Biatlon - Individuální závod mužů 20 km, Ruhpolding -  ONLINE PŘENOS -  11. ledna 2023   14:10

39. Jakub Štvrtecký (CZE) 14 b
Král biatlonových tratí Johannes Thingnes Bø i přes dvě zaváhání na střelnici přidává další zlato do své bohaté sbírky i ve vytrvalostním závodu v bavorském Ruhpoldingu, který poznamenaly opakované výpadky proudu.
O zlato mohli Nora připravit jen jeho krajané Christiansen a Lægreid, oba však shodně minuli jednu ránu na poslední položce. Z bronzu se raduje slovinský veterán Jakov Fak, jeden ze dvou čistých střelců závodu – sekundoval mu překvapivě pouze Rumun Raul Flore.
Z českých biatlonistů se závod vydařil Michalu Krčmářovi, který třikrát po sobě zastřílel čistě a pohyboval se v popředí závodu. Medaile mu unikla kvůli jediné chybě na závěrečné stojce, ale i tak je z toho pěkné osmé místo. Štvrteckému ani Václavíkovi se opět nedařilo na střelnici, debutanta Horniga pak po nemoci brzdil především pomalý běh. Ještě hůře pak dopadl jediný Slovák ve startovním poli Šíma.
Konečné výsledky

1. Johannes Thingnes Bø (NOR) 48:48,4 (2)
2. Vetle Sjastad Christiansen (NOR) +9,9 (1)
3. Jakov Fak (SLO) +29,3

4. Sturla Holm Lægreid (NOR) +42,8 (1)
5. Tommaso Giacomel (ITA) +47,6 (1)
6. Benedikt Doll (GER) +56,3 (1)

7. Andrejs Rastorgujevs (LAT) +1:21,6 (1)
8. Michal Krčmář (CZE) +1:27,7 (1)
9. Quentin Fillon Maillet (FRA) +1:44,3 (2)

29. Taras Lesjuk (UKR) +3:51,5 (1)
30. Sebastian Samuelsson (SWE) +3:54,3 (3)

cíl'
Jako poslední již téměř za soumraku dokončil vytrvalostní závod Bulhar Vasilev na 86. místě.
cíl'
Před Václavíka se dostal Litevec Nikita Romanov, nové jméno ve Světovém poháru. Jediná chyba na střelnici ho řadí na solidní 55. místo.
cíl'
Dnešní závod má za sebou i Vítězslav Hornig. Letošní premiéru ve Světovém poháru nemůže označit za úspěšnou, zatím až 82. běžecký čas (+6:37) a tři chyby na střelnici ho řadí do osmé desítky.
cíl'
Šestadvacátý především kvůli výborné střelbě s jedinou chybou končí poprvé v kariéře na bodech Ukrajinec Nasyko.
S deseti trestnými minutami, tedy cíl-vedle-cíl-vedle, střílel nejhůře ze všech Rakušan Pitzer, který uzavírá s velkým odstupem pořadí závodu.
cíl'
Běžecké časy Čechů se již příliš v pořadí měnit nebudou, na trati zbývá zhruba desítka především slabších biatlonistů:
14. Krčmář +2:28, 22. Václavík +2:59, 27. Štvrtecký +3:10.
cíl'
Slovinec Vidmar a Francouz Perrot si dojeli pro slušné body i naději na závod s hromadným startem, zatímco Štvrtecký definitivně vypadává z bodovaných příček, jediným Čechem ve čtyřicítce bude dnes osmý Michal Krčmář.
cíl'
Domácí Johannes Kühn doběhl sedmnáctý a sesadil Štvrteckého na poslední bodovanou příčku.
Vítěz vytrvalostního závodu v Kontiolahti Martin Ponsiluoma měl dnes druhý nejrychlejší běžecký čas, "jen" minutu za Johannesem Thingnesem Bø, s pěti chybami však skončí až okolo třicátého místa. Do desítky se nedostali ani další medailisté z minulého závodu, Hartweg je jedenáctý a Zobel zatím dvacátý.
cíl'
Filip Fjeld Andersen dorazil do cíle se stejně špatným střeleckým skóre jako Adam Václavík o 11 vteřin pomaleji na 54. místě.
12'
Vítězslav Hornig nezasáhl dva terče a zřítil se až na 74. příčku po třetí střelbě.
cíl'
Štvrtecký se mezitím propadá na 37. pozici, jeho naděje na bodový zisk se už ztenčila na čistou teorii.
cíl'
Na dvanáctém místě dojel do cíle Dale jako pátý z Norů. Naopak vůbec se nedaří Filipu Andersenovi, který minul šest terčů a bodovat nebude.
cíl'
Kromě bronzového Faka dnes nepřipsal žádnou trestnou minutu překvapivě ještě Rumun Flore, kterému patří v cíli 25. místo.
cíl'
Adam Václavík dorazil do cíle na 41. místě se šesti trestnými minutami. Jakub Štvrtecký je v této chvíli na 33. příčce, ale na trati je ještě čtyřicet biatlonistů, tak uvidíme, zda se udrží na bodech.
Průběžné výsledky

12. Roman Rees (GER) +2:16,2 (2)
13. David Komatz (AUT) +2:37,6 (1)
14. Simon Eder (AUT) +2:39,7 (2)
15. Florent Claude (BEL) +2:40,7 (1)
cíl'
Také Lotyš Rastorgujevs se dostal o šest vteřin před Krčmáře, naopak Quentinu Fillonu Mailletovi v posledním kole došly síly a na českou jedničku ztratil 17 vteřin.
cíl'
Jakov Fak doběhl třetí s odstupem 29 vteřin a narušil tak norskou dominanci.
V Německu zafoukalo do větrníků a tak si zase na chvíli mohou užít dodávek elektrického proudu. Mezitím naběhly kupy výsledků.
16'
Opět se musíme spolehnout jen na kameru ČT, která ukazuje poslední střelbu Adama Václavíka s jednou chybou. Celkově šest trestných minut nepustí solidně běžícího Čecha na body.
V Německu znovu vypadl proud, což vadí nejen divákům, ale i biatlonistům. Večerní závody se tam asi hned tak neodváží uspořádat, teď za blížícího se soumraku jsou alespoň trochu vidět terče.
cíl'
Štvrteckému patří v cíli 20. příčka, slovenský biatlonista Šíma je zatím předposlední 25.
8'
Nula na stojce posouvá na 50. místo Vítězslava Horniga.
19,3'
Slovinec by to mohl stihnout na stupně vítězů, 700 metrů před cílem má k dobru téměř deset vteřin.
18,1'
Jakov Fak se pere s posledním okruhem, drží se na třetím místě mezi Christiansenem a Lægreidem.
Z Ruhpoldingu se dozvídáme, že nešlo jen o výpadek infosystému a přenosu, ale v Německu úplně vypadl proud. Zřejmě přestalo při odstavených uhelných a jaderných elektrárnách svítit sluníčko, na to si musejí naši západní sousedé zvykat.
16'
Fillon Maillet vyráží do posledního okruhu s mankem jen pěti vteřin na zatím osmého Krčmáře.
cíl'
Vetle Christiansen malý náskok v posledním okruhu neudržel a v cíli ztrácí 10 vteřin na vedoucího závodníka a suveréna této sezóny.
4'
Vítězslav Hornig se řadí po jedné chybě vleže až na 72. místo.
12'
Adam Václavík se opět střelecky trápí, celkem má již pět trestných minut a z čelních míst po první čisté střelbě se propadl a chvost, za českým závodníkem jsou jen čtyři další muži.
cíl'
Domácí Doll při stejném střeleckém počinu poráží Krčmáře o půl minuty a sesadil ho na páté místo v cíli.
8. Michal Krčmář (CZE) +1:05
16'
Doplňme, že Jakub Štvrtecký dnes zapsal dvě čisté položky vleže, ale celkem čtyři chyby na stojce. Prozatím je na 24. místě ze 37 závodníků, kteří dokončili závěrečnou střelbu.
16'
Jakov Fak je zatím jediný střelecky čistý biatlonista celého závodu a jde senzačně na druhé místo o pět vteřin za Christiansena a o vteřinu před Johannese Bø, který má však dvě trestné minuty.
16'
Vetle Christiansen i Sturla Holm Lægreid mají na poslední položce trestnou minutu, vypadá to na další triumf jejich nejslavnějšího krajana.
cíl'
Michal Krčmář dorazil do cíle na třetím místě se ztrátou 1:27,7 minuty na Johannese Bø.
16'
Fabien Claude kazí dvě rány, po čtvrt hodině naskočil infosystém, tak teď to bude hodně rychlá orientace...
19,3'
Michal Krčmář dnes prohraje s Giacomelem a 700 metrů před cílem ho náhodný záběr na obrazovku zachycuje na třetím místě.
16'
Poslední položku má za sebou Jakub Štvrtecký. Na střelnici opět vystál důlek, musel si vydechnout a znovu zamířit, načež ho kameraman po třetí ráně přestal zabírat.
15,3'
Fabien Claude s jednou trestnou minutou běží třetí okruh a kamera ho zabírá na sedmém místě.
8'
Stále neběží přenos a především ani infosystém, takže můžeme jen z jedné kamery ČT chytat občasné výsledky střelby. Johannes Dale má po stojce jednu trestnou minutu a určitě klesne za Krčmáře.
16'
Fanoušci aplaudují čtvrté střelbě Benedikta Dolla, který zůstal na celkové jedné trestné minutě.
7. Nicklas Hartweg (SUI) +1:28
8'
Bohužel datová podpora IBU stále není spuštěna. Prostřednictvím kamer ČT můžeme zaznamenat alespoň střelbu Adama Václavíka, jenže kamera nezabírá terče, tak nevíme. Podle výrazu při odjezdu to čistá střelba nebyla.
16'
Jedna trestná minuta po čtvrté střelbě kazí výsledek Michala Krčmáře.
Nejen že vypadly obrázky všech televizních stanic, ale fungovat přestal i infosystém IBU. Po několika minutách jsme zpět obrazem, ale výsledky stále německým pořadatelům nenaskakují.
4'
Po první položce předstihl Krčmáře o čtyři vteřiny další z norských reprezentantů Johannes Dale.
12'
Vetle Sjastad Christiansen míří za zlatem! Třetí čistá položka, podpořená velmi rychlým během, znamená náskok 23 vteřin a opět jsou tři Norové na čele závodu. Nejlepší ze zbytku světa je čtvrtý Krčmář.
12'
Čistý je i domácí Zobel, ztrácí však pomalejším během přes minutu.
16'
Johannes Thingnes Bø netrefil prostřední ránu a rozhodně nemá ještě vítězství ani medaili v kapse.
12'
První ránu zkazil na ležce Benedikt Doll a odpadl z bezprostředního souboje s Krčmářem. Oba samozřejmě čeká ještě jedna zastávka.
12'
Sturla Holm Lægreid je dalším, kdo má po třech položkách čistý štít. Nor je rychlejší o 28 vteřin než Krčmář.
10,1'
Christiansen dál po trati pádí a náskok na Giacomela navyšuje uprostřed stoupání na 13 vteřin.
4'
Adam Václavík zastřílel čistě, předstihl o necelou vteřinu dosud osmého Jakuba Štvrteckého. Tři Češi jsou v elitní desítce!
4'
Tarjei Bø zastřílel čistě, jenže běží dnes pomaleji a je až třináctý.
12'
Naopak Ponsiluoma již má čtyři trestné minuty a to Švédovi ani při velmi rychlém běhu nebude stačit na dobrý výsledek.
8'
Po stojce se před Krčmáře těsně prosmýkl Jakov Fak.
12'
Patnáct zásahů z patnácti ran, Michal Krčmář je zatím jediný čistý střelec po této položce! Přesto již Čech nestačí o 25 vteřin na Johannese Bø.
4'
Vzestup formy se nekoná u Fillona Mailleta, francouzský obhájce velkého křišťálového glóbu minul jednu ránu a pohybuje se až ve čtvrté desítce.
8'
První chybu má i Fabien Claude, zatím druhý v průběžném pořadí po úvodní položce. Stojku již čistě nezvládl.
12'
Giacomel má po třetí položce první trestnou minutu a na norského suveréna tak ztrácí 54 vteřin.
8'
Vetle Christiansen nezaváhal ani podruhé a vede o 7,8 vteřiny před Giacomelem. Oproti předchozí položce je to navýšení o nepatrných devět desetin.
8'
Štvrtecký si kazí závod dvěma chybami na stojce a klesl na 15. místo.
12'
Johannes Thingnes Bø už předjel Hartwega, který startoval minutu před ním. Oba svorně zvládli třetí položku čistě.
8'
Tribuny zatím po každé německé položce jásají, Zobel zatím běží pomaleji, ale bezchybná střelba ho drží na šestém místě.
8'
Celkově se chybuje málo, domácí Doll předstihl po druhé čisté střelbě Krčmáře o necelých šest vteřin.
4'
Švéd Samuelsson přijel s pátým běžeckým časem, zapisuje však trestnou minutu.
8'
Sturla Holm Lægreid předstihl Krčmáře a drží se na prakticky shodném odstupu za Giacomelem jako o čtyři kilometry a jednu střelbu dříve.
4'
Němcům zatím střelba sedí, nechyboval ani Roman Rees, ale řadí se až těsně za Štvrteckého.
8. Jakub Štvrtecký (CZE) +21
4'
Slovinský veterán Jakov Fak jede na úrovni Krčmáře, po ležce je těsně za ním šestý.
8'
Michal Krčmář trefil zatím všech deset terčů, běžecky za Giacomelem ve druhém okruhu zaostal a ztrácí 25,7 vteřiny.
8'
Stojku zvládl bez chyby Michal Šíma, polepšil si na čtvrté místo.
4'
Velmi dobře zatím jede Fabien Claude, druhý běžecký čas a solidní střelba bez chyby jej řadí na druhou příčku těsně za Christiansena.
8'
Vzápětí na druhé položce skvěle zastřílel Giacomel a drží si náskok 28 vteřin na Johannese Bø.
4'
Vetle Christiansen potvrzuje rychlý běh čistou střelbou a odsouvá svého krajana na druhé místo rozdílem šesti vteřin!
4'
Jakub Štvrtecký chvilku odkládal poslední ránu, ale hlavní je, že zvládl zastřílet bez chyby a řadí se na šesté místo.
8'
Na stojce se sešli Hartweg i Johannes Bø. Oba vedoucí muži disciplíny zvládli druhou položku bez zaváhání.
4'
Bronzový medailista z Kontiolahti, další domácí závodník David Zobel, odjel pátý s odstupem 15,5 vteřiny.
4'
Tribuna jásá po čisté střelbě Benedikta Dolla, který odjíždí o vteřinu za třetím Krčmářem.
4'
Novým vedoucím mužem závodu je Sturla Holm Lægreid, který stihl odjet po čisté střelbě o necelou vteřinu rychleji než Giacomel.
4'
Ponsiluoma na prvním okruhu zlomil hůl, snad i to ho rozhodilo a dvě chyby na střelnici řadí závodníka s červeným číslem na předposlední desáté místo.
4'
Výborný vklad Michala Krčmáře do závodu! S čistou střelbou je český biatlonista druhý sedm vteřin za Giacomelem.
4'
Slovák Michal Šíma je po jedné trestné minutě zatím poslední z šesti závodníků, kteří již odstříleli.
4'
Ital Giacomel jde po první čisté střelbě do vedení s náskokem 43 vteřin na vedoucího muže Světového poháru.
2,1'
Na úvodním mezičase je Kčmář zatím pátý se ztrátou 18,8 vteřiny mezi Lægreidem a Ponsiluomou.
4'
Jenže ani Johannes Bø se nevyhnul chybě a trochu dramatizuje závod, který by s jeho čistou střelbou asi byl jasnou záležitostí.
4'
První střelbu zahajuje stříbrný medailista z Kontiolahti Nicklas Hartweg jednou chybou a hned mu naskakuje trestná minuta.
2,1'
Ještě před prvním mezičasem předbíhá Johannes Thingnes Bø závodníka, který vyrazil o půl minuty před ním.
start'
Na trati už je první z českých biatlonistů a naše největší želízko v ohni Michal Krčmář.
Závod byl zahájen.
Biatlonisté s nejnižšími čísly se pomalu řadí ve startovním prostoru, kromě samotné trati není po sněhu v Ruhpoldingu ani památky.
Dnešní závod bude zároveň pro biatlonisty za 25. místem ve Světovém poháru kvalifikací pro závěrečný závod s hromadným startem. Do něj postoupí pět nejlepších vytrvalců, kteří se nekvalifikují přímo umístěním ve Světovém poháru. Jistý postup má tedy z Čechů Michal Krčmář.
Z širšího okruhu favoritů dnes chybí pouze Francouz Emilien Jacquelin, kterému se vůbec nepovedla zastávka v Pokljuce, kde ani nepostoupil mezi šedesát účastníků stíhacího závodu.
V Ruhpoldingu podobně jako jinde panují nepříznivé podmínky, pro nedostatek sněhu bylo velmi složité připravit čtyřkilometrový okruh, který biatlonosté pojedou celkem pětkrát. Střílí se střídavě po prvním a třetím kole vleže, po sudých kolech ve stoje a každá chyba je penalizována jednou minutou.