Díky za pozornost, přeji dobrou noc a někdy příště u fotbalu na počtenou.
Celkové statistiky zápasu: Střely na bránu: 7:10 Střely mimo: 5:14 Rohy: 2:8 Fauly: 17:14 Ofsajdy: 6:1 Držení míče: 42%:58%
Je tedy jasné, že Francie dostala na čtvrtfinále obhájce ze Španělska, vyrovnání by jí moc nepomohlo, potřebovala vyhrát. Švédové jedou domů, ale nemusí se za nic stydět. I když nepostoupili, odehráli dobrý turnaj, všechny výsledky byly z jejich pohledu těsné a utkání vyrovnaná. V tabulce však končí poslední, třetí je domácí Ukrajina, která má lepší vzájemný zápas. Obě pořádající země tedy končí před branami vyřazovacích bojů.
Je za námi poslední utkání skupiny D. Švédové si připsali rozlučkovou výhru a tři body. Nutno uznat, že zaslouženě. Celý zápas byli lepší a nebezpečnější. Skóre otevřel v 54. minutě utěšenou střelou z voleje Zlatan Ibrahimovič. V závěru dovršil švédské vítězství velice dobře hrající Larsson. Francie se sice za stavu 1:0 dostávala do dobrých šancí, ale většinou je zblokovala obrana soupeře nebo si Isaksson poradil.
90+3
A mohlo to být 3:0. Wilhelmsson pádil do otevřené francouzské obrany, ale vhodný okamžik ke střele prováhal. Chtěl udělat kličku, ale pod nohy se mu vrhl Lloris a celou akci zastavil. To by byl pro postupujícím tým hodně velký debakl.
90+2
Vítězství to bude zasloužené, Švédové hráli dnes velice dobře a z turnaje bez bodu neodjedou.
90
Švédsko právě vstřelilo branku! Krásná akce Wilhelmssona, který nacentroval do vápna a tam se k míči dostal Holmén. Po jeho bombě míč orazítkoval břevno a následně se odrazil před dobíhajícího SEBASTIANA LARSSONA, pro kterého nebyl problém dorazit kulatý nesmysl do takřka prázdné brány.
90
Nastavovat se budou čtyři minuty.
89
V poklidu ji lapil do náruče Lloris.
89
Standardka pro Švédsko, kterou vybojoval Larsson.
87
Času je hodně málo. Švédové brání těsný výsledek.
86
Francie potřebuje vyhrát, jinak dostane Španělsko, které si rozhodně nepřáli.
85
Po dlouhé době ohrozil Llorise jeden z hráčů ve žlutém, byl to Källström, ale nebyl přesný.
84
Nebezpečná hlavička Girouda, který jen těsně míjí horní tyč švédské brány. Francie byla v posledních minutách blízko k vyrovnání, ale neměla potřebné štěstí.
83
Další střídání u Francie. Končí M´Vila, na plac putuje Giroud.
81
Mohlo být vyrovnáno. Malouda poslal míč na malé vápno, kde byl připravený zakončovatel Ménez, ale tomu vůbec nesedla střela. Šla po zemi a Isaksson reflexivně vyráží.
80
Fanoušci Švédska jsou stále slyšet, mohutně povzbuzují svůj tým, což je velice příjemné. Potěšit je navíc mohl dvakrát v řadě jejich miláček Ibrahimovič, ale jeho hlavičky šly do náruče brankáře, respektive mimo.
80
Za dvě minuty na hřišti vyfasoval Holmén žlutou kartu.
78
Dohráno má také Nasri, jehož nahradil Ménez.
78
Trenér Hamrén se rozhodl hned dvakrát střídat. Odešli Toivonen a Svensson, jejich pozice zaujmou Wernbloom a Holmén.
78
76
Střídající Malouda zkusil své štěstí z otočky, ale neuspěl. Obrana Švédska pracuje stále velice kompaktně.
75
Jeden z nich vymyslel Wilhelmsson, který má velice rychlé nohy. Teď je zase ukázal a pořádně potrápil francouzskou obranu. Možná měl nahrávat, protože jeho střílený centr nebyl vůbec dobrý.
74
Švédové začínají bránit, už tolik neútočí a spoléhají se pouze na rychlé brejky.
72
Sedmnáct střel a z toho nyní šest šlo na bránu. M´Vila se opřel do míče a Isaksson musel reagovat. Ale vše viděl a v pohodě vyrazil, nic co by ho mohlo rozrušit z klidu.
70
Na karty je hodně rychle vyrovnáno. Anders Svensson inkasuje rovněž druhou žlutou kartu na turnaji, ale vadit mu to nikterak nemusí.
69
Opět se mohl urodit střelecký pokus, ovšem Benzemovu střelu znovu blokuje jeden z obránců Švédska.
68
Je zde první žlutá karta dnešního duelu a vidí ji Mexés, pro kterého je to zároveň čtvrtfinálová stopka.
65
Švédové však hrají hodně dobře, všechny pokusy blokují, padají do střel.
64
Francie nyní uzamkla svého soupeře a snaží se něco udělat s výsledkem, který ji zajistí druhé místo.
62
Švédové zapsali rozehrávku Clichyho rohu a výbornou pumelici vyslal Nasri. Isaksson sice nemusel zasahovat, ale rána to byla hodně povedená a moc nechybělo.
60
Ribéry se protlačil ke střele, následně totéž předvedl Benzema, ale vše končí u Mellberga, který všechny rány zablokoval.
59
Reakce na špatný vývoj utkání je zde. Střídá Ben Arfa, na jeho místo putuje Malouda.
58
Další možnost ke vstřelení branky. Z několika rohů mohlo udeřit. Například Mellberg zakončoval pod břevno a Lloris musel podržet svůj tým, který již třiadvacet zápasů v řadě neprohrál.
57
V další slibné akci byl Mellberg, ale jeho rána byla zablokována na roh. Stále pokračuje aktivita Švédů, kteří hrají výborně.
55
Švédové hrají výborně, tlačí svého soupeře a ten je pod velkým tlakem.
54
Švédsko právě vstřelilo branku! Tak to byla skutečná lahůdka a paráda. Švédům hodně pomohl příchod Wilhelmssona, který rozhýbal útok. Těch bylo za poslední minuty požehnaně. Nejprve pálil do Llorise Larsson, toho však brankář ještě vychytal. Z následující akce již udeřilo. Krásným centrem z levé strany se prezentoval znovu aktivní Larsson a našel před vápnem připraveného ZLATANA IBRAHIMOVIČE. A jeho rána z voleje byla skutečná skvělá, zapadla nádherně do sítě. Pravděpodobně se urodila nejhezčí branka na tomto turnaji.
51
Hodně o sobě dávají vědět také fotbalisté Francie, kteří kopali dva rohy, ale nic zatím z toho.
50
Velice pěkná akce v podání Benzemi, který dostal přesný pas za obránce soupeře, pohrál si s míčem, udělal kličku a poslal technickou střelu na Isakssona. Ten musel skočit ke své levé tyči, ale zasahovat nemusel, protože míč o fous minul bránu. První vážnější akce druhé půle.
49
Zdá se, že zařazení Wilhelmssona nebylo vůbec špatným řešením. Hru Švédska pořádně oživil.
48
Znovu byla švédská čtveřice za ofsajdovým postavením. Rozhodčí to má velice těžké, hráči ve žlutých dresech operují stále hodně na hraně.
47
A právě střídající Wilhemsson do toho šel hodně po hlavě. Hned ve svém prvním útočném snažení řádně provětral francouzskou obranu. Celou akci zastavuje sudí, a to pro postavení mimo hru.
46
Kdo však střídá, to jsou Švédové. Dohrál Bajrami, na zelený pažit vstoupil Wilhelmsson.
46
Hráči jsou na hřišti a Samir Nasri je dle všeho připraven pokračovat ve hře.
Druhý poločas začne přibližně v 21:47 a doufejme, že budeme sledovat daleko lepší fotbal. Možná si už nezahraje Nasri, který odkulhal do kabin. Zraněné koleno mu zřejmě nedovolí pokračovat ve hře.
Statistiky prvního poločasu: Střely na bránu: 1:2 Střely mimo: 3:8 Rohy: 0:2 Fauly: 8:7 Ofsajdy: 3:1 Držení míče: 47%:53%
Je tomu skutečně tak. Je za námi první půle, která toho krom patnácti minut příliš nenabídla. Mírně ze hry měli Švédové, ale o nějaký soustavný tlak se nejednalo. Dobrou příležitost měl Toivonen, jenž trefil po takovém spíše hokejovém blafáku tyč. Na jeho obranu se dá říci, že to měl poměrně těžké, dostal se do velice ostrého úhlu. Co se týče Francie, ta toho zatím moc nepředvedla, jedinou šanci měl Ribéry, ale toho vychytal Isaksson. Jinak všechny střelecké pokusy končily v hledišti a bylo jich hned osm.
45
Viděli jsme na obou stranách dva ofsajdy a zřejmě nic víc už se nestane.
45
Nastavuje se jedna minuta nad rámec poločasu.
44
Krásná spolupráce mezi Benzemou a Ribérym, druhý jmenovaný si vzal míč a pelášil na bránu. Jenže hrozně dlouho čekal na zakončení, do jeho rány mu vložil nohu Mellberg a bylo po nadějích.
43
Ač jsme sledovali první patnáct minut velice dobrý fotbal, tak zbytek poločasu to už není žádná sláva. Diváci také reagují pískotem.
42
Nic složitého pro Isakssona, jenž musel znovu přihlížet střele nad jeho bránu. Tam jich už dneska zapadlo opravdu mnoho.
41
Nasri je zpátky na hřišti, minimálně poločas určitě dohraje.
40
U míče Švédové, kteří kombinují na své útočné polovině, prozatím bez nějakého zakončení.
38
Nasri podstoupil tvrdý souboj s Källströmem, který do něj pořádně zajel. Francouzský fotbalista bude muset být ošetřen a možná také vystřídán. Ani tentokrát to není za kartu a klidně být mohla.
36
Nebezpečí před švédskou bránou, ale Ribérymu chyběl krok, aby se dostal k míči a k nějakému zakončení.
35
Švédové zahrávali roh, ale ten bez problémů soupeř dokázal ubránit.
34
Konečně také rána, která měla kvalitní parametry. Ben Arfa napráhl z pětadvaceti metrů a Isaksson se musel proletěl vzduchem. Zasahovat však nemusel, chyběl metřík.
33
Sporný ofsajd, ve které byl Toivonen. Také se možná po právu zlobí, že sudí jeho akci zastavili. Spíše očekával, že na něj bude zapískána penalta a možná by se nikdo nedivil. Jenže rozhodl praporek lajnového.
31
Francouzům možná nebude cizí ani házená. Teď předvedli obléhání z levé strany, poté pro změnu z pravé strany, ale chyběla nějaká spojka. Všechny centry končí u Isakssona, před kterým nikdo nebyl připraven na zakončení.
29
...kapitán Ibrahimovič v poklidu odhlavičkoval míč mimo nebezpečí. Následně může Isaksson rozehrávat nějakou útočnou akci.
28
Ribéry si vynutil zhruba třicet metrů před pokutovým územím standardní situaci. Rozhodčí chvíli váhal, ale potom zapískal. Míč si bere na starost Nasri...
26
Tak možná to hráči Francie tento sport nějak kolektivně trénovali, protože další pokus do zhruba sedmého patra paneláku vyslal Benzema.
25
Rami ukázal, že sleduje i jiné míčové sporty. Za takový nákop by se nemusel stydět ani při hraní ragby.
24
Jsme za polovinou prvního poločasu a lepší šanci mělo Švédsko, které je o chloupek lepším týmem. Je vidět, že se nechtějí loučit podobně jako Holandsko.
23
Počáteční frmol před oběma brankami malinko opadl, důvodem je zlepšení obran, které byly do této chvíle hodně propustné. Dle všeho den otevřených dveří prozatím uzamčel své brány.
21
Ben Arfa se už na to nemohl dívat a složil k zemi Jonase Olssona.
20
Švédové chtějí dokázat, že umí kombinovat. Nyní drží míč častěji na svých kopačkách.
18
Velice dobře hraje Larsson, který si rychle přihrál se Svenssonem a vypálil. Jenže opět končí míč vysoko na tribunách zdejšího stadionu.
17
Nyní si Benzema pro změnu narazil s Ribérym, jeho zakončení bylo hodně špatné. Míč šel vysoko nad. Je však nesmírně pozitivní, že se neustále něco před oběma brankami děje.
16
Benzema si narážel míč s Nasrim, chyběl kousek k tomu, aby prvně jmenovaný mohl vypálil na švédskou bránu.
15
Larsson se hodně zlobí, chtěl se probojovat do pokutového území, ale dle portugalského arbitra se provinil faulem.
14
Švédové ho dokázali odhlavičkoval do bezpečí. Ovšem stále se hraje hodně pohledný a otevřený fotbal.
13
První rohový kop pro Francii, vybojoval jej Karim Benzema.
11
Nejprve v šanci Ribéry, kterého vychytal Isaksson, následně orazítkoval tyč Toivonen. Slibný úvod utkání.
10
Tutovka i na druhé straně. Toivonen velice chytře rozhodil Méxese, možná se měl pískat útočný faul, ten se ale nekonal a akce pokračovala. Švéd se dostal do v podstatě samostatné hokejové akce. Udělal Llorisovi blafák, což se mu i povedlo, ale jeho zakončení z úhlu končí na levé tyči. Obrany obou týmů jsou zatím velice propustné.
7
Obrovská šance Francie. Isaksson si připisuje první ostrý zákrok a díky němu se stav nemění. Obrana Švédů opět hodně propadla a zaspala. Nechala projet do vápna úplně bez povšimnutí Ribéryho a jeho rána volala po gólu. Proti byl však skvěle připravený Isaksson, jenž míč vyrazil před sebe a poté si už jeho obrana poradila.
5
Krásná akce Francouzů, Benzema vysunul takovou spíše českou uličkou Bena Arfu a ten se s ničím příliš nepáral a napřáhl. Isaksson si zákrok připisovat nemusí, míč šel hodně do nebes.
4
Další hlavička na Llorise, nebezpečně se prezentoval Larsson, ale gólman Francie chytá do náruče. Pochválit je třeba Källströma, který centroval velice slibně.
3
První zajímavé zakončení Švédů, přesně řečeno Toivonena, kterému centroval Martin Olsson. Švédský útočník se dostal k hlavičce, když přeskočil oba stojící francouzské obránce a Lloris měl štěstí, míč šel vedle.
3
Žádná starost pro Isakssona, nicméně hned od začátku hrají Švédové hodně tvrdě. Podobnou mincí kontruje i Mexés. Zatím rozhodčí nevytahuje karty.
2
První ostrý faul Granqvista, který zajel do Riberiho. Standardka pro Francii.
1
Jdeme na to, jako první je u míče Benzema a Nasri. Oba týmy budou praktikovat styl 4-5-1-
1
Rozhodčí a hráči obou týmů vstupují na hřiště, samozřejmě si poslechneme státní hymny obou zemí. A pak už půjdeme na to. Příjemnou zábavu.
Úvodní sestavy: Švédsko: Isaksson - Granqvist, Mellberg, Olsson J., Olsson M. - Larsson, Svensson, Källström, Bajrami, Ibrahimovič (C) - Toivonen. Trenér: Erik Hamrén. Náhradníci: Wiland, Hansson - Lustig, Antonsson, Safari, Elm, Wernbloom, Holmén, Wilhelmsson, Elmander, Hysén, Rosenberg. Francie:Lloris (C) - Debuchy, Rami, Mexés, Clichy - Ben Arfa, Nasri, Diara, M´Vila, Ribéry - Benzema. Trenér: Laurent Blanc. Náhradníci: Mandanda, Carrasso - Evra, Réveillére, Koscielny, Cabaye, Valbuena, Matuidi, Ménez, Malouda, Martin, Giroud. Rozhodčí: Pedro Proença - Bertino Miranda, Ricardo Santos (všichni Portugalsko). Čtvrtý rozhodčí: Pol van Boekel (NIZ).
Rozhodčí Pedro Proença je jednačtyřicetiletý finanční ředitel z Lisabonu. Aktivním rozhodčím je od roku 1998, o pět let později byl zařazen na listinu sudích FIFA. Mnozí si ho mohou pamatovat z nedávného finále Ligy mistrů mezi fotbalisty Bayernu Mnichov a Chelsea, které řídil. Jeho asistenti budou krajané Bertino Miranda a Ricardo Santos. Čtvrtým sudím je Pol van Boekel z Nizozemska.
Olympic Stadium, Kyjev Jedná se o největší stadion letošního šampionátu 2012 v Polsku a na Ukrajině. Olympic Stadium v Kyjevě má kapacitu 70 050 diváků a mimochodem bude hostit finále. Stadion byl postaven již v roce 1923. V dalších letech byl průběžně rekonstruován (1948, 1968, 1980, 1999). Naposledy v roce 2011. Původně "Rudý stadion" z roku 1923 se nyní jmenuje Olympijský, protože na něm probíhaly některé soutěže v rámci LOH 1980 v Moskvě.
Švédské loučení s turnajem a dvěma hráči Jak již bylo řečeno, Švédům jde v tomto utkání pouze o čest a prestiž. Postoupit už nemohou. Domů by však rádi odjeli se vztyčenou hlavou a nějakým bodem. Neradi by dopadli jako Nizozemsko, které si uřízlo pořádnou ostudu. Navíc by mohli pomoci pořádající zemi a vzít francouzskému soupeři nějaký ten bodík: „Budeme hrát o čest a chceme si domů odvézt nějaké body. Motivace proti Francii nebude problémem, protože máme poslední šanci něco ukázat," poznamenal kapitán Zlatan Ibrahimovič. Dnes proběhne krom loučení se šampionátem i rozlučka s dvěma hráči. Pětatřicetiletý záložník Anders Svensson a o rok mladší obránce Olof Mellberg odehrají poslední zápas za tým "Tří korunek". Rádi by se rozloučili důstojně. Ševčenko ukázal, že je stále platným hráčem Co se týče samotných dvou předešlých zápasů, ten první odehrál tým Erika Hamréna proti domácí Ukrajině. Branky začaly padat až po pauze. Ve 52. minutě otevřel skóre Zlatan Ibrahimovič a Švédové šli do vedení. Jenže je během krátké chvíle totálně zmrazil veterán Andrej Ševčenko. Nejprve v 55. minut vyrovnal, aby o tři minuty později celý průběh dokonce otočil. Zklamaní borci ve žlutém se museli smířit s porážkou 2:1. Skvělý zápas, obrat Anglie a začátek švédské dovolené Druhý mač odehráli Švédové proti Anglii a urodil se do této chvíle jeden z nejhezčích a nejdramatičtějších zápasů. Celou zápletku odstartoval v prvním poločase hlavičkou Carroll. Hned v úvodu půle druhé bylo srovnáno. Do vlastní brány si nešťastně srazil míč Johnson. A aby těch pohrom nebylo pro Anglii málo, v 60. minutě překlopil vedení na svou stranu Mellberg. Jenže drama vrcholilo, krásnou střelou z uctivé vzdálonosti se prezentoval Walcott a vyrovnal. Paráda přišla ještě jedna, líbit se však nemohla Švédům. Welbeck se trefil patičkou zády k bráně přesně a bylo vymalováno - 2:3.
Souboj aspirantů na postup skončil nerozhodně Na úvod turnaje se Francie utkala s Anglií. Oba týmy vstupovaly do turnaje s tím, že měly velice hořké vzpomínky na poslední velké turnaje. Francie chce dát zapomenout na fiasko ve skupině na předloňském mistrovství světa i na Euru 2008. Anglie před dvěma lety v Jižní Africe také neuspěla, když vypadla v osmifinále s Německem a na posledním evropském šampionátu dokonce vůbec nestartovala. Na letošním EURU jsou oba celky blízko k postupu. Angličané šli do vedení ve 30. minutě Lescottem, leč jejich radost trvala pouze devět minut, o vyrovnání se postaral Nasri. Francii nepřipravila o tři body ani ukrajinská bouřka Druhé utkání sehráli svěřenci Laurenta Blanca proti domácí Ukrajině. Hned v páté minutě se udála málo vídaná situace. Nizozemský rozhodčí Kuipers totiž kvůli bouřce přerušil zápas a poslal hráče do kabin. Utkání se odložilo zhruba o hodinu, ale dohrálo se. Ve druhém poločase rozhodla Francie o svém vítězství během čtyř minut. V 52. minutě se trefil Ménez a v 56. Cabaye. Tři body byly naprosto zasloužené, navíc výhra mohla být daleko vyšší, kdyby Cabaye neorazítkoval pouze tyč Pjatovovy brány. Chceme vyhrát skupinu, zní z francouzské kabiny Tým Laurenta Blanka by se ve čtvrtfinále rád vyhnul Španělsku, očekávanému vítězi skupiny C. „Musíme ze sebe proti Švédsku vydat všechno, abychom vyhráli a zůstali na prvním místě," řekl záložník Yohan Cabaye, který se proti Ukrajině dočkal premiérového zásahu v reprezentaci.
Zápas skupiny D: Švédsko - Francie Sportu zdar a fotbalovému EURU zvlášť. Hezký večer přeji všem fanouškům kopané. Vítejte u sledování zápasu skupiny D, ve kterém se utká Francie a Švédsko. Souběžně budeme také sledovat druhý důležitý duel, konkrétně mezi Ukrajinou a Anglií. A jaká je vůbec aktuální situace? Před turnajem favorizovaným fotbalovým velmocím Anglii a Francii stačí k postupu pouze bod, mají tedy poměrně dobrou manévrovací pozici. Hůř jsou na tom domácí Ukrajinci, kteří musí bezpodmínečně porazit Anglii. Švédsko je po dvou prohrách bez šance na postup a hraje pouze o čest.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:45.