Kvalifikace na VC Toskánska | ONLINE | 12.9.2020 15:00 | Formule 1 2020 | ŽIVĚ | iSport.cz

Formule 1 - Kvalifikace na VC Toskánska -  ONLINE PŘENOS -  12. září 2020   15:00

Ukončeno

Kvalifikace na VC Toskánska

Přenos se aktualizuje automaticky

Ode mě je to pro dnešek vše, děkuji vám za pozornost a nezapomeňte zítra od 15.10 hodin sledovat online přenos ze samotného závodu. Mějte se fajn a hezký zbytek soboty.
Máme za sebou kvalifikaci na Velkou cenu Toskánska, kterou bez překvapení ovládli jezdci Mercedesu. Celkem 95. pole position v kariéře získal Lewis Hamilton, který porazil svého týmového kolegu Valtteriho Bottase. Nutno ale podotknout, že na závěrečný souboj v posledních sekundách nedošlo, protože kvůli hodinám Estebana Ocona byly vyvěšeny žluté vlajky. Druhou řadu pak zaplní Red Bull s Maxem Verstappenem a Alexanderem Albonem.


Ferrari se stále nedaří. Charles Leclerc sice bude startovat z páté pozice, ovšem jeho týmový parťák Sebastian Vettel až ze čtrnáctého místa. Za zmínku ještě stojí vypadnutí Landa Norrise ve druhé části kvalifikace a Pierra Gaslyho, jenž před týdnem vyhrál Grand Prix Itálie, v první fázi.

Konečné pořadí kvalifikace na Velkou cenu Toskánska: 1. Hamilton (Mercedes), 2. Bottas (Mercedes), 3. Verstappen (Red Bull), 4. Albon (Red Bull), 5. Leclerc (Ferrari), 6. Pérez (Racing Point), 7. Stroll (Racing Point), 8. Ricciardo (Renault), 9. Sainz (McLaren), 10. Ocon (Renault), 11. Norris (McLaren), 12. Kvjat (AlphaTauri), 13. Räikkönen (Alfa Romeo), 14. Vettel (Ferrari), 15. Grosjean (Haas), 16. Gasly (AlphaTauri), 17. Giovinazzi (Alfa Romeo) 18. Russell (Williams), 19. Latifi (Williams), 20. Magnussen (Haas).
Konec kvalifikace.
0:00'
Na závěrečný souboj mezi Lewisem Hamiltonem a Valtterim Bottasem nakonec nedošlo kvůli žluté vlajce. Pole position tak bere v Mugellu LEWIS HAMILTON, jemuž bude dělat v první řadě na startu společnost Valtteri Bottas.
0:00'
Čas vymezený pro třetí část kvalifikace právě vypršel a jezdci dokončují svá poslední měřená kola.
1:15'
V prvním sektoru vlají žluté vlajky, ale co je za problém, to těžko říct. Nicméně o držiteli pole position je nejspíš rozhodnuto, protože stále vede Lewis Hamilton před Valtterim Bottasem. Nějaké potíže měl nejspíš Esteban Ocon.
2:08'
Lewis Hamilton najel do dalšího měřeného pokusu, vzápětí tak učiní i zbytek startovního pole. Tak co? Bude se ze zisku pole position radovat Lewis Hamilton, nebo Valtteri Bottas? Či se snad zaskví někdo úplně jiný?
3:07'
Momentálně je pořadí následující: Hamilton, Bottas, Verstappen, Albon, Pérez, Stroll, Ricciardo, Leclerc, Sainz a Ocon. Je možné, že takto bude vypadat i konečné pořadí, ale ještě nepředbíhejme.
4:35'
Jezdci postupně začínají opouštět garáže a vydávají se zpět na závodní dráhu. Mezi prvními tak učinili Lewis Hamilton a Valtteri Bottas. Do bojů se nakonec zapojil také Esteban Ocon. Zato Sergio Pérez zajel k mechanikům.
5:17'
Tak nakonec ne. Sergio Pérez se objevil na trati, zatímco jeho soupeři odbočili zpět do boxů. Mexičan má pro sebe úplně volnou dráhu. Vše se chystá na závěrečné kvalifikační pokusy, které určí pořadí na startu nedělního závodu.
6:20'
Teď už to vypadá, že Esteban Ocon a Sergio Pérez vše nechají na poslední závěrečný pokus. Je to sice risk, ale hůře než devátí, respektive desátí tito jezdci nebudou.
7:10'
Zatímco Lance Stroll se rozhodl, že opět zajede ke svým mechanikům stejně jako Lewis Hamilton, Carlos Sainz a Esteban Ocon se zatím na dráhu vůbec nevydali. Ocon sedí připraven ve svém monopostu, ale stále nedostává pokyn k vyjetí.
8:29'
Do čela poskočil Lewis Hamilton, který byl ještě rychlejší než Sergio Pérez. Na tahu tak byl Valtteri Bottas, který byl o něco málo pomalejší, protože ztratil pouhých 59 tisícin sekundy. Třetí Max Verstappen má manko téměř půl sekundy.
9:39'
Je tomu tak. Piloti se nachází v měřeném kole. Esteban Ocon se Sergiem Pérezem si stále dávají načas a nikam nespěchají. Ovšem také oni se budou muset zapojit do třetí fáze kvalifikace, byť se jich boj o pole position týkat nebude.
10:36'
Mezi svými mechaniky prozatím zůstali Esteban Ocon a Sergio Pérez. To jsou jezdci, kteří by měli zaujmout pozice kolem pátého místa. Za chvíli budou jezdci ve svých úvodních měřených pokusech závěrečné části.
11:50'
Carlos Sainz, Lance Stroll a Lewis Hamilton se ihned po otevření pit lane vypravili na dráhu. Tuto trojici vzápětí následuje i Max Verstappen. Zdá se, že bitva o pole position se bude odehrávat mezi jezdci Mercedesu Lewisem Hamiltonem a Valtterim Bottasem.
12:00'
Třetí část kvalifikace právě začala.
0:00'
Mezi desítku nejrychlejších neprošli Lando Norris (McLaren), Daniil Kvjat (AplhaTauri), Kimi Räikkönen (Alfa Romeo), Sebastian Vettel (Ferrari) a Romain Grosjean (Haas). Konec ve druhé fázi je pro Landa Norrise svým způsobem zklamáním, v ostatních případech je vše při starém.
0:00'
Čas vymezený pro druhou část kvalifikace právě vypršel a jezdci dokončují svá poslední měřená kola.
1:05'
Jezdci jsou v posledních měřených pokusech, ovšem jistým nepostupujícím je Lando Norris, který už nebude bojovat do vypršení času. Brit zajel do boxů. Na vině je nejspíš nějaký technický problém. Zdá se, že i Vettel bude končit.
2:20'
Mezi desítku nejlepších by momentálně neprošli Norris, Kvjat, Räikkönen, Vettel a Grosjean. Sebastian Vettel sice docela zrychlil, ovšem na opuštění eliminační zóny to nestačí. Tak co? Vzpamatuje se ještě Sebastian Vettel?
3:10'
Vedoucí pětice Hamilton, Bottas, Verstappen, Albon a Ricciardo se dosud na okruh nevrátila. Teď už to vypadá, že do konce druhé části tak ani neučiní. Ovšem oni se nemusí ničeho obávat, protože postup mají jistý.
4:40'
Své mechaniky opustili i Charles Leclerc a Esteban Ocon. Leclerc sice dopřál v prvním tréninku menší radost fanouškům Ferrari, ale byla to spíš taková labutí píseň. Stáj se vzpínajícím se koněm ve znaku nestačí jen na Mercedes, ale i na Red Bull nebo McLaren.
5:32'
Všechny soupeře teď hecnul Lance Stroll, který se jako první vrátil na trať. Za ním tak učinil i týmový kolega Sergio Pérez a brzy se přidají i další závodníci. Nechme se překvapit, zda hlavně Sainz zajede takový čas, který mu zaručí místenku i mezi desítkou nejrychlejších.
6:42'
Nikdo zatím nikam nespěchá. Přeci jen do konce prostředního segmentu ještě nějaká ta minutka zbývá, ale nechávat všechno na poslední chvíli a spolehnout se třeba jen na jeden pokus, by se nemuselo vyplatit.
7:10'
Jezdci hromadně zajeli do boxů a na trati panuje naprostý klid před dalšími kvalifikačními pokusy. V eliminační zóně jsou Kvjat, Sainz, Vettel, Grosjean a Räikkönen. Čtyřnásobný mistr světa tak bude mít opět co dělat.
8:04'
Podle posledních zpráv by měli být v neděli na okruhu přítomni i nějací fanoušci. Zda tomu tak bude, to se dozvíme za 24 hodin. Max Verstappen se v boxové uličce málem srazil s Lancem Strollem a Nizozemec nenechal na svém soupeři nit suchou.
9:34'
Mezi nepostupujícími jsou v tuto chvíli Kvjat, Sainz, Vettel, Räikkönen a Grosjean. Sebastian Vettel měl už předtím namále a nechybělo moc a už mohl lametovat nad tím, co bylo zase špatně. Ovšem pouhá účast ve druhé fázi kvalifikace není důvodem k nějakým oslavám.
10:24'
Je tomu skutečně tak. Na první místo se zařadil Lewis Hamilton (1:15.309), za ním pak s odstupem 13 tisícin sekundy Valtteri Bottas. Třetí Max Verstappen ztrácí 162 tisícin. Rozdíl mezi oběma piloty Mercedesu je naprosto minimální.
11:15'
Piloti najeli do svých prvních měřených pokusů v prostředním kvalifikačním segmentu. Na čele se asi nebude dít nic nového a všechno bude o trojici Lewis Hamilton, Valtteri Bottas a Max Verstappen.
12:29'
Jediným jezdcem, který zůstal v garáži, je Romain Grosjean z Haasu. Carlos Sainz sice také nikam nespěchal, ale už doplnil třináctku pilotů kroužících po trati. Kdo ví, třeba se Sainzovi při troše štěstí podaří zopakovat úspěch z předchozí Grand Prix na Monze.
13:38'
Nejen Lewis Hamilton a Valtteri Bottas mají obutou červenou sadu pneumatik. Další piloti rovněž nyní používají nejměkčí směs, která je téměř o sekundu na kolo rychlejší než prostřední sada. Na dráhu míří další závodníci.
14:40'
Lewis Hamilton a Valtteri Bottas na nic nečekají a ihned se vydali na trať. Oba mají nazuté červené pneumatiky. Hned za nimi se chystá Max Verstappen a Alexander Albon. Postupně se přidají i další borci.
15:00'
Druhá část kvalifikace právě začala.
0:00'
Do druhé fáze kvalifikace nepostupují Pierre Gasly (AlphaTauri), Antonio Giovinazzi (Alfa Romeo), George Russell (Williams), Nicholas Latifi (Williams) a Kevin Magnussen (Haas). Hlavně vypadnutí vítěze předchozí GP Itálie Pierra Gaslyho je velkým překvapením. Russell ve svém posledním pokusu zachyboval, což ho stálo lepší výsledek. Sebastian Vettel postoupil jako poslední.
0:00'
Čas vymezený pro první část kvalifikace právě vypršel a jezdci dokončují svá poslední měřená kola.
1:10'
Jezdci jsou v posledních měřených pokusech. Za malou chvíli se vykrystalizuje pětice nepostupujících. Lando Norris bude muset ještě hodně zabojovat, aby se zúčastnil také druhého kvalifikačního segmentu.
2:02'
Kdo ale nemá nic jistého, je Lando Norris. Celkem překvapivě je až patnáctý a bude mít co dělat, aby odrazil útok především Pierra Gaslyho a George Russella. Uvidíme, jak nakonec Francouz ve službách AlphaTauri dopadne.
3:32'
Všichni jezdci zamávali svým mechanikům a v posledních minutách první části kvalifikace vyrazili zpět na dráhu. V boxech zůstali jen Bottas, Verstappen a Stroll. Tato trojice má své jisté, a tak by se už na trati objevit nemusela.
4:14'
Počasí zatím závodníkům přeje. Předpověď je rovněž příznivá, a tak by nás matka příroda neměla nikterak potrápit. Samotná trať v Mugellu je hodně zajímavá. Nebýt pandemie koronaviru, tak bychom se sem ani nepodívali. Všechno zlé je pro něco dobré.
5:14'
V eliminační zóně se stále nachází Gasly, Räikkönen, Russell, Grosjean a Magnussen. Na čele jsou Bottas, Hamilton a Verstappen. Těsně pod stupni vítězů je Lance Stroll. Poslední postupové místo drží Lando Norris.
6:25'
Zatímco Nicholas Latifi také odbočil do boxů, z pitlane se zpět na dráhu vydal Sergio Pérez. Pilot Racing Pointu tuto stáj po skončení sezony opustí, aby uvolnil místo Sebastianu Vettelovi. Kam Pérez zamíří, není v tuto chvíli jasné.
7:41'
Všichni piloti postupně zajeli do garáží a sám na trati zůstal Nicholas Latifi, který je momentálně na velmi dobrém třináctém místě. Jeho týmový kolega George Russell je mezi nepostupujícími. Bylo by to překvapení, kdyby se Latifimu povedlo postoupit.
8:05'
Za současné konstelace by do druhé fáze kvalifikace nepostoupili Gasly, Räikkönen, Russell, Grosjean a Magnussen. Zabrat by měl především Pierre Gasly, aby tak potvrdil svůj triumf ve Velké ceně Itálie před týdnem.
9:21'
U svých mechaniků se v tuto chvíli zdržují Bottas, Hamilton, Verstappen, Stroll, Kvjat, Sainz, Giovinazzi, Norris a Räikkönen. Je zajímavé, že přesně před 20 lety na této trati se poprvé do formule 1 posadil Kimi Räikkönen. Od té doby urazil pořádný kus cesty, během níž se stal mistrem světa.
10:07'
Valtteri Bottas překonal Lewise Hamiltona a vyšvihl se na první místo průběžného pořadí. Třetí je zatím Verstappen, čtvrtý Stroll, pátý Pérez a šestý Kvjat. Bottas tak jen potvrzuje svoji dobrou formu, kterou prokazuje od začátku závodního víkendu.
11:35'
Teď už jsou všichni závodníci na trati a budou se snažit o to, aby v kvalifikaci zůstali co nejdéle. Vzhledem k tomu, že se na okruhu v Mugellu jede vůbec poprvé, nemáme srovnání výsledků z minulých let. Na této trati se maximálně testuje.
12:04'
Například jezdci Ferrari, pro které je Velká cena Toskánska jubilejním 1000. závodem ve formuli 1, jsou stále u svých mechaniků. Leclerc sice v prvním tréninku zaznamenal dobrý výsledek, ovšem poté se vše vrátilo do starých kolejí.
13:41'
Oba piloti stáje Williams zamířili do boxů, ale zcela určitě se ještě v první části kvalifikace objeví. Hlavně Russell by měl bojovat o postup do dalšího dějství. Jinak na okruhu se momentálně nachází zhruba půlka startovního pole.
14:24'
George Russell logicky zajel první měřený čas, ale vzápětí jej překonal ještě lepším výsledkem týmový parťák Nicholas Latifi. Na dráhu se už chystají i borci Mercedesu, takže se dá čekat, že minimálně Latifi se za chvíli objeví na opačné straně pořadí.
15:10'
Kromě pilotů Williamsu jsou všichni stále v garážích. Mezi největší favority na zisk pole position znovu patří jezdci Mercedesu Lewis Hamilton a Valtteri Bottas. Právě Bottas ovládl všechny tři tréninky, a tak má nejspíš největší šanci.
16:21'
Za malou chvíli vjede George Russell do svého prvního měřeného kola. Nicholas Latifi jej bude vzápětí následovat. Zatímco oba piloti stáje Williams jsou už na trati, tak Lewis Hamilton pár vteřinami ještě ani neseděl v monopostu.
17:32'
Jako první vyrazil na trať George Russell, kterému se v letošních kvalifikacích hodně daří, protože už pětkrát postoupil do druhé fáze a vše má ve svých rukou také nyní. Na dráhu se s ním vydal i jeho týmový kolega Nicholas Latifi.
18:00'
První část kvalifikace právě začala.
TRÉNINKY


V prvním tréninku triumfoval Valtteri Bottas z Mercedesu časem 1:17.879. Druhý Max Verstappen z Red Bullu na něj ztratil 48 tisícin a třetí Charles Leclerc z Ferrari 307 tisícin sekundy. Lewis Hamilton dojel čtvrtý a další zástupce stáje z Maranella Sebastian Vettel třináctý. Překvapením bylo osmnácté místo Lance Strolla a devatenáctá pozice Sergia Péreze z Racing Pointu.


Druhý trénink opět opanoval Valtteri Bottas, který zajel čas 1:16.989. Na druhého Lewise Hamiltona měl k dobru 207 tisícin a na třetího Maxe Verstappena 246 tisícin sekundy. Zato Ferrari se znovu propadlo. Charles Leclerc skončil desátý a Sebastian Vettel dvanáctý.


Poslední tréninkové jízdy se staly kořistí pro Valtteriho Bottase, který zvítězil časem 1:16.530. Druhý Max Verstappen byl pomalejší o pouhých 17 tisícin a třetí Lewis Hamilton o 83 tisícin sekundy. Charles Leclerc byl tentokrát sedmý a Sebastian Vettel až osmnáctý.


Den před zahájením volných tréninků vyšla zpráva, že by měl ve formuli 1 debutovat Mick Schumacher, syn sedminásobného mistra světa Michaela Schumachera. Ani do jednoho tréninku však nezasáhl.

Příjemné sobotní odpoledne při sledování textového online přenosu z kvalifikace na devátý závod letošní sezony mistrovství světa vozů formule 1, Velkou cenu Toskánska, což bude jubilejní 1000. závod pro Ferrari v královně motorsportu. Vůbec poprvé se formule 1 pojede na okruhu v Mugellu.
Vítáme vás u on-line přenosu. Závod začíná v 15:00.
Články odjinud