+
Nenechte si ujít nejnovější
zprávy ze světa sportu.
Sledujte nás na Facebooku
a dozvíte se vše jako první.
14. listopadu 2015 • 17:18

Doping? Netýká se to jen Ruska, jde i o další země, říká Holuša

Autor: ,
Jakub Holuša varuje před tím, že doping není záležitostí jen Ruska
TOP VIDEA
SESTŘIH Premier League: Arsenal - West Bromwich 2:0 SESTŘIH Premier League: Arsenal - West Bromwich 2:0
CELÝ SESTŘIH: Liberec - Slovácko 1:1. Domácí srazila Váchova chyba CELÝ SESTŘIH: Liberec - Slovácko 1:1. Domácí srazila Váchova chyba
VŠECHNA VIDEA ZDE

Špičkoví atleti včetně těch českých přivítali iniciativu mezinárodní federace IAAF v boji proti dopingu a ruskému státem řízenému užívání nedovolených podpůrných prostředků. Po dočasném vyloučení ruské federace z IAAF ale zároveň upozorňují, že podobně propracovaný systém mohou mít i další země."Vítám pozastavení členství Ruska v IAAF. Nyní by ale to samé vyšetřování mělo zamířit také jinam, například do Keni nebo Jamajky," prohlásil německý diskař Robert Harting.

Olympijský vítěz z Londýna a trojnásobný mistr světa tak namířil pozornost na velmoci vytrvaleckých a sprinterských tratí. "Popravdě nepřekvapilo by mě, kdyby se objevily ještě další případy," prohlásil jednatřicetiletý atlet a známý kritik dosavadního systému boje proti dopingu.

V podobném duchu hovořil i český halový mistr Evropy v běhu na 1500 metrů z letošního šampionátu v Praze Jakub Holuša.

"Je dobře, že se začalo proti dopingu razantněji bojovat a něco konečně vychází na povrch, ale bohužel si nesmíme myslet, že jde jen o Rusko. Tento dopingový program nebo jemu podobný bude v mnohem více zemích," řekl ČTK Holuša.

Odmítl však plošný trest pro ruskou atletiku, kvůli němuž mají stop i atleti, kteří mohou být "čistí". "Ne všichni se dopingových programů účastní, takže si nejsem jistý, zda je správné zakázat starty všem ruským atletům," uvedl.

Hejnová: Snad to neskončí kompromisem

Protože dopingové praktiky v Rusku se podle zveřejněných informací vesměs týkají běhů a chůze, jsou za nespravedlivě potrestané považováni zejména špičkoví atleti v technických disciplínách jako tyčkařka Jelena Isibnajevová, výškařka Anna Čičerovová, překážkář Sergej Šubenkov či dálkař Alexandr Meňkov.

Nejlepší atletka České republiky a dvojnásobná mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek Zuzana Hejnová byla přístupem IAAF mile překvapena. "A věřím, že to neskončí jen politickými kompromisy a strachem z Ruska, ale bude se apelovat na to, aby Rusko splnilo to, co IAAF žádá," napsala ČTK.

"A věřím, že Rusko bude přísně kontrolováno dlouhodobě. Byla bych ráda, kdyby IAAF odhalila i další případy a atletika byla očištěna všude, nejen v Rusku," poznamenala Hejnová.

Další českou překážkářku Denisu Rosolovou překvapilo, že Rusko bylo potrestáno tak přísně. "Přiznám se, že jsem nevěřila, že Rusko vyloučí, spíš jsem myslela, že se nějak dohodnou, docela mě to překvapilo," přiznala.

"Ale myslím si, že Rusové udělají teď všichno pro to, aby se jejich atleti mohli olympiády zúčastnit," uvedla.

Témata:  sport, doping, holuša, rusko
 

Dejte nám like a sledujte nás!

.
instagramKlasická verze
Mobilní verze