Skateboarding

ONLINE události
Události
Medailové události
ONLINE medailové události
25.7.
01:30
25.7.
05:25
JPN 1. U . Horigome
BRA 2. E . Hoefler
USA 3. A . Eaton
26.7.
01:30
26.7.
05:25
JPN 1. O . Nišijová
BRA 2. A . Lealová
JPN 3. U . Nakajamová
04.8.
02:00
04.8.
05:30
JPN 1. A . Josozumiová
JPN 2. O . Hirakiová
GBR 3. K . Brownová
05.8.
02:00
05.8.
05:30
USA 1. E . Palmer
BRA 2. E . Barros
USA 3. O . Juneau

Skateboarding na LOH 2021

Skateboarding oslaví v Tokiu olympijský debut. Za jeho zařazením lze vidět snahu přiblížit olympiádu nejmladší generaci, jelikož jde o součást pouliční městské kultury. Mezi skateboardisty vyvolalo zařazení jejich sportu na olympijský program rozpaky. Někteří jsou šťastní, že se budou moci předvést na globální akci, jiní se obávají, že účast olympiádě poškodí kulturu a styl jejich sportu. 

Skateboard znají všichni, je to krátké, úzké prkno na každém konci opatřené dvojicí malých koleček. Skateboardisté na svém nářadí předvádějí nejrůznější skoky a triky. 

Základním trikem je výskok do vzduchu bez doteku nohy nebo ruky země. Tento základ vynalezl Alan Gelfand v roce 1976. Freestylový jezdec Rodney Mullen v roce 1982 vymyslel kickflip, trik, který spočívá v tom, že skateboard se ve vzduchu otočí o 360 stupňů kolem své horizontální osy. 

O původu skateboardingu se hodně diskutuje, obecně se ale má za to, že se zrodil ve čtyřicátých letech na západním pobřeží USA. Kolečka byla tehdy kovová a prkno dřevěné. V padesátých letech se stal velkým hitem mezi mládeží a časem získal globální popularitu. Během let se hodně měnil, nejen pokud jde o samotné skateboardy, ale i styl jízdy a triky. 

Na programu olympiády budou disciplíny park a street, v obou bude soutěžit dvacítka mužů a dvacítka žen.  

Street se koná na rovném úseku, připomínajícím ulici, a na závodníky čekají různé překážky jako schody, obrubníky, lavičky nebo zábradlí. 

Park se jezdí na trati připomínající obří mísu s příkrými stěnami a sérií zatáček. 

V obou disciplínách je důležitá hudební kulisa. 

Soutěž v parku na vyhloubeném hřši  se sérií zatáček. Trat připomíná velkou mísu s příkrými stěnami, nahoře témř svislými. 

Soutěž je dvoukolová, sestává z rozjížděk a finále. 

Rozhodčí berou v úvahu stupeň obtížnosti triků, výšku, rychlost, originalitu, provedení a celkovou kompozici. 

O účast v premiérové olympijské soutěži skateboardistů usilovali i čeští závodníci, nejblíže nominaci byl Maxim Habanec, nakonec se ale v Tokiu žádný z českých skateboardistů nepředstaví.

Články odjinud