ZOH - Snowboard - Muži - Big Air (finále) -  ONLINE PŘENOS -  15. února 2022   06:00

Ukončeno

Muži - Big Air (finále)

06:00 finále 1. jízda - muži
   
06:22 finále 2. jízda - muži
   
06:45 finále 3. jízda - muži
CHN 1. I. Su
NOR 2. M. Roisland
CAN 3. M. Parrot
 
Přenos se aktualizuje automaticky

Konečné pořadí:

1. Su I-Ming (CHN) 182,50 bodu
2. Mons Roisland (NOR) 171,75
3. Max Parrot (CAN) 170,25
4. Hiroaki Kunitake (JPN) 166,25
5. Redmond Gerard (USA) 165,75
6. Niek van der Velden (NED) 162
7. Chris Corning (USA) 156
8. Marcus Kleveland (NOR) 150
9. Takeru Ocuka (JPN) 128,75
10. Mark McMorris (CAN) 113,75
11. Sven Thorgren (SWE) 88,50
12. Darcy Sharpe (CAN) 87,75
S těmito slovy už se s vámi z můstku Šou-kang loučím, ale srdečně vás zvu ke sledování i našich ostatních přenosů z olympijského Pekingu.
Sledovali jsme obrovsky kvalitní, neskutečně vyrovnanou a skvěle napínavou podívanou ve finále Big Airu snowboardistů, který si nakonec podmanil domácí sedmnáctiletý talent Su I-Ming. Ten předvedl dva naprosto precizní a bezchybné triky, skákal úplně uvolněně a bez nervů a zaslouženě získává zlato na domácích Hrách.

Druhé místo si zajistil až posledním možným skokem Nor Mons Roisland, který vyšperkoval svůj poslední trik a i když nezapsal ani jednu devadesátku, v součtu s jeho bezchybným provedením a stylem mu to v součtu stačilo na stříbro.

Bronz bere Max Parrot, který po fantastickém druhém skoku mohl zaútočit na zlato. Jenže Kanaďan se rozhodl neriskovat a jít na jistotu, ve třetím kole si méně obtížným trikem pojistil bronz a na třetí příčce vydržel až do konce kola. Je tedy dvojnásobným medailistou z Pekingu.

Smutný bude Chris Corning, který tam v prvním kole poslal neskutečný quad cork a jako jediný ho dnes ustál, v dalších dvou kolech ale předvedl spíš podprůměrné výkony, svůj první trik nepodpořila končí až sedmý. O quad cork se dvakrát pokoušel i Mark McMorris, ale ani jednou ho neustál a i on končí v poli poražených. Šanci na medaili měli v posledním kole i Kleveland a Ocuka, ale i oni poslední trik neodjeli po svých a zůstaly jim oči pro pláč. Pláč se ale ve freestyle sportu nenosí a všichni si navzájem výsledky přejí, což je krása tohoto odvětví.
Závod právě skončil!
12'
Zázračný sedmnáctiletý Číňan vítězí v Big Airu na domácí Olympiádě a poslední skok si mohl jen tak užít. Škoda, čekal jsem, že tam pošle 1980tku, kterou má dobře natrénovanou, ale už s ním asi cloumaly emoce a nechtěl riskovat zranění. Zlato z domácích Her, to je sen každého sportovce a nelze než to tomuto šoumenovi přát.
Což znamená, že Su I-Ming je olympijským vítězem!
11'
Mons Roisland ještě mohl zatlačit na Číňana v čele, potřeboval na to ale aspoň 93,50 bodu. Jeho switch backside 1620 melone na to sice stačit nebude, ale čistota provedení znamená zlepšení jeho druhého skoku a to se daří! 82,50 a Nor bude stříbrný!
10'
Niek van der Velden měl rozhodně schopnosti na to ještě se o pár bodů zlepšit a zajistit si medaili. Potřeboval na to nějakých 84 bodů a pokusil se o to slušně provedeným switch backside 1620 triple corkem. Ani on ale nedokázal z triku odjet po svých a skončí šestý.
9'
Co na to Norové? Marcus Kleveland cenný kov taky nezíská. Vykašlal se na todeo a pustil tam frontside 1620, ale přetočil se na dopadu, nezastavil rotaci včas a padl k zemi. Bohužel.
8'
Každý ze čtyř následujících jezdců má na to, aby se posledním skokem dostal na pódium. Hiroaki Kunitake načal tento hon na medaile switch backside 1620, slušně provedenou ve velké výšce a s dlouhým melone grabem. Japonec fasuje 84 bodů a jde na třetí místo. Gerard je bez medaile.
7'
Chris Corning svůj quad v prvním kole ustál, ve druhém ale upadl. Na třetí skok si schoval pouze frontside 1440 a navíc si hrábnul při dopadu. Tohle na pódium nestačí, Chris je ž šestý za známku 64 bodů ve třetím kole. Američan se měl pořádně odvázat, pokud chtěl některou z medailí a je to škoda, protože jeho první skok byl úžasný.
6'
Redmond Gerard ve druhém kole ukázal, že je taky jen člověk a svůj skok neustál. Na pódium potřeboval něco extra, switch backside 1620 indy na to ale možná bude málo. Američan jde se známkou 83,25 na třetí místo, ale spousta borců ho ještě může překonat, pokud se o pár bodů zlepší.
5'
Bohužel. Mark McMorris se i podruhé pokusil o svůj quad cork 1800, riskoval a byl hodně blízko, aby ho ustál, ale nepovedlo se to. Kanaďan medaili brát nebude. A to i když letěl snad nejvýše ze všech závodníků, 9 metrů nd hranou svahu.
4'
Takeru Ocuka je autorem zatím nejlépe hodnoceného skoku a měl nejlepší možnost zaútočit na první příčku, kterou držel Su I-Ming. Ocuka znovu dlouho čekal než se rozjel na můstek, hodně se soustředil, ale bylo mu to málo platné. Frontside 1800 s tail grabem, to byl jasný útok na zlato, ale bohužel nedokázal trik ustát, i když to bylo strašně těsné. Lehce přerotované tělo, Takeru neudržel rovnováhu a jeho medailový sen se rozplynul. Ale všechna čest, že nešel jako Parrot na jistotu, ale chtěl vyhrát.
3'
Max Parrot zapsal 94 bodů ve druhém skoku, teď šel do hry už jako třetí. Frontside 1620 triple cork, nechtěl riskovat 1800 a upadnout, takže si chtěl pojistit spíš medaili než zlato. Kanaďan píše 76,25 bodu a jde na druhé místo.
2'
Darcy Sharpe ve druhém kole zabojoval a vrátil se do boje o přední příčky, na pódium ale musel zapsat devadesátku. A to se nepovedlo ani za předpokladu, že zvolil jedodušší skok s rotací 1440. Spadl obličejem přímo do sněhu, ale vypadá v pořádku a mává do kamery. A nakonec to bude právě Darcy, který skončí ve finále poslední.
1'
Švéd věděl, že nemá naději na medaili, ale chtěl si svůj závěrečný skok užít. Triple cork ale nedokázal ustát a skončí na posledním místě.
Skáčeme v opačném pořadí, takže bude začínat Sven Thorgren.
Pořadí po 2 kolech vede Su I-Ming s obrovským součtem 182,50, ale dva závodníci mají zapsaný jen jeden kvalitní skok, ale s obrovskou známkou, takže ti ještě mohou zaútočit na zlato. Dokáže to buď Parrot nebo Ocuka? Nebo se bude radovat někdo z Norů? Čeká nás neskutečně vyvrcholení soutěže v Big Airu.
Pořadí po 2. skoku

1. Su I-Ming (CHN) 182,50 bodu
2. Mons Roisland (NOR) 165
3. Niek van der Velden (NED) 162
4. Marcus Kleveland (NOR) 150
5. Hiroaki Kunitake (JPN) 132,50
12'
I Max Parrot, jeden z největších favoritů byl pod tlakem a potřeboval zapsat kvalitní skok. Cap 1800 triple cork na podruhé a tentokrát dopadnutý čistě. Kanaďan se vrací do bojů o medaile známkou 94! Dnešní soutěž je opravdu natřískaná famózními skoky a výkony.
11'
Takeru Ocuka potřeboval po chybě v prvním skoku uspět. Dal si hodně načas, než se pustil na můstek, ale tentokrát jeho cap 1800 triple cork vychází parádně. Bezproblémový indy grab, skvělý dopad a nejvyšší známka dne 95 bodů znamená útok i na zlato. Pokud se Japonci tedy povede poslední skok.
10'
Redmond Gerard zatím dopadl všechny čtyři své soutěžní skoky, na pátý pokus se mu to ale nedaří. Hodně přetočil rotaci a nebyl schopný ji zastavit tak, aby svůj switch backside spin ukočíroval.
9'
Hiroaki Kunitake ukázal switch backside 1620, ale už ve vzduchu bylo jasné, že letí nízko a že bude mít problémy na dopadu. Pokusil se o dvojitý grab a povedl se mu, ale dopad ho zradil a i když zůstal na prkně, hrábl si oběma rukama a dostává jen 50,25 bodu.
8'
Paráda! Su I-Ming je v neskutečné fazóně, poslal tam absolutně bezchybně provedenou backside indy 1800 oceněnou masivními 93 body. Jeho první známka se ale nepočítá, i když předvedl rozhodně opačnou rotaci ve druhém kole. Jsme zvědavý, jestli se tohle ještě změní, jinak by šel Číňan o jasného vedení.
7'
Marcus Kleveland stejně jako jeho krajan Sandbech v kvalifikaci provedl stylově parádně provedený toe frontflip, tedy todeo. Tohle jen tak někdo nedělá, ale rozhodčí na to vůbec nehledí. 62,25 bodu, dnes to ve finále bude "spin to win". Kdo předvede víc otoček, ten vyhraje.
6'
Sven Thorgren potřeboval skok bezpodmínečně ustát a pohlídal si to. Naprosto čistě stylově provedená backside 1440 stalefish, trochu na jistotu a proto oceněná pouze 67 body. Švéd je naštvaný, ale jedině na sebe.
5'
Mark McMorris potřeboval zaskórovat, protože v této obrovské konkurenci byl jeho první skok trochu slabší. Pokusil se o quad cork 1800, ale při poslední obrátce se hodně vyosil, nedokázal ustát dopad a jeho medailové naděje se obrátily v prach. Když to dokáže v poslední jízdě čistě, může myslet na jednu z medailí.
4'
Do vedení se tedy mohl dostat Mons Roisland a nepohrdnul. Backside 1620 melone dotažená do konce, slušná výška a i když si Nor lehce hrábnul při dopadu, dostává 75,75 bodu a v součtu jde do čela!
3'
Chris Corning po prvním kole a fantastickém quad corku vedl. Potřeboval přidat druhý kvalitní skok, ale to se mu nedaří. Šel trochu na jistotu, chyběla mu rychlost, skok nedotočil a upadl. Do třetího skoku bude muset hodně přidat.
2'
Niek van der Velden přidal také backside 1620, letěl hodně vysoko, ale ani tak neměl problémy na dopadu. Mute grab co nejdelší, dopad bez problémů. Nizozemec dostává 78,25 bodu a má jistotu, že si ve třetím skoku může dovolit zariskovat.
1'
Darcy Sharpe napodruhé svou switch backside 1620 ustál, přidal indy grab a je zpátky ve hře. Píše 82 bodů a v posledním kole to může rozbalit naplno.
Pořadí po 1. skoku:

1. Chris Corning (USA) 92 bodů
2. Su I-Ming (CHN) 89,50
3. Mons Roisland (NOR) 89,25
4. Marcus Kleveland (NOR) 87,75
5. Niek van der Velden (NED) 83,75
12'
Zlatý medailista ze slopestylu a vítěz kvalifikace Max Parrot bohužel také svůj první skok neustál! Switch cap 1800 byla provedená slušně, ale Kanaďan letěl trochu nízko, ale dotočil všechno v klidu. Už to vypadalo, že odjede, ale ztratil rovnováhu v poslední chvíli a končí na zemi.
11'
I Takeru Ocuka má v záloze quad cork, byl jeden z prvních, kteří ho předvedli a ustáli v závodě. Dnešní finále začal switch cap triple cork 1620tkou, ale chybělo mu pár stupňů rotace a trochu rychlosti. Japonec padá a bude muset bojovat v dalších kolech.
10'
Redmond Gerard sází hlavně na čistotu provedení a preciznost, což ukázal v prvním skoku. Skvěle provedená backside 1620, melone grab a krásně načasovaný dopad, to nemá chyby. 82,50 bodu a šesté místo pro Američana.
9'
Hiroaki Kunitake přidává další backside 1800, znovu naprosto čistou. Dlouhý melone grab k tomu, i Japonec se hlásí do bojů o medaile. 82,25 ale v obrovské konkurenci stačí jen na sedmé místo!
8'
Velké věci se dají očekávat i od Su I-Minga. Svou finálovou jízdu načal parádní frontside 1800tkou s tail grabem, který byl opravdu poctivý, ale efektní. Sice si hrábl na dopadu, ale i tak dostal od rozhodčích 89,50 bodu a jde na druhé místo.
7'
Markus Kleveland si finále náležitě užije, protože do slopestylu nepostoupil. Flat backside 1800 melone jakoby se nechumelilo, od Nora to vypadalo jako rutina. Není divu, že Kleveland je mistr světa v Big Airu. 87,75 bodu, to je opravdu neskutečná konkurence výkonů v Olympijském finále.
6'
Sven Thorgren bohužel padá, hodně se roztočil a letěl hrozně daleko, i proto nedokázal svou 1620 rotaci ustát. Škoda, Švéd bude pod tlakem do dalších skoků.
5'
I Mark McMorris má v záloze neskutečné kousky, dnes začíná switch backside 1620tkou, dopadnutá opravdu bez mrknutí oka a bez jakékoliv chybičky. Stalefish grab chycený skoro na odrazu a dotažený až do konce. I tak to rozhodčí viděli jen na 80,50 bodu a Kanaďan je trochu zklamaný.
4'
Tohle finále se rozjíždí neskutečně! Parádně provedená frontside 1800tka taky od Monse Roislanda, dlouhý indy grab po celou dobu letu. 89,25 bodu pro Nora.
3'
Chris Corning ještě zvyšuje nastavenou laťku, tohle byl neuvěřitelný quad cork 1800! Melone grab k tomu, na dopadu bez nejmenších problémů, takhle chceš odstartovat finále na Olympiádě! 92 bodů a hozená rukavice všem soupeřům.
2'
Switch backside 1620 i pro Nieka van der Veldena, tentokrát ale čistě dopadnutá a provedená s dlouhým indy grabem. Tohle je dobrý úvodní pokus oceněný 83,75 body.
1'
Switch backside 1620 triple cork na úvod pro Darcyho Sharpea, začínáme zostra. Kanaďan ale svůj skok přetočil a nedokázal ustát dopad.
I u mužů se počítá součet známky ze dvou nejlepších skoků a platí, že u každého z nich musí točit rotaci na jinou stranu.
Závod právě začal!
Startovní listina:

1. Darcy Sharpe (CAN)
2. Niek van der Velden (NED)
3. Chris Corning (USA)
4. Mons Roisland (NOR)
5. Mark McMorris (CAN)
6. Sven Thorgren (SWE)
7. Marcus Kleveland (NOR)
8. Su I-Ming (CHN)
9. Hiroaki Kunitake (JPN)
10. Redmond Gerard (USA)
11. Takeru Ocuka (JPN)
12. Max Parrot (CAN)
Pořadí na X-Games 2022:

1. Marcus Kleveland (NOR) 82 bodů
2. Max Parrot (CAN) 81
3. Rene Rinnekangas (FIN) 80
4. Mark McMorris (CAN) 49
5. Mons Roisland (NOR) 42

Pořadí na MS 2021:

1. Mark McMorris (CAN) 179,25 bodu
2. Max Parrot (CAN) 178,25
3. Marcus Kleveland (NOR) 176,25
4. Ruki Tobita (JPN) 166,50
5. Kaito Hamada (JPN) 166,25

Pořadí na OH 2018:

1. Sebastien Toutant (CAN) 174,25 bodu
2. Kyle Mack (USA) 168,75
3. Billy Morgan (GBR) 168
4. Chris Corning (USA) 153
5. Redmond Gerard (USA) 143
I v mužské části jsme letos ve Světovém poháru viděli dva rozdílné závody a taky dva úplně jiné vítěze. V říjnu ve Švýcarsku mohl slavit domácí borec Jonas Bösiger, který ale neprošel sítem kvalifikace a ve finále chybí. ve Steamboat se radoval Číňan Su I-Ming, jenž na domácích Olympijských hrách zazářil parádní jízdou ve slopestylu a bral stříbro za zlatým Maxem Parrotem, jenž včerejší kvalifikaci vyhrál. Kanaďan je také v dobrém rozmaru a není vyloučeno, že by si i z Big Airu mohl odvést cenný kov.

Závod v Aspenu zkraje roku na prestižních X-Games ovládl Markus Kleveland z Norska, který ve slopestylu překvapivě nepostoupil ani z kvalifikace a rozhodně má co napravovat. Stejný osud postihl třeba i další favority Svena Thorgrena a Nieka Van Der Veldena a závod v Big Airu pro ně je obrovskou motivací na spravení chuti. Oba jsou totiž schopni ve vzduchu nevídaných věcí. A netřeba odepisovat ani Japonce. Neradno zapomínat na Redmonda Gerarda, který v kvalifikaci neudělal sebemenší chybu, skáče s obrovskou čistotou a je precizní, což by mu mohlo vynést cenný kov.

Zkrátka nás čeká velmi zajímavé finálové kolo. Navíc poznáme s jistotou nového olympijského vítěze, protože obhájce zlata z Pchojgčangu Sebastien Toutant v posledním kvalifikačním skoku nepříjemně upadl, nepostoupil a ještě se zranil.
Vítejte na prvním stálém Big Airovém můstku na světě, který byl postaven uprostřed industriální oblasti na západní části Pekingu. Zde se konají závody v lyžařském i snowboardovém Big Airu. Dnes budeme společně prostřednictvím textového přenosu sledovat finální klání mužského i ženského závodu na snowboardu, v tomto přenosu se zaměříme na mužskou část pelotonu.
Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 06:00.
Články odjinud