ZOH - Ceremoniály - Přehled událostí na ZOH Peking 2022 - 16. den -  ONLINE PŘENOS -  20. února 2022   02:00

Ukončeno

Přehled událostí na ZOH Peking 2022 - 16. den

Přenos se aktualizuje automaticky

Další olympijské hry se uskuteční v roce 2024, jsou to letní hry v Paříži se začátkem 2. srpna a koncem 18. srpna. I z nich vám určitě podrobné denní přehledy nabídneme.
Celkové medailové pořadí podle očekávání ovládli Norové, kteří ale nedokázali překonat svůj 4 roky starý rekord 39 medailí celkového počtu. Tentokrát jich posbírali „pouze“ 37, ale hned 16 zlatých, aspoň v tomto ohledu rekord zimních her překonali. Na druhém místě skončilo s 12 zlatými Německo, třetí je překvapivě domácí Čína. Ta dosud posbírala na zimních hrách dohromady 13 zlatých, ale tentokrát přidala hned 9 dalších.
Aspoň jednu zlatou medaili získalo 23 zemí, což je také nový rekord zimních her. Aspoň jednu jakoukoliv medaili pak 29 zemí, v tomto ohledu zůstává rekordem 30 zemí z Pchjongčchangu.
Česká i slovenská výprava se shodnou bilancí 1 zlaté a 1 bronzové medaile obsadily dělené 21. místo medailového pořadí.
Češi a Slováci měli v poslední den spíše symbolickou účast. Ani jedno z družstev lyžařů v paralelním slalomu nezaskočilo v 1. kole favorizovaného soupeře a pro Slováky to bylo úplně poslední sportování na hrách. U Čechů se pak ještě neslavně a předčasně rozloučil se svou soutěží čtyřbob Dominika Dvořáka, ze tří běžkyň na lyžích se pak do cíle nejdelšího ženského závodu dostaly jen dvě, lepší z nich byla na slušném 22. místě Kateřina Janatová.
Posledních 5 závodů a zápasů se uskutečnilo v poslední den olympijských her a ani v jednom nedošlo k překvapení. Paralelní slalom smíšených družstev vyhráli nejvýše nasazení Rakušané, finále curlingového turnaje žen brítský (skotský) tým skipky Eve Muirheadové, soutěž čtyřbobů favorizovaná německá posádka vedená Francescem Friedrichem, ženský běžecký maraton rozílem dvou tříd Norka Therese Johaugová. Pouze finále hokejového turnaje mužů nemělo jasného favorita, ale vyhrál ho tým, který jako jediný v turnaji neprohrál a do své země poprvé v dějinách přiveze zlatou olympijskou hokejovou medaili – Finové.
A je to. Zimní olympijské hry v Pekingu po 16 dnech ze sportovního hlediska právě skončily, zbývá je už pouze oficiálně uzavřít a předat olympijskou vlajku dalšímu pořadateli, italským městům Milán a Cortina d'Ampezzo.
Konec soutěží 16. dne.
7:24'
Lední hokej

Nejužitečnějším hráčem olympijského turnaje byl vyhlášen jeho nejlepší střelec, teprve 17letý Slovák Juraj Slafkovský!
7:22'
Lední hokej

Konečný výsledek finále mužů:
Finsko-ROV 2:1 (0:1, 1:0, 1:0)
24. Pokka, 41. Björninen – 8. Grigorenko
7:20'
Lední hokej

Finsko se stává sedmou zemí, která dokázala vyhrát olympijský turnaj mužů v ledním hokeji! Ke dvěma stříbrům a čtyřem bronzům z minulosti přidává konečně ten nejcennější kov, o jehož zisku rozhodl gól centra čtvrtého útoku Hannese Björninena ze 41. minuty! Rusové se sice v závěru dostali do tlaku, ale skutečnou gólovou příležitost si nevytvořili a zlato z Koreje neobhájili! Finové jako jediní na turnaji neprohráli jediný zápas a z tohoto pohledu získali zlato zcela zaslouženě!
6:51'
Lední hokej

Finsko hned na začátku třetí třetiny otáčí skóre! Hannes Björninen už 31 sekund po návratu z kabin šikovně tečoval střelu Marka Anttily a posílá Finy blíž historickému olympijskému zlatu, vedou 2:1!
6:34'
Lední hokej

Zbytek druhé třetiny finálového utkání už nic důležitého nenabídl, takže po 40 minutách platí stav Finsko-ROV 1:1.
6:07'
Lední hokej

Trochu laciný gól znamená vyrovnání na 1:1! Ve 24. minutě nahodil puk na branku finský obránce Ville Pokka, brankář Fedotov toho přes dva hráče moc neviděl a pustil tuto nepříliš prudkou ani umístěnou střelu za svá záda.
5:47'
Lední hokej

Finové v první třetině přestříleli Rusy 15:7, měli i velkou šanci, ale odpovědět na ruský přesilovkový gól nedokázali a prohrávají tak stále 0:1.
5:38'
Běh na lyžích

Konečné pořadí 30 km volně s hromadným startem žen:
1. Therese Johaugová (NOR) 1:24:54,0 hod
2. Jessie Digginsová (USA) +1:43,3
3. Kerttu Niskanenová (FIN) +2:33,3
4. Jonna Sundlingová (SWE) +2:35,4
5. Taťána Sorinová (ROC) +2:37,2
6. Rosie Brennanová (USA) +2:38,7
7. Delphine Claudelová (FRA) +2:40,0
8. Ebba Andersonová (SWE) +2:41,5
9. Marija Istominová (ROC) +3:06,1
10. Krista Pärmäkoskiová (FIN) +3:41,0
...
22. Kateřina Janatová (CZE) +6:49,2
41. Petra Hynčicová (CZE) +11:32,6
Petra Nováková nedokončila
5:35'
Běh na lyžích

Velmi dobře se s nejdelší ženskou tratí popasovala Kateřina Janatová, která dokonce bojovala o pozici v top 20, nakonec končí na 22. místě se ztrátou 6:49 min na vítězku. Petra Nováková v průběhu závodu odstoupila a Petra Hynčicová se protrápila ke konečnému 41. místu z odstupem 11 a půl minuty.
5:30'
Běh na lyžích

Očekávanou olympijskou vítězkou se v závodě na 30 km volnou technikou s hromadným startem stala superfavoritka Norka Therese Johaugová, která strojovým tempoem setřásla všechny soupeřky, dvě třetiny trati běžela na čele úplně sama a vyhrála s obrovským náskokem 1:40 minuty! Získala tak třetí zlato v Pekingu a čtvrté olympijské celkově. Kompletní medailovou sbírku pak stříbrnou medailí zkompletovala Američanka Jessie Diginsová, která sice doběhla úplně vysílená, ale zvládla to a doplňuje tak bronz z individuálního sprintu z těchto her a zlato z týmového sprintu z Koreje. Bronz ale nakonec nemá Švédka Ebba Andersonová, která v závěru úplně vytuhla, v náběhu na stadion se nechala předběhnout celou skupinou pronásledovatelek a poslední běžeckou medaili z Pekingu poněkud překvapivě získává v bruslařském závodě Finka Kerttu Niskanenová, která ke stříbru z klasické desítky a dalším dvěma stříbrům ze Soči přidává první olympijskou medaili z jiného kovu!
5:24'
Lední hokej

Rusové využívají první přesilovku v zápase a dostávají se v 8. minutě do vedení! Přesilovka trvala pouze 18 sekund, než vystřelil švihem Michail Grigorenko.
5:15'
Běh na lyžích

Necelých 5 km před cílem ženského bruslařského maratonu je situace na čele zcela jasná. Norka Therese Johaugová deklasuje zbytek světa rozdílem dvou tříd a vede už o 1:40 minuty před Američankou Jessie Digginsovou. Ta si pohodlně hlídá stříbrnou medaili, třetí Švédka Ebba Andersonová jen na ni ztrácí další minutu a sama si musí hlídat situaci za sebou, což se jí zatím daří dobře a zdá se, že bronzovou medaili udrží.
5:12'
Lední hokej

Před několika okamžiky začalo finále hokejového turnaje mužů, ve kterém se o úplně poslední zlatou medaili z her v Pekingu utkávají Finové s Rusy.
5:10'
Boby

Konečné pořadí čtyřbobu mužů:
1. Francesco Friedrich (GER) 3:54,30 min
2. Johannes Lochner (GER) +0,37
3. Justin Kripps (CAN) +0,79
4. Christoph Hafer (GER) +0,85
5. Oskars Kibermanis (LAT) +0,97
6. Brad Hall (GBR) +1,42
7. Rostislav Gajtjukevič (ROC) +1,85
8. Maxim Andrijanov (ROC) +2,25
9. Christopher Spring (CAN) +2,69
10. Hunter Church (USA) +2,76
...
21. Dominik Dvořák (CZE) nepostoupil do závěrečné jízdy
5:06'
Boby

Závěrečná jízda čtyřbobů prakticky vůbec nic nezměnila, pořadí na prvních 8 místech zůstalo stejné! Zlatou medaili tak podle očekávání obhájil první německý bob pilotovaný Francescem Friedrichem a právě Francesco Friedrich se stává prvním bobistou historie, který dokázal obhájit zlatou olympijskou medaili na dvojbobu i na čtyřbobu! S pohodlným náskokem porazil druhého krajana Johannese Lochnera, bronz pak těsně udržela kanadská posádka vedená Justinem Krippsem, pro kterého se po děleném zlatu z Koreje na dvojbobu jedná o druhý olympijský kov!
4:40'
Běh na lyžích

Na trati ženské volné třicítky se mezitím pravděpodobně rozhodlo o rozdělení medailí! Therese Johaugová strojovým tempem odpárala poslední soupeřky a běží sama vstříc zlaté medaili. Před polovinou závodu má náskok už 26 sekund na Američanku Jessie Digginsovou, třetí Švédka Ebba Andersonová už ztrácí přes minutu a bude se muset ohlížet spíš za sebe.
4:30'
Curling

Velká Británie po 20 letech získává ženské curlingové zlato z olympijských her! Tým skipky Eve Muirheadové potvrdil ve finále roli favorita a japonské soupeřky nepustil ani jednou do vedení. Klíčový náskok pak získal 4 body v sedmém endu, devátý end pak odehrál skvěle takticky, Japonky vůbec k ničemu nepustil a s výhodou posledního kamene skóruje 2 body, po kterých to Japonsko definitivně vzdalo! I tak je sříbrná olympijská medaile historickým úspěchem japonského curlingu!

Konečný výsledek finále žen:
Japonsko-Velká Británie 3:10 (po 9. endu)
4:25'
Běh na lyžích

Po 9 kilometrech ženského bruslařského maratonu odpadá z čelní skupinky její překvapivá členka Francouzka Delphine Claudelová a vepřed tak zůstávají pouze tři z největších favoritek na zisk medailí. Norku Therese Johaugovou stále doplňují Švédka Ebba Andersonová a Američanka Jessie Digginsová.
4:20'
Boby

Byla zahájena závěrečná jízda soutěže čtyřbobů, mezi 20 nejlepších se však český čtyřbob nedostal a už ho na trati neuvidíme. Do poslední jízdy nastupují posádky v obráceném pořadí, o medailích se tak rozhodne až úplně nakonec.
4:18'
Běh na lyžích

Ženy mají za sebou pětinu maratonu a po 6 kilometrech se největší favoritky Norky Therese Johaugové, která udává tempo, drží už jen další tři běžkyně – Švédka Ebba ANdersonová, Američanka Jessie Digginsová a Francouzka Delphine Claudelová.
Z Češek je na tom nejlépe Kateřina Janatová, ale na 30. místě ztrácí už minutu a čtvrt. Petra Hynčicová je na 37. pozici se ztrátou 1:40 min, Petra Nováková na začátku páté desítky ztrácí ještě o 10 sekund víc.
4:14'
Curling

Britky vytvořily v osmém endu v přední části hruhů hráz, před kterou se těžko dostávalo do středu a Japonsko z toho i přes výhodu posledního kamene dokázalo vytěžit jen 1 bod. Snižuje na 3:8 a tým skipky Sacuki Fudžisawaové čeká mission impossible v podobě stáhnutí 5bodové ztráty proti výhodě posledního kamene soupeřek.
4:10'
Běh na lyžích

Závod na 30 km volně s hromadným startem žen už byl odstartován a jak je u žen zvykem, pole běžkyň se hodně rychle trhá.
4:02'
Curling

Skvělé dva hody britské skipky Eve Muirheadové, dá se říct, že zlaté hody! Prvním totiž odstranila hned dva japonské kameny z kruhů a odrazila nápor soupeřek, druhým pak zařídila hned 4 body ze sedmého endu a Velká Británie vede nad Japonskem 8:2! Japonky to sice ještě nevzdávají a pokusí se o senzační comeback, ale pokud se nestane nic zásadního, dá se předpokládat, že se finále do konce nedohraje.
3:53'
Alpské lyžování

Německý tým ve složení Lena Dürrová, Julian Rauchfuss, Emma Aicherová a Alexander Schmid byl nesmírně blízko dokonání naprosté senznace, ale přes fantastický výkon Schmida v poslední jízdě to na čas jen těsně nestačilo a Rakušané Katharina Truppeová, Stefan Brennsteiner, Katharina Liensbergerová a Johannes Strolz nakonec potvrdili roli nejvýše nasazeného týmu a berou poslední alpskou zlatou medaili z těchto her! V Koreji při premiéře totoho závodu na olympiádě byli Rakušané druzí, napodruhé se dočkali!

Výsledek velkého finále:
Rakousko-Německo 2:2 (čas Rakousko)
3:46'
Alpské lyžování

Bronzovou medaili z týmového paralelního závodu získávají úřadující mistři světa Norové! Timon Haugen si mohl dovolit poslední jízdu jet v pomalejší červené dráze riskantně a nakonec nedokončit, protože Američan River Radamus by musel zajet vůbec nejrychlejší čas dne, aby překlopil situaci na stranu svého týmu, a to se nestalo! Norové tak v úplně jiném složení obhajují bronzovou pozici z her v Pchjongčchangu.

Výsledek malého finále:
Norsko-USA 2:2 (čas Norsko)
3:44'
Curling

Japonky začínají mít problém. V šestém endu finále nedokázaly najít zbraň na výbornou útočnou hru soupeřek a v závěru při své výhodě posledního kamene zachraňovaly aspoň 1 bod. Jenže tím pouze snižují na 2:4 a v sedmém endu bude výhoda posledního kamene na straně Velké Británie, která se může dostat do rozhodujícího trháku!
3:29'
Alpské lyžování

O zlatou medaili si to v paralelním slalomu smíšených družstev rozdají Rakousko a senzačně Německo! Rakušané se přes Nory dostali až na základě lepšího součtu dvou časů, Němci porazili Američany 3:1, když jeden z bodů získali v kuriózní jízdě, kterou nedokončily ani Paula Moltzanová, ani Emma Aicherová, ale Aicherová se na trati udržela déle, takže vyhrála.

Výsledky semifinále:
Rakousko-Norsko 2:2 (čas Rakousko)
USA-Německo 1:3
3:23'
Curling

Poprvé ve finále dokázal tým získat body proti výhodě posledního kamene! Konkrétně Britky a 1 bod, v zapeklité situaci totiž japonská skipka Sacuki Fudžisawaová nedokázala hodit dokonale přesný kámen, který nutně potřebovala, a nedokázala z nejlepší pozice vystrčit kámen soupeřek! Británie zvyšuje vedení na 4:1, výhoda posledního kamene do šestého endu zůstává na straně Japonska.
3:17'
Boby

Špatný výkon českého čtyřbobu Dominika Dvořáka pokračuje i druhý den soutěže, třetí jízdu zvládl sice ve svém nejrychlejším čase za oba dny, ale z 22. místa se posunul jen po příčku výše a závěrečná finálová jizda se ho týkat nebude! Tu naopak senzačně pojede čtyřbob Brazílie, poprvé při své šesté účasti na hrách! Skvělý úspěch 42letého pilota Edsona Luqua Bindilattiho!
3:15'
Curling

Japonky odehrály čtvrtý end velmi dobře a ačkoliv samy nakonec neměly šanci bodovat, nedovolily soupeřkám využít výhodu posledního kamene k zisku více než jednoho bodu. Británie tak sice zvyšuje vedení na 3:1, ale v pátém endu bude mít výhodu Japonsko.
3:07'
Alpské lyžování

Velká překvapení ve čtvrtfinále smíšené soutěže v paralením slalomu, končí totiž třetí nasazení Italové, tak hlavně druzí nasazení Švýcaři! Ve finále bude hodně překvapivě jeden z dvojice USA-Německo! Namále měli i úřadující mistři světa Norové, nakonec postup nejtěsnějším způsobem uhájili.

Výsledky čtvrtfinále:
Rakousko-Slovinsko 3:1
Francie-Norsko 2:2 (čas Norsko)
Itálie-USA 1:3
Německo-Švýcarsko 2:2 (čas Německo)

Dvojice pro semifinále:
Rakousko-Norsko
USA-Německo
2:48'
Curling

Ve třetím endu finále žen si britský tým nevypracoval pozici k zisku více bodů, ani nemusel odvracet hrozbu. Snadno end vynuloval a při vedení 2:1 si ponechal výhodu posledního kamene i nadále.
2:42'
Alpské lyžování

V 1. kole paraleního slalomu smíšených družstev nedošlo k překvapením, postoupili vždy ti výše nasazení.

Výsledky:
Slovinsko-Kanada 2:2 (čas Slovinsko)
Francie-Česko 3:1
Norsko-Polsko 2:2 (čas Norsko)
Itálie-ROV 3:1
USA-Slovensko 3:1
Německo-Švédsko 3:1
Švýcarsko-Čína 4:0

Dvojice pro čtvrtfinále:
Rakousko-Slovinsko
Francie-Norsko
Itálie-USA
Německo-Švýcarsko
2:39'
Boby

Začala třetí jízda mužských čtyřbobů, která se jede podle pořadí po druhé jízdě. Největší favorit, německý bob pilotovaný Francescem Friedrichem, ji zvládl podle očekávání nejrychleji a zvýšil náskok na čele na 0,20 sekundy před krajany s řidičem Johannesem Lochnerem. Bronzovou pozici stále drží Kanaďané vedení Justinem Krippsem, ale mají jen 15 setin náskoku na páté Lotyše Oskarse Kibermanise, takže o bronz ještě budou bojovat hned 3 boby. Tím třetím je další německá posádka Christopha Hafera.
2:35'
Curling

Japonská skipka musela závěrečným kamenem odvracet hrozbu britských dvou bodů a zvládla to. Více kamenů však na kruzích neměla, takže nemusela víc riskovat, je to ale tím pádem pouze 1 bod. Japonsko snižuje na 1:2, ve třetím endu však bude mít výhodu posledního kamene Velká Británie.
2:30'
Alpské lyžování

Ani slovenský tým v 1. kole paralelního slalomu smíšených družstev nezaskočilo favorizovaného soupeře. Proti USA vyhrál jedinou jízdu, stejně jako český tým tu závěrečnou, Adam Žampa porazil Tommyho Forda. Předtím ale Rebeka Jančová podlehla Mikaele Shiffrinové, Andreas Žampa vůbec nedokončil souboj s Riverem Radamusem a Petra Hromcová ani trochu nestačila na Paulu Moltzanovou.
Výsledné skóre: Slovensko-USA 1:3
2:19'
Curling

Eve Muirheadová skvěle zvládla hodně těžký poslední hod prvního endu a místo očekávané jedničky dokázala odrazit nejlepší japonský kámen tak, aby neposunula i svůj vlastní a zařizuje britské vedení 2:0! Do druhého endu se výhoda posledního kamene přesunuje na stranu Japonek.
2:12'
Alpské lyžování

Český smíšený tým v 1. kole paralelního slalomu podle očekávání nestačil na Francii. Elese Sommerová prohrála s Tessou Worleyovou, navíc byla diskvalifikována, Kryštof Krýzl podlehl Alexisi Pinturaultovi, Tereza Nová nechytla rytmus a jízdu proti Coralii Frasseové Sombetové vůbec nedokončila, čestného úspěchu na závěr dosáhl aspoň Jan Zabystřan, když porazil Mathieua Faivrea.
Výsledné skóre: Česko-Francie 1:3
2:05'
Curling

Rozbíhá se také poslední zápas všech curlingových turnajů na hrách, finále žen mezi Japonskem, zastoupeným týmem skipky Sacuki Fudžisawaové, a Velkou Británií, zastoupenou skotským týmem Eve Muirheadové. Právě tento japonský tým obhajoval z Pchjongčchangu bronz a má tak jistotu, že dopadne lépe a dosáhne svého největšího úspěchu v kariéře, Eve Muirheadová má pak bronz ze Soči jako nejmladší skip napříč mužskou i ženskou kategorií v olympijské historii, bylo jí tehdy necelých 24 let. Její tým vyhrál mistrovství světa v roce 2013 a 3x mistrovství Evropy, naposledy před 3 měsíci.
2:00'
Alpské lyžování

Počasí je v horských střediscích výrazně klidnější než v sobotu, takže dnes už se pojede podle plánu. Paralelní slalom smíšených družstev právě odstartovala.
Začátek soutěží 16. dne.
Češi a Slováci v akci

Česká a slovenská účast v posledním dni by měla být pravděpodobně pouze symbolická, ačkoliv v českém případě půjde o všechny tři nekolektivní sporty.

Češi budou mít ve hře lyžařské družstvo v paralelním slalomu ve složení Tereza Nová, Elese Sommerová, Kryštof Krýzl a Jan Zabystřan, avšak to je v 1. kole proti Francii naprostým outsiderem.
Čtyřbob Dominik Dvořák, Jan Šindelář, Jakub Nosek a Dominik Záleský se pak bude chtít předvést úplně jinak než v pokaženém prvním dni své soutěže, avšak je dost možné, že se do poslední jízdy pro nejlepších 20 posádek ani tak neprobojuje, což by byl velký neúspěch.
Na závěr se na start ženského běžeckého maratonu volnou technikou postaví Petra Nováková, Kateřina Janatová a Petra Hynčicová.

To Slováci budou moct fandit už pouze lyžařskému družstvu Petra Hromcová, Rebeka Jančová, Adam Žampa a Andreas Žampa, které se v 1. kole paralelního slalomu postaví týmu USA a i jeho postup do čtvrtfinále by byl překvapením.
Program soutěží 16. dne

2:00
Alpské lyžování – paralelní slalom smíšených družstev

2:05
Curling – finále žen
Japonsko-Velká Británie

2:30
Boby – čtyřbob mužů, 3. a 4. jízda

4:00
Běh na lyžích – 30 km volně s hromadným startem žen

5:10
Lední hokej
Finsko-ROV
Vítejte u přehledu všeho podstatného z posledního dne zimních olympijských her v Pekingu! Na programu byly původně poslední 4 medailové závody a zápasy, nepříznivé počasí k nim přidalo jeden přeložený ze soboty, takže se bude rozdávat posledních 5 sad medailí. A to jedna zajímavější než druhá. U 2 nejcennějších kovů se předpokládá, že by jejich majitelé měli být jasní, zbylé 3 ale mohou dopadnout jakkoliv. V čem se tedy ještě bude soutěžit?
Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 02:05.
Články odjinud