To je ode mě z prvního čtvrtečního zápasu vše. Přeji pěkný zbytek dne a příjemné sledování dalších onlajnů z olympiády.
Statistiky zápasu
Střely: 52 – 20
Vyloučení: 2 – 5
Využití: 2 – 0
Největší icetime: O. Jokinen (19:07) – Trattnig (17:58)
Úvodní zápas druhého hracího dne olympijského turnaje pobavil všechny fanoušky! O to méně mohou být spokojené oba týmy. Rakušané sice zápas nezačali vůbec špatně, když se dvakrát dostali do vedení, poté ale naprosto vyhořeli. Jediným pozitivem na jejich výkonu může být hattrick Michaela Grabnera.

Finové sice vyhráli, čtyři obdržené branky celkový dojem z jejich výkonu kazí. Rask nepotvrdil pozici nejúspěšnějšího brankáře z NHL, který na turnaji je, když hned několikrát lacině inkasoval. Osm vstřelených branek, ale v konečném účtování může Finům hodně pomoci na pozici čtvrtého nejlepšího týmu základních skupin. Zajímavé také bude, jak dopadne zranění Teemu Selänneho, který odehrál jen první třetinu.
60:00
59:35
Nakonec se těsně před koncem dostávají ke střele, kterou schytal Ossi Väänänen.
59:10
Rakušané i přes značnou snahu před Raska ne a ne projít.
58:25
Finsko právě vstřelilo branku!
MIKAEL GRANLUND kouzlí dál. Tentokrát dlouho čekal s pukem na holi, nabruslil si až na osu hřiště, odkud svižnou střelou zápěstím zamířil nad levé Starkbaumovo rameno. Asistence: Kimmo Timonen, Sami Vatanen.
57:59
Starkbaum teď stál dobře postaven proti Korpikoskiho teči. Finský forvard z Phoenixu jen lehce změnil směr puku, o to více to bylo ale nebezpečné.
57:11
Jubilejní padesátou přidal Jussi Jokinen. Mohl přidat i další ránu, jenomže ta mu příliš nesedla a letěla mimo.
56:40
To už ale finové načali druhou padesátku střel na branku.
56:26
Vyloučení na straně Rakouska. Thomas Raffl usedá na trestnou za hákování.
56:16
Aaltonen se sice v dnešním utkání neprosadil, patří ale mezi nejlepší finské hráče. Po jeho nabídce teď mohl zakončovat Jussi Jokinen.
55:45
Už se jen snaží vypilovat souhru v útočné třetině.
55:17
Finové i tak zápas jen dohrávají.
54:22
Rakousko právě vstřelilo branku!
Je to až k nevíře, ale MICHAEL GRABNER si v dnešním utkání připisuje hattrick! Útočník New York Islanders si povodil Raska a zasunul mu puk mezi betony. Asistence: Matthias Trattnig, Brian Lebrer.
53:30
Rakušané bojují o kotouč ve středním pásmu, kde o něj již tradičně předtím přišli.
52:58
Latusa přihrával z poza branky na modrou čáru, jenomže zůstal nepochopen. Puk tak putoval přes celé kluziště až ke Starkbaumovi.
52:43
A opět měl Starkbaum problémy ve svém brankovišti. Kotouč raději před dotírajícími Finy přikryl.
52:18
Tentokrát pálil Lepistö. Jeho střelu ale zalehl jeden z rakouských beků.
51:59
A další branku mohl přidat Ruutu. Starkbaum sám nevěděl, jak proti jeho střele zasáhl.
51:25
Nyní svou chybu ale napravil. JARKKO IMMONEN využil před brankou Barkovovu přihrávku, kterou usměrnil za Starkbauma, a zaznamenává druhou branku v dnešním zápase. Asistence: Aleksander Barkov, Sami Vatanen.
51:15
To snad není možné. Immonen míjí zcela odkrytou branku.
50:37
Po Vatanenově dělovce odskákal kotouč až do středního pásma.
50:15
Až teď se začíná utahovat finský zámek okolo Starkbauma.
49:45
Zatím to moc nevypadá. Do brejku šli Rakušané. Hundertpfund před sebou měl odkrytou branku. Střelou z otočky ale minul.
49:26
Brian Lebrer jde na trestnou lavici. Přidají Finové sedmý gól?
49:04
Granlund hraje parádně. Teď v útočném pásmu obral Rakušana o puk. Sám před Starkbaumem ale nedokázal zakončit ideálně.
48:40
A i následný útok Rakušanům celkem vyšel. Koch ale netečoval ideálně.
48:06
Rakušané se k puku dostanou, když použijí tvrdé zákroky. Jako teď například Unterluggauer.
47:40
Poměr střel mluví za vše. Finové zatím ve třetí třetině přestříleli Rakušany v poměru 11:2.
47:35
Rakušané se nakonec osvobodili. Po rychlém střídání museli být opět pozorní, jelikož Ruutu ihned založil další útok. Ten ale zastavil ofsajd.
47:03
To ale nic neznamená. Finové jsou před Starkbaumem dál.
46:36
Nyní Granlund pálí na zadní tyč a těsně ji míjí. To už jsou Rakušané v plném počtu.
46:14
Granlund zatím jen krouží s pukem. Nakonec přihrál na modrou na Vatanena.
45:52
Uvidíme, jak si teď Finové povedou v normální početní výhodě.
45:26
A smyčka před rakouskou brankou se začíná utahovat. Nikdo z Finů se ale ke střele nemá.
45:06
Finové hrají 4 na 3. Zatím vymysleli jen dobrou střeleckou pozici pro Sami Sala. Jeno rána skončila ztečované v ochranné síti.
44:41
Andre Lakos hodně nevybírave sundal helmu Sami Vatanenovi a míří tak za Welserem na trestnou.
44:20
Finové hrají ve výhodě. Na trestnou půjde Lakos.
43:55
Bude se hrát čtyři na čtyři. Zatím to více vyhovuje Rakušanům.
43:40
Roztržka na brankovišti Starkbauma. Korpikoski použil velkou sílu a natlačil rakouského obránce až na jeho brankáře. Oba si jdou za následnou výměnu názorů sednou na trestnou lavici.
43:26
Finové se ale přeci jenom nenechali rychlým nástupem Rakušanů zaskočit. Opět útočí.
42:24
No a rázem jsou Rakušané na koni. Finové už nejsou tak dominantní jako ve druhé části.
41:29
Jenomže hezké akce jsou Finům k ničemu, když se nestíhají vracet do obrany. MICHAEL GRABNER přebruslil finského beka a nešel si před brankou výborně načasovanou přihrávku od Lebrera, kterou jen usměrnil za Raska. Asistence: Brian Lebrer, Michael Raffl.
41:03
Petri Kontiola ukazuje, že v první lajně s Barkovem a Granlundem mu to šlape. Teď se dostal k velice pěkné střele.
40:34
Vatanen chtěl zavést puk do útočné třetiny sám, jelikož nikdo z útočníků mu nebyl po ruce. To se mu nakonec nepovedlo.
40:08
Na finské střídačce panuje dobrá nálada. Všichni hráči Suomi se při příchodu na led smáli. Ale ani Rakušané si ze stavu 6:2 nedělají velkou hlavu.
40:01
Statistiky druhé třetiny
Střely: 19 – 8
Vyloučení: 0 – 0
Úspěšnost zákroků po druhé části: Rask 85,7 % – Starkbaum 82,4 %
Po prvních minutách utkání by to nejspíše nikdo nehádal, ale ze zápasu se pomalu stává show finského týmu. Ten si s Rakušany dělá v podstatě všechno, co chce. Ve druhé třetině přidal Westerlundův tým dvě branky, rozdíl ve skóre mohl být ale daleko větší. Jediným problémem Finů je tak ztráta největší hvězdy. Teemu Selänne po problémech s krkem odstoupil během první pauzy ze zápasu. Uvidíme, zda se ve třetí třetině jeho stav nezmění.
40:00
39:20
Třetina se jen dohrává. Ani jeden z týmů neplýtvá silami a spíše se soustředí na držení kotouče.
38:23
Finové se nikam neženou, stejně tak ani Rakušané. Ti už se spíše soustředí jen na obranu.
37:30
Přibližně osm vteřin, tak dlouhý byl pobyt Rakušanů před Raskem. Byl to jeden z nejdelších útoků rakouského týmu v této třetině.
37:00
Aaltotnen hraje v neskutečné pohodě. Unterluggauera vyškolil ukázkovým blafákem a poté se ještě dostal k zakončení.
36:11
Finové se dostávají před Starkbauma téměř bez práce. Někdy zavezou kotouč individuálně, nebo zkrátka jen nahodí. Oboje na Rakušany platí.
35:46
Olli Jokinen nebezpečně dotíral před Starkbaumem. Rakouský gólman raději kotouč přikryl.
35:40
Vyhodit se jim daří až teď.
34:56
Granlund špatně zpracoval kotouč a přišel o něj, jenomže lépe na tom nebyl ani jeden z rakouských hráčů. Finové jsou tak stále v útočné třetině.
34:25
Thomas Raffl přešel až před Raska, kde ihned nabízel z pravého křídla puk k teči. Jeho nabídka ale zůstala nevyužita.
33:50
A další rakouská ztráta kotouče ve středním pásmu.
33:19
I přesto, že Finové jezdí do útočného pásma do plných, Rakušané si je nedokáží rozebrat, z čehož tým Suomi těží. Jako teď Jussi Jokinen.
32:30
Už je to téměř jisté. Teemu Selänne dnešní zápas nejspíše nedohraje. V první třetině mu finský kustod rozmasírovával na střídačce krk, ve druhé části jsme ho na ledě zatím neviděli.
32:10
Na ledě první finská formace, tentokrát bez Teemu Selänneho. I tak se ale Finové prosazují. PETRI KONTIOLA si na úrovni brankové čáry našel odraženou Granlundovu střelu, kterou dorazil za Starkbauma. Ten tak šestému gólu Finů svým nespolehlivým zákrokem také dost pomohl. Asistence: Mikael Granlund.
30:26
Co Rakušanům chybí ve skóre, to přidávají na tvrdosti. Rakouští hráči chodí do každého souboje naplno – už několikrát jsme viděli finského hráče tvrdě sraženého u hrazení.
30:06
Hietanen byl na modré až moc rychlý a je z toho finský ofsajd.
29:22
Až teď nabízel jeden z rakouských beků střílenou přihrávkou puk k teči Kochovi. Ten ale čepel hole nenatočil ideálně.
28:16
Už je to jako obehraná písnička. Finové útočí, Rakušané se dostanou k puku, o který ale hned vzápětí ve středním pásmu přijdou.
26:39
A další úspěšné vhazování si připisuje Jussi Jokinen. Rakušané ale následně Finy o puk obrali. Ne na dlouho.
26:30
Rakušanům dnes nejde ani buly. Finové na něm excelují v poměru 23 – 9.
26:21
I Kochova akce končí ofsajdem.
26:00
V něm se ale dostal do ofsajdu. Vhazuje se ve středním pásmu.
25:48
Pobyt Rakušanů před Raskem netrval ani pět vteřin. Mikael Granlund se ale k puku rychle dostal a zamířil okamžitě do útoku.
25:30
A Finové se dostali do dalšího přečíslení. Immonen mohl dorážet do prázdné branky. Rakušany, jako už po několikáté v tomto zápase, podržel Starkbaum.
24:30
Jussi Jokinen mířil nad beton Starkbauma. Ten ale tentokrát chytá.
24:19
Lebler po dlouhé době prověřuje Raska. Ten si připisuje teprve první zákrok ve druhé třetině.
23:45
Stejně jako teď Korpikoski s Ruutuem.
23:40
Rakušané moc nevědí, jak na finskou ofenzivu vyzrát. Finští forvardi si do útočné třetiny jezdí, jak se jim zachce.
22:10
A další gól mohl přidal Leo Komarov. Starkbaum ale parádně zasáhl.
21:43
Aaltonen přihrával z pravého křídla do brankoviště, kde se k puku po pár tečích dostal JUSSI JOKINEN. Na jeho střelu ještě Starkbaum vyzrál, na následnou dorážku už ne. Asistence: Petri Kontiola.
21:31
A když už to pro Rakušany vypadá nadějně, zastaví jejich akci ofsajd.
21:23
Stejně jako teď Olli Määttä.
20:43
Rakouské pokusy před Raskem nemají dlouhého trvání. Finové ke svým soupeřům rychle přistupují a rychle je zbavují kotouče.
20:10
A jak první třetina skončila, ta druhá začala. Finové jsou opět před Starkbaumem.
20:01
Statistiky první třetiny
Střely: 15 – 6
Vyloučení: 1 – 1
Využití: 0 – 0
Úspěšnost zákroků: Rask 66,7 % – Starkbaum 73,3 %
První třetina nabídla parádní podívanou. Krásné kombinace, úžasné branky. A to od začátku do konce. Úvodní branka padla již po 36 vteřinách zápasu, naopak poslední v první části v čase 19:33. Rakušané si dlouho drželi vedení a poté velmi příznivou remízu. O obojí ale přišli, když ve 20. minutě inkasovali během osmi vteřin rovnou dvakrát.
20:00
19:33
Tak to je závěr. JARKKO IMMONEN nejprve vystřelil, když ale puk Starkbaum jen vyrazil, Immonen, který původně neměl na olympiádě vůbec startovat, si ho dobruslil a dorazil za rakouského gólmana. Asistence: Jori Lehterä, Ossi Väänänen.
19:25
To se jim ale hrubě nedaří. OLLI MÄÄTTÄ dostal puk na modrou odkud vyslal tvrdou ránu. Ta plachtila vzduchem a zapadla až za záda Starkbauma, kterému dobře zaclonil Korpikoski. Asistence: Olli Jokinen.
19:06
Rakušané už jen dohrávají a snaží se neinkasovat.
18:43
V dobrém světle se ukazuje i Aaltonenova lajna. Právě levé křídlo této formace dnes hraje náramně. Během první třetiny si vypracoval tři nadějné šance.
17:34
První útok Finů hraje v náramné pohodě. Zatím nebylo střídání, kdy by si nevypracovali větší tlak. Výjimka nenastala ani tentokrát. Selänne ale neproměnil.
16:57
A je po přesilovce. Rakušané během ní prověřili Raska snad jen jednou.
16:25
Zatím to spíše vypadá, že ve výhodě hrají Finové. Rakušané se ne a ne dostat do útočné třetiny.
15:45
Korpikovski jel sám na Starkbauma. Na poslední chvíli celou akci dobruslil Lakos a přizvedl Finovi hůl.
15:18
Střela rakouského beka končí na kotníku Kukkonena. Finský obránce následně vyhazuje.
14:57
Barkov zahrál vysokou holí. Rakušané mají první přesilovku.
14:40
A Finové už se dostáváají do pohody, kterou od nich před zápasem čekali všichni. Rakušané spíše jen brání.
14:01
Výborná akce Aaltonena. Ten svoji střelu skvěle skryl na jednoho z rakouských obránců. Starkbaum jen se štěstím zakryl mezírku mezi betony.
13:33
Druhá lajna Rakušanů si nešťastně ztečovala puk až před gólmana. Starkbaum raději kotouč přikryl na ledové ploše.
13:10
Rask si připisuje parádní zákrok lapačkou.
12:59
Akci první finské lajny zastavil ofsajd. Barkov byl na modré až příliš rychlý.
12:40
A další branka Finy nakopla. Rakušané se s vypětím všech sil brání před Starkbaumem.
11:23
Po parádní akci Finů je opět srovnáno! Juusi Jokinen přihrával z rohu na najíždějícího SAMI LEPISTÖHO, který tvrdou střelou z první nedal přemísťujícímu se Starkbaumovi ani pramalou šanci na úspěšný zákrok. Asistence: Jussi Jokinen, Tuomo Ruutu.
10:34
Před brankou Starkbauma je hodně aktivní Korpikoski. Na jeho střelu i následné dorážky ale rakouský gólman vyzrál.
09:45
Selänne mohl bleskurychle vyrovnat. Po individuálním úniku trefil jen tyč!
09:19
Jenomže Rakušané jdou opět do vedení. THOMAS HUNDERTPFUND obkroužil branku a přihrál do brankoviště, kde si kotouč srazil do vlastní branky Olli Määtta. Asistence: Thomas Vanek, Oliver Setzinger.
09:00
Tvrdá rána Sala končí na hrudi Starkbauma.
08:32
Finové střídají – Väänänen tedy čeká a jen si vyměňuje kotouč s Kukkonenem.
08:07
Iberer dostává kotouč do středního pásma. Tam ale Rakušané o puk přišli.
07:46
Sice už je po přesilovce, Finové ale tlačí dál.
06:58
Až teď se k dobré kombinaci dostala první finská lajna! Granlund mohl přidat druhý gól, jenomže finský mladíček zcela osamocen u zadní tyče trefil jen konstrukci branky.
06:30
Zatím se ale Finům moc nedaří vytvářet si před Starkbaumem tlak.
05:59
Po dobré práci Sami Sala se ke střele dostal Petri Kontiola. Finský snajpr ale pálil mimo.
05:26
A je tu první přesilovka zápasu, na trestnou usedá Trattnig. Finové mohou vývoj zápasu otočit.
5:15
První finská lajna vyrovnává. Selänne dobře zaclonil před Starkbaumem, který neviděl na střelu MIKAELA GRANLUNDA. Asistence: Teemu Selänne, Sami Vatanen.
04:53
Granlund chtěl na Starkbauma vyzrát individuálně, to se mu ale nepovedlo.
04:20
Špatná rozehra v podání Rakušanů. Finové z ní ale vytěžili jen Lehteräho střelu.
03:39
Finský celek se zatím v útočné třetině trápí. Důkazem Aaltonenova akce po pravém křídle. Starkbaum si prostor u pravé tyče pokryl.
03:18
Až teď si Starkbaum připisuje první zákroky. Po nahození z rohu má kotouč pod betony.
02:27
A další chyba Finů v rozehrávce. Celá jejich útočná akce končí zakázaným uvolněním.
01:52
Až teď se tým Suomi dostal poprvé před branku Starkbauma. Ke střele se ale hráči v bílých dresech nepropracovali.
01:30
A aby toho nebylo pro Finy dost, dostávají se opět pod tlak.
00:36
Michael Raffl se v rohu kluziště dokázal vyprostit z tlaku Sami Sala a křižnou přihrávkou přes celé brankoviště poslal puk až na MICHAELA GRABNERA, který střelou z první překonává Raska. Asistence: Michael Raffl.
00:24
A nakonec vše končí střelou Kocha. K ráně se kapitán Rakušanů dostal po chybě v rozehrávce Finů.
00:10
U puku jako první Rakušané. Vanek zakládá útok.
00:01

Finsko: Rask (Lehtonen) – Timonen, Vatanen, Määttä, Salo, Lepistö, Hietanen, Väänänen, Kukkonen – Selänne, Barkov, Granlund – O. Jokinen, Ruutu, Korpikoski – Kontiola, J. Jokinen, Aaltonen – Lehterä, Immonen, Komarov. Hlavní trenér: Erkka Westerlund

Rakousko: Starkbaum (Swette) – Trattnig, Lakos, Ulmer, Pock, Unterluggauer, F. Iberer, Altmann, Lukas – Koch, Vanek, Stezinger – M. Raffl, Grabner, Lebler – T. Raffl, Nodl, Hundertpfund – Oberkofler, Latusa, Welser. Hlavní trenér: Emanuel Viveiros

Rozhodčí: Piechaczek, Walsch – Geroge, Kovachik.
Zajímavost
Finové museli řešit před startem olympiády vcelku úsměvný problém – a to příliš mnoho dobrých brankářů. Rask, Lehtonen nebo snad Niemi? Který z těchto tří borců se postaví na úvod turnaje do branky? Podle čísel by měl být týmovou jedničkou Tuuka Rask, který je s úspěšností 92,8 % nejlepší z brankářů NHL, kteří se pod pěti kruhy představí.

Gólmanská perlička nakonec – jelikož by tým Suomi trénoval před olympiádou bez gólmana (Rask, Lehtonen i Niemi stále nastupovali v NHL), přivezl si do Soči ještě čtvrtého brankáře. Sparing týmu dělal Niko Hovinen, který ale již do samotných zápasů nezasáhne.
Rakousko
Jak v Turíně před osmi lety, tak ve Vancouveru před čtyřmi tým Emanuela Viveroise mezi účastníky chyběl. Letos tak na Hrách zažije obnovenou premiéru. A to především díky úspěšně zvládnuté kvalifikaci, ze které rakouský celek postoupil na úkor favorizovaných Němců.

Je to celkem paradoxní situace, jelikož na loňském mistrovství světa rakouský celek "uhrál" jen sestup do první divize. I tak se ale představí pod pěti kruhy. A zde bude spoléhat hlavně na výkony Thomase Vaneka. Zkušený forvard, který má po otci české kořeny, byl letos na konci října po devíti sezonách v dresu Buffala vytrejdován k newyorským Islanders. A v týmu na pobřeží Atlantiku se mu zatím daří – ve 44 zápasech si připsal 40 bodů (15+25).
Finsko
To, co minulý týden potkalo finský výběr, by se dalo nazvat malou tragédií. Tým Erkky Westerlunda přišel nejenom o svého kapitána, ale i o další nenahraditelný článek. Zranění kotníku vyřadilo z Her v Soči jak Mikka Koiva, tak Valtteri Filppulu. Pod pěti kruhy se nepředstaví ani další star finského hokeje, staršího bratra Mikka, Saku Koivu. Ten svou neúčast avizoval již v listopadu po zdravotních problémech, které ho na delší dobu umístily na listinu zraněných hráčů.

I tak se ale Westerlund bude moct spolehnout na jednu velkou legendu. Již na svou šestou olympiádu přijel Teemu Selänne. 43letý veterán už chtěl před touto sezonou skončit, Hry v Soči ho ale zlákaly natolik, že bude nejstarším hráčem tohoto turnaje. A rýsuje se vskutku zajímavá varianta – Selänne totiž všechny dosavadní tréninky absolvoval s Granlundem a Barkovem, tedy dvěma benjamínky týmu. (Granlundovi je pouhých 21 let, Barkov je dokonce o tři roky mladší.)
Dobrý den, vítejte u prvního zápasu skupiny B. V něm se představí favorizovaný tým Finska proti Rakousku.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 09:00.