Jan Jaroch
25. září 2017 • 17:22

Federerův znalec o hvězdném hráči: Co mu doma vyčítají? Jaká je jeho žena?

Autor: Jan Jaroch
Vstoupit do diskuse
0
TOP VIDEA
Hvězdy vyvedly partnerky: kdo dorazil na vyhlášení Fotbalisty roku?
PRVNÍ DOJEM ze čtvrtfinále: Motor se zlepšuje, ale dostává lekci, co Třinec umí
VŠECHNA VIDEA ZDE

Hledání dokonalosti, tak se v angličtině jmenuje biografie Rogera Federera z pera uznávaného švýcarského reportéra Reného Stauffera. Osmapadesátiletý novinář curyšského deníku Tages-Anzeiger zná jednoho z nejlepších sportovců všech dob jako málokdo. Proč nikdy nebyl Federer na vojně? Proč jeho manželka Mirka už jedenáct let nedává rozhovory? O tom všem se během své lavercupové návštěvy Prahy ochotně rozpovídal.



Knihu Reného Stauffera máte v knihovně možná i vy. V Česku vyšla pod titulem Tenisový génius Roger Federer a jeho příběh. „Byla přeložena asi do deseti jazyků. Mám výtisky z Číny, Brazílie nebo Indonésie, ale české nebo slovenské vydání mi chybí. Musím ho sehnat,“ plánoval ostřílený tenisový žurnalista.

Jak vzpomínáte na vznik Federerova životopisu?
„Roger se na něm nechtěl podílet. Neautorizoval ho. Říkal mi: Buď něco dělám na sto procent, nebo to nedělám vůbec. Ale můj čerstvě dokončený rukopis přečetl během tří dnů. Přišel a povídá: Dobrá práce. Znáš mě dobře. Jen některé věci bych napsal jinak.“

Vybavujete si vaše první setkání?
„Samozřejmě. Byl ještě kluk. Slyšel jsem o něm, chtěl jsem ho vidět na vlastní oči. Hrál nádherné čisté údery, čišela z něj síla. Ale působil trochu bláznivě. I když získal bod, nevypadal šťastně a nadával si, že měl situaci vyřešit jinak. Připadalo mi, že s takovým přístupem nemůže vyhrát zápas. Ale vyhrál ho.“

Byl takový perfekcionista?
„Už tehdy měl v sobě tu touhu, vítězný přístup, který snad patřil do jeho genetické výbavy. Něco takového se nemůžete naučit. On je prostě vítězný typ, dokáže ze sebe vymáčknout to nejlepší, když je to nejvíc potřeba.“

Jak se v průběhu let změnil?
„Když jsem ho potkal poprvé, byl velice upřímný. A zůstal takový. Otevřený, přirozený, nic nepředstíral. Nechtěl být někým jiným. Pořád stojí nohama na zemi. Když se vidíme, nemám pocit, že přišla superhvězda, kterou znají skoro po celém světě. Vnímám ho jako chlapíka, kterého znám dvacet let. Zůstal sám sebou, nemusel si vytvářet image nebo se přetvařovat.“

Federer se těší pověsti dokonalého muže. Má vůbec nějaké zápory?
„Museli bychom obtížně pátrat po vyloženě špatné vlastnosti, což se mi zdá nefér. Někdo říká, že je paličatý, ale podle mě se tvrdohlavost dá brát i jako přednost. Samozřejmě, někdy si přeju, aby byl přístupnější.“

Kdy?
„Třeba při pobytech v Dubaji, kde trénuje. Několikrát jsem se ho ptal, jestli za ním v prosinci můžu přiletět, ale on tam zatvrzele odmítá přijmout jakéhokoliv reportéra. A pokud bychom na něm dál hledali nějakou chybu, někteří lidé ve Švýcarsku jsou naštvaní, že stále neabsolvoval základní vojenskou službu.“

Vážně?
„Neměli jsme zvláštní vojnu pro sportovce a Roger by přišel o čtyři měsíce kariéry. Vypadl by z okruhu ATP. Občas dostanu dopis, jehož autor Rogerovi vytýká, že nehraje Davis Cup, nebyl v armádě a jenom předstírá, že je Švýcar.“

Utkání Rogera Federera pozorně sleduje také jeho choť Mirka
Utkání Rogera Federera pozorně sleduje také jeho choť Mirka

Tráví ve Švýcarsku hodně času?
„Má byt v Dubaji, ale daně platí ve Švýcarsku. Když si loni udělal pauzu kvůli problémům s kolenem a zády, dlouho pobýval doma.“

Kde?
„Vlastní byt za městem u Curyšského jezera. A pak mu patří dva domy v horách - ve Valbelle. V jednom žijí jeho rodiče a ve druhém on s manželkou a dětmi. Obě sídla jsou propojená.“

Znáte se s jeho paní Mirkou?
„Ano, bývala velice společenská, ráda si povídala. Vyrůstala u Bodamského jezera, odkud pocházím i já. Její kariéru jsem sledoval velmi dlouho. Znal jsem její příbuzné a kamarády. Psal jsem o ní. V roce 2001 postoupila na US Open do třetího kola, kde podlehla Justine Heninové. Měla tolik zdravotních problémů, že už pak skoro nehrála.“

Jaká byla?
„Milá. Kolikrát jsme si pěkně popovídali. Pak začala pracovat pro Rogera jako tisková asistentka. Po čase ale úplně přestala dávat rozhovory.“

Proč?
„Po jedné špatné zkušenosti se s Rogerem před jedenácti lety rozhodli, že je zbytečné, aby riskovala vznik dalších překroucených a nepříjemných článků nebo drbů. Dělal jsem s ní jedno z posledních velkých interview.“

Jaké bylo?
„Otevřené. Tvrdila, že její tehdy třiadvacetiletý muž někdy působí, jako by mu bylo dvanáct, a někdy jako třicátník. Že se chvílemi chová legračně a dětinsky a jindy je úplně vážný. V tom už je dneska jiný.“

V čem?
„Vzal na sebe veškerou odpovědnost. Velmi dobře si uvědomuje, co se kolem něj děje. Stará se o rodinu, o sponzory, jedná s médii a pořadateli turnajů. Všechno dělá pořádně. A co se týče Mirky...“

Ano?
„Mí kolegové nevěří, že opravdu odmítá všechny žádosti. Tak tady povídám Rogerovu manažerovi Tonymu Godsickovi: Budeš se smát, ale mám se zeptat na rozhovor s Mirkou. A on odvětil: V žádném případě, nic se nemění!“

Jakého největšího Federerova triumfu jste byl svědkem?
„Jeho první titul ve Wimbledonu z roku 2003 byl úžasný. Velké vítězství viselo ve vzduchu, ale nikdo si nebyl jistý, jestli ho skutečně dokáže dobýt. Prvně se probojoval do grandslamového semifinále proti Roddickovi. Vyřídil ho ve třech setech a pak ve finále porazil Philippoussise. V tu chvíli se jeho kariéra zlomila. Jeho tehdejší kouč Peter Lundgren ji přirovnal k láhvi kečupu. Nejdřív nic a pak z ní vyletí všechno najednou. Ve Wimbledonu 2003 to všechno začalo.“

Je Federer ve Švýcarsku největším sportovním esem?
„Ano. Je naším nejslavnějším sportovcem všech dob. Možná je dokonce nejznámějším Švýcarem vůbec. Koho ještě máme? Ulricha Zwingliho (teolog a reformátor z 15. a 16. století) nebo Johanna Heinricha Pestalozziho (pedagog, politik a filozof z 18. a 19. století). V moderní době je ale Roger nejvýznamnějším ambasadorem naší země. Dělá jí skvělou reklamu. V podstatě každý člověk v civilizovaném světě ho zná.“

Může se ve Švýcarsku procházet po ulici?
„Klidně. Chodí mezi lidmi. Loni jsme letěli stejným letadlem z Indian Wells. Vystoupil a přišel k pásu se zavazadly s Mirkou, dětmi i chůvami. Vzal si kufr a všichni pochodovali příletovou halou. Jako vy nebo já. Třeba v Americe by si něco podobného nemohl dovolit. Ve Švýcarsku ano.“

Jakou příhodu s Rogerem byste vyprávěl svým vnoučatům?
„Je jich tolik! Ale mám rád jednu, která se týká rozhovoru s Mirkou na Wimbledonu 2003. Dlouho se mi ho nedařilo uskutečnit, pak to klaplo. A najednou mi večer před finále volá Roger. Říkám si: Do háje, co se děje? Že by chtěl ten rozhovor stornovat?“

Ale on žádal něco jiného, že?
„Povídá mi: Jsi v šoku? Bojíš se? Já říkám: V pohodě. Co potřebuješ? A on mě jen žádal, abych z textu vymazal zmínku o jeho dobrém kamarádovi Retovi Staublim, který si vzal volno v práci a byl s ním v Londýně. Roger nechtěl, aby měl Reto ve firmě potíže. I před wimbledonským finále myslel na druhé.“

Mnoho se toho neví o Federerových zájmech mimo tenis. Jaké jsou?
„Nečte knihy. Nezajímají ho. Zná se s Thierrym Henrym, Tigerem Woodsem a Valentinem Rossim. Teď pozval na US Open letošní jedničku hokejového draftu Nika Hischiera. Má přátele mezi sportovci a jejich kariéry sleduje. Jinak opravdu nevím. Nelyžuje. Golf je pro něj nudný. Neumí bruslit. Především je rodinný typ. Častokrát nechává rozhodovat Mirku: o prázdninách určuje program ona, protože normálně se všechno točí kolem něj.“

Tipnete si, kolik sezon ještě bude hrát?
„Nevím. Jimmy Connors oficiálně nikdy neodešel do důchodu. Roger si na sebe nechce vytvářet další tlak. Nelíbí se mu, když mu lidé říkají, co má dělat. Nedávno prohlásil, že konec jeho kariéry nemusí být spektakulární. Pokud bude fit a bude mít chuť zúčastnit se tří turnajů ročně - například v Halle, Basileji a Dubaji - udělá to. Může vydržet víc než další dva roky. Ale asi ne s plným programem.“

Laver Cup byl úspěšnou akcí, protože jej tenisté vzali vážně, říká Federer
Video se připravuje ...

Vstoupit do diskuse
0

Aktuální výsledky

Tenis
Články odjinud


Články odjinud