
Švédsko

Slovensko
1:0
- 77'Forsberg
Přenos se aktualizuje automaticky.
Události zápasu:
Švédsko
- 23'K. Olsson(žlutá karta)
- 77'Forsberg
Slovensko
- 76'Dúbravka(žlutá karta)
- 80'Duda(žlutá karta)
- 87'Weiss(žlutá karta)
Další informace:
- Rozhodčí
- Siebert (GER) – Seidel (GER), Foltyn (GER)
- Stadion
- Krestovskij stadion, Petrohrad
- Návštěvnost
- 11 525 diváků
M. Berg
A. Isak
S. Larsson
E. Forsberg
K. Olsson
A. Ekdal
M. Lustig
V. Lindelöf
M. Danielson
L. Augustinsson
R. Olsen
O. Duda
M. Koscelník
M. Hamšík
R. Mak
J. Kucka
P. Hrošovský
P. Pekarík
Ľ. Šatka
M. Škriniar
T. Hubočan
M. Dúbravka
![]() | ![]() |
---|---|
Základní sestava | |
Náhradníci | |
Robin Olsen (Švédsko) – 0 zákroků
Martin Dúbravka (Slovensko) – 3 zákroky
Střely na branku: 4:0. Střely mimo: 6:5. Rohy: 7:6. Ofsajdy: 1:3. Fauly: 16:7.
EMIL FORSBERG se trefil při penaltě pravačkou k brankářově levé tyči. Martin Dúbravka vystihl stranu, ale na balón nedosáhl. EMIL FORSBERG hezky utáhl tento pokutový kop a Švédové vedou 1:0.
Střídání v týmu Slovensko: ze hřiště odchází Róbert Mak, přichází Vladimír Weiss.
Střídání v týmu Švédsko: ze hřiště odchází Kristoffer Olsson, přichází Viktor Claesson.
Držení míče v procentech – 41:59
Střely – 3:3
Střely na branku – 1:0
Střely mimo branku – 2:2
Zblokované střely – 0:1
Rohy – 2:2
Ofsajdy – 0:1
Fauly – 9:2
Švédsko: Olsen – Lustig, Lindelöf, Danielson, Augustinsson – K. Olsson, Ekdal – Seb. Larsson (C), Forsberg – M. Berg, Isak.
Náhradníci: Johnsson, Nordfeldt – Bengtsson, Svensson, Helander, Sema, Krafth, Claesson, P. Jansson, Kulusevski, Quaison, Cajuste.
Slovensko: Dúbravka – Pekarík, Šatka, Škriniar, Hubočan – Kucka, Hrošovský – Koscelník, Hamšík (C), Mak – Duda.
Náhradníci: Kuciak, Rodák – Valjent, Greguš, Weiss, Boženík, Bénes, Hancko, Haraslín, Ďuriš, Lobotka, Hromada.
Rozhodčí: Siebert (GER) – Seidel (GER), Foltyn (GER).
V samostatné historii ještě Slováci Švédy v pěti zápasech nikdy neporazili. Naposledy se dnešní soupeři utkali v letech 2017, respektive 2018. V prvním případě se hrálo na neutrální půdě v Abú Zabí, kde Slováci schytali debakl 0:6 a Alexander Isak se tehdy stal ve věku 17 let a 113 dnů vůbec nejmladším hráčem, který kdy skóroval v dresu švédského národního týmu. Do střelecké listiny se ze současného švédského kádru zapsal ještě Sebastian Andersson.
Třiatřicetiletá hrající slovenská legenda působila na jaře ve švédském týmu IFK Göteborg, kde v šesti zápasech vstřelila jednu branku. Asi nejznámější Slovák v Neapoli se na sever Evropy přesunul po dvou letech v Číně, kde hrál za Dalian. Každopádně v souvislosti s Hamšíkem se momentálně spekuluje o tom, že z Göteborgu odejde a přestoupí do Turecka.
A pro švédského útočníka vůbec ne příjemnou. O čem je řeč? O již zmíněné obrovské šanci Marcuse Berga z druhého poločasu úvodního vystoupení Švédska proti Španělsku. Bergovi bylo po zápase na sociálních sítích vyhrožováno, načež se Švédská fotbalová asociace rozhodla kontaktovat policii. Jak uvádí server Sport.cz, fotbalista působící v ruském Krasnodaru sociální sítě sítě dle vlastních slov nesleduje, ale o nechutných komentářích na jeho osobu se dozvěděl od svého okolí.
Švédové mají na Rusko skvělé vzpomínky a na Petrohrad dvojnásob. Právě u řeky Něvy zvítězili v již zmíněném osmifinále mistrovství světa 2018 proti Švýcarsku a zajistili si tak na prvním turnaji v éře po Zlatanu Ibrahimovicovi postup mezi osm nejlepších. Švédsko také mimo jiné odehrálo loni v Rusku přípravný duel proti sborné a v říjnu zdolalo v Moskvě domácí reprezentaci 2:1, když se jednou prosadil i po zápase se Španěly dost probíraný Alexander Isak.
Švédsko nemělo s postupem na EURO větší problémy. Ve skupině F skončilo o pět bodů druhé za Španělskem. Z deseti zápasů vytěžilo na své konto celkem jednadvacet bodů. Švédové prohráli jen ve Španělsku, to doma dokonce dokázali s evropskými šampiony z let 2008 a 2012 remizovat.
Slováci se při cestě na EURO zapotili podstatně víc. V pětičlenné skupině ve společnosti Chorvatska, Walesu, Maďarska a Ázerbádžánu obsadili třetí pozici a museli tak do baráže. Kvůli veškerým pandemickými peripetiím nařídila UEFA odehrát dvě kola a pokaždé na jediný vítězný zápas. Slováci nejprve v semifinále postoupili na penalty proti Irsku. Prodloužení si zahráli i ve druhém kole. Po gólu Kucky přišel vlastní góly obránce Škriniara z 88. minuty. Na EURO ale následně poslal Slovensko bývalý útočník Plzně Michal Ďuriš přesným zásahem ve 110. minutě.
Že slovenská cesta na EURO byla nesmírně těžká jen podtrhuje, že před baráží o postup na ME sáhli Slováci k výměně trenéra, když bývalého kouče Sparty Pavla Hapala nahradil Štefan Tarkovič.
Slovenský trenér Štefan Tarkovič prozradil včera nedobrou novinku. Slovensko je prvním týmem, který postihly na ME pozitivní koronavirové testy. Je jisté, že do dnešního zápasu nezasáhne bek Denis Vavro, jenž byl okamžitě od zbytku slovenské reprezentace izolován. Druhým pozitivním případem ve slovenském národním celku byl blíže nespecifikovaný člen realizačního týmu.
Švédové přišli před ME o Zlatana Ibrahimovice. Legendární útočník ohlásil návrat do reprezentace po pětileté odmlce, ale v závěru italské ligy se souboji svého milánského AC zranil při souboji s Juventusem. Tím pádem probíhá evropský šampionát poprvé od roku 2000 bez ikony švédského fotbalu. Zdá se, že Ibrahimovicova bilance v národním týmu se tak zastaví na dvaašedesáti brankách ve 116 zápasech. Dále nemohl trenér Andersson počítat v duelu se Španělskem s Dejanem Kulusevskim a Mattiasem Svanbergem kvůli pozitivnímu výsledku testu na přítomnost koronaviru.
Slováci hrají na evropském šampionátu teprve podruhé v samostatné historii. Před pěti lety ve Francii sice na úvod prohráli s Walesem, ale pak porazili Rusko a urvali bezbrankovou remízu s Anglií. Nicméně do osmifinále se probojovali díky tomu, že vyhráli tabulku třetích týmů základních skupin. Tak či onak – v osmifinále Slováci podlehli Německu poměrem 0:3. Ze současného kádru pamatují ME Patrik Hrošovský, Michal Ďuriš, Peter Pekarík, Juraj Kucka, Ján Greguš, Milan Škriniar, Marek Hamšík, Ondrej Duda, Tomáš Hubočan a Robert Mak.
Švédové se zúčastní evropského šampionátu již poosmé. Švédským maximem doposud zůstává semifinále z roku 1992. Každopádně šampionát před pěti lety se jim vůbec nepovedl. V základní skupině v konfrontaci Irska, Belgie a Itálie uhráli pouhý bod za plichtu 1:1 s Irskem. Navíc žádný ze Švédů nevstřelil branku (remízu s Iry vybojovali Švédové díky vlastenci soupeře). To na poslední velký turnaj, tedy mistrovství světa v Rusku mají fotbalisté ze severu Evropy podstatně lepší vzpomínky. Švédové totiž vypadli až ve čtvrtfinále, kde prohrou 0:2 narazili na Anglii. Předtím v osmifinále poslali domů Švýcary. K tomu jim stačila trefa Emila Forsberga.
Slovensko přehrálo Polsko poměrem 2:1 a jistý Robert Lewandowski, který vstřelil v posledním bundesligovém ročníku 41 branek a překonal tím 50 let starý rekord Gerda Müllera, vyšel střelecky naprázdno. Slováci šli do vedení po perfektním sólu Roberta Maka, v jehož závěru se míč odrazil od Wojciecha Szczęsnyho do sítě a byl nakonec označen jako vlastní. Polský gólman se tak stal autorem historicky prvního vlastního gólu brankáře na ME. Zároveň nikdy si ještě nevsítil vlastní branku na evropském šampionátu dříve než právě Wojciech Szczesny. Polsko sice následně v první minutě druhého poločasu srovnalo, ale poslední slovo si vzal Milan Škriniar a svým třetím reprezentačním gólem využil slovenskou přesilovku jedenáct na deset. Polsko totiž oslabil v 62. minutě obránce Krychowiak, když vyfasoval druhou žlutou kartu. Krychowiak tak byl jako vůbec první hráč na tomto ME vyloučen. Mimochodem oba fauly udělal polský bek na fotbalistu Slavie Jakuba Hromadu.
Švédsko narazilo v úvodu na největšího favorita základní skupiny E, tedy Španělsko. V utkání gól nepadl. Jak už to tak bývá, tak Španělsko mělo drtivou převahu na držení míče, zapsalo o více než 600 přihrávek více než Švédsko, ale i kvůli tomu, že se nedokázalo svůj závěrečný tlak přetavit ve vítěznou trefu, tak se nakonec body dělily. Švédové se především bránili. Na druhou stranu – vytvořili si dvě vyložené brankové příležitosti. Nejprve v úvodním poločase již útočník Isak pokořil brankáře Simóna, jenže bek za něj zaskočil a vykopl míč do tyče, od které směřoval balón do náruče španělského gólmana. Ve druhé půli přichystal Isak velkou šanci pro kolegu z útočného dua Berga, ten ale selhal.
Brankáři: Martin Dúbravka (Newcastle), Dušan Kuciak (Lechia Gdaňsk), Marek Rodák (Fulham)
Obránci: Peter Pekarík (Hertha Berlín), Ľubomír Šatka (Lech Poznaň), Denis Vavro (Huesca), Milan Škriniar (Inter Milán), Tomáš Hubočan (Omonia Nikósie), Dávid Hancko (Sparta Praha), Martin Koscelník (Liberec), Martin Valjent (Mallorca)
Záložníci: Marek Hamšík (IFK Göteborg), Stanislav Lobotka (Neapol). Patrik Hrošovský (Genk), Juraj Kucka (Parma), Ondrej Duda (Kolín nad Rýnem), Róbert Mak (Ferencváros Budapešť), Vladimír Weiss (Slovan Bratislava), László Bénes (Augsburg), Jakub Hromada (Slavia Praha), Lukáš Haraslín (Sassuolo), Tomáš Suslov (Groningen), Ján Greguš (Minnesota)
Útočníci: Michal Ďuriš (Omonia Nikósie), Róbert Boženík (Feyenoord), Ivan Schranz (Jablonec)
Brankáři: Robin Olsen (Everton), Karl-Johan Jonsson (FC Kodaň), Kristoffer Nordfeldt (Genclerbirligi)
Obránci: Ludwig Augustinsson (Werder Brémy), Andreas Granqvist (Helsingborg), Victor Lindelof (Manchester United), Filip Helander (Rangers), Emil Krafth (Newcastle), Mikael Lustig (AIK Stockholm), Pontus Jansson (Brentford), Marcus Danielson (Dalian/Čína), Martin Olsson (Häcken)
Záložníci: Jens Cajuste (FC Midtjylland), Gustav Svensson (Kuang-čou), Viktor Claesson, Kristoffer Olsson (oba Krasnodar), Albin Ekdal (Sampdoria Janov), Emil Forsberg (Lipsko), Dejan Kulusevski (Juventus), Sebastian Larsson (AIK Stockholm), Ken Sema (Watford), Mattias Svanberg (Boloňa)
Útočníci: Marcus Berg (Krasnodar), Jordan Larsson (Spartak Moskva), Robin Quaison (Mohuč), Alexander Isak (San Sebastian).