců“ nemohl pokračovat kvůli útočnému faulu na Kangu.
38'
Další nepřesnost a posléze útočný faul hatí akci oslabené Sparty.
36'
Andreas Vindheim centruje do rukavic Mateje Rakovana.
35'
Zlín nevyužil následný roh.
34'
Poznar po Bartošákově centru trefil břevno!
34'
Spartu zachránilo břevno! Vysoký Poznar se vyšrouboval do vzduchu na Jiráčkův centr a prudkou hlavičku nejlepšího střelce Zlína dělily od gólu centimetry.
34'
Jawo z levého křídla našel Jiráčka, jeho nebezpečný střílený centr uklidil z malého vápna Frýdek.
33'
Guélor Kanga z přímého kopu neomylně nachází hlavy hráčů ve žlutomodrém a poslední případ nebyl výjimkou.
32'
Tetteh mířil na bránu! Ale Cedidla mu sebral míč
32'
Benjamin Tetteh postupoval sám na bránu, v pokutovém území si míč zbytečně zasekával a vracející se zadáci Zlína mu ho ukopli. Kotel skanduje „Tetteh ven!“
32'
Kapitán Frýdek se stáhl na post levého obránce, na levý kraj zálohy se ze středu přesunul Hložek.
31'
Trestný kop měla k dispozici také Sparta, jenže Kangův centr se opět stal kořistí urostlých hlavičkářů Fastavu.
31'
Střídání v týmu AC Sparta Praha: ze hřiště odchází Matěj Hanousek, přichází Lukáš Štetina.
29'
Jawova dorážka po Hlinkově standardce zamířila vedle!
29'
Trestný kop z 20 metrů rozehrál Hlinka do nohou sparťanské zdi, míč se odrazil do strany a Jawo z výborné pozice neseřídil mířidla.
28'
Červenou kartu dostává Georges Mandjeck (AC Sparta Praha). Původně udělenou žlutou mění videorozhodčí a domácí budou dohrávat o deseti.
27'
Sudí Orel ještě nepovoluje rozehrávku a po dvou minutách se běží za čáru podívat na video. Ve hře je červená karta.
25'
Mandjeck podle sudího zastavil Poznara nedovoleně, dostává červenou!
25'
Žlutou kartu dostává Georges Mandjeck (AC Sparta Praha). Zezadu sejmul Poznara, který utíkal sám na bránu.
25'
Sáček hezky prostrčil míč na Tetteha, který si rovnal střelu příliš dlouho a ani Hložek z druhé vlny nepropálil dvojblok žlutomodrých.
23'
Kangovi padl do střely Hlinka, odražený míč sebral Vindheim a odcentroval na Tetteha, který hlavičkuje slaboučce do Rakovanovy náruče.
21'
Karlssonův nebezpečný roh! Hancko prodloužil, Mandjeck nezavřel na zadní
21'
Na ostrý centr Davida Moberga Karlssona naskakovalo celé klubko hráčů, zasáhnout míč nedokázal žádný z nich.
21'
Z malého vápna míč odhlavičkoval Petr Buchta, za několik vteřin se však právě po jeho zákroku bude roh opakovat.
20'
Po pokřiku „Bojujte za Spartu!“ se z tribuny ozývá „Demisi vedení!“ Na hřišti mezitím Sáčkova tečovaná střela z dálky vynesla Spartě druhý roh.
19'
Kanga rozběhl do úniku Tetteha, jenže přihrávka ghanskému útočníkovi dopadla obloučkem na záda.
18'
Tetteh prostrkával míč na Karlssona do ofsajdu.
17'
Trestný kop Sparty z levé strany hřiště si vzal na starost opět Karlsson, hlavičkou vracel míč do ohně Tetteh, ale zlínská obrana si snadno poradila.
15'
Antonín Fantiš dvakrát během půl minuty zhatil zlínský postup přihrávkou do zámezí.
14'
Sparťanský kotel vyvolává Václava Kadlece, který musel pro opakované zdravotní potíže nedávno předčasně ukončit kariéru. Ve své nejlepší formě by se dnes Pražanům náramně hodil. V útoku jsou zatím jeho bývalí spoluhráči nuloví.
13'
Hanousek se řítil do pokutového území z levé strany, jenže míč si příliš předkopl a sebral mu ho ležící Buchta. Akce Sparty zakrátko končí rukou Tetteha.
11'
Švédský křídelník si nakrátko vyměnil míč s Kangou, pak se mu ale centr stočil za zlínskou bránu.
11'
Karlssonův centr sráží na první roh zápasu Bartošák.
10'
Poznar si krásně obhodil soupeře, Čanturišviliho střela byla zblokována
10'
Lamin Jawo přes strnulé stopery Sparty hezky přihrál obloučkem napříč vápnem Čanturišvilimu. Ten už mohl zakončovat, ale pustil se do kliček, přičemž ta poslední byla navíc. Ránu mu pak zablokoval Hancko.
9'
Povedený protiútok domácích, Karlssonovi ukradli míč Kanga a Cedidla
9'
Kanga přes hlavu odvrátil centr zprava směřující na Jawa a Pražané rozjeli bleskový brejk. Karlsson si nabíhal na Tettehův pas na penaltovou značku, sudí Orel však píská útočný aut.
7'
Karlsson u postranní čáry vybojoval aut na Cedidlovi a došel si pro míč až na zlínskou lavičku, z níž se mu ho nikdo nechystal podat.
6'
Útočný faul nutí domácí odevzdat míč moravskému soupeři.
3'
Mandjeckovu zkaženou rozehrávku nevyužil Fantiš
3'
Velká šance Zlína! Prostor se uprostřed hřiště po Mandjeckově chybě otevřel Jiráčkovi, který vybídl doprava Fantiše. Ten sám proti Hečovi přeloboval s gólmanem i jeho bránu.
2'
Poznar v šestnáctce Sparty dlouho hledal prostor, nakonec přistrčil míč Čanturišvilimu a gruzínský záložník střílí přímo do brankáře Heči.
1'
Kangovu nepřesnou přihrávku do pokutového území soupeře vystihl Hlinka a zakopává míč na polovinu domácích.
1'
Domácí mužstvo nastoupilo v tradičních rudých dresech a bílých trenýrkách, hosté oblékli žluto-modré úbory. Před zápasem ještě všech 22 aktérů tleská Bořku Dočkalovi, který dostává od ředitele klubu Čupra dres s číslem 100. Přesně tolik zápasů za Spartu minule v Olomouci naplnil.
Sparta po odpoledních zápasech klesla na sedmé místo o bod za Mladou Boleslav. Případná remíza ji vrátí na šestou příčku, vítězstvím by domácí o skóre předskočili páté České Budějovice.
Deset minut před výkopem jsou tribuny v chladném počasí řídce zaplněné. Pořadatelé navzdory silnému dešti, který v Praze trval celé dopoledne, kropí hrací plochu. Vedle ní se již řadí k tradičnímu defilé sparťanští vlajkonoši.
Václav Kotal nechává na lavičce náhradníků Bořka Dočkala, v nominaci dnes úplně schází Michal Trávník. Do základu se naopak po karetním trestu vrací Martin Frýdek a také Benjamin Tetteh.
U hostů se poprvé objevuje alespoň na střídačce zimní posila Dāvis Ikaunieks a po zranění je zpět nejlepší podzimní střelec Poznar.

AC Sparta Praha: Heča – Vindheim, Hancko, Mandjeck, Hanousek – Karlsson, Sáček, Hložek, Kanga, Frýdek – Tetteh.
Náhradníci: Bičík – Costa, Lischka, Štetina, Dočkal, Graiciar, Kozák.

FC Fastav Zlín: Rakovan – Simerský, Buchta, Cedidla – Čanturišvili, Hlinka, Fantiš, Jiráček, Bartošák – Poznar, Jawo.
Náhradníci: Dostál – Matejov, Azackij, Conde, Janetzký, Džafić, Ikaunieks.

Rozhodčí: Orel – Hájek, Pečenka.
Vzájemné zápasy

Od návratu Zlína do ligy v létě 2015 zvítězila pětkrát Sparta, třikrát se hrálo nerozhodně a jednou se radoval moravský klub. Jediný úspěch Zlína na stadiónu Sparty se datuje do listopadu 2002, za domácí tehdy nastoupili například Poborský, Baranek či Hübschman, jediný gól zápasu vsítil hostující Novosad.
Poslední měření sil dopadla vždy 2:0 pro Spartu. Na jaře rozhodly slepené góly Hložka a Tetteha uprostřed druhého poločasu, na podzim ve Zlíně bylo skóre hotovo už v 19. minutě, trefili se znovu Tetteh a z pokutového kopu Kanga.
Také Fastav Zlín (6-3-13, 18:35, 13. místo) na jaře ještě nebodoval. Po porážce 0:2 v Karviné nestačili „ševci“ doma ani na nováčka z Českých Budějovic, na rozdíl od Sparty se při výsledku 2:3 dočkali alespoň částečné radosti z gólů Simerského a Džafiće, které jen mírnily prohru.
Od barážových příček dělí svěřence Jana Kameníka pouhé dva body, prostřední ligová skupina je již v nedohlednu.
V zimní přestávce posílili zlínské fotbalisty Simerský (Opava), Ikaunieks (Riga), Jawo (Jihlava), Conde (Tábor), N´Gimbi (Varnsdorf) a Martínez (Michalovce). Naopak kádr opustili Hnaníček, Železník, Folprecht, Podío, Wágner a Mašek.
Střetnutí mužstev z pražské a zlínské Letné bude mít mnohem větší náboj, než napovídá postavení v tabulce.
Fanoušci AC Sparty Praha (9-6-7, 39:29) budou zvědaví, jak si poprvé v domácím prostředí povede nový trenér Václav Kotal. V pořadí devátý muž na lavičce historicky nejúspěšnějšího českého klubu za poslední 4 roky zahájil své angažmá v Olomouci s Hložkem na hrotu útoku a oproti premiéře s Libercem (0:2) zlepšeným výkonem, avšak nakonec porážkou 0:1 po gólu Mojmíra Chytila. V součtu s podzimní bezbrankovu derniérou proti Baníku neskórovali Sparťané tři zápasy.
Pražané, kteří v zimě jako jediný ligový klub nepřivedli žádnou posilu, klesli na šesté místo v tabulce jen o skóre před Liberec, Mladou Boleslav a Slovácko. Potřebují tak nutně první jarní góly a především body, aby jim neujel vlak do pohárové Evropy.
Pro sparťanskou fanouškovskou obec je smutnou skutečností, že bodově to má mnohonásobný mistr blíže k poslední Příbrami (+19) než k první Slavii (-24).
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 17:00.