Kvalifikace na ME -  ONLINE PŘENOS -  Island : Portugalsko - 20. června 2023   20:45

Island
Island
0:1
(0:0)
Portugalsko
Portugalsko
89' Ronaldo  (Inácio)
Island
Rúnarsson – Fridriksson (79. Sampsted), Pálsson, Ingason, H. Magnússon – Willumsson, Traustason (75. Jóhannesson), J. Gudmundsson (C) – A. Gudmundsson, Finnbogason (75. S. Magnússon), Thorsteinsson (79. Haraldsson).
Valdimarsson, E. Ólafsson – Bi. Bjarnason, Grétarsson, A. Gunnarsson, Ellertsson, Helgason, Hlynsson.
Siebert – Seidel, Foltyn (GER)
Laugardalsvöllur, Reykjavik
Portugalsko
Costa – Cancelo (67. Guerreiro), Dias, Pereira (84. Otávio), Pepe, Dalot – B. Silva (90+3. Jota), Neves (67. Inácio), B. Fernandes (84. Vitinha) – Ronaldo (C), Leão.
Patrício, Sá – Félix, Horta, Ant. Silva, Sanches, Toti.

Portugalsko si připsalo další důležité tři body, tentokráte vyhrálo na Islandu 1:0. Sledovali jsme vyrovnané utkání, ale na konci už měli více ze hry hosté i díky tomu, že v 81. minutě musel pod sprchy Willum Willumsson. Hrdinou duelu se nakonec stal hvězdný Cristiano Ronaldo, jenž skóroval v 89. minutě. Island už v závěru neměl dostatek sil, aby s tímto stavem něco udělal, a proto tři body míří do Portugalska.

Z mé strany je to vše. Děkuji za pozornost, na počtenou!
Držení míče: 34 % : 66 %.
Střely na branku: 1:3. Střely mimo: 5:4. Rohy: 3:11. Ofsajdy: 1:6. Fauly: 13:12.
90+8'
90+7'
Rafael Leão dostal míč téměř až k rohovému praporku. Pak si narazil se spoluhráčem, dostal se před obránce, ale nezakončil. Mrzet jej to nemusí, Portugalsko ještě rozehraje roh.
90+6'
Diogo Dalot dostal míč na útočnou polovinu, kde se celek v bílých dresech snaží kombinovat.
90+5'
Cristiano Ronaldo byl faulován na půlící čáře. Kapitán Portugalska samozřejmě spěchat nebude.
90+4'
Sluší se doplnit, že nastavuje se celkem šest minut. Sudí ale nastavení určitě ještě protáhne.
90+3'
Střídání v týmu Portugalsko:
ze hřiště odchází Bernardo Silva, přichází Diogo Jota.
90+2'
Až nyní se znovu začne hrát, protože gólová situace se zkoumala dlouho.
89'
Portugalsko právě vstřelilo branku!
Hosté se přece jen dočkali! Ve vápně přistál centr, který Gonçalo Inácio hlavou přiťukl na CRISTIANA RONALDA, jenž balón dopravil do branky. Radost však propukla až po dvou minutách, poněvadž nejprve se mával ofsajd. VAR ale původní verdikt změnil. 0:1. Asistence: Gonçalo Inácio.
88'
Ísak Bergmann Jóhannesson odehrál míč do zámezí před důrazným Dalotem. Portugalsko ale bude pokračovat rohovým kopem.
87'
Island se ale ocitá pod tlakem, velice složitě už odkopává balóny.
86'
Rafael Leão předvedl svůj um na levém křídle. Zasekl si balón a poté centroval, avšak pouze do bránícího hráče.
85'
Portugalsko má před sebou už jen pár minut na to, aby duel překlopilo na svou stranu. Navíc má početní převahu, tudíž jakákoliv bodová ztráta by favorita bolela.
84'
ze hřiště odchází Bruno Fernandes, přichází Vitinha.
84'
ze hřiště odchází Danilo Pereira, přichází Paulo Otávio.
83'
Cristiano Ronaldo teď spadl velice ochotně a za své počínání si vysloužil žlutou kartu.
81'
Druhá žlutá a následně červená karta pro tým Island (Willum Willumsson). Island bude utkání dohrávat v deseti. Středopolař domácích velice zbytečně a ostře skluzem dojel Gonçala Inácia, za což viděl druhou žlutou kartu.
80'
Míč propadl až k brankáři Costovi, který jej okamžitě poslal na pravou stranu.
79'
Střídání v týmu Island:
ze hřiště odchází Valgeir Fridriksson, přichází Alfons Sampsted,
ze hřiště odchází Jón Dagur Thorsteinsson, přichází Hákon Arnar Haraldsson.
78'
Ronaldo chtěl hlavou posunout míč na svého spoluhráče, což se ale nevydařilo. V útočném snažení pokračuje Rafael Leão.
76'
Hördur Magnússon s přehledem zvládl hlavičkový souboj, míč tedy za něj nepropadl.
75'
ze hřiště odchází Arnor Traustason, přichází Ísak Bergmann Jóhannesson,
ze hřiště odchází Alfred Finnbogason, přichází Saevar Atli Magnússon.
74'
Žlutá karta pro tým Island (Jón Dagur Thorsteinsson).

Žlutá karta pro tým Portugalsko (Bernardo Silva).
74'
Sverrir Ingason fauloval Ronalda, jenž pro svůj tým vybojoval standardní situaci.
73'
Gonçalo Inácio je zatím hodně aktivní po svém příchodu na trávník. Vyzval Bruna Fernandese, na jehož centr nedosáhl Ronaldo.
72'
Willum Willumsson se jako tank dostal dopředu a zhruba z dvaadvaceti metrů tvrdě vystřelil. Jeho rána levačkou o kousek minula bližší tyč, Diogo Costa by zasahoval velmi obtížně.
71'
Albert Gudmundsson si u zadní tyče naskakoval na centr z levé strany, nicméně zhruba metr mu chyběl.
71'
Portugalci se přibližovali k bráně, ale zastavila je nepřesnost Danila, jenž si nezpracoval balón dobře.
70'
Žlutá karta pro tým Island (Willum Willumsson).
69'
Gonçalo Inácio perfektně našel Cristiana Ronalda, ale ten si snad ještě lépe přebral míč. Dostal se i do zakončení, bránu přestřelil, ale znovu šel nad hlavu pomezního praporek nahoru. Opakovaný záběr ukázal, že o mírný ofsajd se jednalo.
68'
Rafael Leão hledal ve vápně Ronalda, ale tento pas neměl nárok na úspěch.
67'
Problém pro domácí, protože na trávníku zůstal sedět Sverrir Ingason. Těžko říct, jestli v utkání bude pokračovat.
67'
ze hřiště odchází Rúben Neves, přichází Gonçalo Inácio,
ze hřiště odchází João Cancelo, přichází Raphaël Guerreiro.
66'
Uvidíme, kdy oba trenéři poprvé sáhnou do sestavy. Zatím se toho mnoho oproti prvnímu poločasu nezměnilo.
65'
Hördur Magnússon zkusil šestí z hranice šestnáctky pravačkou. Jeho rána ale nebyla dostatečně důrazná, trefila pouze obránce.
64'
Po delší době rozehrál rohový kop také domácí celek, ale ve vzduchu kraloval velezkušený stoper Pepe.
63'
Cristiano Ronaldo se provinil nedovoleným zákrokem, skluzem trefil protihráče.
62'
Diogo Dalot se ve velké rychlosti dostal do pokutového území na přihrávku Bruna Fernandese. Následné přešlapovačky mu ale příliš nevyšly, míč skončil v rukavicích gólmana.
60'
Rúben Neves zůstal po faulu protihráče ležet na hrací ploše. Už máme za sebou dvě třetiny řádné hrací doby a stále čekáme na první branku.
59'
Jón Dagur Thorsteinsson si splnil na jedničku defenzivní povinnosti. Je vidět, že domácí dnes pracují jako jeden muž. Hrají vskutku obětavě.
58'
Hned dva hráči Islandu museli odvracet nepříjemný míč, který se zrovna pohyboval v pokutovém území.
57'
Diogo Dalot díky své rychlosti zachránil portugalský tým. Jón Dagur Thorsteinsson se už hnal do úniku, ale rychlejší byl právě krajní obránce, jenž si navíc vymodlil faul.
57'
Bruno Fernandes si nyní až příliš hrál s míčem, a to v celkem nepříjemné pozici. Nakonec byl nedovoleně povalen na zem Alfredem Finnbogasonem.
56'
Také Diogo Costa se znovu dotkl míče, ale zvolil rozehrávku na nejblíže stojícího stopera.
55'
Valgeir Fridriksson stačil zareagovat na střílený centr Cancela, který hledal spoluhráče u zadní tyče. Další zajímavý náznak hostujících fotbalistů.
54'
Bernardo Silva neměl podporu spoluhráčů, a proto musel zvolit zpětnou přihrávku. Další kombinace jde až přes Pepeho.
53'
Cristiano Ronaldo si v pokutovém území nepřebral balón úplně nejlépe. Na druhou stranu naopak může vyrazit Island.
52'
Victor Pálsson dokázal zastavit střílený centr v podání Silvy. Posléze Portugalsko rozehrálo velice rychle rohový kop.
51'
Protiakci hosté nevyřešili úplně nejlépe a svého krajního hráče zahnali až k rohovému praporku.
49'
Na konci 49. minuty rozehrál Bruno Fernandes další rohový kop. K hlavičce se dostal Ronaldo, jenž o kousek přestřelil branku. Tady Portugalci rozhodně od první branky nebyli daleko.
48'
Island rozehrál standardní situaci, kterou odvrátil João Cancelo. Poté celek v modrých dresech opět centroval, pro balón si došel Diogo Costa.
47'
Rafael Leão si navedl balón ke střele, která se ale úplně nepovedla. Rozehrávky se ujímá Rúnar Rúnarsson.
46'
Portugalsko v prvním poločase rozhodně nepotvrdilo roli jasného favorita, poněvadž sledujeme velmi vyrovnaný zápas, ve kterém mohly skórovat oba celky. Pravděpodobně největší šanci měl ve 24. minutě domácí stoper Victor Pálsson, jenž ale z ideální pozice vysoko přestřelil. V závěru prvního dějství zachraňoval Island Rúnar Rúnarsson proti Cristianu Ronaldovi, ale po skončení akce se mával ofsajd. Uvidíme, co nám nabídne druhý poločas.
45+4'
45+3'
První půle se ještě protahuje, poněvadž Pepe je otřesený a nyní jsou u něj lékaři.
45+1'
Alfred Finnbogason trefil loktem Pepeho přímo do obličeje, od rozhodčího tedy viděl zaslouženou žlutou kartu.
45+1'
Bruno Fernandes rozehrál standardní situaci. Míč si zpracovával Ronaldo, ale podle rozhodčího si pomohl rukou, tudíž hra byla znovu přerušena.
45'
Žlutá karta pro tým Island (Albert Gudmundsson).
44'
Victor Pálsson výborně zvládl sprintérský souboj s protihráčem, kterým byl Rafael Leão.
43'
Rúnar Rúnarsson vytáhl vynikající zákrok proti hlavičkujícímu Ronaldovi, ale případná branka by stejně neplatila, poněvadž hostující kapitán se objevil v ofsajdovém postavení.
42'
Jóhann Gudmundsson si zhruba dvacet metrů před portugalskou bránou rychle přebral míč a levačkou vypálil. Branku hostů netrefil přibližně o metr.
41'
Pár sekund se nehrálo, poněvadž lékaři ošetřovali jednoho z domácích hráčů. Rúnar Rúnarsson už rozehrál dlouhým nákopem.
40'
Hosté si nyní přihrávají okolo půlící čáry. Island se nepokouší o vysoký presink.
38'
Cristiano Ronaldo si seběhl na pravou stranu, odkud přenesl hru na Cancela. Krajní zadák taktéž centroval, ale pouze do připravených rukavic Rúnara Rúnarssona.
37'
Pomalu ale jistě se blížíme do závěrečné fáze prvního poločasu, který zatím velké množství gólových šancí nenabídl.
36'
Rúnar Rúnarsson si doběhl pro nepřesnou přihrávku. Bude mít dostatek času na to, aby rozehrál.
35'
Teď se už hraje na útočné polovině favorita, který ale nyní působí bezradně.
34'
Island ale možná má v posledních deseti minutách více ze hry. Častěji se tlačí dopředu a více a více si věří kombinačně.
32'
Rúnar Rúnarsson dokázal vystartovat z brány a u míče byl dříve než Rafael Leão.
32'
Willum Willumsson prostrčil velmi šikovně míč na svého spoluhráče. Pak přistál na hranici vápna centr, který s přehledem odvrátil Pepe.
30'
João Cancelo to individuálně zkoušel z druhé strany, ale okolo precizních obránců nepřešel. Ve vlastní šestnáctce brání domácí skvěle.
29'
Portugalci předvedli rychlou akci, která ale nenašla zdárný cíl. Dalot se snažil propálit vše, co mu stálo v cestě, ale trefil před sebou stojícího hráče.
28'
Diogo Costa musel poprvé zasahovat, když jej hlavou vyzkoušel z poměrně velké dálky Hördur Magnússon.
27'
Žlutá karta pro tým Portugalsko (Diogo Dalot).
27'
Cristiano Ronaldo se snad poprvé v utkání mohl na delší časový úsek pomazlit s míčem. Chtěl obejít dva bránící hráče, ale čistým způsobem byl zastaven.
26'
Jón Dagur Thorsteinsson si počkal po rohovém kopu na odražený míč, který okamžitě zakončil. Také on minul Costovu svatyni o poměrně hodně čísel.
24'
Island mohl jít do vedení! Jóhann Gudmundsson výborně nacentroval, přičemž míč u zadní tyče sklepl jeden z hráčů v modrém na penaltový puntík pro Victora Pálssona. Ten ale balón vůbec netrefil dobře a z ideální pozice vysoko přestřelil.
22'
Hosté rozehráli na krátko. Posléze přišel centr, na který si naskakoval brankář Rúnar Rúnarsson, jenže mezitím byl faulován Pepem. Hra samozřejmě musela být přerušena.
21'
Rafael Leão vybojoval pro svůj celek další rohový kop. Většina hráčů v bílém dresu se tedy stěhuje do islandského vápna.
21'
Diogo Dalot posílal do vápna další zajímavý centr, ale zatím je znát, že Island má výškovou převahu.
20'
Victor Pálsson předvedl precizní skluz, když se dopředu dostával po levém křídle Rafael Leão.
18'
Albert Gudmundsson posílal do pokutového území prudký centr, rychlejší v danou chvíli byli hostující obránci. Island ale rozhodně nějaké náznaky má, zatím to rozhodně není jednostranná partie.
16'
Po dalším rohovém kopu se k hlavičce dostal Pepe. Zkušený stoper vyskočil nejvýše a celkem dobře zakončil, avšak Rúnar Rúnarsson vytáhl ze svého repertoáru vynikající zákrok.
14'
Portugalci se už opět dostali před islandskou bránu. Přišel centr zleva, na který si naskakoval Ronaldo, ale u balónu byl rychleji stoper.
13'
Jón Dagur Thorsteinsson zkusil štěstí dalekonosnou ranou po zemi. Jen těsně minul bránu, ale Diogo Costa situaci kontroloval.
12'
Bruno Fernandes se snažil z druhého doteku přenést těžiště hry na levou stranu, ale neudělal to dobře. Island se zadarmo dostává k míči, rozehraje autové vhazování.
11'
Island se už s balónem dostal na útočnou polovinu. Zatím stále na úvodní šanci čekáme.
9'
Bruno Fernandes postrčil míč do strany na Cancela, jehož centr vůbec nebyl špatný. Victor Pálsson ale hrací předmět posunul nad bránu, na řadu tedy přijde třetí portugalský roh.
8'
První zákrok pro domácího brankáře, jenž dokázal zneškodnit hlavičku Rúbena Nevese.
7'
Diogo Dalot se dostal k centru zprava. Jeden z domácích hráčů míč dostal na rohový kop, jenže zároveň měl štěstí, protože nechybělo moc a byl z toho vlastní gól.
7'
Rozhodčí musel krotit první výraznější emoce, poněvadž jsme viděli celkem ostrý zákrok domácího hráče na středu hřiště.
6'
Stopeři hostů hned dvakrát poslali hlavou míč daleko od své svatyně.
5'
Albert Gudmundsson zamířil s míčem na kopačce vpřed, jenže před důrazného Danila se nedostal. Roh ale tentokrát rozehraje Island.
4'
Bruno Fernandes rozehrál první rohový kop, ale islandská obrana míč stačila odvrátit.
3'
Rafael Leão nabíral rychlost na levém křídle. Když byl u lajny, snažil se centrovat, avšak trefil před sebou stojícího hráče. Portugalsko rozehraje od rohového praporku.
2'
Hosté se už dostali na útočnou polovinu a nyní se pokouší něco kloudného vymyslet.
1'
Diogo Costa musel ihned startovat z brány, když do jeho vápna letěl vysoký centr z pravé strany. Gólman Portugalska situaci zvládl.
1'
Utkání za pár desítek sekund začne. Island nastupuje v modrých dresech, Portugalci budou hrát v bílém.

Island: Rúnarsson – Fridriksson, Pálsson, Ingason, H. Magnússon – Willumsson, Traustason, J. Gudmundsson (C) – A. Gudmundsson, Finnbogason, Thorsteinsson.
Náhradníci: Valdimarsson, E. Ólafsson – Sampsted, Jóhannesson, Bi. Bjarnason, Grétarsson, A. Gunnarsson, S. Magnússon, Haraldsson, Ellertsson, Helgason, Hlynsson.
Trenér: Åge Hareide

Portugalsko: Costa – Cancelo, Dias, Pereira, Pepe, Dalot – B. Silva, Neves, B. Fernandes – Ronaldo (C), Leão.
Náhradníci: Patrício, Sá – Guerreiro, Inácio, Félix, Horta, Ant. Silva, Otávio, Sanches, Toti, Vitinha, Jota.
Trenér: Roberto Martínez

Rozhodčí: Siebert – Seidel, Foltyn (všichni GER).

ISLAND

Velký výkonnostní posun zaznamenal islandský fotbal na již zmíněném EURO 2016, o dva roky později se dokonce dostal i na světový šampionát. Island si mimo jiné zahrál také elitní skupinu Ligy národů, ale nyní už jeho výsledky nejsou takové. Nicméně vzhledem k rozlosování má Island velkou šanci, aby se znovu na evropském turnaji ukázal. Úvod kvalifikace však tomuto celku nevyšel. Na úvod prohrál celkem jasně 0:3 s Bosnou a Hercegovinou a minule padl 1:2 se Slovenskem. Zatím jediné vítězství Island oslavil v Lichtenštejnsku, které porazil jednoznačně 7:0.

PORTUGALSKO

Fotbalisté Portugalska by rádi napravili dojem z uplynulého MS. Základní skupinu zvládli bez větších potíží a v osmifinále si suverénně poradili se Švýcarskem. Následně ale parta okolo kapitána Cristiana Ronalda podlehla ve čtvrtfinále Maroku, což byl velký šok a jeden z favoritů na prvenství nepostoupil do bojů o medaile. Portugalsko má za sebou už tři kvalifikační duely a všechny zvládlo na výbornou. Lichtenštejnsko Portugalci porazili 4:0, Lucembursko 6:0 a poměrem 3:0 si poradili s Bosnou a Hercegovinou. Kromě Islandu mají ve skupině ještě Slováky.
Poslední vzájemný zápas obou celků se datuje do ME 2016. Portugalci tehdy v základní skupině remizovali s Islandem 1:1, následně celý šampionát vyhráli.
Hezký úterní večer při sledování textového přenosu z kvalifikace na ME 2024. Fotbalisté Islandu vyzvou od 20:45 Portugalsko. Příjemnou zábavu!
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:45.