Přenos se aktualizuje automaticky

Budeme tedy ohromně zvědavi, jestli se naplní papírové předpoklady a dva zámořští vládci ženského hokeje se znovu utkají ve finále. K tomu budou potřebovat zvládnout své semifinálové bitvy, které přijdou na řadu až v pondělí. Díky dnešnímu vítězství do nich půjde z první pozice Kanada.

Z ženského turnaje už je to pro dnešek vše, zítra ještě dohrajeme základní skupinu B a pak už se půjde na vyřazovací boje. Těším se s Vámi u dalších parádních hokejových zápasů zase na počtenou!
Střely na branku ve 3. třetině (celkem):

Kanada – 12 (31)
USA – 3 (27)
Wow, tak to byla pro všechny fanoušky v Šajba aréně třetí třetina z říše snů! Nakonec v obrovské zámořské bitvě slaví Kanada, která ve třetí třetině otočila skóre z 0:1 na 3:1 a americká korekce v samotném závěru už na rozdělení bodů nic nezměnila.

Klíčovou roli dnes sehrály zkušenosti, ale pomohla jim i vydatná porce štěstí. Byla to hokejová ikona Hayley Wickenheiserová, kdo asistencí pomohl k vyrovnávací trefě a pak s velkým přispěním soupeřek skóre obrátil. Její spoluhráčka ze třetí formace Meghan Agostaová zařídila dva góly.
60:00
Konec zápasu.
59:48
Až teď Američanky pokračují v tlaku.
59:36
Puk je ale ve středním pásmu!
59:30
Útočné buly pro Spojené státy, které hrají přesilovku 6 na 4!
59:30
Trest pro hráčskou lavici odpyká Meghan Agostaová (CAN).
59:30
Kanaďanky hrály v šesti, americká převaha tak bude ještě výhodnější!
59:15
Kanaďanky ale kotouč získaly a vyhodily ho na druhou modrou čáru.
59:03
Američanky v pásmu a znovu bez brankářky!
58:55
Oddechový čas pro trenérku amerického výberu Katey Stoneovou.
58:55
USA právě vstřelilo branku!
Je to tady, gól naděje pro americké hokejistky přece jen přichází! ANNE SCHLEPEROVÁ tvrdě vypálila od modré čáry a dezorientovaná Labonteová, která ještě nebyla zpátky ve své pozici, puk lapačkou pouze zbrzdila, ale nezastavila. Ještě to bude neskutečné drama – 3:2! Asistence: Brianna Deckerová, Jocelyn Lamoureuxová.
58:30
Appsová se dostala k puku, ale jenom ho odevzdala. Další pokus Američanek, které stíhají vystřídat.
58:07
Bojují za brankou, ale vůbec jim to nejde.
57:44
Vetterová na střídačce, Spojené státy hrají v šesti power-play!
57:07
Stále Kanaďanky naprosto bezpečně drží otěže vrhcolícího souboje ve svých rukou. Už se ale soustředí vyloženě na defenzívu.
56:38
Stacková zase neprošla podél mantinelu, krásným zákrokem tělem ji zastavila Watchornová.
56:11
Kesselová zvolila individuální řešení, z rohu se dostala až do brankoviště. Hokejku už ale měla zablokovanou.
55:43
Stále se americké hráčky nemůžou dostat do střeleckých pozic. Ještě to ale zkusí.
54:55
Kanada právě vstřelila branku!
Zaváhání americké obrany už přibližuje Kanadu strašně blízko sladkému vítězství! Spojeným státům puk v útočném pásmu ujel z holí a dostal se na modrou čáru přesně mezi dvě obránkyně. Tam ho čapla na hokejku MEGHAN AGOSTAOVÁ a samostatný nájezd přes dvě pásma zakončila naprosto suverénním zakončením mezi betony Vetterové – 3:1! Bez asistence.
54:29
Američanky ještě střídaly, proto mohly napadat jen v jedné hráčce. Teď už spěchají dopředu, čas je začíná nepříjemně tlačit.
54:05
Agostaová se zajímavě natahovala po křižném pasu, ale marně. Spojené státy jsou kompletní.
53:28
A znovu je kotouč až za kanadskou bránou, hokejistky vedoucího týmu to musí zkusit zase od začátku.
52:59
Zápas nabral naprosto exkluzivní tempo. Američanky vyhazují.
52:16
Wardová hned po buly našla před bránou úplně volnou Wickenheiserovou. Ta se snažila obkroužit beton Vetterové, která však i s pomocí hokejky puk poslala do rohu!
51:59
Wickenheiserová ještě situaci dohrávala, na Vetterou však nevyzrála. Už je tu trest pro Josephine Pucciovou (USA) za hákování. Kanada má velkou šanci navýšit vedení, jednu přesilovku dnes už využila!
51:42
Kanaďanky měly ojedinělé přečíslení čtyř proti dvěma, ale i kvůli faulu ho nezakončily střeleckým pokusem.
51:08
Spoonerová to ovšem vzala na sebe a individuální akcí přes celé hřiště se postarala o buly před Vetterovou, jež puk vytěsnila do ochranné sítě.
50:46
Bozeková šikovně přejela modrou čáru a díky svému forčekingu se Američanky usazují ve třetině.
50:05
Jocelyne Lamoureuxová posílala puk napříč pásmem, kde číhala její spoluhráčka. Puk se jí ovšem málem odrazil zpátky na hokejku, to by dezorientovaná Labonteová měla hodně složité.
49:27
Jedna z Kanaďanek překvapila rychlým výjezdem zpoza brány. Zakončení ale měla na bekhend, proto neuspěla.
49:04
Coyneová se okamžitě vrátila k Johnstonové, která uháněla do ametrického pásma.
48:19
Zase už je tady Kanada, z velkého úhlu pálila Natalie Spoonerová. Vetterová ale měla ve výstroji hodně málo místeček, kterými by puk mohla propustit.
47:58
Američanka Carpenterová narýsovala krásnou přihrávku Stackové, té ale skákavý puk na hokejku nesedl.
47:23
Američanky byly okamžitě ve středním pásmu obrány o kotouč. Hraje se v rychlém tempu bez zbytečných přerušení.
46:43
Přesto se na brankovišti Vetterové dostala k dorážce Jonhstonová. Mohla však kotouč už jen dloubnout bekhendem, a to si brankářka pohlídala.
45:56
Na rozdíl od situace ve druhé třetině ale tým, který inkasoval, není tak opařený. Hra je stále vyrovnaná, Američanky bojují ze všech sil.
44:46
To je opravdu úžasné. Wickenheiserová, hrající legenda ženského hokeje, už byla mnohými odepisována a hovořilo se o tom, jestli by vůbec letos na olympiádu měla jet. Zatím v Soči moc vidět nebyla, ale teď je ústřední postavou skvělého kanadského obratu!
43:54
Kanada právě vstřelila branku!
Gól platí a Kanada dvěma slepenými góly ve dvou minutách dokonale otáčí skóre prestižního souboje! HAYLEY WICKENHEISEROVÁ se jako vítr přihnala z pravé strany před Vetterovou, která napoprvé zasáhla. Carpenterová se pak pokusila kotouč nahrnout do její lapačky, aby přerušila hru, jenže puk projel pod tělem gólmanky až do sítě – 2:1! Asistence: Natalie Spoonerová, Meghan Agostaová.
43:54
Možná jsem to zakřikl, po akci Wickenheiserové se totiž puk dostal do americké brány! Rozhodčí si ale půjde zkontrolovat video, protože s velkou pravědpodobností už chvilku předtím přerušila hru.
43:20
Hra už se pomalu zase uklidňuje, hokejistky Kanady se nikam neženou.
42:21
Kanada právě vstřelila branku!
Tak i Kanaďanky využívají přesilovou hru a pojedeme zase od nuly! Tvrdá rána od modré čáry se chvíli odrážela mezi několika hokejkami, až si ho našla veteránka Hayley Wickenheiserová. Místo toho, aby se sama pokusila o dorážku, fantastickým pasem vybídla MEGHAN AGOSTAOVOU ke snadnému gólu do prázdné brány – 1:1! Asistence: Hayley Wickenheiserová.
42:04
Už se jim to povedlo a hned se hnaly na bránu, jenže Američanky omaižtě zareagovaly a vyhodily.
41:42
Ale zatím Kanaďanky hodně ztěžka přecházejí modrou čáru.
40:53
A je tu pro změnu přesilovka na straně Javorových listů. Poulinová byla podražena Briannou Deckerovou (USA), která už sedí za katrem.
40:35
Natalie Spoonerová zahájila třetí část výpadem po levé straně. Neměla žádnou spoluhráčku a střílela bekhendem, ale puk byl zblokován do ochranné sítě.
40:01
Začala třetí třetina.
Střely na branku ve 2. třetině (celkem):

Kanada – 11 (19)
USA – 13 (24)
Kanada po startu druhé třetiny získala mírnou herní převahu, Američanky spíš jen vyčkávaly. To se ale už absolutně nedá říct o závěrečné pasáži! Hokejistky Spojených států byly lepší a lepší, až se dočkaly přesilovky a také úvodního gólu. Pak musely totálně zaskočené Kanaďanky děkovat své brankářce Charline Labonteové, že zastavila další šance nabuzeného soupeře!

Třetí třetina začne přibližně v 15:12.
40:00
Druhá třetina skončila.
39:50
Kanada prožívá opravdu krizovou pasáž, Američanek je plný led! Meghan Dugganová dorážela s obrovskou vervou, přesto kanadská gólmanka brankovou čáru udržela.
39:29
Navíc přišla chyba a možnost pro Hilary Knightovou, která už byla označena autorkou vedoucí trefy. Tentokrát ji Labonteová zastavila.
39:16
Kanaďanky se pokoušejí oklepat, ale teď budou chtít hlavně dohrát třetinu bez dalšího inkasovaného gólu.
38:35
Navíc hned vzápětí přišla velká šance v brejku dvě na jednu. Coyneová se ještě snažila přihrávat, což zastavila klouzající obránkyně!
37:59
A nabuzené Spojené státy jedou dál, Labonteová musela další příležitost vykrýt roztažená přes celé brankoviště.
37:34
USA právě vstřelilo branku!
Víc než 37 minut zámořského derby trvalo, aby jeden z rivalů mohl poprvé zvednout ruce nad hlavu. Američankám se to povedlo v přesilové hře! Ze zadní pozice střílela Schleperová a i díky drobounké teči HILARY KNIGHTOVÉ se Labonteová vyrážečkou natahovala marně – 0:1! Asistence: Anne Schleperová, Alex Carpenterová.
36:57
Zlepšená hra Američanek vede k další početní výhodě, která by tentokrát mohla být plnohodnotná. Lauriane Rougeauová (CAN) – 2 minuty za hru tělem.
36:39
Naopak Vetterová musela uhasit tečovanou střelu Natalie Spoonerové. Bylo důležité, aby ji kotouč nevypadl.
36:19
Na druhé straně sebrala puk mezi kruhy Knightová, její pokus ovšem zástupem ženských těl před brankovištěm neprošel.
35:55
Přerušení hry ovšem přichází zase po zákroku Vetterové, která na střelu od modré viděla dobře.
35:35
Hokejistky Spojených států v posledních minutách nabraly velké sebevědomí a svému soupeři se minimálně vyrovnaly.
34:58
Marvinová pálila a k dorážce měla nejblíž Dugganová, ale Kanada nakonec puk odpálila. Už je také v plném počtu.
34:33
Američanky dohrávají zkrácenou přesilovkou, ale soupeřky se hned osvobozují.
34:06
Až Agostaová zaměstnala dělovkou ze středního pásma Vetterovou, jež kotouč poslala do ochranné sítě.
33:27
Hra čtyř proti čtyřem zatím vyloženě žádnému z týmů nesvědčí.
32:51
Ze situace zároveň plyne menší trest za hrubost pro Rebeccu Johnstonovou (CAN), která dohrála soupeřku příliš tvrdě.
32:51
No a podívejme! Ve vlastním oslabení ujely dvě Američanky dopředu a Kelli Stacková se pokoušela Labonteovou roztáhnout. To se jí povedlo, jenže gólmanka puk okamžitě zalehla!
32:27
O něco lépe hrající Kanaďanky si vysloužily třetí přesilovku v zápase. Meghan Dugganová (USA) se na dvě minuty podívá k trestoměřičům za nedovolené bránění.
31:53
Když už se chvíli hrálo poblíž její protivnice, byla Kanaďankám nesprávně odpískána přihrávka rukou. Přitom hrály v obranném pásmu.
31:27
Ani střela z velkého úhlu americkou brankářku nepřekonala. I po polovině zápasu stále obě brankářky drží čisté konto, aktuálně s tím má větší potíže Jessie Vetterová.
30:50
Wickenheiserová přihrála v rychlém přečíslení na střed Gillian Appsové, která se do puku opřela z první. Vetterové zůstal pod betony a nebyla si moc jistá, jestli jí někde nevyjel.
30:07
Za bránou Labonteové zůstala hůl Američanky Stackové ve výstroji jedné z protihráček, rozhodčí ovšem vylučovat nebude.
29:18
Zakázané uvolnění Spojených států. Sledujeme nepříliš záživnou mezihru, čekáme na zajímavé momenty.
28:47
Vetterová bleskově rozehrála na druhou modrou čáru, Jocelyne Lamoureuxová ale už žádnou další spoluhráčku přihrávkou neoslovila.
27:58
Kanadský puk proskákal od modré čáry skoro až před bránu k Ouelletteové, ale nakonec Američanky situaci zvládly.
27:03
Javorové listy se usadí v pásmu, Vetterová musela nahození podržet v lapačce. Jennifer Wakefieldová u ní byla okamžitě.
26:36
Hru se z větší části snaží tvořit Kanaďanky, jejich soupeřky spíš vyčkávají na velké možnosti, jako byla tahle.
25:49
Největší dosavadní šanci druhé třetiny si ovšem připsaly Američanky. Deckerová dostala parádní pas zpoza brány a střílela z první, ovšem doslova jen trefila Labonteovou do lapačky! Kdyby udělala kličku, je to gól.
25:33
Jessie Vetterová si často vyjíždí daleko z brakoviště, aby byla v co nejlepší pozici. Teď to potřebovala proti Poulinové proti další z řadě amerických chyb v rozehrávce.
25:14
Už začínají Spojené státy zase taky zlobit, Knightová ještě s pomocí teče donutila Labonteovou zakročit vyrážečkou.
24:49
Jocelyne Lamoureuxová se opřela do přihrávky od hrazení, neposedný kotouč ale netrefila ideálně.
24:20
První americká formace přece jen zařídila útočný výpad, ale Kanaďanky opět pílí dopředu.
23:53
Stále pokračuje kanadský nápor, soupeřky jsou hodně pasivní. Na další střely ale čekáme.
23:18
Tentokrát musela Jessie Vetterová zastavit střelu Daoustové. Američanky se dostaly pod velký tlak a budou si muset dávat větší pozor.
22:47
Kanadský protiútok zakončovala Heffordová, jenže nepřesně. Před Vetterovou byl přitom velký zmatek.
22:08
Kesselovou potkal hodně nešťastný okamžik. Když už se chystala něco vymyslet v souboji jedna na jednu, podjely ji brusle a poroučela se k ledu.
21:38
A rozehrávka Spojených států byla špatná, končí zakázaným uvolněním.
21:27
Puk za americkou bránou, soupeři střídají.
21:05
Jocelyne Lamoureuxová vtrhla do pásma, ale o kotouč ji obrala Watchornová.
20:28
Kotouč tečovala americká střídačka, vhazuje se v kanadském pásmu.
20:13
Vetterová si počkala, až k ní dojede puk z hokejky Agostaové.
20:01
Začala druhá třetina.
Střely na branku v 1. třetině:

Kanada – 8
USA – 11
Podle očekávání jsme v první třetině zámořského souboje sledovali reklamu na ženský hokej. Pokud jsme ale čekali, zda přijde převaha některého z týmů, pak jsme se zdaleka ničeho podobného nedočkali. Oba soupeři měli přibližně stejný počet šancí, o něco málo víc možná Kanaďanky. Nebezpečné situace přicházejí nejčastěji po rychlých výpadech, málokdy se rodí z vytrvalého tlaku. Co nás čeká dál?

Druhá třetina začne přibližně ve 14:20.
20:00
První třetina skončila.
19:53
Ani tahle přesilovka se Kanaďankám příliš nepovedla. Ještě jedno přerušení a buly před Vetterovou, puk šel od plexiskla mezi diváky.
19:14
Zpětná přihrávka Heffordové nemířila na žádnou spoluhráčku, Kanaďanky se samy nutí k další rozehrávce ze svého pásma.
18:46
Jessie Vetterová si pohlídala bližší tyčku, a to ji bohatě stačilo. Spojené státy se osvobozují.
18:26
Oulletteová netrefila bránu, ale kanadský tlak pokračuje.
17:47
Až vyloučení by mohlo hru na dvě minuty ponechat před jednou z branek. Měla by to být ta americká, Brianna Deckerová (USA) totiž pyká za hru tělem.
17:10
Každý chvilku tahá pilku, pěkný průnikem po straně se blýskla americká útočnice Kelli Stacková. Labonteová měla celkem namále.
16:42
Aktivita kanadského týmu pokračuje. Nejdřív Vetterová nemusela řešit střelu z mezikruží, pak ale proti Poulinové už zasáhnout musela.
16:18
Po dorážce se před brankovištěm natahovala Laura Fortinová, ale na puk o kousek nedosáhla.
15:48
Kanadské hokejistky vyčkávají v rohu útočného pásma na dostřídání svých spoluhráček.
14:29
Kanadský protiútok táhla Johnstonová, jež se natlačila až do brankoviště, tam už ale panoval moc čilý ruch a nebylo kudy protlačit puk do brány.
14:07
Na druhé straně zaujala dělovka Kacey Bellamyové, kterou Labonteová poslala pravým betonem až do ochranné sítě.
13:56
Kanadský tým je zastaven ofsajdem.
13:48
Až Kanaďanka Natalie Spoonerová se postarala o střelu, která zvedla diváky ze sedadel. Vetterová ovšem puk dostala na hruď a snadno ho přidržela.
13:25
Ani Stackové pokus neprošel přes clonící protihráčku. Teď jsou mírně nahoře Američanky, přestože už je jejich soupeř kompletní.
12:42
Jocelyn Lamoureuxová vystihla kanadské vyhození a mohla buď střílet, nebo nahrávat volné Bozekové. Nepovedlo se ji však ani jedno, zezadu ji překvapila soupeřka.
12:10
Bozeková napálila skákavý puk na Labonteovou, která zasahuje betonem. Dorážející hráčka se k puku nedostala.
11:25
Appsová zabojovala na modré čáře a dopřála svým spoluhráčkám oddech i možnost vystřídat.
10:59
A výsledkem je také první vyloučení na kanadské straně. Caroline Ouelletteová (CAN) – 2 minuty za držení protihráče.
10:38
Američanky dojely své nahození, jenže zpětná přihrávka před bránu těsně minula najíždějící hráčku. Zkouší to znovu.
09:49
Zajímavá akce na druhé straně. Kesselová kroužila pásmem a nakonec vystřelila bekhendem, Labonteové ovšem stačilo pohlídat si led.
09:35
Heffordová přejela Poulinové modrou čáru a nemohlo z toho být nic jiného než odpískaný ofsajd.
08:56
Zhruba od čtvrté minuty je to Kanada, kdo tvoří hru.
08:20
Agostaová pozdravila Vetterovou ze středního pásma a dojíždějící Wickenheiserová se postarala o to, že americká brankářka neměla způsob jak rozehrát.
08:02
Kanaďanky mají s rozehrávkou velké potíže, soupeřky je opět okamžitě napadají.
07:20
Na turnaji zatím výborně hrající Amanda Kesselová ujížděla po levém hrazení, její střela pak ale neprošla. Hra se rychle stěhuje ze strany na stranu.
06:39
Oslabení zvládly Spojené státy ubránit výtečně, chvíli po jeho skončení ovšem puk před Vetterovou nebezpečně tečovala Marie-Philip Poulinová. Americká gólmanka se od levé tyčky neodlepila.
06:12
Wickenheiserové přihrávka neprošla, znovu je puk daleko od nebezpečných míst.
05:51
Pokus Spoonerové z pravé strany byl zblokován vysoko nad americkou bránu a hra je přerušena.
05:26
A znovu a znovu. Kanada se zatím nemůže v útočné třetině usadit, jako by ji přesilovka paradoxně uškodila.
04:55
Američanky se po chvíli osvobozují.
04:37
Je z toho první trest zápasu. Jocelyne Lamoureuxová (USA) – 2 minuty za podražení veteránky Wickenheiserové.
04:30
Vetterová při rozehrávce trefila svou soupeřku a Kanaďanky tlačí.
03:58
Jen o trochu horší možnost měla Brianne Jennerová, ke které se stihla poslední americká obránkyně vrátit a Jennerová už pořádně nazakončila.
03:17
Reprezentace Spojených států s obtížemi dostala puk do bezpečí, tam ale sama hodně aktivně napadá.
02:54
Po slabším startu se teď Kanaďanky zmáhají.
02:36
Meghan Agostaová zůstala úplně osamocená za americkou obranou a uháněla si to na Vetterovou z úhlu. Úhel to byl ale moc velký, klička do strany už ji nemohla vyjít a Vetterová se natáhla parádně.
02:04
Labonteová svému týmu chtěla pomoci rozehrávkou, ale její obránkyně pak zaváhala. Američanky to však nepotrestaly.
01:38
Další nebezpečná rána šla na Labonteovou z levé strany, tentokrát brankářka zasáhla.
00:54
Nahození od modré čáry se dostalo do ochranné sítě za kanadskou gólmankou.
00:29
To protiútok Kelli Stackové byl o poznání lepší. Američanka orazítkovala ze strany břevno!
00:18
Kanadské hokejistky se hnaly do pásma, ale pro signalizovaný ofsajd ho musely vyklidit.
00:01
Utkání právě začalo.
Do kanadské brány se staví Charline Labonteová, což je do jisté míry překvapením.
Rivalky právě nastupují na ledovou plochu. Pro ruské publikum samozřejmě vrchol znamenají zápasy domácího týmu, ale zámořskou lahůdku si jistě užijí stejnou měrou.
Poslední zápas skupiny A bude probíhat i za pečlivého dohledu dvou párů českých očí. Jako čárové rozhodčí ho totiž odřídí Ilona Novotná a Zuzana Svobodová.
Úvodní sestavy:

Kanada: Labonteová (Szabadosová) – Wardová, Watchornová, Rougeauová, Fortinová, Larocqueová, Mikkelsonová – Wakefieldová, Appsová, Daoustová – Agostaová, Wickenheiserová, Spoonerová – Johnstonová, Heffordová, Poulinová – Ouelletteová "C", Jennerová. Trenér: Kevin Dineen.

USA: Vetterová (McLaughlinová) – Bozeková, Schleperová, Marvinová, Bellamyová, Picardová, Pucciová, Steckleinová – Stacková, Knightová, Carpenterová – Deckerová, Coyneová, Kesselová – M. Lamoureuxová, Dugganová "C", J. Lamoureuxová – Chuová, Fryová. Trenérka: Katey Stoneová.

Rozhodčí: Eskolaová (FIN) – Novotná, Svobodová (obě CZE).
Spojené státy mají v Soči o něco mladší a rychlejší tým, Kanaďanky se budou tradičně opírat o zkušenosti. Co bude v dnešním zápase klíčovým faktorem? Jak dopadne "rozbruslení" před velmi pravděpodobnou bitvou ve finále? Uvidíme souboj tradičně vyhecovaný na tisíc procent a třeba i nějaké bitky, jaké už letos přišly? Nechme se překvapit...
Bilance letošní sezóny? Upside down!

V probíhajícím hokejovém ročníku 2013/14 se oba týmy utkávají poosmé. Z dosavadních sedmi duelů sehrály šest v rámci speciální vzájemné série a jeden jako součást tradičního turnaje čtyř zemí, který se tentokrát konal v americkém Lake Placid.

A celková bilance je víc než zajímavá. Zatímco první tři zápasy vyhrály Kanaďanky, v prosinci se vývoj vzájemných bitev dokonale otočil vzhůru nohama a zbylá čtyři utkání šla na americkou stranu!

12. 10. 2013 (Burlington, USA)
Kanada – USA 3:2
17. 10. 2013 (Boisbrand, Kanada)
USA – Kanada 3:6
6. 11. 2013 (Lake Placid, USA)
Kanada – USA 4:2
12. 12. 2013 (Calgary, Kanada)
USA – Kanada 5:1
20. 12. 2013 (Grand Forks, USA)
Kanada – USA 1:4
28. 12. 2013 (St. Paul, USA)
Kanada – USA 2:3 sn.
30. 12. 2013 (Toronto, Kanada)
USA – Kanada 3:2
Olympiády jsou parketou Kanady...

Kanada zatím na olympijských turnajích svého úhlavního soupeře dvakrát porazila, dvakrát naopak prohrála. To druhé "zvládla" během prvních Her s ženským hokejem. Spojené státy v Naganu triumfovaly jak ve skupině (kdy předvedly famózní obrat z 1:3 na 7:3), tak i později ve finále (3:1).

To ale bylo na dlouhých 16 let naposledy, co se reprezentace USA radovala ze zisku zlatých medailí! V Salt Lake City, Turíně i Vancouveru slavila celkové prvenství Kanada, v roce 2006 proti ní Spojené státy dokonce ani nehrály finále (tehdy je v semifinále senzačně zdolalo Švédsko).

...USA však vládnou posledním šampionátům

Jenže pokud má tohle kralování někdy skončit, pak k tomu přichází asi nejvhodnější moment! Co se týče mistrovství světa, Spojené státy totiž vyhrály pět ze šesti posledních turnajů. Pokaždé tomu bylo díky zvládnutému zámořskému finále, nezadařilo se pouze v roce 2012, paradoxně na domácí půdě v Burlingtonu.

Loni v Ottawě se Američanky za tuhle porážku dokonale pomstily. Ve skupině se jim to sice ještě nepovedlo, ale finále po roční odmlce zase hovořilo pro ně. Jakmile přežily špatnou první třetinu s jediným inkasovaným gólem, ohromně se zvedly a mladý energický tým nakonec Kanaďanky v jejich prostředí zdolal 3:2.
Dosavadní výsledky týmů na ZOH 2014

Nejdřív si pojďme připomenout, jak se oběma týmům zatím v Soči daří, i když to na konečný výsledek nebude mít moc velký vliv. Podle očekávání zatím neztratily ani bod a pro oba platilo, že je Finsko prověřilo mnohem víc než Švýcarsko.

Kanada má zatím slabší produktivitu. Proti Švýcarkám proměnila z 69 střeleckých pokusů pouhých pět, proti Finkám pak ze 39 střel vsítila jen tři góly. V tomto duelu platilo skoro 50 minut bezbrankové skóre, až potom skvěle bojující finská defenzíva padla.

Američanky měly proti soupeři ze severu Evropy to štěstí, že šly do vedení už v první minutě. Hlavně proto se jejich zápas zdál být jednoznačnější, byť skóre nakonec hovořilo jinak – Finky se totiž v poslední části dokázaly gólově prosadit. Ne už Švýcarky, proti těm si výběr USA s chutí zastřílel, a skupinu tak o skóre vede.

Kanada – Švýcarsko 5:0
Finsko – Kanada 0:3

USA – Finsko 3:1
USA – Švýcarsko 9:0
První ze dvou vrcholů olympijských her je tady! Pokud se očekávání naplní, pak se dva absolutní světoví vládci ženského hokeje, tedy Kanada a Spojené státy americké, střetnou ve finále turnaje. Ještě předtím ale mezi nyní už jistými semifinalisty přichází bitva v rámci základních skupin!
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 13:30.


Články odjinud