Formule 1 - VC Mexika -  ONLINE PŘENOS -  29. října 2017   20:00

Ukončeno

VC Mexika

Přenos se aktualizuje automaticky

Další Grand Prix je na programu 12. listopadu, kdy se na okruhu Interlagos pojede Velká cena Brazílie. Ode mě je to pro dnešek vše, děkuji vám za pozornost a přeji hezký zbytek nedělního večera.
Velmi dobrý výsledek zaznamenala stáj Force India. Esteban Ocon obsadil pátou pozici a miláček domácího publika Sergio Pérez sedmou příčku. Spokojený určitě bude také Kevin Magnussen s osmým místem. Bodovanou desítku uzavřel Fernando Alonso. Závod překvapivě nedokončil Daniel Ricciardo, jenž odstoupil už v osmém kole pro technické problémy.
Máme za sebou Velkou cenu Mexika, kterou opanoval Max Verstappen. Mladý Nizozemec se do čela závodu dostal hned v prvním kole, když předjel Sebastiana Vettela. Mezi oba piloty se ještě vměstnal Lewis Hamilton, kterému Vettel poničil pneumatiku a Brit tak musel do boxů. K mechanikům jel i Vettel, jenž měl zničené přední přítlačné křídlo. Max Verstappen si vedoucí pozici udržel až do konce, druhý dojel Valtteri Bottas a třetí Kimi Räikkönen. Vzhledem k tomu, že Lewis Hamilton dojel devátý, musel Sebastian Vettel vyhrát, aby oddálil korunovaci Lewise Hamiltona coby mistra světa pro rok 2017. To se však nestalo, protože Vettel skončil čtvrtý a Lewis Hamilton tak může slavit svůj čtvrtý titul světového šampiona.
Všichni tři jezdci už jsou na stupních vítězů a my si poslechneme hymnu vítěze a vítězné stáje. Následovat bude předání cen a tradiční šampaňské.
Lewis Hamilton právě slaví s fanoušky svůj čtvrtý titul mistra světa. Novopečený čtyřnásobný světový šampion běží dlouhou cestu až ke svému týmu, ani novináři a fotografové jej nemohli zastavit.
Konečné pořadí Velké ceny Mexika: 1. Verstappen (Red Bull), 2. Bottas (Mercedes), 3. Räikkönen (Ferrari), 4. Vettel (Ferrari), 5. Ocon (Force India), 6. Stroll (Williams), 7. Pérez (Force India), 8. Magnussen (Haas), 9. Hamilton (Mercedes), 10. Alonso (McLaren). Závod nedokončili Ricciardo (Red Bull), Hülkenberg (Renault), Hartley (Toro Rosso), Ericsson (Sauber) a Sainz (Renault).
Konec závodu.
71'
MAX VERSTAPPEN jako první proťal cílovou pásku a vítězí ve Velké ceně Mexika! Druhý dojel Valtteri Bottas a třetí Kimi Räikkönen. LEWIS HAMILTON sice dojel na devátém místě, ale vzhledem k tomu, že Sebastian Vettel byl až čtvrtý, stává se mistrem světa pro sezonu 2017 právě jezdec Mercedesu a čtvrtým titulem se stává nejúspěšnějším britským pilotem v dějinách formule 1!
71'
Jezdci najeli do posledního kola a Max Verstappen si jede pro vítězství ve Velké ceně Mexika. Lewis Hamilton má čtvrtý titul mistra světa na dosah.
70'
Průběžné pořadí: 1. Verstappen (Red Bull), 2. Bottas (Mercedes), 3. Räikkönen (Ferrari), 4. Vettel (Ferrari), 5. Ocon (Force India), 6. Stroll (Williams), 7. Pérez (Force India), 8. Magnussen (Haas), 9. Hamilton (Mercedes), 10. Alonso (McLaren).
69'
Opakované záběry ukázaly, že mezi Hamiltonem a Alonsem došlo ke kontaktu. Na to se ale historie ptát nebude a snad ani sportovní komisaři.
68'
Lewis Hamilton se nechtěl nechat vzdát a znovu zaútočil na Fernanda Alonsa. Ten se sice bránil, co to šlo, ale nakonec svému soupeři podlehl. Hamilton se dostává na devátou pozici, což znamená, že Vettel by musel vyhrát.
67'
S přibývajícím časem je stále pravděpodobnější, že mistrem světa pro rok 2017 bude Lewis Hamilton již po Velké ceně Mexika! Sebastian Vettel by potřeboval předjet Kimiho Räikkönena a Valtteriho Bottase.
66'
Lewis Hamilton atakoval před ním jedoucího Fernanda Alonsa, jenž se zuby nehty ubránil a zůstal devátý. Nechybělo mnoho, aby oba piloti do sebe šťouchli.
65'
Průběžné pořadí: 1. Verstappen (Red Bull), 2. Bottas (Mercedes), 3. Räikkönen (Ferrari), 4. Vettel (Ferrari), 5. Ocon (Force India), 6. Stroll (Williams), 7. Pérez (Force India), 8. Magnussen (Haas), 9. Alonso (McLaren), 10. Hamilton (Mercedes).
64'
Pokud by opravdu Lewis Hamilton po Velké ceně Mexika slavil čtvrtý titul mistra světa, vyrovnal by se v historické tabulce Alainu Prostovi a Sebastianu Vettelovi, kteří rovněž triumfovali čtyřikrát. Nejúspěšnějším pilotem je ale Michael Schumacher se sedmi vavříny.
63'
Nestranní fanoušci by si určitě přáli, aby se o mistrovi světa rozhodlo až v posledním závodě v Abú Dhabí. S největší pravděpodobností tomu tak ale nebude, protože Lewis Hamilton je blízko čtvrtému vavřínu už nyní v Mexiku.
62'
Carlos Sainz má nějaké problémy na svém voze, musel tak zajet k mechanikům a i on v této Velké ceně předčasně končí.
61'
Lewis Hamilton má před sebou Fernanda Alonsa a pakliže by jej předjel, pak by ani druhé místo nestačilo Sebastianu Vettelovi. Vettel má před sebou náročný úkol. Do konce závodu zbývá deset kol.
60'
Průběžné pořadí: 1. Verstappen (Red Bull), 2. Bottas (Mercedes), 3. Räikkönen (Ferrari), 4. Vettel (Ferrari), 5. Ocon (Force India), 6. Stroll (Williams), 7. Pérez (Force India), 8. Magnussen (Haas), 9. Alonso (McLaren), 10. Hamilton (Mercedes).
59'
Za současné konstelace by slavil titul mistra světa Lewis Hamilton. Ten je nyní desátý a Vettel čtvrtý. Němec by musel dojet nejhůř druhý, aby odložil korunovaci Lewise Hamiltona.
58'
Dalším jezdcem, který si ve svém monopostu rozdělal "táborák", je Marcus Ericsson. Švédský pilot v barvách Sauberu zajel do boxů, odkud se už do závodu nevrátí.
57'
Lewis Hamilton si vyšlápl na Felipeho Massu, který se zrovna dvakrát nebránil a pustil Hamiltona na desáté místo! Následně se Sebastian Vettel prohnal kolem Estebana Ocona na čtvrtou pozici. To je stíhací jízda, jak má být!
56'
Lewisi Hamiltonovi by momentálně nejvíce pomohla přítomnost safety caru na trati. Vzhledem k tomu, že se v Mexiku zatím jezdí poměrně čistě, není důvod, aby Bernd Mayländer vyjížděl na trať.
55'
Průběžné pořadí: 1. Verstappen (Red Bull), 2. Bottas (Mercedes), 3. Räikkönen (Ferrari), 4. Ocon (Force India), 5. Vettel (Ferrari), 6. Stroll (Williams), 7. Pérez (Force India), 8. Magnussen (Haas), 9. Alonso (McLaren), 10. Massa (Williams).
55'
Moje premisa se naplnila do puntíku. Sebastian Vettel se prohnal kolem Lance Strolla a probojoval se na pátou příčku. Vettel se snaží, co mu síly stačí.
54'
Sebastian Vettel teď nahání Lance Strolla, který by se mohl stát jeho další kořistí. Čtyřnásobný mistr světa znovu ukazuje, že ze svého vozu dokáže vymáčknout opravdu maximum možného i nemožného.
53'
Připomeňme si, že v závodě nepokračují Daniel Ricciardo, Nico Hülkenberg a Brendon Hartley.
52'
Nechci být špatným prorokem, ale Sebastian Vettel je vážným kandidátem na cenu pro pilota dne. I když by třeba neodvrátil korunovaci Lewise Hamiltona coby mistra světa pro rok 2017, určitě by si tuto cenu zasloužil už jen za svoji snahu.
51'
Sebastian Vettel se natlačil před Sergia Pérez na šesté místo. Mexičan vzápětí zavítal do boxů pro čerstvou směs pneumatik. Pérez po návratu na trať udržel sedmou příčku.
50'
Průběžné pořadí: 1. Verstappen (Red Bull), 2. Bottas (Mercedes), 3. Räikkönen (Ferrari), 4. Ocon (Force India), 5. Stroll (Williams), 6. Pérez (Force India), 7. Vettel (Ferrari), 8. Magnussen (Haas), 9. Alonso (McLaren), 10. Massa (Williams)
49'
Co se týče Poháru konstruktérů, tam už je o vítězi rozhodnuto. Po Velké ceně USA triumfovala v této soutěži stáj Mercedes, která si připsala již čtvrtý titul v řadě.
48'
V minulých dnech se vedení formule 1 nechalo slyšet, že by do dalších sezon opět upravilo pravidla. Nejen, že chce rozšířit počet závodů na 25, ale v jednání je i zrušení pátečních tréninků nebo změny na startu, kdy by v první řadě stály tři monoposty, ve druhé dva, ve třetí opět tři a tak dále.
47'
Dobrý závod má rozjetý rovněž Sergio Pérez, který jede v Mexiko City domácí závod. Pilot stáje Force India je aktuálně šestý a jeho týmový kolega Esteban Ocon čtvrtý, čili i samotný tým má nakročeno k dobrému výsledku.
46'
Lewis Hamilton si počkal na Marcuse Ericssona, kterého "šmiknul" po vnitřní stopě a zaujal dvanáctou pozici. Hamilton je sice mimo body a Vettel na bodech, ale stejně by současný výsledek Vettelovi nestačil, protože by musel dojet nejhůře druhý.
45'
Průběžné pořadí: 1. Verstappen (Red Bull), 2. Bottas (Mercedes), 3. Räikkönen (Ferrari), 4. Ocon (Force India), 5. Stroll (Williams), 6. Pérez (Force India), 7. Vettel (Ferrari), 8. Magnussen (Haas), 9. Alonso (McLaren), 10. Massa (Williams).
44'
Max Verstappen na čele závodu stále zrychluje, momentálně má na druhého Valtteriho Bottase k dobru 14 vteřin. To je hodně velký náskok a pokud se ve zbytku mexické Grand Prix nestane něco nečekaného, pravděpodobně vyhraje právě Verstappen.
43'
Lewis Hamilton zaútočil na Pierra Gaslyho, kterému zamával a posunul se na 13. místo. Zdá se, že i trojnásobný světový šampion se nechce nechat zahanbit a pokračuje ve stíhací jízdě směrem bodovaná desítka.
42'
Můžeme si připomenout, že v závodě nepokračují Daniel Ricciardo, Nico Hülkenberg a Brendon Hartley.
41'
Fernando Alonso se v předchozí dnech nechal slyšet, že se v lednu zúčastní vytrvalostního závodu na 24 hodin v Daytoně. Dvojnásobný mistr světa tak chce navázat na svůj letošní počin při závodě 500 mil Indianapolis, kvůli kterému vynechal Grand Prix Monaka.
40'
Průběžné pořadí: 1. Verstappen (Red Bull), 2. Bottas (Mercedes), 3. Räikkönen (Ferrari), 4. Ocon (Force India), 5. Stroll (Williams), 6. Pérez (Force India), 7. Vettel (Ferrari), 8. Magnussen (Haas), 9. Alonso (McLaren), 10. Massa (Williams).
39'
Max Verstappen najel na obrubník a měl co dělat, aby svůj vůz zkrotil a nevyjel mimo trať. Toto menší zaváhání ale nemusí Verstappena příliš mrzet, protože jeho náskok na Bottase narostl na deset a půl sekundy. Počínání svého syna bedlivě sleduje otec Jos Verstappen, bývalý jezdec formule 1.
38'
Sebastian Vettel nechal za sebou Kevina Magnussena a protlačil se už na sedmé místo. Vettelův počin ocenili také mexičtí diváci, kteří mu za předjížděcí manévr mohutně zatleskali. Zdá se, že i v Mexiku má Ferrari bohatou základnu fanoušků.
37'
Max Verstappen si zatím jede svůj vlastní závod. Na druhého Valtteriho Bottase má náskok devět vteřin, přičemž zajíždí jedno nejrychlejší kolo za druhým.
36'
Daniel Ricciardo už na boxové zídce rozebírá s členy svého týmu, co bylo špatně a proč pro něj skončila Velká cena Mexika tak brzy. Nutno podotknout, že všichni jezdci již byli alespoň jednou v boxech. Lewis Hamilton a Sebastian Vettel dokonce dvakrát.
35'
Průběžné pořadí: 1. Verstappen (Red Bull), 2. Bottas (Mercedes), 3. Räikkönen (Ferrari), 4. Ocon (Force India), 5. Stroll (Williams), 6. Pérez (Force India), 7. Magnussen (Haas), 8. Vettel (Ferrari), 9. Alonso (McLaren), 10. Massa (Williams).
34'
Brendon Hartley už zklamaně opouští dejiště a za chvíli bude tamním novinářům vysvětlovat, co že se to vlastně stalo.
33'
Zajímavostí je, že všichni závodníci, kteří museli v tomto závodě předčasně odstoupit, mají co do činění s Renaultem. Daniel Ricciardo jezdí s motory této automobilky, Nico Hülkenberg hájí barvy stáje Renault a Brendon Hartley je rovněž uživatelem motorů od Renaultu.
32'
Brendonu Hartleymu se začalo kouřit z motoru a první novozélandský pilot ve formuli 1 od roku 1984 je nucen předčasně odstoupit. Na jeho voze se dokonce objevily plameny ohně. Ředitelství závodu aktivovalo režim virtuálního safety caru, čehož využívají ostatní jezdci k zastávkám v boxech.
31'
Sergio Pérez předjel Kevina Magnussena a zařadil se na šestou příčku. Za tento předjížděcí manévr si od mexického publika vysloužil obrovský aplaus.
30'
Průběžné pořadí: 1. Verstappen (Red Bull), 2. Bottas (Red Bull), 3. Räikkönen (Ferrari), 4. Stroll (Williams), 5. Ocon (Force India), 6. Pérez (Force India), 7. Magnussen (Haas), 8. Vettel (Ferrari), 9. Alonso (McLaren), 10. Vandoorne (McLaren).
30'
Lewis Hamilton se prohnal kolem Pascala Wehrleina, který svému soupeři nekladl žádný odpor a bez boje jej pustil před sebe. Hamilton má ale bodovanou desítku stále daleko.
29'
Ke svým mechanikům zavítal Marcus Ericsson, který po vyjetí z pit lane vypadne z bodované desítky. Ericsson se na trať vrátil na patnáctém místě.
28'
Sebastian Vettel je na bodech! Pilot stáje Ferrari se dostal na desátou pozici a momentálně nahání před ním jedoucího Fernanda Alonsa. Před malou chvílí si Lewis Hamilton vyšlápl na Carlose Sainze, jehož odsunul na samotný chvost startovního pole.
27'
Zajímavostí je, že se do bodované desítky nějakým záhadným způsobem "propracoval" Marcus Ericsson. Tento pilot vždy spíš uzavírá celé startovní pole spolu s kolegou Pascalem Wehrleinem.
26'
Nico Hülkenberg dostal do týmového rádia pokyn, aby zastavil svůj vůz a okamžitě jej opustil, protože monopost není bezpečný. Němec tak odstupuje ze závodu kvůli problémům s rekuperační jednotkou.
25'
Průběžné pořadí: 1. Verstappen (Red Bull), 2. Bottas (Mercedes), 3. Räikkönen (Ferrari), 4. Stroll (Williams), 5. Ocon (Force India), 6. Magnussen (Haas), 7. Pérez (Force India), 8. Ericsson (Sauber), 9. Alonso (McLaren), 10. Vettel (Ferrari).
24'
Když už jsme zmínili Brendona Hartleyho, je nutné říct, že stáj Toro Rosso dokončí tuto sezonu právě s Hartleym a Pierrem Gaslym. Vedení stáje už totiž nepočítá se službami Daniila Kvjata, který si může hledat nový "flek".
23'
Sebastian Vettel nechal za sebou Brendona Hartleyho a poskočil na 12. místo. Čtyřnásobný mistr světa dělá všechno pro to, aby znovu oddálil korunovaci Lewise Hamiltona coby mistra světa pro rok 2017. Své manko v průběžném pořadí by ale musel stlačit na méně než padesát bodů.
22'
Jsme svědky nevídané situace. Lewis Hamilton dostal signál modrou vlajkou, aby před sebe pustil Maxe Verstappena, který je o kolo napřed. Na tohle rozhodně není britský pilot zvyklý.
21'
Své mechaniky přijel pozdravit Nico Hülkenberg, který za odměnu dostal novou sadu pneumatik. Stejný krok podnikl také Esteban Ocon, který kvůli povinnému pit stopu přijde o stupně vítězů, kam se naopak posune Kimi Räikkönen.
20'
Průběžné pořadí: 1. Verstappen (Red Bull), 2. Bottas (Mercedes), 3. Ocon (Force India), 4. Räikkönen (Ferrari), 5. Stroll (Williams), 6. Magnussen (Haas), 7. Hülkenberg (Renault), 8. Pérez (Force India), 9. Ericsson (Sauber), 10. Alonso (McLaren).
19'
Sebastian Vettel se prohnal kolem Romaina Grosjeana a už je na třináctém místě. Nebude trvat dlouho a zřejmě se dostane až do bodované desítky. V boxech mezitím miláček domácího publika Sergio Pérez.
18'
Pokud by závod skončil v tomto pořadí, čili Lewis Hamilton poslední a Sebastain Vettel čtrnáctý, slavil by titul mistra světa Hamilton. Ani jeden z těchto jezdců by totiž nebodoval a rozdíl mězi oběma kohouty by zůstal 66 bodů, což by Vettel v Brazílii ani Abú Dhabí nemohl dohnat.
17'
Zatímco Sebastian Vettel se v předchozích kolech posunul na 14. místo, Lewis Hamilton se stále nachází na poslední příčce. Vettel naposledy předjel Gaslyho a jeho další obětí může být Romain Grosjean.
16'
Romain Grosjean dostal penalizaci pět sekund za to, že vyjel mimo trať, čímž pro sebe získal výhodu.
15'
Průběžné pořadí: 1. Verstappen (Red Bull), 2. Bottas (Mercedes), 3. Ocon (Force India), 4. Hülkenberg (Renault), 5. Pérez (Force India), 6. Räikkönen (Ferrari), 7. Stroll (Williams), 8. Magnussen (Haas), 9. Ericsson (Sauber), 10. Vandoorne (McLaren).
14'
Ještě jednou k Maxi Verstappenovi. Nejmladší vítěz v historii formule 1 před několika dny prodloužil s Red Bullem smlouvu až do roku 2020. Totéž učinil i Fernando Alonso, který protáhl svůj vztah s McLarenem o další sezonu. Hlavním důvodem zřejmě byla skutečnost, že McLaren zruší spolupráci s dodavatelem motorů Hondou a naváže spolupráci s Renaultem.
13'
Romain Grosjean je vyšetřován sportovními komisaři za to, že opustil trať a získal tím pro sebe výhodu. Mezitím spolu svedli zajímavý souboj Vettel s Massou, ale nakonec se vše obešlo bez nehody. Nutno podotknout, že nechybělo mnoho, aby mezi oběma závodníky došlo ke kontaktu.
12'
Právě Max Verstappen si po Grand Prix USA otevřel pusu a sportovní komisaře počastoval vulgárními slovy za to, že jej po skončení závodu penalizovali a odsunuli ze stupňů vítězů. Mladý Holanďan byl hodně naštvaný, nebral si žádné servítky, ale po uplynutí několika dnů se nakonec za svá slova omluvil.
11'
Sportovní komisaři si vzali do parády incident z prvního kola mezi Verstappenem, Hamiltonem a Vettelem, ale nikoho trestat nebudou.
10'
Průběžné pořadí: 1. Verstappen (Red Bull), 2. Bottas (Mercedes), 3. Ocon (Force India), 4. Hülkenberg (Renault), 5. Pérez (Force India), 6. Räikkönen (Ferrari), 7. Stroll (Williams), 8. Magnussen (Haas), 9. Ericsson (Sauber), 10. Vandoorne (McLaren).
9'
Lídr závodu Max Verstappen z Red Bullu má na druhého Valtteriho Bottase k dobru téměř čtyři sekundy. O dalších osm vteřin zpět je třetí Esteban Ocon. Zajímavostí je, že Ocon měl v Mexiku zvláštní ochranku, protože podle svých slov čelil výhrůžkám smrtí od fanoušků jeho týmového kolegy Sergia Péreze.
8'
Je to potvrzené, Daniel Ricciardo má problémy se svým vozem, které mu nedovolí pokračovat ve Velké ceně Mexika. Australan je tak prvním pilotem, který předčasně odstupuje.
7'
Sebastian Vettel se pomalu dere vzhůru, před chvílí předjel Carlose Sainze a Pascala Wehrleina a aktuálně je už šestnáctý. Lewis Hamilton "poskočil" na předposlední místo.
6'
Daniel Ricciardo zamířil do boxové uličky a vypadá to na problém s pohonnou jednotkou. Nechme se překvapit, zda se australský pilot ve službách Red Bullu ještě vrátí do závodu.
5'
Průběžné pořadí: 1. Verstappen (Red Bull), 2. Bottas (Mercedes), 3. Ocon (Force India), 4. Hülkenberg (Renault), 5. Pérez (Force India), 6. Räikkönen (Ferrari), 7. Stroll (Williams), 8. Magnussen (Haas), 9. Ericsson (Sauber), 10. Vandoorne (McLaren).
4'
Felipe Massa přijel navštívit své mechaniky a kvůli zastávce v boxech vypadl z bodované desítky. Na stupně vítězů se posunul Esteban Ocon, který momentálně zaujímá třetí pozici.
3'
V boxech se objevil Carlos Sainz z Renaultu, jehož pit stop ale proběhl bez komplikací. Vettel se mezitím propadl na 18. místo a Hamilton je dokonce poslední. Tak to je začátek Velké ceny Mexika!
2'
K mechanikům zavítal také Sebastian Vettel, jemuž muselo být vyměněno přední přítlačné křídlo. Kvůli tomu se Vettel zdržel v boxech poněkud déle, než by sám chtěl. Po něm odbočil do pit lane i Lewis Hamilton, který po defektu nazul nové pneumatiky.
1'
Sebastian Vettel si v prvních metrech udržel vedoucí pozici, ale posléze se před něj natlačil Max Verstappen a mezi oběma jezdci zřejmě došlo ke kontaktu. Do souboje se ještě vměstnal Lewis Hamilton, který si ale poškodil pneumatiku a bude muset do boxů!
Závod právě odstartoval.
Piloti se pomalu seřazují na startovním roštu a Velká cena Mexika za malou chvíli začne.
Jezdci právě vyrazili do zaváděcího kola.
Startovní rošt Velké ceny Mexika: 1. Vettel (Ferrari), 2. Verstappen (Red Bull), 3. Hamilton (Mercedes), 4. Bottas (Mercedes), 5. Räikkönen (Ferrari), 6. Ocon (Force India), 7. Hülkenberg (Renault), 8. Sainz (Renault), 9. Pérez (Force India), 10. Massa (Williams), 11. Stroll (Williams), 12. Ericsson (Sauber), 13. Wehrlein (Sauber), 14. Magnussen (Haas), 15. Grosjean (Haas), 16. Ricciardo (Red Bull), 17. Hartley (Toro Rosso), 18. Alonso (McLaren), 19. Vandoorne (McLaren), 20. Gasly (Toro Rosso).
Lewis Hamilton z Mercedesu se už dnes může stát mistrem světa pro rok 2017. Potřebuje k tomu následující:


Bude-li na konci závodu bodový rozdíl mezi Lewisem Hamiltonem a Sebastianem Vettelem alespoň 50 bodů (a více), Lewis Hamilton se stává mistrem světa pro rok 2017.


Dojede-li Hamilton na 1., 2., 3., 4. nebo 5. místě, je mistrem světa bez ohledu na výsledek Sebastiana Vettela.


Skončí-li Hamilton na 6., 7., 8. nebo 9. pozici, Vettel musí vyhrát, aby Hamilton nezískal titul.


Bude-li Hamilton v cíli na 10. nebo horší příčce, musí Vettel dojet nejhůře druhý, aby Hamilton nezískal titul.

TRAŤ


Okruh Hermanos Rodríguez měří 4 304 metrů a závod je vypsán na 71 kol. Traťový rekord ze závodu zde drží Nico Rosberg, který v roce 2015 zajel čas 1:20.521. Loňské prvenství bude obhajovat Lewis Hamilton, jemuž v letošní Velké ceně Mexika stačí dojet nejhůře pátý, aby slavil čtvrtý titul mistra světa bez ohledu na výsledek Sebastiana Vettela.


První Grand Prix se na tomto okruhu jela v roce 1963. Na dráze, která je pojmenována po bratrech Rodríguezových, kteří zahynuli za volantem, jezdci ujedou 305,354 km.


Trať v Mexiku se do kalendáře formule 1 vracela několikrát. Postevena byla v roce 1962 a první závod v rámci MS F1 se konal o rok později. Součástí šampionátu byla až do roku 1970, poté si dala dlouhou přestávku kvůli modernizaci a návrat hlásila v roce 1986. Jenže závody se tady jely jen šest let, než v roce 1992 se okruh pro královnu motorsportu opět uzavřel. Formuli 1 sem vrátil až v roce 2015 Bernie Ecclestone.

KVALIFIKACE


Do kvalifikace vůbec nevyjel Pierre Gasly, jehož vůz potrápily technické problémy ve třetím tréninku a mechanici nestihli včas opravit jeho monopost. Spolu s ním nepostoupili oba saubery Marcus Ericsson a Pascal Wehrlein, konec nastal i pro oba piloty stáje Haas Kevina Magnussena a Romaina Grosjeana.


Ve druhé fázi kvalifikace nezajeli žádný měřený čas oba borci z McLarenu Fernando Alonso a Stoffel Vandoorne. Brendonu Hartleymu během jízd selhal motor, takže ani on na postup pomýšlet nemohl. Stejně jako Felipe Massa a Lance Stroll z Williamsu.


Jubilejní 50. pole position získal v Mexiku Sebastian Vettel, který v posledním kole porazil Maxe Verstappena o 86 tisícin sekundy. První řada tedy patří duu Vettel – Verstappen. Do druhé řady se postaví dvojka z Mercedesu Lewis Hamilton – Valtteri Bottas.


Penalizace: Pierre Gasly ztratí dvacet míst za novou řídicí jednotku. Fernando Alonso přijde o 20 pozic za výměnu motoru a kvůli podobnému prohřešku klesne Stoffel Vandoorne o 35 příček. Daniel Ricciardo se posune o 20 míst dozadu a Brendon Hartley rovněž o 20.

TRÉNINKY


První trénink byl plně v režii Mercedesu. Na čele se časem 1:17.824 usadil Valtteri Bottas, na kterého týmový kolega Lewis Hamilton ztratil téměř půl sekundy. Třetí místo obsadil Max Verstappen s mankem 571 tisícin sekundy. O větší vzrušení se postaral Alfonso Celis z Force Indie, který havaroval v poslední zatáčce a kvůli tomu byly vyvěšeny červené vlajky.


Druhý trénink ovládl Daniel Ricciardo, jenž zajel čas 1:17.801. Za ním dojel Lewis Hamilton, jenž byl pomalejší o 131 tisícin sekundy. Třetí příčka znovu připadla Maxi Verstappenovi, který zaostal o 163 tisícin sekundy. Prostřední tréninková jednotka byla bohatší na zajímavé momenty. Lewis Hamilton dostal hodiny v 11. zatáčce a to samé potkalo Sebastiana Vettela, jemuž navíc explodovalo hasící zařízení. O další červené vlajky se postaral Romain Grosjean, který zaváhal v zatáčce č. 17 a způsobil si defekt.


Třetí trénink pro sebe uzmul Max Verstappen časem 1:17.113. S těsným odstupem 75 tisícin sekundy dojel druhý Lewis Hamilton a třetí Sebastian Vettel nabral ztrátu 117 tisícin. Technické problémy postihly Pierra Gaslyho, který musel předčasně odstoupit.

PRŮBĚŽNÉ POŘADÍ JEZDCŮ


Na čele průběžného pořadí MS jezdců je Lewis Hamilton z Mercedesu, který dosud nasbíral 331 bodů. Druhý Sebastian Vettel má bodů 265 a třetí Valtteri Bottas nastřádal 244 bodů. Pokud Lewis Hamilton dojede v závodě nejhůře pátý, získá čtvrtý titul mistra světa bez ohledu na výsledek Sebastiana Vettela.


PRŮBĚŽNÉ POŘADÍ TÝMŮ


Mezi týmy je už o vítězi rozhodnuto. Po Velké ceně USA slaví triumf v Poháru konstruktérů stáj Mercedes, která má na svém kontě 575 bodů. Na druhém místě se nachází Ferrari s 428 body a třetí příčka patří Red Bullu se ziskem 315 bodů.

Příjemný nedělní večer při sledování textového online přenosu z 18. závodu letošní sezony mistrovství světa vozů formule 1, Velké ceny Mexika.
Vítáme vás u on-line přenosu. Závod začíná v 20:00.
Články odjinud