Ode mě je to pro tuto chvíli všechno. Děkuji za pozornost, z Kolína se znovu přihlásíme už za pár okamžiků před zápasem Slovenska proti Itálii. Na počtenou!
Střely na branku: Lotyšsko – 35, Dánsko – 27.
Lotyši nastupovali do třetí třetiny s náskokem jedné branky a už po dvou minutách skórovali. Sprukts a Ri. Bukarts rozebrali obranu soupeře a Indrašis zakončoval přesně pod břevno. Dánské šance na snížení potom neproměnili Aaagaard nebo Jakobsen. Když využili Lotyši sedm minut před koncem dvojnásobnou přesilovku, bylo o jejich vítězství téměř jasno. Indrašis přidal svou druhou branku po nádherné přihrávce Ro. Bukartse.
Nejlepší hráči utkání:

Elvis Merzlikins – LAT (27 úspěšných zákroků)
Frederik Storm – DEN (0+0)
59:57
Střelu na branku vyslal ještě M. Lauridsen, ale Merzlikins si poradil. Lotyši mají z důležitého vítězství obrovskou radost.
59:27
Merzlikins si počíhal na Kristensenovo nahození a vyrazil kotouč k mantinelu. Dánové dohrávají utkání v útočné třetině.
58:53
Střela Girgensonse byla zablokována a Dánové se dostali k puku. Na začátku poslední minuty už ale se zápasem mnoho neudělají.
58:15
Dánové zatím nesáhli ke hře bez brankáře, neměli k tomu ani příležitost. Lotyši brzdí jejich akce ve středním pásmu.
57:43
Ro. Bukarts pronikl do útočné třetiny po levé straně a přihrával Daugavinšovi. Ten ale netrefil puk vůbec dobře.
56:57
Lotyšští fanoušci oslavují první vítězství, jejich mužstvo se po komerční přestávce ještě snaží usadit v útočném pásmu.
56:20
Merzliniks polapil pokus M. Lauridsena a pomalu může začít přemýšlet o vychytané nule. Stal by se prvním gólmanem letošního MS s čistým kontem.
55:38
Dánové jsou v plném počtu, v závěru dlouhého oslabení ještě ustáli střelu Ro. Bukartse zleva. Dahm kotouč vyrazil.
Utkání Lotyšska s Dánskem sleduje 13 453 diváků.
54:59
O. Lauridsen trefil při vyhození spoluhráče Storma a Indrašis se dostal k odraženému puku. Útok na hattrick mu znemožnil svým zákrokem Dahm.
54:23
Dánům se povedlo vyhodit a za minutu a pár sekund se Regin vrátí na led. Indrašis efektně sklepl puk na Spruktse.
53:54
Džerinš a Kulda si neporozuměli u modré čáry a přišli o obranné pásmo. Lotyši teď ale nemusejí nikam pospíchat.
53:31
Lotyši ještě dohrávají klasickou přesilovku, ránu Kuldy ale Christensen srazil do ochranné sítě. Většina fanoušků je se stavem spokojená a rozjíždí další mexickou vlnu.
52:40
Lotyšsko právě vstřelilo branku!
Lotyšsko proměňuje dvojnásobnou přesilovku a vede ve třetí části už o tři góly! Balinskis přihrál Ro. Bukartsovi, který přihrávkou křížem našel před prázdnou branku MIKSE INDRAŠISE. Útočník rižského Dinama se z první trefil přesně – 3:0! Asistence: Roberts Bukarts, Uvis Balinskis.
52:25
Džerinšovo nahození zprava nenašlo nikoho z Lotyšů. Ti ale sebrali odražený puk a pokračují v tlaku.
51:46
Lotyši hned po vhazování vytvořili tlak na Dahmovu branku, ale dánský gólman náporu odolal a nepustil kotouč za čáru.
51:32
Dvojnásobná přesilovka Lotyšů bude trvat minutu a čtrnáct sekund. Potrestán dokonce čtyřmi minutami za vysokou hůl v obličeji Girgensonse byl Peter Regin (DEN).
51:28
Lotyši budou hrát v pěti proti třem, ale zdvižené pravice rozhodčího si všimli pozdě. Nyní už odevzdávají puk soupeři.
50:45
Mads Christensen (DEN) dostal kotouč do útočné třetiny, kde však fauloval Galvinše. Dánský obránce odjíždí na trestnou lavici na dvě minuty za podražení.
50:25
Lotyšští hokejisté se nyní skutečně po výjezdu do středního pásma spokojí s nahozením. Jedno takové sbírá Christensen.
49:55
Lotyši se zdá se více zatáhli a soustředí se na defenzivu. Dánové už si vypracovali gólové příležitosti, ale na gól stále čekají.
48:49
Ehlers vybojoval puk pro J. Jensena, který nabil M. Lauridsenovi. Obětaví Lotyši znovu nepustili střelu na Merzlikinse.
48:15
Teď bylo kolem lotyšské branky pořádně horko. Po několika odrazech se puk dostal k Jakobsenovi, který jen o chlup minul pravou tyčku.
47:47
Daugavinš byl zastaven čistě a Dánové přešli do protiútoku. Aaagaardovu střelu zprava srazil Balinskis do ochranné sítě.
46:54
Fanoušci si čekání během přestávky zkrátili mexickou vlnou, která stále obíhá tribunami. To už Kulda rozehrává spolu se Sotnieksem.
46:47
Sražená přihrávka Christensena se dostala k Aaagaardovi, a ten střílel z nebezpečné pozice před brankou! Merzlikins udržel puk ve výstroji, komerční pauza.
45:59
M. Lauridsen uklidnil hru za Dahmem a čeká na dostřídání svých spoluhráčů. Fanoušci Lotyšska bez přestávky podporují.
45:23
Dánové jsou v plném počtu, během oslabení neměli žádné problémy a stále mohou pomýšlet na body. Musejí ale přidat.
44:52
Střelu Ro. Bukartse z levého křídla vytěsnil Dahm, Galvinšovo nahození prosvištělo těsně vedle.
44:09
Lotyši zatím v přesilovce bojují s přesností přihrávek. Nyní už dostali kotouč do útočného pásma, teď ještě získat kontrolu.
43:38
Daugavinš vyhnal hodně nepřesnou přihrávkou Lotyše z útočného pásma. Galvinš na puk nedosáhl a z branky musel vyrazit Merzlikins.
43:16
Merzlikins vyjel z branky rozehrát a Nikolaj Ehlers (DEN) mu srazil masku. Dánský útočník je vyloučen na dvě minuty za sekání, ještě před odjezdem na trestnou lavici se jel brankáři omluvit.
42:48
Galvinšova střela od modré čáry se stala kořistí pro Dahma, dánští obránci poté složili na led dorážejícího Bičevskise.
42:23
Kenins zablokoval Hardtovu přihrávku a lotyšští fanoušci nad střídačkou získali cenný suvenýr. Vhazuje se před Merzlikinsem.
41:48
Lotyšští útočníci rozebrali obranu soupeře a navyšují vedení! Po kombinaci Spruktse a Ri. Bukartse se puk dostal před branku na volného MIKSE INDRAŠISE, a ten jej zametl pod horní tyčku – 2:0! Asistence: Rihards Bukarts, Janis Sprukts.
41:34
Galvinš se ve středním pásmu vyhnul přijíždějícímu Kristensenovi a případnému hitu. Lotyši jdou do útoku.
40:57
Džerinš se protáhl po levé straně, ale zakončení k individuální akci nepřidal. Dánský protiútok táhne Storm.
40:32
Třetí část odstartovala, Dánové získali puk po vhazování a pozvolna rozehrávají. Oba Jensenové si vyměnili kotouč.
40:01
V první třetině byli Lotyši spíše pod tlakem, ale druhou část zahájili gólově. Po nabídce od Kuldy se před brankou nadvakrát prosadil Meija. Také v dalších minutách jsme v Kolíně sledovali příležitosti Lotyšů, v té největší nadzvedl Ehlers v poslední chvíli hůl zakončujícímu Keninsovi.

Právě Ehlers měl o něco později největší šanci Dánů, ve vyložené pozici však nechal vyniknout brankáře Merzlikinse. Ani za další dvě minuty si útočník Winnipegu na lotyšského brankáře po samostatném úniku ze strany nepřišel. Dánové zvládli oslabení, ve kterém střílel těsně vedle Ro. Bukarts, a do třetí části půjdou s těsnou ztrátou.
Střely na branku: Lotyšsko – 21, Dánsko – 24.
Další třetina začne přibližně v 13:39.
40:00
39:54
Brugersova střela z levé strany Dahma nepřekvapila, Dánové pak rozehráli jen na zakázané uvolnění.
39:21
Dánové jsou v plném počtu a oslabení přečkali bez újmy. Rozběhla se poslední minuta druhé třetiny.
38:24
Girgensons byl před Dahmem velmi nepříjemný a důrazně dorážel. J. Jensen už si s ním ale sjednal pořádek a Green vyhodil.
37:41
Po ose Galvinš a Daugavinš se puk dostal nalevo k Ro. Bukartsovi, který střílel z první. Dahm by se přesunout zřejmě nestihl, ale střela mířila těsně vedle!
37:12
Julian Jakobsen (DEN) odjíždí na dvě minuty na trestnou lavici za podražení. Lotyši si poprvé v zápase vyzkoušejí hru v početní výhodě.
36:37
Indrašis prodlužoval nabídku ze středního pásma na rozjetého Spruktse. Před ním odehrál puk pozorný Dahm.
36:13
Galvinšovo nahození od modré čáry bylo ještě tečováno, ale Dahm dokázal i tak zakročit. Dánský gólman drží naděje svého mužstva.
35:47
M. Lauridsen poslal puk po mantinelu do středního pásma, ale Lotyši byli za chvíli zpátky. Dahm vyrazil střelu Ro. Bukartse.
35:05
Dahm vytěsnil slabý pokus Meiji ze strany a založil akci, na jejímž konci byla střela Lassena. Merzlikins ji vyrazil do ochranné sítě, pokračovat se bude po komerční přestávce.
34:26
Blugers si našel na levém kruhu odražený puk a švihem jej napálil těsně vedle. Teď zase útočí Dánové, je to nahoru a dolů.
33:55
Lotyši zklidnili hru vzadu, Girgensons ještě od vlastní modré čáry přihrával dozadu. Dánové rychle střídají.
33:13
Nyní sledujeme v Kolíně parádní hokej takřka bez přerušování. Dahm vytěsnil střelu Sotniekse, na druhé straně jel zleva sám Ehlers. Mezeru mezi betony Merzlikinse ale nenašel!
32:45
Dánové špatně rozehráli a nyní jsou pod velkým tlakem. Džerinšovu střelu dorážel Ro. Bukarts, ale vylámal si zuby na Dahmovi.
31:45
Promyšlený lob Lotyšů propadl až ke Girgensonsovi, který měl chvíli pocit, že pojede sám na branku. Dahm byl však u puku dříve.
31:02
Regin přihrál na levé křídlo úplně volnému Ehlersovi, který však z bezprostřední blízkosti netrefil odkrytou branku. Brankář Merzlikins si nejspíš na kotouč sáhl a vytěsnil gólovou střelu.
30:42
Lotyši ale dánského útočníka před branku nepustili. Ehlersovu přihrávku pak odklidil do bezpečí Kenins.
30:08
Bau Hansen přečetl přihrávku Ri. Bukartse a vydal se do individuálního průniku po pravé straně.
29:15
Střelu O. Lauridsena z vrcholu kruhu zablokoval Freibergs. Dánové ale pokračují v útočném pásmu a prahnou po vyrovnání.
28:20
Džerinš vměstnal svou střelou mezi nohy bránícího hráče a Dahm musel kotouč nadvakrát vyrážet.
27:44
Dánové udělali chybu v rozehrávce a Lotyši jeli tři na jednoho. Girgensons přihrával před odkrytou klec Keninsovi, kterému však na poslední chvíli přizvedl hůl Ehlers a zabránil jistému gólu.
27:09
Střela Skvorcovse od mantinelu nemohla Merzlikinse zaskočit. Gólman Lugana přerušil hru, pokračovat se bude po komerční pauze.
26:48
Dlouhá a přesná přihrávka Kuldy nalezla na útočné modré čáře Girgensonse, který si ale nezpracoval puk dobře a byl vytlačen ze střelecké pozice.
26:08
Poulsenovo nahození prošlo až do středního pásma. Lotyši zaútočili ve třech, ke střele to ale nevedlo.
24:55
Lotyšský nápor po vstřelené brance přeci jen trochu polevil. Bruggisser sebral odražený kotouč a v klidu rozehrává.
24:29
Storm nahodil puk z pravé strany před branku a jeden z Lotyšů jej tečoval mimo. Brankář Merzlikins si musel oddechnout.
23:59
Girgensonsovu střelu vyrazil Dahm k mantinelu, později si poradil s pokusem Sotniekse od modré čáry. Dánové jsou po inkasované brance pod palbou.
23:08
Lotyšsko se na začátku druhé třetiny ujímá vedení! Kulda poslal puk z pravé strany mezi kruhy, odkud střílel GINTS MEIJA. Puk prošel přes bránícího M. Lauridsena a Meija jej nadvakrát procpal za Dahma – 1:0! Asistence: Arturs Kulda.
22:45
J. Jensen podržel puk za Dahmovou brankou a dlouho otálel s rozehrávkou. Nakonec si vybral útok po pravé straně.
21:58
Lassen ve středním pásmu namazal přímo na hůl lotyšskému hráči, po několika odrazech se však puk k Dánovi vrátil.
21:16
Ri. Bukarts přihrál v rychlé akci na střed Daugavinšovi, který ještě hledal Džerinše. Útočník Hradce Králové už si kotouč nezpracoval.
20:46
Džerinšova rána z prvního doteku od modré čáry letěla mimo branku. Dahm o tom dobře věděl, a proto se ani nesnažil zakročit.
20:23
Girgensons se stihl vrátit za modrou čáru, a tak mohl Kenins pokračovat v útoku. Proti přesile se ale neprosadil.
20:01
První část je u konce, gól ale velice slušně zaplněná LANXESS arena neviděla. Dánové nevyužili první přesilovku po vyloučení Cibulskise a ve dvanácté minutě mohl otevřít skóre Ri. Bukarts. Mladší z bratrské dvojice ale střílel po vyčerpávajícím úniku jen do Dahma.

Mnohem více práce měl na druhé straně gólman Merzlikins, ale všem náporům odolal a zvládl vyrazit také nepříjemnou střelu M. Lauridsena při další dánské přesilovce. Mužstvo z Jutského poloostrova zatím nedokázalo zhodnotit střeleckou převahu.
Střely na branku: Lotyšsko – 7, Dánsko – 18.
Další třetina začne přibližně ve 13:04.
20:00
19:57
J. Jensen se ještě naposled v první periodě vydal na zteč a připravil střeleckou pozici pro Christensena. Jeho střelu zablokoval jeden z Lotyšů.
19:09
Indašis začal poslední minutu první třetiny nepřesným založením útoku, ale z protiútoku se neprosadili ani Dánové.
18:10
O. Lauridsen si u mantinelu posvítil na Cibulskise a tvrdým hitem ho poslal proti prknům. Lotyšský bek se otřepal a pokračuje ve hře.
17:44
Ro. Bukarts ukončil tuto pasáž hry nahozením od mantinelu. Dahm neměl potíže, ale musel přerušit, a tak zůstávají Lotyši v pásmu.
17:35
Džerinš a Sotnieks se před brankou snažili o dorážku, ale ani jeden z nich skákavý puk na Dahma neposlal. Hraje se v rohu kluziště.
16:54
Hardt si před brankou zpracoval střílenou přihrávku, z úhlu ovšem na Merzlikinse nevyzrál. Lotyšský brankář se roztáhl na ledě a zasáhl betonem.
16:33
Také na druhé straně se bude vhazovat po doteku ochranné sítě. Freibergs srazil pokus od Poulsena.
16:17
Lotyšsko je v plném počtu a Cibulskis se rovnou z trestné lavice vydal do útoku. Obránce Dánů srazil střelu do ochranné sítě.
16:10
Proti další střele M. Lauridsena musel předvést Merzlikins gymnastický rozštěp, ale i tak dokázal lapačkou kotouč vytěsnit!
15:56
Po pasu od Greena střílel od modré čáry M. Lauridsen. Merzlikins toho moc neviděl, ale nahozený puk z něj nevypadl.
15:21
Kristensen si před brankou zpracoval nahození od spoluhráče a nabíjel ke střele Reginovi. Ten ale kotouč ze vzduchu v dobré pozici netrefil.
14:57
Dánové mají v první třetině velkou střeleckou převahu a hrají druhou přesilovku. Lotyši dokázali hned na začátku vyhodit.
14:08
Po komerční přestávce začne dánská přesilovka. Mads Christensen (DEN) byl vyloučen na dvě minuty za hrubost, ale Oskars Cibulskis (LAT) dostal také kvůli hrubosti dvojnásobný trest.
14:08
14:08
Dánové byli při snaze dorážet střelu od modré čáry až příliš důrazní. Lotyši se zvládli ubránit, Merzlikins udržel puk před čarou a po potyčce se bude vylučovat.
13:34
Ehlers si nejprve rozmyslel přechod modré čáry a pak spolu s Jakobsenem připravil dobrou střeleckou pozici pro Christensena. Ten ale mířil vedle.
12:43
Dlouho tam ale nevydrželi a zlínský útočník Ro. Bukarts se vydal do protiútoku. Vypálil prudce přes bránícího N. Jensena, branku však přestřelil.
12:06
Russell jenom prodloužil nahození do útočného pásma a odjel střídat. Dánové se přesto zvládli usadit ve třetině.
11:21
Ri. Bukarts pláchl po pravém křídle a M. Lauridsen jeho únik nezachytil. Alespoň mu však znepříjemnil zakončení a brankář Dahm udržel puk pod betonem před brankovou čárou.
10:57
Jakobsenova střela z úhlu Merzlikinse nepřekvapila, ale přidělala mu dost starostí. Nakonec se Lotyši zvládli ubránit.
10:26
Sprukts vybojoval puk pro Ri. Bukartse, ten ale nedokázal z pravé strany vystřelit. Za brankou Dahma potom puk ztratil.
09:59
Ke střele se ale Dánové nedostali a postupem času o puk přišli. Lotyši posouvají hru do neutrální zóny.
09:17
Hardt s Ehlersem ukradli kotouč rozehrávajícím Lotyšům a usadili dánské mužstvo v útočném pásmu.
08:22
Po skončení přesilovky vytvořili Dánové na brankovišti nebezpečný závar a Christensen se pokoušel dorazit vlastní nahození. Dva Lotyši klečící na kolenou ale dostali puk pryč.
08:12
Christensenova nabídka na teč neskončila dánským úspěchem, Merzlikins bez problémů zasáhl levým betonem.
07:36
Mužstvo ve vínových dresech se dokázalo opět osvobodit a poradilo si také s pokusem J. Jensena. Dánové se rychle vracejí.
07:12
J. Jensen našel na pravém křídle volného Regina, který střílel z první. Jeho ránu ale na branku nepustil jeden z Lotyšů.
06:33
Regin manévroval s pukem napravo a poté přihrál křížem Ehlersovi. Jeho střelu Merzlikins vyrazil a Lotyši dokázali vyhodit.
06:15
Ehlers si na pravém křídle vykoledoval faul od Oskarse Cibulskise (LAT). Lotyšský obránce je potrestán dvěma minutami za držení protihráče. Přesilovka Dánska začne po komerční pauze.
05:46
Meija zablokoval střelu N. Jensena, Bau Hansen střílel napodruhé těsně vedle branky. Zatím sledujeme velmi vyrovnané utkání.
05:06
Proti pokusu Indrašise ze strany už ale brankář Grazu učinit opatření. Ukryl puk ve výstroji a nedovolil dorážky.
04:36
Freibergs uvolnil na levém kruhu Balinskise, jenž mířil do horního růžku. Dahm nakonec zasahovat nemusel, střela šla mimo branku.
03:56
Jakobsen zavezl puk do útočného pásma, ale pak nedokázal přihrát přesně. Lotyši mohou jít do útoku, což tribuny kvitují.
03:16
Dánové jsou střelecky velmi aktivní, jenže Kristensen nastřelil na modré čáře Skvorcovse. Ten mohl jít do brejku, ale nezorientoval se včas.
02:57
Ani střela N. Jensena nenadělala lotyšském gólmanovi výraznější potíže. Merzlikins udržel ránu a přerušil hru.
02:25
Dánové se usadili v útočné třetině a Aagaardovu střelu tečoval Poulsen. Merzlikins neměl výraznější problém a zasáhl betonem.
01:54
Druhý z bratří Bukartsů, působící v zámoří, vyslal do akce Indrašise, který se probil přes dánského obránce, ale v rohu o kotouč přišel.
01:23
Ro. Bukarts pronikl po pravé straně a z vrcholu kruhu vyslal svižnou střelu. Dahm byl připraven a nadvakrát pokryl skákavý puk.
00:40
Jediný zástupce z NHL v lotyšském týmu neprošel po levém křídle do pásma. Dánové v pohodě posunuli puk do střední třetiny.
00:21
Utkání bylo zahájeno a Regin na prvním vhazování přetlačil Girgensonse. Lotyši se první útočné akci Dánů ubránili.
00:01
Utkání za okamžik začne. Na tribunách budou mít převahu Lotyši. Hokejisté z Pobaltí nastoupili ve vínových dresech, Dánové budou hrát v červeno-bílé kombinaci.

Lotyšsko: Merzlikins (Punnenovs) – Sotnieks, A. Kulda (A), Cibulskis, Galvinš, Freibergs, Balinškis, Jaks – Skvorcovs, Girgensons, Kenins – Daugavinš (C), Džerinš, Ro. Bukarts – Indrašis, Sprukts (A), Ri. Bukarts – Meija, Blugers, Bičevskis. Trenér: Robert Hartley.

Dánsko: Dahm (Sørensen) – N. Jensen, J. Jensen, Lauridsen, Kristensen, Lassen, O. Lauridsen, Bruggisser – Ehlers, Regin (A), Hardt – Storm, Jakobsen, Christensen – Russell, Green (C), Madsen (A) – Bau Hansen, Aagaard, Poulsen. Trenér: Jan Karlsson.

Rozhodčí: Linus Ohlund (SWE), Daniel Stricker (SUI) – Roman Kaderli (SUI), Libor Suchánek (CZE).
VZÁJEMNÁ UTKÁNÍ

Lotyšsko a Dánsko se za poslední dobu potkaly celkem na třech světových šampionátech, a to v letech 2011, 2012 a 2016. V Bratislavě sice Dánové v základní skupině zvítězili 3:2 po samostatných nájezdech, ale tento výsledek stačil k postupu Lotyšům. Jejich soupeř poté musel bojovat o záchranu.

O rok později na divácky nevydařeném MS ve Švédsku se opět obě mužstva potkala v základní skupině, ale ani jednomu se nepovedlo postoupit do čtvrtfinále. Dánové tehdy v nic neřešícím zápase porazili lotyšského soupeře 2:0.

Před rokem uspěli Dánové i do třetice, zdolali Lotyše v poměru 3:2 po samostatných nájezdech a připsali si důležité dva body v boji o čtvrtfinále. Neproměněný nájezd největší hvězdy letošního dánského výběru Ehlerse tehdy Skandinávcům nevadil.

PŘÍPRAVNÁ UTKÁNÍ

Na začátku dubna sehráli Lotyši první dvě přípravná utkání proti B-týmu Ruska a dvakrát prohráli 0:5 a 1:2. S Běloruskem už se týmu kanadského trenéra dařilo o něco lépe, nejdříve zvítězil 1:0 a následně prohrál 0:3. Proti Švédům, ještě bez hvězd NHL, Lotyši nejdříve prohráli 1:4, ale ve druhém zápase šokovali výhrou 4:3 na nájezdy. Následoval dvojzápas proti Francii (2:1, 4:6). Konečně proti Německu uspěli Lotyši nejdříve 4:3 v prodloužení, ale v generálce před MS se stejným soupeřem padli 2:3.

Dánský tým začal přípravu v prvním týdnu v dubnu dvěma porážkami 0:2 proti Slovákům. Dánové nevstřelili gól ani v prvním utkání proti Finům (0:3), ale následně reprezentaci Suomi zdolali 3:2 v prodloužení. V souboji se svými tradičními rivaly Nory Dánové nejprve prohráli 0:3, ale o dva dny později porážku stejným skóre vrátili. Generálku obstarala utkání se Švýcary. Nejprve Dánové vyhráli 5:4, ale poslední utkání přes MS ztratili 0:2.

DÁNSKO

Dánové patří kvalitativně do podobné skupiny týmů jako Lotyšsko. Jejich největšími úspěchy jsou stejně jako u Lotyšů postupy do čtvrtfinále – celkem dva v letech 2010 a 2016. Právě před sedmi lety zažili Dánové v Německu skvělý šampionát, během kterého porazili Finy, Američany a Slováky. Před rokem v Moskvě zdolali hokejisté z Jutského poloostrova ve skupině české hokejisty, postoupili mezi nejlepších osm, ale ve čtvrtfinále podlehli Finsku 1:5.

Dánsko bude mistrovství světa pořádat za rok a výrazný výsledek by se tak mužstvu pod vedením trenéra Janneho Karlssona rozhodně hodil. V sestavě Dánů bude útočník Winnipegu Nikolaj Ehlers, další krajánci z NHL jako Boedker nebo Nielsen se však omluvili. Oporami by měli být další útočníci Oliver Lauridsen nebo Peter Regin se zkušenostmi ze zámořské soutěže.

NOMINACE

Brankáři: Simon Nielsen (Herning), Sebastian Dahm (Štýrský Hradec/EBEL), George Sørensen (Almtuna/Švéd.),

obránci: Nicolas B. Jensen, Nicolai Weichel (oba Rungsted), Jesper B. Jensen, Oliver Lauridsen (oba Jokerit Helsinky/KHL), Phillip Bruggisser (Esbjerg), Emil Kristensen (Linköping/Švéd.), Matias Lassen (Mora/Švéd.), Markus Lauridsen (Leksand/Švéd.),

útočníci: Nichlas Hardt, Frederik Storm (oba Malmö/Švéd.), Morten Green (Rungsted), Mathias Bau Hansen (Frederikshavn), Julian Jacobsen (Aalborg), Steffen Klarskov Nielsen (Roedovre), Nikolaj Ehlers (Winnipeg/NHL), Mads Christensen (EHC Mnichov/Něm.), Morten Madsen (Karlskrona/Švéd.), Nicolai Meyer (Tingsryd/Švéd.), Morten Poulsen (Pelicans Lahti/Fin.), Peter Regin (Jokerit Helsinky/KHL), Patrick Russell (Bakersfield/AHL), Mikkel Aaagard (Adirondack/ECHL).

LOTYŠSKO

Lotyši se účastní mistrovství světa elitní kategorie tradičně každým rokem, ale na větší výsledek bojovníci z Pobaltí už dlouhá léta čekají. Minulý rok v Moskvě skončili daleko za branami čtvrtfinále a byli rádi, že přenechali sestupové místo Kazachstánu. Nejlepšími výsledky Lotyšů jsou tři sedmá místa z let 1997, 2004 a 2009. Do čtvrtfinále prošla reprezentace hrdé země ještě v roce 2008.

Lotyši sáhli po nepovedeném šampionátu v loňském roce ke změně na postu trenéra a Leonidse Beresněvse nahradil Kanaďan Robert Hartley. Kouč, který v roce 2001 dovedl Colorado k zisku Stanley Cupu. V kádru lotyšské reprezentace najdeme jediného zástupce z NHL, útočníka Zemguse Girgensonse. Mužstvo je také letos složeno převážně z hráčů Dinama Riga, které doplňují také dva hráči z české extraligy, Andris Džerinš a Roberts Bukarts.

NOMINACE

Brankáři: Janis Kalninš (Dinamo Riga/KHL), Elvis Merzlikins (Lugano/Švýc.), Ivars Punnenovs (Langnau/Švýc.),

obránci: Uvis Janis Balinskis, Oskars Cibulskis, Guntis Galvinš, Ralfs Freibergs (všichni Dinamo Riga/KHL), Kristofers Bindulis (Lake Superior State University/NCAA), Arturs Kulda (Jokerit Helsinky/KHL), Janis Jaks (American International College/NCAA), Kristaps Sotnieks (Togliatti/KHL),

útočníci: Maris Bičevskis, Miks Indrašis, Lauris Darzinš, Gints Meija, Vitalijs Pavlovs, Gunars Skvorcovs (všichni Dinamo Riga/KHL), Rihards Bukarts (Springfield/AHL), Roberts Bukarts (Zlín/ČR), Andris Džerinš (Hradec Králové/ČR), Kaspars Daugavinš (Nižnij Novgorod/KHL), Zemgus Girgensons (Buffalo/NHL), Ronalds Keninš (Curych/Švýc.), Frenks Razgals (HK Riga/MHL), Janis Sprukts (Ritten/Renon/It.).
MISTROVSTVÍ SVĚTA V LEDNÍM HOKEJI 2017

Hokejoví příznivci se dočkali, horečka stoupá, po roce znovu přichází turnaj, který určí mistra světa. Šampionát pořádají po čtyřech letech dvě země, tentokrát poprvé v historii společně Německo a Francie. Skupina A se hraje v Kolíně nad Rýnem, skupina B v Paříži. Čtvrtfinálové duely ještě budou rozděleny mezi obě města, o medaile se pak bude za dva týdny hrát už jen v Německu.

Mistrovský titul obhajují v letošním roce Kanaďané, kteří ovládli dokonce poslední dvě mistrovství v Praze a Ostravě (2015) i v Moskvě (2016). Nyní mají šanci zaútočit na jedinečný zlatý hattrick. Nováčky v elitní skupině jsou Italové a Slovinci. Reprezentace z Apeninského poloostrova se vrátila po třech letech, Slovinci v nejkratší možné době, tedy po dvou letech.

Také v Německu a Francii se hraje již zažitým systémem dvou skupin po osmi mužstvech, ve kterých se střetává každý s každým. Čtyři nejlepší týmy z každé skupiny postoupí do čtvrtfinále a utkají se tradičně do kříže. Kdo skončí ve skupině poslední, automaticky spadne do nižší divize.

Zatímco do Paříže se elitní světový hokej vrátil po dlouhých 66 letech, Kolín nad Rýnem spolupořádal tuto vrcholnou akci dvakrát relativně nedávno, a sice v letech 2001 a 2010. Na obou šampionátech získala česká reprezentace zlato, před sedmi lety právě v LANXESS areně porazila v boji o titul Rusko. MS se v Kolíně nad Rýnem hrálo ještě v roce 1955.
Sportu zdar a hokeji zvlášť! Z Kolína nad Rýnem vám přeji krásné sobotní odpoledne a vítám vás při sledování textového online přenosu z utkání Mistrovství světa v ledním hokeji 2017, skupiny A, mezi týmy Lotyšska a Dánska. Druhý den šampionátu nabídne na úvod souboj dvou tradičních účastníků mistrovství, kteří by v případě nadstandardních výkonů mohli pomýšlet na postup do čtvrtfinále. Jejich vzájemný zápas mnohé napoví. Utkání Lotyšska proti Dánsku začíná ve 12:15. Přenosem vás provede Ondřej Zoubek. Hezkou zábavu!
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 12:15.