OH - Atletika - Skok do výšky - finále (muži) -  ONLINE PŘENOS -  1. srpna 2021   12:10

Ukončeno

Skok do výšky - finále (muži)

12:10 O medaile (Finále) - muži
QAT 1. M. Baršim
ITA 1. G. Tamberi
BLR 3. M. Nědosekov
 
Přenos se aktualizuje automaticky

To je ode mě vše. Děkuji za pozornost a u dalších olympijských přenosů se budu těšit na počtenou.
Konečné pořadí

1. Mutaz Essa Baršim (QAT) 237 cm
1. Gianmarco Tamberi (ITA) 237
3. Maksim Nedasekau (BLR) 237
4. Woo – Sang-hyeok (KOR) 235
5. Brandon Starc (AUS) 235
6. Michail Akimenko (ROC) 233
7. Juvaughn Harrison (USA) 233
8. Django Lovett (CAN) 230
9. Ilja Ivaňuk (ROC) 230
10. Hamish Kerr (NZL) 230
11. Tom Gale (GBR) 227
12. Shelby McEwen (USA) 227
13. Naoto Tobe (JPN) 224
Soutěž výškařů nabídla obrovské drama se spravedlivým koncem. Pouze Muraz Essa Baršim a Gianmarco Tamberi procházeli až do laťky 239 centimetrů bez jediné chybičky, ale právě tato výška se jim stala osudnou. A vzhledem k tomu, že podle shodného zápisu nešlo určit vítěze, tak dostali zlatou olympijskou medaili oba.

Bronz bere Maksim Nedasekau. Běloruský reprezentant sice překvapivě shodil už základní výšku, ale poté se zkoncentroval a o medaili rozhodl úspěšným zdoláním 237 centimetrů. Zklamáním skončila soutěž pro Rusa Ivaňuka, jenž si dělal zálusk na medaili, ale skončil až devátý s platným zápisem 2,30 metru.
Tamberi ani Baršim si nebyli jistí, kdo vyhrál. Když jim rozhodčí oznámil, že oba, tak se každý okamžitě rozběhl na jinou stranu oslavovat obrovský úspěch.
Zlato se dělí mezi Baršima a Tamberiho! Ital si roztleskal obecenstvo, ale nebylo mu to nic platné, k překonání laťky mu ještě pár centimetrů chybělo.
Maksim Nedasekau je bronzový. Třetí pokus zprvu vypadal slibně, ale dolní polovinou těla laťku shodil.
Baršim shodil i potřetí a bude muset bedlivě sledovat výkony svých dvou největších konkurentů.
Pro Harrisona a Starca také soutěž končí, o medailistech je tedy jasno. Ale kdo si odnese jaký kov? Před Baršimem, Tamberim a Nedasekauem jsou poslední pokusy.
Woo Sang-hyeok byl velmi blízko překonání, ale zavadil nohama a laťka spadla. Pro Jihokorejce soutěž končí.
Maksim Nedasekau také napodruhé neuspěl. Běloruský reprezentant je však blízko bronzové medaili, kterou by určitě vzhledem k průběhu závodu bral všema deseti.
Mutaz Essa Baršim neuspěl ani napodruhé. Klidně se tak může stát, že budou dva olympijští vítězové, a to v případě, že už laťku nikdo nepřeletí.
239 centimetrů nezdolal na první pokus žádný z výškařů, na čele tak zůstávají Baršim s Tamberim. Woo, Starc a Harrison budou mít poslední pokus z důvodu jednoho křížku ponechaném na předešlé výšce.
Maksim Nedasekau Katařana na čele nevystřídá. K překonání laťky mu chybělo poměrně dost, tohle bude mít Bělorus už hodně těžké.
A pozor. Mutaz Essa Baršim zapisuje první křížek, a to znamená, že pokud Tamberi skočí, tak půjde do vedení! Totéž samozřejmě platí i o dalších, co ještě zůstali ve hře.
Laťka jde do výšky 239 centimetrů. Začne Baršim.
Woo, Starc a Harrison si nechávají zbylé dva pokusy na další výšku, protože kdyby uspěli na předešlé, tak se stejně už nedostanou na medailové pozice.
Gianmarco Tamberi skáče a na čele tak zůstávají dva výškaři! Sledujeme fantastický souboj, do kterého se ale klidně může připojit ještě i Nedasekau. Ten se dnes také rozskákal k velkému výkonu.
Nikdo další zatím výšku 237 centimetrů překonat nedokázal. Shodili Woo, Starc i Akimenko. Rus měl navíc dva křížky už z předešlé výšky, takže pro něj olympijská soutěž končí. Na řadu jde Tamberi.
Takhle se skáče o medaile! Maksim Nedasekau neuspěl na 233 centimetrech a rozhodl se, že následující dva pokusy si nechá na další výšku, aby zbytečně neplýtval silami! A ono se to vyplatilo! Bělorus se jemně opřel o laťku, avšak ta zůstala na svém místě, a to je nejdůležitější.
Mutaz Essa Baršim dává napoprvé i 237 centimetrů, za což mu uznale zatleskal i jeho největší konkurent, Ital Tamberi!
Laťka se zvedá do výšky 237 centimetrů.
Woo Sang-hyeok bojuje, minimálně o bronz! Napoprvé přeletěl 235 centimetrů, stejně jako Starc, ale ten má horší zápis! Nedasekau si nechává dva pokusy na vyšší výšku, Rus Akimenko jeden poslední. Dělají tak proto, aby v případě úspěchu rovnou poskočili na medailové příčky.
Mutaz Essa Baršim pokračuje v parádním výkonu, 235 cm napoprvé, ale není sám, Gianmarco Tamberi jej napodobil! Oba pokračují v čistém zápisu.
Kromě Ivaňuka skončili i Lovett a Kerr. V poslední možnou chvíli se zachránil Brandon Starc, na výšce 235 centimetrů se představí sedm výškařů.
A Ilja Ivaňuk končí! Ani napotřetí totiž nedokázal přeskočit laťku ve výšce 233 centimetrů, očekávaný největší vyzyvatel Baršima se loučí se soutěží hodně brzy.
O medailistech ještě není rozhodnuto! Na druhý pokus totiž uspěli na 2,33 metrech Akimenko, Harrison a také Jihokorejec Woo, který si o dva centimetry vylepšil osobní maximum. Velký problém má naopak Ivaňuk, má poslední pokus!
Už to vypadalo, že Baršima a Nedasekaua nikdo nedoplní, ale nakonec se ještě zadařilo Gianmarcovi Tamberimu, který navíc stále disponuje čistým zápisem, takže se dělí o prvenství s Katařanem. Ostatní budou opravovat.
Maksim Nedasekau vypadá velmi dobře, i on zdolal 233 centimetrů napoprvé! Rusové mají v zápise druhý křížek, Akimenko s Ivaňukem si komplikují boj o cenné kovy.
Jak se dalo předpokládat, tak Mutaz Essa Baršim si vylepšil sezónní maximum, zatím na hodnotu 233 centimetrů.
Hamish Kerr se udržel v soutěži, 230 centimetrů na třetí pokus zvládl a pořádně to oslavil! Tom Gale a Shelby McEwen doplňují vyřazeného Tobeho. Pokračuje tak už jen desítka výškařů.
Opravu zvládli oba Rusové, Akimenko s Ivaňukem, také Američan Harrison. Naopak poslední pokusy čekají na Galea, McEwena a Kerra.
Laťku ve výšce 230 centimetrů zvládli napoprvé i Kanaďan Django Lovett a Gianmarco Tamberi. Na řadu přichází opravy.
Laťka padá výrazně častěji, než když byla posazena o tři centimetry níže. Shodili Akimenko, Gale, McEven, Kerr a již zmiňovaný Ivaňuk.
Spolu s Katařanem mají čistý zápis ještě Brandon Starc a Woo Sang-hyeok. 230 centimetrů přeskočil také Maksim Nedasekau, ten si však neodpustil jedno zaváhání na základní výšce.
Baršim s velkým přehledem vyrovnal osobní maximum, které, troufnu si tvrdit, ještě překoná, neboť rezervu měl pořádnou. Křížek v zápisu by naopak ještě mohl pořádně mrzet Ivaňuka, který je také řazen mezi favority na medaili.
Na výšku 230 centimetrů postupuje dvanáctka výškařů. Juvaughn Harrison a Hamish Kerr pokus pravdy zvládli, na rozdíl od Tobeho, který končí.
Ani napodruhé neuspěl žádný z níže zmíněných. Zbývají jim poslední pokusy.
Laťku ve výšce 227 centimetrů nakonec napoprvé nepřeskočili tři soutěžící. Japonce Tobeho doplnili ještě Novozélanďan Kerr a Američan Harrison.
Ani 227 centimetrů zatím nedělá většině výškařům moc problémů. Přeletěl ji i Michail Akimenko, Tom Gale a Shelby McEwen, opravovat bude muset zatím pouze Japonec Tobe.
S problémy, ale přece Mutaz Essa Baršim přeskočil výšku 227 centimetrů. Ivaňuk si s touto laťkou poradil výrazně jistěji a skvěle si počínal i Nedasekau.
McEwen si roztleskal přítomné obecenstvo a vyskočil si pokračování v soutěži! Skvěle se trefil do odrazu, laťka se ani nezachvěla.
Shelby McEwen zůstal jediným, kdo nepřeskočil 224 centimetrů. A to se mu nepovedlo ani napodruhé, zbývá poslední pokus.
Prvním, kdo shodil druhou nejnižší stanovenou laťku, je Shelby McEwen z Ameriky. Naopak Sang-hyeok Woo nezaváhal pokračuje s čistým zápisem.
Druhou výšku už si Mutaz Essa Baršim na rozehřátí skočil a poradil si s ní na výbornou. Stejně jako Ivaňuk a nezaváhal tentokráte ani Nedasekau.
Tobe i Nedasekau svou první opravu na 219 centimetrech zvládli, laťka se nyní zvedne o pět centimetrů vzhůru.
Nedasekau a Tobe zůstali jedinými neúspěšnými. Zbylá desítka výšku základní laťku přeskočila a jak již bylo zmíněno, Baršim vynechal.
Tom Gale nezaváhal a přes 2,19 metru se přehoupl s velkou lehkostí, podobně si vedl rovněž Michail Akimenko. Opravovat bude muset Tobe.
Začíná se na 219 centimetrech. Maksim Nědosekov ji nepřeskočil, zatímco Ivaňuk s přehledem. Baršim vynechává.
Finále výšky začalo.
Startovní listina:

1. Mutaz Essa Baršim (QAT)
2. Iija Ivaňuk (ROC)
3. Maksim Nědosekov (BLR)
4. Naoto Tobe (JPN)
5. Tom Gale (GBR)
6. Michail Akimenko (ROC)
7. Shelby McEwen (USA)
8. Sang-hyeok Woo (KOR)
9. Brandon Starc (AUS)
10. Hamish Kerr (NZL)
11. Django Lovett (CAN)
12. Gianmarco Tamberi (ITA)
13. Juvaughn Harrison (USA)
Ve výšce mužů je jen jeden muž, který bude obhajovat medaili z před pěti let. Je jím katarský výškař Mutaz Essa Baršim, který v Japonsku bude chtít vylepšit stříbro a rozhodně není bez šance. Baršim je pasován ro dole největšího favorita, avšak má proti sobě několik velmi těžkých soupeřů. Velmi dobrou formu má letos Rus Ivaňuk, jenž je s 237 cm vedoucím mužem letošních tabulek. Na medaili se brousí zuby i další Rus Akimenko (letos 233 cm) nebo Australan Harrison (letos 236 cm). Baršim má osobní maximum ve výšce 243 centimetrů, avšak letos skočil nejvíce zatím pouze 230, což by mu dnes na vítězství určitě nestačilo.
Všem sportovním fanynkám a fanouškům přeju krásné nedělní odpoledne. Vítám vás při sledování výšky mužů, kde se dnes budou rozdávat medaile.
Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 12:10.
Články odjinud