Silniční motocykly - Velká cena Valencie - Moto2 -  ONLINE PŘENOS -  6. listopadu 2022   12:20

Ukončeno

Velká cena Valencie - Moto2

Přenos se aktualizuje automaticky

Pořadí MS

1. Augusto Fernández (ESP/Kalex) 271,5 b
2. Aj Ogura (JPN/Kalex) 242 b
3. Arón Canet (ESP/Kalex) 200 b
4. Tony Arbolino (ITA/Kalex) 191,5 b
5. Pedro Acosta (ESP/Kalex) 177 b
6. Jake Dixon (GBR/Kalex) 168,5 b
7. Celestino Vietti (ITA/Kalex) 165 b
8. Alonso López (ESP/Boscoscuro) 155,5 b
9. Joe Roberts (USA/Kalex) 131 b
10. Somkiat Chantra (THA/Kalex) 128 b
...
20. Filip Salač (CZE/Kalex) 45 b
Augusto Fernández se před vyhlášením stihl převléknout do zlaté kombinézy, se kterou vyrazil na stupně vítězů. Tam už dozněla španělská hymna a nejlepší tři muži závodu si nyní připíjejí šampaňským. Také třída Moto2 je pro rok 2022 minulostí. My ale před sebou máme ještě kategorii MotoGP. I tam se bude mistr světa teprve dekorovat.
Řekli v cíli:

Tony Arbolino (3. místo): První dva kluci měli skvělé tempo. Připraveni byli už od pátku, naopak já musel hledat správné nastavení. Neměl jsem na to se jich držet. Pro mě je to dneska jako vítězství. Snažil jsem se jet, jak nejrychleji to bylo možné, ale na první dva kluky to skutečně nebylo. Děkuji rodině, týmu a fanouškům. Byl to skvělý závod i skvělý rok.

Pedro Acosta (vítěz a nováček roku): Nevím, co na to říci. Bylo to dnes těžké. Vlastně moc nevím, co se stalo. Dělal jsem, co jsem mohl. Pro tým to byl velmi důležitý den. Věděli jsme, že takto ten závod odjet můžeme. Vím, že se ode mě hodně čekalo, měl jsem nějaké pády. Dnes jsme dokázali vyhrát jako tým.

Augusto Fernández (2. místo a mistr světa): Je to úžasné. Nevím, co říci. Musím poděkovat týmu, který pro mě udělal maximum. Děkuji kamarádům, rodině. Všem, kteří mě podporovali. Je to nejlepší den mé kariéry. Celý závod jsem si moc užil, ale Pedro byl dnes neskutečně rychlý.
Fernández oslavuje titul ve společnosti lidí v kostýmech zajíců se symbolickou zlatou jedničkou. Také dostal zlatou helmu.
Augusto Fernández se tedy stává mistrem světa! Výrazně mu k tomu pomohl i Aj Ogura, který stejně jako v Malajsii svůj motocykl v průběhu závodu zahodil. Po Japoncově pádu už bylo o titulu rozhodnuto a v té chvíli třetí Fernández mohl jet v klidu. Ještě zdolal Tonyho Arbolina a zbytek závodu strávil za týmovým kolegou Pedrem Acostou. Ten si tedy připsal vítězství a také si zajistil titul nováčka roku. U týmu Ajo tak propuknou asi velké oslavy. Třetí dnes skončil Tony Arbolino.
Augusto Fernández už přijímá gratulace od ostatních jezdců. Zajel k němu i Filip Salač, který zakončil sezónu na třináctém místě.
Konec závodu.
Cíl'
Je to tady! Mechanici týmu Ajo přivítali v cíli nováčka roku i čerstvého mistra světa. Pedro Acosta vítězí, titul jistil druhým místem Augusto Fernández. Třetí projel cílem Tony Arbolino.
25'
U týmu Aja se už chystá cedule s jednoduchým textem – Vítáme mistra světa.
25'
Jezdci najeli do posledního kola. Pedro Acosta má náskok 0,750 a to už pro něho vypadá velmi slibně. Druhý Augusto Fernández si jede pro titul mistra světa!
24'
Tempo vedoucí dvojice je opravdu výborné. Třetí Tony Arbolino ztrácí 7 sekund.
24'
Mezi vedoucími jezdci je 5 desetin. To je stále možné dojet a následně předjet.
23'
Tři kola do konce. Uvidíme, zda Augusto Fernández vůbec bude kolegu z týmu Akiho Aja nějak ohrožovat. Titul už má jistý, takže by radost mohl dopřát i Pedrovi Acostovi.
22'
Filipa Salače nyní předjel Borja Gómez. Ten našeho jezdce odsunul na třinácté místo.
22'
Pole už je velmi roztrhané. Těsný rozdíl je pouze mezi vedoucí dvojicí. Pedro Acosta byl ale v posledním kole o dvě desetinky rychleji než Fernández.
21'
Pořadí: Acosta, Fernández, Arbolino, Aldeguer, Arenas, González,... 12. Salač
21'
Tony Arbolino už ztrácí na vedoucí dvojici téměř čtyři sekundy. Sám ale není nikým ohrožován. Měl by tedy dojet třetí.
20'
Augusto Fernández se přiblížil k vedoucímu Acostovi na půl sekundy. Jeremy Alcoba dostává průjezd dlouhým kolem za způsobení pádu Pasiniho.
20'
Pády se množí! Ze čtvrtého místa skončil na zemi Arón Canet, jenž se v posledních kolech přibližoval ke třetímu Arbolinovi. Svou snahu přehnal.
19'
Po kontaktu s Alcobou padá Mattia Pasini. Velká škoda pro zkušeného Itala, který v tom byl navíc nevinně. Jednalo se spíše o chybu Alcoby, který pokračuje na devátém místě.
19'
Salač už ale jede zatížen varováním za porušování traťových limitů.
18'
Filip Salač se drží na čtrnáctém místě. Stále se tedy může rozloučit se sezónou bodovým ziskem.
18'
Pokud jste sedli k našemu přenosu později, tak připomínám, že o titulu mistra světa je již v Moto2 rozhodnuto. Po pádu Aje Ogury už celkový triumf nikdo nevezme Augustovi Fernándezovi.
17'
Pedro Acosta je stále následován svým týmovým kolegou Augustem Fernándezem. Ten ztrácí kolem 7 desetin. Ztráta třetího Arbolina naopak překročila sekundu.
16'
Na šesté místo se tak posunul Albert Arenas. Mattia Pasini je po Chantrově pádu sedmý. Italský závodník debutoval v MS před dvaceti lety.
16'
Somkiat Chantra, kterého jsem před chvílí pochválil, bohužel padá. Oba jezdci týmu Idemitsu tak závod nedokončí. Týmovým kolegou Thajce je totiž Aj Ogura.
15'
Pořadí: Acosta, Fernández, Arbolino, Canet, Aldeguer, Chantra...
15'
Somkiat Chantra je šestý. Také se posouval nahoru ze zadnějších pozic.
14'
Na devátém místě jede veterán Mattia Pasini, jenž dnes startuje díky divoké kartě. To není vůbec špatný výkon.
14'
Filip Salač bohužel ztrácí na tempu. Ruka asi bolí. Český jezdec aktuálně uzavírá bodovanou patnáctku.
13'
Pedro Acosta má na čele náskok 7 desetin sekundy. Momentálně ho stíhá právě Augusto Fernández. Třetí Arbolino, na něhož čtvrtý Arón Canet ztrácí 2,3 sekundy.
13'
Augusto Fernández podjel Tonyho Arbolina a posunul se na druhé místo. Může jet s naprostým klidem a to mu svědčí.
12'
Acosta těží z pádu Lópeze a jede si pro ocenění nováček roku.
12'
Pedro Acosta se ujímá vedení! Na slip streamu přesprintoval Arbolina a do první zatáčky sklopil první.
11'
Filip Salač, jehož limituje poraněné zápěstí, pokračuje v závodě na 12. místě.
11'
Pořadí: Arbolino, Acosta, Fernández, Canet, Aldeguer, Arenas...
10'
Celestino Vietti se snažil po pádu pokračovat, ovšem jeho motocykl je poškozen a vedení závodu to vyhodnotilo jako nebezpečné počínání. Vietti tak dostává černou vlajku s oranžovým diskem, což je pokyn k odstavení motorky.
9'
Tony Arbolino tedy na čele, za ním Pedro Acosta. Augusto Fernández si momentálně vychutnává jízdu za titulem na třetím místě.
8'
Ogura si prohrál titul vlastními pády. Zahodil to minule v Malajsii i dnes. Nutno dodat, že ve Valencii musel riskovat.
8'
O titulu mistra světa je rozhodnuto! Aj Ogura totiž ze třetího místa zahazuje svůj stroj a Augusto Fernández už může dojet závod v naprostém klidu.
7'
Aj Ogura klesl na třetí místo, ale je v kontaktu s vedoucím Arbolinem. Druhý je teď Pedro Acosta. Čtvrtý Augusto Fernández má mírnou ztrátu.
7'
Pád postihl také Celestina Viettiho, jenž neměl dobrý závěr sezóny a tímto to jen podtrhl.
6'
Cameron Beaubier spadl! Velká škoda pro něho, jel na pátém místě.
5'
Tony Arbolino vede před Ajem Ogurou o pět desetin. Japonec ale určitě bude chtít jít na první místo. Nic moc jiného mu nezbývá.
5'
Augusto Fernández se po pádu Lópeze posunul na čtvrté místo. Musí si ale dávat pozor na pátého Camerona Beaubiera.
4'
Alonso López padá! Dnes působil přemotivovaným dojmem. Už krátce před tím chyboval na brzdách a ustál to tak tak. Nyní už na zemi skončil. López toužil po titulu nováčka roku a zřejmě přehnal své úsilí.
4'
Cameron Beaubier přebral nejrychlejší kolo závodu.
4'
Pořadí: Arbolino, Ogura, López, Acosta, Fernández, Beaubier...
4'
Filip Salač je nadále dvanáctý.
3'
Augusto Fernández se potřebuje posunout dopředu. Pokud by jel pátý (i čtvrtý), tak by byl odkázán na to, že Aj Ogura nevyhraje. A Japonec není od prvního místa daleko.
3'
Ogura druhý, Fernández pátý. V tuto chvíli by Augusto vyhrál šampionát o pouhý půlbodík, což by bylo neskutečné.
2'
Viděli jsme také ostrý souboj Pedra Acosty s Alonsem Lópezem, kdy se oba jezdci dokonce dotkli. Toho právě využili nyní vedoucí Tony Arbolino a druhý Ogura.
2'
Aj Ogura je už na druhém místě! Augusto Fernández naopak až šestý.
2'
Simone Corsi ukončil sezónu pádem.
1'
Fernándeze předjel Fermín Aldeguer. Pro lídra šampionátu to nezačíná úplně ideálně. Filip Salač po startu dvanáctý.
1'
Alonso López vyrazil do čela těsně následován Pedrem Acostou. Třetí Tony Arbolino a čtvrtý Aj Ogura. Augusto Fernández klesl na pátou příčku.
Závod právě odstartoval.
Aj Ogura nemá co ztratit, ten musí jet ideálně na vítězství. I pokud by spadl, tak horší než druhý v šampionátu už být nemůže. Naopak Augusto Fernández si může dovolit lehce taktizovat.
Závodníci třídy Moto2 už jsou v zahřívacím kole.
Závod třídy Moto2 je vypsán na 25 kol. Jezdci tak urazí celkem 100,1 km.
Z aspirantů na titul se kvalifikoval o něco lépe Augusto Fernández, který stane na třetím místě na roštu. Aj Ogura odstartuje z druhé řady, konkrétně jako pátý.
Kvalifikace

1. Alonso López (ESP/Boscoscuro) 1:34.314
2. Pedro Acosta (ESP/Kalex) +0.001
3. Augusto Fernández (ESP/Kalex) +0.167
4. Tony Arbolino (ITA/Kalex) +0.269
5. Aj Ogura (JPN/Kalex) +0.351
6. Joe Roberts (USA/Kalex) +0.360
...
16. Filip Salač (CZE/Kalex) +0.824
Minulý závod – Velká cena Malajsie:

Závod třídy Moto2 přinesl dramatické vyvrcholení i co se boje o titul mistra světa týče! Hned od začátku závodu se zbytku pole utrhla dvojice Tony Arbolino – Aj Ogura. Arbolino většinu času vedl. Lídr šampionátu Ogura to na něho zkusil pár kol před koncem, ovšem o chvíli později chyboval na brzdách a Ital se vrátil na první místo. Ogura pak místo, aby získal 20 bodů, které by ho už hodně přiblížily k titulu, znovu zaútočil v posledním kole, ale přehnal to, spadl a z Malajsie si neodvezl nic. Smát se tak může Augusto Fernández. Ten dojel čtvrtý poté, co v posledním kole zdolal Manuela Gónzaleze a vrátil se do čela pořadí MS. Před finišem ročníku ve Valencii tak drží všechny trumfy v rukách on. Na stupně vítězů se postavili také druhý Alonso López a třetí Jake Dixon.

Pořadí v cíli

1. Tony Arbolino (ITA/Kalex) 38:25.233
2. Alonso López (ESP/Boscoscuro) +11.411
3. Jake Dixon (GBR/Kalex) +11.802
4. Augusto Fernández (ESP/Kalex) +13.206
5. Manuel González (ESP/Kalex) +14.770
6. Marcel Schrötter (GER/Kalex) +17.166
...
11. Filip Salač (CZE/Kalex) +30.636
Průběžné pořadí MS

1. Augusto Fernández (ESP/Kalex) 251,5 b
2. Aj Ogura (JPN/Kalex) 242 b
3. Arón Canet (ESP/Kalex) 200 b
4. Tony Arbolino (ITA/Kalex) 175,5 b
5. Celestino Vietti (ITA/Kalex) 165 b
6. Jake Dixon (GBR/Kalex) 159,5 b
7. Alonso López (ESP/Boscoscuro) 155,5 b
8. Pedro Acosta (ESP/Kalex) 152 b
9. Joe Roberts (USA/Kalex) 130 b
10. Somkiat Chantra (THA/Kalex) 128 b
...
20. Filip Salač (CZE/Kalex) 42 b
Okruh – Circuit Ricardo Tormo:
První závod MS silničních motocyklů na okruhu Ricarda Torma se jel hned po otevření závodiště v roce 1999. Trať měří 4005 metrů a najdeme na ní devět levotočivých a pět pravotočivých zatáček. Délka cílové rovinky činí 876 metrů. Tribuny areálu pojmou až 150 000 milovníků motosportu.
Vítám tu všechny milovníky Mistrovství světa silničních motocyklů! Sezóna 2022 dospěla ke svému závěru. Posledním podnikem je Velká cena Valencie na okruhu Ricarda Torma. Ve třídě Moto2 se ještě bude bojovat o titul. Augusto Fernández má před Ajem Ogurou náskok 9,5 bodu a trumfy tedy drží ve svých rukách. K jistotě mu stačí dojet na třetím místě a Japonci by pak už nepomohlo ani vítězství.
Vítáme vás u on-line přenosu. Závod začíná v 12:20.
Články odjinud