Čeští basketbalisté mají postup na dosah! Doma porazili Gruzii

0
Co má Třinec a nemá Sparta? V čem selhali lídři poražených?
Střeďáci na EURO: Koho k Součkovi? Dilema s parťáky i rozestavením

Čeští basketbalisté v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy oplatili Gruzii úvodní porážku a vyhráli 86:67. Jelikož první duel prohráli o jedenáct bodů, mají nyní lepší bilanci ze vzájemných zápasů. Češi uhájili vedení v tabulce skupiny E a výrazně se přiblížili postupu na šampionát. Jistotu jim dá výhra v Maďarsku, které dnes porazilo Portugalce 65:52.

Češi oproti prvnímu vzájemnému utkání výrazně lépe bránili gruzínskou hvězdu Pačuliju, v útoku navíc na vydařený výkon z minulého duelu s Maďarskem navázal Jiří Welsch.

Gruzínce však držel skvěle hrající Sanikidze, přesto se českému výběru povedlo odskočit a držet těsné vedení. A to i přesto, že se klíčoví hráči dostali do problémů. Za stavu 22:16 musel kvůli třetímu faulu střídat Welsch, ale Gruzínci to nedokázali využít. Naopak se Češi ještě do poločasu dostali do devítibodového vedení.

Navíc hned v úvodu druhé půle proměnil trojku Satoranský, který se vrátil do hry po zranění. Češi tak vedli o potřebných 12 bodů a díky vydařeným nájezdům utekli až na 52:35. Pak ale přišlo několik zbytečných chyb, Gruzíncům vyšly těžké střely a byli zpět v utkání.

Český výběr dlouho neměl v útoku kromě brejků a nájezdů do koše výraznější zbraň, v poslední čtvrtině však předvedl skvělý výkon Pavel Houška. Nymburský pivot, který se k týmu kvůli rodinným problémům připojil teprve minulý týden, proměnil tři trojky a s 13 body měl lví podíl na tom, že Češi získali dvacetibodový náskok (76:56).

Trápící se Gruzínci už neměli protizbraň a manko nedohnali ani na potřebných deset bodů, aby si udrželi výhodu ze vzájemných zápasů. Poslední čtvrtinu prohráli 16:28.

Kvalifikace basketbalistů o ME 2015 - skupina E:

ČR - Gruzie 86:67 (18:13, 39:30, 58:50)

Nejvíce bodů: Satoranský 16, Pumprla 15, Welsch a P. Houška po 13, Auda 12 - Sanikidze a Šengalija po 17, Pačulija 10. Rozhodčí: Hierrezuelo (Šp.), Laurinavičius (Lit.), Stoica (Rum.). Fauly: 25:20. Pět chyb: 38. Balvín - 40. Pačulija, 40. Šengalija. Trestné hody: 14/11 - 31/23. Trojky: 9:4.

Maďarsko - Portugalsko 65:52 (16:15, 30:32, 53:42)