Plzeň předčila reprezentaci! Konfrontaci se španělským fotbalem zvládla lépe

Pavel Horváth v objetí s barcelonským Xavim
Pavel Horváth v běžeckém souboji s Lionelem Messim
David Bystroň se snaží zastavit Lionela Messiho. Argentinský mág mu za zápas mnohokrát neutekl
Pavel Horváth (zleva), František Rajtoral, Marián Čišovský a Milan Petržela zdraví po zápase s Barcelonou fanoušky
Pavel Horváth něco emotivně vysvětluje svým spoluhráčům
David Bystroň a Daniel Kolář opouštějí hřiště po prohře s Barcelonou
Zleva Marián Čišovský, Vladimir Darida, Václav Pilař a Milan Petržela děkují fanouškům po prohře na Nou Campu
20
Fotogalerie
Vstoupit do diskuse (9)

STATISTICKÝ PŘEHLED - Jedni čelili úřadujícím mistrům světa a Evropy, druzí nejlepšímu klubu planety. Jak česká reprezentace v domácím utkání se Španělskem, tak Viktoria Plzeň na Nou Campu s Barcelonou prohrály 0:2. Který z týmů tedy obstál v extrémně těžké zkoušce lépe?

Gólman Španělska Iker Casillas i brankář Barcelony Victor Valdés nečelili v soubojích s českými týmy jediné střele mezi tyče. A byť se Viktoria Plzeň nedostala ani k pokusu, který by mířil mimo tyče, svůj úkol zvládla přece jen v konfrontaci s nejlepšími o něco lépe než reprezentace. Zajímavostí je, že Horváth a spol. míč drželi na Nou Campu déle než AC Milán.

Když seděl trenér Pavel Vrba vpředvečer utkání na tiskové konferenci v útrobách Nou Campu, prohlásil, že chce, aby jeho celek byl aktivnější. Než kdo? O tom nemluvil, ale srovnání se logicky dalo vztáhnout k národnímu týmu, jenž byl po porážce se Španělskem (0:2) kritizován za ustrašený výkon. „Možná nebudu hodnotit hráče za výsledek ale za přístup,“ uvedl.

V úvodu Plzeň přežila tradiční vstupní smršť Barcelony s „jen“ jedním inkasovaným gólem. Postupně se však zvedala a statistika držení míče nebyla ve prospěch katalánského obra tak dominantní jako obvykle (66:34 v poločase).

Po změně stran už se převaha domácích výrazněji zvýšila (73:27 podle Panini Digital Sportattack). Nicméně viktoriáni měli v utkání míč pod kontrolou 15:27 minuty. V šesti duelech této sezony na Nou Campu si v tomto směru vedlo lépe jen Atlético Madrid (18:00 min., ovšem prohrálo 0:5). A například ani AC Milán při remíze 2:2 nedržel balon tak často (13:12 min)!

Držení míče? lepší než AC Milán

Jen Atlético Madrid dokázalo
v této sezoně na Nou Campu držet proti Barceloně míč častěji než Viktoria Plzeň.

1. Barca–Atlético (5:0) 42:00 18:00
2. Barca–Plzeň (2:0) 40:57 15:27
3. Barca–Villarreal (5:0) 41:43 14:17
4. Barca–AC Milán (2:2) 41:48 13:12
5. Barca–Osasuna (8:0) 47:51 10:09

6. Barca–Santander (3:0) 52:28 8:32

Pozn.:Zápas, držení míče (v minutách Barcelony), držení míče soupe

Národní tým vykázal proti Španělsku v kvalifi kaci o EURO 2012 přesně o dvě minuty menší hodnotu než Viktoria. „Může to signalizovat lepší vzájemnou spolupráci Plzně. Nároďák se rychleji zbavoval míčů, zatímco Viktoria na vlastní polovině volila konstruktivnější řešení,“ komentuje údaje Dušan Uhrin starší, trenér vicemistrů Evropy z roku 1996.

Další čísla hovořící ve prospěch úřadujícího českého mistra jsou například odehrané míče nebo počet přesných přihrávek (201:169). Snahu o ofenzivu ocenili také na stránkách uefa.com: „Kdykoliv hosté získali balon, byť to nebylo často, vyráželi ve třech čtyřech lidech do útoku.“

Nicméně to nevedlo k jediné střele na branku, což je asi největším minusem, který si Plzeň z Nou Campu přivezla. „Podařil“ se jí stejný kousek jako Arsenalu, jenž v letošním jarním osmifi nále rovněž nevypálil ani jednou – jeho gól zařídila Busquetsova vlastní branka (1:3). Jen pro doplnění Češi vyslali směrem ke Casillasovi tři nepřesné pokusy.

„Když vezmu celkový dojem ze zápasu, Plzeň z toho vyšla lépe než národní mužstvo, přestože nevystřelila na branku a Barcelona měla hodně šancí. Zdálo se mi, že byla Viktoria odvážnější, nebylo tam z její strany tolik odkopávaných balonů,“ prohlásil Uhrin.

Souhlasí s ním i Vlastimil Palička, někdejší kouč Jablonce či Olomouce. „Obstála jednoznačně lépe, byla dobře připravená. Sice nevystřelila, ale herní projev byl lepší. Dokázala zakombinovat, přesunout hru na polovinu soupeře. Stejně jako z hlediska aktivity a kolektivního napadání soupeře. Tam byla snaha větší a lepší než u reprezentace.“

Podle Jozefa Jarabinského se na tom mohla podílet odlišná motivace obou celků. „Když reprezentanti viděli, že zápas se Španělskem je po rychlém dvougólovém náskoku hostí pryč, tak už se povědomě i možná cíleně zaměřili na Litvu,“ tvrdí bývalý trenér obou pražských „S“.

A protože se ani mistři světa neměli kam hnát, nezaměstnávali Petra Čecha tak intenzivně jako jeho jmenovce Marka na Nou Campu. Z Barcelony čišela touha přidat další gól, což vyústilo ve druhé půli v trvalý tlak. „Měla větší chuť do útočení. Hlavně na Messim bylo vidět, že chce moc dát branku. Možná, že kdyby byl víc koncentrovaný na utkání, tak ji dá,“ myslí si Uhrin.

Právě touha argentinského génia prý uchránila Plzeň od většího přídělu. „Poprvé jsem ho viděl, že se chtěl za každou cenu prosadit a zakončoval sám. Postrádal tradiční lehkost, kdy nezištně připravoval šance ostatním,“ postřehl Jarabinský.

A jak srovnává oba duely jeden z jeho aktérů, plzeňský záložník Daniel Kolář? „Nechci to srovnávat, oba zápasy byly těžké. Potvrdilo se, že jsou trochu někde jinde než my a musíme ještě hodně pracovat, abychom se maličko přiblížili.“ V tom, kterou z porážek 0:2 lépe stráví, má jasno. „Asi tu z Nou Campu.“

Když trenér Vrba mluvil o aktivní hře, zřejmě si představoval, že se o ni jeho svěřenci pokusí déle, než nakonec v Barceloně viděl. Přesto může být ve srovnání s výběrem kouče Bílka spokojenější. Jak ukazují čísla, Plzeň odvedla v konfrontaci o „fous“ lepší práci než národní tým.

Srovnání zápasů Barcelona - Plzeň (2:0) a Česko - Španělsko (0:2)

15 min 27 s (27)DRŽENÍ MÍČE (%)13 min 27 s (23)
1006 (75)
ODEHRANÉ MÍČE SOUPEŘE (%)1051 (77)
336 (25)
ODEHRANÉ MÍČE (%)313 (23)

STŘELY CELKEM3

STŘELY NA BRANKU0
18
STŘELY SOUPEŘE CELKEM11
6
STŘELY SOUPEŘE NA BRANKU5
0GÓLOVÉ PŘÍLEŽITOSTI1
13
GÓLOVÉ PŘÍLEŽITOSTI SOUPEŘE4
201
ÚSPĚŠNÉ PŘIHRÁVKY169
848
ÚSPĚŠNÉ PŘIHRÁVKY SOUPEŘE896
68 
UŽITEČNÉ ZAHRÁNÍ MÍČE (TÝM ZÍSKÁ VÝHODU)68
216

UŽITEČNÉ ZAHRÁNÍ MÍČE SOUPEŘE (TÝM ZÍSKÁ VÝHODU)300
45,7 (51,9 a 36,1)
TĚŽIŠTĚ HRY V METRECH OD VLASTNÍ BRÁNY (1. A 2. POLOČAS)51 (51,4 a 50,6)
29,1 
(35,8 a 21,3) 
PRESINK V METRECH OD VLASTNÍ BRÁNY (1. A 2. POLOČAS)35,4 (41,0 a 28,4)
4 min 19 s
ÚZEMNÍ PŘEVAHA3 min 41

ZDROJ: PANINI DIGITAL - SPORTATTACK

KOMENTÁŘ VLASTIMILA PALIČKY:
„Ta čísla to na první pohled neprokazují, ale je to tak – Plzeň jednoznačně obstála lépe než reprezentace. A to přesto, že na rozdíl od ní nevystřelila na branku. Hrála totiž odvážněji, více a lépe napadala. Můžeme to doložit i čísly. Na první pohled se zdá, že presink v metrech od vlastní brány hovoří ve prospěch reprezentace – v průměru hrála o šest metrů výš. Jenže mohla být mnohem odvážnější, protože ve druhé půli couvla oproti prvnímu poločasu o třináct metrů (41,0 a 28,4 metru) dozadu přesto, že Španělé zůstali téměř na stejné vzdálenosti (41 a 45 m). Couvla tedy dobrovolně. Plzeň k tomu byla donucena proto, že Barcelona vedla o jeden gól a nemohla si být jista vítězstvím. Z toho důvodu se sama natlačila blíž k plzeňské bráně, a to o patnáct metrů (47,4 a 62,8 m)! V tuto chvíli vychází srovnání nastejno, ale pokud by Španělé hráli stále naplno, jako k tomu byla donucena Barcelona, čísla by hovořila více pro Plzeň.“

Vstoupit do diskuze (9)

Doporučujeme

Všechny příspěvky z Isport.cz máte již zobrazené.
Vyberte si z nabídky nebo pokračujte na další články z jiných titulů.

Články z jiných titulů