KHL - Základní část -  ONLINE PŘENOS -  Kazaň : Astana - 6. prosince 2021   17:30

Astana
21:46' J. Lilja  (Šalapov) • 50:25' Šestakov  (R. Starčenko)
Kazaň
T. Biljalov (Valiullin) – Chenkel, Kampfer, D. Žuravljov, Judin, Rukavišnikov, Adamčuk, N. Ljamkin – D. Voronkov, Arťom Galimov, Dyňak – Weal, K. Petrov, Tarasov – Kagarlickij, P. Lindholm, Paňukov – M. Gluchov, Safonov, Lukojanov (C).
Odinš, Oskirko – Ponamarenko, Šeljanin
Tatněfť Arena, Kazaň
2352 diváků
Astana
Ortio (A. Šutov) – Morrow, D. Dietz (C), Šalapov, Alsing, R. Savčenko, Orechov, Samat Danijar – Frattin, Vey, Jurčo – Michajlis, Valk, J. Lilja – Kunyk, R. Starčenko, Savickij – Šestakov, Gurkov, Sagadějev.

Derby sněžných levhartů ovládli hokejisté z Kazachstánu, ovšem děkovnou zdravici posílají především do Finska brankáři Ortiovi, který zneškodnil domácí střelce při setrvalé převaze Kazaně.
Jednou mu na začátku druhé třetiny pomohla tyčka a prakticky z protiútoku padl vedoucí gól. Při největším náporu domácích pak hosté ve třetí třetině zvýšili a na obou jejich trefách mají výrazný podíl chyby soupeřů. Ak Bars dokázal až v úplném závěru vykřesat jiskru naděje, ovšem při rozkouskované power-play se už do větší šance nedostal.
Hokejisté z Nur-Sultanu slaví plnohodnotné vítězství nad Kazaní po předlouhých 10 zápasech.

59:49'
A další "probros" hostů. Zbývá 11 vteřin.
59:37'
Hosté vyhazují na zakázané uvolnění, ale uspořili další čtvrt minutky.
59:22'
Oddechový čas pro hosty.
58:33'
Biljalov míří na střídačku, Kazaňci jsou na ledě v šesti.
58:19'
Kazaň vstřelila branku!
Naději domácím vystřelil po perfektně sehrané útočné kombinaci ranou pod víko DMITRIJ VORONKOV.
Asistence: Dmitrij Kagarlickij, Jordan Weal.
57:40'
Oddechový čas pro domácí.
57:00'
Dnešní utkání sleduje 2352 diváků.
56:13'
Hokejisté z bývalé Astany, nyní Nur-Sultanu, drží kotouč za soupeřovou bránou, odkud jim žádné nebezpečí nehrozí. Do zakončení se bílomodří netlačí.
54:17'
53:47'
Po Kagarlického přihrávce pálí Judin golfákem do lapačky hostujícího brankáře.
53:22'
Nikita Ljamkin si dlouho chystal střelu na pravém kruhu, opřel ji však zase jen do Ortiova betonu.
52:53'
Prudká křížná přihrávka Kirilla Paňukova nenašla jeho jmenovce Petrova a hosté vyhazují.
52:17'
Vyloučení v týmu Barys Nur-Sultan (Roman Starčenko – 2 min., podrážení).
52:08'
Hostující kapitán Dietz schytal před několika minutami ránu pukem od Ljamkina, po krátkém pobytu na ošetřovně se ale vrací na střídačku.
51:29'
Domácí neumdlévají v tlaku a vybojovali další vhazování v útočném pásmu, které se bude konat po poslední reklamní přestávce večera.
50:25'
Barys právě vstřelil branku!
Rána pro domácí, kteří mají drtivou převahu. Wealovu hrubku v rozehrávce ještě nepotrestal ranou od modré Starčenko, za bránou se však znovu zmocnil puku a po jeho pobídce překonal zblízka kazaňského gólmana ARKADIJ ŠESTAKOV.
49:35'
Ortio si povyjel vstříc Ljamkinovi, který z úhlu mířil mezi jeho rameno a břevno. Provedl to skvěle, jenže finskému brankáři škrtl kotouč o lapačku a přeletěl bránu.
49:01'
Kazaňce zastavil ofsajd, po vyhraném buly ve středním pásmu ihned nastřelil kotouč Dmitrij Voronkov a vhazuje se po Ortiově pravici.
47:37'
Kagarlickij využil přihrávku zpoza brány ke střele do Ortiova betonu. Tlačil se ještě k dorážce z brankoviště, obránce ho však tělem zablokoval.
46:23'
Domácí se usadili v útočném pásmu a jejich svižnou souhru zakončil Dmitrij Voronkov do brankáře. Vhazovat se bude v pásmu kazašského klubu, ovšem až po komerční pauze.
45:25'
Přesilovky dnes rozhodně nejsou silnou stránkou Barysu. Dvě minuty oslabení přestála Kazaň bez větších potíží.
43:25'
Vyloučení v týmu Ak Bars Kazaň (Kristian Chenkel – 2 min., hákování).
41:30'
Kotouč vyletěl ze souboje Weala s Michajlisem přes plexisklo.
40:41'
Kagarlickij s Galimovem zapracovali u zadního mantinelu a po jejich akci pálí Voronkov jen do klečícího brankáře.
40:13'
40:01'
Hned v úvodu druhé třetiny trefil domácí Safonov zblízka tyč a zakrátko potrestal Judinův nedůraz u mantinelu švédský reprezentant Lilja. Skóre 0:1 vydrželo až do druhé sirény přes množství velkých příležitostí na straně Kazaně.

39:57'
Až těsně před sirénou se Barys dostal v dlouhé početní výhodě k zakončení. Cody Kunyk z levého kruhu prudkým švihem trefuje Biljalovovu výstroj.
39:37'
Přesilovka Kazachů je naprosto tragická, vepředu zatím nic nevymysleli a Ortia znovu ohrozil z protiútoku po zadovce Ljamkin střelou do ramene.
38:13'
Vyloučení v týmu Ak Bars Kazaň (Kristian Chenkel – 2 min., nedovolené bránění).
37:12'
Další brejk dokonce připomínal trestné střílení. Naprosto volně ujel Arťom Lukojanov, jenže Ortio se roztáhl po čáře a jeho blafák po ledě vyráží.
36:35'
V oslabení ujeli dva domácí na jednoho beka. Safonov po ideální přihrávce na levé křídlo střílí bez přípravy do zadního hrazení.
36:22'
Vyloučení v týmu Ak Bars Kazaň (Arťom Galimov – 2 min., hrubost).
35:57'
Dlouhý plynulý úsek ukončil protiútok Barysu a Morrowova střela do lapačky Timura Biljalova.
35:26'
Další akce Kazaně volala po gólu. Kirill Petrov se protáhl po pravém křídle, trefil Ortia do brankářské hole a Weal nezasáhl kotouč čistě při dorážce, vzniklý oblouček finský brankář lapačkou vyhmátl.
33:18'
Výpad Nikity Dyňaka rovněž neumazal Ortiovi čisté konto. Blafák po rychlém přehození na forhend zakončil domácí útočník těsně vedle.
32:37'
Kazaň ostřeluje soupeřovu bránu ze všech pozic. Ljamkin a Petrov však jen vyprášili Ortiovi výstroj, další pokusy byly sraženy nebo letěly mimo.
31:57'
Dyňak nastřeluje puk ze středního pásma, kotouč vyletěl do ochranné sítě.
30:53'
Gluchov mistrovsky tečoval ze vzduchu prudkou střelu od modré, ovšem jen do hrany Ortiova betonu.
30:20'
Kirill Paňukov si zblízka přehodil Chenkelovu střílenou přihrávku na bekhend, zakončuje však po ledě vedle.
29:31'
Vyraženou střelu Arťoma Lukojanova si stáhl na pravém křídle Kirill Petrov, i proti jeho dorážce z úhlu se stačil Joni Ortio přemístit.
28:15'
Kazaňští se znovu provinili zakázaným uvolněním.
26:49'
Komerční přestávka.
26:06'
Nikita Dyňak využívá přihrávku do jízdy táhlou střelou, kterou Ortio vyráží svým betonem. Pro brankáře Barysu to byl první zákrok v této třetině.
25:11'
Vyloučení v týmu Barys Nur-Sultan (Tomáš Jurčo – osobní trest do konce utkání, napadání rozhodčích).
23:20'
Šalapov z dálky vyzkoušel Biljalova, který puk vyráží.
21:46'
Kiks domácího Judina u mantinelu využívá JAKOB LILJA, který se prosmýkl sám před brankáře a překvapil ho švihem na bližší tyč.
Asistence: Jegor Šalapov.
20:41'
Na druhé straně převzal Safonov skvělou Lukojanovovu přihrávku zpoza brány a zblízka zazvonil na tyčku.
20:15'
Barys opět zahájil pokusem o úder, Frattinovu křížnou přihrávku však Vey promáchl.
20:01'
V 17. vteřině to bylo 0:3 na střely na bránu, po impozantním vstupu kazašského celku však měla po většinu první třetiny Kazaň mírnou převahu, která gradovala tlakem v závěru. Branku však Tatněfť arena neviděla.

19:47'
Kazaň drtivě finišuje za gólem, Adamčuk po naznačené střele našel u pravé tyče zcela volného Tarasova. Ortio se vrhl na bok a do vzduchu vyhozeným betonem další tutovku likviduje.
19:25'
Adamčuk po rychlé souhře pálí do brankáře Barysu.
18:46'
V témže střídání si Ak Bars stejný herní prvek zopakoval, ani teď nemusel Ortio zasahovat.
18:12'
Petrov nachází chytrou zpětnou přihrávkou najíždějícího Weala, jenž z mezikruží přestřelil.
17:08'
Bleskový protiútok Barysu. Michajlis střílenou přihrávkou nabídl puk Valkovi, který ho zblízka špičkou hole tečoval do hrudi brankáře Biljalova.
16:57'
Kagarlickij vysunul na pravé křídlo Paňukova, jehož střelu přizvedla hůl hostujícího obránce do ochranné sítě.
15:48'
Ortio vyrážečkou pojistil Voronkovovu dobře mířenou střelu od hrazení do horního růžku.
14:23'
Nikita Dyňak vzápětí získal puk důrazným forčekingem pro Kazaň a Joni Ortio jeho střelu raději podržel v lapačce.
14:04'
Z rychlého protiútoku minul domácí bránu Nikita Michajlis.
13:38'
Brankář Barysu vyráží betonem Chenkelovu tvrdou křížnou střelu.
13:12'
Dvakrát v rozpětí několika vteřin vyhazují domácí na zakázané uvolnění.
11:55'
11:09'
Hosté odlehčili oslabení výpadem a podržením kotouče v útočném pásmu.
10:40'
V drtivém přesilovkovém tlaku neprostřelil ležícího brankáře zprava úplně volný Kirill Petrov. Tady stačilo trefit horní polovinu brány.
9:55'
Vyloučení v týmu Barys Nur-Sultan (Dmitrij Gurkov – 2 min., držení).
8:25'
Dyňakův prudký výpad po levém mantinelu, centr však ani jeho spoluhráči nestihli dorazit.
7:17'
Kazaň rychle otočila hru a Kagarlickij zblízka minul po prudké přihrávce z rohu kluziště.
6:44'
Hosté ujeli ve třech na dva, Tomáš Jurčo nastřeloval zprava puk bekhendem, ale jeho spoluhráči byli dobře pokryti.
5:45'
Kagarlickij dostal puk zpoza brány od Lindholma a mířil z úhlu pod víko, kam dosáhla Ortiova lapačka. Pokračovat se bude po komerční přestávce.
3:33'
Další série střídání proběhla bez šancí. Modrobílí zakládají akci zpoza vlastní brány a do stejného místa vracejí domácí puk na zakázané uvolnění.
1:01'
Za Kazaň odpovídal Voronkov, který střelou přes obránce poprvé prověřil Ortia.
0:17'
Hosté začali pořádně zostra. Krátce po zahajovacím buly pálil golfákem Frattin, brankář Biljalov vyrazil rozklekem a poté pokryl i Veyovu dorážku zblízka.
0:01'
Kazaň bude hrát v zelených dresech, hosté z Nur-Sultanu v bílomodrých.

Ak Bars Kazaň: Biljalov (Valiullin) – Chenkel, Kampfer, Žuravljov, Judin, Rukavišnikov, Adamčuk, Ljamkin – Voronkov, Galimov, Dyňak – Weal, Petrov, Tarasov – Kagarlickij, Lindholm, Paňukov – Gluchov, Safonov, Lukojanov – A. Kvartalnov.
Trenér: D. Kvartalnov.

Barys Nur-Sultan: Ortio (Šutov) – Morrow, Dietz, Šalapov, Alsing, Savčenko, Orechov, Danijar – Frattin, Vey, Jurčo – N. Michajlis, Valk, Lilja – Kunyk, Starčenko, Savickij – Šestakov, Gurkov, Sagadějev.
Trenér: J. Michajlis.

Rozhodčí: Odinš, Oskirko – Ponamarenko, Šeljanin.

Tomáš Jurčo (NUR) 7 / 2+3
Vzájemné zápasy
V soubojích klubů se sněžným levhartem ve znaku jsou mnohem úspěšnější hokejisté Kazaně. V posledních deseti duelech proti Barysu vždy bodovali, osmkrát z toho naplno (7-1-2-0). V prvním utkání letošního ročníku vyhrál Ak Bars v metropoli Kazachstánu 6:3.
Barys Nur-Sultan
Hokejisté z Kazachstánu zažívají jednu z nejhorších sezón a nacházejí se tři body pod čarou postupu do play-off. Jen čtyři kluby v lize inkasovaly více branek. V sobotu ovšem naděje Barysu oživila výhra 4:2 v Nižněkamsku, která byla po dvou domácích porážkách velice zapotřebí a byla o to cennější, že Barys ještě v poslední minutě druhé třetiny prohrával 0:2. K obratu přispěl svým druhým gólem v KHL slovenský útočník Jurčo, posila z Las Vegas.

Kanadské bodování:
Nikita Michajlis 15+21
Curtis Valk 11+22
Darren Dietz 9+12
Ak Bars Kazaň
V Balašiše, kde má svůj azyl během stavby nového zimního stadiónu Avangard Omsk, ukončil Ak Bars v pátek třízápasové čekání na výhru v základní hrací době, když dlouho bezbrankový zápas zlomily góly Galimova, Kampfera a Gluchova a domácí stačili jen korigovat na konečných 1:3.
Kazaňští mají nahráno a široko daleko osamoceni drží třetí příčku ve Východní konferenci, přestože mají až osmý nejproduktivnější útok.