OH - Cyklistika BMX - Freestyle (muži) -  ONLINE PŘENOS -  31. července 2021   04:20

Ukončeno

Freestyle (muži)

04:20 Freestyle - muži
   
Přenos se aktualizuje automaticky

Konečné pořadí:

1. Logan Martin (AUS) 90,97 bodu
2. Rim Nakamura (JPN) 87,67
3. Daniel Dhers (VEN) 85,10
4. Anthony Jeanjean (FRA) 84,65
5. Irek Rizaev (ROC) 81,25
6. Kenneth Tencio Esquivel (CRC) 79,80
7. Declan Brooks (GBR) 76,75
8. Justin Dowell (USA) 75,20
9. Nick Bruce (USA) 3,80
Doufám, že tento debut disciplíny Freestyle BMX na Olympijských hrách vás dostatečně nalákal ke sledování zítřejšího finále, bude to opravdu stát za to. Pro dnešek se s vámi loučím, ale srdečně vás zvu ke sledování zítřejšího přenosu ve stejnou dobu.
První představení freestyle bikerů v tokijském parku máme za sebou a myslím, že to byla parádní podívaná. A to navíc byla jen kvalifikace, skoro si nedokážu představit, co předvedou jednotliví závodníci zítra ve finále, až to rozbalí naplno. Kvalifikaci dle očekávání vyhrál fenomén Logan Martin s průměrnou známkou 90,97 ze dvou jízd. V jeho jízdách nebylo jediné zaváhání a zřejmě nikdo nepochybuje, že si Australan zítra dojede pro olympijské zlato.

Jenže úplně zadarmo to mít nebude, protože domácí devatenáctiletá hvězdička Rim Nakamura má v zásobě taky pořádnou dávku různých triků. Při dnešní ochutnávce mu to stačilo na 87,67 bodu a zítra určitě ještě kousek přidá. Třetí skončil veterán Daniel Dhers a Double D se ukázal také v neskutečné pohodě a premiérové vystoupení pod pěti kruhy si opravdu užil.

Uvidíme, co ukáží zítra Američané, kteří budou jízdy startovat, takový Nick Bruce z dnešní kvalifikace měl opravdu jen srandu a pošetřil se na zítra. Vše ještě neukázal ani Anthony Jeanjean, který má v rukávu třeba backflip s triple tailwhipem, který dělá jako jediný na světě. Rozhodně má šanci minimálně na bronz.
Závod právě skončil.
9'
Logan Martin předvedl další naprosto čistou, nesmírně variabilní jízdu plnou famózních triků a nemožných kombinací. Rozhodčí ji oceňují 90,04 bodu, v průměru Logan získává 90,97 bodu a zítra pojede jako poslední.
9'
Salto vpřed, tedy frontflip, dále flair s barspinem. To je neuvěřitelná zásoba triků. Na konci si ještě zajel do Učka pro dva flairy, každý zatočený na jinou stranu a tím jeho fantastické představení končí.
9'
Logan pokračuje v krasojízdě 360 bar spinem a cestou zpátky k tomu všemu ještě přidal downwhip. Na dalším skoku k 360 a downwhipu ještě přidal barspin, neskutenčé. Double barspin a hodně dlouhý flair transfer z rampy až dolů na zem!
9'
Finále obstará superstar Logan Martin, který už vyhrál, co mohl. Olympiádu však ještě ne. Startuje 720 s barspinem a navazuje hned na dalším skoku barrel tailwhipem. Gap překonává tailwhip transferem a po cestě zpátky tam přidal další barrel.
8'
Tailwhip wurndawn a 360 x-up. Dowell přidavá parádní flair transfer nahotu na U-rampu, skoro u toho lízl hlavou rampu. Alley opp 360 barspin při seskoku dolů, pak mu ale nevyšel no hander při 360 otočce. Na konci vystřihl 360 double tailwhip jako v první jízdě a končí flairem bez triku a flairem turndown na samý závěr. Dowell se zlepšil na 80,60 bodu, ale kvůli horší první jízdě je jeho průměrné skóre jen 75,20 a zítra pojedou oba Američané jako první.
8'
Justin Dowell v první jízdě doplatil na chyby a nečistotu, druhou začíná z hloubi parku 450 doubla barspin transferem. Následuje backflip-barspin a 360 downwhip.
7'
Nick Bruce se opět jen tak projel parkem, zajel si doprostřed parku ke trenérovi pro pití a tam taky "jízdu" dokončí. Asi se opravdu nechce nějak dodělat před finále, pokud má nějaké zdravotní problémy. A nebo taktizuje a chce zítra jet jako první. Uvidíme.
6'
Alley Op 360 tailwhip, k tomu hned 360 downhip a wall tap nad U rampou. Stíhá ještě 360 barspin a flair. Posledním trikem byl 360 downwhip přes box, tohle bude podobná známka jako v první jízdě. Nakonec o desetinu víc, průměrně tedy Rus získal 81,25 bodu.
6'
Irek Rizaev začíná opět backflipem s tobogganem a navazuje triple tailwhipem. Na zídce přidal wall ride s dopadem do fakie, tedy pozadu. Bar spin no hander transfer, a vysoká 720 otočka bez triku.
5'
Nakamura ještě ukázal vysoký tabletop, double tail whip přes roh a flair transfer. Neskutečné představení, musí být také velmi dobře fyzicky připravený. Japonec ještě na konci kouknul na časomíru, jestli něco stihne, nestihl. Ale 89,14 bodu je parádním závdavkem do zítřejších jízd, hodně namlsal své fanoušky před finále.
5'
Alley Op flair a 360 x-uop, obrovská variace triků. Backflip can can a bars pin s no handerem a ještě stále zbývá 20 sekund z jeho jízdy!
5'
Nakapura pokračuje 360 basrpinem přes rohovou rampu jako by se nechumelilo a dává ještě 360 double tailwhip. Na další rampe backflip s barspinem a no handerem, jak to Japonec vůbec stíhá?!
5'
Rim Nakamura byl po prvních jízdách druhý a i teď bude chtít předvést to nejlepěí na domácím parku. Prvním trik byl 360 downside whip do barspinu a hnedka po tom 720 s double barspinem, parádní start!
4'
Wall tap na účku, 360 se dvěma tailwhipy a 720 cork. No hander transfer a neskutečný flair tailwhip na úplný závěr. Parádní jízdy pro "Double D" Daniela Dherse! 86 bodů, průměr 85,10 a slušný základ na finále.
4'
Daniel Dhers startuje 720 corkem a navázal parádním trojitým tailwhipem s otočkou 360, fantazie. Skvělý a vysoký tailwhip transfer a neskutečný cash roll. I ve 36 letech má na vše dost síly.
3'
Vysoký wall tap, frontflip se spinem a 360 flip na závěr, paráda! No, až to Brooks rozbalí naplno, budeme se ještě divit, tohle byla hodně uvolněná a zabržděná jízda. 79,20 bodu je zlepšením, průměrná známka pro Brita je 76,75.
3'
Declan Brooks začíná opět z hloubi parku no hander transferem přes gap, 360 a skvělým frontflipem přes box. Troěku zadržená jízda od Brita, ale jeho transfery jsou výstavní.
2'
Tailwhip transfer na Učko, no hander 360 a pak skvělá 720 barspin. Kenneth je lehce nejistý, ale i tak vystřihl flair transfer, parádní jeho signature seat grab a v poslední vteřině tam pustil ještě flair. Kenneth je showman a inkasuje 84,40 bodu. Průměr ze dvou jízd je 79,80 pro zástupce Kostariky.
2'
Kenneth Tencio Esquivel v první jízdě ukázal velkou originalitu a variabilitu, a ve druhé s tím pokračuje. Flair drop na začátek, backflip double tailwhip a 360 downwhip parádní start.
1'
Flair a backflip hned po sobě, to není žádná sranda na provedení. Barspin transfer a pěkný flair s downwhipem na závěr, zase těsně s gongem označujícím konec jízdy. Zřejmě se zase nebude počítat. Franciuz se ale zlepšil na 86,30 bodu a průměrná známka činí 84,65. Mohl by zabojovat i o bronz, proč ne.
1'
Jdeme na druhé jízdy, začíná Anthony Jeanjean a startuje backflip double tailwhip a opět 720 cork barspin na závěr. Barspin no hander se nepovedl a Francouz ztratil rytmus, ale hned se vrátil do jízdy trojitým tailwhipem!
9'
Hned první jízda od Logana Martina byla od něj s napůl zataženou ruční brzdou, ale předvedl neuvěřitelné kousky a připisuje 91,90 bodů. A to od něj rozhodně nebylo všechno.
9'
Barrell transfer, dva dvojité tailwhipy po sobě, ale každý točený na druhou stranu, neskutečné mistrovství. Vysoký no-hander, čistý flair a frontflip, u něj vše vypadá tak jednoduše! Flair + downwhip a na závěr flair s barspinem. jakoby se nechumelilo.
9'
A je tu největší hvězda, legenda a člověk, který téměř nechybuje. Logan Martin začal s BMX až ve 13 letech, ale i tak je nejlepší na světě. Jízdu odpálil backflip s tailwhipem, na druhém skoku přidal 720 otočku, neskutečně vysokou.
8'
Dowell přidal flair s transferem z rampy nahoru na Učko, čistá třistašedesátka a 540 ve vertikálním radiusu. A na závěr parádní 360 se dvěma tailwhipy! Ale je opravdu vidět, že bikeři se šetří, tohle rozhodně nejsou ty nejlepší jízdy a i tak jsou velmi impresivní. Ve finále se máme na co těšit. 69,80 bodu posílá Američana až na sedmé místo.
8'
Justin Dowell 450 barspin s transferem, wall tap na U-rampě, poté backflip s barspinem a otočka o 360 s tailwhipem a barspinem. Neskutečné, co stihne Dowell během jedné otočky kolem své osy.
7'
Nick Bruce, ten dokáže také velké věci. Američan jízdu začal jízdu uprostřed parku, na začátek předvedl dva manualy, pak se zastavil a namísto triků dělá opičky na svého rozhodčího. No, vypadá to, že ukazuje na svou ruku, možná má nějaké zranění a šetří se na finále. Škoda, ale kvalifikaci má jistou a nechce nic riskovat. 6,60 bodu pro Američana za ty dva manualy.
6'
540 otočka, 360 a wall ride a pěkný decade. Na závěr přišel ještě flair a v poslední sekundě stihl pustiti ještě jednu třistašedesátku. Slušných 81,20 bodu pro Rusa.
6'
Irek Rizaev se před turnajem zranil, ale dal se dohromady a otvírá jízdu backflipem s tobogganem a pak navazuje trojitým tailwhipem! Krátký manual, no hander transfer a dva tailwhipy po sobě. Rus to rozjel ve velkém stylu.
5'
Neskutečný backflip s barspinem a tailwhipem! Alley op 540 transfer, další backflip a jednoduchý tailwhip před závěrečným flairem na rampě. TOhle byla ukázka naprostého BMX mistrovství, a to byla teprve první kvalifikační jízda! 86,20 bodu a Japonec jde do vedení.
5'
Domácí hvězda a možná největší vyzyvatel Logana martina, to je Rim Nakamura. Dvojitý tailwhip plus barspin na úvod, na druhém skoku hned otočka o 720 s barspinem. No hander transfer, 360 a pak 360 s barspinem a bez rukou, WOW!
4'
84,20 bodu pro Daniela Dherse ho posílá na první místo!
4'
Dalším trikem byl krýsný alley-op 360 s tailwhipem a parádni cash roll, ten jsme ještě taky neviděli! Foot flant, 360 no-hander a cork 720. Transfer s tailwhipem z rampy na ostrůvek, tohle bylo parádní představení Venezuelana!
4'
Daniel Dhers z Venezuely už je veteránem tohoto sportu ve 36 letech, pětkrát vyhrál X Games. Dnes začíná 720 otočkou mimo osu a třemi tailwhipy s 360 otočkou, neskutečné!
3'
Paráda, Brit pokračoval no-hander třistašedesátkou, 470 otočku mimo osu a ještě jedním skvělým frontflipem. Skvělé představení a 74,30 bodů od rozhodčích.
3'
Declan Brooks z Velké Británie startuje jízdu netradičně transferem no-hander přes gap, jako první přidává perfektní frontflip, tedy salto vpřed. Skvělá třistašedesátka a wall ride hned poté.
2'
Kenneth Tencio Esquivel se také trochu šetřil, navíc se nevyvaroval pár chybíček, proto dostává jen 75,20 bodů.
2'
Pár slušných transferů, pár jednoduchých tailwhipů a na závěr flair na rampě a ještě předtím 540 otočka na rohové rampě.
2'
Kenneth Tencio Esquivel z Kostariky začal svým klasickým začátkem skokem do rampy hlavou dolů, na první rampě backflip s jedním tailwhipem a dále 360 backflip, bohužel s chybou na dopadu.
1'
Rozhodčí oceňují Francouze známkou 83 bodů, rozhodčí si asi nechávají rezervu na další jízdy.
1'
Trojtiý tailwhip, ultra vysoký wallride a konce Francouz přidal flair na rampě a barrel roll přes box. Na závěr si schoval flair opačně točený, to bude lahůdka pro rozhodčí. Parádní představení Jeanjeana, bývalého mistra Evropy.
1'
Anthony Jeanjean z Francie na chvíli se závoděním přestal, ale je dobře, že se k němu vrátil. Hned na úvod jízdy vypálil backflip s dvěma tailwhipy a 720 s barspinem, neskutečný start!
Představení parku i finálové devítky jezdců máme za sebou, jdeme na to! Premiéra mužů ve Freestyle BMX pod pěti kruhy je na spadnutí!
Bikeři se zatím rozcvičují a podle toho, co je k vidění, se rozhodně máme na co těšit!
I muže čekají dvě jízdy, jejichž skóre se poté zprůměruje.
Ženy už mají své kvalifikační jízdy za sebou, ale bylo vidět, že když mají všechny kvalifikaci do finále jistou, v určitých chvílích se šetří a nechávají si to nejlepší, co umí, až na zítra. Uvidíme, jak ke svým prvním dvěma jízdám pod pěti kruhy přistoupí bikeři.
Celkem se ve finálových jízdách představí pouze devítka jezdců, konkurence je tedy obrovská. Favoritem mužského závodu je Australan Logan Martin, který symbolicky pojede jako poslední. To nejlepší nakonec. Martin je mistrem světa ze zmíněného prvního MS 2017 v Chengdu. Titul zopakoval i letos v červnu ve francouzském Montpellieru, kde předvedl třeba svůj klasický trojitý tailwhip, front bike flip, kdy před sebou otočí celé kolo o 360 stupňů kolem horizontální osy, nebo otočku o 720 stupňů doprovázenou dvěma barspiny. Věřme, že na podobnou jízdu se můžeme těšit i v Tokiu.

Bohužel, ostatní dva medailisté z Francie na OH nestartují, největším vyzyvatelem Loganovi Martinovi by tak mohla být domácí hvězda Rim Nakamura, který na posledních X Games 2019 v Minneapolis bral stříbro právě za Australanem. A navíc vyhrál celkové pořadí Světového poháru ve freestylu 2019, tedy naposledy, kdy se odjela kompletní sezóna. K bývalým medailistům z MS patří Justin Dowell, mistr světa 2018 a Kenneth Esquivel, vicemistr světa 2018. A Američan Nick Bruce? Najděte si jeho backflip se dvěma tailwhipy a zůstanete civět s ústy dokořán. Paleta favoritů tedy bude široká.
Program v Tokiu je rozdělen do dvou dní, každý závodník či závodnice předvede jednu jízdu během každé session. Jednotlivé jízdy trvají šedesát sekund a během nich se bikeři snaží předvést co nejkonzistentnější jízdu plnou různých triků. Rozhodčí při hodnocení přihlíží k obtížnosti triků, čistotě provedení, výšce skoků, kreativitě, originalitě a také celkovému dojmu z jízdy. Celkem existuje 11 kritérií, podle kterých arbitři jízdy hodnotí. Každý z pěti rozhodčích rozdává známku od 0 do 100 a výsledná známka za jízdu se zprůměruje.

Každý z jezdců má dnes k dispozici dvě kvalifikační jízdy, v celkovém účtování se počítá průměr z obou jízd. Tradiční taktikou je tedy první z nich zajet lehce na jistotu a ve druhé jít all in a naplno to rozbalit. Do finále ale postoupí celá devítka závodníků, takže je možné, že ty nejlepší kousky si schovají až na zítra.
Disciplína BMX freestyle je zařazena na Olympijské hry vůbec poprvé, ale věřím, že v programu her zůstane i nadále, stejně jako tomu je například na zimních hrách se snowboardingem a freestyle lyžováním. Pro diváky jsou totiž tyto závody nesmírně atraktivní a záživné.

Toto sportovní odvětví vzniklo ve Spojených státech a postupně se propracovalo do programu nejprestižnější akce zaměřené na freestylové disciplíny – X Games. Před pár lety si celý BMX cirkus pod sebe vzala Mezinárodní cyklistická unie a zařadila freestyle do programu Mistrovství světa 2017. Od té doby se pod hlavičkou UCI koná každý rok.
Krása freestylových disciplín je v tom, že žádná jízda není stejná, každý ze závodníků či závodnic si poskládá jízdu naprosto podle sebe a navíc spousta bikerů provádí své jedinečné, tzv. "signature" triky, které nikdo jiný nezkouší. Také každý park je postavený úplně jinak a jezdci musí tedy hodně improvizovat. Druhou věcí je hodnocení rozhodčích, protože to je vždy do jisté míry subjektivní, a tak není vždy jasné, že ta technicky nejnáročnější jízda nebo ta nejčistší bude automaticky tou nejlépe hodnocenou.
Vítejte v Ariake Urban Sports Parku, kde je dnes na pořadu dne velká premiéra dalšího freestylového sportu. A pokud se vám líbila úvodní klání ve skateboardingu, dnes budete nadšení. Sobotní dopoledne je totiž vyhrazeno bikerům, kteří předvedou své freestylové jízdy. Jako první se do parku plného překážek, skoků, zdí a ramp spustí ženy, zhruba o hodinku později startují i muži.
Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 04:20.
Články odjinud