Tisková konference LFA po losovacím aktivu | ONLINE | 5.8.2020 14:05 | Tiskové konference 2020 | ŽIVĚ | iSport.cz

Tiskové konference - Tisková konference LFA po losovacím aktivu -  ONLINE PŘENOS -  5. srpna 2020   14:05

Ukončeno

Tisková konference LFA po losovacím aktivu

Přenos se aktualizuje automaticky

Tiskový mluvčí LFA ukončil tiskovou konferenci. I já se s vámi loučím a přeji hezký zbytek dne.
Dušan Svoboda:
Kluby souhlasily s podmínkami testování.
Dušan Svoboda:
Můžeme pouze řešit situace, kdy jsou hráči v utkání nebo cestou na utkání. Nikoliv to, co hráči dělají ve svém soukromí. To nemůžeme postihovat.
Dušan Svoboda:
Pokud neodehrajeme alespoň 40 % zápasů a neurčí UEFA postupující do evropských zápasů, znamená to z mého pohledu konec fotbalového světa. To už bychom všichni byli v karanténě.
Dušan Svoboda:
Obejmutí hráčů po zápase mezi sebou bude řešit disciplinární komise. Nedokážu říct, jak přísně.
Tomáš Bárta:
Rozpisem soutěží máme dáno, že se může nastavit každý třetí den. Budeme se snažit využít každý volný termín, pokud bude některý z týmů opakovaně v karanténě, tak, aby bylo dohráno co nejvíce zápasů.
Dušan Svoboda:
Budeme řešit regulaci hostování hráčů z jednoho klubu do jiného a jejich nástupu proti mateřskému klubu. Je to pro nás velké téma.
Dušan Svoboda:
Všechny kluby opatření znají. Nevím, jak mají nastavené obchodní podmínky při prodeji pernamentek.
Dušan Svoboda:
Mám na příští týden domluvené setkání ze zástupci hokejové APK, budeme jednat o společném postupu pro jednání ohledně hráčské karantény.
Dušan Svoboda:
Uzavřeli jsme ročník po sportovní stránce, nikoliv po účetní. Jednáme nadále s partnery. Pakliže by k nějakému krácení plnění mělo dojít, budeme posléze řešit placení výkonnostních bonusů za sezonu.
Dušan Svoboda:
Budeme se řídit obecnými nařízeními hygieny. Nebudeme nařizovat fanouškům nic nad rámec zákonné povinnosti.
Dušan Svoboda:
Nedovedu si představit, že v případě karantény celého týmu by zápas museli odehrát dorostenci nebo B tým.
Tomáš Bárta:
Pokud FAČR povolí klubům sehrát utkání v reprezentační přestávce, nemáme nic proti. Je to ale vždy na dohodě klubů.
Dušan Svoboda:
Chceme dohrát soutěž poslední. Máme jasně daný termín, do kdy se musí odehrát. Hráči, kteří nebudou v karanténě, budou normálně hrát. Může nastat situace, kdy se řekne, že je konec a přepočítá se tabulka dle koeficientů.
Dušan Svoboda:
V souvislosti s nastalou situací poskytuje stát různé kompenzace podnikatelským subjektům, už nyní se připravují programy přímo pro prefesionální soutěže, ať už fotbalové nebo hokejové.
Dušan Svoboda:
Všichni uvedení v zápise o utkání musí dodat negativní test. V případě MOL Cupu se může stát, že může s prvoligovým týmem hrát třeba tým z divize. V takovém případě musí mít i divizní tým PCR test na COVID starší maximálně tři dny.
Dušan Svoboda:
Nedává smysl si před zápasem nepodávat ruce a po něm se objímat. Hráči by si na to měli dávat pozor. Budou ovšem daleko intenzivněji testovaní a více pod drobnohledem.
Dušan Svoboda:
Řešili jsme možnost rozšíření počtu náhradníků, bude stále platit rozšířená možnost střídání na pět osob. O rozšíření počtu ze sedmi na devět ale budeme jednat až před příští sezonou.
Dušan Svoboda:
O vstupu na stadiony pouze pro lidi s aplikací eRouška nikdo s námi nejednal. Jsem optimista a věřím, že opatření budou třeba jen na dva až tři měsíce. Testy sice pro kluby budou velkou zátěží, jejich cena dohromady bude kolem dvou milionů Kč, avšak v případě postupu některého z klubů do skupiny Champions League dostanou ostatní týmy nehrající evropské poháry solidární příspěvek 260 tisíc Euro, což by mohlo také vykrýt tuto ztrátu.
Dušan Svoboda:
Sankcionování souboru opatření bude dle stávajícího disciplinárního řádu, nepříjala se kvůli němu žádná nová disciplinární pravidla.
Dušan Svoboda:
Mezi další opatření se týká cestování v autobuse s poloviční kapacitou (ob sedačku), bydlení na hotelu po jednom a již zmíněné střídání v kabinách.
Dušan Svoboda:
Neumíme ovlivnit, aby tým nebyl v karanténě. Máme opatření, že se hráči musí převlékat ve čtyřech kabinách, případně se budou střídat, či přijedou převlečeni již z domova. Nemáme ale stanovený počet hráčů v karanténě, po kterém by se muselo utkání odložit.
Dušan Svoboda:
Jsme v permanentním kontaktu s ministerstvem zdravotnictví o nutnosti karantén. Což se ovšem neřeší jen na úrovni fotbalu, ale i na Národní sportovní agentuře, která by měla vydal metodický pokyn.
Dušan Svoboda:
Testy budou k finanční tíži klubů. Nedávali jsme žádné minimální nutné počty hráčů k odehrání zápasů, vše je v gesci řídícího orgánu soutěže.
Pokud bude v 2. ligy odehráno 70 % utkání a v první třeba jen 35 %, vítěz druhé ligy postupuje nahoru, do nižší soutěže pak padá poslední tým bez ohledu na odehrané zápasy.
Dušan Svoboda:
Varianta, že by nikdo z první ligy nesestoupil existuje. Avšak pouze v případě, že se neodehraje ani polovina utkání i v nižších soutěžích v rámci FAČR. Chceme zachovat přímou posloupnost mezi soutěžemi.
Tomáš Bárta, výkonný ředitel LFA:
V tuto chvíli jsme na posledním 15. místě, které zajišťuje pět míst v evropských pohárech. V případě úspěchu Olympiakosu a Basileje ale můžeme klesnout až na sedmnácté místo, evropské soutěže totiž nejsou ještě odehrány. Vzhledem k zavedení evropské konferenční soutěže se může stát, že do Ligy mistrů postoupí jen mistr, a to do 2. předkola.
Další věcí bude protokol opatření, který už byl v minulé sezoně ve fázi doporučení. Pro nový ročník už bude závazný a provinění se proti němu bude posuzováno disciplinární komisí.
Všechny kluby 1. ligy musí mít před každým soutěžním utkáním PCR test na COVID starší maximálně tří dnů. To se týká hráčů v zápise i realizačních týmů. Bude to kontrolovat technický delegát. U druhé ligy se budou hráči testovat každý měsíc. Tyto pravidla platí až do odvolání. Jsou zavedena z důvodu ochrany týmů hrajících evropské poháry a reprezentantů nastupujících v české lize.
Řeší se ještě situace, kdy vícero klubů bude mít stejný koeficient.
V případě, že nebude možné odehrát kompletní ročník, podobně jako minulou sezonu, tabulka se určí podle koeficientu, kdy se body určí podle odehraných zápasů. Je ale podmínka, že musí být odehráno alespoň 50 % zápasů celé soutěže.
Řídící orgán soutěže může nařídit klubu povinnost odehrát utkání i mimo místo jeho působení. Chceme se vyhnout situaci, kdy klub v karanténě nebude, ale v dané oblasti budou zakázané akce nad nižší počet osob než je sto. Cílem je, aby sám klub si mohl najít jiné místo, kde by se zápas odehrál nebo se v tom může angažovat řídící orgán. Chceme, aby se odehrála kompletní sezona.
Bude se hrát dvoukolově, jednou doma a jednou venku. Padat budou tři týmy, čímž se další sezonu vrátíme k modelu šestnácti týmům. Dojde ale ke změnám u žlutých karet. Po čtyřech žlutých kartách se bude stát vždy jen jeden zápas, nebude docházet ke kumulacím jako v předchozích letech. Nechceme, vzhledem k většímu množství zápasů, aby v závěru sezony hráči vypadávali na vícero zápasů. Navíc je velké riziko karantén pro jednotlivé hráče, nedejbože i pro celé týmy.
Samozřejmě nemáme radost, že se Fortuna:Liga nedohrála. Naplnily se tak předpoklady v počtu účastníků soutěží a jejich formátu v případě nedohraní soutěží v loňském ročníku.
Předseda LFA Dušan Svoboda: Momentálně bylo první ligové grémium po předčasném konci sezony. Chtěli jsme se dohodnout na reakci na situaci, která může nastat.
Jako první si vzal slovo tiskový mluvčí LFA Štěpán Hanuš, který představil zbylé účastníky tiskové konference.
Program prvního kola FORTUNA:NÁRODNÍ LIGY
22. 8. 2020:
Ústí n. L. – Varnsdorf
Prostějov – Blansko
Třinec – Líšeň
Chrudim – Jihlava
Táborsko – Žižkov
Vyšehrad – Dukla
Hr. Králové – Vlašim
Fortuna:Národní liga bude o poznání kratší. V letošním ročníku bude k vidění jen 26 kol, a to dvanáct na podzim a čtrnáct na jaře. Termíny začátků a koncí soutěží budou totožné jako ve Fortuna:lize, avšak zimní přestávka v druhé lize bude od 21. listopadu do 6. března, v první lize pak jen od 19. prosince do 30. ledna.
Program prvního kola FORTUNA:LIGY
22. 8. 2020:
Karviná – Ostrava
Č. Budějovice – Slavia
Příbram – Teplice
Brno – Sparta
Bohemians – Ml. Boleslav
Olomouc – Liberec
Zlín – Slovácko
Plzeň – Opava
Derby Sparta – Slavia bude na programu 7. listopadu v letenské Generali Česká pojišťovna Areně, na vršovickém Sinobo Stadium se odehraje 17. dubna. Na podzim také Plzeň přivítá obě pražské S na domácí půdě, Spartu 17. října a Slavii 12. prosince. Na jaře se Sparta s Plzní utká 20. března, Slavia pak 8. května.
Fortuna:Liga začne 22. srpna 2020. V letošním ročníku bude mít 34 kol, patnáct v podzimní části a devatenáct v jarní.
Tisková konference začne nejdříve ve čtrnáct hodin.
Zdravím vás u tiskové konference Ligové fotbalové asociace po skončení losovacího aktivu pro nový soutěžní ročník 2020/21. LFA zde zveřejní termíny nové sezony ve Fortuna:Lize.
Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 13:00.
Články odjinud