Kvalifikace na ME -  ONLINE PŘENOS -  Kazachstán : Slovinsko - 23. března 2023   16:00

Kazachstán
Kazachstán
24' Samorodov (Vorogovskij)
1:2
(1:0)
Slovinsko
Slovinsko
47' Brekalo  (Gnezda Čerin) • 78' Vipotnik  (Stojanović)
Kazachstán
Šackij – Gabyšev (68. Kajrov), Malyj, Maročkin, Bystrov (80. Jerlanov), Vorogovskij – Orazov, Tagybergen (C), Darabajev (80. Bejsebekov), Samorodov (63. Islamchan) – Ajmbetov (63. Zajnutdinov).
Šajzada, Pokatilov – Dosmagambetov, Skvorcov, Kenesov, Žumabek, Prokopenko.
Nyberg – Beigi, Söderkvist – Karlsson.
Astana Arena, Astana.
Slovinsko
Oblak (C) – Karničnik, Blažič (5. Brekalo), Bijol, Balkovec (46. Zajc) – Verbič (70. Lovrić), Stankovič, Gnezda Čerin, Stojanović – Šeško, Celar (70. Vipotnik).
Belec, Vidovšek – Drkusić, Zaletel, Horvat, Elšnik, Vombergar, Zahovič.

Děkuji vám za pozornost, přeji pěkný zbytek dne a všem Ivonám vše nejlepší k svátku!

Fauly: 17:11
Slovinsko si připisuje důležité tři body hned po úvodním utkání kvalifikace na EURO, ale utkání to vůbec nebylo jednoduché. Jejich nevýrazný výkon v prvním poločasu totiž dovolil Kazachům nejednou ohrozit bránu Jana Oblaka z protiútoků, z nichž jeden skončil gólem, a po 45 minutách tak domácí překvapivě vedli. Slovincům se však podařilo srovnat z rohového kopu hned na začátku druhé půle, což jim dodalo klid, který pak využili ještě ve druhý, vítězný gól.

Kazachy čeká další zápas v neděli, kdy na stejném místě jako dnes změří síly s dalším favoritem, Dánskem. Slovinci by ve stejný den měli papírově mít práci naopak jednoduchou, neboť za nimi do Lublaně přijede tým San Marina.
90+6'
90+5'
Čas už téměř vypršel a Slovincům se daří držet domácí tým daleko od Jana Oblaka.
90+4'
Maročkin na vlastní polovině u levého kraje v souboji fauloval Žana Vipotnika, kterému se pochopitelně vůbec nechce na nohy.
90+3'
Jan Vorogovskij v rohu útočné poloviny zcela zbytečně fauloval Mihu Zajce, čímž dává hostům příležitost zdržet čas.
90+2'
Další přímé ohrožení brány Kazaši nevyprodukovali, ale ještě rozhodně není hotovo.
90+1'
Volný přímý kop z velké dálky poslal Islamchan doprostřed šestnáctky, kde nejlépe naskočil Alexandr Maročkin. Po jeho hlavičce míč padal těsně pod břevno, takže ho Jan Oblak musel pohotově vyškrábnout nad bránu.
90'
Serhij Malyj se nebál vyběhnout vpřed, aby zachytil odhlavičkovaný míč, přičemž vedle něj vyskočil Benjamin Šeško a nohou Malyje zasáhl do hrudi.
89'
Kazaši se nadechují k finálnímu náporu, hosté už se všichni stáhli na vlastní polovinu.
88'
Miha Zajc se u půlící čáry srazil s Temirlanem Jerlanovem, Kazaši budou rozehrávat.
87'
Baktijor Zajnutdinov skákal pro hlavičku uprostřed soupeřova pokutového území, na balón však nedosáhl a fauloval u toho Bijola.
86'
Igor Šackij čekal s odkopem od brány, aby mu spoluhráči naběhli co nejdál na útočnou polovinu.
85'
Hosté pokračují v kombinaci na útočné polovině, kde už chtějí především držet balón co nejdéle.
84'
Slovinci se dostali alespoň na polovinu hřiště, kde byl faulován Miha Zajc.
83'
Jestřábi pokračovali rohovým kopem, s ním si ale hostující obrana poradila.
82'
Oblak vyběhl, aby vyboxoval míč pryč, místo toho ale odhlavičkoval Stanković, jenž od vlastního gólmana schytal tvrdou ránu do hlavy.
81'
David Brekalo vedle svého pokutového území bezohledně fauloval Bauržana Islamchana, Kazachstán bude zahrávat nadějnou standardní situaci.
80'
Střídání v týmu Kazachstán:
ze hřiště odchází Marat Bystrov, přichází Temirlan Jerlanov,
ze hřiště odchází Aslan Darabajev, přichází Abzal Bejsebekov.
78'
Slovinsko právě vstřelilo branku!
Slovinci to podobným nákopem zkusili znovu, tentokrát balón dopadl přesně na nohu ŽANA VIPOTNIKA, který ji pouze natáhl, aby zakončil krásnou akci gólem. Asistence: Petar Stojanović.
77'
Lovrić běžel pro chytře myšlený nákop za obranu, ale blíž k němu měl Igor Šackij.
75'
Bystrov si při zákroku zřejmě natáhl sval, neboť sotva chodí a ukazuje směrem ke střídačce, že nebude moci pokračovat.
74'
Miha Zajc dostal parádní průnikový pas na pravou stranu šestnáctky, ale potřeboval si jedním dotykem míč zpracovat. Díky tomu se k němu stihl dostat Marat Bystrov, jenž skvělým zákrokem zablokoval střelu.
73'
Šeško zleva dostal míč před bránu na Sandiho Lovriće, pro nějž to však bylo příliš prudké, takže se s tím nic dělat nedalo.
72'
Slovinci se štěstím vybojovali balón na vlastní polovině a otevíral se jim prostor k rychlému protiútoku ve velkém počtu. Prudký pas však trefil rozhodčího, takže hra musela být přerušena.
71'
Miha Zajc měl chvilku času na ose hřiště před pokutovým územím. Nachystal si proto balón na pravačku, ale poslal ho těsně vedle brány.
70'
Střídání v týmu Slovinsko:
ze hřiště odchází Benjamin Verbič, přichází Sandi Lovrić,
ze hřiště odchází Žan Celar, přichází Žan Vipotnik.
69'
Žan Celar zachytil Šackého výkop a hnal se kupředu, ale zasekávačkou si posunul míč příliš daleko. Benjamin Verbić v akci pokračoval, ale Serhij Malyj ho od balónu čistě odstavil.
68'
ze hřiště odchází Michail Gabyšev, přichází Bagdat Kajrov.
67'
Domácí se snaží proběhnout dopředu podél levé čáry, moc daleko se však nedostali.
66'
Žlutá karta pro tým Kazachstán (Ramazan Orazov).
65'
Benjamin Verbić si rychle pokryl míč před dotírajícím Orazovem, jenž ho tvrdě, ale neúmyslně pokopal. Bolestivé to očividně bylo pro oba.
64'
Domácí chtěli překvapit soupeře outem za obranu, jenže nově příchozí Baktijor Zajnutdinov nepřečetl let míče správně a nechal ho odskákat ven ze hřiště.
63'
ze hřiště odchází Abat Ajmbetov, přichází Baktijor Zajnutdinov,
ze hřiště odchází Maxim Samorodov, přichází Bauržan Islamchan.
62'
Kazaši cítí, že je potřeba udělat změnu, a tak chystají dvojnásobné střídání.
60'
Centr z pravé strany propadl až k Celarovi, což překvapilo i jeho samého, a tak si s balónem uvnitř vápna hostující útočník neporadil. Balón se ale dostal dozadu ke Stankovićovi, jenž z první tvrdě vypálil po zemi. Mířil však doprostřed brány, kde ránu jakžtakž zkrotil Igor Šackij.
59'
Žan Celar tělem poslal na zem Serhije Malyje, aniž by chtěl hrát míč. Píská se proto faul.
58'
Kazaši mohli po outovém vhazování v klidu přihrát až k brankáři Šackému, aniž by je Slovinci napadali.
57'
Slovinci sice hned na začátku poločasu vyrovnali, ale remíza určitě není to, co chtějí ze dnešního zápasu získat. Měli by si dát pozor, aby se vyrovnáním nenechali uspokojit, což tak teď trochu vypadá.
56'
Kazaši šikovně kombinovali na útočné polovině, nejistou obranu hostů zachraňuje až jejich ofsajd.
55'
Žlutá karta pro tým Kazachstán (Marat Bystrov).
54'
Benjamin Šeško nedosáhl na prudký průnikový pas za obranu, takže Igor Šackij bude podruhé během chvilky odkopávat.
53'
Miha Zajc centroval od levého kraje, ale zakroucený let míče skončil až za bránou.
52'
Michail Gabyšev byl naopak včas před koncem hřiště u soupeřovy brány. Jana Oblaka chtěl překvapit chytrým lobem, jenže mu dal příliš velkou razanci.
51'
Ramazan Orazov nedoběhl volný míč na útočné polovině, čímž přišel o šanci na rychlý protiútok.
50'
Benjamin Šeško zkoušel stejně jako v prvním poločase ihned po převzetí míče nasadit nejbližšímu soupeři jesle, tentokrát ale neuspěl.
49'
Slovinci po Oblakově výkopu už kontrolují balón na útočné polovině.
48'
Kazaši se nenechali zahanbit a ihned přispěchali k Oblakovi s vlastní šancí, Abat Ajmbetov ale u pravé tyče hlavou neusměrnil centr letící zleva ideálně.
47'
Lepší vstup do druhé půle si hosté nemohli přát. Čerin od rohového praporku našel před bránou ledabyle bráněného DAVIDA BREKALA, jehož hlavička končí v síti. Asistence: Adam Gnezda Čerin.
46'
Slovinci se snadno dostali dopředu a vybojovali rohový kop z levé strany.
46'
ze hřiště odchází Jure Balkovec, přichází Miha Zajc.
46'
Hosté ze Slovinska zatím vůbec nenaplňují roli favorita. Do utkání vstoupili vlažně, balón sice často drží, ale dlouho jim dělalo problém dostat se blíž k bráně Igora Šackého. Naopak domácí Kazaši si s ničím nelámou hlavu a ochotně hrozí z protiútoků, z nichž jeden využil Maxim Samorodov přesnou hlavičkou. Slovinci si zřejmě až poté uvědomili, že to pro ně dnes nebude vůbec jednoduché, a několik náznaků šancí si zvládli připravit, avšak ve druhé půli budou muset ještě výrazně zabrat.
45+3'
45+3'
Jan Vorogovskij od levé pomezní čáry centroval na zadní tyč, ale příliš silně, takže balón končí za bránou.
45+2'
Kazaši rozehrávali svou standardku z poloviny hřiště, odkud zvládli poslat míč nebezpečně před bránu hostů. Jan Oblak měl celkem štěstí, že se k němu balón odrazil.
45+1'
Žlutá karta pro tým Slovinsko (Petar Stojanović).
45'
Po Čerinově centru ze přímého kopu balón domácí odhlavičkovali za bránu. Rohový kop ale Slovincům žádnou šanci nepřinesl.
44'
Petar Stojanović si dobře stáhnul balón, který mu utíkal, takže napravo před pokutovým územím soupeře vybojoval standardní situaci.
43'
Abat Aimbetov na útočné polovině sice nebyl faulován, ale po jednom souboji se dlouho zvedal z trávníku.
42'
Žan Karničnik měl na pravé straně dost volného prostoru, jenže poslal míč po zemi směrem do vápna, ale tam, kde bylo jen několik obránců Kazachstánu.
41'
Igor Šackij měl rozehrávat od brány, s čímž vůbec nepospíchal, protože jeho spoluhráči nyní ocení chvilku na odpočinek.
40'
Adam Gnezda Čerin je v posledních minutách u všeho důležitého, nyní byl faulován vedle středového kruhu.
39'
Tlak hostů se díky posledním šancím trochu vystupňoval, Kazaši rychle přicházejí o míč.
38'
Celar v pokutovém území přiťuknul balón do běhu Čerinovi, jemuž domácí obránce na poslední chvíli ukopnul míč na rohový kop. Z něj právě Čerin centroval na zadní tyč, kde na bránu hlavičkoval Jaka Bijol, nicméně Igor Šackij byl připraven.
37'
Snad První opravdovou šanci hostů měl Žan Celar, jenž hlavičkou přesměroval nízký centr z levé strany na bránu. Bohužel pro Slovince přesně do náručí Igora Šackého.
36'
Petar Stojanović zakroutil do vápna pěkný míč, který ale odhlavičkovala domácí obrana.
35'
Aslan Darabajev uprostřed vlastní poloviny tvrdě fauloval Čerina, což dává hostům zajímavou šanci ze standardní situace.
34'
Dlouhý nákop rovnou do šestnáctky nebyl nejlépe proveden, protože se k němu nikdo ze Slovinců nedostal. Balón tak jen proskákal za bránu.
33'
Hosté drží balón, ale zase působí poměrně bezradně, aktivní přístup domácích hráčů jim dělá problémy.
31'
Jan Vorogovskij se nedostal k míči u brány soupeře, následovat bude odkop Jana Oblaka.
30'
Přímák letěl k levé tyči, kde i jeden z domácích hráčů zvládnul hlavičkovat. Sudí ale přerušuje akci kvůli útočnému faulu.
29'
Aschat Tagybergen byl kousek za polovinou hřiště faulován ve tvrdém souboji, domácí budou zahrávat volný přímý kop.
28'
Benjamin Verbič se neprocpal kolem Michaila Gabyševa, balón se dokutálel za bránu domácích. Igor Šackij má proto čas na přípravu odkopu míče.
27'
Šeško se s balónem dostal až ke koncové čáře hřiště, ale zpětnou přihrávku odkopl jeden z obránců Kazachstánu.
26'
Maxim Samorodov dělá další problémy hostujícím obráncům přímo u jejich pokutového území.
25'
Kazaši jsou najednou nabuzení a ihned po výkopu velmi rychle napadají kombinaci Slovinců.
24'
Kazachstán právě vstřelil branku!
Jan Vorogovskij se v levém rohu krásně uvolnil proti Karničnikovi, načež si všiml, že hosté nechali u bližší tyče volného MAXIMA SAMORODOVA. Poslal mu proto přesný centr a Samorodov hlavičkou zakončil o břevno za bezmocného Oblaka. Asistence: Jan Vorogovskij.
22'
Hosté opět napadali až bezohledně, což se u branky Kazachstánu nevyplatilo.
21'
Kazaši se tak dalekou rozehrávkou dostali k půlící čáře, ale dál to momentálně nejde.
20'
Šeško v pravém rohu nedovoleně atakoval Marata Bystrova, který měl co dělat, aby mladého útočníka k míči nepustil.
19'
Hosté se rychle dostali dopředu, z levé strany letěl do pokutového území prudký balón, který asi měl být centrem. Igor Šackij ho každopádně pozorným vyskočením vyboxoval pryč.
18'
Slovinci museli balón vrátit k Janu Oblakovi, na kterého rychle dotíral Aimbetov. Hostující gólman si poradil s přehledem vysokým obloučkem na jednoho ze svých obránců.
17'
Jan Vorogovskij se hnal za balónem do levého rohu útočné poloviny, ale byl tam až příliš agresivní, takže se provinil útočným faulem.
16'
Benjamin Šeško zády k soupeřově bráně přijal přihrávku, rychle se otočil a nasadil jesle Serhiji Malyjovi. Následně pokračoval směrem na Šackého, ale levačkou zakončil velmi nepřesně.
15'
Benjamin Verbič byl u míče o chviličku dřív než Aschat Tagybergen, který kvůli tomu také fauloval.
14'
Další akce začínala znovu volným přímým kopem, po kterém už se Slovinci dostali k nadějnému zakončení. Střela Žana Celara zevnitř vápna ale byla zblokována.
13'
Vhazování zprava vedle šestnáctky se hostům nepodařilo, soupeř je vyhání ke středovému kruhu.
12'
Následně Kazaši faulovali, a tak Jure Balkovec zahrával druhý přímý kop. Od krajní čáry to rozhodně neměl na přímé ohrožení branky, takže centroval do vápna. Domácí obrana se štěstím balón odklidila do zámezí.
11'
Benjamin Šeško se poprvé dostal do akce, na levé straně útočné poloviny vybojoval pro svůj tým out.
10'
Hra se zase uklidnila, Slovinci drží balón a zatím se s ním nikam neženou.
9'
Nyní se hosté zkusili probít dopředu podél levé čáry, nepřesný pas však končí za ní u rohového praporku. Domácí budou vhazovat.
8'
Hosté si neporadili zrovna ideálně na polovině hřiště a málem z toho byl další nebezpečný protiútok. Jure Balkovec však situaci sebejistě zachraňuje.
7'
Slovinci si zřejmě uvědomili, že dnešní soupeř může být reálnou hrozbou, a tak nyní raději uklidňují hru trpělivou kombinací.
6'
Kazaši pokračovali v napadání a dalším rychlým útokem vybojovali rohový kop. Ten letěl z levé strany na zadní tyč, kde chtěl hlavičkovat Samorodov, ale v pádu nakonec balón netrefil.
5'
ze hřiště odchází Miha Blažič, přichází David Brekalo.
4'
Jan Oblak s rozehrávkou čeká, protože se zjišťuje zdravotní stav Blažiče.
3'
Miha Blažič při zpracovávání balónu u půlící čáry začal kulhat, zjevně ho něco prudce zabolelo. Maxim Samorodov mu tak lehce míč sebral a upaloval k bráně Jana Oblaka, kde ale nezakončil příliš nebezpečně.
2'
Slovinci se rychle nastěhovali na útočnou polovinu a vybojovali volný přímý kop. Ten si vzal na starost Jure Balkovec, jenž překopnul zeď a poslal balón hezky k tyči. Domácí gólman Igor Šackij si ale připsal první pěkný zákrok.
1'
Slovinci rozehráli ze středového kruhu, čímž zahájili celou letošní kvalifikaci na Mistrovství Evropy v Německu 2024. Ostatní zápasy se totiž budou hrát až večer.
1'

Kazachstán: Šackij – Gabyšev, Malyj, Maročkin, Bystrov, Vorogovskij – Orazov, Tagybergen (C), Darabajev, Samorodov – Ajmbetov.
Náhradníci: Šajzada, Pokatilov – Kajrov, Jerlanov, Dosmagambetov, Zajnutdinov, Skvorcov, Kenesov, Bejsebekov, Žumabek, Prokopenko, Islamchan.
Trenér: Magomed Adiev.

Slovinsko: Oblak (C) – Karničnik, Blažič, Bijol, Balkovec – Verbič, Stankovič, Gnezda Čerin, Stojanović – Šeško, Celar.
Náhradníci: Belec, Vidovšek – Drkusić, Zaletel, Brekalo, Zajc, Lovrić, Horvat, Elšnik, Vipotnik, Vombergar, Zahovič.
Trenér: Matjaž Kek.

Rozhodčí: Nyberg – Beigi, Söderkvist – Karlsson.
Slovinsko

Když se podíváme na Slovinsko, je možná překvapivé, že na Mistrovství Evropy hrálo jen jednou, a to už v roce 2000. Postup na turnaj v Německu je ale velmi nadějný, Slovinci patří společně s Dánskem k největším favoritům své skupiny. V porovnání s kazašskou reprezentací to jasně dokazuje fakt, že slovinští hráči jsou klubovou příslušností rozeseti po celé Evropě. Sice třeba nepatří k hlavním tahounům svých týmů, ale zkrátka pravidelně nastupují ve výrazně kvalitnějších ligách než v kazašské. Největší hvězdou Slovinců je samozřejmě gólman Jan Oblak z Atlética Madrid, ale hvězdou budoucnosti by měl být devatenáctiletý útočník Benjamin Šeško. Ten letos v rakouské Bundeslize za Salzburg nastřílel 10 gólů a už má podepsanou smlouvu o letním přestupu do Lipska.
Kazachstán

Tým přezdívaný Jestřábi je členem UEFA teprve od roku 2002 a asi není velkým překvapením, že se zatím nikdy na EURO nedostal. Ani letos se jeho postup nepředpokládá, neboť v porovnání s Dánskem, Severním Irskem, Finskem ani dnešním soupeřem Slovinskem nebude Kazachstán favoritem. Soupiska dnešního domácího týmu je tvořena převážně hráči z domácí kazašské Premier League, především z týmů Aktobe, Ordabasy, Tobol nebo nejčastějšího vítěze i aktuálního držitele titulu, FC Astana. Několik dalších hráčů hraje v nejvyšší ruské soutěži a úplnou výjimkou je Jan Vorogovskij, jenž hraje za RWD Molenbeek ve druhé nejvyšší belgické soutěži.
Zdravím všechny fotbalové fanoušky! Začíná nám kvalifikace na EURO 2024, které se bude konat v Německu. V rámci skupiny H dnes do této fáze vstoupí Kazachstán duelem proti Slovinsku. Půjde o historicky první vzájemný zápas těchto dvou zemí.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 16:00.