Liga mistrů žen -  ONLINE PŘENOS -  Lyon : Slavia - 31. ledna 2024   18:45

Lyon
Lyon
5' Majriová  • 74' Bèchová
2:2
(1:1)
Slavia
Slavia
9' Černá   • 90+1' Vanessa Gillesová
Lyon
Benkarthová – Carpenterová (74. Mbocková Bathyová), Gillesová, Sombathová, Bachaová – van de Donková (62. Däbritzová), Egurrolaová (46. Marozsánová), Horanová – Dianiová, Hegerbergová (62. Le Sommerová) (C), Majriová (49. Bèchová).
Dowleová (ENG) – Gutschiová (AUT), Denningtonová (ENG)
Parc Olympique Lyonnais, Lyon
Slavia
Lukášová – Bendová, Keeneová (82. Křivská), Bartovičová (C) – Šlajsová, McLaughlinová, Černá (87. Košíková), Xiaová – Krejčiříková (82. Veselá), Stackpoleová (36. Szewieczková) – Morávková (46. Šurnovská).

Statistiky zápasu:
Držení míče: 65 % : 35 %.
Střely na branku: 11:1. Střely mimo: 14:1. Rohy: 10:4. Ofsajdy: 9:1. Fauly: 3:7.
Slávistky tak zakončují skupinu B jako třetí tým tabulky s pěti body. Čtyři z nich uhrály s rakouským St. Pöltenem, který v domácím utkání zdolaly 1:0. Poslední přidaly dnes na hřišti historicky nejúspěšnějšího týmu Ligy mistryň.
Závěrečné utkání slávistických fotbalistek v letošním ročníku Ligy mistryň skončilo senzační remízou 2:2 na půdě Lyonu. Samozřejmě to bylo i s velkým štěstím a také díky skvělému výkonu brankářky Olivie Lukášové, ale na to se historie ptát nebude.

Domácí hráčky šly do vedení už v 5. minutě, kdy přestály rohový kop, vyrazily do rychlého kontru a ten zakončila Amel Majriová. Další roh už však vyšel slávistkám mnohem lépe, když v 9. minutě dopravila míč do brány Franny Černá. Pak se hrálo v podstatě na jednu bránu, ale francouzský gigant dlouho nemohl odemknout obranu soupeřek, případně najít recept na výborně chytající Lukášovou. To se povedlo až v 74. minutě, kdy po standardní situaci dotlačila míč za brankovou čáru Vicki Bèchová. Na začátku nastavení však přišel protiútok Slavie, do kterého se na pravém křídle zapojila střídající Kristína Košíková a balón po teči bránící Vanessy Gillesové zapadl k bližší tyči. Remízu 2:2 už pak slávistky ve zbývajících minutách ubránily.
Záběry ze hřiště bezprostředně po závěrečném hvizdu jednoznačně dokumentují, co remíza na hřišti Olympique Lyon pro slávistky znamená! Podle radosti sešívaných fotbalistek to totiž vypadá, že oslavují minimálně postup ze skupiny!
90+9'
90+9'
Domácí hráčky si špatně nahrály a slávistky vhazují. Už by měl přijít konec. Také Karel Piták si ťuká na hodinky.
90+8'
Domácí hráčky chtějí moc vyhrát. Po míči rozhodčí balón nevrátily. Marozsánová centrovala, míč ale končí v rukavicích Lukášové.
90+7'
Veselou přistrčila Horanová a slávistická hráčka narazila snad hlavou do tyče. Tak to muselo být nepříjemné. Veselá je už naštěstí na nohou a asi se ještě bude hlásit o návrat do hry.
90+6'
Roh Slávistky přestály. Přetažený centr z pravé strany pak vyboxovala Lukášová. Hra je přerušena, protože u brány Slavie zůstaly ležet dvě domácí hráčky a také Denisa Veselá. Právě ta je na tom nejhůře a bude muset být ošetřena.
90+5'
Slávistky dělí desítky sekund od senzačního výsledku. Lyon se ale ještě snaží rozhodnout. Nyní vybojovala Selma Bachaová roh.
90+3'
Lindsey Horanová z pravé strany možná spíše centrovala. Balón ale padal ke vzdálenější tyči a Lukášová ho musela vyrážet! Poměrně těžký zákrok zvládla.
90+1'
Slavia právě vstřelila branku!
Tak to je senzace! Slávistky již v nastavení vyrovnávají! Nepozornosti domácí defenzivy využila na pravé straně Kristína Košíková. Ta doběhla do pokutového území a s přispěním vracející se VANESSY GILLESOVÉ skóruje. Kanaďanka totiž tečovala balón k bližší tyči brány, kterou v tomto případě neuhájila Laura Benkarthová. Gól je připsán jako vlastní – 2:2.
90'
Selma Bachaová byla na levém křídle v ofsajdu.
89'
Slávistky postupovaly dopředu. Denisa Veselá měla na pravé straně nabíhající Šlajsovou, ale pracovala s balónem příliš pomalu a přišla o něj.
87'
Střídání v týmu SK Slavia Praha:
ze hřiště odchází Franny Černá, přichází Kristína Košíková.
87'
Mimochodem, Kadidiatou Diani jsem v jednu chvíli už odepsal poté, co odkulhala ze hřiště jen v doprovodu lékařů a byla dlouho ošetřována. Domácí pravá křídelnice však v zápase nakonec doteď pokračuje.
86'
Karolína Křivská teď dobře podržela míč a nechala se faulovat Gillesovou.
84'
Selma Bachaová našla centrem Eugénii Le Sommerovou. Ta střílela z těžké pozice a otočky vysoko nad.
82'
ze hřiště odchází Tereza Krejčiříková, přichází Denisa Veselá,
ze hřiště odchází Alika Keeneová, přichází Karolína Křivská.
81'
Centr Sary Däbritzové oslovil Eugénii Le Sommerovou, která hlavičkovala z pohledu Lukášové doleva pod břevno. Slávistická brankářka předvedla další exkluzivní zákrok a přizvedla balón na roh!
78'
Zkušená americká reprezentantka však bude pokračovat.
77'
V souboji s Terezou Szewieczkovou si nyní ublížila Lindsey Horanová. Ta je otřesena po zásahu do hlavy a bude potřebovat ošetření.
75'
Na rozhodčí vyběhla brankářka Olivie Lukášová, která reklamovala právě zákrok na Szewieczkovou. Za řeči dostala žlutou kartu.
74'
Lyon právě vstřelil branku!
Domácím nakonec pomohla z trápení standardka, která následovala po ruce Bendové! Tu Dzsenifer Marozsánová zahrála na vzdálenější tyč. Tam skákala Eugénie Le Sommerová, ale míč se dostal do malého vápna zřejmě po zákroku stoperky Keenové. Tam ho důrazně následovala VICKI BÈCHOVÁ, která ho přes bránící Terezu Szewieczkovou dopravila za brankovou čáru. Poté ještě domácí hráčka Szewieczkovou šlápla a slávistky kvůli tomu protestují. Tohle ale asi bylo v pořádku – 2:1.
74'
Karel Piták protestoval proti odpískané ruce Lucie Bendové. Dostal za to žlutou kartu.
74'
Střídání v týmu Olympique Lyon:
ze hřiště odchází Ellie Carpenterová, přichází Griedge Mbocková Bathyová.
73'
Lindsey Horanová chtěla přenést hru na levé křídlo, ale úmysl ji nevyšel. Slávistky vhazují.
71'
Na tribunách Parc Olympique Lyonnais panuje velmi dobrá atmosféra. Diváků tu rozhodně není málo. I to musí být pro slávistky velký zážitek. Na takovou kulisu zvyklé nejsou.
70'
Domácí tým zatím pokračuje v deseti. Dianiová asi bude muset střídat.
68'
Po souboji s Terezou Szewieczkovou zůstala ležet v bolestech na zemi Kadidiatou Dianiová. Vypadá to, že si domácí útočnice poranila lýtkový sval. Szewieczková si počínala čistě.
67'
Martina Šurnovská vyrazila na nakopnutým míče. Sprintérský souboj však zvládla Vanessa Gillesová, která se nechala i faulovat.
66'
Slávistky velmi dlouho odolávají gigantovi ženského fotbalu. To už je velmi cenný výkon a také zkušenost pro fotbalistky českého týmu.
63'
Slávistky zahrávaly rohový kop. Centr Michelle Xiaové nebyl špatný, ale do zakončení se její spoluhráčky nedostaly.
62'
ze hřiště odchází Ada Hegerbergová, přichází Eugénie Le Sommerová,
ze hřiště odchází Daniëlle van de Donková, přichází Sara Däbritzová.
60'
Ale nakonec velký závar v šestnáctce! Slávistická obrana zablokovala střelu Dianiové, k zakončení se pak neprosadila ani Hegerbergová. Rána Lidsey Horanové zpoza šestnáctky pak skončila nad. Byla tam ještě teč bránící hráčky, takže uvidíme roh.
60'
Tohle ale bylo špatně sehrané. Xiaová hledala nakrátko Krejčiříkovou, ovšem hráčky Lyonu to přečetly a vyrazily do brejku. Naštěstí vše zpomalily a tohle už by měly Pražanky zvládnout.
59'
Snad první útočný výpad slávistek po změně stran přinesl rohový kop.
57'
Skvěle Lukášová! Dianiová vrátila míč před bránu na Adu Hegerbergovou, jejíž hlavičku slávistická brankářka vyrazila a následně stačila skočit pod nohy dorážející Vicki Bèchové!
55'
Na centrovaný míč si nyní naskakovala Lindsey Horanová, která hlavičkovala přes Bendovou velmi nepřesně.
54'
Olivie Lukášová si zatím může užívat tento zápas. K několika skvělým zákrokům teď přidala jednodušší po střele Ellie Carpenterové. Lukášová schovala míč do rukavic.
53'
Rohový kop sehrály domácí hráčky mizerně.
52'
V pokutovém území se dostala k míči Kadidiatou Dianiová. Její střelu vyrazila nohama Olivie Lukášová a dorážku stejné hráčky skončila vedle brány i díky zákroku bránící Bendové! Slávistky si oddechly, ale budou čelit rohu.
50'
Amel Majriová ale nebude nadále pokračovat. Zřejmě právě kvůli lehčímu zranění ji nahrazuje teprve 19letá Vicki Bèchová.
49'
Majriová naskočila na hřiště přímo do protiútoku svého týmu. Míč u lajny přebrala a centrovala na zadní tyč, kde zakončovala ve skluzu do boční sítě Ada Hegerbergová.
47'
Ošetřována je domácí levá křídelnice Amel Majriová. Péče o ni probíhá za postranní čárou. Lyon pokračuje zatím v deseti.
46'
ze hřiště odchází Damaris Egurrolaová, přichází Dzsenifer Marozsánová.
46'
ze hřiště odchází Tamara Morávková, přichází Martina Šurnovská.
46'
Střelkyně gólu Slavie Franny Černá poskytla o přestávce rozhovor pro web UEFA: „Jsme nadšené. Věděly jsme, že to bude opravdu těžký zápas a že musíme být silné. Bylo frustrující, že jsme inkasovaly tak brzy, ale to, že jsme dokázaly tak rychle vyrovnat, nás udrželo v zápase. Naše brankářka pak předvedla úžasné zákroky. Doufáme, že v tom dokážeme pokračovat. Ale bude to samozřejmě obrovsky těžké – ony rozhodně chtějí dávat góly a vyhrát.“
Po prvním poločase drží Slavia na hřišti Lyonu nerozhodný stav 1:1, což je na půdě jednoho z nejlepších týmů Evropy skvělý počin. Slávistky začaly poměrně odvážně, ale v 5. minutě inkasovaly poměrně zbytečný gól, který následoval po jejich vlastním rohovém kopu. Po něm totiž domácí fotbalistky vyrazily do rychlého protiútoku, který zakončila Amel Majriová. Už v 9. minutě však bylo srovnáno. Další roh vyšel sešívaným mnohem lépe a Franny Černá míč pohotově dopravila do brány. S přibývajícím časem se favorizované Lvice nadechly k velkému náporu. I přes dobře fungující defenzivu slávistek si vypracovaly několik šancí. I díky brankářce Lukášové se však skóre neměnilo. 22letá reprezentantka nejprve senzačně vykopla dorážku van de Donkové a již v nastavení dokázala vytěsnit na roh přímý kop Bachaové.
45+4'
45+4'
Slávistky ještě přežily dva rohové kopy a do kabin se půjde za velmi překvapivého stavu 1:1!
45+3'
Přímý kop zahrávala Selma Bachaová. Byl to centr, který ale nezasáhla žádná ze spoluhráček a balón propadl na bránu. Lukášová musela reagovat v poslední chvíli a vytáhla hrací předmět na roh!
45+3'
Daniëlle van de Donková byla ještě faulována a slávistky čelí standardní situaci.
45+1'
Pro faul od Damaris Egurrolové si došla Szewieczková. Bylo tam držení za dres, obešlo se to ale jen domluvou od paní rozhodčí.
45'
Tohle je potřeba! Kapitánka Diana Bartovićová si dovolila obejít bránící protihráčku a hned měla před sebou prostor, díky čemuž mohly slávistky vyjet s balónem.
44'
Ada Hagerbergová si v šestnáctce zpracovala míč a ještě zkoušela zapojit Ellie Carpenterovou. Před ní odklízí jedna z bránících hráček do autu.
43'
A pozor! Dopředu vyrazila Tamara Morávková, která si odvážně navedla míč na pravačku. Vystřelila nepřesně a navíc byla v ofsajdu. Alespoň ale nějaký náznak pro domácí hráčky, že si musejí dávat pozor i na defenzivu.
42'
Bylo by pěkné, kdyby Pražanky udržely nerozhodný stav do přestávky. V kabině by se mohly poradit a uklidnit. A hrát s Lyonem v poločase 1:1 už také má svou cenu.
41'
Nyní to ale vypadalo nadějně! Molly McLaughlinová dostala na pravé straně míč, který vyvezla. Poté hledala Terezu Szewieczkovou, která však neustála souboj s obránkyní. Byl to čistý zákrok.
40'
Když už hostující hráčky získají míč, většinou ho rychle zase ztratí. Nemohou si tak odpočinout a obrana začíná být přetížená.
39'
Domácí celek pokračuje v obléhání šestnáctky Slavie, jejíž fotbalistky zatím statečně odolávají náporu jednoho z nejlepších ženských týmů Evropy.
36'
Slávistky střídají. Odchází Haleigh Stackpoleová, kterou nahrazuje Tereza Szewieczková. Stackpoleová ošetřována nebyla, ke střídačce normálně doklusala, takže těžko říct, zda se jednalo o změnu vynucenou nějakými zdravotními problémy, či taktickou reakci trenéra Pitáka.
35'
Van de Donková doběhla míč na pravé straně a poslala před bránu krásnou nabídku, na kterou ve skluzu těsně nedosáhla Ada Hegerbergová. Nápor Lyonu začíná výt drtivý!
32'
Krejčiříková faulovala u rohu šestnáctky Majriovou. Následnou standardku domácí hráčky nevyužily.
31'
Domácí hráčky teď měly další příležitost! Po zpětné přihrávce Bachaové střílela z levé strany šestnáctky po zemi Amel Majriová. Lukášová míč neudržela a k dorážce z bezprostřední blízkosti se dostala Daniëlle van de Donková. Ležící Lukášová však ještě dokázala zvednout pravou nohu, kterou balón vyrazila a zázračně tak zabránila téměř jistému gólu!
29'
Bachaová centrovala z levé strany. Hegerbergová se dostala k míči na hranici šestnáctky a byla zády k bráně. Takže balón posouvala doprava, kde byla Ellie Carpenterová pozdě. Bránící Xiaová pak poslala hrací předmět do autu.
28'
A šance domácího týmu! Ada Hegerbergová snadno přehrála dvojici Xiaová – Keeneová a před Lukášovou střílela levou nohou. Naštěstí nad!
28'
Lyon si postupně vytváří značnou územní převahu. Slávistky už nedokáží ani na chvíli držet míč na kopačkách.
27'
Prostor na pravé straně se otevřel pro Ellie Carpenterovou. Její zpětnou přihrávku však vystihla hostující kapitánka Bartovičová.
26'
Selma Bachaová při pokusu odcentrovat z levé strany podklouzla a poslala míč do zámezí. 23letá francouzská reprezentantka bere svůj fail s úsměvem.
24'
Když to jde, slávistky se snaží s míčem vyjet a zkoušejí něco vymyslet. Jinak se ale zatahují do hlubokého bloku a nechávají Olympique kombinovat na půlce.
22'
Ada Hegerbergová si naběhla za záda Bendové. Situaci však vyřešila vyběhnutím Lukášová, která byla u míče dříve.
21'
Hegerbergová sklepávala míč na Dianiovou, která ale byla v ofsajdu.
20'
Diana Bartovičová dobře vystihla přihrávku na Dianiovou a balón ve skluzu zastavila. Když pomineme chybu po vlastním rohu, po němž slávistky v úvodu inkasovaly, tak jejich obrana zatím funguje.
18'
Nizozemská záložnice Damaris Egurrolaová se nyní prezentovala nepřesným pasem za obranu. Kopat se bude od brány českých mistryň.
18'
Centr z hloubi pole našel Adu Hegerbergovou, která hlavičkovala do náruče Olivie Lukášové.
17'
Po nepřesném přenesení hry na Dianiovou budou vhazovat Pražanky.
16'
Hostující hráčky se teď hluboko zatáhly a nechávají Lyon kombinovat na půlce.
15'
Tenhle zápas nezačal pro sešívané rozhodně špatně. Gól už celek z Vršovic na hřišti giganta vstřelil.
14'
Hegerbergová postupovala sama na Lukášovou. Ta ale proti norské střelkyni rychle vyběhla a šanci zlikvidovala. Navíc se jednalo o ofsajd.
13'
Horanová je v pořádku. Slávistky měly vhazovat. Soupeřkám balón sportovně vrátily.
11'
Gabriela Šlajsová křižovala unikající Lindsey Horanovou, kterou už v pokutovém území poslala k zemi. Americká reprezentantka musí být ošetřena a Šlajsová si jistě oddechla, že anglická rozhodčí tento zákrok přešla. Za to se penalta pískat dala.
9'
Tohle je gól, který si budou slávistky, a hlavně FRANNY ČERNÁ, asi dlouho pamatovat! Tereza Krejčiříková zahrála rohový kop na zadní tyč. Tam si naběhla právě Černá, která hrudí sklepla balón tak šikovně, že ten skončil v bráně domácího velkoklubu. Je vyrovnáno! Černá při následné oslavě ztratila svou pověstnou čelenku, ale to ji nyní vůbec nevadí – 1:1.
9'
Rychlonohá Tamara Morávková přesprintovala s míčem asi 40 metrů. Pak ji vyšla i kombinační fáze a balón se od Stackpoleové dostal k McLaughlinové. Ta vybojovala roh pro Pražanky.
7'
Ada Hegerbergová nyní vlétla do rozehrávky Olivie Lukášové, která může být ráda, že se míč odrazil do zámezí.
5'
Domácí hráčky ubránily zmíněný roh a hned z protiútoku skórují! Balón se dostal ke Kadidiatou Dianiové, která ho z pravé strany dotáhla až k šestnáctce. Následně nahrála osamocené AMEL MAJRIOVÉ, která prostřelila vybíhající Lukášovou. Tohle bude slávistky mrzet. Po vlastním rohu byste neměli na téhle úrovni inkasovat.
4'
Zahrávala ho Tereza Krejčiříková. Ta svým centrem ale nenalezla nikoho.
4'
Haleigh Stackpoleová to udělala dobře na levém křídle. Získala pro Slavii první roh.
3'
Lucie Bendová v souboji s Adou Hegerbergová faulovala, byť sama ukazuje, že schytala od soupeřky šlapák. Lyon rozehrává z poloviny hřiště.
2'
Na pravé straně startovala dopředu Ellie Carpenterová. Australská krajní obránkyně se nakonec neprosadila.
1'
Ada Hegerbergová se na hrotu útoku zapojila do hry z ofsajdového postavení. Rozehrávat bude slávistická brankářka Olivie Lukášová, kterou dnes čeká asi hodně práce.
1'
Slávistky dnes netradičně v černých sadách dresů. Lyon zvolil bílou barvu. Stadion s kapacitou 59 000 diváků je zaplněn možná ze třetiny. I tak to bude pro Slavii rozhodně obrovský zážitek a zkušenost.
Slávistický kouč Karel Piták vsadí netradičně na hru se třemi stoperkami. Oproti duelu s Brannem posílila obrannou řadu s mladou Lucií Bendovou a kapitánkou Dianou Bartovićovou také Jamajčanka Alika Keeneová. Ta v sestavě nahradila ofenzivně laděnou záložnici Terezu Szewieczkovou. Další změna se udála na hrotu útoku, kde místo Karolíny Křivské dostala příležitost Slovenka Tamara Morávková. Slávistky by měly vycházet z rozestavení 3 – 4 – 2 – 1.

Olympique Lyon: Benkarthová – Carpenterová, Gillesová, Sombathová, Bachaová – van de Donková, Egurrolaová, Horanová – Dianiová, Hegerbergová (C), Majriová.
Náhradníci: Endlerová, Belhadjová – Bèchová, Mbocková Bathyová, Marozsánová, Le Sommerová, Däbritzová, Josephová, Cascarinová, Sangaréová.
Trenér: Sonia Bompastorová

SK Slavia Praha: Lukášová – Bendová, Keeneová, Bartovičová (C) – Šlajsová, McLaughlinová, Černá, Xiaová – Krejčiříková, Stackpoleová – Morávková.
Náhradníci: Fuchsová, Bryscejnová – Divišová, Křivská, Szewieczková, Košíková, Veselá, Nekesaová, Necidová, Růžičková, Šurnovská.
Trenér: Karel Piták

Rozhodčí: Dowleová (ENG) – Gutschiová (AUT), Denningtonová (ENG).
Olympique Lyon:
Lyon je v ženském fotbalu gigantem. Ve Francii vyhrál šestnáct titulů v řadě. Ligu mistryň ovládl osmkrát, naposledy v sezóně 2021/22, a je v tomto ohledu rovněž rekordmanem. Do utkání proti Slavii jdou hráčky Les Fenottes už s jistotou postupu do čtvrtfinále z prvního místa. Jediné dva body ztratily za remízu 2:2 v Bergenu. Zbylé čtyři duely v pohodě vyhrály. Svou dominanci Lvice ukazují i v domácí lize, kterou vedou bez ztráty bodu ve 13 odehraných zápasech.

Tým je plný reprezentantek Francie a dalších zemí. Mezi hlavní hvězdy patří vytáhlá stoperka Wendie Renardová, nizozemská záložnice Daniëlle van de Donková, či zkušená útočnice francouzského národního týmu Eugénie Le Sommer. Zapomenout nesmíme také na nejlepší ligovou střelkyni Adu Hegerbergovou z Norska.
SK Slavia Praha:
Slávistky už nemohou ze skupiny postoupit. Na kontě mají čtyři body a v tabulce jsou třetí před rakouským St. Pöltenem. Svěřenkyně kouče Karla Pitáka definitivně ztratily alespoň teoretickou naději na čtvrtfinále minulý čtvrtek, kdy v Mladé Boleslavi podlehly 0:1 norskému Bergenu. A nutno říci, že to byla nešťastná prohra, protože sešívané hráčky v utkání předvedly velmi zajímavý výkon, ovšem ztroskotaly na brankářce a také na nepřesné koncovce. Právě produktivita je jedním z hlavních problémů při střetech s evropskou klubovou elitou. Z pěti duelů skupinové fáze totiž fotbalistky Slavie skórovaly jedinkrát. Stačilo to na výhru 1:0 nad St. Pöltenem a autorkou gólu byla Michaela Khýrová. Do Lyonu jede celek z Vršovic především s cílem odehrát duel proti evropskému gigantovi se vztyčenou hlavou a uhrát lepší výsledek než na úvod skupiny doma, kdy soupeřkám podlehly 0:9.
Vítám tu všechny milovníky dobrého fotbalu! Dnes končí skupinová fáze Ligy mistryň. Fotbalistky Slavie zakončí svou pouť letošním ročníkem soutěže soubojem na hřišti francouzského giganta Olympique Lyon. Jedná se o nejúspěšnější tým v historii LM a slávistky se o kvalitách osminásobných šampiónek soutěže mohly sami přesvědčit v prvním utkání v Edenu, které pro ně skončilo hrozivým debaklem 0:9. O tom, jakou váhu má ženská sekce Lyonu i v rámci celého klubu, svědčí i to, že zápas se Slavií se odehraje na hlavním stadionu s kapacitou 59 000 diváků.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 18:45.