Ode mě je to pro tuto chvíli všechno. Děkuji za pozornost a večer určitě sledujte online přenos z důležitého utkání Slovenska proti Lotyšsku. Mějte se hezky, na počtenou!
Nejlepší hráči utkání:

Clayton Keller – USA (3+0)
Morten Madsen – DEN (1+0)
Do třetí části vstupovali Američané s luxusním náskokem, který si dobře hýčkali. Dahm ve třetí třetině vyzrál na Bjugstada, Schmaltz zase bekhendem zakončoval do tyčky. Ve vyložené pozici se neprosadil ani Hanifin, ale Keller byl za další tři minuty úspěšný a završil hattrick. Osmnáctiletému mladíkovi výrazně pomohla nešťastná dánská teč Russella. V poslední minutě ještě střílel těsně vedle Storm. Američané tak zvítězili jasně 7:2.
59:36
Storm si nabruslil na levé křídlo a ještě mohl zmírnit dánskou porážku. Jenže minul branku gólmana Hellebuycka.
59:26
Ehlers zabrzdil přechod do útočného pásma a přihrál dozadu na obránce. Dánové rozehrávají jednu z posledních akcí.
58:52
J. Jensen za sebou zapomněl při rozehrávce puk, ale americký útočník jel zrovna vystřídat. Za chvíli začne poslední minuta.
57:55
Troubova střela od modré čáry se stala lehkou kořistí pro Dahma. Američané se ještě pokoušejí přidat osmou branku.
57:02
Hardt se pokoušel tečovat Kristensenovu střelu, ale na Hellebuycka si nepřišel. Do konce chybí necelé tři minuty.
56:32
Američané ubránili oslabení a Trouba uklidnil hru za brankou. Odpolední utkání v Kolíně sleduje 8 764 diváků.
55:54
Regin hodně bolestivě nastřelil Murphyho, kterému ale nezbývá než zůstat na ledě. Rána J. Jensena zaduněla o zadní mantinel.
55:31
J. Jensen nepřihrál Ehlersovi tak, aby mohl střílet z první. Dánové jsou sice v útočné třetině, ale zatím vůbec nestřílejí.
54:46
Ehlers jen jemně protečoval Russellovu přihrávku a Hellebuyck přikryl kotouč. Vhazuje se po jeho levici.
54:18
Dylan Larkin (USA) fauloval Poulsena a je potrestán dvěma minutami za hákování. Dánové si ještě zahrají přesilovku.
53:00
Spojené státy právě vstřelily branku!
Američané přidávají sedmou branku a oficiálním autorem je CLAYTON KELLER, který tak zaznamenal hattrick! Keller vybojoval puk u mantinelu, nabruslil si doprostřed a střílel. Puk se odrazil od brusle nešťastného Russella, celou situaci ještě jistil Copp – 7:2! Bez asistence.
52:54
Murphy dobře přečetl souhru mezi Jakobsenem a Stormem. Americký kapitán nyní může vytáhnout puk po levé straně.
52:03
Krkolomný přechod Dánů přes modrou čáru končí ofsajdem Hardta. Po komerční přestávce se bude vhazovat ve středním pásmu.
51:11
Ehlersova střela od modré čáry Hellebuycka nezaskočila a do útoku opět přešli Američané. Ve třetí části už se hraje uvolněně.
50:35
Nádherná souhra Američanů! Schmaltz vytáhl puk po pravé straně a přenechal jej za sebou Larkinovi. Ten našel před bránou Hanifina, ale posledně jmenovaný zařízení netrefil!
49:55
Tvrdá rána DeKeysera od modré čáry vyprášila Dahmovi pravý beton. Dánové jsou zamčení v obranném pásmu.
49:14
Murphy zachytil Lassenovo vyhození po mantinelu a okamžitě posílal puk na branku. Dahm byl připraven a vyrazil kotouč.
48:42
Bjugstad natlačil na mantinel Jakobsena, ale ten se včas vrátil do hry a právě floridskému útočníkovi zablokoval hůl před zakončením.
48:04
Po zakázaném uvolnění Američanů následoval další technický prohřešek, a sice ofsajd. Pokračujeme po komerční přestávce.
47:09
Storm se rovnou z trestné lavice vydal do útoku po pravé straně a střelou protáhl Hellebuycka. Odražený puk mají Američané.
46:39
Nelson si nabruslil do útočného pásma a šikovně posunul puk na Schmaltze. Útočník Chicaga ale po bekhendové kličce zamířil jen do tyčky!
46:12
Dahm ukryl Troubovu střelu od modré čáry. Vhazuje se po jeho levici, z přesilové hry Američanů zbývá méně než minuta.
45:54
Dánové mohli chvíli pomýšlet na nadějný útok, ale Regin si na útočné modré čáře nezpracoval přihrávku od Madsena, která mu přišla na paty.
45:03
Američané si znovu vyzkoušejí hru v početní výhodě. Frederik Storm (DEN) odjíždí na trestnou lavici na dvě minuty za držení hole.
44:34
Ehlers dlouho trápil dva Američany, ale pak pouze nahodil. Následovala znovu menší pošťuchovačka se starým známým Murphym.
43:46
Ve ztichlé hale Dánové ubránili oslabení a sami se vrhli do útoku. Madsen ale netrefil z voleje Reginovu přihrávku.
43:12
Za dvě vteřiny už budou Dánové kompletní. Střílenou přihrávku od Schmaltze tečoval těsně před brankou Bjugstad, ale Dahm byl připraven.
42:26
Schmaltz a Bjugstad se skoro srazili v útočném pásmu, ale udrželi kotouč. Američané mohou vymýšlet nové kombinace.
41:49
Eichelova střela se odrazila k Larkinovi, ale jeho dorážka buď neprošla na branku, anebo ji vyrazil Dahm. Každopádně pak Dánové vyhodili.
41:14
Emil Kristensen (DEN) byl vyloučen na dvě minuty za držení Schmaltze. Američané vstřelili dnes v přesilovkách již tři góly.
40:56
Schmaltz se z rohu šikovně tlačil před branku, ale Dahm včas zasáhl svou širokou holí. Američané zůstávají na puku.
40:27
Lee se neudržel v útočném pásmu a dopředu mohl Ehlers. Kličku doplnil o otočku, ale nedostal se přes DeKeysera ke střele. Za efektní řešení situace si i tak vysloužil potlesk.
40:01
Skončila druhá část, ve které se nejdříve zdálo, že by Dánové mohli utkání zdramatizovat, ale postupně se tento plán naprosto rozplynul. Nejprve snížil Hardt po přihrávce od Jakobsena, ale pak už začali úřadovat Američané. Přečkali několik dánských šancí na vyrovnání a pět minut před koncem druhé třetiny měli dvoubrankové vedení zpět po nádherné akci Kellera, jenž vstřelil svůj druhý gól v zápase.

Za šestatřicet sekund přidal pátý zásah Lee, který po parádní přesilovkové kombinaci dorážel střelu Hanifina. Také Lee vstřelil svou druhou branku. Po další obrovské chybě Dánů připravil Schmaltz šestou branku pro Nelsona. Američané si s největší pravděpodobností připíší první tři body do tabulky.
Střely na branku: 26 – 20
Vyhraná vhazování: 19/44 – 25/44
Trestné minuty: 10 – 20
Další třetina začne přibližně v 18:00.
40:00
39:55
Američané jsou v plném počtu a Copp se hned zapojil do útoku. Přihrávka od DeKeysera na něj ale neprošla.
39:25
Ehlersova nebezpečná střela těsně minula levou tyčku, Stormův pokus zlikvidoval brankář Hellebuyck. Do konce druhé třetiny zbývá něco málo přes půl minuty.
38:34
J. Jensen si nezpracoval Reginovu přihrávku a musel opustit útočné pásmo. Dánům se v posledních okamžicích nic nedaří.
37:49
Alespoň na chvíli si nejspíš Dánové od amerického náporu vydechnou. Andrew Copp (USA) byl vyloučen na dvě minuty za vražení na hrazení.
37:37
V Kolíně to začíná zavánět pořádným debaklem pro Dány! J. Jensen trestuhodně ztratil puk na obranné modré čáře, Schmaltz si potom položil dalšího obránce a předložil puk přímo před BROCKA NELSONA, který už měl jednoduchou úlohu – 6:2! Asistence: Nick Schmaltz.
37:09
Už se zdálo, že to Američané překombinovali, ale přeci jen přidávají v přesilovce pátou branku! Hanifinova střela se odrazila od brankáře Dahma, ANDERS LEE byl u puku nejdříve a zasunul jej do prázdné branky. Druhý gól pro forwarda New Yorku Islanders – 5:2! Asistence: Noah Hanifin, Jack Eichel.
36:04
Učebnicové podražení od Emila Kristensena (DEN). Obránce Linköpingu ztratil puk na modré čáře a faulem zabránil Gaudreauovi v protiútoku. Dvě minuty.
35:55
Hellebuyck si našel Kristensenovu střelu od modré čáry, máchl lapačkou a ukryl puk. Vhazuje se po jeho pravé ruce.
34:33
Po nádherné individuální akci se prosazuje CLAYTON KELLER a vrací Američanům dvoubrankový náskok! Osmnáctiletý útočník Arizony se na pravé straně zbavil Lassena, zatáhl puk před Dahma a zasunul jej za jeho beton – 4:2! Asistence: Nick Bjugstad.
34:20
Stormův průnik po pravé straně byl brzy zastaven, do útočného pásma se ale nepodívají kvůli ofsajdu ani Američané. Komerční pauza.
33:43
Místy se skupince Dánů podaří rozeřvat zbytek osazenstva, ale jinak panuje na tomto utkání poněkud komorní atmosféra.
33:08
Bjork se dotáhl na bránícího M. Lauridsena, ale pásmo pro Američany neukořistil. Dánové mohou zaútočit.
32:25
Compher postupoval z levé strany společně s Bjorkem proti J. Jensenovi. Rozhodl se vypálit a Dahm zasáhl betonem.
31:57
Dahm vše vyřešil pokrytím volného puku v brankovišti. Pak se před dánskou brankou ještě strhla menší šarvátka.
31:32
Dánové si poradili s přihrávkou od Bjugstada, ale nastartovaného Ehlerse se jim najít nepovedlo. USA zůstávají v pásmu.
30:54
Aaagaard přihrál na pravou stranu volnému Bau Hansenovi, a ten ještě vracel puk před bránu. Tuto přihrávku už Američané srazili.
30:02
Obrovskou šanci po měl po přihrávce od Christensena Green, ale Hellebuyck jeho střelu z bezprostřední blízkosti skvěle vyrazil!
29:45
Kristensen zablokoval Larkinovi hůl, a tak nemohl Američan po dravém průniku zakončit. Na druhé straně srazil někdo z obránců USA střelu M. Lauridsena.
29:27
Lee tečoval před brankou střelu Murphyho do ochranné sítě. Protože se jednalo o Američana, vhazuje se ve středním pásmu.
28:49
Compherovi nesedla dobře střela od modré čáry, na opačné straně se z křídla před bránu nedokázal protáhnout Russell.
28:16
Dahm si připsal další zákroky proti pokusům Bjugstada a Kellera a záhy dokázal přerušit hru. Jako by si Američané řekli dost.
27:44
Hellebuyck si poradil se střelou M. Lauridsena a na druhé straně mohl skórovat Gaudreau. Po objetí brány ale nezkrotil neposlušný puk.
27:11
Aagaard sice nevyzrál na Brickleyho, ale Dánové vytvořili značný tlak a znovu si vybojovali útočnou třetinu. Momentálně jsou aktivnější.
26:50
Aaagaard dravě pronikl po levém křídle a střílel na zadní tyčku. Hellebuyck ukryl puk ve výstroji, dánský útočník poté v pádu boural do mantinelu. Je v pořádku, hra bude pokračovat po komerční přestávce.
26:27
Dvorak je zpět na ledě a Američané v plném počtu. Jenže po zakázaném uvolnění se bude vhazovat po levici Hellebuycka.
25:54
Další tečovaná rána od modré čáry nadělala Američanům starosti. Ale odrazy puku jim nakonec přály.
25:01
Madsen dorážel ránu J. Jensena od modré čáry, ale nepřetlačil Hellebuyckův beton. Nicméně červení hrají velmi dobrou přesilovku.
24:31
Američané nepustili na branku dělovku J. Jensena od modré čáry. Dánové si ale našli odražený puk a pokračují v útočné třetině.
24:12
Christian Dvorak (USA) je potrestán dvěma minutami za podražení. Dánové budou hrát přesilovku a mohou vyrovnat.
23:50
N. Jensen zablokoval střelu Nelsona od modré čáry a výrazně pomohl Dahmovi. Přechod do útočné fáze pak ale Dánům nevyšel.
23:26
McAvoy hodně podcenil rozehrávku, přišel o puk a Christensen mohl z otočky vyrovnat. Hellebuyck ale nadvakrát zasáhl a ukryl puk v lapačce.
22:49
McAvoy nastřelil u modré čáry Hardta a poté nahodil po hrazení. Američané se snaží o tlak, ale nemohou se dostat do šance.
22:24
N. Jensen poslal puk po mantinelu ze třetiny a kotouč doklouzal až na zakázané uvolnění. Hra se vrací před Dahma.
21:56
N. Jensen poslal na led na modré čáře Troubu, ale tento hraniční zákrok Dánovi prošel. Američané jsou usazeni v pásmu.
21:08
Dánsko právě vstřelilo branku!
A vzápětí Dánové snižují, což je pro zápletku zápasu jedině dobře! Jakobsen vyvezl puk na levý kruh, naznačil střelu, ale místo toho přihrál před odkrytou klec NICHLASI HARDTOVI, a ten jen přehodil beton Hellebuycka – 3:2! Asistence: Julian Jakobsen.
20:57
Regin přihrál na modrou čáru Kristensenovi, jehož tvrdou ránu tečoval Hardt jen těsně vedle. To byla dobrá šance Dánska.
20:26
Druhá třetina odstartovala a USA se hned protlačily do útočné třetiny. Regin v souboji upadl, o faul se však nejednalo.
20:01
Máme za sebou první třetinu duelu mezi USA a Dánskem. Favorit vstoupil do utkání dobře. Eichel sice v první šanci na Dahma nevyzrál, ale v šesté minutě využili Američané přesilovku a dorážka Leeho skončila v síti. Aaagaard táhl na druhé straně dánské přečíslení, ale obránci pak jeho přihrávku na Poulsena přečetli. Druhý gól přidaly USA ve hře čtyř proti čtyřem. Keller střílel z pravého kruhu přesně k tyči.

Nelson mohl náskok vzápětí ještě zvýšit, ale Dahm byl se svým betonem proti. Přesilovku krátce poté zhodnotili také Dánové a snížili na 1:2. Šťastným střelcem byl Madsen, jenž dorazil střelu Ehlerse. Ten samý hráč mohl dokonce srovnat, ale samostatný únik zakončil střelou do lapačky Hellebuycka. Američané ještě před přestávkou přidali z přesilovky další gól. Gaudreau umě tečoval nahození od Larkina.
Střely na branku: 17 – 7
Vyhraná vhazování: 8/18 – 10/18
Trestné minuty: 6 – 18
Další třetina začne přibližně v 17:04.
20:00
19:41
Murphyho střela od modré čáry Dahma nezaskočila. Dánské mužstvo se ještě snaží přejít do útočné třetiny.
18:59
Spojené státy využívají podruhé v tomto zápase přesilovou hru. Larkinovu nabídku na teč skvěle využil JOHNNY GAUDREAU, nastavil hůl mezi kruhy a usměrnil kotouč mimo Dahmův dosah – 3:1! Asistence: Dylan Larkin.
18:04
Nikolaj Ehlers (DEN) a Murphy se do sebe zaklesli mimo hru za Hellebuyckovou brankou, na trestnou lavici byl ale odeslán jen dánský útočník. Obdržel dvě plus deset minut za zásah do oblasti hlavy nebo krku. Menší trest odpyká Mikkel Aagaard (DEN).
17:50
Okamžitě po vhazování střílel od modré čáry Kristensen a Hellebuyck znovu přerušil hru povedeným zákrokem.
17:42
Regin nastartoval na modré čáře Madsena, a ten ujížděl sám na branku. Mohl přidat svou druhou branku, ale střílel přesně do Hellebuyckovy lapačky!
16:55
Většinově neutrální publikum v kolínské aréně nyní skanduje "Denmark!" a podporuje mužstvo, které ztrácí jednu branku.
16:10
Dánové skutečně využívají přesilovou hru a snižují! Ehlersova střela z pravého křídla vypadla Hellebuyckovi a MORTEN MADSEN dostrkal puk za brankovou čáru. DeKeyser v tom nestačil dánskému útočníkovi zabránit – 2:1! Asistence: Nikolaj Ehlers, Jesper Jensen.
15:38
Dánové budou mít po komerční pauze šanci na snížení v přesilovce. Nick Bjugstad (USA) si odpyká dvě minuty za vysokou hůl.
15:10
Bjugstad ukradl puk rozehrávajícím Dánům a předložil jej do vyložené šance Nelsonovi. Ten střílel jen do Dahmova betonu!
14:32
Dánové ještě po inkasované brance museli přečkat zbytek oslabení. To se jim povedlo, ale prohrávají s USA už o dva góly.
13:06
Zámořská reprezentace vede již o dvě branky! McAvoy přenechal kotouč na pravém křídle CLAYTONU KELLEROVI a osmnáctiletý útočník se z kruhu trefil přesně k tyči. Nádherná střela – 2:0! Asistence: Charlie McAvoy, Nick Schmaltz.
12:47
Nyní se hraje ve čtyřech, později začne hra v početní výhodě pro Američany. McAvoy v obranné třetině čistě složil na led Regina.
12:12
A je po přesilovce. Mads Christensen (DEN) odjíždí podruhé v zápase na trestnou lavici. Menší trest za nedovolené bránění.
11:14
Nikolaj Ehlers (DEN) se stal po hitu na Dylana Larkina (USA) štvanou zvěří. Oba dva hráči obdrželi dvě minuty za hrubost, Američané však v přišli ještě o Noaha Hanifina (USA), který byl rovněž vyloučen za hrubost. Přesilovka pro Dánsko.
11:14
11:14
10:58
Larkin se stal u mantinelu obětí tvrdého hitu od Ehlerse. I tak se ale Američané udrželi za modrou čárou.
10:15
Aaagaard si na obranné modré čáře obhodil McAvoye a táhl dánské přečíslení. Přihrávka na Poulsena však byla příliš čitelná.
09:37
Greenova tečovaná přihrávka vyhnala Dány z útočného pásma. Červení se snaží vrátit, za odraženým pukem ale vyjíždí gólman Hellebuyck.
09:08
J. Jensen vnikl do útočné třetiny po levé straně a vypálil. Murphy srazil puk do ochranné sítě, vhazuje se po pravici Hellebuycka.
08:32
Dánové konečně ukradli některou z přihrávek na modré čáře a vyrazili do brejku. Jakobsen se ale před bránou kotouče nedočkal.
07:44
Larkin se protáhl od hrazení až mezi kruhy, ale z otočky mířil po ledě mimo branku. Američané se i tak udrželi v pásmu.
07:25
Dahm měl puk po střele od Eichela někde pod sebou, ale vůbec o tom nevěděl. Eichela zablokoval při dorážce obránce Kristensen.
06:57
Američané pokračují ve velmi aktivní hře a Dahm má stále plné ruce práce. Po Schmaltzově střele přerušil hru, pokračovat se bude po komerční pauze.
06:45
Dánský gólman vykopl levým betonem střelu Kellera od modré čáry, ale vyrazil puk přímo ke Coppovi. Ten se naštěstí pro Dány v té rychlosti nezorientoval a nezamířil do prázdné branky.
05:37
Američané sehráli přesilovku skvěle, využili ji po minutě a brzy se ujímají vedení! Larkinovu střelu sice nedorazil Gaudreau, ale odražený puk si potom našel ANDERS LEE a bekhendem jej poslal do odkryté branky – 1:0! Asistence: Johnny Gaudreau, Dylan Larkin.
05:17
Dahm vyrazil Hanifinovu střelu od modré čáry, od mantinelu si poté vybruslil Larkin, ale ranou z mezikruží minul branku.
04:37
Mads Christensen (DEN) zasáhl u mantinelu Larkina holí do obličeje a odsedí si dvě minuty za vysokou hůl. První přesilovka pro Američany.
04:12
Trouba se pustil do útočení, pronikl po křídle a vystřelil. Dahm vyrazil kotouč betonem, Compherovi znemožnili dorážku obránci.
03:54
Dánové zavezli puk do útočné třetiny, ale nepovedlo se jim jej tam udržet. Copp přihrává za branku volnému Troubovi.
03:12
Eichel se octl na levé straně úplně sám před brankářem Dahmem, ale střílel pouze do jeho betonu!
02:51
Ehlers si nabruslil na pravou stranu, zpracoval si přihrávku ze středu a vypálil. Hellebuyck vyrazil puk před sebe, tam už se o něj postarali obránci.
02:19
Bjugstada našel na brankovišti až DeKeyser s dalším nahozením. Jednalo se o kuriózní situaci, protože Bjugstad ležel na ledě otočen zády. I tak ale donutil Dahma k přerušení hry.
01:54
Van Riemsdyk nahazoval kotouč od modré čáře a hledal před brankou tečujícího Bjugstada. Puk nakonec zamířil vedle.
01:05
Také Dahm si připsal první úspěšný zásah, a to proti svižné ráně Nelsona z levého kruhu. Americký útočník se prezentoval velmi rychlou akcí.
00:36
První útočná formace Dánů dokázala okamžitě zaměstnat Hellebuycka. Brankář Winnipegu pokryl střelu z pravého křídla.
00:23
Eichel na úvodním vhazování přehrál Regina a Američané nahodili puk do útočného pásma. Ehlers jej ale vrátil do toho středního.
00:01
Hokejisté USA nastupují v bílých dresech, Dánové v červeném. Zatím to vypadá na početně nejslabší návštěvu v Kolíně.
Diváci sledují video-mapping na ledové ploše. Utkání Američanů proti Dánům odstartuje zhruba za sedm minut.
Dánové nechávají v bráně Dahma a obrana zůstává také pospolu. V prvním útoku s Ehlersem a Reginem nastoupí tentokrát Madsen a Hardt byl přeřazen do druhé lajny ke Stormovi a Jakobsenovi. Green a Russell si zahrají ve třetí formaci s Christensenem, novým mužem v sestavě je Nicolai Meyer ve čtvrtém útoku s Bau Hansenem a Aagaardem. Poulsen byl zapsán jako třináctý útočník.
Američané udělali po porážce s Němci změnu na pozici brankáře. Jimmyho Howarda střídá v zápase proti Dánsku Connor Hellebuyck. Sedmičku obránců ponechal trenér Blashill stejnou, v útoku ale učinil další změny. Schmaltz se posunul do druhé řady k Larkinovi s Nelsonem a Compher se z pozice třináctého útočníka přesunul ke Coppovi a Bjorkovi do třetí formace. Čtvrtou řadu vytvoří Bjugstad, Dvorak a Keller, třináctým forwardem je dnes Greenway.

USA: Hellebuyck (Howard) – C. Murphy (C), DeKeyser, Trouba, Hanifin, McAvoy, T. van Riemsdyk, Brickley – J. Gaudreau, Eichel, Lee – Schmaltz, D. Larkin (A), B. Nelson (A) – Compher, Copp, Bjork – Bjugstad, Dvorak, Keller – Greenway. Trenér: Jeff Blashill.

Dánsko: Dahm (Sørensen) – J. Jensen, N. Jensen, M. Lauridsen, Kristensen, O. Lauridsen, Lassen, Bruggisser – Ehlers, Madsen (A), Regin (A) – Storm, Jakobsen, Hardt – Christensen, Green (C), Russell – Aagaard, Bau Hansen, Meyer – Poulsen. Trenér: Jan Karlsson.

Rozhodčí: Antonín Jeřábek (CZE), Eduards Odinš (LAT) – Ivan Dedioulia (BLR), Joep Leermakers (NED).

VZÁJEMNÁ UTKÁNÍ

V letech 2003, 2004 a 2006 kralovali ve vzájemných zápasech proti Dánům Američané, kteří zvítězili postupně 5:2, 8:3 a 3:0. Od té doby však udělali hokejisté z Jutského poloostrova značný pokrok.

V základní skupině na MS 2010 v Německu už zvítězili Dánové 2:1 po prodloužení a odsoudili Američany k bojům o záchranu. Před dvěma lety ve skupině v Ostravě sice slavily Spojené státy americké, ale po vítězství 1:0 to byla oslava střízlivá. Uvidíme, zda budou schopni Dánové Američanům konkurovat také letos.

DÁNSKO

Dánové chtějí v letošním roce stejně jako vloni v Moskvě zabojovat o postup do čtvrtfinále a co nejlepšími výsledky navnadit fanoušky na domácí mistrovství v příštím roce. Mužstvo pod vedením kouče Jana Karlssona má v týmu útočníka Winnipegu, Nikolaje Ehlerse, jediného zástupce z NHL. Další Dánové působící v zámoří se omluvili, a tak se vedle Ehlerse řadí k oporám ještě obránce Oliver Lauridsen nebo útočník Peter Regin, kteří si NHL zahráli a nyní oblékají oba dva dres Jokeritu v KHL.

Dánové odehráli své první utkání na turnaji v sobotu proti Lotyšsku. Očekával se velmi vyrovnaný zápas, což se potvrdilo především v první třetině. Dánové nedokázali zužitkovat menší střeleckou převahu a postupem času jim utkání uteklo. Dahma překonal Meija a dvakrát Indrašis a Lotyši zvítězili 3:0. Hned na úvod značná trhlina ve čtvrtfinálovém plánu Dánska.

Skupina A, sobota 6. května, 12:15, Kolín nad Rýnem:
Lotyšsko – Dánsko 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)
Branky a asistence: 24. Meija (A. Kulda), 42. Indrašis (Rihards Bukarts, Sprukts), 53. Indrašis (Roberts Bukarts, Balinskis).
Diváci: 13 453 (73 % celkové kapacity).

Sestava Dánska: Dahm (Sørensen) – N. Jensen, J. Jensen, M. Lauridsen, Kristensen, Lassen, O. Lauridsen, Bruggisser – Ehlers, Regin (A), Hardt – Storm, Jakobsen, Christensen – Russell, Green (C), Madsen (A) – Bau Hansen, Aagaard, Poulsen. Trenér: Karlsson.

USA

Američané přicestovali do Německa s velmi silným výběrem, který nabízí mnoho hvězdných jmen z NHL, přestože se nakonec nepřipojili Kane ani Matthews. Svěřenci trenéra Jeffa Blashilla z Detroitu chtějí po dvou letech znovu dosáhnout na medaili, z posledních šampionátů má totiž americká reprezentace dva bronzy z let 2013 a 2015. Největšími tahouny mužstva by měli v Kolíně být útočníci Jack Eichel nebo Johnny Gaudreau, mezi opory se řadí například ještě obránce Jacob Trouba.

První zápas na letošním šampionátu sehráli Američané proti domácímu Německu. Už v jedenácté minutě poprvé inkasovali a dlouho marně dobývali branku výborně chytajícího Greisse. Povedlo se to devět minut před koncem Murphymu, jenže Němci vzápětí odpověděli a vedení si až do závěrečné sirény pohlídali. USA tak hned v prvním utkání zaváhaly a podlehly nadšeně bojujícímu Německu 1:2.

Skupina A, pátek 5. května, 20:15, Kolín nad Rýnem:
USA – Německo 1:2 (0:1, 0:0, 1:1)
Branky a asistence: 51. C. Murphy (D. Larkin) – 11. Rieder (Reimer, Kahun), 54. Hager (D. Seidenberg).
Diváci: 18 688 (vyprodáno).

Sestava USA: Howard (Hellebuyck) – DeKeyser, C. Murphy (C), Hanifin, Trouba, T. van Riemsdyk, McAvoy, Brickley – Lee, Eichel, J. Gaudreau – B. Nelson (A), D. Larkin (A), Bjugstad – Keller, Dvorak, Schmaltz – Greenway, Bjork, Copp – Compher.
Trenér: Blashill.
MISTROVSTVÍ SVĚTA V LEDNÍM HOKEJI 2017

Hokejoví příznivci se dočkali, horečka stoupá, po roce je tady znovu turnaj, který určí mistra světa. Šampionát pořádají po čtyřech letech dvě země, tentokrát poprvé v historii společně Německo a Francie. Skupina A se hraje v Kolíně nad Rýnem, skupina B v Paříži. Čtvrtfinálové duely ještě budou rozděleny mezi obě města, o medaile se pak bude za dva týdny hrát už jen v Německu.

Mistrovský titul obhajují v letošním roce Kanaďané, kteří ovládli dokonce poslední dvě mistrovství v Praze a Ostravě (2015) i v Moskvě (2016). Nyní mají šanci zaútočit na jedinečný zlatý hattrick. Nováčky v elitní skupině jsou Italové a Slovinci. Reprezentace z Apeninského poloostrova se vrátila po třech letech, Slovinci v nejkratší možné době, tedy po dvou letech.

Také v Německu a Francii se hraje již zažitým systémem dvou skupin po osmi mužstvech, ve kterých se střetává každý s každým. Čtyři nejlepší týmy z každé skupiny postoupí do čtvrtfinále a utkají se tradičně do kříže. Kdo skončí ve skupině poslední, automaticky spadne do nižší divize.

Zatímco do Paříže se elitní světový hokej vrátil po dlouhých 66 letech, Kolín nad Rýnem spolupořádal tuto vrcholnou akci dvakrát relativně nedávno, a sice v letech 2001 a 2010. Na obou šampionátech získala česká reprezentace zlato, před sedmi lety právě v LANXESS areně porazila v boji o titul Rusko. MS se v Kolíně nad Rýnem hrálo ještě v roce 1955.
Krásné nedělní odpoledne z Kolína, vítejte při sledování textového online přenosu z utkání Mistrovství světa v ledním hokeji 2017, skupiny A. Třetí hrací den šampionátu přináší znovu tři souboje v každé skupině, v tomto přenosu se budeme podrobně věnovat utkání mezi týmy USA a Dánska.

Obě mužstva prožila na začátek turnaje zklamání, neboť Američané podlehli domácím Němcům a Dánové nestačili na Lotyše. Ve druhých zápasech proto potřebují oba týmy nutně zabrat. Střetnutí USA s Dánskem začne v 16:15 v LANXESS areně. Přenosem vás provede Ondřej Zoubek. Hezkou zábavu!
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 16:15.