Obrovské drama nám nakonec připravily oba týmy! Utkání sice skončilo tak, jak to vyhovovalo oběma celkům, ale o domluvě nemůže být v žádném případě řeč.

Lotyši dvě třetiny výborně bránili a z minima šancí vytěžili vedení 2:0, když se v přesilových hrách prosadili Kaspars Daugavinš a Guntiš Galvinš. Galský kohout se však v závěru zápasu zachránil, ve 49. minutě snížil Stephane da Costa a necelých pět minut před koncem periody srovnal na 2:2 Sacha Treille. V úplném závěru mohl naopak potopit Lotyše Desrosiers, ale Masalskis jeho samostatný unik pokryl.

V prodloužení zase přežili svou smrt Francouzi, do tyče totiž zamířil Sotnieks a poté branková konstrukce dvakrát pomohla také Masalskisovi. V samostatných nájezdech ovšem hráči Francie předvedli velkou šikovnost, když se prosadili všichni tři střelci – vítěznou branku si na své konto připsal Julien Desrosiers. Záchranu v elitní skupině tak slaví oba celky na úkor smutných Rakušanů.
Vyhlášeni byli také tři nejlepší hráči obou týmu na turnaji. Za Lotyšsko si přijeli pro ceny Edgars Masalskis, Lauris Darzinš a Kaspars Daugavinš. Za Francii Cristobal Huet, Danien Fleury a Yohann Auvitu.
Edgars Masalskis vyhlášen nejlepším hráčem Lotyšska. Za Francii je oceněn Stephane da Costa.
V samostatných nájezdech zvítězil tým Francie.
Autorem vítězné branky je JULIEN DESROSIERS.
Francie slaví! Stephane da Costa si forhendovou kličkou položil Masalskise a u tyčky puk uklidil do sítě!
Huet vychytal Daugavinše, Lotyš s forhendovou kličkou neuspěl.
Desrosiers si položil Masalskise a přehodil ho!
Lauris Darzinš nádherně vymíchal Hueta a zakončil do prázdné branky!
Fleury ranou na lapačku prostřelil Masalskise!
Jako první jde do branky Masalskis.
Samostatné nájezdy začínají.
Prodloužení nerozhodlo, přestože se v něm děly nesmírně zajímavé věci! Hned třikrát totiž zvonila tyč, dvakrát za Masalskisem a jednu nastřelili Lotyši. Až nájezdy tedy zodpoví otázku, zda z elitní skupiny sestoupí Francie nebo Rakousko.

Střely na branku v prodloužení – 2:5, celkem – 13:34.
65:00
Prodloužení skončilo.
Proti jedovaté střele Teddyho da Costy si Masalskis povyjel a vytěsnil puk za branku.
64:16
Nyní se musel činit Huet, Francouzi ale stále žijí.
63:53
V prodloužení se hra přelévá nahoru – dolů. O nějaké domluvě mezi týmy nemůže být ani řeč.
63:05
To jsou neskutečné věci! Fleuryho nahození vyrazil Masalskis jen před sebe a dorážka Desrosierse skončila na brankové konstrukci!
62:13
Darzinš se protáhl až před Hueta, na poslední chvíli mu zabránil v lepším zakončení Hecquefeullie!
60:49
Na druhé straně také zvonila tyč! Trefil ji Fleury, dojíždějící da Costa už puk za ležícího Masalskise nedostal.
60:29
Francouzi přežili svou smrt, Sotnieks trefil bekhendem tyč!
60:18
Galvinšovo nahození minulo francouzskou branku.
60:01
Hokejisté Francie dokázali ve třetí třetině smazat dvoubrankové manko a díky gólům Stephana da Costy a Sachy Treilleho posílají zápas do prodloužení! Lotyši už slaví jistou záchranu, vyhrát potřebují Francouzi.

Střely na branku ve 3. třetině – 4:7, celkem – 11:29.
60:00
59:55
Lotyši vyhráli buly a vyhodili. Jsou tedy zachráněni.
59:51
Neskutečné!! Sotnieks na modré nastřelil pouze Desrosierse, který uháněl sám na Masalskise! Lotyšský brankář svůj tým doslova spasil, francouzského útočníka vychytal!
59:01
Poslední minuta třetí třetiny. Francouzi se snaží rozhodnout ještě v řádné hrací době. O taktizování tak nemůže být ani řeč.
58:46
Damien Fleury z mezikruží těsně minul!
58:00
Sprukts zatáhl kotouč až před Hueta, který jeho pokus nadvakrát přikryl.
57:22
Lotyši nyní potřebují dohrát třetí třetinu za nerozhodného stavu. Francouzi budou chtít jakkoliv vyhrát.
56:23
Francie je nyní na koni, Galský kohout je pokropen živou vodou!
55:19
Francie právě vstřelila branku!
Je vyrovnáno! SACHA TREILLE dostal přihrávku na osu kruhů a střelou zápěstím, která prošla mezi nohama bránícího hráče a zřejmě byla i tečována, překvapil Masalskise. Tomu puk propadl mezi betony – 2:2. Lotyši se už musejí bát, nicméně bod jim ještě stačí. Asistence: Kevin Hecquefeullie a Cristobal Huet.
55:05
Sprukts vyhodil přesně na francouzskou branku, Huet musel hrát.
Toto utkání sleduje 15167 diváků. Krásná návštěva!
54:37
Nyní se již icing píská, hra se vrací před Masalskise.
54:20
Lotyši vyhazují, Francouzi musejí hrát.
53:47
Střelu Desrosierse zblokoval Galvinš.
53:32
Dobrá kombinace francouzských obránců rezultovala v nebezpečnou střelu Chakiachviliho. Masalskis ji ale viděl a sáhl si pro ni lapačkou. Reklamní přestávka.
52:59
Už jen sedm minut do konce. Závěr bude ještě hodně zajímavý.
52:11
Stephane da Costa vystřelil vedle horního růžku lotyšské branky. Puk se odrazil až do středního pásma.
51:25
Daugavinš poslal do gólové šance Džerinše, který sám před Huetem neuspěl. Zkušený gólman svému týmu udržel naději na záchranu!
50:39
Lotyši dobře brání střední pásmo.
50:23
Francouzské postavení mimo hru.
49:55
Roussel cpal puk zpoza branky na Fleuryho, ten ho netrefil.
49:10
Zápas zase dostal velký náboj, Francouzi potřebují alespoň srovnat a pak vyhrát v prodloužení či nájezdech.
48:21
Přeci jen se Francouzi prosazují! Damien Fleury z pravého kruhu neprostřelil Masalskise, ale odražený kotouč trefil ze vzduchu do odkryté branky STEPHANE DA COSTA – 1:2. Galský kohout ještě žije! Asistence: Damien Fleury.
47:39
Francouzi byli dvě třetiny střelecky výrazně aktivnější, ale nyní se už ke střelbě na Masalskise téměř nedostávají.
47:07
Bertrand udělal na modré zbytečnou kličku a vystavil své spoluhráče do ofsajdu. To je francouzské trápení.
46:45
Nahozený puk se snesl do Masalskisovy lapačky. Lotyšsko v pohodě drží dvoubrankové vedení.
46:17
Nápor Lotyšů zastavil Huet, který v brankovišti přikryl puk lapačkou. Celek kouče Hendersona je již velmi blízko sestupu.
45:36
Galský kohout v postavení mimo hru. Protože puk šel až z obranného pásma, bude se vhazovat před Huetem.
45:11
Francouzům by moc pomohl vstřelený gól, nyní už hrají ve velké křeči.
44:20
Rozehrávka Janila byla sražena do hlediště. Kotouče se stal suvenýrem pro malé hokejisty Hvězdy Praha.
44:09
Andersons opět jen vyhodil puk, tentokrát ale nejde o icing.
43:45
Zakázané uvolnění Lotyšska.
42:58
Krásný zákrok předvedl Cristobal Huet! Sotnieks zachytil francouzské vyhození a dostal puk před branku na Skvorcovse. Jeho bekhendové zakončení končí v Huetově lapačce!
42:48
O2 Arenou obíhá mexická vlna.
41:21
Stephane da Costa se krátkou kličkou uvolnil a vypálil jen těsně vedle tyčky!
41:08
Francouzi se od začátku třetí části snaží svého soupeře zatlačit, Lotyši pokračují v dobré obraně.
40:21
Nahození Manaviana z velké dálky si pohlídal Masalskis.
40:01
Třetí třetina začne přibližně v 17:53.
Po druhé třetině se Francouzi nacházejí už v hodně kritické situaci, naopak Lotyšsko je blízko setrvání v elitní skupině MS. Mužstvu z pobaltské republiky přitom stačí jen dobře bránit a využívat přesilové hry. Ve 23. minutě tak další z nich proměnil v gól Guntis Galvinš, který tvrdou ranou od modré zvýšil už na 2:0. Na hráčích Francie je stále více vidět frustrace z jejich střeleckého trápení.

Střely na branku ve 2. třetině – 5:10, celkem – 7:22.
40:00
39:50
Už po skončení lotyšské přesilovky zasáhl dobře Huet, který pokryl střelu Sotniekse od modré.
38:57
Masalskis vyrazil kotouč jen před branku, kde byl ale pouze obránce Redlihs.
37:49
Stephane da Costa předvedl ošklivý zákrok u mantinelu a je vyloučen na 2 minuty za faul loktem.
37:31
Lotyši se dostali do přečíslení 2 na 1. Francouzům udržel naději Huet, který se roztáhl a ramenem vyrazil zakončení Bukartse!
36:55
Auvitu bekhendem nahrnul kotouč do brankoviště, ale Masalskis hru přerušil. Následně se strhla šarvátka, do které se zapojil také Antoine Roussel. Vylučovat se nebude.
35:48
Lotyši jsou kompletní.
35:31
Desrosiers dobře rozehrál na Meuniera, tomu však střela vůbec nesedla. Sledujeme francouzský střelecký zmar.
34:56
Z dobré pozice střílel francouzský kapitán Meunier, branku minul.
34:40
Džerinš vyrazil v oslabení dopředu, Hecquefeullie mu nedovolil zakončit.
33:56
Hned po buly vypálil Hecquefeullie, pozorný Masalskis má kotouč ve výstroji.
33:47
Bertrand byl ale faulován Maximsem Širokovsem, který usedne na trestnou lavici.
33:47
Roussel našel z rohu kluziště Bertranda, který trefil jen Masalskise, jenž skluzem pokryl dolní část své klece!
33:21
Lotyšsko se teď soustředí na obranu vlastní modré čáry. Francouzi působí bezradně.
32:21
Celek z Pobaltí se stále více přibližuje záchraně, k té mu stačí i bod. Naopak Francouzům začíná hořet půda pod nohama.
31:47
Lotyši vyhodili a jsou v plném počtu.
31:25
Nahození Besche bylo sraženo nad branku.
30:40
Ne, Francouzům to nejde. Po nepřesné přihrávce opět ztrácejí pásmo.
30:08
Hecquefeullie na modré ztratil puk, Lotyši se osvobodili.
29:47
Kaspars Daugavinš vyloučen za hákování. Druhá přesilovka pro Francii.
29:27
Puk se po střele Fleuryho odrážel od zadního mantinelu přímo do brankoviště. Masalskis zareagoval duchapřítomně a tygřím skokem kotouč zalehl.
29:07
Cristobal Huet si připisuje druhý zákrok v utkání. Pokus Indrašise má v lapačce.
28:25
Lotyši stále vypálili jen třikrát, přesto vedou nad Francií 2:0. Na hokejistech v modrém už začíná být patrná nervozita.
28:13
Odražený kotouč trefil do tváře lotyšského trenéra Belavskise. Ten si nyní leduje postižené místo.
28:13
Puk se odrazil mimo hrací plochu. Reklamní přestávka.
27:38
Claireaux se z levé strany hnal na lotyšskou branku, ale ani on na Masalskise nevyzrál.
27:02
Lotyšsko kompletní, Masalskis si mohl v oslabení paradoxně odpočinout.
26:35
Francouzi v postavení mimo hru. Přesilovka se jim nedaří.
26:17
Snaha Galského kohouta přerušena. Jeden z francouzských hráčů zahrál vysokou holí.
25:24
Darzinš Lotyše osvobozuje.
25:01
Vyloučení na straně Lotyšska. Maxims Širokovs – podražení.
24:56
Ránu Teddyho da Costy nadvakrát přikryl Masalskis. Lotyšský gólman puk udržel i přesto, že první ránu schytal do masky.
23:53
Francouzi zase tlačí, ale gól ne a ne vstřelit. Tohle pro ně musí být hodně těžké na psychiku.
22:47
Lotyšsko právě vstřelilo branku!
Ale teď GUNTIŠ GALVINŠ vystřelil a kotouč končí v síti! Jeho projektil od modré zapadl nad levé rameno Hueta. Francouzský gólman dnes propustil dvě ze tří ran soupeře! Asistence: Lauris Darzinš a Kaspars Daugavinš.
22:41
Lotyši kombinují po rozích, tudíž bez střelby.
21:59
Auvitu dokázal vyhodit.
21:39
Damien Fleury je vyloučen za napadení Spruktse. Tohle bylo hodně přísné rozhodnutí.
21:39
Střela Fleuryho z pravé strany Masalskisovi vypadla z výstroje. Dorážející Roussel však kotouč nedokázal dorazit za záda brankáře.
21:29
Sotnieksovu střelu tečoval Sprukts, kotouč ale v brance neskončil.
20:43
Ani Spruktsova rána neprošla na Hueta, puk trefil Yoricka Treilleho.
20:14
Džerinšovu střelu zblokoval obránce Manavian.
20:01
Další třetina začne přibližně v 17:01.
Po první třetině se přiblížili záchraně Lotyši, kteří vedou nad Francií 1:0. Celek ze země galského kohouta byl přitom podstatně aktivnější, ale nedokázal proměnit své šance. Lotyšsku tak stačila jediná přesilovka a dvě střely mezi tyče k tomu, aby je ve 12. minutě poslal do vedení Kaspars Daugavinš.

Střely na branku v 1. třetině – 2:12.
20:00
19:41
Fleury našel na zadní tyči najíždějícího Roussela. Útočník Dallasu Stars v tísni nedokázal usměrnit puk do odkryté klece!
19:01
Poslední minuta první třetiny.
18:41
Sprukts v souboji s Chakiachvilim. Francouzský bek hráče soupeře dobře vynruslil a Lotyš vypálil mimo.
18:09
Bukarts nahazoval z rohu puk před branku, tam se ho ale ujali Francouzi.
17:32
Manavian od modré přestřelil.
16:58
Lotyši dosud vyslali na Hueta jen dvě střely, Francouzi se naopak činí, ale Masalskise nepropálil ani Sacha Treille.
16:27
Zblokované nahození Fleuryho. Andersons následně vyhodil.
15:27
Za lotyšskou obranou číhal Rech, puk se k němu však nedostal.
15:07
Lotyši zase jen odehráli puk za branku soupeře, kam musel vyjet rozehrát Huet.
14:13
Lotyši odehráli puk na icing.
13:36
Zatím reagují pozitivně, střelu Roussela pokryl Masalskis.
13:05
Francouzi byli v první třetině aktivnější, ale nyní prohrávají. Uvidíme, jak dokáží na vývoj utkání zareagovat.
12:15
Rech v brankovišti tečoval kotouč, ale Lotyše zachránil Masalskis, který stačil zasáhnout pravým betonem. Následně byla posunuta branka a vhazovat se bude ve středním pásmu.
11:24
Tohle byla velká chyba Francouzů! Janil před brankou odehrál kotouč pouze na hůl KASPARSE DAUGAVINŠE a nejproduktivnější hráč Lotyšska trefil odkrytou polovinu klece. Huet se už nestačil přesunout dostatečně rychle na to, aby mohl lapačkou zakročit. Asistence: Lauris Darzinš.
11:10
Lotyši se usadili v útočném pásmu.
10:16
V následné šarvátce byl Claireaux až příliš důrazný a je vyloučen za hrubost.
10:16
Claireaux si vybruslil zpoza branky, ale Masalskis nechal beton u své tyčky.
09:52
Jsme v polovině úvodní části, Francie stále aktivnější.
08:57
Modří si dobře vyměnili kotouč a z vrcholu pravého kruhu mohl vypálit Yorick Treille. Vyjetý Masalskis kotouč vytěsnil.
08:11
Nahození od červené čáry Masalskis raději přidržel. Francouzi totiž důrazně dojížděli celou situaci.
07:35
V hledišti mají mohem větší podporu lotyšští hráči.
06:53
Po střele Rauxe přerušil hru Masalskis.
06:39
Mezi kruhy zůstal úplně volný Berzinš, v gólové šanci však poslal kotouč vedle horního růžku!
06:11
06:11
Druhá lajna Francie sevřela Lotyše. Tlak v podání da Costy, Roussela a Fleuryho utnul Masalskis.
05:32
Ofsajd Lotyšska, Francouzi se v úvodu duelu velmi dobře pohybují.
04:40
Nahození Hecquefeullieho nadělalo Masalskisovi problémy, gólman Lotyšska si však nakonec poradil.
04:11
Po buly vypálil Manavian, kotouč za Masalskisem neskončil.
04:05
03:45
Lotyši se konečně na delší dobu usadili v útočné třetině, ale teď už kotouč pro Francouze vybojoval Stephane da Costa.
02:54
Damien Fleury se protáhl až před Masalskise, pokus z úhlu brankář Lotyšska pokryl.
02:32
Lotyši mají potíže s přechodem do útočného pásma.
01:40
Další nebezpečnou střelu Rauxe vykopl Masalskis. Francie začala velmi aktivně.
01:28
Nahození Janila od mantinelu skončilo na tyči Masalskisovy klece!
00:02
Úvodní buly vyhrál Francouz Meunier.
00:01
Utkání bude mít i českou stopu, kterou je český čárový rozhodčí Miroslav Lhotský.
Probíhá nástup obou celků na ledovou plochu O2 Areny. Hlediště je slušně zaplněné.

Lotyšsko: Masalskis (Mustukovs) – Sotnieks, Galvinš, K. Redlihs, M. Jass, Širokovs, Cibulskis, Andersons – Darzinš (A), Daugavinš (C), Džerinš – Sprukts (A), M. Redlihs, Bukarts – Berzinš, Cipulis, Indrašis – Abols, Skvorcovs, K. Jass – Saulietis. Trenér: Alexander Belavskis

Francie: Huet (Hardy) – Manavian, Auvitu, Besch, Hecquefeullie (A), Janil, Chakiachvili, Diede-Fauvel – Y. Treille (A), Meunier (C), Desrosiers – Fleury, Roussel, S. da Costa – Raux, S. Treille, Bertrand – T. da Costa, Guttig, Rech – Claireaux. Trenér: Dave Henderson.

Rozhodčí: Mayer (USA), Ronn – Suominen (FIN), Lhotský (CZE).
Francouzi dnes budou mít k dispozici i útočníka CSKA Moskva Stephaneho da Costu. Čtvrtý nejproduktivnější hráč KHL je na šampionátu limitován zdravotními problémy a dosud stihl odehrát jen tři zápasy.
LOTYŠSKO:
Hokejisté Lotyšska v šesti zápasech nasbírali čtyři body a v tabulce Skupiny A jim patří předposlední sedmé místo. Lotyši se na úvod šampionátu museli vypořádat doslova s vražedným losem. Mistrovství začali zápasem s Kanadou, které podlehli 1:6, následoval duel s Českem – 2:4, a těžkou sérii ukončili debaklem 1:8 se Švédskem. Ve čtvrtém utkání Lotyšsko konečně zabodovalo, když udolalo 2:1 v prodloužení Švýcary, ovšem zpět do bojů o záchranu je srazila prohra 1:2 s Německem. V souboji o všechno pak mužstvo z pobaltské republiky vydřelo vítězství 2:1 v prodloužení nad Rakouskem. Hráči Lotyšska budou mít proti Francii výhodu dvoudenního odpočinku.