Je dobojováno. Finové s přehledem zvládli své úvodní utkání na turnaji a zejména díky druhé třetině, kterou ovládli 4:1, si připisují důležité vítězství do tabulky skupiny B. Výrazně na sebe upozornil zejména mladík Patrik Laine, který zaznamenal dva góly a navrch přidal i jednu asistenci.
59:41
Pulkkinenův pokus od modré naopak Koval neviděl vůbec, puk ale prolétl mimo a orazítkoval mantinel za brankou.
59:14
Po Pihlströmově akci dorážel na brankovišti Sallinen, jeden z obránců ale ještě stihl vložit do jeho rány svoji hůl a kotouč ztečovat mimo.
58:42
Jaakola od modré nahazoval, Koval si ale našel průhled mezi nohama hráčů na brankovišti a kotouč schoval ve své lapačce.
58:18
Komarovovu střelu od modré jeden z bránících hráčů přizvedl do ochranné sítě nad brankou. Bude se vhazovat před Kovalem.
57:45
Lisovec na prudkou přihrávku k modré čáře těsně nedosáhl, puk tak získávají Finové.
57:05
Po Ohtamaaově přihrávce do jízdy pálil z dobré pozice mezi kruhy bekhendem Granlund, branku Kovala ale těsně přestřelil.
56:16
Finové už ani příliš nenapadají. Hlídají si střední pásmo a vlastní modrou čáru.
55:35
V posledních minutách ožívají také fanoušci obou týmů, kteří se teď za Kovalovou brankou vytrvale překřikují.
54:39
Andrej Kosticyn se teď protáhl mezi dvěma obránci na modré čáře a dostal se až k zakončení. Branku ale pod tlakem minul.
53:53
Teď ještě vyzkoušel Kovalu pozornost střelou zápěstím Koivu, běloruský gólman vyráží.
53:37
Finové se už nikam příliš neženou a jen dohrávají utkání.
52:20
Koskiranta vybojoval kotouč za běloruskou brankou, Finové se ale špatnou přihrávkou na obránce vyhánějí z útočné třetiny.
51:01
Bělorusko právě vstřelilo branku!
Tak přece jen Bělorusové ještě snižují. ALEXEJ KALJUŽNYJ dostal od mantinelu přihrávku přesně proti hokejce a střelou z první možná trochu překvapil Koskinena, kterému puk propadl do branky – 6:2. Asistence: Andrej Kosticyn a Sergej Kosticyn.
50:44
Následuje další vhazování před Kovalem.
50:31
Ihned po buly to zkoušel Pulkkinen znovu, nyní ale jeho pokus zablokoval Pavlovič.
50:25
Zahrozil opět i čtvrtý útok Finska. Pihlström zavezl kotouč do pásma a rozehrál jej do strany na Pulkkinena. Jeho pokus ale Koval zkrotil.
49:46
Komarov si vybruslil z rohu kluziště do střelecké pozice, Koval ale jeho ránu přes clonícího Koskirantu viděl a vyrazil.
48:56
Stěpanova střela z levého křídla ke Koskinenovi neprošla. Teď musí Belorusové zase rychle obrátit do obrany.
47:51
Finsko právě vstřelilo branku!
Už je to 6:1! Salmelova dělovka napálila Kovala do masky, rozhodčí ale nechali pokračovat ve hře. Koval na chvíli ztratil povědomí o kotouči a MIKAEL GRANLUND toho dokázal využít gólovou dorážkou. Asistence: Anssi Salmela a Sebastian Aho.
46:46
Finsko v plném počtu.
46:45
Jednu vteřinu před vypršením Jokinenova trestu se bude vhazovat před Koskinenem.
46:05
Teď už musel Koskinen zasahovat a při dorážce Stěpanova toho zřejmě moc neviděl, kotouč ale udržel ve hře.
45:37
Bělorusové teď zavřeli soupeře v pásmu, ten je ale nepouští do žádných střeleckých pozic. Zatím se hraje víceméně jen kolem mantinelů.
44:46
Jussi Jokinen (FIN) spíše vlastní neobratností porazil Stěpanova a Bělorusko si zahraje přesilovou hru.
43:57
Koval si zatím připsal další zákrok proti střele od mantinelu. Bude se vhazovat po jeho levici.
42:59
Finové přidávají pátou branku! Výbornou práci odvedl ANTTI PIHLSTRÖM, který nejprve sám zachytil nepřesnou přihrávku soupeře ve vlastním pásmu, následně s pukem přesprintoval obránce soupeře až se dostal sám do střelecké pozice na kruzích, odkud kotouč neomylně pověsil do pravého horního rohu běloruské branky – 5:1. Bez asistence.
42:19
Barkov teď při průjezdu brankovištěm lehce zaškobrtl o Kovala, pokračuje se ale ve hře.
41:36
Finové teď sehráli nádhernou akci se zpětnou přihrávkou na Laineho, toho ale výborně vychytal Koval. Rozhodčí navíc pískali kvůli vražení běloruského obránce na branku a následnému vychýlení její konstrukce, branka by tedy zřejmě stejně neplatila.
41:10
Platt to zkoušel na druhé straně bekhendem, ani on ale nezamířil přesně.
40:34
Granlundova rána mířila nad břevno Kovalovy branky.
40:01
Ve druhé třetině jsme se dočkali hned pěti branek. Úřadoval zejména mladý supertalent Patrik Laine, který nejprve gólový účet otevřel, pak přidal ještě jednu branku v závěru třetiny a v poslední minutě i asistenci u gólu Aleksandra Barkova. Prosadil se také kapitán Finů Mikko Koivu a na druhé straně v oslabení Andrej Stas. Finové drží zápas jasně pod kontrolou a kráčejí za prvním vítězstvím na turnaji.

Druhá třetina začne přibližně ve 20:53.
40:00
39:56
Nedáš – dostaneš! Bělorusové se ještě v závěru druhé třetiny dostali do šance a zdálo se, že byl jeden z jejich útočníků i faulovaný, rozhodčí ale nechali pokračovat ve hře a Finové rychle udeřili. Laine našel na levé straně volného MIKAELA GRANLUNDA, proti jehož střele už se Koval nestačil přesunout – 4:1. Asistence: Patrik Laine a Aleksander Barkov.
38:36
Finové dvojnásobnou přesilovou hru rychle využívají a opět odskakují na rozdíl dvou branek! PATRIK LAINE dostal nabito na levém kruhu a tvrdou ranou podruhé v utkání prostřelil Kovala – 3:1.
38:25
Stále však pokračovala finská přesilovka, kterou teď ještě posílí další faul Bělorusů. Za podražení si jde sednout Dmitrij Korobov (BLR).
37:55
Už je to opět jen o jednu branku! ANDREJ STAS pláchl finské obraně při vlastním oslabení, a ač byl ještě tísněný vracejícím se obráncem, dokázal Koskinena překonat výborně provedenou kličkou do bekhendu – 2:1! Asistence: Alexander Pavlovič.
37:27
Při přerušení se vrátili do hry Koivu s Gotovcem. Vhazovat se bude ve středním pásmu.
36:53
Ne však na dlouho. Kristian Chenkel (BLR) hrál se zlomenou hokejkou, za což ho rozhodčí okamžitě posílají na trestnou lavici.
36:29
Bělorusko hraje v plném počtu.
36:25
Lindellovu střelu od modré někdo ztečoval nad branku Kovala. Finové se ale udrželi v pásmu.
35:33
Hietanenova přihrávka do pásma byla příliš prudká a jeho spoluhráči si s ní nedokázali poradit.
34:59
Celá situace nakonec končí po jednom trestu na každé straně. Mikko Koivu (FIN) dostává menší trest za sekání, Kiril Gotovec (BLR) zase za hrubost.
34:59
34:59
Granlund teď našel mezi kruhy volného Aha, který puk z první jen tak lehce tečoval do protipohybu přesouvajícího se Kovala. Běloruský gólman ale dokázal puk schovat pod svým levým betonem, načež se na jeho brankovišti strhla menší potyčka.
34:42
Lindellově nahození od modré scházela lepší clona před Kovalem. Ten puk dobře viděl a bez větších problémů také chytil.
34:29
Andrej Stas (BLR) dostává menší trest za hákování a Finové si zahrají přesilovku.
33:28
Finové mají zatím ve druhé třetině jasnou převahu, kterou už dokázali vyjádřit i dvěma góly. Teď navíc vyrážejí do dalšího útoku.
32:28
Už je to o dvě branky! Kapitán MIKKO KOIVU to teď zkusil na sílu a vyplatilo se. Z rohu si nabruslil až na brankoviště a odtud kotouč protlačil až za Kovala – 2:0. Asistence: Esa Lindell a Mikael Granlund.
32:06
Aho s Granlundem se dostali do přečíslení 2 na 1. Do křižné přihrávky ale vložil svoji hůl Djukov a na poslední chvíli uhasil rodící se nebezpečí.
31:23
Barkov teď sehrál nádhernou akci s Jaakolou, který mu narážel při přechodu do útočné třetiny. Útočník Panterů se pak ocitl sám před Kovalem, z bezprostřední blízkosti jej ale nedokázal překonat.
31:13
Delší pasáž hry, kdy se hrálo víceméně ve střední třetině ukončil Pavlovič, který puk zavezl do pásma a nastřelil na Koskinena. Ten přerušuje.
29:52
Pihlströmovu ránu bekhendem Koval kryje. Teď můžou vyrazit dopředu po menší odmlce zase Bělorusové.
28:59
Barkov teď způsobil Kovalovi těžké chvilky. Ten jeho střelu neudržel a vzápětí jen sledoval, jak Aho doráží proti odkryté brance. Mladý útočník se ale šance zřejmě trochu zalekl a prostor mezi tyčemi netrefil.
28:42
Nakonec e dostal ke střele Pavlovič, na Koskinena ale nevyzrál.
28:13
Bělorusové mohli jít do brejku Lisovec ale nedokázal přesně přihrát. Stas dostal kotouč na paty a směr hry se rychle obrací.
28:00
Po Jaakolově ráně puk vylétl mimo hrací plochu. Vhazování před Kovalem se bude opakovat.
27:13
Dobrá kombinace čtvrtého finského útoku nakonec zakončení nepřinesla. Hráči Suomi ale zůstávají v útočném pásmu a pomalu se probouzejí i jejich fanoušci.
26:21
Po nepřesnostech v rozehrávce na obou stranách hrají opět Finové.
25:43
V další dobré šanci se ocitl střelec první branky Patrik Laine. Tentokrát ale nedokázal přesně zakončit. Bude se vhazovat před Kovalem.
25:10
Bělorusové opět poměrně vysoko napadají a Finové mají s rozehrávkou ve vlastním pásmu menší problémy.
24:30
Komarov si najížděl z pravé strany mezi kruhy a už byl v dobré pozici pro střelu. Místo toho se ale rozhodl bekhendem nahrávat před brankoviště, což běloruský obránce přečetl.
23:49
Až teď se podařilo Djukovovi na chvíli vytáhnout hru z vlastní obranné třetiny. Finové se do ní ale rychle vracejí.
23:16
Icing Běloruska. Hra se vrací zpět před Kovala.
22:55
Finové jsou i nadále v tlaku. Koivu se ještě ke střele nedostal, kotouč ale posunul na modrou k Salmelovi, jehož dělovku zkrotil Koval až napodruhé.
21:45
Teď už ale ne a Finové jdou do vedení! Aleksander Barkov se dostal s pukem hluboko do třetiny, kde prokázal vynikající přehled. Výbornou přihrávkou na osu hřiště našel osamoceného PATRIKA LAINEHO, který jen nastavil čepel a dorazil kotouč do odkryté branky – 1:0! Asistence: Aleksander Barkov.
21:31
Zasahovt musel i Koval na druhé straně a poradil si.
20:59
Teď právě Andrej Kosticyn z brejku poprvé ve druhé třetině vyzkoušel Koskinenovu pozornost.
20:18
Andrej Kosticyn dobře forčekoval, v rohu kluziště vybojoval puk a ihned jej vracel mezi kruhy. Tam ale naneštěstí pro Bělorusy žádný z jeho spoluhráčů nebyl.
20:01
První třetina je minulostí. Viděli jsme vyrovnaný hokej, kterému však chyběly branky. Na začátku byli lepší Bělorusové, ti však posléze nedokázali využít dvě početní výhody, a převaha se dostala na stranu Finů.

STŘELY NA BRANKU: 4 – 8
20:00
19:30
Velká šance Hietanena, který se prosmýkl po pravé straně a snažil se překvapit bekhendovým zakončením k bližší tyči. Koval se štěstím vyrazil kotouč!
18:43
Finové se znovu ubránili a vypadá to, že první třetina skončí nerozhodně.
17:50
Bělorusové jsou zatím ve svých snaženích neúspěšní. Tým ze země tisíců jezer vytrvale vyhazuje puky.
17:01
Bělorusové cítí šanci a hned po vhazování přišla nebezpečná střela. Koskinen však neměl zakrytý výhled a puk dokázal zkrotit.
16:43
Další faul a znovu to jsou Finové, kteří budou pykat. Sebastian Aho (FIN) dostává dvě minuty za podražení a jeho tým se bude muset opět bránit.
16:01
Finsko se ubránilo a už hraje v plném počtu.
15:40
Hosté jsou nebezpeční! Na modré čáře se do palebné pozice dostal Gotovec a jeho ránu ještě těsně před Koskinenem někdo tečoval.
14:58
Bělorusové byli v útočné třetině jen chvíli, vzápětí se totiž Finové rychlým vyhozením osvobodili.
14:01
Mikael Granlund odpyká trest za příliš mnoho hráčů na ledě.
13:40
I druhý dnešní zápas v Petrohradu se hraje v opravdu vysokém tempu. Akce střídá akci, nyní však máme úsek hry, kdy na bránu nemíří žádný puk.
12:25
Antti Pihlström vypálil z levé strany a Koval zakročil pravým betonem.
11:15
Maličký šikula Sebastian Aho z kádru Finka se proháčkoval až před Kovala a prověřil ho dokonce dvakrát. Koval byl na místě dobře připraven.
10:02
Tak už se povedlo, Oleg Jevenko vypálil z levé strany poměrně nebezpečně a Koskinen nedokázal puk přikrýt. Finové se následně osvobozují.
09:20
Hokejisté Běloruska se snaží usadit se v pásmu Finů, ale ti jsou velmi důslední a nepouštějí je do třetiny.
08:05
Převaha se pomalu přesunula na stranu Finů, ti jsou dle svých dispozic obrovsky rychlý a obránci Bělorusů s tím mají problémy.
07:17
Mikael Granlund je vidět. Nyní vypálil nebezpečně z vrcholu kruhu a Koval musel nechat vyniknout svoji rukavici.
06:57
Koivu se snažil najít hezkým ťukesem Granlunda, ale puk byl o něco málo rychlejší, než by bylo potřeba.
05:20
Finové chytají druhý dech a i oni ukazují, že dovedou kousat. Koval ale zlikvidoval pokus jednoho z hráčů pro dnešek domácího týmu.
04:22
Aleksander Barkov se řítil sám na Kovala! Snažil se o forhendový blafák, ale při pokusu o zvednutí puku spadl. Situaci však rozhodčí jako faul nevyhodnotil, a tak se bude pouze vhazovat v obranné třetině hostů.
04:02
Další střela Bělorusů na Finskou svatyni a Koskinen se musel hodně snažit.
03:02
Je odehráno něco přes tři minuty, ale aktivnější se zatím zdají být hostující Bělorusové. Ti nechtějí ponechat nic náhodě a snaží se rychlým gólem zaskočit favorita.
02:47
Bělorusko pokazilo rozehrávku, hra se stěhuje před brankáře Kovala.
02:35
Hraje se ve středním pásmu, kotouč nezůstane v moci ani jednoho z týmů příliš dlouho.
01:20
Bělorusové jsou hodně aktivní od začátku zápasu. Hned v prvních minutách dostává zabrat také mantinel, který často duní.
00:35
Geoff Platt dostal puk do ideální pozice před branku a nikdo z Finů u něj v tu chvíli nebyl! Koskinen se štěstím zakročil betonem.
00:10
První střelu utkání měli na svědomí Bělorusové, konkrétně Andrej Kosticyn, který pálil z dobré pozice, ale na Koskinena si nepřišel.
00:01
Oba týmy už jsou na ledě a vše je připraveno k zahájení utkání.

Finsko: Koskinen (Saros) – Kukkonen (A), Ohtamaa, Jaakola, Hietanen, Pokka, Lindell, Salmela – Pyoralä, Koskiranta, Komarov – Koivu (C), Aho, Mi. Granlund – Laine, Ju. Jokinen (A), Barkov – Pihlström, Sallinen, Pulkkinen.

Bělorusko: Koval (Lalande) – Djukov, Korobov (A), Gotovec, Jevenko, Šinkevič, Chenkel, Lisovec – Kaljužnyj (C), A. Kosticyn (A), S. Kosticyn – Platt, Stas, Linglet – Stepanov, Kovyršin, Gavrus – Drozd, Demkov, Pavlovič, Kitarov.

Rozhodčí: Fraňo (CZE), Gebei (HUN) – Fluri (SUI), Malmqvist (SWE).
FINSKO

Finové jsou jedním z favoritů šampionátu a nepočítá se s tím, že by měli mít ve skupinové fázi větší problémy. Nabitý kádr obsahuje šest hráčů působících v NHL. Vedle gólmana Backströma jsou to útočníci Aleksandr Barkov, Mikael Granlund, Jussi Jokinen, Leo Komarov, Teemu Pulkkinen a kapitán Mikko Koivu. Ten bude patřit společně s Backströmem k nejstarším členům týmu.

Zahrají si také dva talentovaní mladíci Mikko Rantanen, Sebastian Aho a Patrik Laine, kteří se podíleli na zisku finských zlatých medailí z domácího mistrovství dvacítek. Laine navíc stihl přidat i domácí titul s Tapparou, desítka loňského draftu Rantanen byl zase zvolený nováčkem roku ve farmářské AHL. Chybí tak jen hvězdný Puljujärvi, který letos vybojoval zlato jak na dvacítkách, tak poté na osmnáctkách, kde navíc ve finále se Švédskem zaznamenal hattrick.
BĚLORUSKO

Nejznámějšími jmény na soupisce Běloruska budou zcela určitě bratři Kosticynové – Andrej a Sergej. Oba stihli nasbírat přes 300 startů v kanadskoamerické NHL. Další Bělrous, který aktuálně působí v nejlepší lize světa – Michail Grabovskij – na šampionátu kvůli zranění chybí.

Z většiny se tak kádr skládá z hokejistů působících v KHL. Výjimku tvoří trojice hráčů z běloruské nejvyšší soutěže, brankář Vitalij Koval, který chytá ve Švédsku, a obránci Jevenko s Gotovcem – ti působí v zámořské AHL. Trenérem běloruské reprezentace je Kanaďan Dave Lewise, který bude mít v týmu také tři další krajany: Kevina Lalanda, Geoffa Platta a Charlese Lingleta.
Večerní utkání úvodního dne skupiny B má jasného favorita ve Finsku, které se téměř na domácí půdě v Petrohradu poměří s výběrem Běloruska.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 19:15.