Kvalifikace na ME -  ONLINE PŘENOS -  Litva : Černá Hora - 7. září 2023   18:00

Litva
Litva
71' Paulauskas (Černych) • 90+4' Černych (Lasickas)
2:2
(0:0)
Černá Hora
Černá Hora
78' Krstović  (Marušić) • 89' Savić  (Jovetić)
Litva
Gertmonas – Lasickas, Lekiatas, Girdvainis (C), Beneta (46. Širvys) – Verbickas (90+2. L. Klimavičius), Gineitis – Novikovas (81. Kazlauskas), Golubickas (68. Slivka), Jankauskas (68. Černych) – Paulauskas.
Zubas, Černiauskas – Kažukolovas, Remeikis, Romanovskij, Šešplaukis, Tutyškinas.
Al-Hakim – Klyver, Wilde (vš. Švédsko)
Dariaus ir Girėno stadionas, Kaunas
Černá Hora
Mijatović – Marušić, Savić (C), Tomašević, Radunović – Jovović (72. Djurdjević), Šćekić (53. Lončar), Janković, Savičević (46. Camaj) – Mugoša (46. Jovetić), Krstović.
Dragojević, D. Petković – Djukanović, Kosović, Raičković, Vujačić, A. Vukčević, M. Vukčević.

Neuvěřitelný průběh nakonec měl souboj celků, které v úvodních třech kolech kvalifikace vstřelily jen po jedné brance. Po sedmdesáti minutách se totiž čekalo na vstřelený gól i ve vzájemném zápase, nakonec ale zápas končí remízou 2:2!

Litva totiž vedla díky brance Paulauskase, na což Černohorci dokázali kontrovat vyrovnáním Krstoviće a v závěru i dokonáním obratu, když po rohu rozpoutal obrovské oslavy Stefan Savić, ovšem Litva ještě v nastavení také vyrovnala díky trefě Fjodora Černycha.
90+5'
90+4'
Litva právě vstřelila branku! Neuvěřitelné, Litvě se ještě povedlo vyrovnat! Uroš Djurdjević hrubě zaspal v souboji s Lasickasem, ten pronikl k pokutovému území, ve skluzu posunul míč k FJODORU ČERNYCHOVI, na jehož parádní technický obstřel ke vzdálenější tyči brankář Mijatović nedosáhl!
90+2'
Střídání v týmu Litva:
ze hřiště odchází Ovidijus Verbickas, přichází Linas Klimavičius.
90+2'
Už bylo připravené střídání Klimavičiuse za Verbickase, zatím se ale pokračuje ve hře odkopem od černohorské branky.
90+1'
Litva dostává ještě pět nastavených minut naděje.
89'
Černá Hora právě vstřelila branku! Přeci jen Černohorci udeřili z rohového kopu! Hlavičku Jovetiće prodloužil STEFAN SAVIĆ a Lasickas už odkopával míč těsně za brankovou čárou!
88'
Hosté teď mířili do velkého brejku ve čtyřech proti dvěma litevským zadákům, Djukanović to ale totálně zadrbal, vzal to na sebe, dostal se z úhlu a následná střela je sražena na rohový kop.
87'
To na opačné straně se musel Gertmonas pořádně co činit, aby vyrazil Djurdjevićovu prudkou ránu k tyči!
87'
Gvidas Gineitis vystřelil z dobrých pětadvaceti metrů, přízemní střele ale chyběla veškerá razance, stala se tak lahůdkou pro Mijatoviće.
84'
Uroš Djurdjević dostává žlutou kartu za faul na Lasickase ve středu hřiště.
83'
Nikola Krstović ve druhém poločase hýří aktivitou, tentokrát se dostal k přízemnímu pokusu, který si Edvinas Gerdmunas pohlídal.
81'
ze hřiště odchází Arvydas Novikovas, přichází Donatas Kazlauskas.
81'
Djurdjević s Radunovićem faulovali pronikajícího Lasickase, rozhodčí Al-Hakim ponechal domácímu fotbalistovi výhodu, ten nakonec z dálky střílel nepřesně.
79'
Najednou se hraje výrazně záživnější fotbal, Litevci se pokusili o zatím nejfotbalovější kombinaci, kterou dnes předvedli, po přihrávce Černycha ale Slivka nepřesně adresoval míč do pokutového území.
78'
Černá Hora právě vstřelila branku! Černohorské vyrovnání na sebe nakonec nenechalo dlouho čekat a stálo to za to! Povedený centr Marušiće NIKOLA KRSTOVIĆ z voleje nasměroval mimo dosah brankáře Gertmonase!
75'
Černych při průniku do pokutového území neudržel stabilitu, bude se jen kopat od hostující branky.
74'
Do dalšího zakončení se dostával Ovidius Verbickas, tomu ale míč sjel z nártu a střela zpoza pokutového území byla velmi nepřesná.
72'
Střídání v týmu Černá Hora:
ze hřiště odchází Vladimir Jovović, přichází Uroš Djurdjević.
71'
Litva právě vstřelila branku! V Kaunasu se začíná rodit senzace! Fjodor Černych narýsoval fantastický pas za černohorskou obranu, kde propadl Žarko Tomašević, míč si zpracoval GEDIMINAS PAULAUSKAS a zcela osamocen před Mijatovićem hostujícího brankáře snadno překonal!
70'
Fjodor Černych krátce po příchodu na trávník vybojoval rohový kop pro Litvu, po něm míč nebezpečně poskakoval před Mijatovićem, nikdo ve žluto-zeleném se k němu ale neprobojoval.
68'
ze hřiště odchází Eligius Jankauskas, přichází Fjodor Černych.
68'
ze hřiště odchází Paulius Golubickas, přichází Vykintas Slivka.
66'
Z dálky se opřel do míče Jovetić, jeho střelu Gertmonas vyrazil na další rohový kop.
65'
Po nakrátko rozehraném rohu a následném centru byl povalen k zemi Jovetić, ovšem penaltu si nevybojoval.
64'
Tentokrát z levé strany centroval Camaj, Gertmonas jej vyboxoval na rohový kop.
63'
Gertmonas si následně s přehledem poradil i s nákopem Adama Marušiće.
62'
Ze standardní situace hosté nijak neohrozili brankáře Gertmonase.
61'
Jovović byl faulován Golubickasem někde na třiceti metrech od branky, následovat bude standardní situace pro Černohorce.
59'
Vzápětí je hostům máván další ofsajd na pravé straně, tentokrát se v něm ocitl střelec té odvolané branky Nikola Krstović.
58'
Černohorská branka je ale odvolána od videa! Gólové akci totiž předcházela Jankovićova přihrávka Vladimiru Jovovićovi do ofsajdu.
57'
Černá Hora právě vstřelila branku! Hosté se dostávají do vedení! Camaj se uvolnil na levé straně pokutového území a naservíroval před branku centr, k němuž se prodral NIKOLA KRSTOVIĆ, jenž přesnou hlavičkou otevírá skóre zápasu!
55'
Tentokrát byl Tomašević velmi nepříjemně atakován Paulauskasem, nakonec ale vstal na nohy bez potřeby ošetření.
54'
Po faulu Tomaševiće na Gineitise Litevci rychle rozehráli ve středu hřiště.
53'
ze hřiště odchází Aleksandar Šćekić, přichází Stefan Lončar.
52'
Novikovas to zkoušel přímo na branku, ovšem mířil velmi špatně, neboť míč letěl jednak nad břevno, navíc ke středu branky, kde Milan Mijatović situaci snadno kontroloval.
51'
Lasickas byl faulován při průniku útočnou polovinou, po zákroku Jankoviće bude Litva zahrávat standardní situaci z pozice poblíž rohu pokutového území.
50'
Jovovićovi se na pravém křídle nepovedlo zpracovat dlouhé přenesení hry, navíc mu byl odmáván ofsajd.
48'
Gvidas Gineitis potáhl míč k pokutovému území Černé Hory, pak mu ale absolutně nevyšel střelecký pokus, který snadno sebral do svých rukavic Milan Mijatović.
46'
ze hřiště odchází Stefan Mugoša, přichází Stevan Jovetić.
46'
ze hřiště odchází Vukan Savičević, přichází Driton Camaj.
46'
ze hřiště odchází Markas Beneta, přichází Pijus Širvys.
46'
Oba celky budou do druhého poločasu střídat, do hry přijdou domácí Pijus Širvys, na straně Černohorců pak Driton Camaj a hlavní hvězda Stevan Jovetić.
První poločas souboje Litvy s Černou Horou nabídl minimum zajímavých okamžiků, bezbrankové skóre je tak zasloužené a dokumentuje tak bídnou útočnou fázi obou celků v dosavadním průběhu kvalifikace.
45+1'
45+1'
Rozhodčí Al-Hakim k úvodním pětačtyřiceti minutám přidává jednu nastavenou.
44'
Jovović po pravém křídle pronikl do pokutového území, pak je jeho přihrávka před branku sražena do zámezí.
44'
Útočná snaha Litvy rychle končí ofsajdem Markase Benety u levé postranní čáry.
42'
Černohorci zaútočili do otevřenější litevské obrany, Krstović vysunul do volného prostoru Savičeviće, ten si zasekl míč kolem Lekiatase, ovšem následná přízemní střela neměla takové parametry, aby výrazněji zaměstnala Gertmonase.
41'
Litva zahrávala další standardní situaci, ovšem po centru Novikovase je pískán útočný faul Edvinasi Girdvainisovi.
39'
Litva zahrávala svůj první rohový kop, Gineitisův centr k bližší tyči se ale neujal, míč se pak k němu vrátil, ovšem opětovný centr končí až za brankknou Milana Mijatoviće.
38'
První zajímavější možnost pro Litvu, po pravé straně pokutového území pronikl Arvydas Novikovas, jeho prudkou ránu z úhlu pak Mijatović vyrazil před sebe a ve spolupráci s kapitánem Savićem se mu pak povedlo odkopnout míč do bezpečí.
36'
Také Jankovićův rohový kop Gertmonas vyboxoval, následná střela Radunoviće z voleje mířila asi deset metrů vedle domácí branky.
36'
Vladimir Jovović individuálním průnikem po pravé straně pokutového území vybojoval rohový kop pro Černou Horu.
35'
Černohorci se znovu usadili na útočné polovině, zatím si ale přihrávají daleko od pokutového území.
33'
Janković rozehrál další standardní situaci po zemi na Marušiće, ovšem po pravém křídle mu poslal příliš dlouhý pas, který Marušić stěží doběhl před brankovou čárou, následný centr už tak nemohl mít adekvátní kvalitu.
32'
Jovović si šikovně obhodil míč kolem Jankauskase, ten si pak pomohl přidržením soupeře.
31'
Od praporku hosté rozehráli nakrátko, pro Radunovićův centr si pak v pohodě došel Edvinas Gertmonas.
30'
Jankovićův centr vyboxoval Gertmonas daleko za pokutové území, tam si míč zpracoval Radunović a jeho nepříliš výrazná střela z obrovské dálky je sražena na rohový kop.
29'
Tentokrát zůstává v bolestech na trávníku Jovović po velmi nepříjemném faulu litevského kapitána Girdvainise, ten si i prohlíží žlutou kartu.
28'
Série mnoha nepřesností na obou stranách, míč se pod kontrolu povedlo dostat domácím.
26'
Po nepříjemném střetu koleny s Leikatasem zůstal na trávníku ležet Nikola Krstović, nakonec ale vstal na nohy bez potřeby ošetření.
25'
Po zpětné přihrávce Benety se do zakončení neúspěšně tlačil Lasickas.
23'
Ze standardní situace Litevci zprvu nijak nezahrozili, odraženého míče se ale ve středu hřiště ujal Gvidas Gineitis a jeho pořádný projektil zhruba z pětatřiceti metrů proletěl asi metr vedle tyče černohorské branky.
22'
Lasickas byl u postranní čáry faulován Radunovićem, následovat bude standardní situace ve prospěch Litvy.
20'
Po centru Lasickase se do zakončení tlačil Beneta, ovšem nedostal se do něj, zároveň se po lehkém postrčení protihráče marně dožadoval odpískání penalty.
19'
Novikovas dostal příliš dlouhou přihrávku na pravé křídlo, Černohorci se v pohodě ubránili.
17'
V držení míče teď jsou Litevci, ovšem z vlastní poloviny dopředu moc nespěchají.
15'
Po počáteční aktivitě Litevců už iniciativu převzali Černohorci, kteří vedou na střely 3:0, ovšem vlemi se potýkají s přesností zakončení.
13'
Vukan Savičević ale střelu z volného kopu vůbec nezvládl a namířil ji snanad tři metry nad litevskou branku.
12'
Krstović dostal přihrávku za litevskou obranu, ovšem výborně si počínal brankář Gertmonas, jenž včas vvyběhl z branky a byl u míče dříve než Krstović. Míč se pak odrazil k Savičevićovi, jenž byl faulován a následovat bude velmi nebezpečný volný kop.
10'
Savić se dlouhým nákopem na pravé křídlo pokusil vysunout Marušiće, ten však neměl šanci zkrotit míč na hrací ploše.
9'
Černohorci ještě zahrávali rohový kop, z něj nijak nezahrozili. O pár sekund později se z velké dálky opřel do míče Vladimir Jovović, jablonecký záložník ale minul branku o pěkných pár metrů.
8'
Krstović na levé straně pokutového území šikovnou patičkou sklepl míč za sebe, kam si z druhé vlny nabíhal Risto Radunović, jeho střílená přihrávka mířila mimo dosah číhajícího Krstoviće.
7'
Po faulu Novikovase se k držení míče dostanou Černohorci.
6'
Černohorský brankář Mijatović se při odkopu dostal pod tlak napadajícího Paulauskase a jen odevzdal míč zpět Litevcům.
5'
Zatím se hraje převážně ve středu hřiště, momentálně mají míč v držení znovu Litevci.
3'
Novikovas se neúspěšně snažil proniknout do pokutového území, Litva ale stále zůstává u míče.
1'
Oba celky hrají v tradičních barvách, Litevci tedy ve žluto-zelené kombinaci, hosté z Balkánu celí v červeném.
1'
Úvodního výkopu se ujali Černohorci a je rozehráno!
1'
Trojice švédských rozhodčích v čele s Mohammedem Al-Hakímem přivedla hráče na trávník, utkání bude brzy zahájeno.

Litva: Gertmonas – Lasickas, Lekiatas, Girdvainis (C), Beneta – Verbickas, Gineitis – Novikovas, Golubickas, Jankauskas – Paulauskas.
Náhradníci: Zubas, Černiauskas – Černych, Kazlauskas, Kažukolovas, Remeikis, Romanovskij, Šešplaukis, Širvys, Slivka, Tutyškinas, L. Klimavičius.
Trenér: Edgaras Jankauskas

Černá Hora: Mijatović – Marušić, Savić (C), Tomašević, Radunović – Jovović, Šćekić, Janković, Savičević – Mugoša, Krstović.
Náhradníci: Dragojević, D. Petković – Camaj, Djukanović, Djurdjević, Jovetić, Kosović, Lončar, Raičković, Vujačić, A. Vukčević, M. Vukčević.
Trenér: Miodrag Radulović

Rozhodčí: Al-Hakim – Klyver, Wilde (vš. Švédsko).
Hezký podvečer při sledování přenosu utkání skupiny G v rámci kvalifikace o postup na mistrovství Evropy, v němž Litva přivítá Černou Horu. Ta se bude snažit udržet na dosah vedoucí dvojici Maďarska se Srbskem. Oba dnešní soupeře výrazně trápí produktivita, neboť shodně zatím vstřelily jen po jedné brance.

Litva odstartovala kvalifikaci ziskem jednoho bodu ze tří zápasů, uhrála jej v domácím souboji s Bulharskem remízou 1:1, ve Srbsku i v Maďarsku prohrála shodně 0:2.

Černohorci si na úvod připsali velmi důležitou výhru 1:0 v Bulharsku, poté v derby s jasným favoritem skupiny Srbskem padli 0:2, poté uhráli bezbrankovou remízu s Maďary. V černohorské nominaci nechybí zástupce české nejvyšší soutěže Vladimir Jovović z Jablonce, jeden z mnoha velmi zkušených hráčů v kádru trenéra Raduloviće.