La Liga - 38. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Eibar : Barcelona - 22. května 2021   18:00

0:1
(0:0)
Barcelona
81' Griezmann
Eibar
Rodríguez – Correa (76. Pozo), Oliveira (76. Bigas), Arbilla, Soares – Gil (46. León), Diop (62. Álvarez), Atienza, Inuj – K. García /C/, Enrich (76. González).
Magunagoitia – Cote, Burgos, Recio, A. García, Rodrígues, Muto.
Latre – Bueno, Tresaco
Estadio Municipal de Ipurúa (Eibar)
Barcelona
Neto – Mingueza (46. Umtiti), Araújo, Busquets /C/ – Dest, de Jong (75. Pjanić), Moriba (55. Puig), Firpo (46. Alba) – Trincão (46. Braithwaite), Dembèlé, Griezmann.
Peña, Tenas – Piqué, Fernandes, de la Fuente.

FC Barcelona si vydřenou výhrou v Eibaru zajistil třetí příčku v konečném pořadí španělské La Ligy. Domácí byli v prvním poločase jasně lepším mužstvem, po přestávce už na svůj výkon nedokázali navázat. Trápící se Barcelona měla za celý zápas jedinou šanci, což jí stačilo, protože ji v 81. minutě proměnil parádně Griezmann. Na druhé straně pak při Inujově tečované střele zachránilo hosty břevno.
Poslední Eibar se po sedmi letech loučí s nejvyšší soutěží porážkou, za kterou se ovšem rozhodně nemusí stydět.
Držení míče: 32 % : 68 %.
Střely na branku: 3:2. Střely mimo: 7:2. Rohy: 6:3. Ofsajdy: 1:3. Fauly: 11:15.
90+3'
90+3'
Už spíše ze zoufalství napřáhl z dálky Takaši Inuj. Trefil sice velmi pěkně, ale míč mírným obloučkem padá za barcelonskou bránu.
90+1'
Přes Braithwaitea a Griezmanna směřoval míč na Dembèlého, kterého si však pokryl tělem Soares a nechal míč doklouzat za čáru.
90+1'
Nastavují se 3 minuty.
90'
Hosté znovu jen kontrolovali hru, faul na půlící čáře však vrací míč na kopačky Basků.
88'
Barcelonu zachránilo břevno! Takaši Inuj napřáhl na velkém vápně a Araújova teč kuriózně přizvedla míč za Neta, který promáchl, ale o zlomek vteřiny později jej zachránil zvuk horní tyče.
86'
Barcelona praktikuje bago po celém hřišti a drží těsný náskok.
84'
Fotbalisté Eibaru jako by ztratili elán, nedokáží se vůbec dostat k míči.
81'
Barcelona právě vstřelila branku!
První střelu na bránu si favorit schoval až na závěrečnou desetiminutovku a rovnou je smrtící. Ousmane Dembèlé se probil se štěstím sérií odrazů o domácí hráče k míči v šestnáctce, jeho centr navíc Arbilla hlavou přizvedl přímo na kopačku ANTOINA GRIEZMANNA, který se do halfvoleje nádherně položil a vymetl zadní šibenici.
80'
Rohový kop vyboxoval Norberto Neto s jistotou.
79'
Trestný kop však tečovala barcelonská zeď nad břevno a Baskové získávají jen roh.
78'
Žlutou kartu dostává Ronald Araújo (FC Barcelona).
78'
Pět metrů před velkým vápnem podrazil Araújo domácího Garcíu a Eibaru se skýtá výborná příležitost ke standardní situaci.
76'
Trenér SD Eibar Mendilibar se nerozpakuje a zbylé možnosti ke střídání využívá hromadně: ze hřiště odcházejí Sergi Enrich, Roberto Correa a Paulo Oliveira, přicházejí Quique González, Alejandro Pozo a Pedro Bigas.
75'
Prudký centr z levého křídla zpacifikoval v šestnáctce hostů Jordi Alba.
75'
Střídání v týmu FC Barcelona: ze hřiště odchází Frenkie de Jong, přichází Miralem Pjanić.
74'
Žlutou kartu dostává Sergio Busquets (FC Barcelona). Spíše než faul uprostřed hřiště ocenil rozhodčí následné řeči hostujícího kapitána.
72'
Obě mužstva si vyměňují nepřesnosti, zoufale slabý fotbal se odehrává pouze ve středním pásmu.
70'
Ousmane Dembèlé vnikl do šestnáctky, přehodil si míč na levačku a přestřeluje bránu Eibaru. Byl to vůbec první střelecký pokus Barcelony...
67'
Z rohu nebylo opět vůbec nic, míč opouští hrací plochu a odkopávat bude Rodríguez.
66'
Braithwaiteův přízemní centr z pravého křídla odkopává couvající Paulo Oliveira v záklonu na roh.
65'
Dlouhý nákop letí za bránu Barcelony. Ve druhém poločase stále čekáme na nějaký náznak gólové příležitosti marně.
62'
Střídání v týmu SD Eibar: ze hřiště odchází Papakouli Diop, přichází Sergio Álvarez.
62'
Po rohu šla Barcelona do rychlého kontru, ze kterého nic nebylo. Samuel Umtiti na půlící čáře povalil k zemi Kikeho Garcíu.
61'
Sergiño Dest se zcela oprávněně hněvá na rozhodčího, který si nevšiml jemné teče Rafy Soarese a nesprávně nařizuje roh pro Eibar.
60'
León rozjel protiútok Eibaru, přihrávkou na paty ho však zbrzdil a Kike García raději hraje na jistotu dozadu.
57'
Po faulu na Busquetse ve středovém kruhu rozehrává Barcelona postupnou kombinací, která končí nepřesností a míč zakopává razantně Paulo Oliveira.
55'
Nucené střídání v týmu FC Barcelona: zraněný Ilaix Moriba kulhá ze hřiště, na jeho místo přichází Ricard Puig.
53'
Ilaix Moriba si sám ublížil špatným došlápnutím v šestnáctce při pokusu o zakončení. Na hřiště míří lékař a masér FC Barcelona.
52'
Kike García se skvěle vyhnul dvěma protihráčům, dalším kličkováním si však naložil přílišné sousto. Dokázal ještě ťuknout míč doprava Leónovi a naskočit na centr, rozhodčí však domácímu hrotu píská útočný faul.
50'
Paulo Oliveira odkopává z malého vápna Griezmannův střílený centr zprava po pěkné kolmici od střídajícího Braithwaitea.
49'
Po Diopově ostrém zákroku se svíjí na trávníku Frenkie de Jong.
47'
Centrovaný míč z pravého křídla si stahuje Yoel Rodríguez s jistotou do náruče.
46'
Jednou střídal také SD Eibar. Místo Bryana Gila míří do hry Pedro León.
46'
Hned se třemi změnami v sestavě vstupuje do druhého poločasu FC Barcelona: na hřišti se neobjevují Oscar Mingueza, Júnior Firpo a Francisco Trincão, nastupují Samuel Umtiti, Jordi Alba a Martin Braithwaite.
46'
Nejproduktivnější útok španělské ligy toho v Baskicku bez Lionela Messiho mnoho nepředvedl, spíš vůbec nic. Eibar je nebezpečnější, ale několik příležitostí a jedinou vyloženou šanci nedokázal proměnit. Výsledek Barceloně stačí k bronzové příčce.

Statistiky první půle:
Držení míče 35% – 65%, střely na bránu 2:0, střely mimo 5:0, rohy 4:1, ofsajdy 1:2, fauly 6:9.
45+2'
45+2'
Prakticky současně s vypršením avizované minuty nechává sudí ještě hosty rozehrát standardku. Antoine Griezmann však centrem z asi 33 metrů překopl hlavy všech nabíhajících hráčů a míč spadl až do zámezí.
45+1'
Nastavuje se jedna minuta.
45'
Kike García udržel míč na velkém vápně proti dvojici protihráčů a ťukl ho na pravé křídlo Gilovi. Sám si poté naběhl na jeho centr, který poměrně sobecky sebral lépe postavenému Enrichovi a hlavičkoval vysoko nad.
43'
Průniková přihrávka na Dembèlého směřovala do ofsajdu.
42'
Rohový kop zanedlouho kopali také domácí. Bryan Gil našel jen hlavu Firpa, po něm musel boxovat Neto a ve zmatcích se od trávníku odráží míč znovu Firpovi na loket. Hráči Eibaru reklamují penaltu marně.
40'
Yoel Rodríguez vyboxoval Griezmannův centr od rohového praporku.
39'
Hra po krátkém přerušení pokračuje, Soares vrací míč dost nešťastně malou domů Rodríguezovi, který pod tlakem rozehrává na Busquetse. Ten našel v pokutovém území volného Griezmanna a domácí byli rádi, že odhlavičkovali na roh.
38'
Na trávníku musí být ošetřen domácí Gil, který znovu utekl Minguezovi a vynutil si v krátké době druhý faul.
36'
Protiútok hostů zastavuje těsný ofsajd a výraz Ronalda Koemana na lavičce se nedá nazvat právě nadšeným.
35'
Kapitán Barcelony Sergio Busquets odhlavičkoval Correův centr z pokutového území.
34'
Střídavé nepřesnosti na obou stranách, nakonec se k míči dostali Baskové a Oscar Mingueza stáhl za dres Bryana Gila, který se kolem něj obtáčel s míčem na noze.
32'
Griezmann provětral domácí obranu a zpětnou přihrávku sázel na malé vápno, kde byl prostor plný červenomodrých dresů. Vsedě míč zdárně odkopl Diop.
30'
Kike García doběhl nakopnutý míč u praporku, kolem plavajícího Frenkieho de Jonga si ho navedl na křížnou střelu a pořádně protáhl Neta, který vyškrabuje jednou rukou!
30'
Dest dostal na pravé křídlo přesný míč od Griezmanna, jeho centr však snadno ukořistil Anaitz Arbilla.
28'
Roberto Correa zakroutil trestný kop od postranní čáry do pokutového území Barcelony a Paulo Oliveira prudkou ranou z voleje přestřeluje.
26'
Domácí odkopli míč co nejdál od své brány, za poskakujícím balonem spěchal Kike García a Mingueza o jeho nataženou nohu dost riskantně vytloukl bloky. Míč poté zalehl Norberto Neto.
25'
Araújo si zasekl míč na pravém křídle a odcentroval do vápna jen na kopačky domácího Diopa.
23'
Žlutou kartu dostává Júnior Firpo (FC Barcelona).
23'
Je za námi čtvrtina zápasu, Barcelona bez Messiho zatím nepředvedla absolutně nic.
21'
Papakouli Diop zezadu šťouchl do Griezmanna, kromě faulovaného hráče si ublížil nárazem také sám.
20'
Hosté se nikam neženou, vůbec jim nevadí si přihrávat mezi brankářem a stopery jen okolo vlastního velkého vápna kolem vysunutého napadajícího bloku Eibaru.
17'
Gilův centr se však stal kořistí hráčů Barcelony.
16'
Hrubku de Jonga využil Sergi Enrich, kterému do rány včas padl Oscar Mingueza. Druhý rohový kop rozehraje Eibar.
15'
Griezmannova nepřesná přihrávka stála u zrodu brejku domácích, který zastavuje čistě Ronald Araújo.
13'
Centr z levého křídla odhlavičkoval z pokutového území domácích Rafa Soares. Rychlý protiútok vedl k zrcadlově otočené situaci, kterou si pokryl pádem na trávník Neto.
11'
Dlouhý nákop končí za domácí bránou, míč k odkopu si staví Yoel Rodríguez.
10'
Katalánci si dlouho přihrávali na vlastní polovině, výsledkem byla jen ztráta míče.
7'
Následný roh Eibaru obrana hostů odvrací.
6'
Kike García nejprve před bránou překážel Enrichově hlavičce, která ho trefila do zad. Za chvilku se ale nejlepší střelec Eibaru vložil do stříleného centru Roberta Correy a z malého vápna ho nebezpečně tečoval nataženou nohou nad břevno.
5'
Sergi Enrich napadal brankáře Neta velmi důrazně, ale k míči se o chloupek nedostal.
2'
A znovu se ze stejného místa píská proti hostům.
1'
Barcelona měla výkop, ale její úvodní akce končí útočným faulem Ilaixe Moriby na levém křídle.
1'
V tradičních červeno-modrých barvách Barcelony dnes nastupuje Eibar, hosté oblékli růžové dresy a černé trenýrky.
1'

SD Eibar: Rodríguez – Correa, Oliveira, Arbilla, Soares – Inuj, Diop, Atienza, Gil – K. García (C), Enrich.
Náhradníci: Magunagoitia – Cote, Burgos, Pozo, Bigas, Recio, A. García, Álvarez, León, Rodrígues, González, Muto.

FC Barcelona: Neto – Dest, Araújo, Mingueza, Firpo – de Jong, Busquets (C), Moriba – Trincão, Griezmann, Dembèlé.
Náhradníci: Peña, Tenas – Piqué, Alba, Umtiti, Fernandes, Pjanić, Puig, Braithwaite, de la Fuente.

Rozhodčí: Latre – Bueno, Tresaco.
Vzájemné zápasy 0-2-11, 7:42

Za celé sedmileté účinkování v lize nedokázali fotbalisté Eibaru favorita porazit a jen dvakrát bodovali včetně posledního duelu, který dva dny před Silvestrem v Barceloně skončil překvapivě 1:1 (67. Dembélé – 57. K. García).
V loňské sezóně vypráskala Barcelona soupeře 5:0 a 3:0.
FC Barcelona (23-7-7, 84:38, 76 bodů, 3. místo)

Ani suverénně nejmocnější útočná palba v lize nezajistila katalánskému klubu titul. Po bídné třízápasové šňůře bez vítězství (Atlético Madrid 0:0, Levante 3:3, Celta Vigo 1:2) bude souboj madridských klubů o prvenství jen z povzdálí sledovat a navíc musí uhájit bronz před FC Sevilla. K tomu Barceloně stačí získat na hřišti posledního Eibaru bod.
Bez ohledu na výsledek posledního zápasu ukončí slavný velkoklub sezónu s nejnižším bodovým ziskem od roku 2008.

Nejlepší střelci:
38 – Messi, 19 – Griezmann, 11 – Dembélé, 7 – de Jong, Braithwaite.
SD Eibar (6-12-19, 29:51, 30 bodů, 20. místo)

Baskický klub po šestnáctizápasové sérii bez vítězství ještě zabral a dvěma výhrami se vrátil do boje o záchranu, po domácí remíze 1:1 s Betisem Sevilla však jeho sestup zpečetila porážka 1:4 v předposledním kole ve Valencii.
Eibar ztrácí na Huescu a Elche tři body, ale v případné minitabulce má nejhorší vzájemnou bilanci a tak nejvyšší španělskou soutěž po sedmi letech opustí.