ME v basketbalu mužů -  ONLINE PŘENOS -  Španělsko : Finsko - 13. září 2022   17:15

Finsko

Nejlepší střelci: W. Hernangómez 27, J. Hernangómez 15, Brizuela 14, R. Fernández 11, Brown 10 – Markkanen 28, Jantunen 18, Madsen 13, Salin 11, Little 6.
Trojky:12/33 – 9/22. Trestné hody: 14/16 – 19/24.
Španělští reprezentanti postupují pojedenácté v řadě do semifinále Eurobasketu. Naopak čtvrtfinálový debutant se loučí, Finsko skvěle rozehraný zápas nedotáhlo, přišlo o jedenáctibodový náskok a po mnohem méně povedeném druhém poločase, kdy si modří nevěděli rady hlavně s Willym Hernangómezem, se s turnajem loučí.
39:34'
Markkanen neuspěl při střele zblízka, Španělé doskočili míč a již ho jen drží ve své moci.
39:11'
Salin minul první trestný hod, do koše umístil až druhý pokus.
39:08'
Willy Hernangómez přidává 27. bod smečí zpod koše, jedenáctá asistence jde na konto Lorenza Browna.
38:45'
Kanonýr Markkanen odpovídá neméně pěknou střelou za tři body.
38:36'
Díaz dolil další palivo španělské euforie krásnou trojkou.
38:15'
Jantunen dává dva body z dvojtaktu.
38:11'
Přes obránce trefuje nádhernou trojku kapitán Rodolfo Fernández. Španělsko má necelé dvě minuty před koncem náskok 11 bodů.
37:36'
Juancho Hernangómez fauly trestá oběma hody z čáry 5,8 metru.
37:36'
Při smeči Juancha Hernangómeze se pro dnešek vyfauloval Madsen.
37:16'
Lauri Markkanen ze dvou trestných hodů nezaváhal.
37:02'
Další laciná finská ztráta,naopak Rodolfo Fernández trojkou výrazně přibližuje španělskému mužstvu semifinále.
36:34'
Oddechový čas pro Finsko.
36:34'
Brizuela přidává další tříbodový pokus z brejku po přihrávce Rodolfa Fernándeze!
36:00'
Markkanenovu smeč zablokoval pod košem obrovitý Willy Hernangómez.
35:17'
Madsen úspěšně dorazil Maxhuniho nepřesný pokus za tři.
34:57'
Španělé doskočili nepřesnou střelu a z protiakce skóruje Brown.
34:11'
Madsen proměňuje dva trestné hody.
33:41'
Oba celky se teď pravidelně střídají, snižuje Markkanen.
33:24'
Španělskou akci zakončuje dvojtaktem Parra.
33:02'
Finové to ještě nebalí, tři body zaznamenal také Jantunen.
32:45'
Trojku trefil naprosto nehlídaný Usman Garuba.
32:27'
Jantunen dává oba trestné hody.
32:13'
Španělský protiútok zpod vlastního koše po zisku míče zastavil faulem Markkanen. Po rozehrávce zvyšuje náskok Brizuela.
31:33'
Úspěšná dorážka bývalého hráče pražského USK Madsena.
31:15'
Následný trestný hod však již Brizuela nedal, Parra sice míč doskočil, ale jsou mu pískány kroky.
31:14'
Brizuela po nepřesných zakončeních z obou stran trefuje koš také za dva.
30:20'
Sasu Salin zakončuje první útočnou akci poslední čtvrtiny fintou a střelou za dva body.
29:22'
Dario Brizuela střílí z levého rohu další trojku, Španělsko vede o osm bodů!
28:51'
Garuba v obraně zablokoval finskou střelu a rychlý protiútok dotáhl Rodolfo Fernández trojkou.
28:28'
Trojkový pokus do obroučky naopak doskakují finští hráči.
27:55'
Markkanen z trestných hodů uspěl jen napůl, navíc míč doskočili Španělé.
27:37'
Rodolfo Fernández sebral nervózním Finům míč a následnou akci zakončil za dva body se štěstím Brizuela.
27:11'
Willy Hernangómez proměňuje dva trestné hody.
26:15'
Za protesty španělské lavičky je nařízen dodatečný trestný hod a Finsko má znovu titěrný náskok.
26:15'
Markkanen snižuje po Madsenově prostrčení přes hlavu s faulem, který i trestá z šestky.
26:00'
Juancho Hernangómez střílí přesně za tři body.
25:48'
Miro Little proměňuje jen druhý trestný hod.
25:11'
Markkanen zblízka využívá Littleovu přihrávku.
24:58'
Za tři body skóruje poprvé v zápase Joel Parra.
23:50'
Brown vypíchl přihrávku Finů a z kontru se prosazuje smečí Willy Hernangómez. Patnáctibodová ztráta je smazána, začíná se od nuly!
23:35'
Další akce neudržitelného Willyho Hernangómeze, s jehož bráněním si Finové vůbec nedovedou poradit.
23:14'
Markkanen v odpověď zasmečoval.
22:56'
Lorenzo Brown trestá oběma šestkami Maxhuniho faul.
22:36'
Téměř čtyři a půl minuty čekali Finové na koš ze hry, jejich trápení ukončil Jantunen po výtečném prostrčení Markkanena v závěru časového limitu.
22:11'
22:11'
Hráči Finska se propadli do naprosté herní krize, nedaří se jim vůbec nic a Brown již po odstoupení od protihráče zavěsil.
21:28'
Dvě proměněné šestky koho jiného než Willyho Hernangómeze.
21:14'
Maxhuni doskočil vlastní střelu, ale také z dorážky jen zazvonil o obroučku.
20:59'
Jantunen proměňuje jen první ze dvou trestných hodů po nesportovním faulu Willyho Hernangómeze.
20:50'
Další smeč Willyho Hernangómeze, z náskoku již zbývá jen pět bodů.
20:36'
Finům vypršel čas v útoku.
20:10'
Brzy po rozskoku přidává další dva body smečí zpod koše Willy Hernangómez.
20:01'
Začala třetí čtvrtina.
Závěr druhé čtvrtiny se Finům přiliš nevydařil, z jejich patnáctibodového náskoku Španělé šest bodů ukrojili a celkově druhou čtvrtinu vyhráli 24:22. Přesto jdou do šaten spokojenější basketbalisté ze severovýchodu Evropy, kteří vedou o devět bodů.

Nejlepší střelci 1. poločasu:
W. Hernangómez 13, J. Hernangómez 10 – Markkanen 10, Jantunen 8, Salin 8.

Trojky: 3/16 – 7:13. Trestné hody: 6/7 – 7/8.
20:00'
Druhá čtvrtina skončila.
19:42'
Kantonen v obtížné pozici trefuje jen obroučku, dopředu mohou ještě Španělé.
19:20'
19:20'
Usman Garuba snižuje na jednociferný rozdíl smečí po laciné ztrátě Finů.
19:13'
Juancho Hernangómez přes obránce skóruje po rychlé souhře Španělů s faulem a nemýlil se ani z trestného hodu.
18:48'
Obě šestky proměnil Alexander Madsen.
18:32'
Juancho Hernangómez střílel přesně za tři body zleva.
18:13'
Sasu Salin využívá Huffovu přihrávku, oběhl si obranu zleva a přes hlavu zaokrouhluje skóre na 50:35 pro Finsko.
17:56'
Oba trestné hody využívá Xabi López.
17:40'
Salin doskakuje nepřesný pokus za tři body Juancha Hernangómeze.
17:04'
Jeden trestný hod využívá Markkanen.
16:46'
Další trojka Sasu Salina, který si na pravém křídle chladnokrevně nechal podskočit Jaimeho Fernándeze.
16:33'
Willy Hernangómez se uvolnil pod košem a o desku zavěsil.
16:07'
Lauri Markkanen střílí čistou trojku metr za čarou.
15:56'
Lorenzo Brown trefuje o desku za dva body.
15:32'
Brejk Finů ve dvou na jednoho zakončuje snadno Jantunen.
15:16'
Markkanen přeskočil bránící hráče a dostal míč do koše, Finsko skóruje po bezmála třech minutách půstu.
15:02'
Proměněn je i následný trestný hod.
15:02'
Finům se přestalo dařit při střelbě, z protiútoku skóruje Willy Hernangómez.
14:17'
Nejstarší hráč na palubovce Rodolfo Fernández se vrhl po míči po hlavě a udržel ho za cenu bolestivého nárazu do reklamního panelu ve hřišti.
13:29'
Willy Hernangómez se protáhl pod koš a přes hlavu snižuje.
13:15'
Maxhunimu se po doskoku míč odráží za postranní čáru, vhazují španělští basketbalisté.
12:50'
12:49'
Trápení Španělů přerušil skvělou akcí proti přesile Juancho Hernangómez.
12:31'
Finský nástup neslábne, Valtonen zvyšuje na rozdíl patnácti bodů.
11:52'
Shawn Huff odpovídá trojkou z dálky.
11:44'
V časové tísni trefuje Rodolfo Fernández obloučkem jen obroučku.
10:49'
První španělská trojka zápasu z ruky Alberta Díaze z pravého křídla.
10:36'
Druhý koš za dva body přidává nejlepší finský střelec na turnaji Markkanen z individuální akce.
10:01'
Začala druhá čtvrtina.
10:00'
První čtvrtina skončila.
10:00'
Neuvěřitelný gól Finů současně se sirénou! Z vlastní poloviny hřiště trefil čistý koš Mikael Jantunen, téhle střele jsou tři body příliš málo.
9:58'
Rodolfo Fernández ukradl míč a samostatný nájezd byl lahůdkou.
9:33'
Španělé ani nadvakrát nedorazili míč, poskakující po obroučce.
9:13'
Zcela volný Koponen střílí trojku po krásné rychlé kombinaci.
8:18'
Průnik zakončil přesně Brizuela.
8:04'
Dorostenec Miro Little proměňuje oba trestné hody.
7:56'
Juancho Hernangómez jednou rukou pohodlně zakončil.
7:33'
Jantunen dostal bleskově po rozehrávce další skvělou přihrávku od Littlea a zpod koše zakončil s faulem, který vzápětí trestá proměněnou šestkou. Finsko vede o 9 bodů!
7:29'
Záhy po rozehrání se podobně prosazuje Juancho Hernangómez.
7:15'
Valtonen zvyšuje náskok Finů na osm bodů.
6:50'
Nádhernou trojku z dálky trefil Miro Little.
6:32'
Juancho Hernangómez doklepl Garubovu střelu.
6:02'
Skóre 1:12 za poslední tři minuty donutilo španělského trenéra Scariola vzít si oddechový čas.
6:02'
Bývalý hráč USK Praha Madsen zůstal pod košem zcela sám a po Littleově přihrávce snadno zavěsil.
5:34'
Také Madsen proměňuje jen první ze dvou trestných hodů.
5:03'
Sasu Salin přidává 21. trojku na turnaji a Finsko poprvé vede.
4:56'
Několikrát se přelily nepřesně zakončené útoky.
3:56'
Na druhé straně se prosazuje pod košem přes hlavu Madsen.
3:43'
Willy Hernangómez trefil jen první z trestných hodů, druhý si sice doskočil, ale z otočky netrefil koš.
3:29'
Lauri Markkanen se protáhl obranou a o desku dostává Finy na kontakt.
3:08'
Syn amerického otce Shawn Huff snižuje za dva body.
2:38'
A hned z protiútoku doskakuje Willy Hernangómez. Skvělý start Španělska, které vede 8:2.
2:30'
Jantunen zřejmě uklouzl při zakončení a v jasné pozici školácky netrefuje.
1:56'
Jaime Pradilla naopak trefil krásnou trojku.
1:16'
Nejlepšímu střelci trojek na turnaji Salinovi dalekonosný pokus obroučkou nepropadl, pod košem zachytává míč Willy Hernangómez.
0:32'
Maxhuni se protáhl obranou a zpod koše snadno zakončil.
0:22'
Willy Hernangómez skóruje navzdory faulu a proměňuje i následný trestný hod.
00:01'

Španělsko: Brown, W. Hernangómez, López, Parra, Pradilla, Brizuela, Díaz, R. Fernández, J. Fernández,Garuba, J. Hernangómez, Saiz
Trenér: Scariolo

Finsko: Huff, Jantunen, Markkanen, Maxhuni, Salin, Kantonen, Koponen, Little, Madsen, Palmi, Seppälä, Valtonen
Trenér: Tuovi.
Vzájemné zápasy těchto soupeřů nejsou časté, Finsko se v minulosti před rozšířením turnaje na 24 zemí kvalifikovalo jen výjimečně. V tomto století se utkali pouze v roce 2013, kdy zvítězilo Španělsko hladce 82:56. Také dnes budou Španělé jednoznačnými favority.
Finsko ve skupině D získalo tři výhry a dvě porážky, což stačilo kvůli lepší bilanci vzájemných zápasů na druhé místo. mimo jiné přemohlo i české basketbalisty. K historickému úspěchu pak Finové dokráčeli v zápase proti Chorvatsku. Naprosto vyrovnanou přetahovanou rozsekli Finové šňůrou deseti bodů mezi 36. a 38. minutou a po výhře 94:86 slavili poprvé od roku 1967 postup do čtvrtfinále.
Fenomenální výkon podal Lauri Markkanen, který nastřílel neuvěřitelných 43 bodů.
Španělsko vyhrálo základní skupinu A navzdory jedné porážce, v osmifinále pak odvrátilo až zlepšenou poslední čtvrtinou blamáž s Litvou. Favorit, který mezi nejlepší čtyřkou na ME chyběl naposledy před čtvrt stoletím, prohrával již o 11 bodů, pak ztratil těsný náskok v poslední vteřině a o postupu rozhodl až v prodloužení díky výbornému Lorenzu Brownovi. Ten zastínil i dosud nejproduktivnějšího hráče Willyho Hernangómeze.
Vítáme vás u on-line přenosu. Utkání začíná v 17:15.