Přenos se aktualizuje automaticky

Další zajímavostí je fakt, že do semifinále prošly výhradně celky ze skupin B a D. Ještě před zmiňovaným střetnutím Itálie s Německem změří síly v bitvě o Pyrenejský poloostrov Španělé s Portugalskem. Jejich souboj se uskuteční v Doněcku. Všechny tři zbývající zápasy včetně nedělního finále samozřejmě nabídneme v přímé reportáži, do té doby přeji úspěšný vstup do nového týdne.
Italové slaví, jejich cesta evropským šampionátem pokračuje dál a ve čtvrtek si ve Varšavě zahrají s Německem v repríze semifinále světového šampionátu 2006! Tehdy Německo zdolali 2:0 brankami Grossa a Del Piera v prodloužení a nakonec slavili triumf. Bude se historie opakovat?
Konec zápasu.
2:4
Itálie právě vstřelila branku! ALESSANDRO DIAMANTI s přehledem proměňuje vítěznou penaltu a v Kyjevě propuká obrovská italská euforie!
2:3
Cole kopl penaltu velmi bídně a Buffon si s pomalou střelou snadno poradil! Alessandro Diamanti může Italy poslat do semifinále!
2:3
Antonio Nocerino si vychutnal Harta a bezpečně svoji penaltu proměňuje. Dalším na řadě bude Ashley Cole.
2:2
Ashley Young zavřel oči a razantní ránou do břevna pořádně otřásl brankou! Především ale neproměňuje penaltu a oba celky jsou po třech sériích ve shodné pozici.
2:2
Andrea Pirlo precizně provedeným "Panenkovským" dloubáčkem nasměroval míč do středu branku a snadno překonal padajícího Harta.
2:1
Rooney naprosto jistě posílá Buffona k opačné tyči než míč a Angličany do vedení!
1:1
Ricardo Montolivo míjí anglickou branku!
1:1
Anglický kapitán Gerrard napodobil Balotelliho a takřka shodně provedeným kopem vyrovnává stav.
0:1
Balotelli s přehledem proměňuje. Hart vystihl směr letu míče, ovšem k tyči nedosáhl.
Souboj nervů zahájí Mario Balotelli proti klubovému spoluhráči Joe Hartovi.
Střílení penalt začíná.
Angličtí fanoušci pískotem nesou fakt, že se bude kopat na branku dále od nich.
Těžko předpovídat, na kom všem jmenovitě bude ležet ta odpovědnost při zahrávání pokutových kopů. Po fyzicky velmi náročném boji rozhodně to budou ti fotbalisté, kterým zbylo nejvíce sil.
O čtvrtém semifinalistovi letošního evropského mistrovství rozhodne penaltový rozstřel! Jeden ze zúčastněných zemí tak prodlouží svoji penaltovou mizérii, ten druhý naopak bude jásat. Angličané z posledních šesti rozstřelů vyhráli jediný, Italové ze sedmi dva.
Druhé prodloužení skončilo.
119
Pětatřicátý střelecký pokus Italů si připsal Montolivo, ovšem byl z toho pouze záznam do této statistiky, neboť k ohrožení Harta měla tato nepřesná rána daleko.
118
Italové se nehodlají smířit s penaltovým rozuzlením a opět se vydávají vstříc anglické brance.
117
Diamantiho centr ale pouze proletěl nad hlavami všech hráčů v pokutovém území.
117
Montolivo vybojoval rohový kop, italský soustavný tlak tak může pokračovat.
115
Angličanům znovu bylo pořádně horko! Diamanti milimetrově přesným centrem našel hlavu Nocerina, který zavěsil míč do sítě! Ostrovany ale zachránil zdvižený praporek pomezního Mirandy, který správně viděl těsný ofsajd zakončujícího Nocerina.
114
Maggiův centr nečekaně propadl Balotellimu přímo k noze, při zpracování však italskému útočníkovi odskočil a Angličané odkopávají na útočnou polovinu.
113
Pohledná italská souhra po zemi. Na jejím konci byl po Balzarettiho pasu Diamanti, ovšem střelou přes nohu anglickou branku netrefil.
113
Střeleckou pozici si před pokutovým územím našel Maggio, ovšem trefil pouze bránícího Colea.
112
Balotelli se pokusil o přímou střelu, ovšem namířil ji vysoko nad anglickou branku.
111
Italové zůstávají nastěhováni v pokutovém území soupeře, neboť sudí Proença viděl nedovolené počínání Carrolla a nabídl tak Jižanům další standardní situaci. U míče tentokrát Pirlo s Balotellim.
110
Diamanti směroval svůj centr na Balotelliho, o jehož ubránění se ale postaral Lescott a větší potíže tak mohl Angličanům nadělat následný centr Pirla, ani po něm se ale Italové do zakončení neprobojovali.
109
Maggio si posunul míč kolem Younga, který jej hokejovým bodyčekem poslal k zemi a Italům se nabízí možnost velmi zajímavé standardní situace.
108
Marchisio v pokutovém území předal míč k Diamantimu, který má velmi nebezpečnou levačku, tentokrát ale zakroutil míč výrazně mimo anglickou branku.
108
Maggiův přízemní centr odkopává Terry.
107
Po střetu s Youngem se těžce zvedal ze země Diamanti, ve hře se už může pokračovat.
106
Začalo druhé prodloužení.
První polovina přidané třicetiminutovky patřila Italům, kteří měli územní převahu a díky Balotellimu také střeleckou, ovšem extravagantní útočník se potýkal s přesností svých střel a protože Diamantiho střílený centr skončil na tyči anglické branky, tak čekání na vstřelenou branku trvá. Za pár desítek sekund se bude pokračovat.
První poločas prodloužení skončil.
105+1
Johnson na kraji pokutového území předal míč do běhu Walcottovi, který hledal na vzdálenější tyči Carrolla, vysoký útočník už ale nedokázal zasáhnout míč na hrací ploše.
105
K zakončení se ale neprobojovali a na útočnou polovinu už spěchal Carroll, místo rychlého protiútoku ale raději počkal na spoluhráče.
105
Italové v takřka chodeckém tempu kombinují s míčem na útočné polovině.
103
Balotelli si při zpracování míče na útočné polovině pomohl nedovoleným zákrokem.
101
Diamantiho střílený centr propadl za anglickou obranu, Hart na něj nedosáhl a míč se odrazil od tyče! Podruhé dnes Anglii zachránila od inkasování pravá tyč té samé branky!
101
Otevíráme druhou stovku odehraných minut, zatím stále oba celky marně bojují s finálním zakončením svých akcí.
100
Pirlovu přihrávku převzal Balotelli, potáhl si míč k hranici pokutového území, poté jej ale znovu nasměroval do Hartových rukavic.
99
Italský útočník Manchesteru City opět v akci, tentokrát střílel přímo do středu branky, kde jistil situaci Joe Hart.
98
Balotelli namířil prudkou ránu pouze do Lescotta.
96
Balotelli už dnes poněkolikáté přelstil ofsajdovou past anglické obrany, ovšem nebylo v jeho silách si zpracovat příliš dlouhý pas Maggia.
95
Povedený centr Gerrarda nadělal obrovské vzrušení před italskou brankou, kde se snažili Angličané dotlačit míč za brankovou čárou, ovšem Italy zachránil správně zdvižený praporek pomezního sudího Bertina Mirandy.
94
Závěrečné střídání dnešního zápasu, Jordan Henderson nahrazuje ve středu anglické zálohy Parkera.
93
Italskou snahu o rychlý protiútok uťal svým hvizdem sudí Proença, neboť viděl nedovolený zákrok Maggia a ocenil jeho počínání žlutou kartou.
93
I další italská akce končí u Nocerina, tentokrát středopolař AC Milán ránou z třiadvaceti metrů anglickou branku přestřelil.
91
Nocerinův centr před branku postrádal přesnost a Italové soupeřovu branku neohrozili.
91
Začal první poločas prodloužení.
Po dvou dějstvích vítěze neznáme a letošní evropský šampionát tak má dvě premiéry. Poprvé v devadesáti minutách hry jsme neviděli branku a také poprvé ve vyřazovacích bojích se bude prodlužovat. Čeká nás tak ještě půlhodinka zatím velmi pohledného fotbalu.
Druhý poločas skončil.
90+3
Angličané uzamkli svého soka před brankou a i jim moc nechybělo! Young si v ideální chvíli naběhl z levé strany do pokutového území, nacentroval na zadní tyč ke Carrollovi, který sklepl míč pro Rooneyho, jenž střihl nůžkami, ovšem Buffonovu branku přestřelil.
90+1
Italové naposledy střídají, ze hry odchází Ignazio Abate, kterého nahrazuje Christian Maggio.
90
Rozhodčí Proença přidává k dosavadním devadesáti tři nastavené minuty.
89
Italové mohli rozhodnout! Marchisiův pas do pokutového území si parádně zpracoval Nocerino a Glen Johnson dokázal jeho střelu z bezprostřední blízkosti skvělým zákrokem srazit mimo branku!
89
Rooney se snažil proklestit cestu k italské brance silou, ovšem tam jej nepustil pozorný Barzagli.
88
Pirlo hledal na pravém křídle rozběhnutého Abateho, ovšem poslal mu příliš dlouhý pas.
86
Po nákopu Barzagliho na hranici pokutového území Balotellimu spadl míč na ruku, což neuniklo pozornosti portugalských rozhodčích.
85
S odchodem De Rossiho a Cassana Italové pomalu ztrácejí územní převahu, kterou měli úvodních osmdesát minut. Jejich rozehrávka, do které se výrazně zapojoval i útočník z Milána, je výrazně těžkopádnější.
83
Gerrardův centr Italové odrazili pouze k Parkerovi, jehož prudkou ránu srazil do zámezí Balzaretti a po následném střetu s kopačkou středopolaře Tottenhamu musí být ošetřen.
82
Younga poslal k zemi ostrým skluzem Andrea Barzagli a je prvním žlutě napomenutým hráčem dosavadního průběhu zápasu.
81
Bonucci si středem hřiště posunul míč po anglické polovině, poté jej předal Diamantimu a jeho přízemní rána doputovala do Hartovy náruče.
80
Dalším čerstvým italským hráčem bude Antonio Nocerino, který vběhne do hry místo De Rossiho.
78
Přichází první italské střídání, Antonio Cassano přepouští místo Alessandru Diamantimu. Ten poznal většinu svých protihráčů při působení v anglické Premier League, kde se představil v dresu West Hamu.
77
Gerrardův centr před branku měl velmi dobré parametry, ovšem Rooney jej jen těsně netrefil a u tyče si situaci pohlídal Buffon.
76
Carrolla ve vzdušném souboji přidržel Barzagli, hrát s míčem budou Angličané.
75
Marchisio si před pokutovým územím našel střelecký prostor, projektil směřující na anglickou branku ale dokázal zablokovat Terry.
74
Gerrard už se za potlesku anglických fanoušků vrací do hry.
73
Svalové potíže trápí anglického kapitána Gerrarda, jehož případná neúčast v dalším průběhu zápasu by mohla Royi Hodgsonovi nadělat pořádnou čáru přes rozpočet.
72
Carroll vyhrál hlavičkový souboj, Rooney se poté uvolnil kolem Barzagliho, předal míč Gerrardovi, ten však byl obklíčen třemi protihráči.
71
Další anglickou akci rozehrál Rooney do pokutového území Walcottovi, ten si nenašel střelecký prostor, tak vracel míč Parkerovi, který se pokusil kolmicí vysunout Walcotta za italskou obranu, poslal mu však nepřesný pas.
70
De Rossiho nákop za anglickou obranu byl příliš dlouhý pro rozběhnutého Cassana.
69
Pirlo se otočil s míčem okolo své osy, poté jej předal na křídlo Abatemu, jeho centr zblokoval Cole, navíc míč poslal za brankovou čáru o italského obránce a vykopávat od své branky tak může Hart.
68
Ashley Cole byl po přihrávce Youngovi nedovoleně "dohrán" Montolivem, píská se proti Italům.
67
De Rossi si připravil míč k dalekonosné pumelici, tu ale neprocedil přes anglickou obranu.
66
Po následném centru Gerrarda od rohového praporku viděl sudí Proença nedovolený zákrok Terryho.
65
Rooneyho tečovaný centr Carroll nedokázal zasáhnout, ovšem míč se odrazil přímo k noze Younga, jehož ránu dokázal Barzagli srazit těsně vedle italské branky.
63
Rychlá italská souhra po obvodu pokutového území. Montolivo akci rozehrál, Pirlo posunul míč na křídlo De Rossimu, ten z voleje v těžké pozici namířil míč daleko od anglické branky.
61
.... a Milner na pravém křídle Walcottovi. Jeho příchod výrazně pomohl Angličanům obrátit nepříznivě se vyvíjející zápas se Švédskem. Walcott nejdříve vyrovnal na 2:2 a poté přihrál Welbeckovi na krásný vítězný gól.
61
S uplynutím úvodní hodiny hry přichází naznačené anglické dvojstřídání a skutečně Welbeck přepouští místo na hrotu Carrollovi ...
60
Abateho centr v pokutovém území propadl k Balotellimu, který si přes Terryho zpracoval míč a akrobaticky přes hlavu jej poté nasměroval nad anglickou branku.
59
Ještě před připravovaným střídáním se ale bude hrát, Young s Abatem odešli k ošetření za postranní čáru, oba by ale měli být schopni pokračovat ve hře a Joe Hart už může vykopávat od své branky.
58
Hodgson připravil první dvě střídání, připraveni jsou u střídačky Carroll s Youngem. Odhaduji, že nahradí Milnera s Welbeckem.
58
Young se nepříjemně hlavami srazil s Abatem a vůbec poprvé ve velmi slušně hraném zápase bude potřeba ošetření.
57
Italové pokračují v aktivní hře, Pirlo se pokusil o přenesení hry na osamoceného Balzarettiho u levé postranní čáry, ovšem tuto souhru přečetl Johnson a stačil míč odhlavičkovat do zámezí.
56
Montolivo nepochopil Balotelliho úmysl o narážečku a nabíhal si do jiných míst, než kam mu útočný spoluhráč vracel míč.
55
Svěřenci Roye Hodgsona znovu přišli o míč v hloubi vlastní poloviny, tentokrát ale italskou snahu o rychlé potrestání ukončil Cassano nepřesnou souhrou s Marchisiem.
53
Angličané přežili další pohromu! De Rossiho dalekonosnou ránu Hart nezkrotil úplně ideálně, když ji vyrazil pouze před sebe, kde se objevil Balotelli, ovšem z bezprostřední blízkosti nedokázal Harta překonat. K odraženému míči ještě stačil proniknout Montolivo, ovšem ve skluzu přestřelil odkrytou anglickou svatyni!
52
Montolivo obral o míč Parkera před anglickým pokutovým územím a po parádním centru Abateho měl Terry plnou hlavu práce, aby stihl odvrátit míč před nabíhajícím Balotellim.
50
Rohový kop zahrávali také Angličané, ovšem s Gerrardovým centrem si italská obrana poradila a Balotelli následně získaným faulem vnesl klid na kopačky Squadry Azzurry.
48
Pirlův rohový kop vyrazil Hart za pokutové území k Montolivovi, který z první vrátil míč před branku, kde se ofsajdové pasti vyhl Daniele De Rossi a objevil se naprosto osamocený před anglickou brankou, ovšem nedokázal do ní posunout míč a naštěstí pro celou Anglii jej posunul vedle branky! Další obrovská příležitost Italů, která nekončí brankou.
48
Abate si potáhl míč kolem Colea a prudce nacentroval před branku, ovšem nalezl pouze hlavu Glena Johnsona.
47
Další útočnou snahou se na pravém křídle prezentoval Milner, kdy se efektně uvolnil přes Balzarettiho, centr před branku už měl o poznání horší parametry a nenalezl žádného ze tří dostupných spoluhráčů.
46
Angličané okamžitě vtrhli před italskou branku, Parker pasem do pokutového území nalezl Rooneyho, tomu však míč při zpracování uskočil a Italové jej odkopli do bezpečí.
46
Začal druhý poločas.
Fotbalisté obou celků se už pomalu trousí z útrob stadiónu na hrací plochu. Do druhého dějství by měli vběhnout ve stejném složení, v jakém absolvovali úvodní pětačtyřicetiminutovku, ke změnám zatím na žádné straně není důvod.
Pirlovu snahu o ohrožení anglické branky brzy uťal arbitr Proença, který svým hvizdem okamžitě s uplynutím pětačtyřicáté minuty ukončil první poločas. V něm jsme viděli, troufám si tvrdit že až nad očekávání, velmi zajímavý fotbal, kdy oba celky měly dvě velké příležitosti ke skórování, ovšem zatím fanoušci v Kyjevě i u televizních obrazovek čekají na vedoucí branku marně.
První poločas skončil.
45
Před vysunutým Abatem na pravé straně hřiště "uklidil" míč do zámezí Cole.
44
O Balotelliho centr hledající Cassana se snadno postaral brankář Hart.
43
Už se opět hraje před anglickou branku, Balotelli napřáhl k další ráně, ovšem namířil ji zhruba půl metru nad břevno.
43
Angličané se ve čtyřech vydali do rychlého protitútoku, ovšem sehráli jej velmi bídně a ani se nedostali do finální fáze.
42
Další italská příležitost, která volala po úvodní brance! Pirlo načechral centr na vzdálenější tyč, kam si naběhl Cassano, hlavou sklepl míč před branku do běhu Balotellimu, ovšem tomu v poslední možnou chvíli ukopl míč Lescott, jinak by Balotelli mohl zakončit do odkryté části anglické branky!
41
Pirlův centr nadrazil do vzduchu Gerrard, na hranici "šestnáctky" jej poté odhlavičkoval Lescott.
39
Antonio Cassano je zatím takřka všude, přihrává i střílí zleva i prava. Pasem do pokutového území hledal rozběhnutého Balotelliho, před ním však stačil pokrýt míč zatím jistě chytající anglický brankář Hart. Balotelli se poté marně dožadoval odpískání údajného faulu Terryho.
38
Další z Cassanových střeleckých pokusů zpoza pokutového území Hart vyráží do bezpečí.
37
Rooney se probil přes Marchisia a poté si říkal o faul italského záložníka, hlavní arbitr Proença ale nechává ve hře pokračovat.
36
Balzaretti předal míč De Rossimu, aby si vzápětí naběhl za anglickou obranu a chystal se převzít pas od svého spoluhráče, ovšem ten byl příliš krátký a míč skončil na kopačkách anglických obránců.
34
Nadále se hraje ve velice zajímavém tempu. Na opačné straně hřiště střílel z dvaceti metrů Cassano, ovšem zhruba o metr netrefil prostor mezi třemi tyčemi.
33
Welbeck si efektně a zároveň efektivně narazil míč s útočným druhem Rooneym a poté vyslal jedovatou ránu, která ale naštěstí pro Buffona směrovala mimo branku. Ovšem jednalo se o velmi pohlednou souhru klubových spoluhráčů.
32
Cassano perfektní přihrávkou uvolnil na ofsajdové hraně Balotelliho, jehož zakončení však postrádalo veškerou přesnost i razanci, aby vážněji ohrozilo Joe Harta.
31
V závěru té akce De Rossi našel svým pasem na levém křídle Balzarettiho, který však nenašel cestu k překonání Johnsona.
30
Cassano před anglickým pokutovým územím čelil obrovské početní převaze a míč neudržel. Italové jej po malé chvíli získali zpět na své kopačky a kombinují na soupeřově polovině.
28
Rooney dokázal mezi čtyřmi protihráči udržet míč, předat jej Gerrardovi, ovšem anglický kapitán jej odkopem do území nikoho opět odevzdal zpět na kopačky Italů.
27
Po delší době se Angličané na chvíli usadili na útočné polovině, Johnson ale při autovém vhazování marně hledal spoluhráče, který by se chtěl zapojit do souhry a logicky tak fotbalisté v bílém moc dlouho míč neudrželi.
25
Anglické obranné kvarteto selhalo při pokusu o zachycení Balotelliho do ofsajdové pasti. Italský útočník naprosto osamoceně převzal Pirlův pas a směroval k Hartovi, ovšem Terry jej ještě dostihl a dokázal výborným zákrokem srazit míč do bezpečí. Nutno však podotknout, že Balotelli si počínal velmi ledabyle, neboť mohl směrovat zcela osamocen k Hartovi.
25
Cassanův pas do pokutového území marně hledající Balotelliho ukryl do svých rukavic Hart.
24
Montolivo se pokusil o individuální průnik do pokutového území, ovšem příliš si míč předkopl a přes Lescotta neměl šanci proniknout.
23
Další ze soubojů Balotelliho s Lescottem končí tentokrát faulem italského útočníka, jehož přidržení soupeřova dresu neuniklo pozornosti pomezního rozhodčího Santose.
22
Pirlo přenesl hru k osamocenému Balzarettimu na levé straně, ten předal míč Cassanovi, ovšem ten následnou ránu z dobrých třiceti metrů namířil daleko mimo branku.
21
Balzarettimu ukopl míč Milner a Italové měli možnost rohového kopu. Centr Pirla se snesl pouze do míst, kde kraloval Lescott.
20
Cassano se pokusil o rychlou kombinaci s Balotellim na hranici pokutového území, v anglické obraně ale nebyl pro ně dostatečný prostor k úspěšné akci.
18
Montolivo zajímavým obloučkem hledal v pokutovém území rozběhnutého Cassana, ovšem celou situaci dobře přečetl Hart a k míči doběhl dříve než milánský útočník.
17
Tentokrát se ubránili velmi snadno, neboť Pirlův centr před branku byl příliš dlouhý, míč si poté ještě zpracoval Balzaretti, ovšem levý obránce nebyl o nic úspěšnější a jeho centr doletěl do zámezí.
17
Lescott si při bránění Balotelliho u postranní čáry pomohl nedovoleně a Italové budou zahrávat standardní situaci. Angličané hned ze dvou inkasovali gól od Švédů.
16
Angličané sérií krátkých přihrávek uvolnili na pravé straně hřiště Gerrarda, který poslal míč do běhu Rooneymu. Nepřesný centr anglické útočné hvězdy ale končí daleko za brankou.
15
Balzarettiho prudký centr odrazil do zámezí Gerrard.
14
I nadále je před italskou branku velmi rušno! Na Johnsonův nadýchaný oblouček do pokutového území si "rybičkou" naskočil Wayne Rooney a prodloužil míč jen těsně nad italskou branku!
13
Gerrardův centr Buffon vyrazil pouze přímo před sebe, naštěstí pro něj i celou Itálii nepatří Parker k tradičním zakončovatelům a míč "z první" nasměroval daleko vedle italské branky.
12
Na pravém křídle se dokázal uvolnit Johnson, poté ale nepřesným centrem hledal před brankou Rooneyho.
11
Angličané nadále útočí po levé straně, Rooney svým průnikem vnikl do pokutového území, na přední tyči hledal Welbecka, před ním stačil za italskou branku odehrát míč Bonucci. Následný rohový kop Angličanů k ohrožení italské branky nevedl.
11
O něco málo úspěšnější byl v podobném místě Gerrard, po zásahu Abateho ale budou Angličané pouze vhazovat.
10
Young u rohového kopu nepřelstil Barzagliho a vykopávat od své branky bude italský kapitán.
9
Youngův centr měl dobré parametry a Buffon tak proti němu nevyběhl, o ubránění Welbecka se ale v klíčovou chvíli postaral Barzagli.
8
Na hranici pokutového území si Cassano pomohl nedovolenými prostředky v souboji s Lescottem.
7
Pirlo se pokusil proniknout k anglickému pokutovému území středem hřiště, byl však zastaven Welbeckem. Portugalský rozhodčí ale viděl faul Angličanů a u míče tak zůstanou reprezentanti země z Apeninského poloostrova.
5
Blízko vedení byli také Angličané! Milnerův přízemní pas před branku si poněkud divokým způsobem proklestil cestu až k nohám Glena Johnsona, který z bezprostřední blízkosti trestuhodně nechal vyniknout výborným zákrokem Gianluigi Buffona! Takřka stoprocentní anglická příležitost.
3
Už ve třetí minutě můžeme zaznamenat první parádní fotbalový moment! Marchisio měl v rohu hřiště oči nahoře, místo centru před branku zvolil pas za pokutové území na De Rossiho, který zakroutil svůj povedený projektil do tyče anglické branky!
3
Balzaretti příliš přetáhl svůj centr z levé strany, u protější postranní čáry jej ještě dostihl Abate a Italové tak opět mohou rozehrávat ve středu hřiště.
2
V úvodních desítkách sekund mají územní převahu Italové a drží míč na svých kopačkách okolo středové čáry.
1
Balotelli hned v úvodní minutě vyslal navštívenku k Joe Hartovi, té však chyběla veškerá razance, aby jeho klubového spoluhráče jakkoliv ohrozila.
1
Italské útočné duo rozehrálo zápas, který rozhodne o čtvrtém semifinalistovi evropského šampionátu 2012!
1
Utkání právě začalo.
Portugalští sudí přivedli na hrací plochu Olympijského stadiónu všech dvaadvacet hlavních aktérů dnešního utkání. Na úvod si poslechneme hymny obou zúčastněných zemí.
Úvodní sestavy: Anglie: Hart - Johnson, Terry, Lescott, Cole - Milner, Gerrard, Parker, Young - Rooney, Welbeck Itálie: Buffon - Abate, Bonucci, Barzagli, Balzaretti - Marchisio, Pirlo, De Rossi, Montolivo - Balotelli, Cassano Rozhodčí: Proença - Miranda, Santos (vš. Portugalsko). Anglický trenér Roy Hodgson postavil naprosto očekávanou sestavu. Oproti tomu v té italské bylo předpokládáno spíše jméno Thiaga Motty ve středové formaci, místo něj do zápasu vstoupí od úvodní minuty sedmadvacetiletý záložník Fiorentiny Ricardo Montolivo. Na hrotu pak v "souboji" s Di Natalem dostal přednost Mario Balotelli, letošní anglický šampión z Manchesteru City.
Rozhodčí: Utkání bude řídit jednačtyřicetiletý Portugalec Pedro Proença. Finační ředitel z Lisabonu řídí nejvyšší portugalskou soutěž už od roku 1998, o pět let později se stal mezinárodním sudím. Už další léto řídil finále evropského šampionátu do devatenácti let. Další velké akce jej ale dlouho míjely, neboť přednost dostával Olegário Benquerenca a nejvýznamnější momenty jeho kariéry jsou tak datovány s letošním rokem, neboť kromě nominace na EURO 2012 také dostal příležitost řídit finále Ligy mistrů v Mnichově mezi domácím Bayernem a Chelsea. Na čarách mu budou pomáhat krajané Bertino Miranda s Ricardo Santosem. Čtvrtým rozhodčím bude Turek Cüneyt Çakır. U branek budou asistovat další Portugalci, Manuel De Sousa a Duarte Gomes.
Klíčové minisouboje: JOHN TERRY x ANTONIO CASSANO - Útočník milánského AC se obdivuhodně vrátil do fotbalového života po operaci srdce a stává se útočníkem číslo jedna pro trenéra Prandelliho. V dnešním duelu jej čeká řada soubojů s Johnem Terrym, který bude mít plno práce, aby Cassana ubránil. Lídr anglické defenzivy také má stále co napravovat, neboť Švédové proti Anglii hned dvakrát skórovali ze standardních situací. WAYNE ROONEY x LEONARDO BONUCCI - Oba hráči jsou známí agresivním pojetím hry a vzájemná bitva bude jedním z důležitých měřítek pro konečný výsledek zápasu. Bonucci navíc bude po svém boku postrádat zraněného parťáka Chielliniho. STEVEN GERRARD x ANDREA PIRLO - Srdce obou celků. Steven Gerrard se role kapitána anglického národního týmu zhostil parádním způsobem, když v úvodních třech zápasech šampionátu přihrál na tři branky a chce dotáhnout Anglii po dlouhých letech k úspěchu. Italové na špílmachrovi Juventusu Turín postavili celou svoji hru a Pirlo se jim odvděčuje úspěšným rozdáváním míčů spoluhráčům do šancí a k postupu do čtvrtfinále výrazně přispěl i vítěznou brankou proti Irsku precizně provedenou standardní situací.
Penaltová prokletí: Představitelé obou týmů dali veřejně najevo, že by nejraději rozhodli o svém postupu již před rozstřelem ze značky pokutového kopu, neboť mají v posledním období až katastrofální úspěšnost při rozstřelech. Angličané z posledních šesti na velkých šampionátech zvítězili pouze ve čtvrtfinále domácího ME v roce 1996 nad Španělskem, Italové s úspěšností dvou úspěšných rozstřelů ze sedmi na tom nejsou o moc lépe. "Přehráli" v nich pouze Nizozemce na ME 2000 a Francouze ve finále MS 2006.
Pohled do historie: Oba celky mají bohatou vzájemnou fotbalovou historii. Čeká na ně již třiadvacátý vzájemný duel, přičemž devět z těch předchozích ovládli Italové, šestkrát se vítěz nezrodil a sedmkrát se radovali fotbalisté ze země kolébky fotbalu. Naposledy se ale utkali před deseti lety, kdy přátelský zápas na Elland Road v Leedsu získali ve svůj prospěch Italové výsledkem 2:1, když o vítěznou branku se postaral až v nastaveném čase z pokutového kopu Vincenzo Montella. Jediným fotbalistou ze současných kádrů obou týmů, který se tohoto utkání aktivně zúčastnil, je italský brankář Buffon. Italové zvítězili také v tom částečně zmíněném utkání při světovém šampionátu v roce 1990, kdy na domácí půdě v Bari zvítězili v boji o třetí místo stejným výsledkem a také tehdy o svém vítězství rozhodli až v závěru zápasu z pokutového kopu, v 86. minutě vystřelil bronzové medaile pro tehdejší pořadatele šampionátu Salvatore Schillaci. V posledních pětatřiceti letech se ale v devíti případech Angličané z vítězství radovali pouze jednou, to když před patnácti lety na přípravném turnaji v Nantes rozhodli o dvougólovém vítězství Ian Wright s Paulem Scholesem.
Itálie na Euru 2012: Jejich soupeř z Apeninského poloostrova si zahrál v "polské" skupině C, kterou otevřel také remízou 1:1 se Španělskem. Italy v ostře sledovaném utkání poslal do vedení střídající Di Natale, Španělé však brzy kontrovali brankou Fábregase. Shodným výsledkem se Italové rozešli smírně i s Chorvatskem. Po přesně provedeném přímém volném kopu Pirla opět nedokázali udržet vedení a k postupu tak bezpodmínečně museli porazit Irsko, což se jim výsledkem 2:0 bezpečně podařilo a také se spoléhat, že Španělé s Chorvatskem neuhrají vzájemnou remízu 2:2, veškeré spekulace v návaznosti k osm let staré záležitosti, kdy Dánové se Švédskem přesně tímto způsobem Itálii "vykopli" ze šampionátu v Portugalsku, Španělé odmítli a porazili balkánského soupeře 1:0, čímž Itálii otevřeli brány do čtvrtfinále a právě dnešního souboje s Anglií.
Anglie na Euru 2012: Angličané vstupují do utkání v roli vítěze základní skupiny D, kterou zahájili remízou 1:1 s Francií, zápas však výrazně ovlivnily fotbalově nevhodné klimatické podmínky na doněckém moderním stadiónu a v obrovském dusnu tento duel rozhodně nepřipomínal utkání úrovně evropského šampionátu. Svěřenci trenéra Roye Hodgsona si výrazně zlepšili náladu úspěšným obratem proti Švédsku, které zdolali především zásluhou náhradníka Theo Walcotta 3:2, v závěrečném zápase skupiny poté zdolali Ukrajinu 1:0. Po dvouzápasovém trestu se v sestavě poprvé objevil Wayne Rooney a hned rozhodl utkání jedinou trefou. Z tohoto mače si bude fotbalový svět pamatovat především minelu z 62. minuty maďarských rozhodčích v čele s Viktorem Kassaiem, kdy nejdříve přehlédli půlmetrový ofsajd Milevského, aby z té akce vzniklo gólové zakončení Deviče, kdy Terry odvracel míč takřka jistě až zpoza brankové čáry, ale v obou situacích nechal Kassai pokračovat ve hře.
Čtvrté čtvrtfinále ME: Olympjiský stadión v Kyjevě se stává dějištěm velké bitvy. Po dvaadvaceti letech se poprvé na velkém šampionátu střetnou fotbaloví giganti Anglie a Itálie! Příjemný zážitek při sledování přenosu ze závěrečného čtvrtfinále letošního evropského mistrovství přeje Tomáš Kohlmann. Výkop zápasu je stanoven na 20:45 hod.


Články odjinud