La Liga - 38. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Espanyol : Almeria - 4. června 2023   21:00

Espanyol
13' Puado (Darder) • 49' Pierre-Gabriel (Oliván) • 73' Koleosho (Bare)
3:3
(1:1)
Almeria
10' Touré  (Centelles) • 58' Embarba  (S. Costa) • 87' Embarba
Espanyol
García – Pierre-Gabriel (63. Gil), Montes, Calero (46. Keddari), Oliván – Expósito (60. Bare), Darder /C/ (63. Koleosho) – Puado, Suárez, Melamed (78. Mato) – Braithwaite.
Fernández, Pacheco – Vidal, Sánchez, Souza, Lazo, Gragera.
Soto – Martínez, Sánchez
RCDE Stadium, Cornellà de Llobregat
14 213 diváků
Almeria
Martínez – Pozo, Ely, Babić /C/, Centelles (75. Akieme) – Robertone, Costa (75. Sousa), Melero (64. Portillo) – Marques (64. de la Hoz), Touré (83. Ramazani), Embarba.
Fuoli, Mariño – Mendes, Puigmal, Eguaras, Peña, Sanca.

Po obrovských nervech se fotbalisté Almeríe o jediný bod udrželi v La Lize! Jistý sestupující Espanyol se rozloučil se ctí, po rychle inkasovaném gólu z hlavy Tourého okamžitě vyrovnal perdou na zadní tyč Puado a při nerozhodném výsledku do poločasové přestávky zůstalo.
Hned zkraje druhé půle poslal Almeríi v živé tabulce do druhé ligy Pierre-Gabriel, za devět minut však dloubáčkem přehodil brankáře Embarba a hosté se zase vynořili ze sestupové bažiny.
Pak ale začali hrát nesmírně pasivně na údržbu a ze sporné situace, kdy na hřiště z tribuny přiletěl druhý míč, dal třetí gól Espanyolu střídající Koleosho. Tentokrát vedli domácí 14 minut, než Andalusanům pomohl VAR. Původně odpískanou simulaci právě příchozího Ramazaniho změnil rozhodčí na jeho popud na penaltu, kterou proměnil opět Embarba a zajistil tak Almeríi záchranu s odřenýma ušima.
Držení míče: 61 % : 39 %.
Střely na branku: 8:4. Střely mimo: 3:4. Rohy: 7:6. Ofsajdy: 2:0. Fauly: 12:15.
90+10'
90+10'
Přímý kop pro hosty, kteří úspěšně tahají čas.
90+9'
Ve Valladolidu je konec, gól tam nepadl a Almería potřebuje ve zbylých desítkách vteřin udržet nerozhodný stav, aby se udržela v lize.
90+8'
Koleosho elegantně přeskočil skluzujícího protihráče, přihrávkou však zahnal Bareho až k rohovému praporku, kde dochází k útočnému faulu.
90+7'
Poněkud okatě teď za pískotu z tribun leží na zemi Embarba, spoluhráč mu pomáhá od křečí.
90+6'
Ramazani si navedl míč z pravého křídla na střelu, kterou trefuje pouze nejbližšího protihráče.
90+4'
Také teď zvládla defenzíva Almeríe svůj úkol s přehledem, domácí vhazují už dost daleko uprostřed pole.
90+4'
Další roh pro Espanyol.
90+3'
Píská se útočný prohřešek hostů, Espanyol rozjíždí další akci od vlastního pokutového území.
90+1'
Z rohového kopu se domácím nepodařilo zakončit, zůstali sice ještě na okamžik u míče, ale Puadovi nakonec utíká do zámezí.
90'
Denis Suárez nekopl přímák vůbec špatně, Fernando Martínez vytahoval míč jednou rukou přes břevno na roh.
90'
Na levém křídle byl faulován Oliván, je to hodně nadějný přímý kop pro domácí.
89'
Na lavičce Almeríe dostává žlutou kartu za nemístné řeči již vystřídaný Gonzalo Melero.
87'
Almería právě vstřelila branku!
ADRIÁN EMBARBA udržel nervy na uzdě a z pokutového kopu nedal domácímu brankáři šanci. Hosté podruhé vyrovnávají a vynořují se ze sestupových vod!
87'
A aby toho nebylo málo, tak před exekucí penalty Ramazani z rukou rozhodčího vidí jednou už zrušenou kartu.
85'
Tak ne, všechno je jinak! Ramazani sice svému pádu přidal hodně z divadelního umění, ale podle VAR se přece jen jednalo o faul Wassima Keddariho, který nechal nohu v dráze běhu. Sudí ruší žlutou kartu a nařizuje penaltu pro hosty! To jsou tedy neuvěřitelné zvraty na barcelonském předměstí.
83'
Largie Ramazani (Almería) se rozhodl vzít záchranu do vlastních rukou a hned po svém příchodu na hřiště se protáhl do šestnáctky, kde sehrál neumělou hereckou etudu a za svůj teatrální pád dostává žlutou kartu.
83'
Poslední střídání provádí UD Almería:
ze hřiště odchází El Bilal Touré, přichází Largie Ramazani.
81'
Robertoneho centr odvrací akrobatickou hlavičkou z pokutového území Espanyolu César Montes.
80'
Na rohový kop vyskočil nejvýše Embarba, hlavičkoval však nad břevno.
79'
Robertone vyslal kolmicí Embarbu, jehož centr srazila domácí obrana na roh.
78'
Espanyol Barcelona má pro tento ligový ročník dostřídáno:
hřiště opouští Nico Melamed, závěrečnou zhruba čtvrthodinku si zahraje nejlepší střelec Joselu Mato.
75'
Trenér UD Almería Ferrer reaguje dvěma změnami v sestavě:
ze hřiště odchází Álex Centelles, přichází Sergio Akieme,
ze hřiště odchází Samuel Costa, přichází Dyego Sousa.
74'
Fotbalisté Almeríe protestují, ovšem pravdou je, že druhý míč poskakoval mimo těžiště hry a nemohl jejich pozornost ovlivnit. V každém případě se hraje, dokud rozhodčí nezapíská. Hosty teď stihl trest za totální pasivitu, jakou předváděli po vyrovnávací brance.
73'
Espanyol právě vstřelil branku!
Zatímco po hřišti poskakoval druhý míč, vhozený z ochozů, domácí pokračovali v obléhání šestnáctky, LUCA KOLEOSHO si ten správný hrací předmět navedl po Bareho přihrávce z pravého křídla k velkému vápnu a přesnou šlehou na zadní tyč překonal Martíneze.
72'
Špatnou přihrávkou sice akci po rohu zazdil Gil, jenže hosté hned ztrácejí míč a znovu se stahují do bloku.
72'
Znovu centroval Oliván, ze souboje u koncové čáry získávají domácí rohový kop.
71'
Joan García vypomáhá se zrychlením rozehrávky v pozici falešného libera, domácí celek dál buší do plných.
70'
Olivánův centr si hlavičkáři ve zlatých dresech pohlídali, Braithwaite se k míči nedostal.
67'
Espanyol obléhá území soupeře, s La Ligou se chce rozloučit vítězně. Andalusané však poctivě brání a drží domácí celek na distanc.
64'
Poprvé střídá UD Almería a hned dvojnásobně:
ze hřiště odchází Lázaro Marques, přichází César de la Hoz,
ze hřiště odchází Gonzalo Melero, přichází Francisco Portillo.
63'
Dvojité střídání v mužstvu Espanyolu Barcelona:
zraněného střelce druhé branky Ronaëla Pierre-Gabriela nahrazuje Óscar Gil. S touto změnou se svezla i další, ze hřiště odchází Sergi Darder a přichází Luca Koleosho.
61'
Embarba se na čáře prudkým trhnutím uvolnil Pierre-Gabrielovi, který se pokusil ho dostihnout, jenže špatně došlápl a zřejmě bude muset Luis García znovu střídat.
60'
Podruhé střídá Espanyol Barcelona:
ze hřiště odchází Eduardo Expósito, přichází Keidi Bare.
58'
Tenhle dloubáček může znamenat udržení první ligy, po 9 minutách opouštějí hosté sestupové příčky! Protiútok založil Ely, který vypíchl míč Puadovi. Na závěr akce přes celé hřiště dostal od Samuela Costy skvělou kolmici do šestnáctky ADRIÁN EMBARBA a zblízka jemně přeloboval vybíhajícího Garcíu.
56'
Přímočarou akci Espanyolu zakončil Oliván z těžkého úhlu přes obránce do boční sítě.
54'
Braithwaite si navedl míč do šestnáctky, kde mu míč tak trochu ukradl Darder a střílel do protihráče. Beztak je pískán útočný faul.
54'
Dnešní utkání sleduje 14 213 diváků.
53'
Gonzalo Melero se vrhl po centru z přímého kopu rybičkou, z nějakých čtyř kroků však hlavičkoval vysoko nad.
53'
Espanyol nevyužil rohový kop, naopak z protiútoku byl zastaven nedovoleně Touré a bude to krátký roh pro hosty.
52'
Braithwaite je dnes prakticky neviditelný, k míči se nedostal ani teď po Puadově přízemním centru, který skluzem odvrátil na roh Srđan Babić.
50'
Za této konstelace výsledků Almería sestupuje, při rovnosti bodů má totiž horší vzájemné zápasy s Valladolidem, který hraje stále bez branek s Getafe!
49'
Javi Puado udržel míč ve vápně proti přesile a přistrčil pod sebe Brianu Olivánovi. Jeho centr zleva se zdál být až příliš přetažený, ovšem na pravé straně šestnáctky se do míče opřel halfvolejem RONAËL PIERRE-GABRIEL a překvapivě propálil Martíneze do skulinky, kterou brankář nechal u bližší tyče.
48'
Lázaro Marques si dělal kličkou prostor ke střele před velkým vápnem, trefuje jen nataženou nohu domácího Montese.
47'
Olivánův polovysoký pas sklepl Expósito pěkně na levé křídlo Suárezovi, jeho centr však již přesný nebyl.
47'
Mezi dva hráče se protahoval Darder, byl lehce zaháčkován a domácí rozehrávají přímý kop.
46'
Po 25 vteřinách hry vybojovala Almería rohový kop, ani z několika opakovaných pokusů o nákop ale míč do nebezpečného prostoru nedostala.
46'
S očekávanou změnou nastoupil Espanyol Barcelona:
Fernando Calero zřejmě utrpěl v závěru nastavení lehčí otřes mozku a na jeho místo přichází Wassim Keddari.
46'
Statistiky první půle:
Držení míče 54% – 46%, střely na bránu 6:2, střely mimo 1:1, rohy 3:4, fauly 6:8, ofsajdy 1:0.
Almeríi poločasové výsledky k záchraně stačí, i když jistotu bude mít jen v případě vítězství. Zatím jsou pod ní o bod Valladolid, který hraje bez branek s Getafe, a také Valencia, která prohrává v Seville s Betisem 0:1 a při rovnosti bodů má horší vzájemné zápasy.
Espanyol Barcelona se loučí s La Ligou a na úvod od Almeríe, která ještě o záchranu bojuje, inkasoval z hlavy Tourého po Centellesově centru. Bleskovou odpověď však zařídil po skvělém pasu kapitána Dardera ranou na zadní tyč Puado, od 13. minuty tak platí nerozhodný stav 1:1, i když domácí zasypávali Fernándeze dalšími střelami.
45+5'
45+4'
Zatím se tak však neděje, Fernando Calero leží na trávníku a sklání se nad ním celá pětice ošetřovatelů. Zřejmě ve změti těl dostal ránu do obličeje.
45+4'
Rozhodčí nechal po vypršení tří nastavených minut hostujícího Embarbu rozehrát přímý kop nedaleko postranní čáry. Míč proletěl skrumáží a po několika drobných odrazech přešel těsně vedle zadní tyče. Jako poslední se ho dotkl podrážkou její strážce Oliván, hosté by měli ještě rozehrát roh.
45+2'
Hra se dvakrát rychle otočila, akce obou mužstev ztroskotaly na nepřesné finální přihrávce na velkém vápně.
45+2'
Darderův slalom sice zastavil čistě Centelles, jenže rozehrál přímo na kopačky Expósita. Ani on však nedokázal přihrát přesně.
45'
Žlutá karta pro UD Almería. Samuel Costa ztratil míč, což řešil bezohledným faulem zezadu na rozběhnutého Melameda.
44'
Espanyol nevyužil přímý kop a pod tlakem musí vracet míč dalekou malou domů Garcíovi.
42'
Hra pokračuje, ale stále častěji je kouskována fauly a zakopnutými míči.
41'
Střelec vedoucího gólu hostů je ošetřován, lékař a masér Almeríe mají plné ruce práce.
40'
Žlutá karta pro Espanyol Barcelona. César Montes se přiřítil ze strany a sestřelil nešetrně unikajícího Tourého.
37'
Hosté rohovým kopem pohrdli a kope se od Garcíovy brány.
37'
Pořadatelé rychle uklidili několik vhozených konfet a Almería si přece jen kopne roh. Po dlouhém autu odrazil míč bokem a částečně i paží, kterou měl ovšem předpisově za zády, César Montes.
36'
Tourého únik neutralizoval Pierre-Gabriel a stihl ještě míč zakopnout za postranní čáru, místo rohu tak budou hosté jen vhazovat.
35'
Oliván centroval z hloubi pole, ale do vzduchu se vyšrouboval Ely a nepustil domácí hráče do zakončení.
32'
Odražený míč z hlavičkového souboje poslal prudkým halfvolejem ze střední vzdálenosti na domácí bránu Samuel Costa, také Joan García potřeboval dva dotyky, aby nepříjemný projektil pokryl.
30'
Žlutá karta pro UD Almería (Alejandro Pozo).
Rozhodčí uděluje po jedné kartě za potyčku po odpískání. Pozo upadl v šestnáctce a rozhněvaný Oliván ho tahal ze země za dres na nohy. Poté si oba vyříkávali vše čelo na čelo, než je sudí Soto roztrhl.
30'
Žlutá karta pro Espanyol Barcelona (Brian Oliván).
29'
Melamed trefil přízemní střelou do lokte ležícího Robertoneho, který mohl těžko uhnout. Domácí se sice hlásili o penaltu a fanoušci mohutně pískají, ale za toto se nepíská nikde.
27'
Denis Suárez fauloval Lázara Marquese. Trestný kop z asi 30 metrů blízko postranní čáry však posílá Costa přímo Garcíovi do rukavic.
25'
Ten však končí fiaskem, míč se snesl na horní síť.
24'
Puadův centr srazil Centelles na rohový kop.
22'
Puadova přihrávka na Pierre-Gabriela byla příliš prudká, pravý bek Espanyolu míč nezachytil na ploše.
21'
Z rohu hosté nic nevytěžili, Rodrigo Ely posouval míč hlavou za sebe pouze do zámezí.
20'
Ďábelské tempo zápasu pozastavil Lucas Robertone, který po bolestivém dopadu na záda ze vzdušného souboje zůstal ležet na trávníku, ale po půl minutě vstává a bude pokračovat ve hře.
19'
Almería se okamžitě revanšuje, Embarbův rychlý průnik zastavuje v poslední chvíli skluzem za cenu rohu Calero.
19'
Espanyol ostřeluje soupeřovu bránu z každé pozice, z plného běhu z 25 metrů však těžko mohl Fernándeze zaskočit Melamed.
18'
Expósito uvolnil Dardera, který se brilantní kličkou vyhnul dvěma protihráčům a vypálil na zadní tyč. Fernández tentokrát stačil míč vyškrábnout, Olivánova dorážka pak letí nad břevno.
17'
Ronaël Pierre-Gabriel pronikl po pravém křídle, prudká pobídka podél celého malého vápna však dostatečně rychlého adresáta nenašla.
16'
Akce Almeríe končí útočným faulem a rozehrát může v klidu Expósito.
13'
Skvostný nákop Sergiho Dardera z půlky hřiště si na pravém kraji šestnáctky zpracoval JAVI PUADO a na jeho parádní ránu přes Centellese si Fernández stačil pouze sáhnout, než mu zapadla za háčky zadní tyče.
10'
Učebnicově sehraná rychlá akce posílá hosty do vedení, které potřebují k záchraně. Zapojilo se postupně pět hráčů, Centellesův centr pak uklidil EL BILAL TOURÉ hlavičkou k tyči, kam Joan García nedoskočil.
10'
Další štípavou ránu z uctivé vzdálenosti vyslal pod břevno Brian Oliván, brankáři hostů se ji podařilo opět zkrotit až nadvakrát.
8'
Po rohu zůstali hosté nastěhovaní kolem šestnáctky, Álex Centelles nasadil před velkým vápnem soupeři jesličky, ale po zemi mířil nepřesně.
7'
Z protiútoku získává roh také Almería.
6'
Sergi Darder se uvolnil rychlou kličkou a vypálil z 27 metrů prudce, jenže přímo doprostřed brány. Fernando Martínez míč nadvakrát zajistil.
4'
Z rohu se fotbalisté Espanyolu neprosadili, ale zůstávají na míči.
3'
V úvodu utkání drží míč častěji Espanyol, který vybojoval ze svého tlaku první roh.
1'
Domácí hrají v modrobílých dresech, hosté ve zlatých.
1'

Espanyol Barcelona: García – Pierre-Gabriel, Montes, Calero, Oliván – Expósito, Darder (C) – Puado, Suárez, Melamed – Braithwaite.
Náhradníci: Fernández, Pacheco – Keddari, Vidal, Sánchez, Gil, Souza, Lazo, Gragera, Bare, Mato, Koleosho.
Trenér: García

UD Almería: Martínez – Pozo, Ely, Babić (C), Centelles – Robertone, Costa, Melero – Lázaro, Touré, Embarba.
Náhradníci: Fuoli, Mariño – Mendes, Akieme, Portillo, Puigmal, de la Hoz, Eguaras, Peña, Ramazani, Sanca, Sousa.
Trenér: Ferrer

Rozhodčí: Soto – Martínez, Sánchez.
Vzájemné zápasy
Na podzim zvítězila Almería doma 3:1, když čestný úspěch hostů přišel až v nastaveném čase. Předloni se oba kluby utkaly v druhé lize a úspěšnější byl naopak Espanyol (2:1 doma a 1:1 venku). Historicky bývaly jejich zápasy vždy velice vyrovnané.
UD Almería
Nováček patří mezi šestici mužstev, která v posledním kole zabojují o záchranu v La Lize. Almería mohla mít klid, kdyby minulý týden doma přemohla osmnáctý Valladolid, jenže zrodila se jen bezbranková remíza a náskok Andalusanů na sestupovou příčku zůstal jednobodový.
S Valladolidem (39) má Almería horší vzájemné zápasy, naopak s Vigem (40) lepší. Další tři celky jsou na 41 bodech.

Vítězství udrží Almeríi bez ohledu na ostatní výsledky. Za celou sezónu ovšem venku vyhrála pouze jedinkrát.
V případě porážky musí Almería spoléhat na prohru Viga s mistrovským FC Barcelona nebo na jakoukoli ztrátu Valladolidu, který doma přivítá rovněž ohrožené Getafe.
Nejzamotanější je pak situace při remíze, kdy se může srovnat na hraně záchrany až pět mužstev se stejným bodovým ziskem a existuje množství různých kombinací minitabulek. V každém případě bude mít Almería klid, pokud Barcelona naplní roli favorita ve Vigu.
Espanyol Barcelona
Ještě pár desítek vteřin před koncem zápasu ve Valencii si Espanyol maloval, že se s Almerií v posledním kole utká doma o všechno. V 93. minutě však inkasoval vyrovnávací branku na 2:2 a kolo před koncem má již nedostižnou čtyřbodovou ztrátu. Činovníci klubu zuřili na rozhodčí kvůli neuznané brance a spornému vyrovnání soupeře a dokonce po zápase oznámili, že je budou žalovat před civilním soudem.

Od začátku března do půlky května vybojoval Espanyol z 11 ligových zápasů jen 4 body a ani výhra a dvě remízy z posledních tří kol nestačily odvrátit jistý sestup. Espanyol tíží především spolu s beznadějně posledním Elche nejhorší obrana v soutěži.
Do druhé ligy se klub z barcelonského předměstí Cornellà de Llobregat vrací po dvou letech a bude muset zabojovat příští rok o okamžitý návrat, který se mu zatím povedl při předchozích pěti sestupech bez výjimky vždy.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 21:00.