Skvělý návrat Kvitové! V prvním kole French Open smetla Boserupovou

Autor: iSport.cz
0
Je nedotknutelnost Třince pryč? Dynamo a Spartu táhnou schovaní lídři. Překvapí Litvínov?
Spor o Kováče: kouč budoucnosti a opravdová trefa, nebo jen bublina?

SOUHRN 1. DNE | Tenistka Petra Kvitová vyhrála svůj první zápas po vážném zranění levé ruky. Dvojnásobná wimbledonská vítězka v prvním kole Roland Garros porazila Julii Boserupovou z USA 6:3 a 6:2.

Sedmadvacetiletá Kvitová byla loni 20. prosince přepadena ve svém bytě a pachatel jí pořezal všechny prsty levé ruky, v které drží raketu. Lékaři odhadovali, že se vrátí nejdříve po půl roce, ale bývalá světová dvojka to stihla skoro o měsíc dřív.

"Jsem tak ráda, že jsem se rozhodla sem přijet. Díky moc, strašně děkuji za všechnu podporu. Nezáleží zas tak moc na tom, jak jsem hrála, ale důležité je vítězství," řekla Kvitová v rozhovoru na kurtu a později na tiskové konferenci doplnila: "Chtěla jsem přijet a vyhrát. To byl sen, motivace. Je to úžasné."

Kvitová se mohla spolehnout i na svůj forhendFoto ČTK

Příští soupeřkou někdejší semifinalistky pařížského grandslamu bude další Američanka Bethanie Matteková-Sandsová.

"Předčilo to moje očekávání," řekl novinářům trenér Kvitové Jiří Vaněk. "Vzhledem k tomu, že to byl náš první společný zápas, tak jsem Petru neměl možnost pozorovat, jakou má nervozitu před zápasem, když byla zdravá. Všechno bylo pro mě nové a klobouk dolů, jak se s tím vypořádala. Od prvního míče nastoupila, šla si za tím a byla přesvědčená, že vyhraje. Neskutečný," řekl bývalý kouč Karolíny Plíškové.

V modrém tílku a bílo-modré sukni zahájila Kvitová po jedenácté hodině program turnaje na centrálním dvorci Philippa Chatriera. První výměnu získala vítězným forhendem k čáře. "U prvního míčku jsem byla překvapená. Říkala jsem si: 'Ty jo, co se to děje!' Ale nestěžuju si. Jsem ráda, jak jsem to tenisově zvládla," řekla.

Poté sice udělala dvojchybu, ale přidala další vítězný forhend, bod z podání, bekhend na čáru a za dvě minuty měla první game. "Věděla jsem, že to tam pořád je, v hlavě, v ruce. Měla jsem obrovskou motivaci. Občas to nebylo třeba úplně ono, ale je to tam. Až budu víc trénovat, zlepší se to ještě víc," věří Kvitová.

Petra Kvitová mohla být se svým výkonem spokojenáFoto Reuters

Zatínala pěst po vítězných míčích, snažila se hrát aktivně a svým druhým esem v utkání zvýšila po osmi minutách hry už na 3:0. Hrála uvolněně, bez velkých emocí a hodně soustředěně. Své oblíbené "pojď!" si křikla po esu v páté hře.

Za stavu 3:1 se dostala poprvé do problémů, ale všechny tři brejkboly odvrátila. První set ukončila po 39 minutách dalším vítězným forhendem a vzduch prořízl tentokrát mnohem hlasitější výkřik a dlouhé "pojď!".

Druhý set začala světová šestnáctka Kvitová čistou hrou při podání Boserupové, 86. hráčky žebříčku WTA. Servisem vzápětí brejk podržela. Zápas na pět minut přerušila bouřka, ale hráčky ani neodešly z kurtu a Kvitovou v rozletu nezastavila.

Ještě jednou vzala ve druhém setu Američance servis a za hodinu a 13 minut zápas ukončila. K výhře si pomohla devíti esy a 31 vítěznými míči. Využila hned první mečbol, pustila raketu na zem, sundala čelenku a došla k síti podat soupeřce ruku. Zamávala divákům a položila si na chvilku na lavičce hlavu do dlaní.

"Cítím se skvěle. Vyhrála jsem a bylo to výjimečné. Bylo to něco víc speciálního než běžné první kolo," uvedla Kvitová. "Měla jsem v hledišti tým, celou rodinu a všechny, co mi pomohli v těžkých časech. Bylo mi potěšením hrát před nimi," řekla.

Kerberová končí už v prvním kole

Světová jednička Angelique Kerberová vypadla na Roland Garros stejně jako loni v prvním kole. Německá tenistka prohrála na pařížském grandslamu 2:6, 2:6 s Ruskou Jekatěrinou Makarovovou a dala teoretickou šanci Karolíně Plíškové na posun na první místo žebříčku. Česká tenistka k tomu ale potřebuje na neoblíbené antuce postoupit do finále.

Devětadvacetiletá Kerberová je první nejvýše nasazenou hráčkou v takzvané open éře, jež skončila na French Open už v úvodním kole. Její dnešní vyřazení nicméně není šokem, neboť letos ještě nezískala titul a na třech přípravných antukových turnajích před Paříží vyhrála jen dva zápasy.

Vedle Plíškové má šanci na posun na první místo žebříčku i Rumunka Simona Halepová, jež ale musí získat titul.