ME v házené mužů -  ONLINE PŘENOS -  Island : Chorvatsko  - 14. ledna 2018   20:30

Island
Island
2' Palmarsson  • 6' Magnússon  • 8' Palmarsson  • 11' Magnússon  • 13' Arnarsson  • 17' Palmarsson  • 23' Gudmundsson  • 27' Smárason  • 28' A. T. Gunnarsson  • 30' Gudmundsson  • 31' Smárason  • 39' Smárason  • 48' Sigurdsson  • 50' Kárason  • 53' Palmarsson  • 54' Kárason  • 56' Gudmundsson  • 60' Palmarsson
22:29
(13:14)
Chorvatsko
Chorvatsko
1' Stepančić   • 6' Stepančić   • 9' Štrlek   • 10' Cindrić   • 12' Cindrić   • 13' Stepančić   • 19' Cindrić   • 21' Štrlek   • 21' Karačić   • 23' Karačić   • 32' Stepančić   • 34' Cindrić   • 34' Štrlek   • 36' Vori   • 37' Cindrić   • 39' Buntić   • 40' Štrlek   • 42' Buntić   • 49' Mamić   • 51' Mamić   • 52' Štrlek   • 55' Cindrić   • 57' Kopljar   • 58' Mamić
Island
Jevgenij Zotin a Nikolaj Volodkov (oba Rusko)
Spaladium Arena (kapacita 12 000 míst)
Chorvatsko

Ode mě to je teď úplně všechno. Přeji ničím nerušený hezký zbytek nedělního večera a úspěšný start do nového týdne. Mějte se a bavte se.
Závěr déčka tedy slibuje vynikající zápletku, tak si ji u nás na onlajnech nenechte ujít. S dalšími přenosy tu budou kolegové hned zítra, kdy nás od 20:30 mimo jiné čeká druhé vystoupení českého národního týmu proti dalšímu favoritovi turnaje – Dánsku. Tak snad vyjde lépe, než souboj se Španěly (32:15).
Druhý poločas nabídl jinou podívanou, než jsme viděli v první půli. Island sice ihned po rozehrávce vyrovnal, ale poté se severský útok zadrhl a chorvatská mašina podporovaná o neskutečnou přímořskou podporu 12-ti tisíc fanoušků nakonec došla až k sedmibrankovému náskoku. "Kauboji" jej drželi v podstatě po celé utkání a připisují si tak druhé vítězství a jistotu postupu ze skupiny D. Splitská skupina je ovšem velmi vyrovnaná. Srbsko je sice bez výhry, ale v posledním zápase čeká tým trenéra Cvetkoviče právě Island. Když uspěje, Chorvati porazí v posledním utkání Švédy, tak bude rozhodovat minitabulka tří týmů, takže teď už se počítá opravdu každá branka.
60'
Závěrečná korekce skóre z ruky Arona Palmarssona.
59'
Krásnou kombinaci Islandu zastavil svou hbitou levačkou Stevanović. Ten tak trochu symbolicky zakončil trápení Islandu ve druhé půli. Zuby si nyní vylámal Arnar Freyr Arnarsson.
58'
Marko Mamič definitivně rozhoduje o vítězství Chorvatska. Za necelé tři minuty nejde Chorvatům nastřílet osm branek. Pod to se podepíšu.
57'
Nyní byl ale islandský strážce branky zmaten a poté, co Marko Kopljar nečekaně přerušil útok vedený na pravé křídlo a sám se chopil exekuce, měl již celou branku odkrytou, jelikož Gústavsson čekal právě zmíněnou situaci na pravém křídle.
56'
Gústavsson se teď zaskvěl v přímém souboji se Strlekem, který po navedeném útoku na jeho levé křídlo narazil. Islandský brankář vytáhl nohu až skoro ke stropu a připsal si důležitý zákrok.
56'
Andreas Olafúr Gudmundsson snižuje na rozdíl pěti branek.
55'
Luka Cindrić. To je jméno střelce sedmadvacáté branky Chorvatů.
55'
Nutno dodat, že v brance Islandu je zpět Gústavsson.
54'
Islanďané už to zkouší každým útokem bez brankáře. Runar Kárason nyní tuhle přesilovku využil. 20:26.
53'
Nejlepší pravé křídlo na Islandu se po dlouhé době připomnělo. Aron Palmarsson snižuje na 19:26.
52'
Domácí nelenili a postupný útok rychle navedli na Strleka, který Chorvaty opět o kousek blíže přisunul k vítězství.
52'
Runar Kárason vs. Ivan Stevanović? Nyní vyzněl souboj pro chorvatského čaroděje v brance a tohle už je špatné pro modrý celek.
51'
Splitské Spaladium se otřásá v základech. Chorvati nepouštějí Island v útoku nyní vůbec k ničemu.
51'
Čas kvapí a Marko Mamič Islandu určitě nepřidal. Svým gólem z pravého vrcholu upravuje na 25:18. Chorvati tak drží sedmibrankový náskok a zatím nevypadá, že by se ho měli vzdát.
50'
Runar Kárason dostal prostor na pravé straně a ten bezezbytku využil k osmnácté brance Islandu.
49'
Střelecká efektivita: 62 % – 69 %
49'
Marko Mamič krásným obstřelem z levé spojky dává Chorvatům další dávku klidu.
48'
Nejprve se prosadil Igor Vori a z následného rychlého protiútoku se konečně raduje islandská legenda Gudjon Valur Sigurdsson.
47'
Ve stejném čase timeout pro domácí "šachovnice".
47'
Gudjon Valur Sigurdsson v další velké příležitosti Islandu. Střelec zhruba 1700 branek v reprezentaci si teď vylámal zuby na výborně chytajícím Stevanovićovi. Poslední dvě super příležitosti mohou Island v koncovce mrzet.
46'
Bjärki Mar Gunnarsson, jmenovec předešlého střelce přes půlku hřiště, neuspěl tváří v tvář Stevanovićovi, což je pro Island velká škoda. Opět se musí bránit.
45'
Denis Buntić, to je hrdina posledních chvil. Nyní při powerplay svého celku a střele Gunnarssona sprintem a skokem zachránil svůj tým od inkasování!
43'
Arnor Thor Gunnarsson se po delší době připomenul gólem. Při sedmičce nezaváhal a poslal míč mezi rukou a nohou Stevanoviće přesně do míst, kam chorvatský brankář nešel.
43'
Island bude zahrávat sedmičku a ještě si pak zahraje přesilovku po faulu Gojuna.
42'
Ovšem i tak se balkánský celek dostává do zmiňovaného náskoku. Na 22:15 zvyšuje po nachystaném útoku zprava Denis Buntić.
42'
Výborný blok islandského Asgeira Orna Hallgrímssona.
41'
Smárason minul po rychlé souhře zprava. Chorvati mohou jít do sedmibrankového trháku!
40'
Timeout číslo dvě pro Island ve druhé půlce. Trenérský štáb Islandu se snaží oživit hru severského celku střídáním brankářů. Na místo Gústavssona přichází Eli Agust Björgvinsson.
40'
Nádherná kombinace domácího týmu. Po fantastickém přenesení míče zprava doleva kolem brankoviště zakončoval krásnou akci z křídla Manuel Strlek. Prozatím nejhezčí branka utkání!
39'
Denis Buntić zprava dokonale zaskočil svým průnikem islandskou defenzívu a je to opět o pět branek.
39'
Janus Dadi Smárason po zákroku Gústavssona konečně zastavuje příděl chorvatských branek a z protiútoku trefil nad rameno Stevanoviće.
38'
Kristjánsson se dopustil útočného technického faulu a Chorvati jsou opět v útoku.
37'
Luka Cindrić a šestý gól poté, co dobře načasoval svou individuální akci z levé strany.
36'
Chorvati zlepšili obrannou fázi při islandských postupných útocích. Seveřané se nedostávají blízko Stevanoviće s takovou ladností jako v první půli. Palmarsson teď střílel zhruba z hranice desíti metrů a chorvatský strážce svatyně si na něm opět smlsl.
36'
Příděl branek v rychlém sledu zastavuje islandský realizační tým pochopitelným oddechovým časem.
36'
A poprvé v utkání je to čtyři branky. "Kauboji" začali střílet opravdu ostrými náboji, jmenovitě to nyní byl Igor Vori.
35'
Janus Dadi Smárason byl vychytán Stevanovićem, který okamžitě putuje z branky a nahrazuje jej v poli Željko Musa.
34'
Další chybu islandského útoku trestá z rychlého kontru levé křídlo Manuel Strlek.
34'
Luka Cindrić prorazil zleva dal již pátou branku v utkání.
33'
Legenda s pořádně velkým L. To je Gudjon Valur Sigurdsson, který teď minul prázdnou branku přes celé hřiště, jelikož Čupić nastoupil do powerplay místo Stevanoviće.
32'
Omar Ingi Magnússon se dopouští technického prohřešku a Chorvati jdou do útoku.
32'
Luka Stepančić okamžitě poté z postupného útoku prorazil zleva středem a se štěstím posouvá misky vah opět na stranu Chorvatů.
31'
Janus Dadi Smárason odstartoval druhý poločas po rozehrávce svého týmu nejlépe, jak mohl. Na pivotu neomylně zakončoval do šibenice.
31'
Dodávám, že při chorálech chorvatských fanoušků, které jsou po většinu doprovázeny o klasické lidové písně Dalmácie, si připadám opravdu jako u moře. Ještě jednou vypichuju atmosféru, která je prostě fantastická.
Statistiky první poloviny:

Střely – 15:22
Ztráty – 8:1
Druhý poločas začne cca ve 21:18.
Viděli jsme výborný první poločas házené, které nechybí opravdu nic. A to z obou stran. Domácí hráči mají velmi dobrý pohyb, který podporují o velmi dobrou dynamiku a nápaditost v útočné fázi. Islandský celek zdobí jako obvykle velký důraz a disciplína. "Strákarnir okkar", tedy naši kluci Islandsky řečeno, podpořeni o skalp Švédů mají na dosah další senzaci. Chorvati, kteří vedou o jednu branku, budou ale za pomoci fantastických fanoušků dotáhnout zápas do vítězného konce a pojistit si tak nejkratší možný postup do další fáze turnaje.
30'
30'
Magnússon, Cindrić a Gudmundsson. Tak nyní padaly branky a je z toho vedení chorvatského národního týmu o jednu branku. Opravdu skvělá evropská házená se hraje ve Splitu.
29'
Igor Karačić se nyní nemýlí a nařízený hod proměňuje.
29'
Po faulu na Cindriće, který spáchal Gudmundsson, budou Chorvati házet sedmičku.
28'
A vida. Už je to zase jen o gól. Přesilovku poprvé využívá Arnor Thor Gunnarsson.
27'
Ivan Čupić, pilíř chorvatské defenzívy, to navíc přehnal s tvrdostí a ke žluté kartě přidává dvouminutové vyloučení.
27'
A začali velmi dobře. Arnor Thor Gunnarsson nejprve předvedl ukázkový blok a následně z protiútoku Janus Dadi Smárason uklidil míč za Stevanoviće.
25'
"Strákarnir okkar", tak zní v islandském jazyce přezdívka vikingského celku a znamená v překladu jednoduché vyjádření: Naši kluci. Ke konci poločasu mají modří první menší problémy s chorvatskou mašinou. Uvidíme, jak se s nimi poperou.
25'
Timeout pro Chorvaty.
24'
Ivan Čupić, tak se jmenuje hrdina posledních vteřin. Nejprve dostal žlutou kartu a pak po rychlém protiútoku poslal Chorvaty poprvé do tříbrankového vedení.
23'
Následně Igor Karačić překonal středovou obrannou zeď a opět posílá "Kauboje" do dvoubrankového vedení.
23'
Následný rychlý protiútok proměňuje Andreas Olafur Gudmundsson.
22'
Nyní zafungovala chytrost islandské defenzívy, po níž se Strlek na levém křídle dopustil technické chyby.
22'
Tyč po střele Islanďana Palmarssona a Chorvati tak mají jedinečnou šanci jít do menšího trháku.
21'
Následně bere islandský kouč timeout.
21'
Igor Karačić z protiútoku zvyšuje na rozdíl dvou gólů, což se děje poprvé v utkání, kdy jeden z týmů je takto napřed.
21'
A ten je úspěšný. Zásluhou Manuela Strleka.
20'
Aron Palmarsson se dopouští technického prohřešku na útočné polovině a postupný útok nyní může stavět domácí Hrvatska.
19'
Luka Cindrić to nyní vzal na sebe a po krátké individuální akci je srovnáno. Čtyřiadvacetiletý hráč dává třetí gól v utkání.
18'
Luka Stepančić byl podruhé v krátkém sledu vychytán Gústavssonem, jenž předvádí prozatím velmi dobrý výkon.
17'
Aron Palmarsson rozradostnil islandské fanoušky, kteří jsou sice v jasné obranné fázi, co se týče povzbuzování, ale zatím mohou být spokojeni. Jejich házenkářská hvězda posouvá vikingy do vedení.
16'
Aron Palmarsson po faulu připisuje žlutou kartu.
15'
Aron Thor Gunnarsson i podruhé úspěšný a je opět srovnáno. Prozatím vynikající zápas, absolutně vyrovnaný.
15'
Karačić se dopustil nelegálního zákroku na vrcholu brankoviště. Je z toho sedmička a pro něj žlutá karta.
14'
Rychlý protiútok v podání Chorvatska čtyř na jednoho totálně zazdilo zakončení Igora Voriho, kterého vychytal Gústavsson. Tím samozřejmě nesnižuju vynikající reflex islandského brankáře.
13'
Luka Stepančić napřáhl zhruba z desíti metrů k nechytatelné ráně do šibenice.
13'
Míč se dostal po pohledné kombinaci až na pivota Arnara Freyra Arnarssona a ten se následně z poměrně klasické pozice nemýlil.
12'
A z levého křídla se následně prosazuje podruhé v krátkém sledu znova Cindrić.
12'
Postupný útok Chorvatska končí až žlutou kartou Gudmundssona.
11'
Omar Ingi Magnússon následně okamžitě srovnává z pravého vrcholu brankoviště.
10'
Krásnou kombinaci teď předvedli Strlek se zakončující hvězdou makedonského Vardaru Lukou Cindrićem, který zakončoval sám z hranice brankoviště.
9'
Vynikající zákroky obou brankářů. Nejprve Strleka vychytal fantasticky Gústavsson a na druhé straně si při střele Palmarssona neméně kvalitně počínal Stevanović.
9'
Na druhé straně se po navedeném útoku na levé křídlo prosazuje Manuel Strlek.
8'
Aron Palmarsson nakonec z hranice pravého křídlo, na své obvyklé parketě, nezaváhal a je to 4:3 pro Island.
6'
Luka Stepančić z pravého vrcholu srovnává stav utkání na 3:3.
6'
Omar Ingi Magnússon nakonec obléhání branky Stevanoviće zakončil z těžké pozice ve výskoku do protipohybu chorvatského brankáře.
5'
Stejnou možnost měl na druhé straně i Zlatko Horvat, ale Gústavsson fantastickým reflexem míč vyrazil!
4'
Arnor Thor Gunnarsson s přehledem proměňuje sedmimetrový hod a je opět srovnáno.
3'
Chorvatští fanoušci roztáhli velkou vlajku přes celou tribunu, kde svítí nápis: "Više od igre", tedy v překladu více než hra. To jen dokazuje, jak velká touha na Dalmácii po triumfu je.
3'
Igor Karačić na pivotu. A je z toho druhá branka domácího týmu.
2'
Největší hvězda islandského výběru Aron Palmarsson odpovídá stejnou mincí.
1'
Luka Stepančić okamžitě rozradostnil fanoušky a trefuje z hranici devíti metrů.
1'
Už se nám to pomalu blíží. Splitské Spaladium se dostává do varu a utkání je na spadnutí. Chorvatské lidové písně v ústech a reproduktorech. Jako bychom byli na 12-ti tisícové pláži.

Island: Gústavsson, Björgvinsson – Kristjánsson, Kárason, Palmarsson, Hallgrímsson, Atlason, Elísson, Sigurdsson, Gíslason, Gudmundsson, Magnússon, A. T. Gunnarsson, Arnarsson, B. M. Gunnarsson, Smárason.

Chorvatsko: Stevanović, Alilović – Mihić, Stepančić, Vori, Gojun, Kopljar, Horvat, Karačić, Buntić, Mandalinić, Štrlek, Čupić, Musa, Mamić, Cindrić.

Rozhodčí: Jevgenij Zotin a Nikolaj Volodkov (oba Rusko).
CHORVATSKO:

Házenkářská velmoc. Tato dvě slova popisují chorvatskou házenou ze všech nejlépe. Balkánci jsou jedna z nejúspěšnějších zemí na mezinárodním poli. Byť existence této země je pochopitelně mnohem kratší, než všech ostatních. Dvojnásobní olympijští vítězové z Atlanty 1996 a Atén 2004 touží na domácím šampionátu pouze po jedné jediné věci. Titul a domácí oslavy po něm. Touha je podpořena ještě jedním podnětem. "Kauboji" by totiž chtěli v uvozovkách odčinit stříbrné medaile z mistrovství světa konaném právě na svém území v roce 2009.

Chorvati došli až do finále, kde je před naplněnou záhřebskou halou nakonec utišili Francouzi vítězstvím 24:19. Tohle by se tedy nemělo opakovat a turisticky oblíbený stát hnán do boje svými již několikrát chválenými fanoušky chce svůj první titul z evropského šampionátu. Svěřenci trenéra Cervara udělali rázný krok hned v úvodním utkání, kdy v horkokrevném derby rozdrtili Srbsko 32:22, po jehož závěrečném hvizdu vypukla upřímná radost.

Chorvatskému výběru by ke zlatu měli dopomoci především tito dva hráči. Domagoj Duvnjak a Luka Cindrič. Prvně jmenovaný je jedním z nejslavnějších hráčů balkánské házené vůbec. Debutoval jako vůbec nejmladší hráč v reprezentaci a je medailistou ze všech tří vrcholných akcí, které házená jako sport nabízí. Tedy LOH, MS a ME. Nyní působí v německém THW Kiel. Luka Cindrič je středopolař, který má v chorvatské rychlé hře velký rádius pohybu a v podstatě tak řídí celou hru svého týmu. Ve čtyřiadvaceti letech je tak jistotou a velkým příslibem do budoucna, na kterém by měla chorvatská reprezentace stavět. Současným působištěm bronzového medailisty z polského ME makedonský HC Vardar.
ISLAND:

Třistatisícový ostrov budiž vždy týmem, od kterého se příliš nečeká, o to víc však umí překvapit. Islanďané na to letošní nenechali fanoušky dlouho čekat. Hned v prvním utkání porazili Švédy a tím se okamžitě katapultovali do postupových matematik skupiny A. Ve druhém utkání je však čeká domácí Chorvatsko, což by měla být opravdová zkouška ohněm. A z pohledu zaplněných tribun v přímořském letovisku Split je tohle úsloví myšleno opravdu doslova.

Co se týče největších úspěchů malé, byť tradiční házenkářské zemičky, tak jsou jimi třetí místo z evropského šampionátu v roce 2010 u našich jižních sousedů v Rakousku a především stříbrná medaile z olympijských her v Pekingu v roce 2008. Island projel turnaj spanilou jízdou a vikingské pohádce udala stříbrnou tečku až finálovém boji Francie. V historii islandské házené se však zapsala na první místo zlatým písmem.

Islandský kouč Geir Svensson, který je na lavičce národního týmu od dubna roku 2016, přivezl do Chorvatska výběr, z nichž se vymykají především dvě jména. Aron Palmarsson a především hrající legenda islandské házené Guðjón Valur Sigurðsson. Prvně jmenovaný středopolař je hvězdou vikingské házené. Je ceněn především pro svůj obrovský přehled ve hře a práci pro tým. Hráč, který je výrazně podepsán právě pod bronzové medaile z Rakouska, v současné době působí ve španělské Barceloně.

Druhé jméno ovšem budí ještě větší respekt. Osmatřicetiletý Guðjón Valur Sigurðsson je pro islandskou házenou něco jako Jaromír Jágr pro nás v ledním hokeji. V současné době hráč Rhein-Neckaru Löwen působí v reprezentaci už od roku 1999 a nastřílel v ní přes 1700 branek. To se nikomu jinému nepovedlo. A řekl bych, že ani dlouho nepovede. Nemusím navíc dodávat, že tím pádem je tento superstřelec podepsán i pod dva největší úspěchy islandské házenkářské historie.
Vítejte u onlajn přenosu skupiny A chorvatského evropského šampionátu v házené. Ve Splitu uvidíme ve večerním utkání této skupiny souboj dvou vítězů z prvních klání. Domácí Chorvati, hnáni až fanatickou podporou svých příznivců, budou chtít roli favorita, porazit papírově slabší Island a zajistit si tak bezproblémový postup do další fáze turnaje. Vikingové z ostrova gejzírů však určitě nedají svou kůži lacino. Aby také ano. V prvním duelu dokázali porazit poprvé na scéně jakýchkoli šampionátů v severském derby Švédsko a ukázali tak touhu porvat se o postup, byť byl možná papírově před startem této skupiny spíše sci-fi.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:30.