Tour de France - 3. etapa: Vejle - Sönderborg -  ONLINE PŘENOS -  3. července 2022   13:15

Ukončeno

3. etapa: Vejle - Sönderborg

Přenos se aktualizuje automaticky

Z mé strany vše, u dalších on-line přenosů brzy na shledanou.
Po 3. etapě:

Žlutý trikot (po 3. etapě):
1. Wout van Aert (BEL/TJV) – 9:01:17
2. Yves Lampaert (BEL/QST) +0:07
3. Tadej Pogačar (SLO/UAD) +0:14
4. Mads Pedersen (DEN/TFS) +0:18
5. Mathieu van der Poel (NED/ADC) +0:20
6. Jonas Vingegaard (DEN/TJV) +0:22
7. Primož Roglič (SLO/TJV) +0:23
8. Adam Yates (GBR/IGD) +0:30
9. Stefan Küng (SUI/GFC) +0:30
10. Thomas Pidcock (GBR/IGD) +0:31
11. Michael Matthews (AUS/BEX) +0:32
12. Geraint Thomas (GBR/IGD) +0:32
13. Lennard Kämna (GER/BOH) +0:32
14. Mattia Cattaneo (ITA/QST) +0:37
15. Aleksandr Vlasov (BOH) +0:38

Zelený trikot (po 3. etapě):
1. Wout van Aert (BEL/TJV) – 107 bodů
2. Fabio Jakobsen (NED/QST) – 90 bodů
3. Dylan Groenewegen (NED/BEX) – 60 bodů
4. Peter Sagan (SVK/TEN) – 54 bodů
5. Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE) – 42 bodů

Puntíkatý trikot (po 3. etapě):
1. Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE) – 6 bodů

Bílý trikot (po 3. etapě):
1. Tadej Pogačar (SLO/UAD) – 9:01:31
2. Thomas Pidcock (GBR/IGD) +0:17
3. Florian Vermeersch (BEL/LTS) +0:26
4. Brandon McNulty (USA/UAD) +0:36
5. Nils Eekhoff (NED/DSM) +0:40

Týmová soutěž (po 3. etapě):
1. Team Jumbo–Visma – 27:04:48
2. Ineos Grenadiers +0:21
3. Trek–Segafredo +0:37
4. Quick-Step Alpha Vinyl Team +0:42
5. Bora–Hansgrohe +0:57

Červené číslo (po 3. etapě):
Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE)
Jak se dalo předpokládat, o vítězi této poslední etapy na dánském území se rozhodovalo až v samém závěru. Spurterská esa zářila a rozdala si to ve finiši. Nejúspěšnějším byl Dylan Groenewegen (NED/BEX), jako druhý se umístil Wout van Aert (BEL/TJV), který sice udržel žlutý trikot, ale zase mu uniklo o kousek etapové prvenství. Na bednu se pak ještě vešel Jasper Philipsen (BEL/ADC).
Konečné pořadí (3. etapa):

1. Dylan Groenewegen (NED/BEX) – 4:11:13
2. Wout van Aert (BEL/TJV) – stejný čas
3. Jasper Philipsen (BEL/ADC) – stejný čas
4. Peter Sagan (SVK/TEN) – stejný čas
5. Fabio Jakobsen (NED/QST) – stejný čas
6. Christophe Laporte (FRA/TJV) – stejný čas
7. Alberto Dainese (ITA/DSM) – stejný čas
8. Hugo Hofstetter (FRA/ARK) – stejný čas
9. Caleb Ewan (AUS/LTS) – stejný čas
10. Danny van Poppel (NED/BOH) – stejný čas
Závod skončil.
CÍL'
Ano, opravdu těsný souboj na cílové čáře zvládl nejlépe Dylan Groenewegen (NED/BEX)! Ale byla to tedy pořádná bitva. Zase se nacházel blízko vítězství Wout van Aert (BEL/TJV), nakonec však skončil, stejně jako včera, až druhý. Parádně si počínal i Jasper Philipsen (BEL/ADC), jenž dojel jako třetí, přičemž o malý kousek přetlačil Petera Sagana (SVK/TEN). Slovák trochu vyčinil van Aertovi, že ho jaksi u mantinelu zablokoval, ale ve finále se asi nejednalo o nic zásadního. Jako pátý skončil Fabio Jakobsen (NED/QST), včerejší triumfátor druhé etapy.
CÍL'
Vítězí Dylan Groenewegen (NED/BEX)? Vypadá to tak!
2 KM'
Kasper Asgreen (DEN/QST) na čele pelotonu, zase by tedy měl být na koni Fabio Jakobsen (NED/QST)!
3 KM'
Quick-Step Alpha Vinyl Team nyní vystřídal na čele pelotonu Alpecin–Deceuninck, který chce urvat prvenství pro Jaspera Philipsena (BEL/ADC)!
5 KM'
Quick-Step Alpha Vinyl Team na čele pelotonu, samozřejmě že takové zprávy hodně těší Fabia Jakobsena (NED/QST).
8 KM'
Yves Lampaert (BEL/QST), bývalý držitel žlutého trikotu, aktuálně vede peloton, tedy ten, co z něho zbylo po hromadné kolizi, která se udála deset kilometrů před cílem. Situace je napjatá, tempo se zvyšuje, probíhájí nervózní škatulata. Je vidět, že ve hře jsou stále třeba favorité Peter Sagan (SVK/TEN) nebo Fabio Jakobsen (NED/QST).
10 KM'
Tak pozor! Máme tu přece první hromadnou kolizi. Silnice se v jednom z míst trochu zužovala a došlo tedy k blokaci trati. Jestli máme správné informace, zůstal vzadu Filippo Ganna (ITA/IGD), současný čtvrtý muž celkového pořadí. Tak přece došlo na ony zvěsti, o kterých se mluvilo před etapou, že některé užší cesty by mohly předznamenat nějaký problém.
12 KM'
Nešťastník Maxime Bouet (FRA/ARK) vyřešil své problémy s kolem, už se zařadil do hlavního pole. Sune se přitom balíkem postupně dopředu. A mimochodem i Gregor Mühlberger (AUT/MOV) vypadá, že už je zase v pohodě.
15 KM'
Také Gregora Mühlbergera (AUT/MOV) zřejmě postihly nějaké potíže, nachází se totiž za pelotonem a diskutuje s někým z týmového vozu. Peloton je přitom čím dál více soustředěný, zrychluje, dotáhnout se do hlavního balíku zpátky představuje aktuálně daleko větší problém.
20 KM'
Zastavit nyní musel bezpochyby nechtěně Maxime Bouet (FRA/ARK), jeho bicykl totiž nebyl v pořádku. A trochu si zanadával, protože jeho týmový vůz nebyl nikde v dohledu. Tak zkrátka nasedl na rozbitý povoz a snažil se ho rozhýbat.
21 KM'
Zhruba dvacet kilometrů zbývá do cíle v Sönderborgu, netrpělivě ho samozřejmě vyhlíží i Caleb Ewan (AUS/LTS), jenž by si také měl brousit zuby minimálně na stupně vítězů. "Já úplně nevím, co se v té druhé etapě stalo," popisoval. "Když zbývalo pět set metrů do cíle, někdo mi poničil přehazovačku, takže mi pak přeskakovaly převody. I tak jsem si říkal, že zkusím urvat aspoň nějaké body, a v tu chvíli se mi urval řetěz, takže jsem nemohl pořádně šlapat. Byl jsem trochu zklamaný. Celá ta etapa byla nervózní a hektická, ale ve finále jsem si ji užil."
25 KM'
Dvacet pět kilometrů zbývá do cíle, k němuž vyhlíží například i Dylan Groenewegen (NED/BEX), který patří mezi úzkou skupinu favoritů na vítězství v etapě – byť možná nemá tak silnou podporu, jako třeba právě Jakobsen ve stájí Quick-Step Alpha Vinyl Team. "Ve druhé etapě jsem udělal nějaké chyby," přiznával. "Byl jsem trochu zaškatulkovaný, byť jsem měl dobrou pozici pro spurt. Odvedl jsem každopádně hodně úsilí, nohy mám v pořádku. Nervozita během druhé etapy panovala, ale tak tomu je prostě vždy. Dnes to nebude jiné."
28 KM'
Zpátky v pelotonu je Andrea Bagioli (ITA/QST), výrazné problémy se zařazením se do hlavního balíku neměl.
31 KM'
Za posledních deset kilometrů se neudálo vlastně nic moc zajímavého. Až na fakt, že jeden z cyklistů stáje Team Jumbo–Visma ukázal, že chytání flašek s pitím není jeho dominantou a házené občerstvení upustil, pak za zmínku stojí možná jen další technické potíže, které aktuálně postihly Andreu Bagioliho (ITA/QST), tedy zároveň i tým, který se pokusí urvat další etapové vítězství pro svého spurterského experta Fabia Jakobsena (DEN/QST).
41 KM'
Georg Zimmermann (GER/IWG) čelí nepříjemnostem, pravděpodobně mu spadl řetěz. Okamžitě tedy zastavil a snažil se situaci vyřešit po svém. Zároveň i čeká na pomoc od své stáje. Peloton mimochodem jaksi zrychlil, Němce tedy potkaly technické potíže v docela dost nevhodnou dobu.
43 KM'
Mathieu Burgaudeau (FRA/TEN), Saganův parťák, je aktuálně napěchovaný všemi druhy občerstvení a energetických surovin. A spěchá je rozdat do pelotonu svým kolegům.
44 KM'
Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE) se drží vzadu v balíku, až do konce etapy se bude snažit hlavně odpočívat. Musí být každopádně spokojený, puntíkatý dres totiž ponese minimálně ještě v úterý a velmi pravděpodobně i ve středu.
47 KM'
Neilsona Powlesse (USA/EFE) postihly už podruhé během relativně krátké chvíle technické potíže. Zase však svoje nepříjemnosti vyřešil docela rychle. Co nevidět by se tak měl navrátit do hlavního balíku.
50 KM'
Padesát kilometrů zbývá do cíle této etapy. Zatím ji peloton zvládá dobře, nenaplnila se zatím ta očekávání, že by mohl situaci zkomplikovat například nepříjemný vítr nebo některé užší cesty. Vyhýbají se mu i hromadné kolize či větší pády. Až do Sönderborgu se mimochodem již na trati nenachází žádný bodovaný úsek pro zelený či puntíkatý trikot.
52 KM'
52,6 kilometrů před cílem byl Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE), který se dostal do samostatného úniku okamžitě po startu, pohlcen. Je velmi pravděpodobné, že peloton dojede pospolu až do Sönderborgu, kde si to spurteři rozdají o triumf v této etapě.
54 KM'
42,5 kilometrů zvládnul Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE) ujet během třetí hodiny třetí etapy letošního ročníku Tour de France. Průměrná rychlost dosáhla na cifru 41,3 km/h.
55 KM'
Je to jasné, brzy bude po úniku. Náskok Magnuse Corta Nielsena (DEN/EFE) klesá, už je jen na nějakých čtyřiceti sekundách. Dán má zkrátka splněno ohledně udržení puntíkatého trikotu, co nevidět ho spolkne peloton.
56 KM'
Tak Peter Sagan (SVK/TEN) měl přece technické potíže. Proto se zařadil za peloton a vyžadoval pomoc u týmového vozu, byť se na první pohled úplně nevědělo, proč tak činí. Každopádně panikařit nemusí, v hlavním balíku by měl být co nevidět. Možná že už v něm je, úplně přesné informace nemáme.
58 KM'
Také peloton již zdolal v pohodovém tempu Cote de Genner Strand. Uvidíme, jestli Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE) bude pokračovat ve svém úniku. Zatím to vypadá, že ano, ale stěží odhadovat, jestli se nakonec nerozhodne zařadit zpátky do balíku, aby šetřil své síly. Tenhle krok by se zdál býti logický, Dán toho dnes odpracoval opravdu dost.
Vrchařská prémie – Cote de Genner Strand (4. kategorie):

1. Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE) – 1 bod
59 KM'
Cote de Genner Strand pokořeno! Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE) zvedl ruku v pěst na znamení radosti, když tenhle krátký kopec skolil, a dosud je on jediným cyklistou, který sebral body do vrchařské soutěže. Spolu se druhou etapou jich má všech šest.
60 KM'
Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE) svou pouť a své hlavní cíle dotáhne na devadesát devět procent do úspěšného konce! Už stoupá na poslední vrchařskou prémii s přízviskem Cote de Genner Strand, má náskok zhruba minuty a půl a těžko ho může v jeho počínání někdo ohrozit. 1,7 kilometrů s převýšením 3,4%, to jsou aktuální nástrahy této etapy.
64 KM'
Je poněkud zvláštní, že Peter Sagan (SVK/TEN) s Alexisem Vuillermozem (FRA/TEN) stále nejsou zpátky v pelotonu a proplétají se mezi týmovými vozy. Přitom nic nenasvědčuje tomu, že by slovenské eso potýkaly nějaké problémy. Jen jede v hodně pohodovém tempu. V možná až moc pohodovém...
65 KM'
Všechny týmy nyní volí jakési doplňování zásob a různého druhu občerstvení, a to včetně družiny s názvem Cofidis. Victor Lafay (FRA/COF) je nyní jako cyklistický Santa Claus, flašky a jiné doplňky má všude na sobě, zkrátka kam se co vejde. A bude samozřejmě vhodné energetické složky distribuovat za jízdy svým parťákům.
66 KM'
Už jen šest kilometrů zbývá vedoucímu Magnusovi Cortovi Nielsenovi (DEN/EFE) k vrcholu na Cote de Genner Strand. Disponuje náskokem 1 minuty a 25 sekund, bez obtíží by tak měl získat i svůj šestý bod do soutěže o puntíkatý trikot.
72 KM'
Zřejmě defekt nyní potkal Neilsona Powlesse (USA/EFE). Ale rychle své problémy vyřešil, zastavil, došlo k okamžité nápravě a navrácení Američana zpátky do pelotonu.
73 KM'
Tak Peter Sagan (SVK/TEN) se dostal dokonce až za samý peloton ke svému týmovému vozu, a to společně se svým parťákem Alexisem Vuillermozem (FRA/TEN). Sebrat občerstvení a zase mazat zpátky, to jsou aktuální úkoly pro slovenského a francouzského cyklistu.
75 KM'
Wout van Aert (BEL/TJV) je stále vzadu v pelotonu, podobně si evidentně chce odpočinout také Peter Sagan (SVK/TEN). Další z velikánů Tour de France v rámci nejlepších spurterů už včera vykázal solidní výkonnost, i dnes bude chtít, podobně jako Belgičan ve žlutém dresu, bojovat o nejvyšší příčky. Slovák není ve vůbec špatné formě.
78 KM'
Nositel žlutého trikotu Wout van Aert (BEL/TJV) se nyní dostal do hloubky pelotonu, do řeči se dal s Thomasem Pidcockem (GBR/IGD). Je v bezpečí, odpočívá. V Sönderborgu bude potřebovat zajisté všechny síly, aby ukořistil případné prvenství.
79 KM'
Dře, dře a dře... Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE) zkrátka chce vystoupat i na vrchol Cote de Genner Strand, aby urval také šestý bod do vrchařské soutěže. Ještě nějakých dvacet kilometrů mu k téhle metě zbývá. Jeho náskok na peloton se zase navýšil, je na 1 minutě a 45 sekund.
84 KM'
Odskočil si od pelotonu dozadu a dostal se k týmovému vozu, aby si mohl ošetřit koleno. Každopádně Mikkel Frölich Honoré (DEN/QST) by se brzy měl vrátit do početné grupy zpátky. Jeho zranění se totiž nejeví jako nějaké vážné.
85 KM'
Po sprinterské prémii v Christiansfeldu se náskok vedoucího Magnuse Corta Nielsena (DEN/EFE) na peloton výrazně snížil, konkrétně někam k 1 minutě a 5 sekund! Na druhou stranu tahle situace není neobvyklá. Až se peloton opět spojí, zřejmě se situace uklidní a Dán zase trochu od hlavního balíku poodskočí.
Sprinterská prémie – Christiansfeld:

1. Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE) – 20 bodů
2. Wout van Aert (BEL/TJV) – 17 bodů
3. Fabio Jakobsen (NED/QST) – 15 bodů
4. Christophe Laporte (FRA/TJV) – 13 bodů
5. Peter Sagan (SVK/TEN) – 11 bodů
6. Caleb Ewan (AUS/LTS) – 10 bodů
7. Michael Mörköv (DEN/QST) – 9 bodů
8. Reinardt Janse van Rensburg (RSA/LTS) – 8 bodů
9. Marc Soler (ESP/UAD) – 7 bodů
10. Mikkel Bjerg (DEN/UAD) – 6 bodů
11. Marco Haller (AUT/BOH) – 5 bodů
12. Sven Erik Byström (NOR/IWG) – 4 body
13. Vegard Stake Laengen (NOR/UAD) – 3 body
14. Nathan Van Hooydonck (BEL/TJV) – 2 body
15. Danny van Poppel (NED/BOH) – 1 bod
90 KM'
Wout van Aert (BEL/TJV) nakonec vyrazil včas a porazil své konkurenty při sprinterském počínání. Byl to každopádně hodně těsný boj, vlastně na stejné úrovni byli Fabio Jakobsen (NED/QST), Christophe Laporte (FRA/TJV) a Peter Sagan (SVK/TEN). Nakonec si v tomhle pořadí všichni zmínění body rozdělili. Samozřejmě připomeňme, že do Christiansfeldu dojel nejprve Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE), nacházející se hned od startu v samostatném úniku.
91 KM'
V Christiansfeldu získal Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE) také 20 bodů do soutěže o zelený trikot, byť ten není vyloženě jeho prioritou. Daleko důležitější bude pro Tour de France bitva, která se bude konat za malou chviličku, kdy se z pelotonu vyrojí smečka hladových spurterů, prahnoucích po bodech v boji o toho nejlepšího na Staré dámě.
92 KM'
Druhá hodina závodění je mimochodem již za námi. A Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE) během ní zvládl odjet celkem 41,7 kilometrů, jeho průměrná rychlost činí 40,7 km/h.
93 KM'
Průběžné pořadí:

1. Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE)
2. peloton +2:45
95 KM'
Také peloton už zvládl Cote de Hejlsminde Strand, toho ovšem budou především zajímat kilometry následující, lépe řečeno sprinterská prémie v Christiansfeldu. Spurteři se zde poperou 91,6 kilometrů před cílem o body do soutěže o zelený trikot.
98 KM'
Cote de Genner Strand, to je poslední bodovaný vrchol této etapy, k němuž bude Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE) směřovat v rámci samostatného úniku. Nachází se 58,7 kilometrů před cílem. Jakmile přitom projel předchozím vrcholem, zase měl sílu usmívat se zeširoka do kamery. Dobrá nálada zkrátka Dána neopouští.
Vrchařská prémie – Cote de Hejlsminde Strand (4. kategorie):

1. Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE) – 1 bod
99 KM'
Pátý bod do vrchařské soutěže nyní získal Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE), který tak zvítězil i na druhé vrchařské prémii této etapy. Opět bylo podél trati na kopci mnoho fanoušků, kteří Dána vyburcovali k potvrzení svých puntíků na dresu.
100 KM'
Celkem 100 kilometrů zbývá do cíle této etapy v Sönderborgu. A dosud vedoucí Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE) stoupá na vrchol druhé vrchařské prémie na Cote de Hejlsminde Strand. Pouhých 800 metrů dlouhý kopec, ale s převýšením 5,5%, to je aktuální překážka pro dánského reprezentanta.
103 KM'
Cyklistický velikán Chris Froome (GBR/IPT) se od svého těžkého zranění snaží restartovat svou kariéru. Ale zatím v posledních letech výrazně zaostává za svými očekáváními. I on se mimochodem včera nachomýtl do jedné z hromadných kolizí. "Dva kilometry před cílem jsem se do ní dostal, vyšel jsem z ní ovšem docela dobře, pokud se podíváme na všechny okolnosti," povídal. "Tyhle první etapy umějí být hodně stresující. Nespal jsem úplně nejlépe, ale ve finále mám jen pár odřenin. Loni jsem na Tour de France cítil daleko větší bolesti."
105 KM'
Možná že vidina blížícího se vrcholu Cote de Hejlsminde Strand žene nyní vedoucího Magnuse Corta Nielsena (DEN/EFE) dopředu. Dokonce bylo jednu chvíli vidět, jako by zrychloval a pelotonu se vzdaloval. Teď mu z motorky byla ukázána cedule s aktuálním náskokem: 3 minuty a 45 sekund.
110 KM'
Jonas Vingegaard (DEN/TJV) zajel moc slušně úvodní časovku, ve druhé etapě dojel ve zdraví a v pořádku do cíle. A když si ho teď vybraly televizní kamery, ochotně do nich zamával. I on si užívá domácí atmosféru. A co je pro dánské fanoušky důležité, vypadá to, že je v pohodovém rozmaru.
113 KM'
A také jeden z amatérských cyklistů na souběžně vedoucí cyklostezce povzbuzuje Magnuse Corta Nielsena (DEN/EFE) v jeho samostatné pouti. Před malou chvilkou se Dán občerstvoval, Cote de Hejlsminde Strand se blíží mílovými kroky.
114 KM'
Atmosféra kolem trati je aktuálně opětovně skvělá, podobně jako během úvodní časovky i druhé etapy. Dánsko cyklistikou umí žít. Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE) je notně povzbuzován, jeho samostatný únik mu vyplňují tisíce fanoušků kolem silnic. V takovém hukotu se mu musí jet určitě úplně jinak, než kdyby okolí zelo prázdnotou.
118 KM'
Náskok se tenčí a tenčí, Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE) disponuje odstupem 3 minut a 35 sekund na peloton. Na druhou stranu ho může hodně těšit fakt, že druhá vrchařská prémie, tedy ta na Cote de Hejlsminde Strand, se blíží čím dál více. Měl by ji stihnout jako první, byť výraz v jeho tváři známky čerstvosti úplně nevykazuje. Na druhou stranu je úctyhodné, že se umí několikrát ještě usmát do kamery. Sympatický chlapík, určitě ano!
123 KM'
Peloton i Nielsen dorazili právě do Koldingu, jednoho z nejznámějších dánských měst. A nikdo není nadšený víc, že se jede právě tudy, než rodák z tohoto místa Kasper Asgreen (DEN/QST). "Bude to pro mě speciální pocit," uculoval se před etapou. "Zaslechl jsem za několik uplynulých měsíců, jak tu fanoušci budou oslavovat, takže jsem velmi nadšený, že to všechno uvidím. Dvanáct let jsem tady trénoval, znám ty silnice jako svoje boty, tedy možná ne jen ty směrem k Sönderborgu. Dlouho jsem se na tuhle etapu těšil. Je tu pár záludných míst, takže je výhodou, že všechno znám. I když ve finále všechny týmy o nich v podstatě ví," zakončil.
126 KM'
Wout van Aert (BEL/TJV), jeden z velkých favoritů na dnešní prvenství, a Tadej Pogačar (SLO/UAD), velký adept na hattrick celkových triumfů na Tour de France, se aktuálně nacházejí v pelotonu přesně za sebou. Poctivě a ukázněně drží své formace, je radost se na tyhle profíky dívat.
131 KM'
Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE) zpomaluje, je to vidět. Možná už mu docházejí síly, neboť nic nenasvědčuje tomu, že by peloton nějak zásadně zrychloval a tvrdě by pracoval. Aktuálně je Dánův náskok na 4 minutách a 5 sekundách.
136 KM'
Rozhodně bude chtít Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE) vydržet zůstat první i do dalších dvou vrchařských prémií. Pokud se totiž podíváme na itinerář čtvrté etapy z Dunkerque do Calais, zjistíme, že nabízí dalších šest bodů na šesti vrcholech, přičemž pátá etapa z Lille do Arenbergu dokonce vůbec žádný! Dán má dnes možnost získat také šest bodů, čtyři už, i v rámci druhé etapy, urval pro sebe. Pokud tak dnes uspěje, mohl by puntíkatý dres mít minimálně až do etapy číslo šest – tedy v případě, že při dnešním zisku dalších tří bodů bude v úterý bodovat aspoň jednou na zmíněných šesti vrcholech, pak by hrála matematika stoprocentně v jeho prospěch. A to je pro něj velké lákadlo.
139 KM'
Průběžné pořadí:

1. Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE)
2. peloton +4:35
142 KM'
Podívat se můžeme také na tu nejdůležitější statistiku první hodiny tohoto závodu v rámci třetí etapy. Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE) stihl ujet 39,7 kilometrů. V tu chvíli disponoval zhruba pětiminutovým náskokem na peloton.
144 KM'
Je otázkou, jak dlouho Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE) ve svém úniku vydrží. Asi by velmi rád zůstal ve vedení i do další vrchařské prémie, jenže ta je poměrně daleko, konkrétně 99,2 kilometrů před cílem. Čili ještě nějakých 45 kilometrů zbývá Dánovi k této metě. Uvidíme zkrátka, jak moc bude dřít peloton. Je pravda, že zatím ho počínání cyklisty v úniku nemusí tolik zajímat.
149 KM'
Pro Kaspera Asgreena (DEN/QST) představuje tahle etapa bezpochyby zajímavou zkušenost. Na 54. kilometru se cyklisté dostanou do Koldingu, které je jeho rodným městem. Mimochodem právě zde vlastní také svůj cyklistický obchůdek s názvem Cykelnörderne. Co znamená tenhle termín v překladu? "Cyklističtí nerdové" aneb docela libozvučný název pro tento druh podnikání.
150 KM'
Peloton zvládl bez problémů vyjet na Cote de Koldingvej, aktuální ztráta na dosud vedoucího Magnuse Corta Nielsena (DEN/EFE) činí 5 minut a 45 sekund. Dán tak ztratil zhruba minutu od svého nejvyššího náskoku, který si utvořil zhruba po 20 kilometrech závodění.
151 KM'
Také hlavní balík již stoupá na Cote de Koldingvej. Každopádně nikdo už žádný bod do vrchařské prémie nepřidá. Jedná se tak pro něj o překonání běžného kopce, jako by zkrátka nebyl vůbec bodovaný.
Vrchařská prémie – Cote de Koldingvej (4. kategorie):

1. Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE) – 1 bod
154 KM'
Svůj čtvrtý bod do vrchařské prémie si v klidu připsal Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE), který za výrazného povzbuzování domácího publika vystoupal jako první na Cote de Koldingvej. Puntíkatý dres tak ponese i do úterní čtvrté etapy.
155 KM'
Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE) již stoupá na první vrchařskou prémii tohoto dne. 1,1 kilometrů do kopce s převýšením 3,4% by měl zvládnout levou zadní. A připomeňme ještě jednou, že Dán by prvenstvím na tomto vrcholu stvrdil své udržení puntíkatého trikotu. Takový byl evidentně jeho cíl už před samým startem této třetí etapy.
157 KM'
Možná že Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE) trochu polevil ze svých pořádků, jeho náskok na peloton se nepatrně ztenčil, pokud ho každopádně nepotká nějaký pád nebo technické potíže, neměl by si prvenství na Cote de Koldingvej uniknout.
162 KM'
Máme za sebou prvních 20 kilometrů této etapy. A té zatím vládne Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE), jehož od hlavního balíku dělí hned 6 minut a 40 sekund! Dán si jede pro body do vrchařské soutěže. Pokud bude první už na Cote de Koldingvej, o puntíkatý trikot nepřijde. Závodníci totiž budou moci sebrat nějaké body už jen na dvou dalších prémiích čtvrté kategorie, čili Dána by už nikdo sesadit nemohl.
166 KM'
Průběžné pořadí:

1. Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE)
2. peloton +5:25
168 KM'
Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE) je už na odstupu 4 minut a 30 sekund! Dán doslova letí, vážně nechce připustit žádné potíže, vynakládá veškeré síly, aby byl na vrcholu Cote de Koldingvej co nejdříve.
170 KM'
Připomeňme si, že včera se nejednalo o tak snadnou etapu, jak se na první pohled mohlo zdát. A o svém pádu, trochu svérázným způsobem, promluvil třeba také Ben O’Connor (AUS/ACT) v rozhovoru pro televizní společnosti: "Ve skutečnosti jsem nebyl v nebezpečné pozici, jen mě to prostě potkalo. Nemohl jsem nikam uhnout, bylo to trochu na h...o," povídal. "Ale jsem v pořádku, jen mám pár modřin."
172 KM'
Po deseti odjetých kilometrech se na trati nic nezměnilo, Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE) je i nadále na čele a svůj odstup od pelotonu navyšuje. Aktuálně ho dělí 2 minuty a 55 sekund od hlavního balíku.
175 KM'
Po zhruba sedmi kilometrech disponuje Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE) náskokem 1 minuty a 40 sekund na peloton. Ten zatím nijak nereaguje, evidentně jsou ostatní týmy smířeny s tím, že i pro další den ponese puntíkatý trikot rovněž Dán.
180 KM'
Nechce ponechat nic náhodě, Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE) zabral od začátku na plné obrátky, po krátké chvíli vyšponoval svůj náskok na 50 sekund. Nikdo s k němu nepřidal, na první vrchařskou prémii bude stoupat zřejmě sám.
181 KM'
Samozřejmě že okamžitě od startu se do úniku vydal Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE), který hodlá ubránit svůj puntíkatý trikot. Hned na 26. kilometru totiž číhá na peloton vrchařská prémie Cote de Koldingvej, kde chce být dánský cyklista pochopitelně první. Včera nastřádal tři body, i zde se bude rozdávat jen jeden bodík pro konečného vítěze na tomto vrcholu.
182 KM'
Zhruba o dvě minutky dříve, než bylo původně naplánováno, se všech 176 cyklistů, kteří byli přihlášení do letošního ročníku Tour de France, vrhlo do dění dnešního závodu. Zatím nemáme zprávy o nějakém výpadku, ačkoli někteří jezdci včera zaznamenali několik velmi nepříjemných pádů a mohli by být potlučeni. Hlavně v závěru sobotní etapy došlo ke dvěma hromadným kolizím. Do neutrální zóny vstoupil peloton krátce po jedné hodině odpolední, během chviličky ji ovšem zvládl. A už se tedy závodní naplno!
Závod začal.
Po 2. etapě:

Žlutý trikot:
1. Wout van Aert (BEL/TJV) – 4:49:51
2. Yves Lampaert (BEL/QST) +0:01
3. Tadej Pogačar (SLO/UAD) +0:08
4. Filippo Ganna (ITA/IGD) +0:11
5. Mads Pedersen (DEN/TFS) +0:12
6. Mathieu van der Poel (NED/ADC) +0:14
7. Jonas Vingegaard (DEN/TJV) +0:16
8. Primož Roglič (SLO/TJV) +0:17
9. Bauke Mollema (NED/TFS) +0:18
10. Dylan Teuns (BEL/TBV) +0:21
11. Bob Jungels (LUX/ACT) +0:24
12. Adam Yates (GBR/IGD) +0:24
13. Stefan Küng (SUI/GFC) +0:24
14. Thomas Pidcock (GBR/IGD) +0:25
15. Jan Tratnik (SLO/TBV) +0:26

Zelený trikot:
1. Wout van Aert (BEL/TJV) – 60 bodů
2. Fabio Jakobsen (NED/QST) – 59 bodů
3. Mads Pedersen (DEN/TFS) – 30 bodů
4. Peter Sagan (SVK/TEN) – 25 bodů
5. Yves Lampaert (BEL/QST) – 22 bodů

Puntíkatý trikot:
1. Magnus Cort Nielsen (DEN/EFE) – 3 body

Bílý trikot:
1. Tadej Pogačar (SLO/UAD) – 4:49:58
2. Thomas Pidcock (GBR/IGD) +0:17
3. Florian Vermeersch (BEL/LTS) +0:26
4. Brandon McNulty (USA/UAD) +0:36
5. Nils Eekhoff (NED/DSM) +0:40

Týmová soutěž:
1. Team Jumbo–Visma – 14:30:09
2. Ineos Grenadiers +0:21
3. Trek–Segafredo +0:37
4. Quick-Step Alpha Vinyl Team +0:42
5. Team Bahrain Victorious +0:52

Červené číslo:
Sven Erik Bystrøm (NOR/IWG)
Trasa:

Co se složitosti této etapy týče, neměla by být pro nikoho žádnou velkou překážkou, pokud tedy do hry nezasáhne například nepříjemný vítr. Ten by mohl situaci zkomplikovat, podobně jako některé užší cesty, jež by mohly dopomoci k některým nepříjemným pádům. Už ve druhé etapě byly přitom k vidění dva hromadné, zapojeno do nich bylo hned několik cyklistů. Ti, co usilují o konečné prvenství, budou chtít dojet hlavně ve zdraví. A doufat, že se jim jakékoli komplikace zkrátka vyhnou.
Favorité:

Pokud si peloton pohlídá případné úniky, které se samozřejmě dají očekávat, o etapové prvenství budou usilovat stejně jako ve druhé etapě ryzí spurteři. Triumf si zapsal na své konto Fabio Jakobsen (NED/QST), jenž má pochopitelně velkou oporu v týmu Quick-Step Alpha Vinyl Team, ten totiž dlouhodobě patří k těm nejlepším, co se rozjíždění vláčku týče. Každopádně třeba Wout van Aert (BEL/TJV), v pořadí druhý muž sobotní etapy, ukázal už během časovky, že je ve formě, a svému soupeři míní porážku oplatit. Mads Pedersen (DEN/TFS), Caleb Ewan (AUS/LTS), Peter Sagan (SVK/TEN), Dylan Groenewegen (NED/BEX), Danny van Poppel (NED/BOH) či Jasper Philipsen (BEL/ADC) rozhodně také chtějí promluvit do konečného pořadí třetí části letošní Tour de France.
Dánsko bylo bezpochyby dobrým hostitelem tohoto ročníku Tour de France. Během úvodní časovky se sešla kolem trati spousta fanoušků, bylo evidentní, že tahle země má cyklistiku ráda. A etapou číslo tři dopíše svůj poslední příběh. Stejně jako v sobotu se bude jednat o rovinatou etapu, v níž by mělo dojít na závěrečný souboj těch nejlepších spurterů. Pak už se přesune peloton do Francie, závodit se bude znovu po pondělním volnu v úterý.
Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 13:15.
Články odjinud