MS do 20 let -  ONLINE PŘENOS -  Slovensko : Finsko - 2. ledna 2024   12:00

Slovensko
Slovensko
19:59' Sýkora (Mešár) • 47:09' Dvorský (Pekarčík) • 59:16' Mešár (Štrbák, Dvorský)
3:4
(1:0, 0:1, 2:2 - 0:1)
Finsko
Finsko
22:36' Männistö   • 40:36' Hämeenaho  (Lassila, Naukkarinen) • 58:26' Kaskimäki  (Helenius) • 60:24' Lassila  (Salin, Nyman)
Slovensko
Eriksson (SWE), Pearce – Faucher, Heffner (CAN)
Frölundaborgs isstadion, Göteborg (SWE)
2480 diváků
Finsko

Finové po velmi špatném rozjezdu turnaje zabojují o medaile, přestože z pěti utkání na turnaji vyhráli v základní hrací době jen nad slabým Lotyšskem.
V dnešním zápase se ve vedení vystřídaly oba celky, Slovensko poslal do vedení dvě desetiny vteřiny před první sirénou z dorážky po buly kapitán Sýkora, ale hned v úvodu druhé třetiny srovnal po hrubce obrany Männistö.
Slováci nezachytli nástup do druhé třetiny a za 36 vteřin je potrestal Hämeenaho. Díky Dvorskému bylo opět vyrovnáno a dokonce na trefu Kaskimäkiho z předposlední minuty po další laciné ztrátě puku za vlastní bránou dokázal odpovědět v power-play bombou z kruhu Mešár. Jenže Finové opět udeřili hned při prvním střídání po přestávce a o jejich postupu rozhodl krásnou samostatnou akcí Lassila.

Střely na bránu 30:28 (13:15, 5:4, 12:8 – 0:1)
Vyloučení 1:2, bez využití.
60:24'
Finsko právě vstřelilo branku!
Zápas nechtěl zbytečně protahovat JERE LASSILA a zhasnul slovenské medailové naděje. Kotouč převzal ve vlastním obranném pásmu, prokličkoval se celou slovenskou sestavou a blafákem po ledě do forhendu zakončil dříve, než stačil Gajan betonem docvaknout tyčku. Asistence: Otto Salin a Jani Nyman.
60:01'
Slovenští junioři prokázali obrovskou vůli a bojovnost a dvakrát dotáhli náskok Finů, kterým předtím namazali na dva góly. Po Mešárově trefě 44 vteřin před koncem při hře bez brankáře míří první čtvrtfinálový zápas do desetiminutového prodloužení.

Střely na bránu 30:27 (13:15, 5:4, 12:8)
60:00'
59:16'
Slovensko právě vstřelilo branku!
Po skvěle maskované Štrbákově přihrávce vyrovnává zápěstím do šibenice z levého kruhu v power-play FILIP MEŠÁR a velké hokejové drama ještě nekončí! Asistence: Maxim Štrbák a Dalibor Dvorský.
58:58'
Uběhlo znovu jen sedm vteřin a historie se opakuje.
58:51'
Janne Naukkarinen přes celé hřiště netrefil prázdnou bránu a píská se zakázané uvolnění.
58:44'
Slovensko získalo útočné pásmo, Ivan Feneš odvolává Gajana na střídačku a posílá na led šestého bruslaře.
58:26'
Druhá ztráta kotouče za vlastní bránou bude dost možná naše východní bratry stát naději na medaili. Štrbáka obral o kotouč důrazný Helenius a po jeho přihrávce zpoza brány propálil Gajana golfákem z levého kruhu na vzdálenější tyč ALEKSANTERI KASKIMÄKI. Asistence: Konsta Helenius.
58:09'
Nastává koncovka vyrovnaného a napínavého zápasu, je jasné, že dnes vyhraje šťastnější mužstvo. Slováci vyhráli buly ve vlastním pásmu a okamžitě otáčejí hru.
57:00'
Dnešní utkání sleduje 2480 diváků.
56:16'
Slováci obsadili útočné pásmo a točí soupeřům hlavy.
54:45'
Po Kaskimäkiho střele si Gajan poradil i s dorážkou a nadešel čas na asi pětadvacátou reklamní přestávku...
53:08'
Na Repčíkovu střelu Kokko dobře viděl a po zákroku lapačkou přerušuje hru.
52:01'
Helenius zavezl kotouč do útočného pásma a přihrál pod sebe Hämeenahovi, jehož tvrdou ránu skvěle tečoval ze vzduchu Nyman, jenže na Gajana nevyzrál.
51:04'
Kärki našel ve volném prostoru Koskipirttiho, který z mezikruží střílel jen do brankáře. Následuje další z dlouhé řady reklamních přerušení.
49:54'
V pokračujícím tlaku Finů pálil jen do obětavě padajícího obránce Štrbáka příklepem z levého kruhu Hämeenaho.
49:47'
Slovensko je v plném počtu.
48:59'
V oslabení pronikl za bránu Honzek a ušetřil Slovákům řadu cenných vteřin.
48:31'
Halttunen vyprášil tvrdou ranou z levé kruhy Gajanovy betony.
47:47'
Vyloučení v mužstvu Slovenska:
Roman Kukumberg – 2 min., podrážení.
47:09'
Slováci nepustili soupeře z pásma, Finové nestíhali a za bránou se prosadil Pekarčík. Po jeho chytré přihrávce překonává Kokka nadvakrát zblízka DALIBOR DVORSKÝ. Asistence: Juraj Pekarčík.
46:35'
Dvorský zavezl kotouč podél mantinelu do útočného pásma, za bránou ztratil rovnováhu, ale dokázal ho posunout zpět na modrou Radivojevičovi, který pálí do betonu finského gólmana.
45:25'
Obrovskou šanci samostatně najíždějícímu Hämeenahovi zneškodnil Gajan, proti jeho bekhendovému blafáku vrhl svůj pravý beton včas k tyči.
43:34'
Finsko je v plném počtu.
43:20'
Střelu od modré se snažil z otočky dorážet Honzek, ale skulinku v Kokkově postoji zblízka neobjevil.
42:08'
Slováci okamžitě zamkli soupeře, který nedokázal vyhodit kotouč z obranného pásma. Nápor prozatím končí Petrovského střelou z pravého kruhu do Kokkovy lapačky.
41:34'
Vyloučení v mužstvu Finska:
Emil Pieniniemi – 2 min., vysoká hůl.
40:36'
Finové byli důraznější za slovenskou bránou, Lassila nahodil získaný kotouč bekhendem od zadního mantinelu a LENNI HÄMEENAHO blafákem po ledě snadno překonává špatně postaveného Gajana. Asistence: Jere Lassila a Janne Naukkarinen.
40:01'
Prostřední část byla mnohem opatrnější, střeleckých pokusů bylo třikrát méně. Finové po hrubce ve slovenské rozehrávce brzy vyrovnali a nerozhodný pokus platí i po 40 minutách.

Střely na bránu 18:19 (13:15, 5:4)
Vyloučení 0:1
40:00'
39:59'
Kulonummiho přihrávka napříč brankovištěm se odráží od Pulkkinenovy brusle pod Gajana, poté se strhla na ledě mela a menší šarvátka. Sedm desetin vteřiny ovšem Finům stačit určitě na střelu nebude, Slováci měli na stejném místě ve 20. minutě o vteřinu a desetinu více času.
39:35'
Kaskimäkiho střela švihem od modré prošla změtí těl, Gajan na ni neviděl a zasáhl v poslední chvíli reflexivně levým betonem.
39:06'
Kokko v rozkleku vyráží ránu od modré a lapačkou pak přicvakl odražený kotouč na ledě před dorážejícím Honzekem.
38:46'
Slováci ujížděli ve třech na dva, Mešárovi však prošla zpětná přihrávka za brusle.
37:59'
Halttunen se zbavil obránce a zpoza brány si obloukem nabruslil do zakončení, pokusem k tyči však nepřekonal Gajana, který si zapisuje teprve druhý zákrok v této třetině po 15 zákrocích z úvodní části.
37:36'
Na ledě leží slovenský obránce Nátny, kterého nešikovně a bolestivě zasáhl holí do obličeje jeden ze spoluhráčů. Diváci si mezitím užívají dalších reklam.
37:01'
Zakázané uvolnění Slovenska.
35:28'
Štrbákova střela od modré čáry prošla Kokkovi nad ramenem a brnkla o břevno finské brány!
34:40'
Dlouho se bojovalo o kotouč za finskou bránou, celek Suomi nakonec vysvobodil jen zakázaným uvolněním Salin.
32:52'
Männistö přihrával vysokou holí, pokračovat se bude až po další reklamní pauze.
31:58'
Petrovský zprava našel volného Mešára, který si ještě vyměnil kotouč s Radivojevičem a poté pálil příklepem jen do chráničů finského obránce.
31:06'
Finové se dostali do přečíslení 3 na 2, Naukkarinenův pokus však neprošel.
29:45'
Pulkkinen nezachytil vyhozený kotouč a jeho mužstvu je pískáno zakázané uvolnění.
27:50'
Mešárovu tvrdou střelu vyráží přesouvající se Kokko, k dorážce se už nedostal Petrovský.
27:11'
Halttunen zlomil při střele příklepem hokejku.
26:18'
25:46'
Finsko hraje v plném počtu.
25:24'
Až v závěru přesilovky zavezl kotouč do útočného pásma Mešár a předal ho mezi kruhy Petrovskému, jehož střelu vyráží Kokko.
25:00'
Slovákům se zatím nedaří ani dostat přes modrou čáru, zatím nepotvrzují, že mají nejlepší přesilovou hru na turnaji.
23:46'
Jesse Pulkkinen – 2 min., vysoká hůl.
22:36'
Předešlá unavená řada jen vyhodila kotouč bekhendem od červené čáry a odjela střídat. Na led skočil TOMMI MÄNNISTÖ, dostal od Pišoji pěkně namazáno podél mantinelu a svůj výpad po krátké kličce kolem položené hole korunoval švihem nízko nad ledem. Bez asistence.
20:32'
Finové rychle obsadili útočné pásmo, Naukkarinenův pokus bekhendem vyráží Gajan směrem k rohu kluziště.
20:01'
Gól do šatny posílá slovenské hokejisty nečekaně v závěru první třetiny vyrovnaného zápasu do vedení a dává tomuto čtvrtfinále zajímavou zápletku. Za celou třetinu zatím nemuseli rozhodčí vylučovat, největší šanci Finů v podobě Nymanova nájezdu zneškodnil spolehlivý Gajan.

Střely na bránu 13:15
Vyloučení 0:0
20:00'
19:59'
Je to neuvěřitelné, ale Slováci za necelé dvě vteřiny ještě stihli udeřit gólem do šatny. Okamžitě po buly pálil Mešár a v pádu dorazil kotouč za Kokkova záda ADAM SÝKORA. Rozhodčí dlouze prohlíželi na záznamu časomíru a podle něj překročil kotouč brankovou čáru dvě desetiny vteřiny před sirénou. Asistence: Filip Mešár.
19:58'
Sýkora zavezl kotouč do brankoviště, rozhodčí ještě po valné hromadě před bránou přerušují hru a Slováci mají čas jednou vystřelit po buly.
19:38'
Radivojevič od modré čáry střílí švihem do Kokkovy výstroje.
18:57'
Slováci vyhráli vhazování v obranném pásmu, ovšem po Kmecově zakázaném uvolnění se bude po šesti vteřinách opakovat.
17:23'
Obloukem si naváděl kotouč před bránu Hämeenaho, tam si ho přehodil na forhend, z bezprostřední blízkosti trefuje jen beton klečícího Gajana.
16:31'
Moškova bomba bez přípravy se odráží o zadní hrazení pod lapačku brankáře Kokka a máme tu po vzoru NHL skoro při každém přerušení další sadu reklam.
15:48'
Nepokrytý Peter Repčík si položil Kokka, blafák po ledě však nedokázal v časové tísni usměrnit mezi tyče.
14:45'
Dvorského překvapivá zadovka prošla až k Mišiakovi do druhé vlny, ale Finové stačili jeho hůl zablokovat.
13:57'
Kokko vyráží rozklekem Mešárovu ránu golfákem z vrcholu kruhu.
12:39'
Adam Gajan zalehl kotouč po Kärkkiho nahození a následuje reklamní přestávka.
12:08'
První vyloženou šanci si vypracoval Jani Nyman, který vystihl Žabkovu rozehrávku a řítil se do samostatného nájezdu, jenže bekhendový blafák dokázal roztažený Gajan hranou lapačky jemně tečovat nad břevno.
11:15'
Lassila uvolnil pěknou zadovkou Heleniuse, který se ale k zakončení nedostal.
10:35'
Slovenští hokejisté si vypomohli zakázaným uvolněním.
9:53'
Před dotírajícím Halttunenem raději podržel nahozený kotouč v lapačce Gajan.
8:49'
Slováci vyhráli vhazování a Mešár se z levé strany dostal s kotoučem až před bránu, mířil do bližšího horního rohu brány a k úspěchu mu chyběly centimetry.
8:27'
Nahození puku směrem ke slovenské bráně v podání finského obránce skončilo na zakázaném uvolnění, hra se tak stěhuje zpět před bránu Kokka.
7:42'
Gajan dobře zareagoval vyrážečkou na přihrávku zpoza brány, nepustil tak puk do nebezpečeného prostoru.
6:50'
Finové se minutu drželi v útočném pásmu, Slováci soupeře rychle dostupovali, díky čemuž nakonec dostali kotouč z vlastního pásma.
6:02'
Helenius si po přechodu přes modrou čáru nabruslil od mantinelu směrem na střed kluziště, vyslal puk na bránu mezi nohama obránce, Gajan byl připravený jak na jeho pokus, tak následnou dorážku.
4:59'
Po nahození od modré čáry dobře pracoval v předbrankovmé prostoru Sýkora, který ještě tečoval puk, brankář Kokko puk vyrazil za bránu.
3:37'
Obránce Radivojevič se snažil rychle otočit hru, jeho pas na Mešára byl však nepřesný a čároví rozhodčí odpískali zakázané uvolnění.
3:09'
Kaskimäki předvedl individuální akci při které se dostal až k zakončení, Gajana ale nepřekvapil.
2:45'
Slovensku se zatím nedaří udržet se delší dobu v útočné třetině, na puku jsou více Finové.
1:51'
Nepřesná rozehrávka od finského obránce končí zakázaným uvolněním, Slováci se tak podruhé v zápase podívají do útočného pásma.
1:05'
První úspěšné zákroky mají za sebou brankáři na obou stranách, gólman Kokko přerušil hru po střele Dvorského z levé strany.
0:22'
Úvodní vhazování vyhrálo Finsko, útočné snažení však k první střela na branku nevedlo.
0:00'

Slovensko: Gajan – Štrbák, Nátny, Kmec, Žabka, Radivojevič, Pišoja, Moško – Mešár, Petrovský, Sýkora – Mišiak, Dvorský, Pekarčík – Žlnka, Repčík, Honzek – Císar, Dej, Kukumberg – Suchý.
Trenér: Feneš

Finsko: Kokko – Kulonummi, Pulkkinen, Salin, Pieniniemi, Kangas, Kärki, Väisänen – Hämeenaho, Lassila, Naukkarinen – Nyman, Helenius, Kaskimäki – Halttunen, Keskinen, Männistö – Hemming, Bau, Koskipirtti – Kumpulainen.
Trenér: Mikkola

Rozhodčí: Eriksson (SWE), Pearce – Faucher, Heffner (CAN).
Slováci postoupili do semifinále mistrovství světa této věkové kategorie jen třikrát v samostatné historii, v letech 1999 a 2015 vybojovali bronz. Loni vypadli ve čtvrtfinále po těsném souboji s Kanadou, stejně tak dopadlo po předchozím stříbru a bronzu Finsko, které nestačilo o gól na Švédy.
Hráči Finska zatím zůstávají na turnaji za očekáváním, ovšem herně se postupně zvedají. Po porážkách od Kanady a velmi překvapivé od nakonec posledního Německa přišla povinná výhra nad Lotyšskem a především v klíčovém derby se Švédskem 5:4 po samostatných nájezdech. V tomto zápase plném zvratů sice Finům již o nic nešlo, ale pro jejich sebevědomí je vítězství nad hlavním rivalem důležité.
Nejproduktivnějším Finem na turnaji je Kasper Halttunen (3+3).
Hokejisty Slovenska do 20 let čeká po silvestrovském vystřízlivění z předchozích úspěšných výsledků klíčový zápas turnaje. Po vítězstvích nad Českem, Švýcarskem a Norskem hráli Slováci vyrovnaný zápas až do sklonku druhé třetiny i s USA, ve 38. minutě snížili na 2:3, pak ale následoval naprostý kolaps a konečný výprask 2:10. Ve skupině B tak obsadili svěřenci Ivana Feneše konečné druhé místo s devíti body.
Servác Petrovský (5+4) se udržel v čele kanadského bodování turnaje, do jeho elitní desítky patří také Filip Mešár (1+6) a Peter Repčík (3+3), Maxim Štrbák (1+5) se dělí o vedení v bodování obránců a brankář Adam Gajan se pyšní třetí nejlepší úspěšností zákroků (93,4%).
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 12:00.