Kvalifikace na ME -  ONLINE PŘENOS -  Maďarsko : Litva - 20. června 2023   20:45

Maďarsko
Maďarsko
32' B. Varga (A. Szalai) • 83' Sallai (Szoboszlai)
2:0
(1:0)
Litva
Litva
Maďarsko
Dibusz – Botka, Orbán, A. Szalai – Sallai (88. Baráth), Á. Nagy, Styles (60. Kleinheisler), Kerkez (78. Ferenczi) – Gazdag (78. Á. Lang), Szoboszlai (C) – B. Varga (60. Ádám).
Demjén, Szappanos – Négo, Kalmár, Bolla, Csoboth, G. Szalai.
Nobre – Ribeiro, Costa (POR)
Puskás Aréna, Budapešť
Litva
Gertmonas – Lekiatas, Kažukolovas, L. Klimavičius (C), Tutyškinas (63. Beneta) – Uzéla (46. Vorobjovas), Gineitis – Jankauskas (86. Romanovskij), Sirgėdas (46. Širvys), Šešplaukis (78. Kučys) – Paulauskas.
Zubas, Paukste – Girdvainis, Upstas, Steponavičius, Verbickas, Remeikis.

Z tohoto zápasu je to vše, děkujeme za pozornost.
Fauly: 9 – 8.
Největší favorit kvalifikační skupiny G odčinil remízový výsledek z Černé Hory a díky očekávanému triumfu nad Litvou se spolu se Srbskem komfortně usadil na místech zaručující postup na EURO 2024. Mužstvo italského stratéga Marca Rossiho hosty od začátku svíralo. Větší množství gólovek z toho nepramenilo, a tak po Vargově brance z 32. minuty byla Litva dlouho na dostřel. Mezi 65. a 80. minutou se tým z Pobaltí začal pravidelně objevovat na útočné polovině, jenomže Roland Salali jim krásným gólem na konečných 2:0 sebral všechen vítr z plachet.
90+4'
90+4'
V reakci na nákop z půlky se Armandas Kučys ocitl za maďarskými stopery. Míč mu ale unikal a akrobatickým kopem ho neškodně poslal do náruče Dibusze.
90+3'
László Kleinheisler se po autu Ádama Langa snadno protáhl až do palebné pozice. Úžasnou ránu Sallaie ale nenapodobil, Gertmonas si vystačil s banálním zákrokem.
90+2'
Szoboszlai neměl v útoku po levé straně dostatečnou podporu kolem vápna. Přihrál dozadu a Maďarsko se vrátilo k postupnému útoku.
90'
Baráth se potkal hlava na hlavu s Kučysem. Těsně před koncem zápase tu máme další premiéru. Do této chvíle se nemuselo ani jednou ošetřovat.
89'
K asistenci a jedné střele do břevna přidal Dominik Szoboszlai žlutou kartu. V přerušené hře nenechal Litevce rychle rozehrát aut.
88'
Střídání v týmu Maďarsko:
ze hřiště odchází Roland Sallai, přichází Péter Baráth.
87'
V sedmaosmdesáté minutě si Dénes Dibusz připsal první úspěšný zákrok. Těžkou práci ale neměl, protože dlouhá přízemní střela Paulauskase k němu stěží doletěla.
86'
Střídání v týmu Litva:
ze hřiště odchází Eligius Jankauskas, přichází Daniel Romanovskij.
85'
Pijus Širvys si vymodlil faul ze strany Szoboszlaie. Po dalším střídání přijde na řadu už několikátá standardka Litvy z hloubi pole.
83'
Maďarsko právě vstřelilo branku!
Na nejméně povedený úsek zápasu domácí výběr zareagoval vstřelením uklidňujícího gólu na 2:0! Szoboszlai poskytl míč ROLANDU SALLAIOVI a ten ho krásnou střelou z dálky uklidil do pravého horního rohu branky. Gertmonas letěl vzduchem marně.
81'
Ani ze čtvrtého rohu v rozmezí několika desítek sekund nebylo Dibuszovo čisté konto v ohrožení. Nařízen je odkop od jeho brány.
80'
Jankauskas ze své kličky vystřelil jen do Orbána. Předcházela tomu laciná ztráta Maďarů, kteří si alibisticky vyměňovali míč u půlící čáry.
79'
Do necelé minuty se vešly hned tři Gineitisovy rohové kopy. V osobních soubojích před brankou se však hráči z Pobaltí ani jednou neprosadili.
78'
ze hřiště odchází Daniel Gazdag, přichází Ádám Lang.
78'
ze hřiště odchází Milos Kerkez, přichází János Ferenczi.
78'
ze hřiště odchází Deividas Šešplaukis, přichází Armandas Kučys.
77'
Poprvé v zápase si Litva dala vícero přihrávek na útočné polovině. Z trochu krkolomné souhry resultovala Širvysova přihrávka do předbrankového prostoru a zisk rohového kopu.
76'
Domácí poprvé rozehráli rohový kop na krátko. Vyvrcholení v podobě Kleinheislerovy střely z více než třiceti metrů ale Gertmonase ohrozit nemohlo.
75'
Litevci se ve větším počtu vytáhli, ale nakonec museli chytat domácí brejk. Szoboszlaiův centr byl před Ádamem odhlavičkován mimo hřiště.
73'
Střelu Kleinheislera ovlivnila i drobná teč, takže Szoboszlai kopal rohový kop. Míč propadl za vápno a ani Szalai ho centrem nedokázal dostat k nikomu v červeném.
72'
László Kleinheisler naboural riskantní rozehrávku Kažukolovas. Získaný míč si narovnal na pravačku a z hranice vápna ho nasměroval za vzdálenější tyč.
71'
Druhý gól by se Maďarům hodil. V předchozí desetiminutovce se jejich výkon zhoršil a Litva naopak začíná cítit šanci na možné vyrovnání.
70'
Maďaři se nechali jednoduše rozhodit v zadních řadách. Potrestáni za to ale nebyli, Eligius Jankauskas vypálil zpoza šestnáctky metr nad břevno.
69'
Roland Sallai neměl nárok na zachycení Orbánova nákopu. V polovině devětašedesáté minutě je na programu odkop Edvinase Gertmonase, který chytá za Žalgiris Kaunas.
68'
První hlavu uhrál Szoboszlai. Míč se chvíli potuloval před vápnem a Vorobjovas se nepřipraveným pokusem nad břevno zasloužil o úplně první zakončení Litvy.
67'
Gazdag porušil fotbalovou legislativu, když šel až moc důrazně do souboje s Lekiatasem. Litevci mají ojedinělou možnost kopnout míč k Dibuszovi.
66'
Střídající Ádám se natahoval za dlouhým pasem Szoboszlaie. V pozici na zakončení ale nebyl a balon jen sklepl pro hostujícího gólmana.
65'
Szoboszlai se zasekl napůl cesty k brance Litvy. Její hráči se mohli vrátit a k vidění je další bušení do plných.
63'
ze hřiště odchází Artemijus Tutyškinas, přichází Markas Beneta.
62'
Nekonečný kolotoč přihrávek okořenil až Botkův kvalitní centr. Za míčem se vyřítil Roland Sallai, ale nepřesnou hlavičkou nejtěsnější možný náskok Maďarů nezdvojnásobil.
61'
Držení míče: 72 % – 28 %.
60'
ze hřiště odchází Barnabás Varga, přichází Martin Ádám.
60'
ze hřiště odchází Callum Styles, přichází László Kleinheisler.
59'
Gazdag rozhodil míč do křídla k Botkovi. Obránce Ferencvárose po svém sraženém centru vhazoval k Nagymu a ten z ohromné vzdálenosti ohrozil jen fanoušky za Gertmonasovou brankou.
59'
Prudký nízký centr od Szoboszlaie na defenzivu Litvy neplatil. Ádam Nagy naopak musel reagovat na hrozbu protiútoku a pomohl si malou domů na Dibusze.
58'
Orbán u základní čáry sklepával míč do ohně. Plány mu zhatila přítomnost Širvyse, od něhož se balon odrazil na rohový kop.
57'
K žlutě napomenutým fotbalistům se přidal také Jankauskas. Sudí Nobre dobře viděl jeho zatažení za Gazdagův dres.
55'
Kažukolovasův nákop domácí obranu nepotrápil. Netrvalo dlouho a Varga se s míčem přesunul na opačný konec hřiště.
54'
První žlutou kartu Maďarska viděl Willi Orbán. Třicetiletý stoper Lipska vpádu u půlící čáry podkopl Šešplaukise.
53'
I po změně stran je k vidění hra na jednu branku. Litevci ze všech sil brání. Vidina vyrovnání v těchto chvílích ani neexistuje.
52'
Podezřelý zákrok na Szoboszlaie se obešel bez reakce rozhodčích. Následný nákop Szalaie zase byl lahůdkou pro Gertmonase.
51'
Szoboszlai se postaral o další standardní situaci. Z pravého konce hřiště centroval, ale našel jen ruce brankáře Gertmonase.
50'
Artemijus Tutyškinas ve skluzu zezadu sestřelil Rolanda Sallaie a António Nobre za ním ihned přispěchal se žlutou kartou.
48'
Kažukolovas srazil centr Kerkeze za autovou čáru. Vhozeno bylo na Attilu Szalaie, který ukvapenou přihrávkou míč odevzdal.
47'
Jeden z domácích hlavou prodloužil nákop z obrany před rozběhnutého Daniela Gazdaga, jenž zleva nedostatečně tlačil míč k vzdálenější tyči. Gertmonas šel na zem a levou rukavicí míč vytěsnil.
46'
ze hřiště odchází Gratas Sirgėdas, přichází Pijus Širvys.
46'
ze hřiště odchází Karolis Uzéla, přichází Modestas Vorobjovas.
46'
Rozhodčí z Portugalska nenastavili ani minutu a ukončili první půli za stavu 1:0 pro Maďarsko. Domácí reprezentace byla od samotného úvodu naprosto dominantní. Nejčastěji hrozila střelami z větší vzdálenosti, nicméně jediný gól dal Varga z povedeného centru spoluhráče Attily Szalaie. Hodně byl vidět především Dominik Szoboszlai, jenž se ve 40. minutě prezentoval střelou do břevna.
45'
44'
Callum Styles roztáhl hru na levý kraj. Kerkezův centr cíl nenašel a Maďaři se musí spokojit s vhazováním.
43'
Rolandu Sallaiovi se nepovedly dva centry za sebou. Míč se u protější lajny snažil udržet Kerkez, ale rozhodčí ho po souboji s Šešplaukisem přisoudili Litvě.
41'
Počet maďarských střel zpoza vápna se začíná blížit dvouciferné hodnotě. Rolland Sallai opřel svůj pokus o nohu obránce, ale k pokoření brankáře Gertmonase to nepomohlo.
40'
Do míče ležícího u osy hřiště se opřel Szoboszlai. Krásná rána se odrazila o horní tyčku před Attilu Szalaie. Tomu nezbyl čas na přípravu dorážky a hlavou ji nasměroval nad břevno.
39'
Z dálky zakončující Styles byl dohrán skluzem Karolise Uzély. Rozhodčí se k tomuto přestupku vrátil a nezapomněl za něj udělit první karetní trest.
37'
Attila Szalai fantasticky načasovaným soubojem zmařil nenápadně vzniklý brejk Litvy dvou na jednoho. Diváci ocenili obránce Fenerbahce hromovým aplausem.
36'
Přechod středu hřiště Maďarům zatrhl faul Gineitise. V nefotbalové pozici se objevil Gazdag, který neúspěšně orodoval za žlutou kartu.
35'
Willi Orbán nedává Litevcům sebemenší naději na vznik šancí. Šešplaukisovu prudkou přihrávku na první dobrou odkopl pryč z pokutového území.
34'
Svěřenci Marca Rossiho dali tolik potřebný první gól ještě před pauzou a teď mohou hrát mnohem uvolněněji. Obraz hry asi zůstane stejný.
32'
Karolis Uzéla promáchl letící centr Attily Szalaie. Míč propadl k zadní tyči, kde si BARNABÁS VARGA zaběhl za Klimavičiuse a ve třetím startu za seniorskou reprezentaci vstřelil svůj první gól.
30'
Domácí se často uchylují k optimistickým střelám z dálky. V tomto případě Gertmonase nezaskočila ani přízemní navštívenka od Gazdaga.
30'
Držení míče: 68 % – 32 %.
29'
Šešplaukis byl zapojen do slibně vypadajícího kontru, jenomže Maďaři jeho přihrávku na Paulauskase nepropustili.
28'
Maďaři aktivovali vysoký presink. Artemijus Tutyškinas kvůli němu míč ztratil, ale vysvobodil ho nesměle zapískaný faul Rolanda Sallaie.
27'
Maďarský kapitán Dominik Szoboszlai vyslal na Gertmonase další jedovatý projektil z delší vzdálenosti. Litevský gólman se míč ani nepokoušel chytit a pouze ho vyboxoval zpět do pole.
26'
Litevci ve čtyřech běželi do rychlého protiútoku, ale hned za středovým kruhem jim nekompromisní stopku vystavil Willi Orbán.
25'
Gastaga nalevo jednoznačně podrazil Tutyškinas. Gertmonas opět musí být v pohotovosti kvůli nařízené standardní situaci.
24'
Szoboszlai znervózněl Gertmonase stříleným centrem. Sedmadvacetiletý gólman sotva stihl zvednout ruce nad hlavu, aby vyrazil nepříjemný projektil na roh.
23'
Prostřednictvím Gineitisovy standardní situace se Litvě poprvé povedlo doručit míč do pokutového území. Domácí obrana klíčový souboj zvládla a hra se opět valí na opačnou stranu.
22'
Sallai svým centrem nízký blok Litevců nerozbil. Poté byl čistě odzbrojen a hostům se otevřela cesta do protiútoku, jenž byl zastaven faulem Orbána na Jankauskase.
21'
Botka pravačkou natáhl k dalekonosné střele. Tu první obránce tečoval ještě před vápnem, takže brankář Gertmonas měl dostatek času na reakci.
20'
Milos Kerkez dostal přihrávku do běhu. Přes Uzélu ale neodcentroval a navíc se míč odrazil do zámezí od jeho hlavy. Nebude to ani roh.
19'
Bez přehánění se dá říct, že si Litevci ještě nekopli. Teď sice překročili půlící čáru, ale o kus dál jejich pouť okamžitě skončila.
18'
Maďaři trochu překombinovali vpád do útočné čtvrtiny hřiště. Vše se obešlo bez zakončení, neboť Gazdag byl odhalen v ofsajdu.
17'
Edvinas Gertmonas měl pod kontrolou Szoboszlaiův pozdrav z nějakých čtyřiceti metrů. Míč s nedostatečnou razancí letěl přímo na střed brány.
16'
Nagy zahnal Kerkeze k zadní čáře. Devatenáctiletý talent Alkmaaru musel hrát pod sebe, ovšem Varga zblízka vůbec netrefil bránu.
15'
Kerkez to krapet přehnal s razancí finální přihrávky. Roland Sallai na ni v akrobatické pozici nedosáhl a letící míč pokračoval do autu.
14'
Hosté se v přípravné fázi vrátili k vlastnímu brankáři. Germonas pod vlivem presinku zakopl míč do zámezí, odkud jej vrátí Botka.
13'
Dominik Szoboszlai skončil na zemi kvůli nedovolenému zákroku Sirgėdase. Litevci zůstávají pod ohromným tlakem.
12'
Barnabás Varga obdržel do vápna míč přímo na nohu, jenomže střela z prvního doteku dopadla úplně stejně, jako tomu bylo v případě Gazdaga.
11'
Litevci odrazili přihrávku z pravého křídla k volnému Gazdagovi. Ten měl prostor k přípravě zakončení, nicméně to se mezi tyče Gertmonasovy branky nevešlo.
10'
Horší zpracování míče Styles ve vzniklém souboji s Uzélou neodčinil. Rodák z anglického Oldhamu fauloval.
8'
Litevci měli plno práce s bráněném rohového kopu. Szalai se vlevo dostal k zakončení z ostrého úhlu a Gertmonas reflexivním zákrokem vyrazil balon nad břevno.
7'
Willi Orbán sklepával záměrně přetaženou diagonálu Szoboszlaie do houštiny těl kolem penaltové značky. Byla z toho hlavička Gazdaga a teč, kvůli které skončil míč kousek vedle branky.
6'
První souvislejší tlak Maďarů přerušila přihrávka do prostoru mimo hřiště. V dalších soubojích však fauloval Šešplaukis Vargu a Szoboszlai bude rozehrávat standardku.
5'
Endre Botka jistil nákop na hrot litevského útoku malou domů pro Dibusze. Neznervóznil je ani aktivně napadající Jankauskas.
4'
Až moc okatě si v souboji dvou dvacítek šel pro faul Sallai. Kontakt s Lekiatasem nechal portugalské rozhodčí v klidu. Nařízen je odkop od branky Edvinase Gertmonase.
3'
Ačkoliv do Maďarska nepřijel žádný zvučný soupeř, tak se budapešťský stadion pro 67 000 diváků takřka kompletně zaplnil. I to by mělo domácím pomoct k získání povinné výhry.
2'
Možnost provést zahajovací výkop měli hráči Litvy, kteří nastupují ve žlutých dresech. Maďaři jsou v červeném.
1'

Maďarsko: Dibusz – Botka, Orbán, Szalai – Sallai, Á. Nagy, Styles, Kerkez – Gazdag, Szoboszlai (C) – B. Varga.
Náhradníci: Demjén, Szappanos – Á. Lang, Ferenczi, Négo, Ádám, Kalmár, Bolla, Kleinheisler, Baráth, Csoboth, Szalai.
Trenér: Marco Rossi

Litva: Gertmonas – Lekiatas, Kažukolovas, L. Klimavičius (C), Tutyškinas – Uzéla, Gineitis – Jankauskas, Sirgėdas, Šešplaukis – Paulauskas.
Náhradníci: Zubas, Paukste – Beneta, Girdvainis, Upstas, Kučys, Steponavičius, Romanovskij, Vorobjovas, Verbickas, Remeikis, Širvys.
Trenér: Edgaras Jankauskas

Rozhodčí: Nobre – Ribeiro, Costa (POR).
Litva v této rozběhnuté kvalifikaci čekala na bodový zisk jen dva zápasy. V rámci březnového srazu podlehla 0:2 Srbům, nicméně před třemi dny uhrála na stadionu v Kaunasu remízu 1:1 s Bulharskem, proti kterému hrála od sedmnácté minuty bez vyloučeného Lasickase.
Maďarsko bylo nalosováno do kvalitativně slabší skupiny G, kde je jeho hlavním vyzyvatelem Srbsko. Na to po dvou zápasech ztrácí z druhého místa dva body, jelikož po jednoduché výhře 3:0 nad Bulharskem svěřenci italského kouče Marca Rossiho sehráli bezbrankovou partii v Černé Hoře.
Všem fotbalovým příznivcům přeji příjemné chvíle u sledování textového přenosu z kvalifikačního utkání na mistrovství Evropy 2024 v Německu. Od dvaceti hodin a pětačtyřiceti minut se můžeme těšit na konfrontaci mezi Maďarskem a Litvou!
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:45.