Silniční motocykly - Velká cena Valencie - Moto2 -  ONLINE PŘENOS -  14. listopadu 2021   12:20

Ukončeno

Velká cena Valencie - Moto2

Přenos se aktualizuje automaticky

Konečné pořadí MS Moto2:
1. Remy Gardner (AUS/Kalex) – 311 bodů
2. Raúl Fernández (ESP/Kalex) – 307 bodů
3. Marco Bezzecchi (ITA/Kalex) – 214 bodů
4. Sam Lowes (GBR/Kalex) – 190 bodů
5. Augusto Fernández (ESP/Kalex) – 174 bodů
6. Arón Canet (ESP/Boscoscuro) – 164 bodů
7. Fabio Di Giannantonio (ITA/Kalex) – 161 bodů
8. Aj Ogura (JPN/Kalex) – 120 bodů
9. Jorge Navarro (ESP/Boscoscuro) – 106 bodů
10. Marcel Schrötter (GER/Kalex)
Ze třídy Moto2 je to pro letošní sezónu již vše. Ve Valencii vše vyvrcholí závodem MotoGP a především rozlučkou Valentina Rossiho!
Remy Gardner už poprvé promluvil jako novopečený mistr světa. Řekl, že je to pro něho splněný sen. Zavzpomínal na období zklamání, kdy si myslel, že nemá na to, aby se stal špičkovým závodníkem. Poděkoval všem lidem, kteří ho podporovali a samozřejmě také svému týmu. Nyní už proběhne ceremoniál na stupních vítězů.
Konečně došlo i na objetí otce a syna a konečně také dvou mistrů světa. Remyho Gardnera a jeho otce Waynea.
V příští sezóně už v Moto "dvojkách" neuvidíme nejlepší trojici v pořadí MS. Remy Gardner, Raúl Fernández i Marco Bezzcchi míří do MotoGP!
Remy Gardner dojíždí do boxů již se speciálně upraveným hledím na helmě. Dominuje nápis, který hlásá, že je mistrem světa. Gardner má v ruce také australskou vlajku. Už na něho netrpělivě čeká také jeho otec.
Dnešní závod byl přerušen červenými vlajkami kvůli oleji na trati. Po restartu se jela zkrácená verze na 16 kol. S tím se popasoval výborně Raúl Fernández. Ten si dlouho studoval jezdecký styl Fabia Di Giannantonia, jehož ve 13. okruhu předjel a dovezl svůj stroj do cíle na prvním místě. Na pódium nováčka roku doprovodí právě Di Giannantonio a jmenovec Augusto Fernández. Thomas Lüthi se loučí s kariérou na dvanáctém místě.
Raúl Fernández dnes udělal, co musel. Připsal si osmé vítězství v sezóně, což je na nováčka naprosto úžasný počin. Na titul mistra světa to přesto nestačilo. Díky konzistenci výkonů ho získává Remy Gardner, kterému bohatě stačilo i dnešní desáté místo. Rozdíl mezi oběma jezdci činí pouhé čtyři body. Fernández tak může žehrat třeba na pád v Misanu nebo volbu pneumatik minule v Algarve, kde ve druhé polovině závodu nestačil Gardnerově tempu.
Konec závodu.
Cíl'
Na stupně vítězů se dnes postaví také druhý Fabio Di Giannantonio a třetí Augusto Fernández. Už je ale oslavován nový světový šampión. Remy Gardner přijal první gratulace od soupeřů přímo na trati. Nyní se vydává slavit s fanoušky!
Cíl'
Raúl Fernández vítězí! Stačit to ale nebude. Remy Gardner projíždí cílem na desátém místě a stává se mistrem světa třídy Moto2 za rok 2021!
16'
Raúl Fernández má na čele mírný náskok. Augusto se stále snaží předjet druhého Di Giannantonia.
16'
Nájezd do posledního kola! Raúl Fernández si jede pro vítězství, které asi k titulu stačit nebude. Remy Gardner se drží nad desátém místě. Stačí mu nechybovat.
15'
Dvě kola do konce. Raúl Fernández vede. Druhý Fabio Di Giannantonio musí odvracet nápor Augusta Fernándeze, který je velice blízko.
14'
Televizní kamery nám ukázaly Waynea Gardnera. Otce Remyho a mistra světa pětistovek z roku 1987. Jeho syn rovněž může přinést do rodinné sbírky světový titul.
13'
Raúla Fernándeze musí hodně mrzet pád v Misanu, kde by jinak zřejmě vyhrál. Tyhle body ho pravděpodobně o titul připraví.
13'
Raúl Fernández si dlouho načítal Di Giannantonioa a teď už jde před něho na první místo! Stále mu to ale nestačí, musel by přijít nějaký kolaps Gardnera. Ten by musel spadnout nebo nějak ztratit čtyři pozice.
12'
Ve druhém sektoru trati spadl Héctor Garzó. Ten bojoval o bodované pozice za desátým místem.
12'
Arón Canet klesl na šesté místo. Dostal se před něho Xavi Vierge.
11'
Remy Gardner předjel Thomase Lüthiho a je desátý. Zdá se, že to má pod kontrolou.
11'
Na sedmé místo vystoupal Sam Lowes, který momentálně ztrácí 1,5 sekundy na vedoucí šestičlennou skupinu.
11'
Pořadí: Di Giannantonio, R. Fernández, A. Fernández, Vietti, Canet, Vierge...
10'
Remy Gardner je navíc zase před Nagašimou, tedy jedenáctý.
10'
Pokud ale Raúl Fernández nevyhraje, může Gardner dojet klidně bez bodů a titul by stejně získal. Španěl je stále druhý za Di Giannantoniem.
9'
Ke Gardnerovi se kvůli předjíždění s Nagašimou blíží další skupinka jezdců. No, aby z toho nebylo nečekané drama!
9'
Tecuta Nagašima si vyšlápl na Remyho Gardnera a odsunul ho na dvanácté místo. Australan si už může dovolit klesnout jen o jednu další pozici!
8'
Situace se zatím nemění. Remy Gardner by v tuto chvíli bral titul s osmibodovým náskokem na Raúla Fernándeze.
7'
Loučící se Thomas Lüthi jede na desátém místě. Hned za ním je Remy Gardner.
7'
Prvních šest jezdců se drží pohromadě. V jedné sekundě. Sedmý Jorge Navarro ztrácí 1,2 vteřiny na šestého Viergeho.
6'
Pořadí: Di Giannantonio, R. Fernández, A. Fernández, Vietti, Canet, Vierge... 11. Gardner
6'
Fabio Di Giannantonio se prezentoval nejrychlejším kolem závodu. Navíc vede a hází do všeho Raúlovi Fernándezovi vidle.
5'
Pro Remyho Gardnera to není úplně snadný závod. Je si vědom toho, že nemusí bojovat o úplně nejvyšší příčky, ale i to může být zrádné. Chvíli nejedete naplno a jiní jezdci toho využijí.
5'
Jorge Navarro si vyšlápl na Remyho Gardnera, vzápětí to na něj zkoušel i Sam Lowes, což mu ale Gardner vrátil. Lídr šampionátu jede na desátém místě.
4'
Tohle je poměrně akční závod! Fabio Di Giannantonio už vede a Raúl Fernández musí odvracet i ataky Augusta Fernándeze.
4'
Celestino Vietti se vrací na čtvrté místo před Aróna Caneta. Vzápětí zaútočil Fabio Di Giannantonio, který se dostal před Augusta Fernándeze na druhou pozici! Vede Raúl Fernández.
4'
Na divokou kartu jedoucí Dimas Ekky Pratama měl nepříjemný pád. Doufejme, že bude v pořádku.
3'
Celestino Vietti bojoval o čtvrté místo s Arónem Canetem. Ten se tam vecpal v poměrně tvrdém souboji.
3'
Augusto Fernández to ale svému jmenovci nedává zadarmo. Oba jezdci si několikrát prohodili pořadí a Augusto je opět první.
2'
Raúl Fernández vnitřkem podjel Augusta a dostává se do čela! Dělá tedy, co musí. Vítězství v závodě je prvním předpokladem k zisku titulu.
2'
Na čele i v nájezdu do druhého kola Augusto Fernández, Raúl se ho drží. Třetí Fabio Di Giannantonio, čtvrtý pak Arón Canet.
1'
Hned za Augustem je jmenovec Raúl. Ten musí vyhrát a pak čekat, co Gardner. Ten se drží na devátém místě, které by mu stále v pohodě na titul stačilo.
1'
Závod je znovu odstartován! Chybí Simone Corsi, který si v kvalifikaci vyjel pole position, ale teď ho zřejmě vyřadily nějaké technické problémy, které ho dostihly v zahřívacím kole! Po startu vede Augusto Fernández.
Závod právě odstartoval.
Jezdci už jsou v zahřívacím kole. Marco Bezzecchi do něj vyjede z pit line a zařadí se na konec startovního pole.
Co se týče bitvy o titul, tak aby měl Raúl Fernández ještě reálnou naději, musela by zřejmě přijít nějaká větší chyba Remyho Gardnera. Za normálních okolností není moc pravděpodobné, že by Australan dojel hůře než třináctý.
Pit line se otevře ve 12:40 a pak začne předstartovní procedura. Do závodu mohou odstartovat i ti jezdci, kteří před vyvěšením červených vlajek spadli.
Do závodu by teoreticky mohli odstartovat i jezdci, kteří v úvodu spadli. Marco Bezzecchi se svým motocyklem pospíchá do boxů a mohl by to tedy stihnout.

Už jsme dostali informaci, že po restartu se pojede na 16 kol. Závodníci odstartují z pozic, které si vyjeli v kvalifikace.
Máme tu červenou vlajku! Na trati je zřejmě olej a ten je potřeba odstranit.
1'
Hned v úvodu závodu skončili na zemi Xavi Vierge, Marco Bezzecchi a Lorenzo Baldassarri. Ztratil také Jake Dixon, ten ale pokračuje
1'
Simone Corsi zvládl start zkušeně a udržel vedení! Druhý už Raúl Fernández.
Závod právě odstartoval.
Jezdci se seřadili zpátky na start. Raúl Fernández musí v boji o titul vyhrát a potřebuje doufat v nějaké zaváhání Remyho Gardnera.
Závod třídy Moto2 je vypsán na 25 kol. To je v přepočtu na vzdálenost 100,1 km.
Kromě Valentina Rossiho se s kolotočem MotoGP loučí ještě jedno velké jméno. Kariéru uzavírá i Švýcar Thomas Lüthi. Šampión třídy do 125cc z roku 2005 spojil většinu své kariéry především s Moto dvojkami. V nich byl v letech 2016 a 2017 vicemistrem světa, v obou případech nestačil jen na Johanna Zarca. V sezóně 2018 si vyzkoušel angažmá v MotoGP, ale nezískal ani bod a raději se zase vrátil o kategorii níže. Ve třídě Moto2 pak ještě jednou ukázal své kvality. V ročníku 2019 si připsal poslední vítězství a v pořadí MS obsadil třetí místo. Poslední dvě sezóny už měl přeci jen slabší.
Kvalifikace:
1. Simone Corsi (ITA/MV Agusta) 1:34.956
2. Celestino Vietti (ITA/Kalex) +0.049
3. Augusto Fernández (ESP/Kalex) +0.070
4. Fabio Di Giannantonio (ITA/Kalex) +0.078
5. Raúl Fernández (ESP/Kalex) +0.080
6. Thomas Lüthi (SUI/Kalex) +0.135
...
8. Remy Gardner (AUS/Kalex) +0.161
Až ve Valencii se bude definitivně rozhodovat o titulu ve třídě Moto2. Nutno říci, že hodně blízko je k němu Remy Gardner, který vede šampionát o 23 bodů před týmovým kolegou Raúlem Fernándezem. Australanovi stačí k definitivní jistotě získat tři body (tedy dojet alespoň na 13. místě) a Fernándezovi by pak už nepomohlo ani vítězství. Fernández na tom mohl být výrazně lépe, ovšem v Misanu spadl z prvního místa a zklamaný byl nakonec i před týdnem po Grand Prix Algarve. Zde doplatil na volbu měkké zadní pneumatiky. Více než polovinu závodu totiž vedl, ovšem pak se projevila výhoda tvrdší směsi na Gardnerově stroji. Na španělském nováčkovi bylo po závodě cítit, že si je vědom, že přišel o reálnou naději na titul a byl hodně zklamaný.
Průběžné pořadí MS:

1. Remy Gardner (AUS/Kalex) – 305 bodů
2. Raúl Fernández (ESP/Kalex) – 282 bodů
3. Marco Bezzecchi (ITA/Kalex) – 214 bodů
4. Sam Lowes (GBR/Kalex) – 181 bodů
5. Augusto Fernández (ESP/Kalex) – 158 bodů
6. Arón Canet (ESP/Boscoscuro) – 140 bodů
7. Fabio Di Giannantonio (ITA/Kalex) – 141 bodů
8. Aj Ogura (JPN/Kalex) – 120 bodů
9. Jorge Navarro (ESP/Boscoscuro) – 98 bodů
10. Marcel Schrötter (GER/Kalex) – 91 bodů
Okruh – Circuit Ricardo Tormo:
První závod MS silničních motocyklů na okruhu Ricarda Torma se jel hned po otevření závodiště v roce 1999. Trať měří 4005 metrů a najdeme na ní devět levotočivých a pět pravotočivých zatáček. Délka cílové rovinky činí 876 metrů. Tribuny areálu pojmou až 150 000 milovníků motosportu.
A je to tady! Sezóna 2021 MS silničních motocyklů končí! Poslední podnik se uskuteční ve španělské Valencii, kde se bude bojovat o poslední vítězství, pódia, body... Celý víkend se nese ve znamení jedné velké rozlučky. Po 26 letech v šampionátu totiž končí kariéra jedné velké legendy tohoto sportu – devítinásobného mistra světa Valentina Rossiho!
Vítáme vás u on-line přenosu. Závod začíná v 12:20.
Články odjinud