Konferenční liga -  ONLINE PŘENOS -  Lech Poznań : Fiorentina - 13. dubna 2023   21:00

Lech Poznań
Lech Poznań
20' Velde (Ishak)
1:4
(1:2)
Fiorentina
Fiorentina
4' A. Cabral   • 41' N. González  (Biraghi) • 58' Bonaventura   • 63' Ikoné
Lech Poznań
Bednarek – Šatka, Milić, Pereira – Rebocho, Velde (76. Ba Loua), J. Karlström I, Kvekveskiri (76. Sousa), Skóraś – Ishak (C) (76. Sobiech), Marchwiński.
Holec – Douglas, Citajšvili, Gurgul, Amaral, Czerwiński.
Peljto – Ibrisimbegović, Beljo (BIH).
INEA Stadion, Poznań
40 813 diváků
Fiorentina
Terracciano – Biraghi (C), Ranieri, Milenković, Dodô – Mandragora (85. Barák), Amrábat, Bonaventura (78. Castrovilli) – Brekalo (85. Sottil), A. Cabral (78. L. Jović), N. González (51. Ikoné).
Cerofolini – Saponara, A. Terzić, Venuti, Duncan, Igor, Kouamé.

To je ode mne pro dnešek vše, přeji vám příjemný zbytek večera. Napočtenou někdy příště!
Dnešní utkání sledovalo 40 813 diváků.
Poznaň ještě před cestou do Itálie čeká duel na půdě Legie Varšava v rámci 28. kola Ekstraklasy, který se sehraje v neděli. Fiorentina se pak na dnešní parádní výkon pokusí navázat o den později proti Atalantě.
Na INEA Stadionu je dohráno, Fiorentina je jednou nohou v semifinále! No, možná spíše jednou a půl... Svěřenci trenéra Italiana přetavili ohromnou převahu na trávníku v jasné vítězství 4:1, a do odvety tak příští týden půjdou ve velmi pohodlné pozici. Oslabený Lech toho dnes moc nepředvedl, se silným soupeřem držel krok jen prvních několik minut a po místy velkých nedostatcích v obraně kouše vysokou porážku.
Držení míče: 49 % : 51 %.
Střely na branku: 2:6. Střely mimo: 0:7. Rohy: 2:5. Ofsajdy: 1:1. Fauly: 6:15.
90+4'
90+3'
Co nevidět uslyšíme hvizd píšťalky. Fiorentina má balón pod kontrolou, moc toho už neuvidíme.
90+2'
Sottil se chtěl ještě zařadit mezi hostující kanonýry, střelou mířenou do vzdálenějšího horního rohu ale zasáhl pouze bránícího Šatku ve vápně.
89'
Dodô reklamuje zákrok bránícího protihráče, podle rozhodčího ale vše proběhlo v mezích pravidel.
88'
Pereira stojí s míčem v ruce za postranní čárou a čeká, až Ranieri rozdýchá křeče a zvedne se z trávníku.
87'
Čtvrtý gól prostě a jednoduše vysál poslední zbytky života z INEA Stadionu. Hra se od té doby nese v hodně klidném tempu s minimem střeleckých šancí.
86'
Castrovilli tentokrát vzal věci do svých rukou, domácí svatyni ale minul hned o několik metrů.
85'
Střídání v týmu ACF Fiorentina:
ze hřiště odchází Josip Brekalo, přichází Riccardo Sottil,
ze hřiště odchází Rolando Mandragora, přichází Antonín Barák.
83'
Žlutá karta dnes poprvé opouští kapsu bosenského rozhodčího, který napomíná Lucu Ranieriho (FIO).
82'
Po krátké přihrávce od Castrovilliho zkusil štěstí Jović, který ale trefil jen bránícího Šatku.
81'
Domácí ani tentokrát neohrozili Terracciana, který díky kvalitní práci jeho obrany nebyl nucen zasahovat.
80'
Pomalu ale jistě míříme do finiše. Duel se v Poznani už více méně jen dohrává, opařenému Lechu se teď nedaří vykouzlit nějakou hezčí kombinaci.
79'
Šance z dílny Fiorentiny! Amrábat vybojoval míč u středu hrací plochy a po následné rychlé akci se k zakončení dostal Ranieri, jehož střelu ale Bednarek vytěsnil mimo nebezpečí!
78'
ze hřiště odchází Arthur Cabral, přichází Luka Jović,
ze hřiště odchází Giacomo Bonaventura, přichází Gaetano Castrovilli.
77'
Milenkovićova hodně nepovedená přihrávka nenašla původně zamýšleného adresáta u postranní čáry, Lech bude vhazovat balón zpět do hry.
76'
Střídání v týmu KKS Lech Poznaň:
ze hřiště odchází Kristoffer Velde, přichází Adriel D´Avila Ba Loua,
ze hřiště odchází Mikael Ishak, přichází Artur Sobiech,
ze hřiště odchází Nika Kvekveskiri, přichází Afonso Sousa.
75'
Fiorentina vytlačila hru na druhý konec hrací plochy. Domácí se následně rychle pokusili znovu zaútočit, jejich akci ale přibrzdil faul Doda u středového kruhu.
73'
Lech chystá střídání, do hry se chystají zasáhnout hned dvě nové tváře. Hraje se u vápna fialek.
72'
Poznani se několika přihrávkami podařilo přesunout hru zleva doprava, Pereirův centr byl pak zblokován.
71'
Italský klub znovu zahrozil, Bednarek byl ale tentokrát připraven. Po zachycení Mandragorovy krátké přihrávky z kraje vápna pálil volný Ikoné.
70'
Fiorentina se drží na míči a hledá nějakou cestu zpět do útoku, domácí ale zpevnili svou obranu.
68'
Karlström se sice zlobí, rozhodnutí sudího ale nezmění. Hosté se po jeho faulu vrací na balón.
67'
Pereira se díky souhře se spoluhráčem dostal přes dva soky a pokusil se míč prostrčit na nabíhajícího borce ve vápně, jenže se mu to nepodařilo.
66'
Milić srazil míč za bránu, uvidíme další rohový kop v podání produktivního italského výběru.
65'
Ranieri s klidem drží míč u středu hrací plochy, domácí útočníci ho nijak nenapadají. Fialky sbírají síly na další ofenzivní tažení na Bednarekovu klec.
63'
Fiorentina právě vstřelila branku!
Tak tohle už zavání hodně ostudným debaklem, obrana Poznaně neví kudy kam a Fiorentina přidává zásah číslo čtyři! Bednarek po míči skákal jen marně, střídající JONATHAN IKONÉ ho pokořil jednoduchou ranou do dolního rohu – 1:4!
61'
Míč putuje po kopačkách domácího obranného valu. Na stadionu panuje o poznání ponurejší atmosféra než v první půli, slyšet jsou jen hostující fanoušci.
60'
Fiorentina kontroluje hru, Poznaň působí hodně opařeným dojmem a nedaří se jí ukořistit balón.
58'
Fialky poprvé v utkání vedou o dvě branky, tohle už pro Lech nevypadá vůbec dobře! Na střeleckou listinu se zapisuje GIACOMO BONAVENTURA, který zachytil zblokovanou střelu Ikoného a následným prudkým zakončením uklidil míč do pravého horního rohu domácí svatyně – 1:3!
57'
Místo toho byla teď ovšem k vidění akce na druhé straně. Ikoného balón protihráč zblokoval za Bednareka, který tak bude muset čelit dalšímu rohu.
56'
Fiorentina si se svým náskokem zahrává, Lech se dostává do varu a operuje s balónem nebezpečně blízko k hostující šestnáctce. Z toho kouká malér...
54'
Ishak pěknou, rychlou přihrávkou málem našel ve vápně Marchwińskiho, kterého si ale pohlídal protihráč a nedovolil mu zakončit!
53'
Série hlavičkových soubojů končí vítězstvím Poznaně, která se nyní snaží po dlouhé době přesunout dění k bráně Terracciana. Ten bude muset zpozornět.
52'
Doda teď u středu hřiště neposlal k zemi nikdo jiný než Marchwiński, který evidentně pochroumanou nohu rozdýchal velmi rychle. Míč budou mít hosté.
51'
ze hřiště odchází Nicolás González, přichází Jonathan Ikoné.
49'
Marchwiński leží v bolestech na trávníku, Amrábat mu podle všeho při neohrabaném souboji o balón silně šlápl na nohu. Faul se ovšem neodpískal.
48'
Velde se po dlouhém nákopu ocitl v poměrně dobré pozici, jenže si pod tlakem dvou protihráčů nedokázal neposedný balón rychle zpracovat.
47'
Slibně se rozvíjející domácí akce skončila hodně velkým zklamáním pro fanoušky Lechu, Skóraśova přihrávka na levou stranu totiž končí na obránci.
46'
Druhá půle je v plném proudu. Poznaň do ní vstoupila opatrně a raději se stáhla k vlastní bráně.
46'
Pětačtyřicet minut hry je na INEA Stadionu minulostí a nutno podotknout, že Fiorentina naprosto zaslouženě vede. Svatyně Poznani byla v prvním poločase pod takřka konstantním tlakem a nebýt relativně slušného výkonu domácí obrany, mohl by být hostující náskok ještě mnohem vyšší. Lech nicméně vykřesal z minima maximum a je se silnějším soupeřem v kontaktu. Uvidíme, jak se duel bude vyvíjet dál.
Druhý poločas začne přibližně ve 22:04.
45+2'
45+2'
Hosté teď ale znovu nachytali domácí obranu na švestkách a málem z toho byl jejich třetí gól! Milenković tečoval centr na úplně volného Cabrala, který si ale nedokázal skákající míč pořádně zpracovat a Bednareka neohrozil!
45+1'
Dění se v závěru dějství hodně kouskuje, souvislejší pasáž hry jsme od gólu fialek takřka neviděli.
44'
Lech se ještě snaží vyrovnat, hostující obrana ale nepouští protihráče do žádných větších šancí.
43'
Fiorentina bude dočasně pokračovat v deseti, aktivního Gonzáleze po faulu Rebocha na malou chvíli vyřadí ze hry nějaký menší zdravotní problém.
41'
Hosté se chvíli před přestávkou vrací zpět do vedení! Biraghiho povedený centr hlavičkou za Bedarenka tečoval NICOLÁS GONZÁLEZ, míč pomalu proskákal za domácího brankáře a rozvlnil síť svatyně Poznaně – 1:2!
40'
Dodův vysoký centr někdo u tyče sklepl na Cabrala, ten se ale do zakončení tentokrát nedostal.
39'
První poločas se chýlí ke konci. Fiorentina šnečím tempem postupuje vpřed, balón v posledních pár sekundách hned několikrát skončil za čárou.
38'
Hra po krátké pauze pokračuje. Poznani se podařilo otupit i další výpad fialek, které to ale jen tak nevzdávají a obratem si vybojovaly míč zpět.
37'
Skóraś na mokrém trávníků po souboji s protihráčem ztratil balanc, ve vápně na něj poté spadl Milenković. Domácí borec pak zadáka Fiorentiny celkem agresivně odstrčil, sudí se snaží zklidnit situaci.
36'
González chtěl z hranice šestnáctky potrápit Bednareka projektilem ke vzdálenější tyči, nakonec ale svatyni Lechu přestřelil hned o několik metrů.
35'
Dobývání polské tvrze stále pro hosty nepřináší kýžený výsledek. Tempo hry se v posledních minutách zklidnilo, Bednarek teď moc práce nemá.
33'
Ranieri se jednoduše dostal za Pereiru a krátkou přihrávkou vybídl k zakončení Mandragoru, ani tento pokus se ale k Bednarekovi nedostal. Poznaňští hráči blokují střely soupeřů jako na běžícím páse.
32'
Karlströma sice u rohového praporku hlídali dva protihráči, domácímu záložníkovi se ale tak jako tak podařilo centrovat do vápna. Tam nicméně v té době nebyl ani jeden borec v modrém dresu.
31'
Akci v Poznani doprovází celkem hustý déšť. Trochu chaotické dění v domácím vápně nyní zastavil sudí poté, co jeden z hostů míč tečoval rukou.
30'
Biraghi se drží za hlavu, nabídku určenou Brekalovi nevypočítal úplně přesně. Balón se dostal za domácí svatyni, Bednarek ho bude rozehrávat.
29'
Marchwiński sice trápil Milenkoviće u středové čáry, nakonec to ale vzdal a nechal obránce Fiorentiny poměrně v klidu odehrát míč dozadu na Terracciana.
28'
Už skoro deset minut sledujeme hru na jednu bránu, domácí mají stále plné ruce práce. Biraghiho centr do vápna byl jedním z nich stražen mimo vápno.
27'
González se ocitl v postavení mimo hru, jeho zblokované zakončení se tak do statistik počítat nebude.
26'
Amrábatova přihrávka na Brekala byla příliš důrazná, míč skončil v zámezí. Zpět do hry ho vhodí Poznaň.
25'
Hra se nese v ohromném tempu, přičemž aktivnějším celkem na hrací ploše je stále Fiorentina. Milić nyní obětavě zblokoval Brekalovu střelu.
24'
Velde si nedokázal zpracovat hodně divokou přihrávku a u středu hřiště přišel o míč. Hosté se ujímají balónu a bleskově míří zpět před Bednareka.
23'
Domácí jsou pod čím dál tím větším tlakem, inkasovaný gól byl pro Fiorentinu evidentně pořádnou fackou. Brekalo se nyní snaží se uvolnit na pravé straně.
22'
Fiorentina se pokusila rychle odpovědět. Její snažení vedlo k rohovému kopu, který ale Lech ubránil.
20'
Lech Poznań právě vstřelil branku!
Na INEA Stadionu máme zničehonic vyrovnáno, tak to je tedy opravdu divoký sled událostí! Ishak centr z pravé strany hlavičkou sklepl na hranu vápna na KRISTOFFERA VELDEHO, jenž následně pěkným zakončením nedal Terraccianovi šanci včas zasáhnout – 1:1!
20'
O pár sekund později byla k vidění obrovská šance zase na druhé straně! Defenzíva Lechu dnes nepracuje tak, jak by měla, a umožnila Brekalovi orazítkovat tyč domácí svatyně!
19'
Lech tlačí na hostující obranu a snaží se jí donutit chybovat, fialkám se teď nedaří postoupit vpřed.
18'
Rebocho následně pěknou přihrávkou našel v šestnáctce volného Ishaka, kterému pokus o střelu z voleje nevyšel dle představ. To ho ale nakonec mrzet nemusí, jeho spoluhráč byl totiž tak jako tak v ofsajdu.
17'
Rebocho vhazuje míč zpět do hry v pozici těsně vedle hostujícího vápna, Terracciano musí zpozornět.
16'
Milić před dotěrným protihráčem raději uchránil míč a poslal ho za sebe na Bednareka. Lech toho zatím moc nepřevedl, v útoku se dnes celkem trápí.
15'
Fiorentina náročnou situaci zvládla a balón velmi rychle odsunula pryč od své šestnáctky, u středového kruhu s ním momentálně operuje Dodô.
14'
Poznaň vybojovala svůj první roh v tomto utkání, k praporku se přesouvá Skóraś. Uvidíme, co svěřenci holandského kouče van den Broma vymyslí.
13'
Trojice obránců Lechu si vyměňuje míč a hledá nějakou skulinu v hostujícím rozestavení, které by jí umožnilo hru přesunout zpět k Terraccianovi.
12'
Bonaventura se pokusil prostrčit míč přes domácí obranu na volného Gonzáleze. Ten ale s nabídkou evidentně nepočítal, balón zajel až za Bednareka.
11'
Ochozy poznaňského stadionu se hodně zlobí, Ishak se ve vápně po kontaktu s Milenkovićem svalil k zemi! Bosenského sudího ale souboj ponechal klidným, penalta z toho nebude!
10'
Amrábat to trochu přehnal se snahou, po faulu u středu hrací plochy se míč vrátí do držení Lechu.
9'
Fialky jsou na míči. González nyní na levé straně hřiště hledá někoho, komu by jej mohl předat.
7'
Biraghi se uvolnil na hraně vápna a hodlal zakončit, vracející se Pereira ale jeho pokus zblokoval za bránu. Uvidíme první roh, který si vyzkouší Fiorentina.
6'
Lech se probojoval před hostující svatyni. Centr z pravé strany se za Terracciana snažil prohlavičkovat právě Ishak, který ale na míč nedosáhl.
5'
Přihrávka z pravé strany mířila na nabíhajícího Ishaka, jenže jeden z hostujících zadáků měl domácí akci přečtenou a balón zachytil na svou kopačku.
4'
Tak to je přímo hrozivý start ze strany poznaňské obrany, Fiorentina trestá laxnost soupeře a už ve čtvrté minutě jde do vedení! Gonzálezova střela trefila zadní tyč a odrazila se k nehlídanému ARTHURU CARBALOVI, jehož zakončení prošlo za bezmocného Bednareka – 0:1!
3'
Domácí gólman odkopává balón daleko od svého vápna, Poznaň se chce rychle vrátit dopředu.
2'
Lech si vyzkoušel standardku z poměrně nadějné pozice, kterou přetavil ve slabší hlavičku Miliće. Terracciano si balón pohlídal a bez obtíží ho lapil.
1'
Fialky se hned v úvodu snaží se probojovat před Bednareka, dlouhý nákop z pravé strany ale skončil jen na připraveném Milićovi na středu obrany.
1'
Úvodní výkop obstarají hosté, jdeme na věc!
Hráči se vydávají na pažit, za malou chvíli začínáme. Domácí nastoupí ve svých tradičních modrých dresech, Fiorentina pak zvolila svou bílou sadu.
Co se československé stopy v duelu týče, zástupci jsou na obou stranách barikády. Záložník Antonín Barák bude připraven vstoupit do hry na straně Fiorentiny, v základu Poznani je pak obránce Ľubomír Šatka a na střídačce najdeme brankáře Dominika Holce.
Domácím táborem dnes otřásla nepříjemná zpráva. Lech se totiž bude muset obejít bez služeb jednatřicetiletého zadáka Bartosze Salamona, kterému UEFA potvrdila tříměsíční distanc za pozitivní dopingový test.
Ještě jednou vás zdravím a přeji vám příjemný čtvrteční večer, start utkání v Poznani se rychle blíží! Níže si můžete prohlédnout dnešní kompletní sestavy.

KKS Lech Poznaň: Bednarek – Šatka, Milić, Pereira – Rebocho, Velde, J. Karlström I, Kvekveskiri, Skóraś – Ishak (C), Marchwiński.
Náhradníci: Holec – Douglas, Sousa, Citajšvili, Gurgul, Amaral, Czerwiński, Ba Loua, Sobiech.
Trenér: John van den Brom (NED).

ACF Fiorentina: Terracciano – Biraghi (C), Ranieri, Milenković, Dodô – Mandragora, Amrábat, Bonaventura – Brekalo, A. Cabral, N. González.
Náhradníci: Cerofolini – L. Jović, Saponara, Castrovilli, Ikoné, A. Terzić, Venuti, Duncan, Sottil, Barák, Igor, Kouamé.
Trenér: Vincenzo Italiano (ITA).

Rozhodčí: Peljto – Ibrisimbegović, Beljo (BIH).
DNEŠNÍ DELEGACE

Na dodržování pravidel budou na INEA Stadionu dohlížet bosenští sudí. Roli hlavního převezme Irfan Peljto, na stranách budou připraveni Senad Ibrisimbegović a Davor Beljo. Čtvrtým rozhodčím bude Miloš Gigovic.

Co se videa týče, to budou mít na starosti Švýcar Fedayi Sun a jeho asistent Ivan Bebek z Chorvatska.
POHLED DO HISTORIE

Dnes budeme svědky historicky třetího vzájemného střetnutí mezi Fiorentinou a Lechem. Čtvrtfináloví soupeři na sebe narazili už v sezóně 2015/16 v rámci základní skupiny Evropské ligy a věřte tomu, nebo ne, ale jejich bilance je vyrovnaná. Železničáři totiž tehdy vyhráli v Itálii těsně 2:1, zatímco fialky pro sebe urvaly odvetu na půdě soupeře výsledkem 2:0.

Podotkněme jen, že do vyřazovací fáze tehdy postupil pouze jihoevropský favorit, kterému pak hned v prvním kole play-off vystavil stopku Tottenham.
ACF FIORENTINA

Aktuálně devátý celek Serie A se těší z výborné fazóny. Na jaře se hodlá vyškrábat zpět na místa zajišťující účast v evropských pohárech i v příštím ročníku, od kterých ho momentálně dělí sedm bodů. Fialky mají navíc otevřenou cestu do kontinentálních soutěží i přes italský pohár, kde jsou díky vítězství 2:0 nad Cremonese z minulého týdne jednou nohou ve finále.

Tým trenéra Vincenza Italiana naposledy padl 12. února v ligovém souboji s Juventusem, přičemž od té doby je jeho bilance vynikajících 10–2–0. Mezi dvouciferným počtem výher najdeme i oba duely prvního kola play-off Konferenční ligy proti Braze (4:0 a 3:2) a osmifinálové dvojutkání se Sivassporem (1:0 a 4:1).

Hosté dnes budou na INEA Stadionu plnit roli favorita, proti Poznani to ale nebude procházka růžovým sadem. Přeci jen budou čelit jednomu z nejlepších klubů v Polsku, který navíc bude hnát dopředu bouřlivá atmosféra v ochozech. Dokážou se s tím popasovat?

KKS LECH POZNAŇ

Pohled na výsledek osmifinálového dvojzápasu Poznaně se švédským Djurgårdenem by mohl vyvolat dojem, že cesta jediného přeživšího polského výběru do semifinále byla celkem hladká. Opak je ale pravdou: Lech do play-off postoupil z druhého místa ve skupině C, přičemž na třetí Beer Ševu měl jen dvoubodový náskok, a Bodø pak v prvním kole přetlačil těsně 1:0.

Nutno ovšem podotknout, že tým ze Stockholmu mistrovi Ekstraklasy opravdu příliš nevzdoroval. Svěřenci kouče van den Broma v prvním utkání soupeře přestříleli vysoko 13:4 a palebnou převahu přetavili ve výhru 2:0. V odvetě na severu Evropy poté využili přesilovku, kterou jim červenou kartou nadělil Danielson, a výsledkem 3:0 potvrdili svůj postup.

Fiorentina nicméně bude pro Poznaň značně tužším oříškem. Lech se proti ní bude snažit navázat jednak na solidní výkony z osmifinále, a jednak také na skvělou bilanci z domácí soutěže, kde už přes měsíc neokusil pachuť porážky. Podaří se mu silného soka pokořit?