+
Nenechte si ujít nejnovější
zprávy ze světa sportu.
Sledujte nás na Facebooku
a dozvíte se vše jako první.
14. ledna 2016 • 15:02

Třaskavá zpráva o atletice! Exšéf věděl o vydírání i podvodech

Autor: ,
Za hlavního viníka označila nezávislá komise bývalého prezidenta IAAF Laminea Diacka
TOP VIDEA
Nadal o kapitánovi Borgovi: S Björnem máme na lavičce víc klidu Nadal o kapitánovi Borgovi: S Björnem máme na lavičce víc klidu
Zlín - Slavia: Jugas fauloval Diopa, penaltu suverénně proměnil Vukadinovič – 1:1 Zlín - Slavia: Jugas fauloval Diopa, penaltu suverénně proměnil Vukadinovič – 1:1
VŠECHNA VIDEA ZDE

Mezinárodní atletická federace podle antidopingové agentury WADA naprosto selhala v boji s dopingem. Za hlavního viníka označila nezávislá komise bývalého prezidenta IAAF Laminea Diacka. Senegalský funkcionář podle ní také nese zodpovědnost za korupci v nejvyšších sférách atletiky.
"Je zodpovědný za organizování a umožnění konspirace a korupce v IAAF," stojí ve zprávě WADA. "Diack podle všeho vytvořil úzký uzavřený okruh lidí, který fungoval jako neformální a nelegitimní vládní struktura mimo organizaci IAAF. Diack věděl o podvodech a vydírání atletů, kteří se nechtěli podvolit pravidlům této struktury," uvedla antidopingová agentura.

Komise rovněž doporučila "právní vyšetřování" procesu, který vedl k udělení mistrovství světa v roce 2021 americkému Eugene. To by mohlo vést k vyšetřování i nynějšího šéfa IAAF Sebastiana Coea, jenž byl tehdy viceprezidentem federace a zároveň pracoval jako poradce pro firmu Nike. Ta má sídlo právě v Eugene a enormně usilovala o získání pořadatelství šampionátu. "O tom musela vědět celá Rada IAAF," stojí ve zprávě WADA.

Coe už čelí několika obviněním, že jako druhý muž IAAF o krytí dopingu musel vědět. Podle agentury AP zástupci atletické federace o systematickém dopingu v Rusku věděli už od roku 2009 a snažili se ho krýt. "Nedocházelo tady k žádnému ututlávání," tvrdil nedávno Coe, jenž byl ve vedení IAAF od roku 2008.

Úvodní část zprávy WADA v listopadu odhalila státem podporovaný doping v ruské atletice, kvůli čemuž nesmí ruští atleti startovat až do odvolání na mezinárodních soutěžích a hrozí jim vyloučení i z olympijských her v Riu. Diack čelí podezření, že přijal nejméně 200.000 eur (téměř 5,5 milionu korun) od ruských atletů za krytí jejich dopingových případů. Už ho kvůli tomu vyšetřuje francouzská prokuratura.

"Vedení IAAF se nesnažilo preventivně bojovat proti korupci, naopak ji schvalovalo," uvedla WADA. "A v případu ruského dopingu se chovalo absolutně nevhodně, řešila ho 'osobní rada' prezidenta IAAF," opět zmínila Diacka, kterého Coe nahradil ve funkci loni po MS v Pekingu. "Vyšetřující komise zjistila, že nebylo legálně možné úspěšně podvodníky trestat."

Etická komise IAAF už minulý týden udělila doživotní zákaz činnosti bývalému šéfovi ruského svazu Valentinu Balachničevovi, trenérovi chodců a vytrvalců Alexeji Melnikovovi a Papu Massateu Diackovi, synovi bývalého šéfa IAAF. "IAAF neměla ani žádná pravidla ohledně zaměstnávání příbuzných," podotkla WADA v dnešní zprávě.

Balachničevovi rovněž zrušila čestné členství Rada Evropské atletiky, jejíž šéf Svein Arne Hansen žádá daleko tvrdší postihy pro dopingové podvodníky.

Ředitel měl doma miliony

Bývalý ředitel antidopingového oddělení Mezinárodní atletické federace IAAF Gabriel Dollé měl doma v trezoru 87.000 eur (2,3 milionu korun) v hotovosti. Uvedl to francouzský prokurátor. Bankovky v hodnotě 50 až 500 eur rozdělených do osmi obálek našli vyšetřovatelé u Dollého při domovní prohlídce.

Někdejší ředitel IAAF má od minulého týdne zastavenou činnost na pět let za účast na dopingovém skandálu v ruské atletice. Za krytí pozitivních testů ruských atletů podle dosavadních zjištění vyšetřovatelů inkasoval na úplatcích až 220.000 eur (téměř šest milionů korun).

Dollé byl jedním ze zkorumpovaných vysokých funkcionářů IAAF, podle dnes zveřejněné zprávy Světové antidopingové agentury WADA jejich nezákonnou činnost řídil nyní již bývalý prezident federace Lamine Diack. Senegalec vedl světovou atletiku od roku 1999 do loňska.

Témata:  sport, atletika, doping, Diack
 

Dejte nám like a sledujte nás!

.
instagramKlasická verze
Mobilní verze