Polští hokejisté si musí přivydělávat v dolech

Někteří hokejisté v polské lize rozhodně nemohou tvrdit, že mají na růžích ustláno. Kvůli špatné finanční situaci svých klubů si musejí hledat další zdroj příjmů jinde, a tak neoblékají jenom hokejový dres, ale třeba i hornickou uniformu.
V hokejových klubech, jež se potýkají s finančními problémy, si hráči museli zvyknout na to, že plat dostávají se zpožděním a po částech nebo že na prémie za vyhraný zápas mohou zapomenout. Pro některé hokejisty začíná mít větší váhu slovo šéfa než taktické rady trenéra, napsala Gazeta Wyborcza.
Podle listu mezi týmy, jejichž členové si musejí na živobytí přivydělávat, vede Naprzód Janów z Katovic. Oblíbenec tamních fanoušků Marek Pohl už léta pracuje jako horník. "Cítím k Markovi uznání, že se mu po těžké službě ještě chce na led," řekl jeho spoluhráč Artur Slusarczyk. "Jiná věc ale je, že se málo vídáme, hlavně na zápase a o sobotních trénincích, to se pak o nějaké sehranosti nedá mluvit," posteskl si. Jiný hráč si dělá kurz na taxikáře, brankář Michal Elžbieciak spolu se svojí manželkou vede kosmetický salon. "Muži prý mají daleko více klientek, mě ale nikdo k manikúře nedonutí," směje se Elžbieciak.
Výkony Elžbieciaka ale spíše než práce v rodinné firmě kazí špatná nálada v týmu. "V poslední době na tom skutečně nejsem nejlépe, ale je to spíš kvůli finančním problémům klubu, když chybí peníze, morálka mužstva se rychle zhoršuje," vysvětlil.
Ředitel klubu Pol-Aqua Zaglebie Sosnowiec Adam Bernat sice nostalgicky vzpomíná, jak dříve hráči byli schopni se celý den věnovat jenom hokeji, na druhou stranu ale pro ně má pochopení. "Přeci nikomu nezakážu pracovat, když mám sám problémy, abych je zaplatil," řekl Bernat, který má prý radost z "každé ruky" navíc na tréninku.
"Chtěl bych se mýlit, ale obávám se, že stále více hokejistů si bude hledat vedlejšák," říká útočník Slusarczyk, který je zároveň studentem evropských studií. "Sníží se kvůli tomu úroveň ligy," vidí černě budoucnost polského hokeje.