La Liga - 1. kolo -  ONLINE PŘENOS -  Bilbao : Real - 12. srpna 2023   21:30

0:2
(0:2)
Real
28' Rodrygo  (Carvajal) • 36' Bellingham  (Alaba)
Bilbao
Simón – de Marcos, Vivian, Paredes, Lekue (71. Imanol) – Vesga (64. A. Herrera), de Galarreta – N. Williams (46. Berenguer), U. Gómez (46. Sancet), Muniain (C) (46. Guruzeta) – I. Williams.
Agirrezabala – Nolaskoain, R. García I, Prados, Martón, Ares, Villalibre.
Gil – Nevado, J. Martínez.
San Mamés Barria (Bilbao)
48 927 diváků
Real
Lunin – Carvajal (C), Militão (50. Rüdiger), Alaba, Fran García – Valverde, Tchouaméni, Camavinga (71. Kroos) – Bellingham – Vinícius Júnior (80. Modrić), Rodrygo (80. Joselu).
Caňizares, Fr. González – N. Fernández, L. Vázquez, Odriozola, B. Díaz.

To je ode mne pro dnešek vše, přeji vám příjemný zbytek večera. Napočtenou někdy příště!
Dnešní utkání sledovalo 48 927 diváků.
Bilbao se příští víkend bude snažit si spravit chuť na půdě Osasuny, se kterou na konci minulé sezóny na dálku soupeřilo o vstupenku do pohárové Evropy. Realu pak los druhého kola postavil do cesty Almeríi.
San Mamés Barria hlasí dohráno, Real Madrid vstoupil do nové sezóny dvoubrankovou výhrou na půdě Bilbaa a bere tři body! Hosté po rozpačitém úvodu ovládli první poločas a v průběhu toho druhého se už soustředili spíše jen na obranu. Solidní defenzíva Bílého baletu toho domácím na hřišti moc nedovolila, za celé utkání na Lunina letěla jen jedna jediná přesná střela.
Držení míče: 46 % : 54 %.
Střely na branku: 1:8. Střely mimo: 3:3. Rohy: 7:5. Ofsajdy: 2:2. Fauly: 18:6.
90+6'
90+5'
Kroos se pomalu zvedá z trávníku, Madrid po faulu získává volný kop. To bude pro dnešek asi vše.
90+4'
Hra se nyní drží u středu hrací plochy, běží poslední desítky sekund utkání. Výhra Realu je jistotou.
90+3'
Berenguer chtěl prostrčit míč skrz obranu, dříve než jeho spoluhráč se k němu ale dostal Rüdiger a ten jej obratem vypálil mimo hranici hrací plochy.
90+2'
Dvojice domácích borců uchránila míč před dotěrným Modrićem a přesunuli hru z pravé strany na levou, kde se momentálně rozvíjí další útok Bilbaa.
90+1'
Berenguer z nařízeného kopu nasměroval míč do vápna, kde číhal nedostatečně střežený Paredes. Ten zkusil hlavičku, která se ale nevešla mezi tři tyče.
89'
Bellingham odrazil dlouhý balón soupeře za Lunina, Bilbao si tak vyzkouší ještě jeden roh.
88'
Duel se už více méně jen dohrává. Lunin vyboxoval centr mimo nebezpečí, a to za naprostého ticha opařeného publika na San Mamés Barria.
87'
Bellinghama fauloval Iñaki Williams (ATB), který si po zbytek duelu bude muset počínat opatrněji.
85'
Míč nyní putuje po obranném valu Athletic Clubu, přičemž hosté se k němu snaží dostat skrz pressing.
84'
Vše nasvědčuje tomu, že body v Baskicku nezůstanou. Madrid nyní kontroluje hru, nepouští soupeře na balón a operuje před domácím vápnem.
83'
Joselu kratičkou přihrávkou našel Modriće, chorvatský veterán pak zvolil střelu do středu brány. Simón padl do dráhy zakončení a míč hravě lapil.
82'
Carvajal vhazuje míč zpět do hry z pozice těsně vedle domácího vápna. Real převzal iniciativu a snaží se proniknout zpět před Simónovu bránu.
81'
Domácí to ještě nevzdávají, jejich hlad po gólu je evidentní. Centr z pravé strany byl teď ale až moc dlouhý, Athletic z něj zakončení nevykřesal.
80'
Střídání v týmu Real Madrid CF:
ze hřiště odchází Rodrygo, přichází Joselu,
ze hřiště odchází Vinícius Júnior, přichází Luka Modrić.
78'
Simón si na své konto připisuje poměrně rutinní zákrok, Bilbao se vrací na míč a může dopředu.
76'
Davidu Alabovi (REA) se nelíbilo, že počínaní Guruzety nebylo posouzeno jako faul. Za protesty ovšem nakonec sám dostává žlutou kartu.
76'
Uff, tak teď kontaktní gól nebyl daleko ani náhodou! Guruzeta ostrým zákrokem vybojoval míč na hraně vápna a posunul ho na Berenguera, jehož následné zakončení zblokoval položený protihráč. Obrovská škoda pro domácí.
75'
Berenguer byl postranním rozhodčím přistižen v ofsajdu. Bilbao má teď více ze hry a snaží se z duelu s Realem zachránit aspoň jeden jediný bod.
74'
Na tribunách to zašumělo! Guruzeta málem vystihl centr přesně na střed vápna, jenže míč nakonec přeci jen proskákal mimo klec...
73'
Sancet se do toho pořádně opřel, jenže míč nasměroval jen do středu brány. Místo Lunina zasáhl bránící Alaba, který balón vyrazil do zámezí.
72'
Imanol jen pár desítek sekund po příchodu na trávník vybojoval pro svůj celek roh, když jeden z hostů jeho centr zblokoval za Luninovu bránu.
71'
Střídání v týmu Athletic Bilbao:
ze hřiště odchází Iñigo Lekue, přichází Imanol.
71'
ze hřiště odchází Eduardo Camavinga, přichází Toni Kroos.
70'
Bellingham chtěl rozšířit svůj střelecký účet, tentokrát jeho blízká střela ale zamířila pouze do pohotového strážce svatyně Athletic Clubu.
69'
V zámezí se peče první nevynucené střídání Realu, v blízké době do hry půjde Toni Kroos.
68'
Valverde z nařízeného kopu sice rozvlnil síť domácí svatyně, ale jen zvnějšku. Balón totiž poslal těsně vedle blížší tyče Simónovy brány.
67'
Po dlouhé době se žlutí, a to znovu na straně Bilbaa. Daniel Vivian (ATB) na kraji šestnáctky zatáhl za záchranou brzdu a fauloval Vinícia.
66'
Po velké chybě Sanceta se dopředu vydali Rodrygo a Vinícius, přičemž druhý jmenovaný ztratil míč v pokutovém území po kontaktu s protihráčem.
65'
No, tohle se určitě dalo vymyslet i lépe. Tento roh musel být pro domácí fanoušky velkým zklamáním, Lunin ani tentokrát nebyl nucen zasáhnout.
64'
ze hřiště odchází Mikel Vesga, přichází Ander Herrera.
62'
Pěkná souhra mezi Sancetem a Berenguerem málem vyprodukovala šanci pro Bilbao, před Luninem ale míč zachytil protihráč a vykopl ho ven z vápna.
61'
Hosté si vzápětí vybojovali další rohový kop, který tentokrát v závažnější příležitost nepřetavili. Alabův prudký balón nikdo ve vápně nevyužil.
60'
Lunin si znovu mezi třemi tyčemi počínal zkušeně a uhasil domácí centr, který na něj tentokrát vyslal de Marcos. Madrid obratem míří zpět dopředu.
58'
Viníciuse je teď plný trávník, teď se u rohového praporku ze sebe snaží setřást dotěrného Lekueho.
57'
Tohle bylo pěkné! Vinícius kratičkou přihrávku vybídl k zakončení Bellinghama, jehož rychlou střelu ale zblokoval protihráč!
56'
Vinícius naběhl do šestnáctky, kde uklouzl a ve snaze si udržet míč jej zahrál rukou. Tím tento výpad Realu skončil, sudí vrací balón Bilbau.
55'
Exekuce se ujal Berenguer, po jehož kopu se míč párkrát odrazil ve vápně, než jej konečně dostal pod kontrolu ukrajinský strážce hostující svatyně.
54'
Camavinga si v souboji s Williamsem na levé straně pomohl faulem, Athletic si vyzkouší standardku z poměrně slibné pozice. Přijde kýžené snížení?
53'
Lunin počítal s Lekueho centrem, vyskočil si za ním a sebevědomě ho lapil do svých rukavic. Domácí hráč, který nabíhal k zadní tyči, tak ostrouhal.
52'
Druhý poločas dosud větší šanci nepřinesl. Častěji jsou teď na balónu obměnění domácí, kteří se snaží co nejdříve stáhnout svůj deficit.
51'
Míč nyní spadl až k Simónovi, který jej zachytil do rukavic a následně rozehrál na pravou stranu.
50'
ze hřiště odchází Éder Militão, přichází Antonio Rüdiger.
49'
Militão za hlasitého potlesku diváků v Bilbau opouští trávník v doprovodu dvou členů realizačního týmu hostů. Doufejme, že to nebude nic vážného.
48'
Tohle nikdy nevidíme rádi... Éder Militão na hřišti leží v obrovských bolestech, v při pokusu odzbrojit Sanceta ztratil balanc a špatně dopadl na trávník. Na scéně jsou zdravotníci, Ancelotti už v zámezí chystá střídání.
47'
Druhý poločas je v plném proudu, domácí do něj vstupují hned se třemi novými tvářemi. Jedna z nich, Berenguer, se snažil něco vymyslet před Luninem, ale Carvajal ho nepustil do zakončení.
46'
ze hřiště odchází Nico Williams, přichází Álex Berenguer,
ze hřiště odchází Iker Muniain, přichází Gorka Guruzeta,
ze hřiště odchází Unai Gómez, přichází Oihan Sancet.
46'
Úvodní poločas je minulostí. Real Madrid do utkání vstoupil trochu bojácně a nějakou dobu mu trvalo, než se dostal do té správně provozní teploty, po gólu Rodryga ale plně převzal otěže utkání a domácí obraně pořádně zatopil pod kotlem. Deset minut před pauzou pak přidal další trefu Bílého baletu Bellingham, a hosté tak zatím na San Mamés Barria vedou 2:0.
Držení míče: 41 % : 59 %.
Střely na branku: 1:5. Střely mimo: 0:2. Rohy: 1:4. Ofsajdy: 1:2. Fauly: 11:2.
Druhý poločas začne přibližně ve 22:35.
45+5'
45+4'
No, to jsem trochu zakřikl. V samotném závěru ještě ve vápně odražený míč nakopl García, jehož pokus ale nebyl vůbec přesný. Je tu přestávka.
45+3'
Madrid se před chvílí vrátil na míč po útočném faulu jednoho z domácích. Od té doby sledujeme statickou podívanou, hosté se dopředu příliš neženou.
45+1'
Nico Williams byl na dvojici zadáků krátký. Nebojácně s nimi sice zápolil o balón, nakonec ale o něj byl na samotné hranici šestnáctky připraven.
44'
Dění se v posledních minutách drží hlavně na hostující straně hřiště, na té druhé teď zdánlivě hrozila šance Realu. Vinícius vyhlížel dlouhý balón, ke kterému se rychleji dostal Simón. Forvard byl navíc v ofsajdu.
43'
Athletic se sérií opatrných přihrávek pomalu prokousával dopředu, balón de Galarrety pak pohotový sok srazil za postranní čáru. Vhazování pro Bilbao.
42'
První poločas se pomalu chýlí ke konci. Domácí se snaží ještě před přestávkou aspoň snížit, ale obrana Realu působí neprostupným dojmem.
40'
Iñaki Williams poslal míč dozadu na de Galarretu, jehož následný pokus o centr se zasekl na kopačce jednoho z bránících borců v bílém dresu.
39'
Ne ne, pokutový kop na San Mamés Barria (aspoň prozatím) neuvidíme. Gómezovi se ve vápně věnují zdravotníci, hra tak na malou chvíli stojí.
37'
Na druhém konci hřiště chtěl rychle odpovědět Gómez, kterého ale poslal k zemi bránící Militão! Možná z toho bude penalta...
36'
Real Madrid právě vstřelil branku!
JUDE BELLINGHAM svůj oficiální debut v dresu Madridu korunuje vstřeleným gólem, Bílý balet kontroluje hru a navyšuje svůj náskok! Talentovaný anglický záložník tečoval Alabův balón z pravé strany nad Simóna, s tímhle domácí gólman moc dělat nemohl – 0:2!
34'
Vinícius je při chuti! Hostující borec pěkné sólo zakončil jedovatou střelou, kterou si španělský reprezentant pohlídal a včas zakročil!
33'
Alaba hlavičkou trochu zavařil Simónovi, který byl ovšem v dobré pozici na bližší tyči a vyrazil nebezpečný balón mimo nebezpečí!
32'
Rodrygo to zkusil z pozice velmi podobné té, ve které před chvílí skóroval. Jeho projektil byl tentokrát zblokován, uvidíme tedy další rohový kop.
31'
Vivian je zatím asi nejlepším hráčem Lehoiak. Teď si vystihl balón, který mířil na nabíhajícího Garcíu, a před protihráčem jej parádně ubránil.
30'
Na levé straně defenzívu Athleticu znovu trápí Vinícius. Madrid je čím dál tím nebezpečnějším celkem, domácí neprožívají zrovna dvakrát pohodlné chvíle.
29'
Real si vzápětí vyzkoušel standardku, ze které ale nic nevyčaroval. Svěřenci kouče Ancelottiho se nicméně i nadále drží na útočné polovině hřiště.
28'
Bílý balet dokázal prolomit solidní domácí obranu a v osmadvacáté minutě se na San Mamés Barria ujímá vedení! Carvajal krátkou přihrávkou v šestnáctce vybídl k zakončení RODRYGA, jehož pěkná střela k bližší tyči se od padajícího Simóna odrazila do sítě Bilbaa – 0:1!
26'
Dlouhý nákop na Garcíu si pohlídal de Marcos, který míč s přehledem odhlavičkoval do zámezí.
25'
Sledujeme začátek rychlého protiútoku Bilbaa, po kraji hřiště míří dopředu Williams. Hosté se velmi rychle vrací zpět před vlastní šestnáctku.
23'
Pojďme se jen rychle podívat na statistiku držení míče, která momentálně činí 44 % – 56 %. Real je zatím aktivnějším týmem, v útoku se ale moc neukázal.
22'
Simón byl mužem na svém místě a zakročil proti nepříjemnému pokusu, který na něj z bezprostřední blízkosti poslal Rodrygo!
20'
Militãovi prošlo postrčení protihráče, které se odehrálo přímo před zraky hlavního rozhodčího. To publikum na San Mamés Barria stravuje špatně.
19'
Všechna útočná tažení Realu zatím řídí Vinícius, kterého ale Bilbao skvěle hlídá a nepouští ho do šancí. Teď ho zastavilo už na středu hrací plochy.
18'
Hlasité ovace si od publika vysloužil Vivian, který ve vápně čistě, rychle a jednoduše odstavil od míče aktivního Vinícia. Simón mu jistě také poděkoval.
17'
Stále čekáme na první přesnou střelu utkání. Častěji jsou na balónu hosté, kterým to ovšem zatím v útoku neklape tak, jak by si jistě představovali.
16'
García sice pěknou přihrávkou po levé straně poslal dopředu Vinícia, jenže okamžitě po zachycení balónu se o slovo přihlásil postranní rozhodčí: ofsajd.
15'
Athletic přežil náročné minuty před svojí bránou a odsunul hru pryč od své svatyně. Na kruhu nyní drží míč Vesga, uvidíme, s čím domácí přijdou.
14'
První roh vedl hned k dalšímu. Krátce po něm se ke střele dostal Valverde, jehož ráně sice důraz nechyběl, dávku přesnosti už ale postrádala.
13'
Gómez a Paredes ještě před zahráním míče srazili k zemi Carvalaja, exekuce standardky se tak o pár sekund oddálila. Sudí situaci řeší domluvou.
12'
Lekue zblokoval Valverdeho pokus, Real Madrid si poprvé vyzkouší roh. K praporku míří Alaba.
11'
Vesga mohl střílet, místo toho ale zvolil přihrávku na kraj vápna na Gómeze. Poněkud krkolomná akce Bilbaa následně větší šanci nepřinesla.
10'
Po straně uháněl dopředu Vinícius, na kterého se ale zkušeně pověsil Vivian a nepustil ho ke střele. Simon tak nebyl ani tentokrát nucen zasahovat.
9'
Madrid se snaží prorazit vpřed skrz sérii krátkých přihrávek, Athletic je pozorný a hosty drží na uzdě.
7'
Bellinghamův centr sice jeden z domácích zadáků zachytil, jenže míč se velmi rychle vrátil zpět na hostující kopačky. Akci baletu ukončil až faul Vinícia.
6'
Simón si opět osahal balón, ani tentokrát neměl velký problém ho zkrotit. Zatím je to vyrovnané.
5'
Real Madrid kontroluje balón a snaží se prorazit do útoku, zatím ale bezúspěšně. Solidní domácí ho zatím nepouští dále než za středovou čáru.
4'
No, tak to dlouho netrvalo. Iker Muniain (ATB) bude muset zchladit hlavu, za jistě velmi slušná slova na adresu hlavního rozhodčího inkasuje žlutou.
3'
Unai Simón vyběhl za kutálejícím se míčem a obratem ho rozehrál zpět dopředu, červenobílí mohou se mohou po krátké době znovu vydat dopředu.
2'
K nelibosti našlapaných tribun byl odpískán první faul utkání, a to proti Ikeru Muniainovi. Rozhodčímu se nelíbilo jeho postrčení Daniho Carvajala.
1'
Tomu říkám vstup do zápasu! Nico Williams rychle přesunul hru dopředu po straně a zvolil centr, chvíli nato jeho bratr vybojoval Athleticu první roh.
1'
Úvodní výkop obstará Bilbao, jdeme na věc!
Start duelu se rychle blíží, oba týmy vyráží před zaplněné tribuny stadionu San Mamés Barria. Domácí nastoupí v červenobílých dresech, hosté v bílých.
Ještě jednou vás zdravím a přeji vám příjemný sobotní večer, bitva začíná za pár minut. Níže si v mezičase můžete prohlédnout dnešní kompletní sestavy.

Athletic Bilbao: Simón – de Marcos, Vivian, Paredes, Lekue – Vesga, de Galarreta – N. Williams, U. Gómez, Muniain (C) – I. Williams.
Náhradníci: Agirrezabala – Imanol, A. Herrera, Berenguer, Nolaskoain, Sancet, R. García I, Prados, Guruzeta, Martón, Ares, Villalibre.
Trenér: Ernesto Valverde.

Real Madrid CF: Lunin – Carvajal (C), Militão, Alaba, Fran García – Valverde, Tchouaméni, Camavinga – Bellingham – Vinícius Júnior, Rodrygo.
Náhradníci: Cañizares, F. González – N. Fernández, Rüdiger, L. Vázquez, Odriozola, B. Díaz, Modrić, Kroos, Joselu.
Trenér: Carlo Ancelotti.

Rozhodčí: Gil – Melero, Barbero.
DNEŠNÍ DELEGACE

Hlavní rozhodčí: Jesús Gil Manzano.
Asistent rozhodčího: Mario Melero López.
Asistent rozhodčího: Diego Barbero Sevilla.
LOŇSKÉ VZÁJEMNÉ ZÁPASY

Pro zajímavost se pojďme rychle podívat na vzájemná střetnutí dnešních soupeřů v uplynulé sezóně. Poprvé na sebe v ročníku 2022/23 Athletic Club a Real narazily letos v lednu, přičemž favorit tehdy uspěl 2:0 díky gólům Kroose a Benzemy. Červnová odveta na Estadio Santiago Bernabéu pak skončila remízou 1:1.
REAL MADRID CF

Jedna éra skončila, nová právě začíná. Legendární Karim Benzema se po čtrnácti letech a 439 ligových startech definitivně rozloučil s Bílým baletem a zanechal po sobě hlubokou díru v ofenzívě, kterou Real dosud adekvátně nenahradil. Výhledově se bezpochyby počítá s Kylianem Mbappém, ale jeho okamžitý příchod je spíše utopií. Situaci nepomáhá ani odchod Marca Asensia do PSG.

Madridistas nicméně může bezpochyby těšit příchod Judeho Bellinghama z Dortmundu, jehož výkony v přípravě vzbuzovaly nadšení. Zatím lze říct, že dvacetiletý anglický středopolař naplňuje nemalá očekávání, která do něj vedení klubu vkládá – vždyť právě on má být klíčovým článkem jeho budoucnosti.

Madrid se dnes bude muset obejít bez další nové tváře, teprve osmnáctiletého Ardy Gülera, který si vinou zranění první start ve Španělsku připíše až na podzim. Rozhodně ovšem nelze říct, že by proti Bilbau platil za outsidera. Vstoupí do honby za 36. titulem vítězně?

Příprava Realu Madrid
3. 8.: Juventus – Real Madrid 3:1
29. 7.: Real Madrid – Barcelona 0:3
27. 7.: Real Madrid – Man Utd 2:0
24. 7.: Real Madrid – AC Milán 3:2
ATHLETIC BILBAO

Týmu z Baskicka účast v kontinentálních pohárech na jaře unikla o pouhé dva body. Nebýt překvapivé ztráty s dnes již druholigovým Elche, mohlo Bilbao slavit konečné sedmé místo, a tudíž i postup do play-off Konferenční ligy. Místo toho se poprvé po dlouhých letech do fotbalové Evropy podívala Osasuna, které sice nějakou dobu hrozilo administrativní vyřazení, ale tento pro domácí slibný scénář se nakonec nenaplnil.

Kostra Athletic Clubu přes léto zůstala vesměs stejná jako dosud, management se musel vyrovnat "jen" se ztrátami několika méně důležitých jmen. Mezi ně se řadí například záložník Oier Zarraga či zadák Iñigo Martínez. Z Mallorcy pak opačným směrem přicestoval jmenovec druhého jmenovaného, a to Iñigo Ruiz de Galarreta.

16. 7.: Guadalajara – Bilbao 2:0
Příjemnou sobotu u sledování LaLigy, nová sezóna je tu! Bilbao hned na úvod čeká pořádná výzva, los prvního kola jí totiž přisoudil slavný Real Madrid.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 21:30.