Minsk Arenou dozněla ruská hymna, fanoušci oslavují vítězství sborné. Děkujeme vám pro dnešek za pozornost a těšíme se na vás u dalších online přenosů přímo z Běloruska.
Nejlepší hráči: Andrej Vasilevskij – Justin Abdelkader.
Zatímco první dvě třetiny nabídly výborný hokej plný šancí, v závěrečné části si Rusové pohlídali vysoké vedení a bez větších komplikací získali další tři body.
60:00
59:49
Končí také trest Brocka Nelsona, Rusové kontrolují puk na svých holích v útočném pásmu.
59:02
Tichonov je zpět na ledě a Rusové jsou kompletní. Začíná jejich krátká přesilovka.
58:41
Ovečkin se protáhl z levé strany do šance, ale jeho sraženou střelu Leggio bez problémů likviduje.
58:00
Poslední dvě minuty třetí třetiny.
57:49
Brock Nelson je vyloučen na dvě minuty za vysokou hůl, počet hráčů na ledě se vyrovná.
57:40
Troubovu tečovanou střelu od modré Vasilevskij vyrazil, dorážející Brock Nelson nedokázal ideálně trefit puk.
57:02
Kevin Hayes byl v průniku do útočného pásma zastaven nedovoleně. Viktor Tichonov dostává dvě minuty za sekání.
56:04
Nepovedená ruská přesilovka, Petry je zpět na ledě. Sborná už ve třetí třetině evidentně šetří síly a nehraje tak naplno jako úvodních čtyřicet minut.
55:28
DeKeyser znovu osvobozuje Američany.
54:58
Hokejisté ze zámoří posílají puk přes všechny čáry.
54:26
Rusové to zkouší hodně individuálně, Zaripov obešel dva hráče, ale nakonec mu stopku vystavil Jake McCabe.
54:04
Burmistrov se proháčkoval do pásma, tam ho nedovoleně zastavil Jeff Petry a odchází na trestnou lavici na dvě minuty za sekání.
53:32
Teď ruský gólman zasáhl hodně nejistě. Po střele Mieleho mu puk propadl pod lapačkou, ale nakonec se od tyče odrazil pryč od branky.
52:19
Američané vyslali ve třetí třetině na Vasilevského už 11 střel, Leggio zatím nemá za více než dvanáct minut jediný zásah.
51:54
Abdelkader dorážel z bezprostřední blízkosti, ale Vasilevskij puk udržel a Rusové pak americkému kapitánovi důrazně ukázali, jak brání svého gólmana.
51:21
Rusko hraje v plném počtu.
51:14
DeKeyserovu bombu si přes hradbu těl našel Vasilevskij a puk ukryl do lapačky.
50:55
Maličký Johnny Gaudreau se prokličkoval do útočného pásma, Američané rozestavují přesilovkovou formaci.
50:12
Smith vypálil z vrcholu levého kruhu, Vasilevskij vyráží puk do rohu.
49:21
Další přesilovka pro USA. Jevgenij Kuzněcov poslal puk z vlastního pásma mimo hrací plochu a je vyloučen za zdržování hry.
48:45
Ovečkin je zpět na ledě, sborná se přesilovce zámořského týmu ubránila bez větších problémů.
48:10
Američané už vedou na střely podle oficiálního údaje 33:17, ale ani téměř dvakrát tolik pokusů než vyslal na branku jejich soupeř jim zatím nepomáhá k odvrácení debaklu.
47:46
Jonesovu střelu od modré Vasilevskij bez problémů chytá.
47:04
Anisimov vyhazuje puk přes všechny čáry.
46:45
Rozhodčí vylučují ruského kapitána Alexandera Ovečkina na dvě minuty za sekání. Přesilovka pro USA.
46:17
Wingels našel před brankou úplně volného Stapletona, ale ani on ve vyložené šanci nepřekonal ruského gólmana.
45:37
Střelu Murphyho dorážel Abdelkader a puk skončil jen těsně vedle levé tyčky Vasilevského.
43:58
Johnson poslal k ledu ve středním pásmu Plotnikova. I když to bylo mimo puk a dalo by se uvažovat o nedovoleném bránění, rozhodčí nevylučují.
42:56
Rusové už si začínají dovolovat různé parádičky, hodně drzé kličky teď předvedli Burmistrov i Bělov a oběma to vyšlo.
42:23
Tahle přesilovka se Rusům vůbec nepovedla, Američané se ubránili v pohodě.
41:22
Tvrdou přihrávku Zaripova se Ovečkin pokoušel napálit z voleje, ale puk netrefil ideálně.
41:02
Seth Jones vyhazuje puk až k Vasilevskému.
40:23
Brock Nelson je vyloučen na dvě minuty za sekání. Rusové budou hrát přesilovku.
40:01
Výborně zatím hraje kapitán sborné Alexander Ovečkin, který má po dvou třetinách na kontě jeden gól a dvě asistence. Tři body za dvě trefy a jednu nahrávku má i jeho spoluhráč z prvního útoku Viktor Tichonov.
Podle oficiálního zápisu Rusové vystřelili ve druhé třetině pouze sedmkrát a přesto dali čtyři góly, ale jejich akce jsou daleko nebezpečnější. Americké pokusy zatím kromě jediného likviduje Vasilevskij poměrně bez problémů.
Další třetina začne přibližně ve 21:31.
40:00
39:14
Rusko právě vstřelilo branku!
Američané zaváhali na útočné modré a ujeli jim hned tři Rusové sami na branku. Zatímco Plotnikov zezadu jistil dojíždějícího beka soupeře, Ovečkin a zakončující VIKTOR TICHONOV nedali Leggiovi šanci. Perfektně vyřešené přečíslení. Asistence: Alexander Ovečkin.
38:08
Z pravého kruhu se do střely opřel Jevgenij Kuzněcov, ale Leggio na jeho pokus dobře viděl a bez problémů chytá.
37:22
Američané se ubránili a jsou v plném počtu.
37:02
Jakovlev nastavil hokejku do střílené přihrávky Zaripova, ale puk skončil nad brankou, kterou hájí Leggio.
36:14
Na led se vrací také Denisov a sborná je kompletní. Nyní se budou muset bránit Spojené státy.
36:00
Troubovi střela z vrcholu kruhů nesedla a Rusové už jsou ve čtyřech.
35:22
Rozhodčí vylučují Craiga Smithe na dvě minuty za sekání a dvě minuty za hrubost. Sergej Kalinin inkasuje jen dvě minuty za hrubost. Pro Američany to znamená, že budou hrát ve čtyřech, Rusové zůstávají ve třech.
35:22
Z levé strany se neprosadil ani Johnson a následně se strhla potyčka před brankou. Rozhodčí budou vylučovat.
34:59
Craig Smith pálil z prostoru mezi kruhy, ruský gólman pozorný.
34:47
Následně se povedlo vyhodit i Kuljominovi.
34:26
Kutuzov se zmocnil puku a vyhodil ho.
34:19
Po Jonesově přihrávce pálil z první Trouba, Vasilevskij schoval puk do lapačky.
34:14
Spojené státy budou hrát v pěti proti třem! Denis Denisov dostává dvě minuty za hrubost.
34:00
Američané obsadili ruské obranné pásmo a vynutili si přesilovku. Jegor Jakovlev je vyloučen na dvě minuty za nedovolené bránění.
33:00
Dnešní utkání sleduje v Minsk Areně 14 124 diváků, to je zatím největší návštěva letošního mistrovství světa v Bělorusku.
32:13
Jimmy Hayes prověřil od modré pozornost Vasilevského, ten se nenechal zaskočit.
31:07
Trenér Peter Laviolette dává na střídačce pokyn Davidu Leggiovi, který vystřídá v brance veterána Thomase.
31:07
Tichonov našel zpoza branky mezi kruhy úplně volného SERGEJE PLOTNIKOVA, a ten se trefil mezi Thomasovy betony. Asistence: Viktor Tichonov.
30:24
Rusové hrají skvěle, mladý americký tým nemůže na svého soupeře najít zbraň.
29:07
Jevgenij Dadonov objel americkou branku a zkoušel se prosadit z otočky, puk se pak odrazil k JEVGENIJI KUZNĚCOVOVI, a ten už měl jednoduchou úlohu trefit se za ležícího Thomase. Asistence: Jevgenij Dadonov.
29:00
Sborové šajbu vystřídala mexická vlna, která putuje celou Minsk Arenou, Rusové jsou mezitím nastěhováni před Thomasem.
28:45
V hale je nyní ještě větší hluk, než když hráli odpoledne domácí Bělorusové. Fanoušci ženou sbornou za vítězstvím.
28:30
Ve druhé polovině přesilovky si Američané šanci nevypracovali, Rusové jsou kompletní.
27:37
Rusům se povedlo dostat puk do středního pásma a hala to ocenila bouřlivým jásotem.
26:59
Američané vyšachovali svého soupeře a Trouba mohl střílet do odkryté branky, nakonec jeho pokus v poslední chvíli zastavil obětavý Orlov.
26:30
Američané se natlačili do útoku, Anton Bělov musel sáhnout k nedovolenému zákroku a za krosček na McDonalda odchází na dvě minuty na trestnou lavici.
26:05
Thomasovi se nepovedlo rozehrát puk, ale Ovečkinovi s Tichonovem se nepovedlo jeho chybu využít.
25:45
Belov tečoval v obranném pásmu nahození Američanů ze středního pásma hodně nepříjemně a vylekal Vasilevského.
25:02
Přihrávku Setha Jonese protečoval americký kapitán Abdelkader do útočného pásma a sám dojížděl za pukem. Vasilevskij ho raději podržel v lapačce.
24:40
Zámořští hokejisté sice inkasovali hned po dvaceti vteřinách druhé části, od té doby ale nedovolili Rusům vystřelit a sami zasypali Vasilevského pěti pokusy.
24:13
Američanům nevyšla rozehrávka a puk končí na zakázaném uvolnění.
23:13
Další zákrok si ruský gólman připisuje po střele Hayese.
21:49
Spojené státy povzbuzené gólem se tlačí opět do útoku. Muellerovu nepříjemnou střelu zpoza obránce vyrazil Vasilevskij.
20:57
USA právě vstřelilo branku!
JUSTIN ABDELKADER tečoval před Vasilevským střelu Jeffa Petryho od modré čáry a Američanům se povedlo bleskově odpovědět na ruský gól a snížit vedení soupeře. Asistence: Jeff Petry.
20:20
Perfektní vstup sborné do druhé třetiny! Alexander Ovečkin vymyslel perfektní přihrávku pro VIKTORA TICHONOVA, a tomu už stačilo pouze nastavit hokejku a usměrnit puk po ledě za přemisťujícího se Thomase. Asistence: Alexander Ovečkin, Sergej Plotnikov.
20:01
Střely na branku po první třetině: 10:9.
Rusové vstoupili do první třetiny velmi aktivně a nakonec se v 7. minutě dostali díky Kuljominovi do vedení. Pak trochu polevili a ohánět se musel také Vasilevskij. Povedlo se mu neinkasovat, navíc jeho spoluhráč Ovečkin v závěru třetiny proměnil trestné střílení a sborná vede 2:0.
Další třetina začne přibližně ve 20:35.
20:00
18:47
Hala bouří, ALEXANDER OVEČKIN trestné střílení proměňuje. Rozjel se velmi volně, před Thomasem ale ukázal rychlé ruce a ukázkovým blafákem do bekhendu nedal americkému brankáři šanci.
18:47
Pracovníci haly ještě upravují postavení branky, Ovečkin už se chystá k provedení samostatného nájezdu.
18:47
Alexander Ovečkin se protáhl mezi dvěma americkými hráči a mířil směrem na Thomase. DeKeyser zatáhl za záchrannou brzdu a rozhodčí nařídil trestné střílení.
18:34
Trouba u mantinelu pořádně masíroval Kalinina, rozhodčí vylučovat nebude.
17:38
Dadonov se neprosadil přes Gardinera, a tak jen nahodil puk směrem na americkou branku.
17:03
Rusové jsou nastěhováni v útočném pásmu soupeře, fanoušci je ženou dopředu.
15:54
Ovečkin nastupuje celou třetinu ve dvou formacích, ale jeho střídání jsou hodně krátká a nijak si je zbytečně neprotahuje.
13:59
Plotnikov pálil z levého kruhu a protáhl Thomase, puk ale skončil vedle americké branky.
12:55
Rusové vyhazují na zakázané uvolnění.
12:42
Craig Smith nahazoval na Vasilevského, ten se překvapit nenechal.
11:48
Andy Miele si sjížděl na dorážku před Vasilevského a ze vzduchu dokázal trefit skákající puk, ale ruský brankář si povyjel a nedal americkému hokejistovi prostor.
10:43
10:03
Střelu Gardnera tečoval před brankou Mueller, následně Rusové vyhodili.
09:49
Tyler Johnson nejprve netrefil tvrdou přihrávku z první, poté vyslal z levého kruhu nepříjemnou střelu Seth Jones.
09:26
Puk je znovu za Thomasem, Američané musejí zakládat nový útok.
08:50
Trouba nahazoval od modré, Vasilevskij si situaci pohlídal a následně Rusové vyhazují.
08:43
Artjom Anisimov je vyloučen na dvě minuty za vysokou hůl, Spojené státy si zahrají první přesilovku.
08:15
Tvrdá střela Orlova od modré prosvištěla po teči jednoho z amerických hráčů těsně vedle Thomasovy branky.
07:11
Další dva pokusy vyslal směrem na ruského gólmana Petry, při jednom z nich byl blízko dorážce Abdelkader. Sborná tuto situaci ustála.
06:52
Hayesovu střelu od levého mantinelu vyrazil Vasilevskij do bezpečí.
06:06
Američané si hned po obdrženém gólu vyžádali oddechový čas.
06:06
Krátce po přesilovce se Rusové přeci jen prosazují. Střelu Medveděva z vrcholu pravého kruhu dorazil za záda Thomase NIKOLAJ KULJOMIN. Asistence: Jevgenij Medveděv, Artjom Anisimov.
06:00
USA v plném počtu.
05:12
Dekeyser zachytil nepřesnou přihrávku Rusů ve středním pásmu a nastřeluje puk za Vasilevského.
04:57
A znovu vyváží zkušený americký hokejista puk až do útočného pásma, Rusům se přesilovka nedaří.
04:28
Stapleton poslal puk do bezpečí.
04:00
Rusové si zahrají první přesilovku. Jacob Trouba podrazil Kuljomina a míří na dvě minuty na trestnou lavici.
03:50
Střelu Antona Bělova od modré Thomas kryje, i když měl hodně zakrytý výhled.
03:21
Zakázané uvolnění Rusů. Zatím se hraje ve vysokém tempu.
02:36
Po akci McDonalda si sjížděl do šance Trouba, ale branku přestřelil.
01:50
Ruský trenér Znarok napsal do třetí lajny pouze dva útočníky, s nimi nyní hraje Ovečkin. Ruský kanonýr tedy dnes bude hrát ve dvou formacích.
01:28
Kalinin vyzkoušel pozornost Thomase z levého kruhu, ten byl připraven.
00:59
Také druhá ruská lajna si vytvořila velký tlak, Američané se zatím nemohou pořádně dostat z pásma.
00:11
Ovečkin se ihned po úvodním buly protáhl do útočného pásma a z vrcholu kruhů jen těsně minul Thomasovu branku.
00:01
Volno dostal také brankář Bobrovskij, který vychytal Rusům dvě vítězství. Dnes bude chytat mladý Andrej Vasilevskij. Gólman, který působil v uplynulé sezoně v KHL v dresu Ufy zamíří po letní pauze do zámoří na farmu Tampy Bay, která ho v roce 2012 draftovala v 1. kole.
V sestavě Ruska dnes chybí Vadim Šipačjov, který ve včerejším utkání poslal ostře k ledu Fina Jormakku. Během zápasu sice od rozhodčích žádný trest nedostal, disciplinárka mu ale udělila stop na tři zápasy.

Rusko: Vasilevskij (Chudobin) – Denisov, Orlov, Kutuzov, Medveděv, Jakovlev, Bělov, Čudinov – Ovečkin, Tichonov, Plotnikov – Kuljomin, Anisimov, Širokov – Zaripov, Kalinin – Dadonov, Burmistrov, Kuzněcov.

USA: Thomas (Leggio) – Trouba, Dekeyser, Jones, McCabe, Petry, Gardiner, Murphy – K. Hayes, Gaudreau, Abdelkader – Johnson, Nelson, Smith – Stapleton, Wingels, Mueller – J. Hayes, McDonald, Shore – Miele.

Rozhodčí: Jeřábek, Šindler (oba CZE) – Carlson (CAN), Dehaen (FRA).
Stejně jako Amerika sehrálo i Rusko na turnaji zatím dva zápasy, dočkalo také dvou výher. Nejprve porazili Švýcarsko jasně 5:0, následně přetlačili Finsko poměrem 4:2. Důležitou zprávou pro ruskou sbornou byl určitě i bodový počin největší hvězdy Alexandra Ovečkina, který si připsal po dvou brankách a asistenci a všem ukázal, že na minském šampionátu udělá maximum pro odčinění velkého nezdaru z domácí olympiády v Soči.

Švýcarsko – Rusko 0:5 (0:3, 0:1, 0:1)

Branky a nahrávky: 1. Plotnikov (Denisov, Šipačjov), 7. Ovečkin (Zaripov, Bělov), 18. Šipačjov (Čudinov), 30. Bělov (Kuljomin, Širokov), 59. Zaripov (Ovečkin).

Finsko – Rusko 2:4 (1:2, 1:2, 0:0)

Branky a nahrávky: 10. Hietanen (Lehtera, Kontiola), 40. Karalahti (Lajunen, Jokinen) – 2. Tichonov (Kalinin, Bělov), 5. Ovečkin (Orlov, Zaripov), 23. Kuljomin, 35. Kalinin (Zaripov, Tichonov).
Ovšem i bez něj předvádí USA pěknou hokejovou podívanou. Ze dvou zápasů získali plný počet bodů, postupně porazili domácí Bělorusko vysoko 6:1 a Švýcarsko 3:2. Není tak divu, že Ameriku zatím najdeme na prvním místě v tabulce skupiny B.

Bělorusko – USA 1:6 (0:1, 1:3, 0:2)

Branky a nahrávky: 40. Stěpanov (Grabovskij, Kaljužnyj.) – 13. Nelson (Smith, Johnson), 35. J. Hayes (Trouba, Dekeyser), 36. Gaudreau (Petry), 38. McDonald (J. Hayes), 55. Trouba (Gadreau, Johnson), 57. Gardiner (Gaudreau, Hayes).

USA – Švýcarsko 3:2 (0:0, 1:2, 2:0)

Branky a nahrávky: 27. Mueller (Stapleton, Petry), 42. Smith (Nelson, Johnson), 54. Johnson (Jones) – 22. Hollenstein (Fiala), 30. Brunner (Romy).
Vzpomínáte si na poslední bitvu obou soupeřů na mezinárodním poli? V rámci základní skupiny A na olympijském turnaji v Soči sehrály oba celky spolu napínavou a velmi atraktivní podívanou, kterou musely rozhodnout až samostatné Nájezdy s velkým N. Ty se totiž natáhly až na do osmé série, hlavním hrdinou pak byl americký šikula T.J. Oshie, který proměnil hned čtyři ze svých šesti penaltových pokusů. Amerika nakonec zvítězila 3:2 po samostatných nájezdech a postarala se o jeden z nejhezčích zápasů olympijského turnaje. Bohužel pro Spojené státy nemůže výběr trenéra Lavioletta s účastí šikovného útočníka St. Louis na turnaji počítat.
Pěkný den z Minsk Areny, která dnes bude svědkem čtvrtého hracího dne běloruského mistrovství světa v ledním hokeji. Po odpolední bitvě mezi domácím Běloruskem a Švýcarskem přijde na řadu duel mezi Ruskem a Amerikou. Úvodní buly bude vhozeno v 19:45 středoevropského času.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 19:45.