Formule 1 - Kvalifikace na VC Abú Dhabí -  ONLINE PŘENOS -  11. prosince 2021   14:00

Ukončeno

Kvalifikace na VC Abú Dhabí

Přenos se aktualizuje automaticky

Ode mě je to pro dnešek vše, děkuji vám za pozornost, ale nezapomeňte v neděli od 14 hodin sledovat prostřednictvím online přenosu velké finále sezony 2021. Mějte se fajn a hezký zbytek soboty.
Máme za sebou poslední kvalifikaci v letošní sezoně, kterou na okruhu Yas Marina v Abú Zabí vyhrál Max Verstappen. Ten porazil o tři desetiny sekundy svého největšího soupeře v boji o titul mistra světa Lewise Hamiltona. V závěrečném kole zajel výborný čas Lando Norris, který se vyšvihl na třetí místo a do druhé řady se postaví spolu se Sergiem Pérezem.


Dobře našlápnuto měl i Júki Cunoda, jenomže kvůli překročení limitů tratě přišel o svůj nejrychlejší čas a nakonec z toho je pouze osmá příčka. Do poslední fáze kvalifikace nepostoupil Fernando Alonso, který doplatil na to, že Sebastian Vettel zůstal stát na dráze.


Z první části překvapivě nepostoupil George Russell, který navíc skončil za svým týmovým kolegou Nicholasem Latifim. Svoji poslední kvalifikaci v kariéře ve formuli 1 odjel Kimi Räikkönen, který s vozem značky Alfa Romeo obsadil osmnácté místo.

Předběžné složení startovního roštu

1. řada: Max Verstappen (NED/Red Bull), Lewis Hamilton (GBR/Mercedes)

2. řada: Lando Norris (GBR/McLaren), Sergio Pérez (MEX/Red Bull)

3. řada: Carlos Sainz (ESP/Ferrari), Valtteri Bottas (FIN/Mercedes)

4. řada: Charles Leclerc (MON/Ferrari), Júki Cunoda (JAP/AlphaTauri)

5. řada: Esteban Ocon (FRA/Alpine), Daniel Ricciardo (AUS/McLaren)

6. řada: Fernando Alonso (ESP/Alpine), Pierre Gasly (FRA/AlphaTauri)

7. řada: Lance Stroll (CAN/Aston Martin), Antonio Giovinazzi (ITA/Alfa Romeo)

8. řada: Sebastian Vettel (GER/Aston Martin), Nicholas Latifi (CAN/Williams)

9. řada: George Russell (GBR/Williams), Kimi Räikkönen (FIN/Alfa Romeo)

10. řada: Mick Schumacher (GER/Haas), Nikita Mazepin (RUS/Haas)
Výsledky třetí části kvalifikace
1. Max Verstappen (NED/Red Bull) 1:22.109
2. Lewis Hamilton (GBR/Mercedes) +0.371
3. Lando Norris (GBR/McLaren) +0.822
4. Sergio Pérez (MEX/Red Bull) +0.838
5. Carlos Sainz (ESP/Ferrari) +0.883
6. Valtteri Bottas (FIN/Mercedes) +0.927
7. Charles Leclerc (MON/Ferrari) +1.013
8. Júki Cunoda (JAP/AlphaTauri) +1.111
9. Esteban Ocon (FRA/Alpine) +1.280
10. Daniel Ricciardo (AUS/McLaren) +1.300
Konec závodu.
0:00'
MAX VERSTAPPEN se ve svém posledním kole sice nezlepšil, ovšem svůj čas neposunul ani Lewis Hamilton, takže pole position na okruhu Yas Marina patří pilotovi Red Bullu! V první řadě bude Max Verstappen stát s Lewisem Hamiltonem.
0:00'
Čas vymezený pro třetí část kvalifikace právě vypršel a jezdci dokončují svá poslední měřená kola!
1:24'
Je to tady! Závodníci najeli do svých posledních měřených pokusů. Souboj o pole position se tedy odehraje nejspíš jen mezi Maxem Verstappenem a Lewisem Hamiltonem! Kdo se na upravené trati Yas Marina bude radovat?
2:10'
Za malý moment Lewis Hamilton, Max Verstappen i další piloti najedou do svých závěrečných měřených pokusů. Získá pole position jezdec Red Bullu, nebo Mercedesu? Do boje ještě může promluvit Valtteri Bottas, případně Sergio Pérez.
3:35'
Sergio Pérez se ukázal jako výborný týmový kolega. Mexičan totiž před sebou rozrážel vzduch, čehož vzápětí využil Max Verstappen, který může najet drahocenné desetiny sekundy. Tohle může být klíčové využití slipstreamu v boji pole position.
4:32'
Jezdci se za chvíli začnou vracet zpět na trať a budou mít poslední pokus ke zlepšení. Průběžné pořadí je následující: Verstappen, Hamilton, Pérez, Bottas, Sainz, Leclerc, Norris, Ocon, Ricciardo a Cunoda.
5:36'
Sportovní komisaři jsou hodně přísní, co se týče mazání časů kvůli překročení traťových limitů. Opakovačka ukázala, že se Cunoda asi dostal všemi čtyřmi koly za bílou čáru, ale bylo to tedy hodně těsné. Japonec byl třetí, ale po vymazání spadl na desátou pozici.
5:00'
Průběžné výsledky třetí části kvalifikace pět minut před koncem
1. Max Verstappen (NED/Red Bull) 1:22.109
2. Lewis Hamilton (GBR/Mercedes) +0.551
3. Sergio Pérez (MEX/Red Bull) +0.859
4. Valtteri Bottas (FIN/Mercedes) +1.083
5. Carlos Sainz (ESP/Ferrari) +1.107
6. Charles Leclerc (MON/Ferrari) +1.261
7. Lando Norris (GBR/McLaren) +1.283
8. Esteban Ocon (FRA/Alpine) +1.297
9. Daniel Ricciardo (AUS/McLaren) +1.380
10. Júki Cunoda (JAP/AlphaTauri) -
6:10'
Jezdci hromadně zamířili do boxů a na dráze panuje naprostý klid před závěrečnou bouří. Opakovaný záběr ukázal, že Lewis Hamilton byl relativně pomalý v zatáčce, do které se navíc ještě málem ani nevešel. Tady asi bude ta půlsekunda.
7:42'
Ředitelství závodu smazalo nejrychlejší čas Júkimu Cunodovi za překročení limitů tratě v poslední zatáčce. Tak to je velká škoda pro mladého Japonce ze stáje AlphaTauri. Cunoda se tak bude muset snažit znovu.
8:41'
Max Verstappen projel cílem a zapsal čas 1:22.109. Druhému Lewisi Hamiltonovi nadělil půl sekundy a třetímu Cunodovi téměř sekundu. Tak to je rozdíl jako blázen. Že by skutečně tyto podmínky nahrály Maxi Verstappenovi? První pokusy v závěrečném segmentu máme za sebou.
9:14'
Slunce nad Abú Zabí definitivně zapadlo, což znamená, že teplota klesá a na řadu teď přijdou nejspíš červeně zabarvené pneumatiky. Komu budou hrát tyto podmínky do karet? Max Verstappen se ve svém rychlém kole lepší.
10:25'
Všech deset pilotů se nachází na okruhu a jsou ve svých prvních měřených pokusech. První sektor měl nejrychlejší Hamilton, ten druhý naopak Verstappen. Toto bude bitva na ostří nože. Hlavně, aby vše proběhlo v rámci fair-play.
11:05'
Předchozí fázi kvalifikace vyhrál Max Verstappen před Sergiem Pérezem, kterému nadělil tři desetiny sekundy. V tomto dějství se rozhodne o tom, kdo bude startovat do nedělního závodu z pole position. Bude to Max Verstappen, nebo Lewis Hamilton? Promluvit do boje samozřejmě může i někdo jiný.
12:00'
Třetí část kvalifikace právě začala.
0:00'
Mezi desítku nejrychlejších neproklouzli Fernando Alonso (Alpine), Pierre Gasly (AlphaTauri), Lance Stroll (Aston Martin), Antonio Giovinazzi (Alfa Romeo) a Sebastian Vettel (Aston Martin). Daniel Ricciardo to nakonec dokázal a porazil Fernanda Alonsa. Ten však doplatil na to, že Sebastian Vettel zastavil na trati a Alonsa tím zpomalil. Tohle bude asi zajímat sportovní komisaře.
0:00'
Čas vymezený pro druhou část kvalifikace právě vypršel a jezdci dokončují svá poslední měřená kola.
1:36'
Plné ruce a nohy práce bude mít Daniel Ricciardo, který stále zůstává na jedenáctém místě. Před sebou má Fernanda Alonsa, jenž také nemá na růžích ustláno. Tohle bude bitva mezi dvěma zkušenými piloty formule 1.
2:08'
Nyní nám na chvíli vlály žluté vlajky, ale asi se nejednalo o nic vážného, protože světelné diody se znovu zabarvily do zelena. Blíží se závěr prostředního kvalifikačního segmentu, po němž se dozvíme, kdo bude mít právo bojovat o pole position na trati Yas Marina.
3:24'
Max Verstappen sice nasadil červenou sadu pneumatik, jenomže doplácí na hustý provoz před sebou. Tohle není dobré z hlediska zahřátí pneumatik. Nizozemec v barvách Red Bullu má před sebou pořádnou výzvu.
4:10'
Posledním postupujícím by v tuto chvíli byl Sergio Pérez. Naopak prvním nepostupujícím Daniel Ricciardo. Jezdci ale budou mít ještě pár minut ke zlepšení. Ostatní piloti se pomalu začínají vracet zpět na okruh a budeme svědky dalšího hustého provozu.
5:00'
Ohrožení jezdci pět minut před koncem 2. části kvalifikace
Postupový čas: 1:23.751 (S. Pérez)
11. Daniel Ricciardo (AUS/McLaren) +0.032
12. Lance Stroll (CAN/Aston Martin) +0.325
13. Antonio Giovinazzi (ITA/Alfa Romeo) +0.500
14. Sebastian Vettel (GER/Aston Martin) +0.554
15. Pierre Gasly (FRA/AlphaTauri) +0.664
5:15'
Čtyřnásobný mistr světa si může na trati připadat jako sám voják v poli. V první části si stěžoval na provoz, tak nyní má trať prakticky sám pro sebe. Ještě spolu s ním krouží jeho týmový kolega Lance Stroll. Oba by teď nepostoupili.
6:41'
Nenápadně se na první místo mezitím vyšponoval Carlos Sainz časem 1:23.174 a zdolal druhého Lewise Hamiltona o pouhých jedenáct tisícin sekundy. S mankem patnácti tisícin je třetí Max Verstappen. Jezdci hromadně zamířili do boxů a na dráze zůstal jako jediný Sebastian Vettel.
7:05'
Max Verstappen sice zajel do boxové uličky, ale mechanici jej zatlačili rovnou do garáže. Bude se znovu pracovat na zadním spoileru? V rámci kvalifikace tak má vše ve svých rukou Lewis Hamilton. Dokáže využít těchto komplikací svého soupeře?
8:24'
Max Verstappen probrzdil v nájezdu do první zatáčky a o tento kvalifikační pokus přišel. Logicky tak bude muset do boxů, kde mu mechanici nejspíš nasadí novou sadu gum. Verstappen nejspíš podcenil rychlost a nestačil dobrzdit.
9:04'
Do boxů zamířili Lewis Hamilton a Lance Stroll. Aktuálně by do nejlepší desítky nepostoupili Vettel, Gasly, Leclerc, Sainz a Ricciardo. Poslední tři ovšem dosud nezajeli žádný měřený čas ve druhém segmentu, takže je nutné to brát s rezervou.
10:05'
Momentálně jsou na dráze všichni závodníci. Podle všeho na konci první části kvalifikace mechanici Red Bullu znovu pracovali se zadním přítlačným křídlem Maxe Verstapppena. Uvidíme, zda to bude pro Nizozemce nějaká komplikace.
11:15'
Veškeré dění sledují z garáže Mercedesu jeho šéf Toto Wolff, který minule v Saúdské Arábii vzteky rozbil sluchátka, a od Red Bullu otec Maxe Verstappena Jos. Jeho synátor se může v neděli stát poprvé v kariéře mistrem světa.
12:30'
Lewis Hamilton zajel absolutně nejrychlejší první a druhý sektor. Max Verstappen je o něco pomalejší. Zatím se zdá, že kvalifikace bude sedět spíše Mercedesu, protože i Valtteri Bottas se drží nahoře. V závodě ale může být všechno jinak.
13:30'
U mechaniků jsou stále Leclerc, Sainz, Ocon, Ricciardo a Alonso. Ke slovu se už pomalu dostává umělé osvětlení. Velká cena Abú Zabí je právě známá tím, že se začíná za světla a končí za tmy pod umělým osvětlením. Při leteckému pohledu to vypadá opravdu krásně.
14:54'
Jako první vyjel v prostředním segmentu Lewis Hamilton. Je logické, že piloti neponechají nic náhodě, protože slunce začíná zapadat a tím pádem budou i klesat teploty. Za Hamiltonem vyrazili i Bottas, Verstappen, Pérez, Cunoda, Gasly, Norris, Stroll, Giovinazzi a Vettel.
15:00'
Druhá část kvalifikace právě začala.
0:00'
Do druhé části kvalifikace neprošli Nicholas Latifi (Williams), George Russell (Williams), Kimi Räikkönen (Alfa Romeo), Mick Schumacher (Haas) a Nikita Mazepin (Haas).

Postupový čas: 1:24.225 (S. Vettel)
16. Nicholas Latifi (CAN/Williams) +0.113
17. George Russell (GBR/Williams) +0.198
18. Kimi Räikkönen (FIN/Alfa Romeo) +0.554
19. Mick Schumacher (GER/Haas) +0.681
20. Nikita Mazepin (RUS/Haas) +1.460
0:00'
Čas vymezený pro první část kvalifikace právě vypršel a jezdci dokončují svá poslední měřená kola.
1:05'
Kimi Räikkönen, který jede svoji poslední kvalifikaci v kariéře ve formuli 1, je aktuálně mezi nepostupujícími. Je jasné, že Alfa Romeo nemůže konkurovat monopostům od Mercedesu, Red Bullu nebo McLarenu. Iceman by si ale zasloužil velkolepější rozlučku.
2:16'
Na prvním místě je stále Lewis Hamilton, následován Maxem Verstappenem a Valtterim Bottasem. Zatímco Hamilton s Bottasem krouží po trati, Max Verstappen už nejspíš až do vypršení časového limitu zůstane u mechaniků.
3:20'
V tuto chvíli by do další fáze kvalifikace nepostoupili Sebastian Vettel, Kimi Räikkönen, Nicholas Latifi, Mick Schumacher a Nikita Mazepin. Opět tu máme krásný záběr z helmy Charlese Leclerca. Tohle je pravý motoristický zážitek.
4:14'
Sebastian Vettel udělal drobnou chybičku v nájezdu do zatáčky a k tomu se musel vypořádat s hustým provozem před ním, takže o tento kvalifikační pokus prakticky přišel. Němec by byl prvním nepostupujícím, protože je šestnáctý.
5:00'
Ohrožení jezdci pět minut před koncem 1. části kvalifikace
Postupový čas: 1:24.634 (A. Giovinazzi)
16. Sebastian Vettel (GER/Aston Martin) +0.030
17. Kimi Räikkönen (FIN/Alfa Romeo) +0.145
18. Nicholas Latifi (CAN/Williams) +0.376
19. Mick Schumacher (GER/Haas) +0.602
20. Nikita Mazepin (RUS/Haas) +1.263
5:31'
Úvodní kvalifikační segment znovu pokračuje. Bylo docela překvapení, že ředitel závodu Michael Masi se rozhodl pro přerušení kvalifikace. Tam stačilo, aby jeden z traťových maršálů doběhl pro onen předmět a mohlo se jet dál. Ale bezpečnost především.
6:25'
Ředitelství závodu vyvěsilo červenou vlajku! Projíždějící Mick Schumacher totiž trefil stojící věc podél trati, kterou ještě nabral Lando Norris. Ačkoliv daný předmět nezůstal ležet vyloženě přímo na dráze, sáhl Michael Masi k tomuto kroku. Ovšem pokračovat se bude okamžitě, protože úklid proběhl záhy.
7:24'
Vedoucí trojice Lewis Hamilton, Max Verstappen a Valtteri Bottas jsou momentálně u svých mechaniků. Uvidíme, zda tito závodníci se ještě na trati v rámci první části kvalifikace objeví. Oni mají své jisté, takže je možné, že už zůstanou v garáži.
8:41'
Sebastian Vettel se na moment objevil na patnáctém místě, které by mu stačilo na postup, ovšem vzápětí se znovu propadl do eliminační zóny. Ředitelství závodu smazalo čas Pierreovi Gaslymu za překročení limitů tratě.
9:35'
Před malou chvílí byl do vysílání implementován záběr z helmy Charlese Leclerca. To byl opravdu nádherný pohled, kterak piloti se musí dívat směrem dopředu skrz ochranný systém halo. Ještě, že ho máme. Takový Romain Grosjean by mohl vyprávět.
10:10'
Za současné konstelace by do druhé fáze kvalifikace neprošli Lance Stroll, Sebastian Vettel, Nicholas Latifi, Mick Schumacher a Nikita Mazepin. Alespoň jeden z pilotů Aston Martinu by ale postoupit měl, neboť tato stáj rozhodně nepatří na úroveň Haasu.
11:42'
Je tomu skutečně tak! Lewis Hamilton jde na první místo, přičemž Verstappenovi nadělil 414 tisícin sekundy. To je hodně velký rozdíl. Nizozemec se navíc propadl až na třetí místo, neboť se před něj dostal ještě Valtteri Bottas. Ten ztratil na Hamiltona jednu desetinu.
12:10'
Lewis Hamilton se ale ve druhém sektoru zlepšil a výborně má rozjetý i třetí sektor. Tady to vypadá, že by po projetí cílovou rovinkou mohl atakovat dosud prvního Maxe Verstappena. V rychlém kole je také Hamiltonův týmový kolega Valtteri Bottas.
13:45'
Sergio Pérez a Mick Schumacher zamířili zpět do boxů. Ve svém prvním měřeném kole je Lewis Hamilton, ale v prvním sektoru nebyl rychlejší než Max Verstappen. Ten nadále okupuje vedoucí pozici, což rozhodně není žádné překvapení.
14:02'
V tuto chvíli už jsou všichni jezdci na trati. Na čele je Max Verstappen, na kterého druhý Pierre Gasly ztratil 287 tisícin sekundy. Opakovaný záběr ukázal, že Mick Schumacher měl hodně co dělat, aby zkrotil svůj monopost a nevyjel mimo trať. Nad Abú Zabí už pomalu zapadá slunce.
15:18'
Zatímco před chvílí zmiňovaní závodníci se nachází v boxech, Max Verstappen už najel do svého prvního měřeného kola. Hned zajel absolutně nejrychlejší první i druhý sektor. Vzhledem k tomu, že dráha doznala výrazných změn, kvůli kterým bude těžké předjíždět, bude se Verstappen snažit o zisk pole position.
16:44'
V garážích stále zůstávají Lewis Hamilton i Valtteri Bottas. Na dráhu dosud nevyjeli ani piloti McLarenu Lando Norris a Daniel Ricciardo. U mechaniků jsou i Esteban Ocon a Fernando Alonso. Na svůj výjezd čekají rovněž George Russell a Nicholas Latifi.
17:52'
Jezdci na nic nečekali a okamžitě vyrazili na trať. Ještě před samotným zhasnutím zeleného světla na konci boxové uličky se utvořila fronta čekajících pilotů, až budou moci vjet na okruh. Naopak kdo nikam nespěchá, je Carlos Sainz z Ferrari.
18:00'
První část kvalifikace právě začala.
TRÉNINKY


Na úvod závodního víkendu byl na okruhu Yas Marina nejrychlejší Max Verstappen z Red Bullu, který zapsal čas 1:25.009. Druhý Valtteri Bottas z Mercedesu na něj ztratil 196 tisícin a třetí Lewis Hamilton, Bottasův týmový kolega, 346 tisícin sekundy. Do prvních jízd v týmu Williams zasáhl místo George Russella Jack Aitken. Lewisi Hamiltonovi byl odebrán nejrychlejší čas kvůli překročení traťových limitů.


Druhý trénink pro sebe ukořistil Lewis Hamilton časem 1:23.691. Na stříbrný stupínek se překvapivě dostal Esteban Ocon z Alpinu s mankem 343 tisícin a třetí pozice připadla Valtterimu Bottasovi se ztrátou 392 tisícin sekundy. Max Verstappen dojel až čtvrtý. O první větší vzrušení se postaral Nicholas Latifi, který dostal hodiny a havaroval. Po krátké úpravě na voze pokračoval. V samotném závěru boural Kimi Räikkönen.


Závěrečný trénink letošního ročníku si podmanil Lewis Hamilton časem 1:23.274. Druhý dojel Max Verstappen se ztrátou 214 tisícin a třetí příčku zaujal Valtteri Bottas, jenž byl pomalejší o 751 tisícin sekundy. Šéf Red Bullu Christian Horner se nechal slyšet, že v tréninku bylo vyměněno zadní křídlo Maxe Verstappena kvůli spolehlivosti.

Příjemné sobotní odpoledne při sledování textového online přenosu z kvalifikace na poslední 22. závod letošní sezony mistrovství světa vozů formule 1, Velkou cenu Abú Zabí.
Vítáme vás u on-line přenosu. Závod začíná v 14:00.
Články odjinud