OH - Atletika - Trojskok - finále (ženy) -  ONLINE PŘENOS -  1. srpna 2021   13:15

Ukončeno

Trojskok - finále (ženy)

13:15 O medaile (Finále) - ženy
VEN 1. Y. Rojasová
POR 2. P. Mamonaová
ESP 3. A. Peleteirová
 
Přenos se aktualizuje automaticky

Konečné pořadí:

1. Yulimar Rojasová (VEN) 15,67 m (WR)
2. Patricia Mamonaová (POR) 15,01 m (NR)
3. Ana Peleteirová (ESP) 14,87 m (NR)
4. Shanieka Rickettsová (JAM) 14,84 m
5. Liadagmis Poveová (CUB) 14,70 m
6. Hanna Minenková (ISR) 14,60 m (SB)
7. Keturah Orjiová (USA) 14,59 m
8. Kimberly Williamsová (JAM) 14,51 m
---------------------------------------
9. Rouguy Diallová (FRA) 14,38 m
10. Catarine Ibargüenová (COL) 14,25 m
11. Kristiina Mäkeläová (FIN) 14,17 m
12. Thea Lafondová (DMA) 12,57 m
S těmito slovy se s vámi pro dnešek z Olympijského stadionu loučím a je jen škoda, že dnešní rekordní představení Yulimar Rojasové nemohlo sledovat 68000 diváků, kteří se na tribuny v Tokiu vejdou.
Pokud jste dnes čekali v trojskokanském sektoru nějaké překvapení, měli jste si jít koupit čokoládové vajíčko s hračkou uvnitř. Yulimar Rojasová z Venezuely naprosto dominantním způsobem opanovala soutěž trojskokanek, posledním pokusem dokázala překonat světový rekord z roku 1995 a naprosto po právu se stává novou olympijskou vítězkou a světovou rekordmankou. A rozhodně nemusí zůstat jen u toho, jedním z pokusů, kterými přešlápla, doletěla možná až někam k hranici 15,80 m!

Ale je třeba vyzdvihnout i další dvě trojskokanky. Patricia Mamonaová ve finále zaznamenala tři pokusy, kterými překonala portugalský národní rekord a dokonce poprvé v životě přeletěla hranici 15 metrů, jako jediná ze zbytku finálového pole. Finální číslo 15,01 m jí zajišťuje stříbro. A bronz? Ten byl ve čtvrté sérii v držení Jamajčanky Rickettsové, ale také Španělka Ana Peleteirová během finále dvakrát překonala národní rekord, v páté sérii doplachtila až na 14,87 m a uzmula pro sebe poslední z medailí.

Obě Jamajčanky i Kubánka Poveová končí bez medaile, obhájkyně zlata Ibargüenová a překvapení z kvalifikace Thea Lafondová dokonce ani nepostoupily do užšího osmičlenného finále.
Závod právě skončil!
1'
Je to tam dámy a pánové! Bájná hranice patnácti a půl metru je překonána! Venezuelanka Yulimar Rojasová se výkonem 15,67 m stává novou světovou rekordmankou v trojskoku a navíc zlatou olympijskou medailistkou!
1'
Teď už zbývá rozřešit poslední zapeklitou otázku? Stane se Yulimar Rojasová novou světovou rekordmankou?
2'
I Patricia Mamonaová už je novou národní rekordmankou a i svým posledním pokusem prokázala, že patří k naprosté světové extratřídě. 14,97 m je dalším excelentním výkonem a Portugalka si odveze z Tokia stříbro.
3'
Už jistá medailistka Ana Peleteirová poslední trojskok už se nedokázala zlepšit, ale její oči zkrápí slzy štěstí! Získá totiž bronzovou olympijskou medaili, když dvakrát zlepšila španělský rekord!
4'
Jamajčanka medaili z Tokia nezíská! Posledním pokusem doplachtila sice na 14,76 m, ale to na posun na medailové příčky nestačí. Znamená to, že hned dvě medaile poputují do Evropy, to je poměrně velkým překvapením!
5'
Liadagmis Poveová se už nepřiblížila svému nejlepšímu pokusu v první sérii. zapisuje 14,50 m a ani ona už se neposune. Poslední ženou, která může změnit obsazení stupňů vítězek, je Shanieka Rickettsová.
6'
Poslední trojskok Hanny Minenkové vlastně trojskokem vůbec nebyl. Nejprve přešlápla a pak proběhla rozběhovou dráhu. Šesté místo je ale velmi slušným výkonem pro Izraelku, i když z jejího výrazu je patrné, že si věřila na víc.
7'
Poslední pokus v soutěži pro Keturah Orjiovou se měřit nebude, červený praporek vylétl nahoru a Američanka skončí sedmá.
8'
Poslední pokusy se skáčou v opačném pořadí, začíná tedy Kimberly Williamsová. S Tokiem se loučí výkonem 14,28 m a zůstane osmá. A vypadá hodně vyčerpaně. I když se kameramana z legrace ptá, jestli by si mohla skočit ještě jednou.
1'
Yulimar Rojasová je totiž někde úplně jinde než zbytek světa. Opět překonala hranici světového rekordu, ale znovu to nebylo v souladu s pravidly. Odraz přetáhla o 7,5 centimetru, jinak by už u jejího jména svítila bájná zkratka WR.
2'
Patricia Mamonaová má v Tokiu fantastickou formu, ale minulý skok za 15 metrů jí zřejmě hodně vyčerpal. Tentokrát z toho bylo "pouze" 14,66 m. Ale Portugalka nemusí smutnit, druhé místo je to nejlepší, co může dnes získat.
3'
Ana Peleteirová zaostává za třetí Rickettsovou o 7 centimetrů a musela by zase posunout španělský rekord, aby se v pořadí posunula. Jamajčanka její pokus sledovala velmi nervózně a měla být proč! Peleteirová to dokázala, posunula maximum své země na 14,87 m a teď je to Rickettsová, která drží černého Petra! Pokud je to tedy v dnešní době korektní označení.
4'
Liadagmis Poveová to zřejmě už taky nezvládne. Na posun na pódium už jí zbývá poslední pokus, tím aktuálním totiž doletěla jen na 14,38 m a navíc hodně nedošlápla.
5'
Hanna Minenková skáče ve finále skvěle a velmi vyrovnaně. Potřetí přelétla hranici 14 a půl metru, jenomže lehoučce přešlápla a nakonec se tento pokus neměří.
6'
Ne, Američanka už na zlepšení nemá ani fyzické a vypadá to, že ani psychické síly. Pátý pokus natáhla pouze na 14,43 m a tohle na medaili rozhodně stačit nebude.
7'
Druhá z Jamajčanek Kimberly Williamsová předvedla jeden z povedenějších pokusů, ale výkonem 14,47 m se ani ona nikam neposouvá.
8'
Pátý pokus Shanieky Rickettsové zlepšení ani změnu v pořadí neznamená, i tak je ale trojskok dlouhý 14,62 m poměrně kvalitním výkonem.
1'
Zato Yulimar Rojasová útočí stále na rekord světový, minulým skokem ukázala, že je to rozhodně v jejích silách. Ale čtvrtým pokusem k tomu nebyla blízko, i když, jak se to vezme. 15,25 m je stále výjimečný výkon, ale svěťák leží ještě o 25 cm dál. A to tentokrát odraz vypočítala téměř přesně. Škoda.
2'
Patricia Mamonaová má zdánlivě splněno a národním rekordem se stále drží na druhém místě. Jenže stále nemá dost, chtěla přeletět poprvé v kariéře 15 metrů a povedlo se to! 15,01 m znamená opětovné vylepšení portugalského nejlepšího výkonu historie a to ještě o 13 cm nedošlápla! Portugalka si posiluje pozici na druhém místě.
3'
Španělka Peleteirová vypadla z medailových pozic na úkor Rickettsové a ze všech sil bojovala, aby se na ně vrátila. Parádně vypočítaný odraz ale znamenal jen 14,63 m a i když to je kvalitní výkon, její skok ze druhé série to nepřekonalo a Ana zůstává čtvrtá.
4'
Liadagmis Poveová marně dobývá pódiová umístění, 14,31 m je málo na to, aby bojovala o cenný kov z Tokia.
5'
Pro Hannu Minenkovou je úspěchem už postup mezi nejlepší osmičku a může si svou účast ve finále dál jen užívat. Výkonem 14,29 m ale nepřekonala dnešní svůj nejlepší skok.
6'
Keturah Orjiová už také zřejmě nemá síly na to, aby se zlepšila. Výkonem 14,12 m vyrovnává Američanka Williamsovou, ale na zlepšení to zdaleka nestačí.
7'
Zato její krajanka Williamsová se dál trápí, 14,12 m je na zlepšení málo.
8'
Jamajčanky proklouzly do top osmičky na poslední chvíli, ale Shaniekou Rickettsovou to pořádně uklidnilo. Konečně se čtvrtým pokusem trefila alespoň trochu do odrazu a doletěla na 14,84 m! Tím se dostává na bronzovou příčku a sesazuje z medailových pozic Španělku Peleteirovou.
Průběžné pořadí po třech pokusech:

1. Yulimar Rojasová (VEN) 15,41 m (OR)
2. Patricia Mamonaová (POR) 14,91 (NR)
3. Ana Peleteirová (ESP) 14,77 m (NR)
4. Liadagmis Poveová (CUB) 14,70 m
5. Hanna Minenková (ISR) 14,60 m (SB)
6. Keturah Orjiová (USA) 14,59 m
7. Kimberly Williamsová (JAM) 14,51 m
8. Shanieka Rickettsová (JAM) 14,47 m
---------------------------------------
9. Rouguy Diallová (FRA) 14,38 m
10. Catarine Ibargüenová (COL) 14,25 m
11. Kristiina Mäkeläová (FIN) 14,17 m
12. Thea Lafondová (DMA) 12,57 m
12'
Liadagmis Poveová moc touží po medaili, ale teď chtěla až moc a tlačila to na sílu a v křeči. 14,52 m neznamená zlepšení a Kubánka zůstává čtvrtá.
11'
Kimberly Williamsová zatím nepředvedla ani jeden technicky povedený pokus, což se jejím třetím skokem alespoň trochu zlepšilo. 14,51 m ji posouvá na sedmou pozici a z osmičky, která bude skákat i nadále, vyšoupla Francouzku Diallovou.
10'
Hanna Minenko už své letošní maximum neposune, alespoň ne tentokrát. 14,27 m ji ponechává na skvělém pátém místě.
9'
Shanieka Rickettsová z Jamajky potřebovala měřený pokus a šla hodně na jistotu. S velkým nedošlapem 34 cm dolétla na 14,47 m a posouvá se pouze na sedmé místo průběžného pořadí.
8'
Pokus Rouguy Diallové se taky nebude měřit, ke správnému odrazu jí chybělo 4,5 cm.
7'
Dominikánská rekordmanka a jedna z adeptek na medaili bohužel je zklamaná. Zase přelétla hranici 15 metrů a zase by svůj vlastní rekord zlepšila, ale opět o hodně minula odraz.
6'
Kristiina Mäkeläová tentokrát 14 metrů nepřelétla, ale je stále blízko. 13,90 m pro Finku ve třetí sérii.
5'
Aktuálně bronzová Španělka Peleteirová taktéž dobře nevypočítala krok na odrazu, navíc už během letu si toho byla vědoma a svůj skok ani nedotáhla.
4'
Keturah Orjiová na medaili momentálně nemá, s každým pokusem se výrazně zhoršuje. Třetí skok dlouhý 13,82 m byl zatím její nejméně povedený.
3'
Patricia Mamonaová je druhá, vylepšila národní rekord a další pokusy tedy už musí skákat na samotné hraně rizika. Tentokrát to o 3 cm nevyšlo, měřit se nebude.
2'
Yulimar Rojasová přelétla strašně daleko za hranici světového rekordu, pod šestnáct metrů, to je neskutečná fazóna! Jenže na odrazu o 14 centimetrů přešlápla a tak se tento pokus měřit nebude. Venezuelanka ale nemá absolutně žádnou konkurenci, tenhle závod vyhraje. O tom není pochyb.
1'
Nene, Catarine Ibargüenová nemá svou formu z před pár let a už pro mladší soupeřky není takovou hrozbou. 14,19 m není výsledkem, který by stačil na vylepšení maxima ani na posun v pořadí. Kolumbijka zůstává až osmá.
12'
Kubánka Liadagmis Poveová se potřebovala zlepšit, aby se dostala zpátky na průběžné stupně vítězů. Jenže pouze nachlup vyrovnala svůj pokus z úvodní série, 14,70 m jí na třetí místo nestačí.
11'
Kimberly Williamsová svůj první pokus nezvládla technicky, tím druhým naopak přešlápla a Jamajčanky zatím hoří jako papír.
10'
Hanna Minenková reprezentující Izrael zase dokázala vylepšit svůj nejlepší letošní výkon, který posunula na 14,60 m. Zatím skáče ve velké pohodě a finále si užívá.
9'
Shanieka Rickettsová taktéž potřebovala zapsat měřený pokus a Jamajčance se to znovu nepovedlo! I když skok šel těsně na hranici 15 metrů, znovu na plastelíně zůstala její stopa a zase se neměří, přetáhla odraz o 3,6 cm.
8'
Rouguy Diallová z Francie se ze svého nevypočítaného odrazu snažila vymáčknout, co to dalo, ale dál než na 14,28 nedoletěla. Zatím se nepřiblížila svému maximu.
7'
Thea Lafondová byla pod tlakem, protože její první pokus se neměřil. Teď se do svého trojskoku vrhla s možná až přílišnou razancí, skok technicky nezvládla a zapisuje jen 12,57 m. Zatím tedy příliš neunáší svou první finálovou účast na OH.
6'
Finka Mäkeläová stejně jako v kvalifikaci předvádí vyrovnané skoky, tentokrát se výkonem 14,03 nezlepšila, ale přeci jen přeletěla aspoň 14 metrů.
5'
Evropská šampionka Ana Peleteiro si taky před skokem s chutí zakřičela a roztleskala přítomné sportovce na tribunách. A pomohlo to! Ana znovu fantasticky načasovala odraz a výkonem 14,77 zaprvé překonává španělský rekord, a za druhé se posouvá na třetí místo před Poveovou.
4'
Keturah Orjiová bojovala, ale svůj úvodní pokus také nepřekonala. 14,10 m nechává Američanku na čtvrtém místě.
3'
Nene, tentokrát to nevyšlo ani Portugalce Mamonaové, ani jí nevychází krok. Její druhý odraz a skok byl nepřesný a pak už se Mamonaová sotva dokodrcala do doskočiště. 12,30 m neznamená zlepšení.
2'
Neskutečné. Yulimar Rojasová naprosto technicky nezvládla svůj pokus, druhým skokem se skoro neodrazila, i tak ale dosedla na hranici 14,53 metru. Odraz jí vyšel naprosto přesně, to je obrovská škoda, že svůj pokus lépe neukočírovala.
1'
Rychle jdeme na druhé pokusy, na stadionu je poměrně velké množství sportovců a tak si je Catarine Ibargüenová pořádně roztleskala. Jenže nepomohlo jí to k lepšímu výkonu než 14,01, vypadá to, že šampionka z Ria dnes nebude schopná vybojovat cenný kov, natož pak obhájit zlato.
12'
První sérii zakončila jediná Kubánka ve finále Liadagmis Poveová a začala skvěle. 14,70 metru znamená momentálně třetí místo.
11'
Kimberly Williamsové z Jamajky vůbec nevyšel krok na posledním ze tří skoků, technicky nepovedený pokus měří pouze 13,77 m.
10'
První sérii má za sebou i Hanna Minenková a ani ona se za tento výkon dlouhý 14,52 nemusí stydět. Rozhodně to byl její nejlepší letošní skok.
9'
Jamajčanka Shanieka Rickettsová rozkmitala své nohy parádně a přelétla hranici 15 metrů, ale o osm centimetrů přešlápla. Škoda, tím by si zřejmě vylepšila své osobní maximum.
8'
Rouguy Diallová taktéž založila celkem slušně, její první trojskok natáhla na 14,38 m.
7'
Bohužel! Tohle byl útok na další vylepšení národního rekordu Dominiky, který už v kvalifikaci stanovila Thea Lafondová na 14,60 m. Tohle by bylo víc, ale měřit se nebude, Lafondová o dost přešlápla.
6'
Finka Kristiina Mäkeläová je určitě ráda, že se posunul termín olympiády, jinak by na ní totiž ani nestartovala. Parádně načasovala rozběh a odraz, nedošlap byl pouze 0,3 cm! Její pokus byl dlouhý 14,17 metru a na nejlepší rozhodně nestačí.
5'
Španělka a mistryně Evropy Ana Peleteirová nezaložila špatně, její první skok v soutěži je dlouhý 14,55 m a už teď to nestačí ani na provizorní stupně vítězů.
4'
I Američanka se trefila do odrazu téměř ideálně, ale technicky jí nevyšel úplně poslední skok. Její úvodní výkon měří 14,59 m a momentálně je třetí, ale umí podstatně víc.
3'
Patricia Mamonaová se inspirovala u své předchůdkyně a předvádí další více než úctyhodný pokus! Parádně načasovala odraz a dosedla na hranici 14,91 m! To znamená nový portugalský rekord a hodně silný útok na medaili! No, tak soutěž se rozjíždí ve velkém stylu.
2'
Vládkyně posledních let Yulimar Rojasová nenechává absolutně nikoho na pochybách, že to bude ona, kdo si odveze z Tokia zlato! Tenhle veleskok se bude ostatním těžko překonávat! 7,5 cm nedošlap a celková délka neskutečných 15,41 m znamená nový olympijský rekord! No, k tomu světovému moc nechybí.
1'
Kolumbijka Catarine Ibargüenová založila pokusem 14,25 metrů a jelikož na její tváři nenajdeme tradiční úsměv, je jasné, že spokojená není. Ale velká finále skákat umí.
Závod právě začal!
Ve startovním poli najdeme i evropskou šampiónku Patricii Mamonaovou z Portugalska a také halovou mistryni světa Anu Peleteirovou ze Španělska.
Trojskokanky nastupují dle startovního pořadí, dvě největší favoritky Ibargüenová a Rojasová vyběhly z tunelu jako první.
Doskočiště i rozběhová dráha jsou připraveny. Vše se pomalu, ale jistě blíží ke startu trojskokanské soutěže žen!
Trojskokanky už míří z útrob olympijského stadionu přímo na své sportoviště, po představení finalistek a krátkém protažení budeme dnešní finále startovat.
Startovní listina finále:

1. Catarine Ibargüenová (COL)
2. Yulimar Rojasová (VEN)
3. Patricia Mamonaová (POR)
4. Keturah Orjiová (USA)
5. Ana Peleteirová (ESP)
6. Kristiina Mäkeläová (FIN)
7. Thea Lafondová (DMA)
8. Rouguy Diallová (FRA)
9. Shanieka Rickettsová (JAM)
10. Hanna Minenková (ISR)
11. Kimberly Williamsová (JAM)
12. Liadagmis Poveová (CUB)
Konečné pořadí kvalifikace:

1. Yulimar Rojasová (VEN) 14,77 m( Q)
2. Ana Peleteirová (ESP) 14,62 m (Q)
3. Thea Lafondová (DMA) 14,60 m (Q) (NR)
4. Patricia Mamonaová (POR) 14,54 m (Q)
5. Liadagmis Poveová (CUB) 14,50 m (Q)
6. Shanieka Rickettsová (JAM) 14,43 m (Q)
7. Catarine Ibargüenová (COL) 14,37 m (q)
8. Hanna Minenková (ISR) 14,36 m (q)
9. Kimberly Williamsová (JAM) 14,30 m (q)
10. Rouguy Diallová (FRA) 14,29 m
11. Keturah Orjiová (USA) 14,26 m (q)
12. Kristiina Mäkeläová (FIN) 14,21 m (q)
-------------------------------------------------------
13. Senni Salminenová (FIN) 14,20 m
14. Neele Eckhardtová-Noacková (GER) 14,20 m
15. Davisleydi Velazcová (CUB) 14,14 m
16. Ana Lucia Joseová Tomaová (DOM) 14,11 m
17. Núbia Soaresová (BRA) 14,07 m
18. Viyaleta Skvarcovová (BLR) 14,05 m
19. Evelise Veugaová (POR) 13,93 m (SB)
20. Olga Saladuchová (UKR) 13,91 m (SB)
21. Dariya Derchachová (ITA) 13,90 m
22. Gabriela Petrovová (BUL) 13,79 m
23. Olga Rypakovová (KAZ) 13,69 (SB)
24. Tori Franklinová (USA) 13,68 m
25. Jasmine Mooreová (USA) 13,46 m
26. Mariya Ovčinnikovová (KAZ) 13,34 m
27. Yosiris Urrutiaová (COL) 13,16 m (SB)
28. Diana Zagainovová (LTU) 13,10 m
29. Kristin Gierischová (GER) 13,02 m
29. Roksana Chudojarovová (UZB) 13,02 m
31. Irina Ektovová (KAZ) 12,90 m
32. Paraskevi Papachristouová (GRE) 12,23 m
Nadia Ekeová NM
Leyanis Perezová DNS
Favoritky

Jasnou aspirantkou na olympijské zlato je venezuelská hvězda Yulimar Rojasová. Ta totiž neochvějně vede letošní tabulky výkonem 15,43 metru, který dokázala skočit v květnu na mítinku ve Španělsku. Tímto výkonem tak vyrovnala svůj osobní rekord a zároveň svůj vlastní halový světový rekord. K překonání toho venkovního chybí Venezuelce 8 centimetrů, hodnota svěťáku Inessy Kravecové z roku 1995 je 15,50 metru. Jinak je mistryní světa z posledních čtyř velkých světových akcí, dvakrát venku a dvakrát v hale. Mezitím vyhrála ještě panamerické hry a posledním úspěchem, po kterém baží, je právě olympijské zlato. V Riu 2016 jí ho vyfoukla Kolumbijka Catarine Ibargüenová a odsoudila Rojasovou pouze k zisku stříbra. V pátek Venezuelanka jasně ovládla kvalifikaci prvním pokusem, i v případě obřího nedošlapu 40 cm.

Ibargüenová se jako obhájkyně olympijského zlata závodu v Tokiu účastní také, letos měla ale skočeno nejlépe 13,86 metru a neoplývá ideální formou. V kvalifikaci musela skákat třikrát a ani tak nepřekonala kvalifikační limit 14,40 m, na postup jí ale její třetí skok o délce 14,37 m přeci jen stačil. Stejně tak ne nedaří Kazašce Olze Rypakovové, která v Riu brala bronz. Nemá dobrou sezónu a jejím nejlepším výsledkem bylo pouhých 13,69 metru. Tyto tři skokanky jsou také jediné z kvalifikační čtyřiatřicítky, které už v kariéře přeletěly bájnou patnáctimetrovou hranici. Kazaška však ani nepronikla do finálové dvanáctky, i když si letošní maximum o kousek vylepšila.

A koho dále sledovat? Letošním druhým nejlepším výkonem 14,98 metru oplývá Jamajčanka Shanieka Rickettsová, která ovládla první letošní klání Diamantové ligy v Gateshead a kralovala také v Monaku. O pět centimetrů méně má na letos na kontě Kubánka Liadagmis Poveaová, o další centimetr zpět je Američanka Keturah Orjiová. Pro obě to znamenalo posunutí osobního maxima a obě by ho samozřejmě v olympijském závodě chtěli ještě překonat, nejlépe tak, aby ten nový rekord začínal patnáctkou. Zazlobit by mohly také Kimberly Williamsová z Jamajky nebo Patricia Mamonaová z Portugalska. V Kvalifikaci se ve skvělém světle ukázaly Španělka Ana Peleteirová a Thea Lafondová, která skokem dlouhým 14,60 m překonala národní rekord Dominiky!
Vítejte potřetí na Olympijském stadionu v Tokiu, kde dnešním třetím dnem pokračují atletické soutěže v rámci 32. Olympijských her. Jednou z finálových disciplín je i trojskok žen, kterému se budeme podrobně věnovat v tomto textovém přenosu.
Vítáme vás u on-line přenosu. Událost začíná v 13:15.
Články odjinud