Dozněla německá hymna a zaplněné tribuny děkují svým hrdinům. Ode mě je to pro tuto chvíli všechno. Děkuji za pozornost, z Kolína nad Rýnem se znovu přihlásíme u zítřejších zápasů. Na počtenou.
Nejlepší hráči utkání:

Connor Murphy – USA (1+0)
Thomas Greiss – GER (42 úspěšných zákroků)
Střely na branku: USA – 43, Německo – 27.
Utkání končí vítězstvím Německa nad Spojenými státy americkými 2:1. Ve třetí části nejprve domácí přečkali Bjugstada a Dvoraka, ale devět minut před koncem Greiss přeci jen kapituloval. Přihrávka od Larkina propadla k Murphymu, a ten se trefil přesně k levé tyčce.

Posléze už se Američané radovali z vedení, Lee možná dostal puk za brankovou čáru, jenže hra byla už předtím přerušena. Šest minut před koncem Němci potrestali americké vyloučení a Hager šikovnou tečí rozjásal plnou halu. V závěru už Němci s vypětím všech sil hubené vítězství ubránili a slaví skvělý vstup do turnaje.
59:53
Němečtí příznivci odpočítávají poslední sekundy. Američané už se zcela jistě nestihnou vrátit před Greisse.
59:35
Němci přečkali několik nahození USA a konečně se jim povedlo prostrčit puk do středního pásma. Fanoušci jsou ve varu.
58:44
Troubovu střelu od modré čáry tečoval Y. Seidenberg do ochranné sítě. Vhazování před Greissem se opakuje.
58:38
Nelsonova dorážka z bezprostřední blízkosti byla sražena do ochranné sítě. Americký tým si vyžádal oddechový čas.
58:12
Nelsonova střela se odrazila od zadního mantinelu a Müller volejbalově odehrál puk od branky. Američané už hrají v šesti!
57:37
Český zástupce v tomto utkání, čárový rozhodčí Suchánek, si volá na led Američany, kteří chtěli po zakázaném uvolnění střídat. Vhazuje se u Howarda.
56:57
Ehliz vybojoval puk pro Tiffelse, a ten ujížděl po levé straně na Howarda! Americký brankář skvělým zákrokem odvrátil třetí zásah Němců.
56:19
Jenže nejlepší obranou je útok, a tak Plachta podržel puk před Howardem. Američanům utíká čas rychle.
55:44
Aréna je znovu na nohou, Němci se teď soustředí především na defenzivu. Rieder se spokojil s vyhozením po mantinelu.
Utkání sleduje 18 688 diváků. Je vyprodáno!
54:22
Greiss udělal podruhé chybu při rozehrávce zpoza branky, ale vrátil se na své místo včas a chytil vystřelený puk do lapačky.
53:58
Německo právě vstřelilo branku!
Využitá přesilovka Němců znamená další výbuch extáze v kolínské hale! Nahození D. Seidenberga od modré čáry tečoval mezi kruhy PATRICK HAGER tak šikovně, že sklepl puk ze vzduchu a dokonale zmátl Howarda – 1:2! Asistence: Dennis Seidenberg.
53:26
Danny DeKeyser (USA) fauloval Riedera je vyloučen na dvě minuty za podražení. Němci si zahrají v početní výhodě.
52:49
Hager střílel z pravé křídle jen do Howardovy výstroje a následně se pustil do roztržky s Hanifinem. Vylučovat se nebude. Komerční pauza.
52:04
Van Riemsdykova střela vypadla Greissovi a v prostoru před brankou znovu uplatil svůj důraz Lee. Dorážka zamířila nad branku.
51:22
Lee dorážel z pravé strany a nadvakrát možná dostal puk těsně za brankovou čáru. Rozhodčí ale okamžitě rázně rozpažil, hru přerušil ještě před druhým zakončením amerického útočníka.
51:00
Spojené státy právě vstřelily branku!
Zrovna když se většina německých fanoušků zvedla ze sedadel, aby ještě mohutněji svůj tým povzbudila, prosazují se Američané. Larkinova přihrávka prošla až na vrchol pravého kruhu, odkud se CONNOR MURPHY trefil přes beton Greisse k levé tyčce – 1:1! Asistence: Dylan Larkin.
50:20
Greiss udržel pokus od Nelsona a nedovolil Bjugstadovi dorážet. Vhazovat se bude po levé ruce domácího gólmana.
49:45
McAvoy byl sám v dobré střelecké pozici, ale ještě přihrával před odkrytou branku Dvorakovi. Ten však netrefil puk z voleje dobře!
48:53
Také jediný střelec Rieder hraje skvělý zápas. Objel Troubu a zkusil štěstí z těžkého úhlu. Howard si pohlídal přední tyč.
48:28
Macek si vypracoval dnes už několikátou šanci, ale ostrá rána z levé strany prosvištěla těsně nad horní tyčkou.
47:59
Němci by rádi zmizeli z ledu, ale kvůli zakázanému uvolnění nemůžou. Tlak na Greissovu branku se stupňuje.
47:35
Německý brankář vyrazil ramenem pokus Hanifina od modré čáry, Larkinovu dorážku zablokovali obránci.
46:49
Odražený puk si našli Američané, ale proti dalšímu nahození zasáhl Greiss. Pokračovat budeme po komerční přestávce.
46:38
Keller míchal s pukem za brankou a pak připravil vynikající pozici pro Bjugstada. Tomu však stál v cestě nepřekonatelný Greiss.
45:34
Kahunova tečovaná střela od modré čáry nad očekávání potrápila Howarda. V hledišti to zahučelo, puk ale skončil vedle.
45:06
Nelson skončil po tvrdém střetu na ledě, ale nevylučuje se. Greiss si připsal další zákrok proti pokusu Eichela.
44:35
Trouba se protlačil před bránu a dorážel nahození zleva. Greiss znovu obstál na výbornou, Němci pak jen posunuli do středního pásma.
44:04
A to také trvá. Po zakázaném uvolnění Němců se vhazuje před Greissem. Američané stále atakují vyrovnávací gól.
43:42
Hördler se natlačil do útočného pásma a nahodil po mantinelu. Howard je zatím ve třetí třetině bez práce.
42:47
Německo už je v plném počtu, ale USA ještě zůstaly na chvilku před Greissem. Přesilovka dostala Američany do tempa.
41:54
Greiss vyrazil Schmaltzovu střelu a poradil si také s jeho dorážkou. Brankář Islanders předvádí opravdu fantastický výkon.
41:09
Teď už je to ale americký zámek. Gaudreau střílel z pravé strany a Greiss zasáhl betonem. Odražený puk získali Američané.
40:57
Američané hrají na začátku třetí části přesilovku, ale zatím se nedokáží usadit před Greissem. Němci podruhé vyhodili.
40:27
Larkin hledal Gaudreaua před brankou, ale útočníkovi Calgary nevyšlo zpracování. Později dokázal vyhodit domácí Kink.
40:01
Ve druhé třetině branka nepadla, šance vyrovnat měli především Američané. Schmaltzovu ránu při úvodním náporu USA ve druhé části zastavil Greiss, na opačné straně nedokázal Rieder přesně zakončit samostatný únik. Němci na chvilku ožili, ale proti brankáři Detroitu se neprosadil ani Macek.

Po vyloučení Müllera měli Němci před bránou obrovské problémy, ale Greiss si s vypětím všech sil poradil se zakončením Larkina i dorážkou Gaudreaua. O dvě minuty později střílel Copp z levé strany těsně mimo. Do třetí třetiny vstoupí USA v početní výhodě.
Střely na branku: USA – 23, Německo – 21.
Další třetina začne přibližně v 21:53.
40:00
39:59
Sekundu před koncem druhé části je Matthias Plachta (GER) vyloučen na dvě minuty za nedovolené bránění. Předtím zasahoval Greiss proti Eichelovi.
39:32
Greiss vyrazil střelu Gaudreaua a Lee střílel jen do bránícího Macka. Němci hrají nesmírně obětavě.
39:02
Tečovaná střela Kruegera jen těsně minula levou tyčku, o něco později srážel Howard holí zpomalený puk vedle.
38:48
Hager znovu nahodil od hrazení a Howard raději podržel puk před přijíždějícím Gogullou. Německo pořád drží hubené vedení.
38:25
Murphy srazil Hagerovu střelu od mantinelu do ochranné sítě. Podruhé v krátké době se vhazuje u Howardovy branky.
37:48
Němci si poradili s průnikem Coppa a Reul pak vytlačil van Riemsdyka až k brance Howarda. Puk ovšem zůstává v držení USA.
36:49
Nahození Kellera z levé strany bylo sraženo vedle. Němci na chvilku pobyli v útočném pásmu, teď už se hraje ale zase před Greissem.
35:38
Kolínskou LANXESS arenou obíhá mexická vlna, diváci si utkání užívají se vším všudy. Mezitím Američané zablokovali střelu Kruegera.
35:11
Dvojice bránících Němců zastavila Nelsona, zpomalila jeho střelu a Greiss bezpečně polapil puk ze vzduchu. Vhazuje se po jeho levici.
34:54
Němci měli trochu na vydechnutí během komerční přestávky, protože v posledních okamžicích je nápor USA drtivý.
33:37
Po chybě v německé rozehrávce ujížděl Copp zleva sám na branku. Mířil do vzdálenějšího horního rohu, jenže znovu minul. Američané pálí jednu šanci za druhou!
33:16
Němci jsou v plném počtu, zaťali zuby a přečkali oslabení. Greiss si vyjel pro puk a rozehrál před Compherem.
32:41
Gaudreau přestřelil z pravého kruhu a div nerozlámal hůl o led. Subtilní útočník Calgary je na ledě hodně vidět, gól ale zatím chybí.
32:10
Greiss vyjel za branku rozehrát, ale o puk přišel. Naštěstí pro Němce teď Američanům odrazy nepřály. Později zkrotil domácí gólman střelu Dvoraka.
31:50
Hra se dlouho nepřerušovala, protože rozhodčí měl i v chumlu hráčů o puku stále přehled. Po přerušení se strhla okolo branky menší potyčka.
31:50
Larkinova tečovaná střela nadělala Greissovi obrovské problémy, ale německý brankář odolal navzdory tlaku dorážejícího Gaudreaua. Puk zůstal někde pod Greissem a Američané nebyli daleko od vyrovnání.
30:54
Moritz Müller (GER) je vyloučen na dvě minuty za hákování. Německý alternativní kapitán fauloval u střídačky a USA si zahrají první přesilovku.
30:43
Od brankáře Greisse se puk přes Kahuna bleskurychle dostal k Mackovi, jenž jel zleva sám na Howarda. Americký brankář ale pokračuje ve velmi dobrém výkonu, také Mackovu střelu si pohlídal.
30:32
Rieder si nezpracoval Kahunovu přihrávku, ale Němcům to vadit nemusí. Rozehrávka USA totiž zamířila přímo na Greisse.
29:54
Trouba dostal nabito na modrou čáru, ale jeho rán skončila na mantinelu za Greissovou brankou.
28:55
Müller nepustil Coppa před branku a Němci jdou dopředu. Diváci mezitím bouří a dunivě skandují Deutschland, Deutschland!
28:28
Murphy střílel od modré čáry těsně mimo. Mezitím většina haly povstala a vestoje aplauduje německému týmu.
27:30
Macek prodloužil dlouhou přihrávku z obrany na rozjetého Riedera, který se zjevil sám před brankou! Bekhendový blafák však zakončil nepřesně.
26:58
Krueger si na pravé straně klepal o přihrávku, ale Kahun místo toho objel branku a zakončoval sám. Howard byl připraven.
26:11
Gaudreau svými kličkami naprosto zamotal hlavu Müllerovi a přihrál na modrou čáru Hanifinovi. Greiss zasáhl a po komerční pauze se bude vhazovat po jeho levici.
25:36
Některé německé fanoušky rozezlil také zákrok Murphyho na Schütze u hrazení. I v tomto případě bylo vše v souladu s pravidly.
25:10
Tiffels v útočném pásmu spadl po souboji s McAvoyem, ale o nedovolený zákrok se nejednalo.
24:46
Nepřesná rozehrávka Němců znamená zakázané uvolnění, hra se vrací před Greisse na vhazování jdou Tiffels a Larkin.
23:57
Müller si na modré čáře nechal odjet Greenwaye a po pěkné kličce měl více prostoru ke střele. Howard toho příliš neviděl, i tak ale dokázal puk vyrazit.
23:04
Američané nastoupili do druhé třetiny opět v řádném tempu. Y. Seidenberg teď ale McAvoye u mantinelu výrazně zchladil.
22:41
McAvoy našel křižnou přihrávkou přes pásmo Schmaltze, který měl dnes už několikátou šanci. Do rány mu padl Hördler, ale Greiss musel i přesto složitě zasahovat!
21:54
Němci se octli v úzkých, a proto se spokojili s vyhozením do středního pásma. Novou akci USA zakládá Murphy.
21:29
Reul odvezl Larkina od branky, ale americký útočník dokázal předat puk na Bjugstada. Ten však s nahozením z ostrého úhlu nepochodil.
20:54
Další Greissův zákrok se proměnil v ideální přihrávku pro Tiffelse, který pláchl po pravé straně. Howard jeho pokus vytěsnil.
20:24
Lee vyvezl puk od vlastní modré čáry až do útočného pásma a nahodil na branku. Greiss vyrazil kotouč k mantinelu.
20:01
Hokejisté USA mohli jít do vedení už po půlminutě, kdyby Gaudreau přetavil únik na branku v gól. Nepovedlo se, ale tlak Američanů pokračoval. Schmaltz nastřelil tyčku, van Riemsdyk dorážel vedle. Němci začali poněkud nervózně a oddechli si také po nepřesné střele Kellera v sedmé minutě.

V jedenácté minutě dostal naplněnou arénu do extáze Rieder, jenž dorazil za Howarda nahození od Reimera. V dalších minutách Američané ubránili přesilovku a Howard si připsal několik nelehkých zákroků a hra se vyrovnala. Na opačné straně uhájil Greiss čisté konto i podruhé proti Gaudreauovi, střela McAvoye zamířila vedle.
Střely na branku: USA – 11, Německo – 15.
Další třetina začne přibližně v 21:02.
20:00
19:35
Ehliz přenechal puk za sebou pro Tiffelse, a ten jej nahodil na Howarda. Americký brankář neměl čas na rozehrávku, a proto puk podržel ve výstroji.
19:11
Běží poslední minuta první třetiny a vhazovat se bude ve středním pásmu. Spodní prstenec haly vestoje tleská a skanduje.
18:25
Gaudreau připravil přihrávkou z pravé strany výbornou střeleckou pozici pro McAvoye, jenž z vrcholu kruhu jen o fous minul horní růžek branky!
17:43
Eichel prověřil ostrou ranou z mezikruží Greissovu pozornost. Německý brankář kotouč vyrazil mimo nebezpečné prostory.
17:15
Němci po vstřelené brance rozhodně vyrovnali hru a sami si dokáží vyprodukovat šance. Nebezpečné zůstávají ovšem i USA.
16:28
Po pěkné individuální akci a přihrávce od Kahuna zakončoval z pravého kruhu Schütz. Ani nadvakrát ale Howarda neprostřelil.
15:56
Hördler nahodil puk od modré čáry na branku a na Howarda dotírali hned dva Němci. Americká obrana je brzy srovnala a gólman zakryl kotouč.
15:17
Gaudreau znovu ukázal šikovné ruce, ale ani po dalším sólu zprava si na Greisse nepřišel. Německý brankář je zatím pevný jako skála.
14:58
Američané jsou v plném počtu a úvodní oslabení bez problémů přečkali. Do konce první části zbývá ještě pět minut.
14:34
Copp chtěl našetřit čas vepředu, ale o kotouč přišel. Po akci Schütze střílel zleva Plachta a Howard se musel mít na pozoru. Nepříjemný puk udržel.
13:54
Američané se už dvakrát osvobodili a drží Němce daleko od branky. Hráči v bílých dresech nemohou dostat puk pod kontrolu.
13:23
Reimer se postavil před bránu, ale Riederovu nabídku tečoval nad Howarda. Gólová spolupráce tentokrát nezafungovala.
12:49
Abeltshauser útočil po levém křídle a vybojoval pro domácí první přesilovku, která začne po komerční přestávce. Jacob Trouba (USA) je potrestán dvěma minutami za sekání.
12:28
Bjugstad se uvolnil od mantinelu a proháčkoval se až před Greisse. Německý brankář si dobře pohlídal přední tyčku a ucpal mezírky.
12:13
Compherova přihrávka byla sražena do středního pásma. Tam si puk znovu sebrali Američané a útočí po pravé straně.
10:56
Domácí reprezentace prožívá snový vstup do zápasu. Ubránila úvodní nápor Američanů a útočník Arizony Rieder poté rozjásal fanoušky.
10:50
Kolínská aréna se třese v základech, Němci jdou na konci jedenácté minuty do vedení! Howardovi v nepřehledné situaci vypadlo nahození od mantinelu, volný kotouč sebral TOBIAS RIEDER a zasunul jej za beton detroitského brankáře – 0:1! Asistence: Patrick Reimer, Dominik Kahun.
09:47
Němci jsou v útočné fázi zatím až na jednu dvě menší příležitosti bezzubí. Američané je dobře drží dál od Howarda.
09:25
Copp vybojoval kotouč pro Comphera, jehož ránu z pravé strany Greiss vytěsnil. Později už německý brankář z New Yorku Islanders přerušil hru.
08:24
Schmaltz s Dvorakem vybojovali útočnou třetinu pro Američany jen nakrátko. Nyní jdou do útoku domácí.
07:50
Abeltshauser sklepl Murphyho nahození mimo branku a poté se Němci osvobodili. Puk ale neudrželi, rozehrává brankář Howard.
07:14
Brickley se pokusil střelou od mantinelu překvapit Greisse, který ale kotouč udržel. Celá hala v přerušené hře tleská, v Kolíně panuje opravdu vynikající atmosféra.
06:44
Kombinace dvou amerických mladíků mohla přinést úvodní zásah. Schmaltz našel přihrávkou zpoza brány mezi kruhy Kellera, jenže ten ranou z první těsně minul! Komerční pauza.
06:19
Y. Seidenberg srazil Schmaltzovu střelu mimo branku. Američané se protlačili k odraženému puku a pokračují v pásmu.
05:54
Po střele Müllera se snažil dorážet Y. Seidenberg, ale nevyzrál na Howarda. Kotouč pak ještě chvíli poskakoval okolo branky.
05:37
Teď bylo však pro změnu horko před Howardem. Hagerova rána od modré čáry ho trefila do masky, dorážka Macka už tak problematická nebyla.
04:57
Spojené státy se usadily v útočném pásmu a kombinují okolo branky. Němci si svým pasivním pojetím hry koledují o gól.
04:21
Reimer se prosmýkl do útočné třetiny, ale Hanifin už ho ke střele nepustil. Američané v klidu rozehrávají.
03:25
Němci si vytvořili první náznak šance. Abeltshauser pálil z levé strany a Howard zasáhl betonem. Dorážku obránci nepřipustili.
02:48
Američané jsou od první sekundy jasně aktivnější a obstřelují německou branku. Mimo letěla tečovaná střela Hanifina.
02:06
Další obrovská příležitost USA! Schmaltz si našel puk na levém kruhu a trefil levou tyčku. Dezorientovaného Greisse nepřekonal ani dorážející van Riemsdyk, který mířil vedle.
01:39
Nepřesná rozehrávka Müllera skončila zakázaným uvolněním. Na německých hráčích je v úvodu znát menší nervozita.
01:25
Němečtí fanoušci do zhluboka oddechli, po chvíli si první zákrok připsal také Howard. Puk zmizel mimo hrací plochu a vhazovat se bude ve středním pásmu.
00:28
Američané si vypracovali první šanci už po několika sekundách. Gaudreau si zpracoval přihrávku z obrany a jel sám na Greisse. Po forhendové kličce ale nedokázal přehodit jeho beton!
00:23
Macek na vhazování přehrál Eichela a Němci nahodili puk do útočného pásma. Ven se jej snaží dostat Hanifin a Lee.
00:01
Obě mužstva jsou na ledě. Američané budou hrát v tmavě modrých dresech, Němci v bílém.
První dnešní utkání v Kolíně bylo vyprodané, ten pravý hukot má však přijít až za pár okamžiků.
Slavnostní ceremoniál skončil, na ledové ploše však zůstala po velkém koberci špinavá skvrna. Rolba musí znovu do akce.
Do začátku prvního zápasu domácího mužstva zbývá necelých deset minut a na ledě kolínské arény probíhá slavnostní ceremoniál. Zpěvačka Cascada zpívá oficiální hymnu turnaje.

USA: Howard (Hellebuyck) – DeKeyser (C), C. Murphy, Hanifin, Trouba, T. van Riemsdyk, McAvoy, Brickley – Lee, Eichel, J. Gaudreau (A) – B. Nelson (A), D. Larkin, Bjugstad – Keller, Dvorak, Schmaltz – Greenway, Bjork, Copp – Compher. Trenér: Jeff Blashill.

Německo: Greiss (Aus den Birken) – Müller (A), D. Seidenberg (C), Abeltshauser, Krueger, Hördler, Reul – Kahun, Macek, Rieder – Tiffels, Ehliz, Reimer – Gogulla, Schütz, Hager – Y. Seidenberg, Plachta, Kink (A). Trenér: Marco Sturm.

Rozhodčí: Oliver Gouin (CAN), Jozef Kubuš (SVK) – Hannu Sormunen (FIN), Libor Suchánek (CZE).
VZÁJEMNÁ UTKÁNÍ

Američané se s Němci střetávají na světových šampionátech docela pravidelně, od roku 2008 sehráli pět vzájemných zápasů. V osmifinálové skupině v roce 2008 zvítězily USA 6:4.

Nejslavnější utkání sehrála obě mužstva na MS 2010 v Německu. Zahajovací zápas šampionátu se tehdy hrál na fotbalovém stadionu Schalke, kam dorazilo rekordních 77 803 diváků. Ti viděli vítězství 2:1 po prodloužení v podání německého týmu, který následně postoupil až do semifinále. Naproti tomu Američané hráli v roce 2010 ostudně o záchranu.

V roce 2013 zvítězili ve skupině Američané nad Němci 3:0 a o rok později v divokém zápase v Minsku 5:4. Před rokem v Moskvě se Německo na USA vytáhlo a ve skupině zvítězilo 3:2. Němci tak skončili třetí, jenže ve čtvrtfinále podlehli Rusům, zatímco Američané ze čtvrté pozice vyřadili Čechy.

PŘÍPRAVNÁ UTKÁNÍ

Zatímco Američané v úterý porazili v jediném přípravném utkání Itálii 5:2, Němci se připravovali na domácí šampionát mnohem déle. Od začátku dubna sehráli celkem osm přátelských utkání.

Norsku podlehlo Německo 2:5 a 1:5, stejně tak nestačilo v prvním zápase ani na Bělorusko 1:3. Ve druhém zápase už Němci Bělorusy porazili 2:1 a poté si vyšlápli také na českou reprezentaci, již rozstříleli 7:4. V dalším utkání s Čechy prohráli 3:4 po nájezdech a stejným výsledkem, akorát po prodloužení, podlehli také Lotyšsku. V závěrečné generálce před MS v pondělí však lotyšského soupeře zdolali 3:2.

NĚMECKO

Němci pořádají světový šampionát znovu po sedmi letech a opět se budou moci spolehnout na mohutnou podporu fanoušků. Hokej je v Německu nesmírně populární a veřejnost prahne po větší úspěchu reprezentace. Vždyť právě před sedmi lety dosáhli Němci doma postupem do semifinále největšího úspěchu v novodobé historii. Letos bude pro ně velmi těžké postoupit z těžké skupiny do čtvrtfinále.

Německou reprezentaci vede druhým rokem osmatřicetiletý Marco Sturm, bývalý útočník San Jose nebo Bostonu, který se s hráčskou kariérou loučil před čtyřmi lety právě v Kolíně nad Rýnem. Před rokem zaujal se svým týmem dobrými výkony ve skupině MS, ale ve čtvrtfinále Němci nestačili na domácí Rusy. Hlavními oporami na letošním šampionátu budou hráči z NHL, brankář Thomas Greiss, obránce Dennis Seidenberg a útočník Tobias Rieder.

NOMINACE

Brankáři: Danny aus den Birken (Mnichov), Felix Brückmann (Wolfsburg), Thomas Greiss (NY Islanders/NHL),

obránci: Christian Ehrhoff, Moritz Müller (oba Kolín nad Rýnem), Sinan Akdag, Denis Reul (oba Mannheim), Konrad Abeltshauser (Mnichov), Frank Hördler (Eisbären Berlín), Justin Krueger (Bern/Švýc.), Dennis Seidenberg (NY Islanders/NHL),

útočníci: Marcus Kink, Matthias Plachta, David Wolf (všichni Mannheim), Dominik Kahun, Brooks Macek, Yannic Seidenberg (všichni Mnichov), Yasin Ehliz, Patrick Reimer (oba Norimberk), Patrick Hager, Philip Gogulla (oba Kolín nad Rýnem), Gerrit Fauser (Wolfsburg), Felix Schütz (Rögle/Švéd.), Frederik Tiffels (Western Michigan University/NCAA), Tobias Rieder (Arizona/NHL).

ÚSPĚCHY

ZOH: bronz (1932, 1976),

MS: stříbro (1930, 1953), bronz (1934).

USA

Stále se říká, že Američané zdaleka neberou světový šampionát tak vážně jako ostatní mužstva a že pozornost amerických fanoušků je v té době upřena pouze na Stanley Cup. To je možná pravda, na každý pád výsledky za poslední roky mají Američané velmi dobré. Z posledních čtyř šampionátů mají dva bronzy (2013, 2015) a před rokem skončili na čtvrtém místě.

V letošním roce dostal mužstvo pro mistrovství světa na starosti trenér Jeff Blashill, bývalý brankář a hlavní kouč Detroitu. Blashill sestavil na první pohled velmi silné mužstvo, v němž se hvězdy NHL se zkušenostmi z mistrovství světa mísí s dravým mládím. V brance by měl sázet na Connora Helleybucka z Winnipegu, obranu potáhne například Jacob Trouba, také z Winnipegu, a v útoku se představí esa jako Jack Eichel z Buffala nebo Johnny Gaudreau z Calgary.

NOMINACE

Brankáři: Connor Hellebuyck (Winnipeg/NHL), Jimmy Howard (Detroit/NHL), Cal Petersen (University of Notre Dame/NCAA),

obránci: Charlie McAvoy (Boston/NHL), Daniel Brickley (Minnesota State University/NCAA), Danny DeKeyser (Detroit/NHL), Noah Hanifin (Carolina/NHL), Connor Murphy (Arizona/NHL), Trevor van Riemsdyk (Chicago/NHL), Jacob Trouba (Winnipeg/NHL),

útočníci: Christian Dvorak, Clayton Keller (oba Arizona/NHL), Anders Lee, Brock Nelson (oba NY Islanders), Anders Bjork (University of Notre Dame/NCAA), Nick Bjugstad (Florida/NHL), J. T. Compher (Colorado/NHL), Andrew Copp (Winnipeg/NHL), Jack Eichel (Buffalo/NHL), Johnny Gaudreau (Calgary/NHL), Jordan Greenway (Boston University/NCAA), Dylan Larkin (Detroit/NHL), Nick Schmaltz (Chicago/NHL).

ÚSPĚCHY

ZOH: zlato (1960, 1980), stříbro (1920, 1924, 1932, 1952, 1956, 1972, 2002, 2010), bronz (1936),

Světový pohár: zlato (1996),

MS: zlato (1933, 1960 – hráno v rámci ZOH), stříbro (1931, 1934, 1939, 1950), bronz (1949, 1962, 1996, 2004, 2013, 2015).
MISTROVSTVÍ SVĚTA V LEDNÍM HOKEJI 2017

Hokejoví příznivci se dočkali, horečka stoupá, po roce je tady znovu turnaj, který určí mistra světa. Šampionát pořádají po čtyřech letech dvě země, tentokrát poprvé v historii společně Německo a Francie. Skupina A se hraje v Kolíně nad Rýnem, skupina B v Paříži. Čtvrtfinálové duely ještě budou rozděleny mezi obě města, o medaile se pak bude za dva týdny hrát už jen v Německu.

Mistrovský titul obhajují v letošním roce Kanaďané, kteří ovládli dokonce poslední dvě mistrovství v Praze a Ostravě (2015) i v Moskvě (2016). Nyní mají šanci zaútočit na jedinečný zlatý hattrick. Nováčky v elitní skupině jsou Italové a Slovinci. Reprezentace z Apeninského poloostrova se vrátila po třech letech, Slovinci v nejkratší možné době, tedy po dvou letech.

Také v Německu a Francii se hraje již zažitým systémem dvou skupin po osmi mužstvech, ve kterých se střetává každý s každým. Čtyři nejlepší týmy z každé skupiny postoupí do čtvrtfinále a utkají se tradičně do kříže. Kdo skončí ve skupině poslední, automaticky spadne do nižší divize.

Zatímco do Paříže se elitní světový hokej vrátil po dlouhých 66 letech, Kolín nad Rýnem spolupořádal tuto vrcholnou akci dvakrát relativně nedávno, a sice v letech 2001 a 2010. Na obou šampionátech získala česká reprezentace zlato, před sedmi lety právě v LANXESS areně porazila v boji o titul Rusko. MS se v Kolíně nad Rýnem hrálo ještě v roce 1955.
Sportu zdar a hokeji zvlášť! Z Kolína nad Rýnem vám přeji krásný páteční večer a vítám vás při sledování textového online přenosu z utkání Mistrovství světa v ledním hokeji 2017, skupiny A, mezi týmy USA a domácího Německa. Američané patří do širšího okruhu favoritů šampionátu, ale Němci budou na vlastním ledě hnáni mnoha tisíci fanoušky. Hned úvodní den mistrovství slibuje skvělou a napínavou podívanou. Utkání USA proti Německu začíná ve 20:15. Přenosem vás provede Ondřej Zoubek. Hezkou zábavu!
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 20:15.