+
Nenechte si ujít nejnovější
zprávy ze světa sportu.
Sledujte nás na Facebooku
a dozvíte se vše jako první.
Jiří Punčochář
6. října 2017 • 21:21

Fanoušci si dupli. "Pražské kurvy" si vzít nedáme! Ale chce to tlumočníka

TOP VIDEA
PREVIEW 11. KOLA: Specialista na Liberec Milan Škoda. Zlomí Sparta prokletí jabloneckého stadionu? PREVIEW 11. KOLA: Specialista na Liberec Milan Škoda. Zlomí Sparta prokletí jabloneckého stadionu?
SESTŘIH Ligy mistrů: Chelsea - AS Řím 3:3. Přestřelku řídili Džeko a Hazard SESTŘIH Ligy mistrů: Chelsea - AS Řím 3:3. Přestřelku řídili Džeko a Hazard
VŠECHNA VIDEA ZDE

Transparent stejného znění vytáhli při páteční extralize fanoušci v Třinci, v Brně, v Jihlavě i v dalších městech. S hokejovým svazem padlo ticho na zem, napsali fans na bílé plachty a zvedli nad hlavy. Po nedávném otevřeném dopisu, zaslaném do sídla ČSLH, je zde další akce, upozorňující na to, že na stadionech se bude burácet, jak požaduje lid, ne jak vyžaduje/zakazuje řídící orgán. A že pokutování klubů za vulgarity z tribun, jak je začala rozdávat disciplinárka, nic nezmění.Což o to, je hezké, že fanoušci mají tak eminentní zájem o to, aby mohli na hokeji fandit, křičet, podléhat emocím, omdlévat radostí i vztekem. O tom sport je, nejen hokej. Bez emocí by bylo skoro zbytečné se mu věnovat.

Tohle je ale bohužel asi jediná věc, na které se oba proti sobě stojící tábory, fanoušci z kotlů a svaz, shodnou.

Na rozdíl od „kotelníků“ jsou totiž pánové ze svazu toho názoru, že vynikající atmosféra se dá na stadionu vytvořit i bez toho, aby se nadávalo soupeřům do polských židů, pražských kurev nebo zkurvených boleslaváků. Musím říct, že v tomto s nimi souhlasím. Naprosto.

Můžeme se donekonečna bavit, jestli patři do uzavřených hal pyro, které, pokud nic nezapálí, je víceméně otázkou vkusu a odolnosti, komu v hale víc smrdí kouř a koho víc fascinuje oheň. OK. Můžeme vést debatu, jestli skandování „zelení mozci“ nebo „létající ševci“ je ještě v mezích tolerance a rýmovačka „ševci ze Zlína – šulín vedle šulína“ už ne. Tohle řešit si troufnu tvrdit že snad ani není úmyslem svazu, který se rozhodl za sprostou atmosféru na zápase trestat.

Nespokojené choreo pardubických fanouškůFoto 

Nejde o to rozhodovat, jestli nad zvoláním „pruhované prase“ se ještě dá přimhouřit oko nebo už ne.

Cílem je zkultivovat atmosféru na stadionech. A osobně si myslím, že to jde. Tak jako se podařilo potlačit hákování na ledě. Což je, myslím si, docela dobrý příměr. Taky potírání nečisté hry holí přišlo jednoho dne téměř naráz a nadělalo hodně zlé krve. Bylo nepřijatelné množství vyloučených, zápasy se kouskovaly, doslova kazily. Mnohé z nich byly k nekoukání.

Dnes už si na nářky, že tak tvrdé normy nemělo cenu nastavovat, vzpomene málokdo. Hákovat se sekat se nepřestalo, to v žádném případě. Ale obojího ubylo. Hra je plynulejší. Hezčí.

Stejné vyznění může být snaha svazu o to, aby nepatřilo k extraligovému koloritu lití piva na rozhodčí. Třebaže to nepůjde hned. Padne pár trestů, pár lidí si zanadává, že mají ve svých emocích svázané ruce. Bude se hrozit, že na hokeji to bude vypadat jako na baletu.

Nebude, nemějte strach. To by bylo hodně paranoidní.

720p 360p
Třinec - Sparta: Domácí fanoušci se vyjádřili proti novým nařízením svazu

Všechno jde, když se chce. Přikláním se ale k názoru, že svaz a fanoušci by si mezi sebe měli přizvat tlumočníka, který jim navzájem bude překládat jejich slova do stejného jazyka. Protože pod pojmem „kultivace“ si zjevně obě strany představují něco úplně jiného.

Kotelníci se bojí, že když budou muset svoje emoce krotit, což v praxi znamená, že nebudou smět z úst vypustit cokoliv, co je zrovna napadne, bude na hokeji hrobové ticho. Což je, nezlobte se, úplná blbost.

Stejně jako je mimořádně naivní myslet si, že se hokej obejde bez nadávání, pokud se na ledě děje něco, co dav popudí. Neobejde.

Diskuse, co se ještě smí a co už ne, zaznamenávám hodně v Brně, kde se fanoušci (nejspíš právem) považují za jedny z nejlepších v republice. Ale třeba zrovna tam by si mohli uvědomit, že jenom schopnost vytvořit hluk ještě neznamená, že jsou vždy fantastičtí. Zrovna tam taky tu přiletí pivo na led, tam někdo svůj kelímek vychrstne po soupeři.

Choreo nespokojených chomutovských fanouškůFoto 

Tvrdím, že bez toho druhého by to úplně klidně šlo. Že ne? Že to je koření hokeje? To je snadno vyvratitelná mýlka. Zrovna v Brně si každý, kdo na hokej chodí, musí pamatovat vynikající atmosféru při rozlučce Martina Havláta. Samozřejmě, nebyly v ní emoce toho ražení, že by se šlo na krev, šlo o titul, o bytí a nebytí. Ale kulisa utkání byla parádní, byla emotivní, a hráči mluvili s velkou úctou o tom, co jim diváci dokázali připravit.

Tohle by fans, samozřejmě nejen v Brně, měli vzít na zřetel.

Nakonec sami fanoušci Komety si v pátek vtipně zarýmovali v popěvku Až nám vyjdou všechny tikety, zaplatíme všechny pokuty. Tohle je bezvadná narážka na svaz, na (ne)logiku pokutování klubů za to, že se něčím proviní jejich fanoušci, kteří to navíc ani neberou jako provinění.

Pokud by to ale mělo vypadat tak jako při zápase Kometa-Liberec, že si kotel pod tribunu rozvine transparent s heslem Svobodu fanouškům, a doprovodí ho skandováním Řezníčku, ty jsi hovado, pak se nepohneme ani o milimetr. A chyba tentokrát nebude na straně zkostnatělého svazu.

SESTŘIHY VŠECH ZÁPASŮ 10. KOLA ZDE


Z V VP PP P Skóre B
1.  Plzeň 14 7 3 3 1 60:31 30
2.  Brno 14 8 2 2 2 54:34 30
3.  Třinec 14 8 1 2 3 44:32 28
4.  Mountfield 14 8 1 1 4 33:24 27
5.  Sparta 14 7 1 0 6 38:38 23
6.  Vítkovice 15 5 2 2 6 43:38 21
7.  Ml. Boleslav 14 6 0 3 5 33:30 21
8.  Chomutov 14 5 2 2 5 36:37 21
9.  Olomouc 15 4 3 2 6 35:45 20
10.  Zlín 14 4 3 1 6 35:38 19
11.  Liberec 13 5 0 0 8 23:41 15
12.  Pardubice 14 4 1 1 8 30:49 15
13.  Jihlava 13 3 1 2 7 30:39 13
14.  Litvínov 14 2 2 1 9 22:40 11

Nespokojené choreo pardubických fanouškůNespokojené choreo pardubických fanoušků

 Klasická verze
Mobilní verze