19. října 2015 • 22:54

SESTŘIHY: Bony zazářil dvěma trefami, Klopp začal remízou

Oslavy mistrů pokračovaly v klubu: Doutníky a šampaňské pro Slavii! Oslavy mistrů pokračovaly v klubu: Doutníky a šampaňské pro Slavii!
Od Van Kessela ke Ngadeuovi. Podívejte se na 65 gólů Slavie na cestě za titulem Od Van Kessela ke Ngadeuovi. Podívejte se na 65 gólů Slavie na cestě za titulem

Fantastický zápas prožil bývalý útočník Sparty Bony Wilfried na hřišti nováčka Premier League z Bournemouthu, k výhře City 5:1 pomohl dvěma góly. Jeho spoluhráč Raheem Sterling nasázel hattrick. Jürgen Klopp dovedl při své premiéře Liverpool k remíze na půdě londýnského Tottenhamu. Zajímavý zápas skončil i přes mnoho šancí bez branek. Dařilo se i Chelsea, která zvítězila s Aston Villou 2:0 a Arsenalu, jenž zvítězil na hřišti Watfordu 3:0.

Klopp začal na lavičce Liverpoolu remízou

Ani bývalý kouč Borussie Dortmund Jürgen Klopp neukončil prokletí nových trenérů v premiérových zápasech na lavičce Liverpoolu. První utkání se slavným klubem totiž naposledy vyhrál v roce 1991 Graeme Souness, od té doby se u týmu vystřídalo sedm koučů.

Tottenham si bezbrankovou remízou prodloužil ligovou sérii bez porážky na osm zápasů. Liverpool, který po střele Origiho trefil v prvním poločase břevno, naopak remizoval pošesté z posledních sedmi soutěžních utkání.

Bony se odvděčil za základní sestavu dvěma góly

Z výhry se radovaly oba týmy z Manchesteru. City doma přehráli Bournemouth 5:1 zásluhou hattricku Raheema Sterlinga a drží vedení v tabulce. United vyhráli 3:0 na hřišti Evertonu.

Gólem se na tom podílel Wayne Rooney, který zaznamenal 187. trefu v Premier League, čímž na druhém místě historické tabulky střelců vyrovnal Andyho Colea. Potřeboval na to 415 startů, tedy o jeden více než jeho předchůdce v útoku United. Více branek už dal jen Alan Shearer (260).

United jsou stále třetí o skóre za Arsenalem, který vyhrál rovněž 3:0 na hřišti Watfordu. Český reprezentační gólman Petr Čech vychytal už 169. nulu v anglické lize a jediná mu chybí k vyrovnání rekordu soutěže, který má v držení David James. Nováček hodinu odolával ofenzivě Arsenalu, ten pak ale udeřil třikrát během 12 minut.

Na výhře Manchesteru City se vedle Sterlinga výraznou měrou podílel i bývalý hráč pražské Sparty Wilfried Bony, který dostal šanci v základní sestavě. Už v 7. minutě připravil pro Sterlinga snadný gól a za čtyři minuty sám zvýšil po zaváhání brankáře z dorážky zblízka. V úplném závěru pak Bony druhou trefou završil výhru.

V krizi hrající Chelsea dokázala bodovat naplno poté, co zásluhou Diega Costy porazila Aston Villu 2:0. Španělský útočník nejprve zblízka uklidil míč do odkryté branky po přihrávce Williama a po změně stran donutil k vlastnímu gólu Alana Huttona.

Jamie Vardy dvěma góly zařídil Leicesteru remízu 2:2 na hřišti Southamptonu. Trefil se v šestém utkání za sebou, což se před ním z Angličanů v anglické lize povedlo jen Michaelu Owenovi, Jamesi Beattiemu a Danielu Sturridgeovi. Vardy v posledních 10 startech dal 10 gólů.

Newcastle smetl Norwich, Wijnaldum skóroval 4x

Fotbalisté Newcastlu porazili v anglické lize Norwich 6:2 a poprvé v sezoně získali tři body. Čtyřmi góly k tomu přispěl Georginio Wijnaldum, který do Newcastlu přestoupil v létě z PSV Eindhoven. "Straky" zůstaly na sestupových příčkách, z posledního dvacátého místa se posunuly na osmnácté. Jediným týmem, který stále čeká na výhru, je Sunderland.

Hrdinou zápasu byl záložník Wijnaldum, který otevřel i uzavřel skóre a celkem ho změnil čtyřikrát. Stal se druhým nizozemským fotbalistou, jemuž se tento počin v Premier League povedl. Před ním zvládl čtyřikrát v zápase skórovat v roce 2000 Jimmy Floyd Hasselbaink za Chelsea.

"Už se mi to jednou povedlo, za Feyenoord Rotterdam proti Groningenu," připomenul Wijnaldum zápas z února 2011, kdy stejným počtem zásahů přispěl k výhře 5:1.

Další góly domácích přidali Pérez a Mitrovič, tři asistence si připsal Sissoko. Za Norwich v prvním poločase skórovali Mbokani a Redmond. Newcastle v předchozích osmi kolech vstřelil šest branek, stejně jako v dnešním duelu. Gólem skončily všechny střely domácích na branku.

"Potřebovali jsme to. V několika předešlých zápasech jsme sice hráli dobře, ale nezískali žádné body nebo jen jeden," dodal Wijnaldum. "Museli jsme být trpěliví. Jsem za výhru rád kvůli našim příznivcům a hráčům. Bylo to těžké, jsem na ně pyšný. Ukázali jsme naše silné stránky, ale také určité slabiny, co se týče kontroly hry a dvou inkasovaných branek," zhodnotil trenér "Strak" Steve McClaren.

Newcastle - Norwich 6:2
Branky:14., 26., 66. a 85. Wijnaldum, 33. Pérez, 64. Mitrovič - 20. Mbokani, 34. Redmond

Swansea - Stoke 0:1
Branka: 4. Krkič z pen.