Muži -  ONLINE PŘENOS -  Tomáš Macháč : Lucas Pouille - 22. května 2023   20:51

29 let  185 cm  Francie
2
7
6

Tomáš Macháč (127.) stejně jako Kopřiva nedokázal navázat na skvělý český start do kvalifikace Roland Garros v podání Svrčiny a Palicové, domácímu hráči z Francie Lucasi Pouillemu (670.) podlehl ve dvou setech za hodinu a třičtvrtě 5:7 a 3:6.

Macháč držel krok se soupeřem zejména v prvním setu, ve kterém jasně za stavu 5:3 směřoval za jeho vítězstvím, jeho zkušenější sok ale celý set za podpory publika dokázal otočit a od jeho konce si držel momentum až do konce utkání.

Český tenista tak bohužel navázal na poslední porážky a zapisuje čtvrtou prohru v řadě.
Konec zápasu
3:6
Skvělý winner nakonec celé utkání také uzavírá, Macháč returnoval marně.
30-40
Rychlý přechod na síť a máme tu první mečbol utkání!
30-30
Dlouhou výměnu nakonec uzavřel Francouz nekompromisním úderem přesně na základní čáru.
30-15
Macháč donutil přechodem na síť soupeře k chybě.
15-15
Pouille ale rychle odpovídá dalším skvělým kraťasem.
15-0
Načež bere soupeři i první fiftýn na jeho podání.
3:5
A Macháč bez potíží drží své podání čistou hrou.
40-0
Další chyba Francouze, znovu do autu.
30-0
Krkolomný úder Pouille posílá míč do zámezí.
15-0
Macháčovi dnes funguje přechod na síť po prvním podání a znovu to potvrdil, získává díky tomu první fiftýn.
2:5
Pouille ale nenechává nikoho na pochybách, suverénně si došel pro vítězství v gemu.
30-40
I přes dohady s rozhodčím, zda byl míč v autu nebo ne, nakonec Pouille neuspěl, Macháč připisuje fiftýn.
15-40
Pouille po returnu soupeře kazí a posílá míček pouze do sítě.
0-40
A nyní pálí po přechodu na síť od soupeře daleko za základní čáru, na což reaguje výměnou rakety.
0-30
Skvělý kraťas Francouze, Macháč se ani nesnažil jej doběhnout.
0-15
Macháč přetahuje, fiftýn pro soupeře.
2:4
Pouille i přes druhé podání soupeře nedokázal return vrátit do kurtu, ten končí až skoro mezi diváky.
40-30
Český tenista se spoléhal znovu na skvělou hru u sítě a donutil soupeře chybovat.
30-30
Daleký míč nevychází ale ani Pouillemu, který přetáhl daleko za kurt.
15-30
Macháč nedokázal dobře zareagovat na return soupeře a pálí pouze do území čtyřhry.
15-15
Dalekonosný míč ale bohužel končí v autu.
15-0
Nádherný zkrácený míč Macháče, první fiftýn jde na jeho stranu.
1:4
A další aut nakonec připisuje bezproblémové vítězství v gemu pro domácího hráče.
0-40
A znovu chybný return Macháče, tentokrát do autu za základní čáru.
0-30
Český tenista returnuje daleko ven z kurtu.
0-15
Macháč úder přetáhl a namířil za základní čáru.
1:3
Neuvěřitelně odvrácený úder na čáru nakonec znamená i vítězný míč Pouilleho, který tak brejkuje Macháče!
40-A
Velká chyba Macháče na síti vrátila soupeře zbytečně do hry, ten pak nabídnutou šanci využil se vší parádou a poslal míč nekompromisně do rohu kurtu.
40-40
Skvěle, Macháč po třetí chybě soupeře odvrací všechny tři brejkboly.
30-40
Return znovu míří pouze do autu.
15-40
Na útok Macháče ale odpovídá těsným autem vedle čáry.
0-40
Pouille se znovu dostává do správné teploty, Macháče v poslední výměně doslova rozebral.
0-30
Neuvěřitelný winner ven z kurtu, Macháč bez šance.
0-15
Souboj na síti vyšel lépe Francouzovi, Macháč už na míček nedosáhl.
1:2
Macháč zkusil přechod na síť, soupeř jej ale úspěšně prohodil a jeho prohoz dopadl přesně na čáru.
40-A
Macháč returnuje jen do své části kurtu.
40-40
Pouille ale skvěle servíruje a po returnu nedává šanci Macháčovi zasáhnout.
A-40
Skvělý winner podél čáry, Macháč má znovu výhodu.
40-40
Nekompromisní servis a vítězný forhend ale vrací gem do stavu 40:40.
A-40
Pouilleho pokus o kraťas nedoletěl ani k síti, Macháč má výhodu.
40-40
Pouille ale chybuje, je tu shoda.
30-40
Skvělé podání Pouilleho ale vyhnalo Macháče daleko z kurtu a Francouz bezpečně uklidil po returnu na opačnou stranu kurtu.
30-30
Nádherný kros přes síť od Macháče, práce na síti dnes českému tenistovi vychází.
15-30
Nyní ale na stejnou stranu chybuje a posílá míček do kurtu určeného pro čtyřhru.
0-30
Pouille pálí ven z kurtu své čtvrté eso.
0-15
Macháčův pokus o kraťas končí v autu.
1:1
Znovu Macháčovi vyšel útok na síti. Francouz odvrátil poslední úder pouze mimo kurt.
40-0
Skvělá práce na síti od českého tenisty, Pouille bez šance.
30-0
Pouille mu pomáhá úderem mimo kurt.
15-0
Macháč si život na síti zbytečně komplikoval, nakonec ale dovedl výměnu do vítězného konce.
0:1
Macháč daruje vítězství v gemu soupeři úderem do sítě.
40-A
Macháč se dlouho pouze bránil a nakonec těsně posla míček do autu.
40-40
Pouille jej ale odmítá i po skvělém returnu Macháče.
40-30
Míček se Pouillemu sklouzl po raketě, Macháč má brejkbol.
30-30
Nyní si ale poslední dva nádherné winnery kazí úderem pouze do sítě.
15-30
A znovu, to je neuvěřitelná technická zdatnost domácího hráče.
15-15
Kraťasy jsou dnes doménou Pouilleho, i nyní vytáhl nádherný chop těsně za čáru.
15-0
Zbytečná chyba Francouze přisuzuje Macháčovi první fiftýn druhého setu.
0:0
Vyrovnaný první set nakonec opanoval díky lepší koncovce domácí Lucas Pouille, který v závěru setu udržel nervy na uzdě a za podpory fanoušků jej dotáhl do vítězného konce.

Macháč ale v průběhu setu skvělou hrou také předvedl, že po prvním setu rozhodně není rozhodnuto.
5:7
Pouille drží momentum, vítězný úder do protipohybu Macháče stačil na vítězství v setu.
15-40
Chyba Macháče po úderu do sítě nabízí soupeři setbol.
15-30
Odpovídá ale i Macháč, soupeř pálí po jeho útoku do autu.
0-30
Skvělá práce Francouze, vyhnal Macháče ven z kurtu a následným přechodem na síť zapisuje další fiftýn.
0-15
Pouille je v euforii, winner jej přibližuje k vítězství v setu, navíc je hnán domácím publikem.
5:6
A je tomu tak, Francouz jde do vedení i na gemy.
15-40
Pouille tentokrát přečetl Macháčův přechod na síť a nekompromisním prohozením servíruje na vítězství v gemu.
15-30
Aut Macháče přidává druhý fiftýn do kolonky soupeře.
15-15
Smůla českého tenisty, trefil horní rám pásky a míček se vrátil na jeho stranu kurtu.
15-0
Skvěle, Macháč si výborně nachystal útok s přechodem na síť a z voleje bere první fiftýn.
5:5
Český tenista pálí pouze do sítě, na gemy je znovu srovnáno.
40-A
Škoda, Macháč to myslel dobře úderem na čáru, o pár centimetrů ale netrefil kurt.
40-40
Skvěle! Macháč rozebral soupeře přechodem na síť a volejem odvrací tři brejkboly.
30-40
Pouille pálí daleko za základní čáru.
15-40
I český tenista ale předvedl skvělý útok a úder do rohu kurtu.
0-40
Neuvěřitelný winner Francouze na čáru, Macháč neměl šanci zasáhnout.
0-30
Dvojchyba Macháče.
0-15
Nádherný bekhendový kraťas Pouilleho, Macháč se jej nakonec ani nesnažil doběhnout.
5:4
A Pouille potvrzuje vítězství v gemu volejem na síti.
40-A
Už to po krásných úderech na čáru vypadalo, že český tenista směřuje za dalším setbolem, poslední úder ale pálí daleko ven z kurtu...
40-40
Skvělým útokem a přechodem na síť ale Pouille odmítá i druhý setbol soupeře.
A-40
Výborně, Macháč si nachystal soupeře po druhém podání a ranou do rohu kurtu je opět na setbolu.
40-40
Druhé podání soupeře ale returnuje pouze do sítě, škoda.
A-40
Dlouhá výměně končí Pouilleho chybou do sítě! Macháč má setbol.
40-40
A Pouille chybuje, posílá míček pouze do autu.
30-40
Tentokrát ale skvělý útok Macháče, po úderu na čáru přešel na síť a úderem na opačnou stranu si připisuje winner.
15-40
Macháč returnuje pouze za základní čáru do autu.
15-30
Neuvěřitelný winner ven z kurtu, Macháč neměl šanci vrátit míček soupeři.
15-15
Stejnou chybu kupí ale také Francouz.
0-15
Pouille si připravil Macháče a přechodem na sítě jen donutil k chybě, ten pak odvrátil pouze do sítě.
5:3
A tvrdé podání odvrací Pouille pouze do sítě.
40-0
Práce na síti Macháčovi funguje, i tentokrát na ní uhrál vítězný míček.
30-0
Return Pouilleho letí pouze do území čtyřhry, fiftýn pro Macháče.
15-0
Macháč si práci na síti komplikoval, nakonec ale přece jenom volejem dotáhl fiftýn do vítězného konce.
4:3
V rozhodující výměně mu pomohlo i prasátko, soupeře nakonec přehrál od základní čáry na síti úderem do protipohybu.
A-40
Druhé podání nakonec vyústilo v úder do sítě. Macháč znovu na brejku.
40-40
Ten ale odmítá, míček končí pouze na síti.
A-40
Dvojchyba v nevhodný okamžik, Macháč má znovu brejkbol.
40-40
Macháč si ale pomáhá dobrým úderem do kříže, soupeř vrací pouze do autu.
40-A
Český tenista pálí do autu, škoda promrhaných dvou brejkbolů.
40-40
Nachystaný útok od samého začátku a Macháč byl v těžké defenzívě. Pouille nakonec ukončil výměnu skvělým winnerem.
40-30
Po dalším podání soupeře se ale natahoval Macháč marně.
40-15
Macháčovi pomáhá prasátko, Pouille nedokázal u sítě zareagovat.
30-15
Macháč se musel vypořádat s prasátkem, dokázal ale výměnu ukončit rychlým úderem podél čáry.
15-15
Do sítě ale pálí i Macháč.
15-0
Macháč zahrál chytře tak, aby soupeř u sítě chyboval, což se také stalo.
3:3
Pouillemu sklouzl míč po raketě a poslal je vysoko mezi diváky, Macháč po urputné bitvě drží své podání.
A-40
Stejně tak ale pálí za dovolené území také Pouille.
40-40
Macháč ale pálí pouze do autu.
A-40
Pouille si nachystal soupeře skvělým úderem ven z kurtu, následný úder do volného kurtu ale poslal nepochopitelně za čáru.
40-40
Tenhle míč je ale dlouhý, český tenista se vrací do hry po chybě soupeře.
30-40
Pouille a přechod na síť jako z učebnice. Na světě je další brejk duelu.
30-30
Pouille ale předvedl znovu silný forhend a Macháč se natahoval marně.
30-15
Výborně! Macháč udeřil tvrdě už na podání a po returnu poslal míček nekompromisně do rohu kurtu na opačnou stranu.
15-15
Skvělý winner Pouilleho ven z kurtu srovnává stav gemu.
15-0
Macháč podáním na téčko zlomil soupeře, ten returnuje jen do autu.
2:3
Přechod na síť po kraťasu jako z učebnice! Macháč uvařil soupeře na čáře a volejem mu bere podání.
A-40
Pouille přidává k esům ale také první dvojchybu, Macháč má brejkbol.
40-40
Macháč se vrací do gemu, rozhodnout se bude muset přes výhodu.
30-40
A Francouz si pomáhá i dalším esem.
30-30
Vítězný úder Pouilleho neměl Macháč šanci doběhnout, krásný úder ven z kurtu.
30-15
Souboj na síti vyzněl lépe pro Macháče, ten v klíčový moment dokázal soupeře prohodit.
15-15
Soupeř mu ale pomáhá úderem za čáru, který byl označen jako autový.
0-15
Míček na síti, Macháčovi se chyby začínají kupit.
1:3
A Pouille čistou hrou bere soupeři podání.
0-40
Neuvěřitelný return Francouze! Ten Macháče možná i nechtěně vyhnal absolutně do rohu kurtu, odkud český tenista mohl jen těžko odvracet.
0-30
Český tenista znovu kazí, po dlouhé výměně trefuje pouze vršek pásky uprostřed kurtu.
0-15
Zbytečná chyba Macháče. Ten si nachystal soupeře na síti, volej ale posílá mimo kurt...
1:2
Nyní odvrací pouze na svou stranu kurtu.
30-40
Macháč doplácí na svou razanci, jeho úder znovu přeletěl vymezený kurt.
30-30
Míček získává Macháč.
15-30
Tenhle kraťas neměl šanci český tenista doběhnout, skvěle technicky provedeno pod Pouilleho.
15-15
Skvěle, Macháč donutil soupeře k chybě, který pálí daleko za čáru.
15-0
Pouille kazí jednoduchý míček, který končí pouze na síti.
1:1
To je velká škoda. Macháč měl soupeře na síti na lopatě, zbytečně jej ale vrátil do hry a soupeř nabídnutou šanci chytil za pačesy vítězným úderem.
40-A
Skvělý útok předvedl ale také Pouille, úderem na čáru Macháče zahnal do bekhendového úder a na síti míček nekompromisně uklidil do rohu kurtu.
40-40
Macháč si útok nachystal už na podání a přechodem na síť si došel pro skvělý winner, jen tak dále.
30-40
Nádherné eso ven z kurtu ale první brejk odvrací.
15-40
Český tenista nabízí svému soupeři brejkbol. Přetažený úder mířil daleko za čáru.
15-30
Macháč se natahoval marně, forhendový úder z nepříjemné pozice posílá do autu.
15-15
Macháč zariskoval úder na čáru a o pár centimetrů mu bohužel nevyšel.
15-0
Macháč bere první fiftýn gemu na svou stranu, ač jeho zisk byl poněkud podivný.
1:0
Macháč bere hned v prvním gemu soupeři podání! Český tenista zahnal soupeře do rohu kurtu, odkud dokázal odpovědět pouze míčkem do autu.
40-30
A je tady první brejkbol! Pouille pálil daleko za základní čáru.
30-30
Pokus o kraťas domácímu hráči vůbec nevyšel, Macháč jej bez problémů doběhl a donutil soupeře zahrát pouze do sítě.
15-30
Pouille ale odpovídá dalším esem.
15-15
Macháč ale po delší výměně zapisuje také první fiftýn, nachystaný útok zakončil skvělým úderem do rohu kurtu.
0-15
To je začátek panečku! Pouille poslal hned na úvod eso ven z kurtu.
0:0
Na servisu utkání započne francouzský tenista.
Start Macháčova duelu se výrazněji protáhl, nic by už ale nemělo bránit jeho začátku. Oba aktéři už se rozehrávají na kurtu.
Hezké pondělní odpoledne. V Paříži se rozběhla kvalifikace grandslamového Roland Garros. O postup do hlavní soutěže bude bojovat i Tomáš Macháč, na něhož v utkání úvodního kola čeká domácí Francouz Lucas Pouille.

Macháč (127. místo žebříčku ATP) startuje v kvalifikaci potřetí, přičemž při premiéře v roce 2020 prošel do hlavní soutěže. Vítěz čtyř challengerových titulů si letos na antuce zahrál čtvrtfinále podniku ATP v Houstonu a semifinále silně obsazeného challengeru v Sarasotě. Aktuálně se ovšem rodák z Berouna trápí a v souboji s Lucasem Pouillem (670.) bude odvracet hrozbu čtvrté porážky v řadě.

Proti soupeři z až sedmé stovky žebříčku bude na druhou stranu velkým papírovým favoritem. Devětadvacetiletý Pouille sice platil v roce 2019 za světovou desítku, následující tři sezony ale skončil ve značně záporných číslech. Letos zatím zaznamenal jedno čtvrtfinále na challengeru.

Hráči se spolu utkají poprvé. Vítěz narazí v dalším kole na lepšího z dvojice Ceng (TPE) – Ritschard (SUI). Duel je naplánován na kurtu číslo 14 až jako poslední v pořadí, a dá se tak předpokládat, že začne o něco později.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 16:00.