OH - Atletika - Vrh koulí - kvalifikace (ženy) -  ONLINE PŘENOS -  30. července 2021   12:25

Ukončeno

Vrh koulí - kvalifikace (ženy)

Přenos se aktualizuje automaticky

To je ode mě pro dnešek z této kvalifikace vše. Děkuji za pozornost a přeji příjemný zbytek dnešního dne. Těším se na Vás zase u nějakého dalšího textového online přenosu, na počtenou!
Vrhačská kvalifikace je za námi a s ním i jedno překvapení. Do finále se nedostala bronzová medailistka z posledních Her v Riu, Maďarka Anita Mártonová, i když dnes předvedla svůj nejlepší výkon letošní sezóny. Kvalifikační hranici 18,80 metrů překonalo jen 7 závodnic, zbytek startovního pole se kvalifikoval až na svůj nejdelší výkon. Postupovou dvanáctku, ve které, bohužel, neuvidíme Markétu Červenkovou, uzavírá Němka Sara Gabettaová. Naopak se ve finále můžeme těšit na trojnásobné čínské zastoupení.
Výsledky kvalifikace:
1. Li-ťiao Kung (CHN) 19,46 – Q
2. Ťia-jüan Sung (CHN) 19,23 – Q
3. Raven Saundersová (USA) 19,22 – Q
4. Fanny Roosová (SWE) 19,01 – Q
5. Aliona Dubická (BLR) 18,89 – Q
6. Valerie Adamsová (NZL) 18,83 – Q
7. Jang Kao (CHN) 18,80 – Q (SB)
7. Auriol Dongmová (POR) 18,80 – Q
9. Portious Warrenová (TTO) 18,75 – q (PB)
9. Jessica Ramseyová (USA) 18,75 – q
11. Maddison-Lee Wescheová (NZL) 18,65 – q (PB)
12. Sara Gambettaová (GER) 18,57 – q
---
24. Markéta Červenková (CZE) 17,33
Kvalifikace žen ve vrhu koulí právě skončila.
Tečku za vrhačskou kvalifikací udělala Sophie McKinnaová. Na třetí pokus 17,60, což na zlepšení nestačí. Se svým nejdelším pokusem 17,81 končí na konečné 17. pozici.
Po neúspěšném třetím pokusu Sarah Mittonové je jasné, že Gambettaová do finále proklouzla, zatímco Kanaďance schází k postupu necelé 2 metry. 16,62 metrů je pro ni jistě velkým zklamáním.
Sara Gambettaová sice zlepšení nepřidala, ale drží solidních 18,57 z druhého pokusu, což by nyní na postup na výkon stačilo. Ohrozit ji mohou už jen 2 závodnice.
Markéta Červenková dala do posledního pokusu všechno, ale na zlepšení to, bohužel, nestačí. S olympijskou vrhařskou disciplínou se loučí výkonem 17,05. Její nejdelší pokus přišel v první sérii. Zaostala o více jak metr za svým osobním maximem i letošním nejdelším pokusem. Finále koulařek se tak bude muset obejít bez české reprezentantky.
A teď už je na řadě česká závodnice, která má před sebou třetí pokus. V jejích možnostech je prostor na zlepšení.
Emel Dereliová znovu atakovala hranici 18 metrů, ale ani tentokrát ji nepřekonává. Ani tureckou vlajku ve finále neuvidíme. Se soutěží se loučí po výkonu 17,81 metrů.
Espinozová zapisuje nejslabší ze svých tří vrhačských pokusů. Nejdelší z nich, z prvních pokusů, měřil lehce přes 17 metrů a brány finále tak pro ni zůstávají zavřené.
Ve třetích pokusech přeci jen došlo ke zlepšení! Valerie Adamsová z Nového Zélandu poslala náčiní do vzdálenosti 18,83. To je splnění kvalifikačního limitu a ve finále tak scházet nebude!
Geisa Arcanjová z Brazílie zapisuje druhý křížek v řadě. Konečný výsledek kvalifikace tak zaznamenala hned v prvních pokusech. S výkonem 16,46 nemůže být vůbec šťastná a je to vidět i na jejím výrazu ve tváři.
Gruzijka Sopo Shatirishviliová se protrápila kvalifikací. Třetí pokus letí mimo výseč a končí předposlední za vrh čítající 15,31 metrů. Tokijský vrhačský kruh zatím nedělá příliš radostí mnoha závodnicím.
Danniel Thomasová-Doddová vrhá znovu za metu 18 metrů, ale zlepšení to není. Už v tuto chvíli ale sama ví, že zvládnutých 18,37 metrů ji stačit nebude a je momentálně první pod "čarou", která by nepostoupila na výkon.
Paulina Gubaová zaostala za svým vrhem z druhé série jen o 2 centimetry a tak ani ona do finálové dvanáctky neproklouzne. Výkon 16,98 je daleko od jejího maxima přes 19 metrů. I pro ni tedy olympijské hry skončili po třech pokusech.
Stejně tak neuvidíme ve finále bronzovou medailistku z olympijských her v Riu! Anita Mártonová ve třetím pokusu z přemíry snahy přešlápla a s vrhačkou soutěží se loučí výkonem 17,59 z druhé série, což je zároveň její letošní osobní maximum.
Adelaide Aquillaová načíná třetí sérii výkonem 16,62, což je o metr kratší než v předchozím pokusu. Vzdálenost 17,68 na finále nestačí, takže ve finále tuto Američanku neuvidíme.
Druhou sérii pokusů zakončuje Sophie McKinnaová také neměřeným pokusem. Jistotu postupu tak mají po druhým pokusech jen tři závodnice ze skupiny B.
Sarah Mittonová přešlapuje a se svými 16,22 metry z prvního pokusu výrazně zaostává za zbytkem startovního pole.
Sara Gambettaová udělala výrazný krok směrem k postupu do finále. Po prvním pokusu, kde nezapsala ani metr, ve druhé sérii zapisuje 18,57 a to už je nadějná vzdálenost.
Čína bude mít ve finále jisto jistě trojí zastoupení! Ťia-jüan Sung zvládla ve druhé sérii zapsat 19,23 a může s radostí opustit vrhačkou kvalifikaci. Přímý postup má v kapse.
Markéta Červenková ve druhém vrhačském pokusu zlepšení nepřidá. Zapisuje totiž křížek! Stále tak platí její výkon z prvních pokusů – 17,33. Ve třetím pokusu bude chtít určitě přidat, 17,33 je daleko za jejími maximy.
Zatímco Venezuelanka Ahymara Espinozová zapsala slabší výkon, Emel Dereliová z Turecka má ve statistikách první platný pokus. Její aktuální hodnota činí 17,81 metrů.
Valerie Adamsová posílá kouli znovu za hranici 18 metrů, ale tentokrát je to slabší pokus a její výkon z první série (18,75) zatím stačí na postup. Ke kvalifikační hranici to není daleko.
Geisa Arcanjová při odhodu přešlápla koulařský kruh a zapisuje neměřený pokus. Pokud chce pomýšlet na postup, musí ve třetí sérii zabrat!
Sopo Shatirishviliová sice dokončila svůj vrhačský pokus, ale zapisuje velmi, velmi slabých 15,31. Celkově se zatím řadí na předposlední, 31. pozici.
To Jamajčanka Danniel Thomasová-Doddová udělala pořádný progres. Po neplatném pokusu z první série zapisuje 18,37 a vylétla tím v postupových statistikách do postupových pozic.
Polka Paulina Gubaová zaznamenává sice svůj první platný pokus, ale vzdáleností 16,98 ani náhodou nemůže atakovat postupující závodnice.
Bronzová medailistka z Ria se druhým pokusem také zlepšuje, na postup to zatím ale stále nestačí. Vzdálenost 17,59 je na míle vzdálená jejímu osobnímu i letošnímu maximu.
Adelaide Aquillaová zapisuje ve druhé sadě zlepšení, o rovných 30 centimetrů. Koule skončila ve vzdálenosti 17,68.
Ve druhé skupině se povedlo v prvním pokusu kvalifikační limit splnit hned dvěma závodnicím. Do finále postupuje na přímo Číňanka Li-ťiao Kung (19,46) a také Auriol Dongmová, která vrhla kouli do vzdálenosti 18,80, což je na milimetr přesná vzdálenost, zajišťující postup. Martkéta Červenková při svém prvním vrhu poslala náčiní do vzálenosti 17,33 metrů.
Kvalifikace skupiny B právě začala.
Z přímého postupu do finále se radují pouze čtyři vrhařky. Nejdále poslal náčiní Američanka Raven Saundersová. Do finále ji zcela určitě doprovodí švédská reprezentantka Fanny Roosová, Běloruska Aliona Dubická a Číňanka Jang Kao.
Kvalifikace skupiny A právě skončila.
Aliona Dubická z Běloruska zakončuje třetí pokusy skupiny A a po svém výkonu může být náležitě šťastná. Výkonem dlouhých 18,89 metrů totiž postupuje do finálové dvanáctky na přímo!
Kvalifikaci má za sebou už i Klaudia Kardaszová z Polska. Svůj výkon z druhé sady vylepšila o bezmála půl metru (17,76). Ke kvalifikačnímu limitu ji schází více jak metr. I ona si bude muset počkat na průběh druhého finálové skupiny.
Portious Warrenová podruhé zlepšuje svůj osobní rekord. Z koulařského kruhu vyslala kouli do vzálenosti 18,75 a je na tom vzdálenostně na centimetr přesně jako Jessica Ramseyová z USA! Patří jim dělená 5. přička skupiny A.
Ukrajinka Olga Golodná zaostala za svým letošním maximem i osobním rekordem o více jak metr. Koule dopadla na pásku ohraničující 17 metrů, což je i tak méně než ve druhé sérii. Výkonem 17,15 se s letošními olympijskými hrami zřejmě loučí.
Maddison-Lee Wescheová poslala svůj pokus znovu za 18 metrů, na zlepšení ale nedosáhla a v kvalifikaci končí výkonem 18,65, což je jen 15 centimetrů potřebným k postupu. Bude ji to stačit?
Od Christiny Schwanitzové se čekalo daleko více. Ve třetím pokusu posílá kouli do vzdálenosti 18,08 a na případný postup si bude muset počkat. Její maximum je přitom o dva metry dále. Bylo by překvapivé nevidět tuto závodnici ve finále.
Zlepšení ze strany Jessicy Schilderové nepřišlo. Koule dopadá do vzdálenosti 16,82, ale její druhý pokus byl o necelý metr delší. I ona tak bude muset netrpělivě čekat na výsledky svých soupeřek.
Německá reprezentantka Katharina Maischová další metry nepřidala. Kvalifikaci tak končí výkonem 17,89 z druhého pokusu a na výkony svých soupeřek si bude muset počkat.
Jessice Ramseyové se to všechno sešlo jak mělo. V předchozích dvou pokusech měla neměřený pokus, ale ve třetím pokusu se roztočila a vrhla náčiní do vzdálenosti 18,75 metrů a jen o 5 centimetrů zaostala za přímým pokusem. Dovolím si tvrdit, že tímto pokusem se přiblížila pořádným krokem k vysněnému finále.
Lloydricia Cameronová vylepšila o 14 centimetrů svůj výkon z prvního pokusu a kvalifikaci zakončuje vržením vzdálenosti 17,43. I ona zřejmě do finálových bojů nezasáhne.
Španělka zcela jistě nechtěla zopakovat potřetí křížek a ve třetím pokusu zapisuje 17,38, což ji vyhouplo výsledkovou listinou vzhůru, na postup by to ale stačit nemělo.
Také do statistik Dimitriany Bezedeové se přidává křížek. Její konečný výsledek tak zůstává výkon z druhé sady vrhů – 16,55. To na postup zcela jistě stačit nebude.
Začínají třetí pokusy ve skupině A. Brittany Crewová odjede z Tokia s nenaměřeným pokusem. Ani při svém třetím vrhačském pokusu se nedokázala vyvarovat chyb a na Hrách v Tokiu skončí beznadějně poslední.
Aliona Dubická sice překonala postupovou metu, bylo to ale s přešlapem! Další pokus bude mít na konci třetích pokusů, ale i tak je její výkon 18,61 z první sady hodně nadějný.
Máme novou vedoucí ženu kvalifikačních skupin. Raven Saundersová jako první překonala hranici 19 metrů, když se jí povedlo zapsat 19,22 a je jasnou postupující do finále.
Klaudia Kardaszová po nepovedeném prvním pokusu zapisuje ve druhé sadě vrhů metu 17,29 a řadí se na průběžnou devátou příčku své skupiny. K postupu má nyní daleko.
Portious Warrenová z Trinidadu a Tobaga přidala pouhé 2 centimetry, přesto ji to stačilo k překonání jejího osobního maxima. 18,23 ale stále na přímý postup nestačí.
Ukrajinka Olga Golodná se prezentovala parádním pokusem. Výkon 17,15 ji sice řadí na průběžnou devátou pozici ve skupině A, přiblížila se ale o více jak metr ke zdolání postupové hranice 18,80 metrů.
Maddison-Lee Wescheové nevyšel vrh po technické stránce. Za svým výkonem z prvního pokusu zaostává o necelé dva metry, přesto si nechává svůj pokus změřit. S výkonem 18,65 i tak stále žhaví naději na postup.
To Němka Katharina Maischová si vedla o poznání lépe a za přímým postupem zaostala pouze o necelý metr. Tohle Už by mohl být solidní výsledek pro německou závodnici.
Jessica Ramseyová je další atletkou, která i na druhý vrhačský pokus zapisuje do svých statistik křížek. V pořadí již třetí.
Lloydricia Cameronová dala do svého pokusu maximum, ale z přemíry snahy z toho byl nakonec pouze přešlap. Stále tedy zapisuje vzdálenost 17,29 z prvního pokusu.
María Belen Toimilová má za sebou druhý nepovedený pokus. U jejího jména svítí dva křížky. Hodně si tím komplikuje boj o postup. Bude k tomu mít ale ještě 1 pokus.
Dimitriana Bezedeová si sice vylepšila skoro o celý metr svůj výkon z prvních pokusů. I tak je vzdálenost 16,55 na postup zatím stále velmi málo.
Kanaďanka Brittany Crewová nemá po dvou vrzích platný pokus a bude se muset ve třetí sérii hodně snažit, pokud bude chtít patřit mezi šestnáctku postupivších.
Skupina A má za sebou sérii prvních pokusů. Přímý postup má jistý pouze švédská vrhačka Fanny Roosová za výkon 19,01.
Dimitriana Bezedeová se prezentovala prvním pokusem v hodnotě 15,61 metrů.
Kanaďanka Brittany Crewová nezaznamenala ani jeden platný pokus.
Na olympijských hrách v Riu de Janeiru se ve finále radovala ze zlaté medaile Američanka Michelle Carterová, stříbro si na krk pověsila Valerie Adamsová z Nového Zélandu a bronz putoval do Maďarska zásluhou Anity Mártonové.

Z této trojice na Hrách v Tokiu nestartuje pouze zlatá medailistka Michelle Carterová. Zbylé dvě závodnice se pokusí zopakovat medailové umístění i letos.
Startovní listina:

Skupina A:
Brittany Crewová (CAN)
Dimitriana Bezedeová (MDA)
María Belen Toimilová (ESP)
Fanny Roosová (SWE)
Lloydricia Cameronová (JAM)
Jessica Ramseyová (USA)
Katharina Maischová (GER)
Jessica Schilderová (NED)
Christina Schwanitzová (GER)
Jang Kao (CHN)
Maddison-Lee Wescheová (AUS)
Olga Golodná (UKR)
Portious Warrenová (TTO)
Klaudia Kardaszová (POL)
Raven Saundersová (USA)
Aliona Dubická (BLR)

Skupina B:
Adelaide Aquillaová (USA)
Anita Mártonová (HUN)
Paulina Gubaová (POL)
Danniel Thomasová-Doddová (JAM)
Sopo Shatirishviliová (GRO)
Geisa Arcanjová (BRA)
Valerie Adamsová (NZL)
Ahymara Espinozová (VEN)
Emel Dereliová (TUR)
Li-ťiao Kung (CHN)
Markéta Červenková (CZE)
Ťia-jüan Sung (CHN)
Sara Gambettaová (GER)
Sarah Mittonová (CAN)
Auriol Dongmová (POR)
Sophie McKinnaová (GBR)
Postupový klíč

Do finále postoupí každá reprezentantka, která překoná kvalifikační hranici vzdálenosti 18,80 metrů. Pokud takových závodnic bude méně než 12, do finále postoupí 12 závodnic s nejdelší vrženou vzdáleností bez ohledu na kvalifikační skupinu.
Přeji příjemné poledne všem fanouškům atletiky! Od začátku Olympijských her uplynulo 7 dní, ale až dnes se rozbíhají atletické disciplíny, mezi kterými se zaměříme také na kvalifikaci ve vrhu koulí žen, ve kterém má Česko své želízko v ohni. Start kvalifikace je určen ve 12:25.
Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 12:25.
Články odjinud